بررسی | سوالات آزمون هــنر های ساخت ارشد 94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

anabena

عضو جدید
منم سرجلسه همین اشتباهو کردم ولی اون This is because به بعد رو که دقت کنید متوجه می شید درسته. جالبه من با همین نکته سوال 25 رو درست جواب دادم اون وقت سر این سوال نمی دونم حواسم کجا بوده!!! :surprised: به هر حال به نظر من شاید درست ترین جواب همین 1 باشه و اگه آقای جهانشاهی هم تایید کنن که 1 نمی تونه درست باشه اعتراض می کنم به نداشتن گزینه درست...

مقایسه که داره تو متن، درست میگید گزینه صحیح نداره کلا این سوال و به این اعتراض کنیم بهتره

farzaneh*memary

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
مقایسه که داره تو متن، درست میگید گزینه صحیح نداره کلا این سوال و به این اعتراض کنیم بهتره
بله مقایسه که داره من با حالت شباهتش می گفتم که قابل قبول تر از گزینه 4هست ولی جالبه که الان چک کردم analogy رو اصلا به صورت شباهت معنی نکردن! :surprised: analogous هست به این معنی ولی برای analogy فقط معنی compare رو آوردن! من نرم افزارای لانگمن و آکسفور و کتاب Advanced آکسفورد رو دیدم ولی کتاب لانگمنو ندارم ببینم شاید تو نسخه چاپیش حرفی از شباهت زده باشه!!! :confused: انگار فقط تو فارسی این معنی براش تعریف شده و این همه وقت سر کار بودیم همه مون :D

آخرین ویرایش:

mehrzad es

عضو جدید
بله مقایسه که داره من با حالت شباهتش می گفتم که قابل قبول تر از گزینه 4هست ولی جالبه که الان چک کردم analogy رو اصلا به صورت شباهت معنی نکردن! :surprised: analogous هست به این معنی ولی برای analogy فقط معنی compare رو آوردن! من نرم افزارای لانگمن و آکسفور و کتاب Advanced آکسفورد رو دیدم ولی کتاب لانگمنو ندارم ببینم شاید تو نسخه چاپیش حرفی از شباهت زده باشه!!! :confused: انگار فقط تو فارسی این معنی براش تعریف شده و این همه وقت سر کار بودیم همه مون :D

بلهههه... خیلیم خوب... خسته نباشیم!! :D

farzaneh*memary

کاربر ممتاز
بلهههه... خیلیم خوب... خسته نباشیم!! :D
ولی الان که بیشتر دقت کردم دیدم نوشته مقایسه بین دو موضوع/عنصر مشابه پس نه هر مقایسه ای!!! خیلی دیگه تخصصی شد! :w22: من که دیگه فقط منتظر جواب آقای جهانشاهی ام تا ببینم می شه به نتیجه ی این اعتراض امیدوار بود یا نه...

mehrzad es

عضو جدید
ولی الان که بیشتر دقت کردم دیدم نوشته مقایسه بین دو موضوع/عنصر مشابه پس نه هر مقایسه ای!!! خیلی دیگه تخصصی شد! :w22: من که دیگه فقط منتظر جواب آقای جهانشاهی ام تا ببینم می شه به نتیجه ی این اعتراض امیدوار بود یا نه...

درسته ولی او یکی از معانیشه یه معنی دیگش معادل make a comparison نوشته که خیلی واضحه... کلا سوال مبهمی هست تو این مساله که شکی نیست...

farzaneh*memary

کاربر ممتاز
درسته ولی او یکی از معانیشه یه معنی دیگش معادل make a comparison نوشته که خیلی واضحه... کلا سوال مبهمی هست تو این مساله که شکی نیست...
من که از خدامه حذف شه ولی می گم دلیل محکم و قطعی داشته باشیم که الکی خوشحال نشیم ;)

digitalarch

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان اگه استدلالمون اینه که اقای رستمی برای اینکه خودشو توجیه کنه اون پی دی اف اعتراض رو درست کرده پس ششککک نکنید که اقای جهانشاهی هم که بالاخره همه جوره دارن تبلیغ میکنن که سوالات کنکور همش از کتاب زیر ذره بین بوده !تا فروشش بیشتر شه خب الان برای توجیه خودش نمیاد حرف خودشو رد کنه که،هر مدل شده میگه
کلید من درست بوده،فقط از برهان خلف استفاده کردما وگرنه قصد توهین به هیچ کدوم از این دو عزیز رو ندارم :)
میگم یعنی اگهههه بخواین اون شکلی فکر کنیم و حرفهای اقای رستمی رو رد کنیم،پس نمیشه بگیم اگه فقط اقای جهانشاهی بگه اعتراض وارده!!!!چون با اون دیدگاه ایشونم فکر منافع خودشه

Alaleh E

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه نکته ای هست... میدونیم که analogy به معنی قیاس قیاس کردن شباهت میاد... اگه معنی قیاس و قیاس کردنو در نظر بگیریم که فکر نمیکنم بیراه باشه میبینیم این اتفاق داره میوفته تو پاراگراف keyword هایی هست مثل whereas یا کلمات متضادی مثل high و low که نشون میده داره مقایسه انجام میشه... سوال گفته کدوم گزینه غلطه؟؟ با این احتساب این گزینه که درسته و جواب ما نیست... گزینه 4 رو همه ما میدونیم فیگور به معنی عدد و رقم با fact همانگه اما مساله تینه که اگه اینطور باشه این گزینه هم صحیح میشه؟؟ و این سوال پیش میاد که اصلا سوال گزینه غلط نداره... یه عده مثل شما analogy رو به معنی شباهت در نظر گرفتن که باعث انتخاب این گزینه میشه و یه عده مثل من معنی قیاس و قیاس کردن analogy رو در نظر گرفتن و تو گزینه ها دنبال جواب گشتن و به ناچار من فکر کردن اگه معنی عدد و رقم فیگورو در نظر بگیرم سوال بی جوابه پس فیگورو به معنی شکل میگیرم که غلط هست!! با این استدلال دو گزینه میتونه درست باشه... قبول ندارید؟؟
آخه میدونین موضوع اینه که analogy اصولا برای قیاسی که شباهت توش هست استفاده میشه، این تعریف دیکشنری آکسفورد هست، در تعریف گفته مقایسه اما مهم اینه که کلمه در چه موقعیتی استفاده میشه، در مثال هاش از این کلمه برای مقایسه ی شباهت دو چیز استفاده کرده:

z3.jpg
z4.jpg

دیکشنری لانگمن هم ترجمه کرده something that seems similar between two situations, processes etc عکسشو تو پست بعدی میذارم
خودتونم میتونین برین سرچ کنین اگه عکسا واضح نیس : )
به هرحال منم نظر آقای جهانشاهی رو ملاک میدونم و اگر ایشون بگن جواب نداره، اعتراض میکنم

فرزانه دیکشنری آنلاین! :D آنلاین آپدیت تره (ولی تو آکسفورد جیبی که من دارم معنی likeness رو هم گفته)
اتفاقا لانگمن آنلاین فقط شباهتو گفته

دوستان اگه استدلالمون اینه که اقای رستمی برای اینکه خودشو توجیه کنه اون پی دی اف اعتراض رو درست کرده پس ششککک نکنید که اقای جهانشاهی هم که بالاخره همه جوره دارن تبلیغ میکنن که سوالات کنکور همش از کتاب زیر ذره بین بوده !تا فروشش بیشتر شه خب الان برای توجیه خودش نمیاد حرف خودشو رد کنه که،هر مدل شده میگه
کلید من درست بوده،فقط از برهان خلف استفاده کردما وگرنه قصد توهین به هیچ کدوم از این دو عزیز رو ندارم :)
میگم یعنی اگهههه بخواین اون شکلی فکر کنیم و حرفهای اقای رستمی رو رد کنیم،پس نمیشه بگیم اگه فقط اقای جهانشاهی بگه اعتراض وارده!!!!چون با اون دیدگاه ایشونم فکر منافع خودشه

نه دبگه فرق این دو نفر اینه که آقای جهانشاهی برای زبان تخصصی کلید نداده و براش فرقی نداره کدوم جواب صحیح باشه : ) فقط کلید زبان عمومی رو گذاشته

---
تشکرام تموم شده، از همه پستاتون تشکر میکنم

آخرین ویرایش:

mehrzad es

عضو جدید

من فکر نمیکنم مساله اینقدر پیچیده باشه!! اون توضیحی که داده شده معنی قیاس میده نه شباهت!!! تو خط دوم واضح گفته make a comparison و تو مثالا اگه معنی قیاس رو در نظر بگیرید درسته و اصلا با معنی شباهت شاید مفهوم جمله اشتباه به نظر بیاد... درسته دیکشنری آنلاین دقیق تره ولی ورژن های مختلف دیکشنری تفاوتشون تو معنی کلمات نیست تو مثالهایی هست که آورده شده!! شاید بد نباشه یه سر به دیکشنری های فارسی هم بزنید که ابهامتون از بین بره!! ٱخه معنی کلمه که تغییر نمیکنه!! یهو نمیشه مثلا معنیه فعل رفتم بعد یه سال بشه خوردم که اینطور اصرار به ورژن دیکشنری داریدو مساله رو پیچیده میکنید.

mehrzad es

عضو جدید

اون قسمت اول هم که گفته something that seems similar between two situations, processes etc. ارتباط زیادی با شباهت نداره ومفهوم قیاس داره... نمیگه شباهت داره میگه به نظر میاد دو چیز از یه وجهی مشابه باشن و تو مثالا و توضیحات و make a comparison به این یقین میرسیم اون توضیح مربوط به شباهت نیست و قیاسه... به هر صورت من به این سوالات اعتراض میدم نظر آقای جهانشاهی هم محترمه ولی اعتراض معنیش این هست که یه عده به این نتیجه رسیدن شاید سوال مشکل داشته باشه قطعا سازمان سنجش هم خودش کارشناسایی داره که بررسی میکنه اعتراضمون به جا هست یا نه!

mehrzad es

عضو جدید

استفاده از دیکشنری های معتبر خوبه ولی وقتی اینقدر ابهام داریم شاید بد نباشه به دیکشنری های فارسی مراجعه کنیم... جالبه که دیکشنری های انگلیسی به فارسی معنی قیاس رو نشون میدن ودیکشنری های فارسی به انگلیسی برای واژه قیاس کلمه analogy رو نشون میدن وقتی کلمه شباهت و سرچ میکینید اصلا کلمه analogy داخل گزینه ها نیست!!!!!

Alaleh E

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فکر نمیکنم مساله اینقدر پیچیده باشه!! اون توضیحی که داده شده معنی قیاس میده نه شباهت!!! تو خط دوم واضح گفته make a comparison و تو مثالا اگه معنی قیاس رو در نظر بگیرید درسته و اصلا با معنی شباهت شاید مفهوم جمله اشتباه به نظر بیاد... درسته دیکشنری آنلاین دقیق تره ولی ورژن های مختلف دیکشنری تفاوتشون تو معنی کلمات نیست تو مثالهایی هست که آورده شده!! شاید بد نباشه یه سر به دیکشنری های فارسی هم بزنید که ابهامتون از بین بره!! ٱخه معنی کلمه که تغییر نمیکنه!! یهو نمیشه مثلا معنیه فعل رفتم بعد یه سال بشه خوردم که اینطور اصرار به ورژن دیکشنری داریدو مساله رو پیچیده میکنید.
به خاطر اینکه فرزانه این معنی رو پیدا نکرد و و خودم همیشه از آنلاین استفاده میکنم، گفتم آنلاینو ببینه..
معنی فارسی هم، تو همین کتاب تافلی که برای کنکور خوندیم، انتشارات جنگل، analogy رو ترجمه کرده "شباهت"
از دیکشنری های فارسی فقط عباس آریانپورو دارم که فکر میکنم به اندازه کافی معتبر باشه، ورژن قدیمیش هم هست. متاسفانه جلد انگلیسی به فارسیش رو ندارم اما این فارسی به انگلیسیشه، برای شباهت معنی analogy رو آورده:
img303.jpg

والا من از این مثال ها مفهوم شباهت رو هم دریافت میکنم، میگین"
دو چیز از یه وجهی مشابه باشن"، منم دقیقا همینو میگم، قیاسی که درش شباهت وجود داشته باشه...
به هرحال هرکس نظر خودشو داره و اعتراض میکنه، قطعا همینطوره که شما میگین: )

mehrzad es

عضو جدید
به خاطر اینکه فرزانه این معنی رو پیدا نکرد و و خودم همیشه از آنلاین استفاده میکنم، گفتم آنلاینو ببینه..
معنی فارسی هم، تو همین کتاب تافلی که برای کنکور خوندیم، انتشارات جنگل، analogy رو ترجمه کرده "شباهت"
از دیکشنری های فارسی فقط عباس آریانپورو دارم که فکر میکنم به اندازه کافی معتبر باشه، ورژن قدیمیش هم هست. متاسفانه جلد انگلیسی به فارسیش رو ندارم اما این فارسی به انگلیسیشه، برای شباهت معنی analogy رو آورده:
مشاهده پیوست 232612

والا من از این مثال ها مفهوم شباهت رو هم دریافت میکنم، میگین"
دو چیز از یه وجهی مشابه باشن"، منم دقیقا همینو میگم، قیاسی که درش شباهت وجود داشته باشه...
به هرحال هرکس نظر خودشو داره و اعتراض میکنه، قطعا همینطوره که شما میگین: )

پس اون قسمت make a comparison چه مفهومی ازش برداشت میکنید؟؟ من فکر میکنم اون similarity رو آورده برای واضح کردن قضیه که میگه قیاس دو چیز که وجه اشتراکی داشته باشه نه اون منظور شباهت که برداشت میکنید... تو هر قیاسی باید یه وجه اشتراکی باشه و این طبیعیه شما نمیتونید دو چیز بی ربطو قیاس کنید!! مثلا قیاس بین مورچه با ابر!!!! ولی اگه قیاس کردید باید بگید از فلان وجه اشتراک... تو سوال کنکور ما هم قیاس بین چند مصالح ساختمونیه که وجه اشتراکشون تحمل نیرو هست!!!!

Alaleh E

عضو جدید
کاربر ممتاز
استفاده از دیکشنری های معتبر خوبه ولی وقتی اینقدر ابهام داریم شاید بد نباشه به دیکشنری های فارسی مراجعه کنیم... جالبه که دیکشنری های انگلیسی به فارسی معنی قیاس رو نشون میدن ودیکشنری های فارسی به انگلیسی برای واژه قیاس کلمه analogy رو نشون میدن وقتی کلمه شباهت و سرچ میکینید اصلا کلمه analogy داخل گزینه ها نیست!!!!!
در مورد دیکشنری فارسی، آریانپورو که گذاشتم، babylon هم در فارسی به انگلیسی برای شباهت analogy رو میاره، هم برای انگلیسی به فارسی این کلمه در ترجمه ش هست:
z9analogy.jpg
z10analogy.jpg

mehrzad es

عضو جدید
در مورد دیکشنری فارسی، آریانپورو که گذاشتم، babylon هم در فارسی به انگلیسی برای شباهت analogy رو میاره، هم برای انگلیسی به فارسی این کلمه در ترجمه ش هست:
مشاهده پیوست 232617
مشاهده پیوست 232616

من تو پستا اول که توضیح دادم گفتم analogy واسش معنی قیاس قیاس کردن و شباهت آورده شده... تو همین بابیلون هم اول معنی قیاس و قیاس کردنو آورده و شباهت هم گفته... تو توضیحاتم قبلا گفتم یه عده معنیه قیاس گرفتن مثل من و بقیه داستان... یه عده معنیه شباهت گرفتن و بقیه داستان... الان شما از make a comparison تو دیک ٱنلاین و به روز چی برداشت میکنید؟؟ مقایسه بین دو چیز مشابه؟؟ کاملا درسته ولی اصلا یرای مقایسه بااااید وجه اشتراک و شباهتی باشه!!! اصلا نمیشه دو چیز کاملا بی ربطو مقایسه کرد!!! هر مقایسه ای از یه وجه اشتراک صورت میگیه!! و تو اون وجه اشتراک شباهت هست اما هدف مقایسه بوده!!!!

Alaleh E

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس اون قسمت make a comparison چه مفهومی ازش برداشت میکنید؟؟ من فکر میکنم اون similarity رو آورده برای واضح کردن قضیه که میگه قیاس دو چیز که وجه اشتراکی داشته باشه نه اون منظور شباهت که برداشت میکنید... تو هر قیاسی باید یه وجه اشتراکی باشه و این طبیعیه شما نمیتونید دو چیز بی ربطو قیاس کنید!! مثلا قیاس بین مورچه با ابر!!!! ولی اگه قیاس کردید باید بگید از فلان وجه اشتراک... تو سوال کنکور ما هم قیاس بین چند مصالح ساختمونیه که وجه اشتراکشون تحمل نیرو هست!!!!
برداشتم از این قسمت اینه که دوتا چیزی که رو هم تاثیر میذارن یا از یکی میشه یکی دیگه رو نتیجه گرفت یا پیش بینی کرد، مقایسه کنن. ینی مثلا میگن ایکس این تغییرو کرده درنتیجه ایگرگ اینجوری تغییر میکنه. این برداشت من از معنی "مقایسه" ش هست

Alaleh E

عضو جدید
کاربر ممتاز
من تو پستا اول که توضیح دادم گفتم analogy واسش معنی قیاس قیاس کردن و شباهت آورده شده... تو همین بابیلون هم اول معنی قیاس و قیاس کردنو آورده و شباهت هم گفته... تو توضیحاتم قبلا گفتم یه عده معنیه قیاس گرفتن مثل من و بقیه داستان... یه عده معنیه شباهت گرفتن و بقیه داستان... الان شما از make a comparison تو دیک ٱنلاین و به روز چی برداشت میکنید؟؟ مقایسه بین دو چیز مشابه؟؟ کاملا درسته ولی اصلا یرای مقایسه بااااید وجه اشتراک و شباهتی باشه!!! اصلا نمیشه دو چیز کاملا بی ربطو مقایسه کرد!!! هر مقایسه ای از یه وجه اشتراک صورت میگیه!! و تو اون وجه اشتراک شباهت هست اما هدف مقایسه بوده!!!!
دوست عزیز من با شما دعوا ندارم که اینجوری صحبت میکنین، نیازی به این همه علامت تعجب و تاکید نیست! هرکسی نظر خودشو میگه و دیگران نظرات رو میبینن و تصمیم میگیرن. معانی ای که تو دیکشنری ها دیدم رو گذاشتم و برداشتم رو گفتم
این پستم اگر دقت کنین در جواب پست شما بود که گفتین شباهت تو معنیا نیس! موضوع سر قیاس نبود بلکه سر شباهت بود
درمورد بخش دوم حرفتون هم تو پست قبلیم برداشتم رو گفتم

mehrzad es

عضو جدید
برداشتم از این قسمت اینه که دوتا چیزی که رو هم تاثیر میذارن یا از یکی میشه یکی دیگه رو نتیجه گرفت یا پیش بینی کرد، مقایسه کنن. ینی مثلا میگن ایکس این تغییرو کرده درنتیجه ایگرگ اینجوری تغییر میکنه. این برداشت من از معنی "مقایسه" ش هست

شما از مثال اول لانگمن که تصویرشو گذاشتید چه مفهومی برداشت میکنید؟؟؟
Analogies between human and animal behaviour.
من میگم مقایسه بین رفتار انسان ورفتار حیوان. ولی نمیدونم طبق برداشت شما چجوری معنی میشه؟!! یعنی از نظر شما این میشه که رفتار انسان این تغییرو کرده و در نتیجه رفتار حیوان این تغییرو کرده؟؟ این که بیشتر شبیه علت و معلول میشه تا قیاس و قیاس کردن!!!

mehrzad es

عضو جدید
دوست عزیز من با شما دعوا ندارم که اینجوری صحبت میکنین، نیازی به این همه علامت تعجب و تاکید نیست! هرکسی نظر خودشو میگه و دیگران نظرات رو میبینن و تصمیم میگیرن. معانی ای که تو دیکشنری ها دیدم رو گذاشتم و برداشتم رو گفتم
این پستم اگر دقت کنین در جواب پست شما بود که گفتین شباهت تو معنیا نیس! موضوع سر قیاس نبود بلکه سر شباهت بود
درمورد بخش دوم حرفتون هم تو پست قبلیم برداشتم رو گفتم

من از علامت تعجب معذرت میخوام از رو عادت هست... دعوا چیه آخه؟؟ داریم صحبت میکنیم... اگه اینجور برداشت کردید من بحثو ادامه نمیدم و معذرت میخوام...

Alaleh E

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما از مثال اول لانگمن که تصویرشو گذاشتید چه مفهومی برداشت میکنید؟؟؟
Analogies between human and animal behaviour.
من میگم مقایسه بین رفتار انسان ورفتار حیوان. ولی نمیدونم طبق برداشت شما چجوری معنی میشه؟!! یعنی از نظر شما این میشه که رفتار انسان این تغییرو کرده و در نتیجه رفتار حیوان این تغییرو کرده؟؟ این که بیشتر شبیه علت و معلول میشه تا قیاس و قیاس کردن!!!
بله منم میگم مقایسه ی بین رفتار انسان و حیوان، که یه شباهتایی توش هست، مثل این تحقیقات علمی که روی حیوونا مثلا شامپانزه ها انجام میشه و ازش این احتمال برداشت میشه که در انسان هم این رفتارها به فلان علت باشه. ینی از یکی، یکی دیگه رو پیش بینی کرده، جمله ی اول پستم. این برداشت من از این جمله هاس، شاید چون از اولش این کلمه با هردوتا معنیش تو ذهنم بود اینجوری فکر میکنم و مثالا رو معنی میکنم

من از علامت تعجب معذرت میخوام از رو عادت هست... دعوا چیه آخه؟؟ داریم صحبت میکنیم... اگه اینجور برداشت کردید من بحثو ادامه نمیدم و معذرت میخوام...
خواهش میکنم، شاید برداشت من اشتباس. منم معذرت میخوام که شما رو به جایی رسوندم که این همه علامت تعجب بذارین: )

mehrzad es

عضو جدید
بله منم میگم مقایسه ی بین رفتار انسان و حیوان، که یه شباهتایی توش هست، مثل این تحقیقات علمی که روی حیوونا مثلا شامپانزه ها انجام میشه و ازش این احتمال برداشت میشه که در انسان هم این رفتارها به فلان علت باشه. ینی از یکی، یکی دیگه رو پیش بینی کرده، جمله ی اول پستم. این برداشت من از این جمله هاس، شاید چون از اولش این کلمه با هردوتا معنیش تو ذهنم بود اینجوری فکر میکنم و مثالا رو معنی میکنم

خواهش میکنم، شاید برداشت من اشتباس. منم معذرت میخوام که شما رو به جایی رسوندم که این همه علامت تعجب بذارین: )

بحث خیلی داغ شد بهو!! : )))

Alaleh E

عضو جدید
کاربر ممتاز
یا درمورد مثال She drew an analogy between childbirth and the creative process که کنارش نوشته make a comparison: مقایسه ای هست که رابطه ی بین تولد بچه و پروسه ی به وجود اومدنش رو نشون میده که با هم ارتباط دارن، مثلا ماه اول اینقدر از بدنش تشکیل شده ماه دوم اونقدر، این دوتا موضوع به هم وابسته و با هم موازی هستن

farzaneh*memary

کاربر ممتاز
آقای جهانشاهی قبلا جوابی به این سوال نداده که بخواد از جوابش دفاع کنه و فقط می گه این سوال قابل اعتراضه یا نه. بعدشم من کلا همیشه نظرات ایشونو قبول داشتمو دارم ولی هیچ وقت با آقای رستمی موافق نبودم... حالا ممکنه واقعا آقای رستمی بهتر باشن ولی راستش من سابقه ذهنی خوبی ازشون ندارم

آلاله منم بعدا گفتم که مقایسه بر اساس شباهت آورده و تقریبا به همین نتیجه رسیدم، سیستم های سبک و سنگین شباهت زیادی با هم ندارن. فک کنم اگه دوباره بین سازه چوبی و فولادی (که شبیه هم معرفی شدن) یه مقایسه ای می آورد می شد این حالت درست باشه به کار برد چون گفته بر اساس پاراگراف سوم، اما اگه نقش پاراگراف سوم تو کل متنو در نظر بگیریم شاید درست باشه چون این 4 مصالحو از بین همه مصالح انتخاب کرده برا سازه پس یه شباهت هایی دارن از نظر ساختار و کاربرد و یکی از فرقاشون نسبت وزناشونه... برا همینه که گفتم بحث تخصصی شد (از حوزه اطلاعات من یکی که خارج شد!) و منتظر جواب استاد بمونیم بهتره:

اینم ویکی پدیا (اگه معنی مهندسی رو در نظر بگیریم که کلا درست می شه این گزینه!)

In science[edit]Analogues are often used in theoretical and applied sciences in the form of models or simulations which can be considered as strong analogies. Other much weaker analogies assist in understanding and describing functional behaviours of similar systems. For instance, an analogy commonly used in electronics textbooks compares electrical circuits to hydraulics. Another example is the analog ear based on electrical, electronic or mechanical devices.

Engineering[edit]

Often a physical prototype is built to model and represent some other physical object. For example, wind tunnels are used to test scale models of wings and aircraft, which act as an analog to full-size wings and aircraft.
For example, the MONIAC (an analog computer) used the flow of water in its pipes as an analog to the flow of money in an economy.

آخرین ویرایش:

gaardenia

عضو جدید
آقای جهانشاهی قبلا جوابی به این سوال نداده که بخواد از جوابش دفاع کنه و فقط می گه این سوال قابل اعتراضه یا نه. بعدشم من کلا همیشه نظرات ایشونو قبول داشتمو دارم ولی هیچ وقت با آقای رستمی موافق نبودم... حالا ممکنه واقعا آقای رستمی بهتر باشن ولی راستش من سابقه ذهنی خوبی ازشون ندارم

آلاله منم بعدا گفتم که مقایسه بر اساس شباهت آورده و تقریبا به همین نتیجه رسیدم، سیستم های سبک و سنگین شباهت زیادی با هم ندارن. فک کنم اگه دوباره بین سازه چوبی و فولادی (که شبیه هم معرفی شدن) یه مقایسه ای می آورد می شد این حالت درست باشه به کار برد چون گفته بر اساس پاراگراف سوم، اما اگه نقش پاراگراف سوم تو کل متنو در نظر بگیریم شاید درست باشه چون این 4 مصالحو از بین همه مصالح انتخاب کرده برا سازه پس یه شباهت هایی دارن و فقط یکی از فرقاشون نسبت وزناشونه... برا همینه که گفتم بحث تخصصی شد (از حوزه اطلاعات من یکی که خارج شد!) و منتظر جواب استاد بمونیم بهتره:

In science[edit]Analogues are often used in theoretical and applied sciences in the form of models or simulations which can be considered as strong analogies. Other much weaker analogies assist in understanding and describing functional behaviours of similar systems. For instance, an analogy commonly used in electronics textbooks compares electrical circuits to hydraulics. Another example is the analog ear based on electrical, electronic or mechanical devices.

Engineering[edit]

Often a physical prototype is built to model and represent some other physical object. For example, wind tunnels are used to test scale models of wings and aircraft, which act as an analog to full-size wings and aircraft.
For example, the MONIAC (an analog computer) used the flow of water in its pipes as an analog to the flow of money in an economy.
با شما موافقم.
من زبانم مثل شماها خوب نیست و تعریفی نداره. گزینه 4 رو پاسخ دادم اما اگر تعصب روی پاسخ خودمون رو کنار بگذاریم به نتیجه بهتری میرسیم. درسته که سازمان سنجش امسال سوالات خوبی رو ارائه نداده اما دلیل نمیشه ما روی همه سوالات به خودمون شک راه بدیم و اعتراض کنیم.بد نیست این رو هم در نظر بگیریم که شاید اطلاعاتمون در مورد مبحثی کافی نیست و در مورد هرچیزی به خودمون اجازه اظهار نظر ندیم.
اما فکر میکنم حتی 100 زدن تو درسی دلیل بر این نیست که ما همه چیز رو میدونیم.
این طبیعت سوالات زبان تخصصی هست. مفهوم و نه صرفا یادگیری لغت در این محث بسیار مهم هست. همونطور که ترجمه کتاب مبانی سازه برای معماران رو مطالعه میکنیم بیشتر با مفاهیم سرو کار داره. ابتدا باید مفاهیم این کتاب رو به زبان خودمون خوب یاد بگیریم بعد روی زبان اصلی تاکید کنیم.
شاید من در مورد مبهم بودن سوال موافق باشم اما در مورد اینکه پاسخ حتما گزینه 4 باشه _ که خودم هم با برداشت خودم این گزینه رو انتخاب کردم_ اسراری ندارم. چون برداشت من ملاک نیست. نباید انتظار داشت هر چیزی که من فکر میکنم صحیح باشه. و با دونستن معانی اول هر لغت هم نمیشه قضاوت کرد.
پیشنهاد میکنم قبل از هرگونه اظهار نظری یکبار متن فارسی کتاب "مبانی سازه برای معماران" پاراگراف آخر صفحه 187 و پاراگراف اول و دوم صفحه 188 رو با دقت مطالعه بفرمایید. شاید در درک مطلب کمکی کنه.

mehrzad es

عضو جدید

آلاله منم بعدا گفتم که مقایسه بر اساس شباهت آورده و تقریبا به همین نتیجه رسیدم، سیستم های سبک و سنگین شباهت زیادی با هم ندارن. فک کنم اگه دوباره بین سازه چوبی و فولادی (که شبیه هم معرفی شدن) یه مقایسه ای می آورد می شد این حالت درست باشه به کار برد چون گفته بر اساس پاراگراف سوم، اما اگه نقش پاراگراف سوم تو کل متنو در نظر بگیریم شاید درست باشه چون این 4 مصالحو از بین همه مصالح انتخاب کرده برا سازه پس یه شباهت هایی دارن از نظر ساختار و کاربرد و یکی از فرقاشون نسبت وزناشونه... برا همینه که گفتم بحث تخصصی شد (از حوزه اطلاعات من یکی که خارج شد!) و منتظر جواب استاد بمونیم بهتره:

Engineering[edit]

من بازم متوجه نشدم... خوب از جایی که گفته برای نمونه:
For instance, an analogy commonly used in electronics textbooks compares electrical circuits to hydraulics.
دقیقا گفته analogy برای مثال تو کتابای الکترونیک برای مقایسه دو مطلب استفاده میشه...

farzaneh*memary

کاربر ممتاز
من بازم متوجه نشدم... خوب از جایی که گفته برای نمونه:
For instance, an analogy commonly used in electronics textbooks compares electrical circuits to hydraulics.
دقیقا گفته analogy برای مثال تو کتابای الکترونیک برای مقایسه دو مطلب استفاده میشه...
خب همین دو مطلبه مسئله سازه دیگه، اگه مقایسه هر دو مطلبی بود یه مثال عینی نمی زد و کلی می گفت. مث همون تعریفی که compare داره، ولی تو دیکشنری analogy به عنوان یکی از مترادفای compare عنوان شده در حالیکه compare مترادف analogy معرفی نشده... این وضعیت وقتی پیش میاد که دو کلمه یه جورایی کاملا هم معنی و هم سنگ نباشن، انگار analogy یه حالت خاصی از compare هست و هر مقایسه ای مفهوم analogy نداره! من فقط الان برام واضح نیست مقایسه ای که تو این پاراگراف انجام شده مشمول شرایطی که برای analogy تعریف شده می شه یا نه :question: برا همینم گفتم منتظر جواب استاد می مونم...

هادی.رحیمی

کاربر بیش فعال
بچه ها تکنو نمیدونین تا چه رتبه ای مجاز میشه؟کاشان پارسال تا چه رتبه ای قبول شده؟
سال 93:
آخرین رتبه روزانه دیجیتال تهران: 7
آخرین رتبه شبانه دیجیتال تهران: 17
آخرین رتبه روزانه بایونیک تهران: 14
آخرین رتبه شبانه بایونیک تهران: 25
آخرین رتبه روزانه دیجیتال تبریز: 20
آخرین رتبه شبانه دیجیتال تبریز: 34
آخرین رتبه روزانه بابلسر: 40
آخرین رتبه شبانه بابلسر: 46
آخرین رتبه روزانه کاشان: 39
آخرین رتیه شبانه کاشان: 51

وضعیت