به تناسخ معتقدی؟چرا؟

ooraman

عضو جدید
کاربر ممتاز
من هنوزم اعتقادی به تناسخ ندارم قرار نیست که به یه آدم هزار بار فرصت جبران اشتباهاتش داده بشه البته راجع به اینکه همه به سوی خدا باز میگردیم شنیدم که وقتی انسانهای گناهکار رو میفرستن جهنم بعد از مدتی که به اندازه ی کافی تقاص گناهاشون رو پس دادن اونا رو به بهشت میبرن
البته راجع به اونایی که گناهایی مثل قتل و.... دارن اینجور نیست
از دیدگاه این نظریه بهشت و جهنم درین دنیاست ...این دیدگاه ذهن انسانیه که نباید به یه نفر هزاران بار فرصت جبران اشتباهاتشو داد ...ما قسمتهایی از روح خداوندی هستیم فقط یه کم ناهنجارتریم و ناقص تر به این جهان پا میذاریم که این روح ناقص و تکمیل کنیم (با به دست آوردن گروه های مختلف و متنوعی از تجربیات)که بتونیم تکمیل شده و کمال یافته به منبع برگردیم... برای یکی شدن با اون روح باید خصوصیاتتم مثل اون باشه هرچی این بازگشت بیشتر طول بکشه عذاب بیشتری برای روح تو به دنبال داره...بدن و زندگیه مادی سخت ترین و عذاب آورترین و محدودترین نوع زندگی برای روحه حالا حساب کن مجبور باشه هزاران سال به خاطر اشتباهاتی که در هر زندگی میکنه این محدودیتها و عذابها رو تحمل کنه .ببین بذار یه مثال ساده بزنم تو برای گرفتن ودرک مثلا باید 150 واحد پاس کنی بی ردخور...حالا میخوای دانشجوی خوبی باش 150 تا رو تو 8 ترم پاس کن میخوای 10 سال طولش بده هرچی بیشتر طولش بدی و هی بیفتی و نتونی پاس کنی عذابش مال خودته

raha

مدیر بازنشسته
بله هر کودکی که به دنیا میاد از زندگیه قبلیش آگاهی هایی رو با خودش میاره روح اون کودک که نوزاد نیست ممکنه هزاران ساله باشه و پله هایی از آگاهی رو طی کرده باشه،در مورد جمعیتم همونطور که گفتم روند تکامل روح از گیاه به روح انسانیه...تمام موجودات درین جهان روح دارن حتی اشیا...ولی این روح ها در درجه های پایینی از آگاهی قرار دارن تا وقتی این آگاهی به یه حدی نرسه اجازه ورود به کالبد بهش داده نمیشه وقتی روح وارد کالبد حیوانی یا انسانی میشه یعنی به حدی رسیده که اجازه پیدا کرده وارد کالبد بشه پس ممکنه هر روز کالبدهای جدیدی آفریده بشن برای روح هایی که تازه به این درجه از اگاهی رسیدن که وارد جسم بشن پس جمعیت میتونه اضافه بشه.... و این کالبدم تنها وسیله حمل نیست این یکی از وظایفشه کالبد فراهم آورنده شرایط جدید برای تجربه برای روحه و این وظیفه مهمیه...این دو در کنار هم پروسه تکاملو به انجام میرسونن،درمورده سوالاتیم که گفتین باید بگم پیرو هر مکتب و هر مسلکی که باشید بسیاری از سوالاتتون پاسخ داده نمیشه یا حداقل برای یه عده ای قانع کننده نیست ...تو انتخاب دیدگاه به نظر من هرکس باید دیدگاهی رو انتخاب کنه که سوالاته اساسیشو پاسخ قانع کننده میده یا حداقل به دلش میشینه:gol:

ممنون
هر چند من خودم تو این مسائل بیشتر به دلم رجوع میکنم. اما این چیزهایی که شما گفتین اصلا ثابت شدن آیا؟!

ooraman

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینا دیدگاههای فلسفیه عزیز و همه در حد نظریست مگه بهشت و جهنم اثبات شدست؟یا روز قیامت ؟مگه اینا اثبات شدست؟ در مورد اینکه قرآن چی میگه بحث نمیکنم فک کن میخوای اینا رو برای یه غیر مسلمون اثبات کنی چطوری اثبات میکنی؟میگی قران گفته؟!... به هر حال همونطور که گفتم این نظریه ها فقط نظریه است تو ببین کدومشون بیشتر برات قابل قبول و دوست داشتنیه یا کدومشون میتونه به سوالاتت پاسخ بده....

parichehr16

عضو جدید
وازایش یا تناسخ یا باززایی یعنی زاییده شدن دوباره پس از مرگ، از اعتقادات ادیانی مانند بوداگرایی، هندوگرایی، برهمایی، جینیسم، سیکیسم و نیز آیین یارسان (مذهبی اسلامی) است. همچنین برخی شیعیان معروف به غُلات نیز به آن اعتقاد دارند[۱] و آن را با رجعت یکی می‌دانند.
عصر رجعت مربوط به دوران امامت ائمه است..واینکه دوباره زاییده شدن پس ازمرگ درسته..

raha

مدیر بازنشسته
اینا دیدگاههای فلسفیه عزیز و همه در حد نظریست مگه بهشت و جهنم اثبات شدست؟یا روز قیامت ؟مگه اینا اثبات شدست؟ در مورد اینکه قرآن چی میگه بحث نمیکنم فک کن میخوای اینا رو برای یه غیر مسلمون اثبات کنی چطوری اثبات میکنی؟میگی قران گفته؟!... به هر حال همونطور که گفتم این نظریه ها فقط نظریه است تو ببین کدومشون بیشتر برات قابل قبول و دوست داشتنیه یا کدومشون میتونه به سوالاتت پاسخ بده....

اما قران به عنوان یه معجزه برای مسلمون ها سنده! و با این نظریه که زاییده ذهن بشر هست قطعا" متفاوته!

ممنون از اطلاعاتی که دادین. موفق باشید

آخرین ویرایش:

AMIR - n

عضو جدید
من ندارم ، زیاد چون اطلاعات ندارم و ....:confused:

ولی اینی که شما میگی نیست.
تناسخ رو اینجور ی تفسیر میکنند

خدا روح آفریده بعد این روحها در قالب جسم ها به این دنیا میان
بعد به میزانی که تو مدت عمرشون کار های خوب انجام بدند به کمال میرسند
بعد از مرگ شخص روح که ثابته دوباره در غالب یه جسم دیگه به زمین میاد تا ادامه بده سیر کمالشو

اینقدر این چرخه تکرار میشه تا روح به کمال برسه و بتونه به قرب و این حرفا برسه
مثلا روح پیامبرا و اماما الان به اون کمال رسیده و دیگه روحشون به دنیا نمیاد
یا خیلی ها ی دیگه

پس یعنی خداوند مردم رو دیگه در جهان آخرت مجازات نمیکنه و به جای اینکه مثلا 10 نفر برن بهشت فقط یک نفر میره. اونوقت تکلیف اون بدبختایی که هی اومدن تو این دنیا و زجر کشیدن چی میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

AMIR - n

عضو جدید
در مورد معاد جسمانی چیزی نمیدونم اما درمورد تناسخ چیز دیگه ای میخوام بگم اینه که شیعه نیز به نوعی اونو داره ولی به اسم رجعت درین مورد آیاتی رو هم مثال زده که چون ممکن از حوصله همه خارج باشه نذاشتمشون.

رجعت از ریشه رج‌ع عربی و در لغت به معنای یکبار بازگشتن است.[۱] رجعت بمعنای عام آن یعنی بازگشت مردگان به زندگی در دنیا و امکان آن در اسلام و دیگر ادیان، معتقد به قیامت، نیز مورد تایید است از جمله اعتقاد مسیحیان به «زنده نمودن مردگان توسط عیسی» و اعتقاد آنان به زنده شدن عیسی پس از آنکه مصلوب شد، یا «داستان اصحاب کهف» و دیگر موارد. در واقع اعتقاد به رجعت بمعنای عام آن، اعتقاد به قیامت است.
اما رجعت در اصطلاح علم کلام و در عقیده شیعیان عبارت است از اینکه: خداوند گروهی از مردگان را در هنگام ظهورمهدی آل محمد به همان صورتی که قبلا در دنیا بوده‌اند به دنیا بر می‌گرداند، گروهی را عزیز و گروهی را ذلیل می‌کند و اهل حق را بر اهل باطل غلبه داده، داد مظلومان را از ستمگران می‌گیرد.[۲] شیعیان معتقدند انسان‌های بسیار نیکو و انسان‌های بسیار پلید در آخرالزمان و پس از ظهور مهدی به اذن خداوند به دنیا باز می‌گردند.
رجعت همان کرّت است ولی در معدودی از احادیث شیعه چنین آمده‌است که علی بن ابیطالب کرّت‌های متعدد دارد.[۳]
در حدیثی از علی چنین آمده‌است: «رجعت علم خاص و ویژه‌ای است که اکثر مردم قدرت درک و تحمل آن را ندارند.»[۴]
همچنین در حدیث دیگری چنین آمده‌است: «رجعت تجلی قدرت خداوند است، پس آن را انکار نکنید.»[۵]
ممکن است کسی از شیعه، به رجعت اعتقاد نداشته باشد و روایات آن را تاویل کند، اگرچه در روایات، ائمه شیعیان، آنان را از انکار رجعت شدیدا بر حذر داشته‌اند.[

رجعت باتناسخ خیلی فرق داره. در رجعت روح شخص به جسم خودش بر میگرده مثل زنده شدن مردگان در جهان آخرت. نه اینکه روح یک نفر به جسمی که در گذشته به شخص دیگری تعلق داشته برگرده.

• Like
واکنش ها: raha

AMIR - n

عضو جدید
:gol:

دوست من میشه بگی عدل خدا درین موارد چطور اثبات میشه؟ چرا بعضی بچه ها از بدو تولد معلولن؟چرا بعضیها در افریقا به دنیا میان بعضی ها در اروپا یا آسیا؟چرا یه عده تمام عمر فقیرن یا توی خانواده پر مشکل به دنیا میان و بعضیها توی خانواده ثروتمند یا آروم و متعادل؟چرا یه عده مرد به دنیا میان یه عده زن؟و خیلی چیزای دیگه.....

عدل خدا در این نیست که کالبدهای متعدد در این دنیا بیان و سالیان سال زجر و سختی بکشن تا فقط یک نفر به بهشت بره.

عدل خدا در این نیست که یک جنایتکاری که هزاران نفر را کشته با یک آدمی که آزارش به مورچه هم نرسیده در نهایت با هم یک سرنوشت پیدا کنن

هر کسی فقط یک بار به این دنیا میاد خداوند در سوره مومنون آیه 99 و 100 چنین میفرماید:
چون یکیشان را مرگ فرا رسد گوید: ای پروردگار من مرا باز گردان شاید کارهای شایسته ای را که ترک کرده بودم را به جای بیاورم. هرگز این سخنی است که او میگوید و پشت سرشان تا روز قیامت مانع و برزخی است که نتوانند باز گردند.

اون بچه معلول یا افرادی که در فقر و بدبختی در دنیا زندگی کردند هم حسابهاشون با هم فرق میکنه. خداوند در آن دنیا اونقدر بهشون عوض میده که دیگه هیچ آرزویی نداشته باشن.

ozra.m

عضو جدید
نظر استاد طاهري هم در اين مورد بخونين تناسخ و كاملا رد مي كنه اما الان دلايلاش يادم نيس .اما كامل توضيح داده و اوني ام كه ميگين با هيپنوتيزم ميياد رو از نظر استاد طاهري غير ارگانيك يا روحي كه نتونسته از اين دنيا بگذره و براي كامل شدن در جسم كسي كه خصوصياتش با اون ميخوره ميمونه تا به كمال برسه...
البته بحثش مفصله بايد خودتون بخونينش

A&S

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمیدونم در این مورد چی بگم
خیلی وقتها به این موضوع (تناسخ) فکر کردم
من هم یه جورایی معتقدم ولی نه کامل یعنی قسمتیشو میتونم قبول کنم
نمیدونم کتابهای باربارا دی آنجلیس رو خوندین یا نه
تو یکی از کتابهاش میگه که روحهای ما قبل از اینکه پا به این دنیا بزارن قبلا همدیگه رو ملاقات کردن
و قرار گذاشتن که چه نقشی در مقابل هم داشته باشن
من خیلی به این موضوع فکر کردم
خیلی وقتها اتفاق میفته که کسی رو برای اولین بار میبینیم که خیلی برامون آشنا و نزدیکه مثل اینکه قبلا دیدیمش و باهاش حرف زدیم
واسه من که خیلی پیش اومده نمیدونم چی بگم...!!!