بیاین تشکیل گروه بدیم و پی ال سی رو به کمک هم و همزمان با هم یاد بیگیریم امروز نوزده فروردین 92

بهار امیدوار

عضو جدید
دوستان عزیز
اینطوری صد سال دیگه هم به جایی نمی رسیم
اونایی که موافقن با چارت مجتمع فنی تهران شروع کنیم لایک کنن
اینم چارت مجتمع فنی برای پی ال سی ( پیش نیاز ها و ...) :
مدار فرمان ساده
مدار فرمان اتوماتیک
لوگو
پی ال سی اس سون 300-400

آخرین ویرایش:

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان عزیز
اینطوری صد سال دیگه هم به جایی نمی رسیم
اونایی که موافقن با چارت مجتمع فنی تهران شروع کنیم لایک کنن
اینم چارت مجتمع فنی برای پی ال سی ( پیش نیاز ها و ...) :
مدار فرمان ساده
مدار فرمان اتوماتیک
لوگو
پی ال سی اس سون 300-400

با عرض سلام واحترام

بهار عزیزم بنا به اعتقاد شخصی من جزوات 10-20-30ص باعث عدم حضور و اظهار نظر شده و تاپیک راکد خواهد ماند.

پیشنهاد:
تاپیک دیگری تاسیس و در آن تنها تدریس و پرسش و پاسخ شده و در این تاپیک نظرات و پیشنهادات عزیزان پاسخ داده شود.

با تشکر ناتانائیل:gol:

soheil.z

عضو جدید
با سلام و احترام

ابتدای امر بشخصه مستقیما از شما بابت شروع این تاپیک بینهایت سپاسگذارم

اما عزیزم آخرین پست شما مبنی بر راه اندازی موتور سه فاز و تکفاز با توجه به اطلاعات ابتدایی بنده باز هم نیاز به شناخت بلوکهای مورد استفاده از آنهاست البته اگر درست متوجه منظور شما شده باشم

اما باز هم پیشنهادی برای همگی دارم /اینکه ابتدای امر از مینی پی ال سی ها شناختی پیدا کنیم

ببینید:

در این تاپیک قصد دارم تا طرز کار و اتصال مینی پی ال سی لوگو (LOGO) رو ارائه کنم (در صورت ناصحیح بودن مطلب قرارداده شده راهنماییم بفرمایید لطفا)

اولین آموزش : راه اندازی موتور سه فاز به صورت لحظه ای و دائم از یک محل

اینم طریقه اتصال خود PLC

مدار دوم :راه اندازی موتور سه فاز به صورت لحظه ای و دائم از یک محل

و این هم طریقه سیم بندی PLC

I1به عنوان استپ کلی مدار است و استارت I2به عنوان راه انداز دائمی و استارت I3 به عنوان راه انداز لحظه ای است. یعنی با زدن استارت I2 موتور روشن شده و به کار خود ادامه میدهد تا زمانی که استپ I1 زده شود. ولی با زدن استارت I3 موتور تا زمانی روشن است که دستمان روی استارت باشد.به محض اینکه دست از روی استارت I3 برداشته شود موتور هم خاموش میوشد.(مانند دکمه زنگ خونه )

در مدار اول راه اندازی لحظه ای یک موتور سه فاز و در مدار دوم راه اندازی دائمی یک موتور نشان داده شده اند

دوست عزيز ضمن تشكر از زحماتتون ميخاستم خدمتتون عرض كنم كه براي مطرح كردن مطالب فوق يه مقداري عجله كرديد چون دوستاني هستند كه در حال حاضر با مدارهاي فرمان يا همون راه اندازهاي رله اي آشنايي ندارن ...

soheil.z

عضو جدید
بچه ها من كاره اي نيستم ولي پيشنهاد ميكنم اول مدارهاي فرمان يا همون راه اندازهاي رله اي رو ياد بگيريد واگه شرايطشو داريد بصورت عملي وبا بستن مدارهاي كنتاكتوري كه كاملا مطلب جا بيفته براتون چون به نظر من ديد وسيعي بهتون ميده
بعد ميتونيد logo يا s7 300/400 انتخاب كنيد انتخاب با خودتونه چون پيوستگي خاصي بين ياد گيريشون وجود نداره

1چيز ديگه از رو كنجكاوي 7 صفحه رم مطالعه كردم مطالب خيلي از هم گسيخته بود!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

tarane.barani

عضو جدید
بچه ها من كاره اي نيستم ولي پيشنهاد ميكنم اول مدارهاي فرمان يا همون راه اندازهاي رله اي رو ياد بگيريد واگه شرايطشو داريد بصورت عملي وبا بستن مدارهاي كنتاكتوري كه كاملا مطلب جا بيفته براتون چون به نظر من ديد وسيعي بهتون ميده
بعد ميتونيد logo يا s7 300/400 انتخاب كنيد انتخاب با خودتونه چون پيوستگي خاصي بين ياد گيريشون وجود نداره

1چيز ديگه از رو كنجكاوي 7 صفحه رم مطالعه كردم مطالب خيلي از هم گسيخته بود!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

سلام
ممنون از راهنمایی هاتون
خوب خودتون شروع کنید دیگه اموزشو
با تشکر

بهار امیدوار

عضو جدید
با عرض سلام واحترام

بهار عزیزم بنا به اعتقاد شخصی من جزوات 10-20-30ص باعث عدم حضور و اظهار نظر شده و تاپیک راکد خواهد ماند.

پیشنهاد:
تاپیک دیگری تاسیس و در آن تنها تدریس و پرسش و پاسخ شده و در این تاپیک نظرات و پیشنهادات عزیزان پاسخ داده شود.

با تشکر ناتانائیل:gol:

سلام
ممنون که کمک میکنید این تاپیک به حیات خودش ادامه بده
بله اتفاقا منم همین نظرو دارم
فکر میکنم بهترین شیوه تشکیل کلاس مجازی باشه
دقیقا مثل کلاسهای دانشگاه

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوست عزيز ضمن تشكر از زحماتتون ميخاستم خدمتتون عرض كنم كه براي مطرح كردن مطالب فوق يه مقداري عجله كرديد چون دوستاني هستند كه در حال حاضر با مدارهاي فرمان يا همون راه اندازهاي رله اي آشنايي ندارن ...

با عرض سلام واحترام

ضمن تقدیر از حسن حس مسئولیت شما باید عرض کنم بنده این پست رو با دلایل مشخص که فرمودید ارسال کردم.

با تشکر ناتانائیل

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
ممنون که کمک میکنید این تاپیک به حیات خودش ادامه بده
بله اتفاقا منم همین نظرو دارم
فکر میکنم بهترین شیوه تشکیل کلاس مجازی باشه
دقیقا مثل کلاسهای دانشگاه

با عرض سلام احترام

بهار عزیزم ما از شما جهت ایجاد این تاپیک ممنونیم .
دقیقا...
بنابراین از شما به عنوان استارتر تقاضای نظم دادن به این کلاس و ایجاد تاپیک جدید تحت عنوان کلاس مجازی plc را تقاضا داریم.امیدوارم قبول زحمت فرموده و حضور سبزت رو کنار خودمون داشته باشیم.
:gol:با تشکر ناتانائیل

soheil.z

عضو جدید
بسم الله الرحمن الرحيم

در ابتدا به صورت كلي مي خايم بپردازيم به تجهيزات تابلو (البته نه تمام تجهيزات در حد ابتدايي ترين تجهيزات براي راه اندازي موتور)

كنتاكتور:كنتاكتور يا كليد مغناطيسي از دو هسته E يا U شكل تشكيل شده كه يكي ثابت و ديگري متحركه. هسته ثابت داراي يك بوبينه كه با برق دار شدنش خاصيت مغناطيسي ايجاد ميكنه كه هسته متحرك رو جذب ميكنه و باعث تغيير وضعيت كنتاكت هاش ميشه يعني كنتاكت هاي باز بسته ميشن وكنتاكتهاي بسته باز ميشن.
داخل اين كليد يك فنر هم تعبيه شده كه با قطع شدن تغذيه بوبين كنتاكتور هسته متحرك رو به حالت اوليه برميگردونه.
كنتاكتور ها در اندازه هاي مختلفي ساخته ميشن كه با توجه جريان كشي كه داريم بايسد انتخاب كنيم.
Contactor_EEC.jpg

پیوست ها

• Contactor1.jpg
    Contactor1.jpg
    21.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

rahaaram

عضو جدید
سلام بچه ها
از اونجایی که انسان یه موجود اجتماعیه و همیشه از فعالیتهای گروهی بیشتر از تنهایی لذت می بره
پیشنهاد میکنم
بیاین تشکیل گروه بدیم و همه با هم شرو کنیم
کسی هست ؟:gol:[/QU

دم تک تکتون گرم
تو این دوره زمونه که یه کلاس اس سون با خرج رفت و امدش و دردسراش یه تومنی درمیاد
کارتون فوق العاده است
اجرتون با خدا

رزمینا

عضو جدید
سلام بچه ها
از اونجایی که انسان یه موجود اجتماعیه و همیشه از فعالیتهای گروهی بیشتر از تنهایی لذت می بره
پیشنهاد میکنم
کسی هست ؟:gol:

خب فدات شم
ما همه منتظریم
پس چی شد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بچه ها
پیشنهاد میکنم
کسی هست ؟:gol:[/QU

دم تک تکتون گرم
تو این دوره زمونه که یه کلاس اس سون با خرج رفت و امدش و دردسراش یه تومنی درمیاد
کارتون فوق العاده است
اجرتون با خدا

خب فدات شم
ما همه منتظریم
پس چی شد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

با عرض سلام و احترام خدمت دو همکلاسی عزیز

ممنون از اینکه به این جمع ملحق شدید / از خداوند برای بهار عزیز تنجیز را مسئلت داریم و باب رو بر این خواهیم گذاشت که ایشون درگیر مسائل شخصی زندگی شده و بدون اطلاع جمع رو موقتا ترک کردند/لذا در این پیغام از استادمان GNMS تقاضامندیم برای مدیریت تا حضور مجدد بهار عزیز ما را همراهی بفرمایند.

با احترامات فائقه
ناتانائیل

GNMS

عضو جدید
ادامه از پست 43

یه توضیح دیگه خدمت دوستان و بزرگواران بدم:

نخست از همه شما تشکر میکنم که تو این جمع هستید و در برابر شما من خودم رو کوچیکتر از اون میدونم که استاد خطاب بشم. (چون من هرچی یادگرفتم تجربی بوده و مطمئن هستم اطلاعات علمی و آکادمیک شما به مراتب بیشتر از من هست)
دوم اگه میبیند من در این چند تا پست دارم کلیات رو میگم و هنوز وارد مبحث برنامه نویسی نمیشم، دلیلش اینه که تجربه نشون داده قدم اول در اتوماسیون تحلیل سیستم هست. یعنی باید بدونیم که چه انتظاراتی از سیستم وجود داره. اگه این انتظارات رو خوب بشناسیم، میتونیم بگیم که روابط رو خوب میشناسیم، و اگه روابط رو بشناسیم میتونیم خیلی ساده این روابط رو به زبان PLC بنویسیم.
واسه همین من چند تا مثال عملی دیگه که شخصاً کار کردم رو اینجا مینویسم و نحوه تحلیل سیستم و اینکه چه PLC و چرا اونرو انتخاب کردم رو مینویسم. بعد وارد مبحث برنامه نویسی میشیم (انشالله)
سوم اینکه با عرض پوزش از همه دوستان و بزرگواران، بدلیل مشغله زیاد فکری و کاری، متآسفانه من نمیتونم بصورت منظم تو باشگاه حضور داشته باشم. واسه همین از فاصله ای که بین پستها میافته پیشاپیش عذرخواهی میکنم.

یه مثال عملی دیگه
فرض کنید که میخواهیم دمای یه سردخانه 2 مرحله ای رو تنظیم کنیم. برای اینکار کارفرما اطلاعات زیر رو در اختیار ما گذاشته:

• 2 تا کمپرسور داریم که وظیفه یکی رساندن دمای یه مبدل حرارتی به -10 درجه و وظیفه کمپرسور دوم رساندن دمای محفظه به -40 درجه هست. (هر دو تاش 3 فاز)
  • خروجی هر کمپرسور یه شیر برقی وجود داره که با برق 220 کار میکنه. (تک فاز)
  • داخل محفظه یه اواپراتور (Evaporator) وجود دارد که مجهز به یه فن دمنده هست. (فن 3 فاز)
  • روی اواپراتور یه سری المنت برای دیفراست (Defrost) وجود داره که بصورت اتوماتیک باید هر چند ساعت یکبار روشن بشه و برفک ها رو ذوب کنه. (فن سه فاز)
  • یه کندانسور (Condenser) داریم که روش 2 تا فن دمنده نصب هستند (فن 3 فاز)
  • در خروجی هر کمپرسور یه سنسور فشار هست که اگه فشار از یه حد بالاتر باشه، یه رله رو وصل میکنه. (قطع-وصل)
  • در ورودی کمپرسور یه سنسور فشار وجود داره که اگه فشار از یه حد کمتر باشه، یه رله رو وصل میکنه (قطع و وصل)
  • یه میکروسویچ روی در سردخانه نصب شده. (قطع و وصل)
  • داخل سردخانه یه چراغ نصب شده. (تک فاز).

کارفرما روابط بین اینها رو هم اینطوری تعریف کرده:

• اگه اختلاف دما بین دمای واقعی (PV) و دمای ست شده (SV) بیشتر از 2 درجه باشه، کمپرسور و شیر برقی روشن میشه تا این اختلاف کمتر از 2 درجه بشه.
  • اگه اختلاف دما بین دمای واقعی (PV) و دمای ست شده (SV) کمتر از 2 درجه و بیشتر از 0.5 درجه باشه، کمپرسور خاموش میشه و شیر برقیها روشن میشن.
  • تلرانس قابل قبول برای دما 0.5 هست.
  • اگه کمپرسور خاموش شد، حداقل 5 دقیقه بایستی استراحت کنه، بعد روشن بشه.
  • زمانی که شیر برقی روشنه، فن اواپراتور هم باید روشن باشه.
  • زمانی که کمپرسور اول روشنه، 2 تا فن کندانسور هم باید روشن باشه.
  • اگه سنسور فشار روی خروجی کمپرسور اول از یه حد کمتر باشه، فن دوم کندانسور خاموش میشه.
  • هر کدوم از سنسورهای روی ورودی کمپرسور که عمل کنند، کمپرسور باید خاموش بشه.
  • اگه سنسور فشار خروجی کمپرسور دوم عمل کنه، کمپرسور باید خاموش بشه.
  • زمانی که در باز هست، فن اواپراتور باید خاموش باشه و چراغ داخل سردخونه روشن بشه.
  • هر 4 ساعت یکبار بایستی کمپرسور، فن اواپراتور و شیر برقی مرحله دوم خاموش بشه و المنت دیفراست به مدت 2 دقیقه روشن بشه.

توی پست بعدی تحلیل این سیستم رو خواهم نوشت
GNMS

آخرین ویرایش:

GNMS

عضو جدید
ادامه از پست 74

همونطور که تو مثال قبلی دیدیم اول از همه باید تعداد و نوع ورودی و خروجیها رو بشناسیم

ورودیهای دیجیتال:
سنسور فشار: 4
میکروسویچ در: 1

ورودیهای آنالوگ:
سنسور دما: 2 (یکی برای مبدل و دیگری برای محفظه)

خروجیهای دیجیتال:
کمپرسور: 2
شیر برقی: 2
دیفراست: 1
فن اواپراتور: 1
فن کندانسور: 2
چراغ داخل سردخانه: 1

انتظاراتی که از PLC داریم:
امکان خواندن ورودی آنالوگ، ورودی دیجیتال، کنترل خروجی دیجیتال و داشتن تایمر ساعت شمار (برای دیفراست) و تایمر دقیقه شمار (برای روشن کردن مجدد کمپرسور) هست.

بنابراین یه PLC نیاز داریم که حداقل 5 تا ورودی دیجیتال، 9 تا خروجی دیجیتال رله ای، و 2 تا ورودی آنالوگ داشته باشه. دلیل اینکه خروجیها رو رله ای انتخاب کردم این بود که تجهیزاتی که داریم (کمپرسور، المنت، فن، شیر برقی و چراغ) همه یا سه فاز هستند که بایستی با یه کنتاکتور خاموش و روشن بشند، یا 220 ولت هستند که باید با رله خاموش و روشن کنیم.
از CPU هم انتظار کار خاصی نداریم. در حدی که بتونه ورودی آنالوگ بخونه و تایمر داشته باشه.

نتیجه: PLC Logo! Siemens با یه ماژول ورودی و خروجی دیجیتال رله ای (DM16) و یه ماژول ورودی آنالوگ. (AM2)

اینجا ممکنه 2 تا سوال مطرح بشه:
1- از کجا بدونیم چه CPU و چه ماژولی موجود هست؟
2- ورودی آنالوگ و سنسور دما رو چطور انتخاب کنیم؟

توی پست بعدی جواب این دو سوال رو انشالله خواهم نوشت
GNMS

GNMS

عضو جدید
ادامه از پست 75

جواب سوال اول: یکسری جداول خلاصه ای از امکانات هرPCL به تفکیک نوع PLC وجود داره که تو این جداول مشخصات هرکدوم از PLCهای زیمنس نوشته شده. با توجه به این جداول انتخاب خیلی ساده میشه. فایل این جداول رو در اولین فرصت آپلود میکنم.
جواب سوال دوم: در کل 2 نوع سنسور دما داریم: ترموکوپل و RTD. فرق این دو نوع سنسور اینه که با تغییر دما، سنسور ترموکوپل یه ولتاژ ایجاد میکنه، در حالیکه در سنسورهای RTD مقدار مقاومت تغییر میکنه. یکی از معروفترین سنسورهای RTD که تو ایران هم فراوان پیدا میشه PT100 هست. این سنسور دقت و تکرار پذیری خیلی خوبی هم داره.
برای جلوگیری از ایجاد نویز معمولاً روی ترموکوپل یا PT100 یه ترانسمیتر نصب میشه که تغییرات مقاومت یا ولتاژ رو بصورت خطی توی رنج 0-10 ولت یا 4-20 میلی آمپر تبدیل میکنه و در نتیجه قابل خوندن توسط PLC میشه. ورودی آنالوگ PLC معمولاً 0-10 ولت یا 4-20 میلی آمپر رو میخونه، اما یه سری ماژول وجود داره که میشه اونها رو روی PLC نصب کرد و خروجی ترموکوپل یا PT 100 رو مستقیم بهش وصل کرد. در نیتجه هزینه ترانسمیتر صرفه جویی میشه. فقط باید دقت کرد که در این حالت طول سیم حتماً باید کوتاه بوده (کمتر از 10 متر) و حتماً از سیم شیلد خیلی مرغوب استفاده کرد. برای PLC Logo! Siemens ماژول ورودی AM2 PT100 وجود داره که میشه 2 تا PT100 رو همزمان بهش وصل کرد و مستقیم دما رو خوند. برای PLC های دیگه هم باید به دیتاشیت اون PLC مراجعه کرد.

GNMS

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آقا من موافقم .حالا باید چه کنیم؟

با عرض سلام و احترام

ضمن خوشامد گویی و تقدیر از حضورتان در مورد سوالتون باید عرض کنم اگر در صورت تسلط بر علم پی ال سی ما را همراهی بفرمایید.

با تشکر ناتانائیل

3yh

عضو جدید
من مدتی در کارگاه plcgood لوگو رو به صورت مقدماتی تدریس می کردم ..و چند پروژه هم در این ضمینه انجام دادم .خوشحال میشم بتونم کمکی بکنم.
البته کمی تاپیک رو نامنظم می بینم.اگر ممکنه ابتدا روند کاری رو مشخص کنید....

GNMS

عضو جدید
ادامه از پست 76

همونطور که قولش رو داده بودم اطلاعات مربوط به پی ال سی Logo! و مشخصاتش رو براتون آپلود میکنم.
این لیست مربوط به پارسال هست و در نتیجه قیمتها یخورده تغییر کرده.

GNMS

پیوست ها

• Logo.rar
    97.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

sun1354

عضو جدید
سلام دوستان عزیز

ایا کسی اطلاعاتی در رابطه با سیستم کنترل یوکوگاوا داره منظورم centum3000 یا centum vp

اگه کسی جزوه یا کتاب بتونه به من معرفی کنه من ازتون خیلی ممنون می شم

arash71

عضو جدید
سلام دوستان عزیز

ایا کسی اطلاعاتی در رابطه با سیستم کنترل یوکوگاوا داره منظورم centum3000 یا centum vp

اگه کسی جزوه یا کتاب بتونه به من معرفی کنه من ازتون خیلی ممنون می شم

با سلام خدمت دوست عزیز
هر ۳ جزوی آموزشی یوکوگاوا از لینکهای زیر قابل دسترس میباشند.

http://s1.picofile.com/file/6845051306/YME_3KOF.pdf.html

http://s1.picofile.com/file/6845055330/YME_3KMT.pdf.html

http://s1.picofile.com/file/6845057342/YME_3KEG.pdf.html

با تشکر

sun1354

عضو جدید