تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

mseslampanah

عضو جدید
جسارته البته در حضور استاد اسلام پناه اما جواب سوال دومتون رو میدم. ببین مقاومت خروجی دیده شده همونطور که نوشتی خودت برابر موازی Rseens6 و RseenD4 میشه.از سورس M6 طبق فرمولی که نوشتی ro دیده میشه. میم.نه مقاومت دیده شده از درین M4 که برات سوال بود. فرمول مقاموت دیده شده از دریم فت RseenD=ro(1+gmRs)+Rs هستش دیگه حالا تنها اینجا مقاومتی که تو سورس M4 هست که نقش Rs رو بازی میکنه مقاومت دیده شده از سورس M2 هست که همون 1/gm2 میشه و باقی ماجرا...

سلام،ممنون از توضیح کاملتون. مشکل اصلی شکل مسله هست توی ترانزیستور های پایین(آینه جریان) جای سورس و درین باید عوض شه. یعنی فلشها باید پایین قرار بگیرند. به شکل سوال در کتاب مراجعه کنید.
موفق باشید.

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام،ممنون از توضیح کاملتون. مشکل اصلی شکل مسله هست توی ترانزیستور های پایین(آینه جریان) جای سورس و درین باید عوض شه. یعنی فلشها باید پایین قرار بگیرند. به شکل سوال در کتاب مراجعه کنید.
موفق باشید.

سلام استاد اسلام پناه

خداقوت
1)اصلاحیه چاپی برای کتابتون تهیه نکردید؟

2)جزوه تابستون شما رو از کجا میشه خرید؟ایا با مراجعه به دانشکده نصیر میتوان تهیه کرد؟

ممنون:gol:

وحیدایکس

کاربر بیش فعال
Re: تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

سلام خدمت استاد اسلام پناه عزیز و دوستان..
سوال۱ راجع به مثال۴ صفحه ۳۷۲کتاب.
چرا مسیر kvl برای بدست اوردن vi در قسمت الف با مسیر kvl برای محاسبه vt در قسمت ب متفاوته?
تو قسمت الف مجموع re3 و re1 ضرب در جریان i شده و تو قسمت ب برای محاسبه vt
ازمسیر re3 و re2..
در حالی ک vi وvt در هر دو قسمت با هم برابرن و هر دو مسیر با ورودی موازی هست..
سوال ۲ اینکه تو قسمت الف جریان گذرنده از re1 طبق صورت سوال 2i هست چرا اینجا در i ضرب شده??
سوال بعد صفحه ۴۰۱ تست ۱۸.. چرا برا محاسبه vx مقاومت ro5 با مقاومت R1موازی لحاظ نشده و gm5/1 بکار برده شده? (قسمت ب همین تست برای محاسبه vx مقاومت ro6 لحاظ شده)
سوال ۳ ; تست ۱۶ قسمت الف صفحه ۳۹۸ io برابربا ic4 چجوری دست اومده? منظورم عبارت ۲/۳ic3 هست.
با تشکر

Sent from my HUAWEI G730-U10 using Tapatalk

Kaka_s

عضو جدید
چرا مسیر kvl برای بدست اوردن vi در قسمت الف با مسیر kvl برای محاسبه vt در قسمت ب متفاوته?
ازمسیر re3 و re2..
سوال ۲ اینکه تو قسمت الف جریان گذرنده از re1 طبق صورت سوال 2i هست چرا اینجا در i ضرب شده??
سوال بعد صفحه ۴۰۱ تست ۱۸.. چرا برا محاسبه vx مقاومت ro5 با مقاومت R1موازی لحاظ نشده و gm5/1 بکار برده شده? (قسمت ب همین تست برای محاسبه vx مقاومت ro6 لحاظ شده)
سوال ۳ ; تست ۱۶ قسمت الف صفحه ۳۹۸ io برابربا ic4 چجوری دست اومده? منظورم عبارت ۲/۳ic3 هست.
با تشکر

من کتاب دو جلدیشو ندارم و ضمنا اگه عکس بذاری احتمالا بتونم کمکت کنم اینجوری چیزی نمیفهمم

keyhan386

عضو جدید
ازمسیر re3 و re2..
با تشکر

سلام دوست عزیز
1) توی شکل اول پاسخ ، جریان کلکتور ( یا امیتر )Q1 را با i مشخص کرده لطفا درستش کنید جریان 2i است خودش تو متن گفته 2i خب اگه شما برای محاسبه vi از مسیر که خود مثله حل کرده برید یعنی از Q1 مقاومت 5.re1=12 را ضرب 2i میکنید بااین که مشابه محاسبه vt از مسیر Q2 برید فرقی نداره چون تو این مسیر re2=25 را ضرب i میکنید حاصل جفت مسیر ها میشه 25i فقط جریان یک مسیر 2 برابر دیگری است در عوض مقاومتش نصف

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام خدمت همه ی دوستان بخصوص استاد اسلام پناه گل

خوبید استاد؟بچه ها شما چطورین؟:smile:

استاد میشه مرحمت بفرمایید این سوالو برام توضیح بدین؟

چیطو مقاومت دیده شده از امیتر دومی رو شده rp ؟

می دونم بر طبق اون فرموله است، ولی اینجا که ما نمی دونیم ro , Rce چقده و کدوم از کدوم بیشتره که ؟؟

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

سلام دوست عزیز
سوال اول رو تو یکی از پست ها بررسی کردیم ولی اینجا هم باز بررسی میکنیم البته با اجازه استاد :)
مشاهده پیوست 222943
سوال 2 هم به روابط کتاب استاد اسلامپناه صفحات 268 و 269 مراجعه کنید مثال 7 : حل شکل د صفحه 269 را یکبا دیگه خوب بخونید توی محاسبه RseenD4 و حل شکل ج توی محاسبه RseenD6 ; کمکتون میکنه شاید توی حل سوال شما از تقریب هم استفاده شده موفق باشید

استاد ببخشيد در مورد سوال اول كه فرمودين مقاومت ٤.٣ كيلو با منبع موازيه پس حذف ميشه
ايا مقاومت آر اي با منبع موازي نميشع؟!دو تا مفاومت چرا موازي نميشن؟! يه سرشون بهم چسبيده يه سرشونم كه زمينه

Sent from my iPhone using Tapatalk

890031156

کاربر ممتاز

می دونم بر طبق اون فرموله است، ولی اینجا که ما نمی دونیم ro , Rce چقده و کدوم از کدوم بیشتره که ؟؟

سلام
با اجازه استاد من جواب میدم
منبع جریان ایده ال مقاومتش بی نهایتهو این منبه جریان تو کلکتور هست یعنی مقاومت کلکتور بی نهایته و از روابط بدست میاد
ولی برا اینکه هم تمرین شه همم همیشه یادت بمونه یه باز تونن بزن مدل سیگنال کوچک بکش ببین روابط از کجا میان
وقتی تو کلکتور منبه جریان dc باشه تو حالت Ac ترانزیستور عملا تقویت نداره و جریان کلکتور صفره و جریان امیتر همون جریان بیس هست

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
با اجازه استاد من جواب میدم
منبع جریان ایده ال مقاومتش بی نهایتهو این منبه جریان تو کلکتور هست یعنی مقاومت کلکتور بی نهایته و از روابط بدست میاد
ولی برا اینکه هم تمرین شه همم همیشه یادت بمونه یه باز تونن بزن مدل سیگنال کوچک بکش ببین روابط از کجا میان
وقتی تو کلکتور منبه جریان dc باشه تو حالت Ac ترانزیستور عملا تقویت نداره و جریان کلکتور صفره و جریان امیتر همون جریان بیس هست

به سلام ,صاحب اختياريد
دقيقا منتظر بودم استاد هم همين جوابو بده:D و منم بكم خو استاد ما هميشه وقتي از ro ,vA خبر نداشتيم , ro رو بي نهايت فرض ميكرديم,خو من ميكم الان ro بي نهايته ...حالا جي استاد؟؟

مي دونم جيطو اثبات شده ,البته خودم اثباتش نكردما , از دور دست مردم ديدم :D

890031156

کاربر ممتاز
به سلام ,صاحب اختياريد
دقيقا منتظر بودم استاد هم همين جوابو بده:D و منم بكم خو استاد ما هميشه وقتي از ro ,vA خبر نداشتيم , ro رو بي نهايت فرض ميكرديم,خو من ميكم الان ro بي نهايته ...حالا جي استاد؟؟

مي دونم جيطو اثبات شده ,البته خودم اثباتش نكردما , از دور دست مردم ديدم :D
از روی فرمول باید حالت حدی بگیریدوبه جواب برسید که همون rpai هست
ولی از لحاظ مداری کاملا مشخصه که وقتی جریان کلکنور نباشه دیگه جریان بیس و امیتر با هم فرق ندارن و لازم نیست مقاومت بیس رو برای انتقال به امیتر تقسیم بر بتا کنیم و مقاومت بیس همون مقاومت دیده شدخ از امیتر میشه
از من میشنوی یه بار خودت اثبات کن تو همین تاپیک 2/3 تا سوال خوب که منبع جریان تو کلکتور بود و تمام روتین هارو بهم میریخت رو آپ کردم پیدا کن و حلشون کن

890031156

کاربر ممتاز
استاد ببخشيد در مورد سوال اول كه فرمودين مقاومت ٤.٣ كيلو با منبع موازيه پس حذف ميشه
ايا مقاومت آر اي با منبع موازي نميشع؟!دو تا مفاومت چرا موازي نميشن؟! يه سرشون بهم چسبيده يه سرشونم كه زمينه

سلام مسعود جان
امکانش هست روی سوال رو آپ کنی؟
ممنون

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز

با اجازه دوستان.من این سوال رو بدون توجه به فرمول حل کردم

DSC02259.jpg

llvll.asoud

کاربر ممتاز

سلام مسعود جان
امکانش هست روی سوال رو آپ کنی؟
ممنون

سلام منصور جان خوبي؟! والا با گوشي ميام اينجام نميشه اپ كرد ولي تو پست ١٢٨٨ كه اقاي اسلام پناه نقل قول كردن سوال اول منظورمه
تمرين ٢٥ فصل دوم كتاب راهيان ارشد اقاي اسلام پناه تك حلديش هم همينه

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
از روی فرمول باید حالت حدی بگیریدوبه جواب برسید که همون rpai هست
ولی از لحاظ مداری کاملا مشخصه که وقتی جریان کلکنور نباشه دیگه جریان بیس و امیتر با هم فرق ندارن و لازم نیست مقاومت بیس رو برای انتقال به امیتر تقسیم بر بتا کنیم و مقاومت بیس همون مقاومت دیده شدخ از امیتر میشه
از من میشنوی یه بار خودت اثبات کن تو همین تاپیک 2/3 تا سوال خوب که منبع جریان تو کلکتور بود و تمام روتین هارو بهم میریخت رو آپ کردم پیدا کن و حلشون کن

آآآآآآآآآآآآآآآ بس ايطوريه داستان,ممنون لطف كردي

جشم حتما اينكارو ميكنم , بارسال كذاشته بودينن ديكه؟

جا داره از همين تريبون از اقا سعيد هم تشكر كنم ,سباسكذارم بابت حلتون

آخرین ویرایش:

890031156

کاربر ممتاز
آآآآآآآآآآآآآآآ بس ايطوريه داستان,ممنون لطف كردي

جشم حتما اينكارو ميكنم , بارسال كذاشته بودينن ديكه؟

جا داره از همين تريبون از اقا سعيد هم تشكر كنم ,سباسكذارم بابت حلتون
خواهش
اره پارسال آپ کرده بودم

890031156

کاربر ممتاز
سلام منصور جان خوبي؟! والا با گوشي ميام اينجام نميشه اپ كرد ولي تو پست ١٢٨٨ كه اقاي اسلام پناه نقل قول كردن سوال اول منظورمه
تمرين ٢٥ فصل دوم كتاب راهيان ارشد اقاي اسلام پناه تك حلديش هم همينه

ممنون ان شاالله که شمام سلامت باشی
والا روی سوالو پیدا نکردم از قرار معلوم فیدبک بوده و بارگذاری کرده اگه جریان ib که رو شکل هست تو بارگذاری صفر باشه اونوقت درسته موازی میشن و 4.3k در مقابل 25 اهم حذف میشه
تو پیدا کردن ولتاژ جریان مدار مقاومت موازی با منبع ولتاژ و سری با منبع جریان در نظر گرفته نمیشه نه در مقاومت اگه بر فرض مقاومت مابقی مدار 4.3k میشد بازم باید میگفتیم چون موازی منبع ولتاژ هست حذف میشه؟ نه دیگه اونوقت نصف میشد 2.15k میشد
روی سوال باشه اشکالی داشته باشی کامل توضیح میدم

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ممنون ان شاالله که شمام سلامت باشی
والا روی سوالو پیدا نکردم از قرار معلوم فیدبک بوده و بارگذاری کرده اگه جریان ib که رو شکل هست تو بارگذاری صفر باشه اونوقت درسته موازی میشن و 4.3k در مقابل 25 اهم حذف میشه
تو پیدا کردن ولتاژ جریان مدار مقاومت موازی با منبع ولتاژ و سری با منبع جریان در نظر گرفته نمیشه نه در مقاومت اگه بر فرض مقاومت مابقی مدار 4.3k میشد بازم باید میگفتیم چون موازی منبع ولتاژ هست حذف میشه؟ نه دیگه اونوقت نصف میشد 2.15k میشد
روی سوال باشه اشکالی داشته باشی کامل توضیح میدم

سلام
اين هست سوال بجه ها

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ارشد/page128?p=7910483&viewfull=1#post7910483

armineca7

عضو جدید
سلام دوستان چرا در مدار کسکود مینیمم ولتاژ خروجی 0.9 است ؟
دقیقتر اینکه ولتاژ آستانه کدوم رو گرفته با ولتاژ ست جمع کرده و چطوری؟:w21:

mseslampanah

عضو جدید
ازمسیر re3 و re2..
با تشکر

سلام،
ممنون میشم که شکل سوال رو بزارید تا راحتتر بتونم پاسخ بدم.موفق باشید.

• Like
واکنش ها: 0192

llvll.asoud

کاربر ممتاز

سلام خدمت استاد اسلام پناه عزیز.
اول تشکر میکنم از حضورتون و خدا خیر نصیبتون بکنه.

آیا کلاس رفع اشکال برای ترم پاییز تو مشهد دارید ؟
با توجه به اینکه امسال تابستان مشهد نبودید میشه یه کپی از جزوه تابستون رو در اختیار نصیر مشهد بذارید تا بچه ها بتونن تهیه کنن؟

مشاهده پیوست 222922
چرا Vi=4.3ie نشده ؟

مشاهده پیوست 222923 Ro ?

سلام استاد درمورد سوال اول فرمودين كه ورودي با مقاومت ٤.٣ كيلو اهمي موازيه پس حذف ميشه
ميخواستم ببينم آيا آر اي ديده شده از ترانزيستور با مقاومت ٤.٣ مگه مرازي نيس؟!از يه سر بهم وصل شدن از يه سرم هردو زمينن
اونموقع آر اي حذف نميشه؟!

mseslampanah

عضو جدید

سلام،
شما کافی است از امیتر Q2 با این ترانزیستور نگاه کنید. چون کلکتور بازه از امیتر Q2 بجای re مقاومت rp رو خواهیم دید. برای بدست آوردنش کافیه که مدل پی یک ترانزیستور رو رسم کنید به طوریکه کلکتورش بازه در اونصورت به امیتر نگاه کنید واضحه که فقط rp رو خواهید دید. اگه نیازه باز بفرمایید توضیح بیشتر بدم.موفق باشید.

malih9068

عضو جدید

سلام استاد درمورد سوال اول فرمودين كه ورودي با مقاومت ٤.٣ كيلو اهمي موازيه پس حذف ميشه
ميخواستم ببينم آيا آر اي ديده شده از ترانزيستور با مقاومت ٤.٣ مگه مرازي نيس؟!از يه سر بهم وصل شدن از يه سرم هردو زمينن
اونموقع آر اي حذف نميشه؟!

سوال دوم Ro چی شد؟

Send from my sony using Taptalk

armineca7

عضو جدید
سلام دوستان چرا در مدار کسکود مینیمم ولتاژ خروجی 0.9 است ؟
دقیقتر اینکه ولتاژ آستانه کدوم رو گرفته با ولتاژ ست جمع کرده و چطوری؟:w21:

malih9068

عضو جدید

uploadfromtaptalk1413109013224.jpg
Ro
را بدست بیارید؟

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

تو سوال زیر چرا یه جا rl را 20 اهم و یه جا ده اهم گرفته؟!
1 (2).jpg

2 (2).jpg

malih9068

عضو جدید

سلام

در حالتی که بخواهیم roرو حساب کنیم منبع جریان مدار باز میشود لذا طبق فرمولی که نوشتم به نظرم به صورت زیر حساب میشه
مشاهده پیوست 223582
دوست عزیز مشکل من توی Rs که الان نداریم!

malih9068

عضو جدید

سلام دوستان

تو سوال زیر چرا یه جا rl را 20 اهم و یه جا ده اهم گرفته؟!
مشاهده پیوست 223580

مشاهده پیوست 223581
دوست عزیز rl همون 20 وقتی شما Racرو حساب میکنید اون هم میشه 20 که همون مقاومت کلکتور میشه
اینجا اشتباه چاپی شده در هر صورت جواب 4 میشه

بالا