تاپیک جامع سوال و مشاوره "انتخاب رشته، گرایش و دانشگاه"

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
دانشگاه شریف و تهران منظورمه...اونم قدرت....بیشتر از 3 روز تو هفته نیست که؟

شاید سه روز در هفته باشه . اما جهت اطلاع میگم وقتت خیلی تنگ میشه. به جز کلاسا برای کنفرانس سمینار و کلاس های جبرانی و غیره تقریبا 5 روز در هفته دانشگاه رو زیارت میکنی.
اوضاع خوابگاهاشم خوبه. دور تا دور دانشگاه هم هستن.

alielec

عضو جدید
رتبه 71 قدرت احتمال قبولیش کجا بیشتره؟روزانه

آخرین ویرایش:

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دانشگاه شریف و تهران منظورمه...اونم قدرت....بیشتر از 3 روز تو هفته نیست که؟

شما علاوه بر درسای خودتون باید کارهای دانشگاهی هم انجام بدید مثلا کلاس حل تمرین یا تصحیح ورقه امتحانی یا کارهای آزمایشگاهی و غیره البته توی دانشگاه تهران و شریف اینطوریه بقیه دانشگاها نمیدونما

navidba

عضو جدید
کاش جواب این سوالمم می دادید:
سلام به نظرتون شبانه شریف (اگه خوابگاه و پول رو درنظر نگیریم) بهتره یا روزانه امیرکبیر ؟ واسه قدرت
با تشکر!!

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام به نظرتون شبانه شریف (اگه خوابگاه و پول رو درنظر نگیریم) بهتره یا روزانه امیرکبیر ؟ واسه قدرت
با تشکر!!

سلام من خودم مخابراتیم و زیاد در مورد گرایش قدرت خبرندارم ولی تا اونجایی که هیئت علمی دانشکاها رو بررسی میکردم امیرکبیر توی گرایش قدرت خیلی اساتید خوب و قوی داره. فکر کنم 7 یا 8 تا استاد تمام داره.فکر کنما :D

راستی به نظرم بهتره توی فیلدهای کاری و موارد مورد علاقه اساتید هم زوم کنید و اونارو هم در نظر بگیرید!
مثلا میگم توی مخابرات گرایش سیستم خودش هزار تا فیلد کاری داره از پردازش تصویر گرفته تا وایرلس و رادیو شناختگر و رادیو نرم افزارو کدینگ و .... باید ببینی اون چیزی که مثلا میخوای کار کنی چند تا استادش توی اون فیلد کار میکنن و علاقه مند هستن!شاید مثلا یه دانشگاهی تعداد زیاد و قابل توجهی مخابرات سیستم داشته باشه ولی همشون پردازش تصویر کار کنم پس دانشجویی که میخواد وایرلس کار کنه این دانشگاه خوب نیس واسش طبیعتا

Armin-Z

کاربر ممتاز
هیچ فکر نمیکردم انتخاب رشته انقدر سخت باشه!!! تو این چند روز از هیچ دو نفری یه پیشنهاد مشابه نشنیدم! اگه میدونستم اینجوریه از یه ماه پیش انتخاب رشته رو شروع میکردم!!!
اینجوری که فهمیدم اوضاع کنترل نسبت به بقیه رشته ها تو دانشگاه ها خیلی داغون تره! هیچ دانشگاهی تو این رشته اسم و رسم رو با هم نداره!
البته اوضاع تهران از بقیه بهتره ولی باز هم بیشتر اسمش هست...
خواجه نصیر اوضاع اسمش خرابه جوری که با اینکه از لحاظ علمی از همه دانشگاه ها بهتره همه میگن نه! اول شریف و امیرکبیر و تهران...واقعا نمیفهمم!!! شریف اسمش رو از کجا آورده؟! چرا باید رفت جایی که میدونی فقط بخاطر دهن پر کن بودنش ارجحیت داره!!! نمیدونم... تو این چند روز در لحظه تصمیم عوض میشه...واقعا زده شدم دیگه... خدا بخیر کنه...

farhad1371

عضو جدید
سلام یه زمانی که خواهرم ارشد داشت همین سوال واسم پیش اومد شنیده بودم عنوان شبانه در مدرک ذکر نمی شه واسه اطمینان از طریق پاسخ به سوالات سازمان سنجش اقدام کردم جواب عجیبی داد... گفت از دانشگاه مربوطه سوال کنید به نظر من از تحصیلات تکمیلی شریف یه پرس و جویی بکن بعد مطمئن شو که عنوان شبانه ذکر نمی شه...اگه ذکر نشه و مشکل مالی و خوابگاه نداشته باشی شبانه شریف بهتره ،البته امیرکبیر تو سیستم استاد های خوبی داره قره پتیان،حسینیان ،کوهساری

farhad1371

عضو جدید
با تشکر!!
ببخشید من هنوز با سیستم سایت خیلی آشنایی ندارم نمی دونستم باید پاسخ با نقل قول رو انتخاب می کردم!
سلام یه زمانی که خواهرم ارشد داشت همین سوال واسم پیش اومد شنیده بودم عنوان شبانه در مدرک ذکر نمی شه واسه اطمینان از طریق پاسخ به سوالات سازمان سنجش اقدام کردم جواب عجیبی داد... گفت از دانشگاه مربوطه سوال کنید به نظر من از تحصیلات تکمیلی شریف یه پرس و جویی بکن بعد مطمئن شو که عنوان شبانه ذکر نمی شه...اگه ذکر نشه و مشکل مالی و خوابگاه نداشته باشی شبانه شریف بهتره ،البته امیرکبیر تو سیستم استاد های خوبی داره قره پتیان،حسینیان ،کوهساری

dadash masoud

عضو جدید
بچه ها تو قدرت بهشتی بهتره یا پردیس عباسپور؟کدومو بالا تر بزنیم؟
راستی این گرایشا راکتور و پرتو پزشکی ومدیریت انرژی واینا چطوری هس؟مثلن قبل سیستم صنعتی اصفهان اینا رو بزنم؟؟آینده دارن اینا؟
مگه نمیرین صنعتی اصفهان؟!!!!

djbehrouz

عضو جدید
نکاتی کلیدی در امر انتخاب رشته ی کارشناسی ارشد:

اولین و مهمترین کار برای شروع فرایند انتخاب رشته، دریافت دفترچه ی راهنمای انتخاب رشته ی آزمون کارشناسی ارشد ۹۳ است. سپس باید تعداد نفرات دوره های روزانه، شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی و مجازی رشته ی خود را به صورت مجزا استخراج نمایید.
برخلاف تصور برخی از داوطلبان که فکر می کنند چون رتبه ی مطلوبی کسب نکرده اند باید از همان ابتدا به انتخاب دوره های شبانه، غیرانتفاعی یا مجازی روی بیاورند، بهترین و صحیح ترین کار برای انتخاب رشته، انتخاب به ترتیب روزانه ( از بهترین دانشگاه به بدترین دانشگاه )، شبانه ( از بهترین دانشگاه به بدترین دانشگاه) و …. می باشد.
علت این الوبت بندی به این دلیل می باشد که ممکن است رتبه های قبل از شما به دلایل خاصی از قبیل شاغل بودن، متاهل بودن و… امکان انتخاب کد رشته های روزانه ی شهری غیر از شهر خود را نداشته باشند و ناچاراً شبانه ی شهر خود را به روزانه ی شهر های دیگر ترجیح دهند. بنابراین اگر شما از همان ابتدا شبانه ها را انتخاب کنید، فرصت قبولی در روزانه را از دست خواهید داد!
و اما مورد دیگری که از اهمیت خاصی برخوردار است این است که معمولاً چهار معیار در انتخاب رشته وجود دارد که هر یک از این معیارها برای افراد مختلف متفاوت است. این معیارها عبارتند از:
۱- اعتبار علمی دانشگاه محل تحصیل
۲- نزدیکی به محل زندگی شما
۳- وجود امکانات رفاهی و خوابگاه
۴- موقعیت های کاری آینده
به عنوان مثال اگر شما شاغل هستید و ممکن است قبولی در شهر دیگر مشکلاتی برای شما ایجاد کند و یا اگر شما علاقه ای به ترک خانواده ندارید، اولویت دوم یعنی نزدیکی به محل زندگی شما از همه با اهمیت تر است و سایر اولویت ها را تحت تاثیر قرار می دهد و به تبع آن روی انتخاب ها و تعیین الویت انتخاب رشته ی شما اثر می گذارد. بنابراین برای یک دانشجوی مشهدی که این الویت، برایش در درجه ی اهمیت است، احتمالاً انتخاب روزانه ی مشهد، شبانه ی مشهد و …. در الویت خواهد بود. اما در این جا مسئله ی مهمی مطرح می شود. این که آیا این شخص توان مالی برای پرداخت شهریه را دارد. اگر این توان مالی را دارد و برایش مشکلی پیش نمی آید می تواند شبانه ی شهر خودش را قبل از روزانه ی دیگر شهرها بزند. اما اگر مشکل مالی برایش ایجاد خواهد شد، ناچاراً الویت انتخاب دانشگاه های روزانه بر الویت دانشگاه های شبانه نزدیک محل زندگی، برتری می یابد.
اگر شخصی بعد مسافت برایش مهم نیست در این صورت بهتر است از بهترین دانشگاه روزانه ی مورد علاقه ی خود شروع کند و به بدترین دانشگاه روزانه البته به نظر خودش ختم نماید. در اینجا معیار اعتبار علمی بر سایر معیارها برتری می یابد. در این میان بیان یک نکته خالی از لطف نیست: اینکه اهمیتی ندارد شما در کدام دانشگاه روزانه، تحصیل کنید. چه می خواهد قطب باشد چه می خواهد قطب نباشد. آنچه اهمیت دارد تلاش و پشتکار خودتان خواهد بود که شما را در آینده فردی متفاوت در رشته بار خواهد آورد.
در رابطه ی با امکانات رفاهی و خوابگاه دانشگاه های مختلف، مطالب مربوطه را از دفترچه استخراج نمایید تا با دید مناسب تری نسبت به انتخاب شهری غیر از شهر خودتان، اقدام نمایید.
و در نهایت به معیار چهارم می رسیم موقعیت های کاری آینده: شاید در این رابطه، شهر تهران برتری محسوسی نسبت به بقیه ی شهرها داشته باشد. در عین حال رشته ی شما و پتانسیل های صنعتی و سخت افزاری یک شهر خاص (برای آن رشته) هم می تواند موثر باشد. به عبارتی این به معنای عدم وجود موقعیت های کاری در شهرهای دیگر نیست! اما تهران موقعیت هایی دارد که نسبت به بقیه ی شهرها برجسته تر است. اکثر همایشهای علمی و ملی، اعلامیه های استخدامی، کارآموزی و بیشتر سازمان های با اهمیت در تهران هستند. در نتیجه اگر کسی اولویت چهارم برایش از اولویت های دیگر مهم تر است باید بداند که در این رابطه تهران برتری محسوسی نسبت به سایر شهرها دارد. هر چند که چنانچه اشاره شد این یک تجویز کلی برای تمام رشته ها نیست.
در پایان سعی کنید حتماً پیش نویس فرم انتخاب رشته ی اینترنتی را پرینت بگیرید و قبل از انتخاب رشته اینترنتی، کد رشته ها را وارد نمایید تا هنگام انتخاب رشته ی اینترنتی، با دقت و سرعت، کد رشته ها را در سایت سنجش وارد نمایید.
یادآوری خیلی مهم: نظر به اینکه بر اساس نمره کل محاسبه شده برای هر یک از داوطلبان، گزینش علمی انجام می گیرد، لذا ترتیب تقدم یا تاخر کدهای محل تحصیل انتخابی توسط داوطلب، هیچگونه تاثیر یا امتیازی در گزینش نهایی نخواهد داشت و منحصراً تقدم کد محل تحصیل، نشانگر ترتیب علاقه ی داوطلب به تحصیل در محل مربوط می باشد.

منبع: برق ارشد

md.hafezi

عضو جدید
سلام دوستان.
من 93 ابزاردقیق شدم.
1-کسی اطلاعی از رتبه های قبولی داره؟
2- دانشگاه شیراز مدرکش معتبره ؟ و قبولی از کنکور با قبولی آزمون داخلی چه فرقی داره؟
رتبه ی برقم 3000 شده.
امکان داره شبانه قبول شم؟
اینم واسه تقویت ( یا شایدم تضعیف :) ) روحیتون بگم که من هم شاغلم و هم متاهل!
لیسانسم کنترل و اشتغالم هم در زمینه کنترل ابزاردقیقه
اگه راهنماییم کنید ممنون میشم.

kratosrazor

عضو جدید
سلام دوستان.من رتبم 439 شده میتونم روزانه شهید بهشتی قبول شم؟(گرایش سیستم)
و اینکه پردیس عباسپور خوابگاه نمیده؟

آخرین ویرایش:

adibmj

عضو جدید
من این پستو توی تاپیک اعلام نتایج هم گذاشتم ولی ظاهرا این دو تا موازی همند.(عذر)
به هر حال ممنون میشم اگه کسی بتونه راهنمایی کنه . . .

سلام.
آقا راستش منم 605 الک شدم .چند تا راهنمایی میخواستم از دوستانی که اطلاع دارن.
من فقط فکر دیجیتالم.تهش مدار و سیستم.راستش بچه ها میگن رتبم به بهشتی میخوره.خودمم فقط به تهران (شهر تهران) فکر میکنم.(شرایط کاری)
و مهمتر این که روزانه باشه.
با این اوصاف روی چند تا چیز سوال دارم:
(به نطر شما)
1- ترتیب اینا چجوری باشه -----> الک علم - مدار و سیستم تربیت مدرس - مدار و سیستم خواجه - دیجیتال بهشتی ؟؟؟

راستش نطر خودم اینه ------> الک علم - دیجیتال بهشتی - مدار و سیستم تربیت مدرس - مدار و سیستم خواجه

(اصن تربیت زودتر پر میشه یا علم؟؟؟)

2- از کسایی که مطلعند میخواستم ببینم رتبم به کجا میخوره (نسبت به بچه های پارسالی) ؟؟؟

خواهشا هر کی اطلاعی داره دریغ نکنه.(ممنون). چیز دیگه ای هم به نظرتون میرسه ممنون میشم بگین.

از کسایی هم که توی هر کدوم از موارد بالا الان در حال تحصیل هستن خواهش میکنم از شرایطشون بگن.

راستی ببخشید واسه مالک و شاهدم هر کی اطلاع داره . . . اصن اینا مصاحبه دارن ندارن؟ نظامین نیستن؟ و . . .

بازم ممنون

:redface:

royalblue

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
نظرتون رو میخواستم بدونم در مورد انتخاب رشته
الکترونیک 1300
مکاترونیک 1100
ارومیه و تبریز؟
ارومیه قبول میشم؟
ممنون

درسته که ارومیه هیئت علمی قوی داره چون پروفسور حدیدی رو داره ولی چشت روز بد نبینه یه نمره هایی میدن که ادم از زنگی سیر میشه .به نظرم سعی کن الکترونیک ارومیه رو نزنی .البته فقط یه پیشنهاده بر اساس دیده ها وشنیده ها

endoftime

عضو جدید
با سلام
دوستان با رتبه مخابرات 1573 مالک اشتر روزانه میشه قبول شد؟اگه آره چه گرایشهایی؟
تهران جای دیگه روزانه یا شبانه میشه زد؟

fery_eng

عضو جدید
سلام
دوستان به نظرتون رتبه ی 2100 قدرت امکان قبولی روزانه یا شبانه داره؟؟! ( البته میدونم که احتمال زیاد جواب منفی هست)

آخرین ویرایش:

redhat7

عضو جدید
دوستان ترتیب و اولویت دانشگاه های تهران در گرایش قدرت-سیستم چطوریه؟

troy_1990

عضو جدید
دوستان! کسی از رتبه و محل قبولی مکاترونیک آمار داره؟ من 2250 شدم تو مکاترونیک:biggrin:

redhat7

عضو جدید
به نظر من شریف - تهران - امیرکبیر- علم و صنعت - تربیت مدرس - بقیه (اولویت بین بهشتی و خواجه نصیر رو نمی دونم )

مرسی. والا ما نفهمیدیم بالاخره علم و صنعت بهتره یا تربیت مدرس؟
هرکسی یه چیزی میگه!

farhad1371

عضو جدید
مرسی. والا ما نفهمیدیم بالاخره علم و صنعت بهتره یا تربیت مدرس؟
هرکسی یه چیزی میگه!
مهندس جان اگه رتبت مرزیه و ترتیب این دو تا واست خیلی مهمه مهندس حلم زاده تو سایتش پرسش و پاسخ می ذاره خودشم که قدرتی می تونی واسه اطمینانم شده ازش بپرسی ضرر نداره;)

بالا