امنیت اجتماعی، هست یا نیست؟

foodtechnology

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=2] امنیت اجتماعی، هست یا نیست؟[/h] جامعه > آسیب ها - پلیس می گوید جرایم خشن نسبت به سالهای گذشته کمتر شده، ولی مردم احساس دیگری دارند، احساسی بین امنیت و ناامنی!
امید سلیمی بنی: جامعه ایرانی، امن است یا نیست؟ شما چه احساسی دارید؟تجاوزهای گروهی، این روزها، از شمال و جنوب کشور به گوش می رسد، پس اگر خبر تجاوز گروهی در ملارد را شنیدید، آنقدر که برای تجاوزهای گروهی دیگر تعجب کردید، یکه نخواهید خورد. قتلها چطور؟ قتلهایی که به وسیله سلاح سرد انجام شده و برخی از مقامات ارشد پلیس می گویند خیلی هم زیاد نشده، ولی گزارش مشروح پلیس نشان می دهد، میزان قتلها در سال گذشته تقریبا ثابت مانده و نزدیک به 2 هزار و 300 نفر در سال 89، به خاطر کارهای سایرین مرده اند. هر چند برخی از مسئولان می گویند رسانه ها بیخود، مسایل را بزرگ کرده اند تا مردم را بترسانند.
فرمانده کل پلیس ایران، درباره سایر مشکلات امنیت اجتماعی در ایران هم نظرهای مشابهی دارد به گفته اسماعیل احمدی مقدم، آمار جرایم خشنی مانند ، سرقت مسلحانه شیب کاهشی قابل توجهی داشته اند آدم رباییها نیز همگی کشف شده اند.
ولی به قدری قتلها در جامعه زیاد شده، که مرگ قهرمان ورزشی ایران، روح اله داداشی در یک نزاع اتفاقی خیابانی، یک هزارم آمار قتل در یک سال نیز نمی شد.
قتلی که جامعه را متاثر کرد و قرار است با اعدام قاتل پرونده اش بسته شود، ولی پرونده جنایتهای اجتماعی و قتل و کشتارهای خیابانی در کشور، تازه باز شده، زیرا برخی از رسانه ها، پایشان را در یک کفش کرده اند که درباره جرم و جنایتهای اخیر هر طور که هست، مسئولان را وادار به پاسخگویی کنند.
مسئولان در مجلس، جرایم در جامعه
برخی از مسئولان بلندپایه انتظامی، قضایی و امنیتی برای پاسخگویی درباره افزایش جرایم خشونت بار اجتماعی در مجلس حاضر شدند، دقیقا روز سه شنبه گذشته، در صحن علنی، مسئولان پلیس، وزارت کشور، دادستانی و وزارت دادگستری آمدند و توضیح دادند چرا جامعه، دچار سونامی جرم شده.
هر چند قبل از آن، برخی از مسئولان بلندپایه قضایی، از جمله معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضائیه گفته بود برخوردهای پلیسی و امنیتی با پدیده جرم، فایده ای نداشته و جرایم، در سالهای گذشته افزایش زیادی پیدا کرده ولی مسئولان عالی کشوری که به مجلس رفتند، بیشتر گفتند قصه پردازی درباره داش آکلها و کاکا رستم هایی که چاقو به دست می گیرند و با همدیگر، در خیابان تسویه حساب می کنند، ساخته و پرداخته رسانه هاست.
بیشترین انتقاد را غلامحسین محسنی اژه ای از رسانه ها در مجلس داشت که به گفته وی در انعکاس رویدادها، بزرگنمایی می کنند. اژه ای توضیح داد: " ایران کشوری امن است. با توجه به شرایط منطقه و مسائلی که در سال 88 رخ داد و مساله​ای که در اول سال 90 رخ داد، دشمن طمع کرده و ممکن است بخواهد در کشور ما ناامنی ایجاد کرده یا به القای ان در میان مردم بپردازد.آنچه که امروز مردم احتیاج دارند، انتظار کمترین ناامنی و رفع ان است که باید به آن توجه کنیم."وزیر دادگستری اما دیدگاه چندان متفاوتی نداشت.
بختیاری در مجلس درباره طولانی شدن زمان رسیدگی به پرونده های جنایی اعلام کرد: "الزامات قانونی، روند رسیدگی به پرونده​ها را طولانی می​کند. کما اینکه محکوم می​تواند حتی به قرار بازداشت موقت خود اعتراض کند و این اعتراض در محکمه دیگری باید رسیدگی شود، که خود به خود روند امور را طولانی می​کند."
فرمانده کل نیروی انتظامی در مجلس نیز علاوه بر اینکه رسانه ها را در مقایسه آمار قتلهای سالهای گذشته مقصر دانست، از نقش برخی احزاب برای "ضربه فنی کردن رقیب"، و زیر سئوال بردن اقتدار پلیس، سخن گفت و بحث درباره ناامنی ها را " تسویه حساب سیاسی" دانست.
شاید همین موضعگیری بود که وزیر کشور را واداشت تا از مجلس بخواهد اختیارات نیروی انتظامی را برای برخورد با جرم و جنایت افزایش دهد.
مجلسیها اما، نظرات متفاوتی داشتند. برخی از نمایندگان می گویند پلیس به قدری سختگیری می کند که "کارد میوه خوری" را هم گاهی سلاح سرد محسوب می کند. برخی از نمایندگان نیز پلیس را متهم به "قصور در تامین امنیت" شهروندان کردند.
عده ای هم گفتند: چه کسی گفته ایران، ناامن است؟ ایران از امن ترین کشورهاست.

samira.bas

عضو جدید
کاربر ممتاز
من قبلا جای دیگه ای هم گفتم ......
ما سال گذشته برای مسافرت به شمال میرفتیم جاده چالوس ساعت 4 صبح بود که یه جا کنار جاده (جایی که تعداد زیادی مسافر در حال استراحت بودند) برای استراحت ایستادیم.فقط 3 ساعت خوابیدیم. وقتی ساعت 7 صبح بیدار شدیم متوجه شدیم که دزد ساک هامون رو از صندوق عقب ماشین دزدیده. به کلانتری که مراجعه کردیم و موضوع سرقت رو گزارش کردیم.
همون موقع بهمون گفتند اگر چیزهایی مثل شناسنامه ، دفترچه بیمه داخل ساک هاتون بوده شهر خودتون که رفتید گزارش کنید. و گرنه بی خیال بشید اصلا شکایت نکنید......و قید پولاتون و وسایلتون رو بزنید چون پیدا نمیشه.
به گفته خودشون همون منطقه و همون شب دقیقاً 8 سرقت مشابه دیگه هم شده بود. حتی نمی خواستن دنبال سارق بگردن...........این اون امنیتیه که ما داریم .

E.lahe

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما سال گذشته برای مسافرت به شمال میرفتیم جاده چالوس ساعت 4 صبح بود که یه جا کنار جاده (جایی که تعداد زیادی مسافر در حال استراحت بودند) برای استراحت ایستادیم.فقط 3 ساعت خوابیدیم. وقتی ساعت 7 صبح بیدار شدیم متوجه شدیم که دزد ساک هامون رو از صندوق عقب ماشین دزدیده. به کلانتری که مراجعه کردیم و موضوع سرقت رو گزارش کردیم.
همون موقع بهمون گفتند اگر چیزهایی مثل شناسنامه ، دفترچه بیمه داخل ساک هاتون بوده شهر خودتون که رفتید گزارش کنید. و گرنه بی خیال بشید اصلا شکایت نکنید......و قید پولاتون و وسایلتون رو بزنید چون پیدا نمیشه.
به گفته خودشون همون منطقه و همون شب دقیقاً 8 سرقت مشابه دیگه هم شده بود. حتی نمی خواستن دنبال سارق بگردن...........این اون امنیتیه که ما داریم .
مردم اگر به حقوق قانونی خود آشنا نباشند چنین میشه
در این مواقع ، شاکی میتونه پدر کلانتری رو دربیاره
میتونه کلانتری رو به مراجع بالاتر شکایت کنه
و مطمئن باشید در این موارد حتما به کایت رسیدگی میشه
چون در موارد عمومی که با مردم سروکار دارند ، دوست ندارند جریان به جراید و رسانه ها و شایعات بین مردمی کشیده بشه

samira.bas

عضو جدید
کاربر ممتاز
مردم اگر به حقوق قانونی خود آشنا نباشند چنین میشه
در این مواقع ، شاکی میتونه پدر کلانتری رو دربیاره
میتونه کلانتری رو به مراجع بالاتر شکایت کنه
و مطمئن باشید در این موارد حتما به کایت رسیدگی میشه
چون در موارد عمومی که با مردم سروکار دارند ، دوست ندارند جریان به جراید و رسانه ها و شایعات بین مردمی کشیده بشه

شما مثل این که متوجه منظور من نشدید. منظور من از گفتن این مطلب این بود که نشون بدم نیروی انتظامی چقدر وظیفه شناسه!

تقریبا میشه گفت نیروی انتظامی بدون باج گرفتن و رشوه گرفتن قدمی برای پیدا کردن هیچ دزدی برنمیداره
با برخی دزدها همکاری می کنه
و یه جورایی مثل فیلم های هندی
دیدین چقدر پلیساشون فاسدن که

به خدا قسم می خورم
تک تک این موارد رو که مثال هاش رو از آشنایان می شنیدم که به چشم دیده بودن، میگفتم "نه دیگه، اونقدرا هم نیست"
می گفتم "بالاخره یکی این وسط پاک هست"
یکی دنبال کار مردم رو میگیره

اما نمی دونم این سیستم نیروی انتظامی ما چیه که من یکی تا حالا مثالی از آشنایان در مورد "رسیدن به حقشون" نشنیدم
در مورد پیگیری نیروی انتظامی و دستگیری سارقینی که به خانه هاشون، محل کارشون و مثلا ماشین هاشون زدن

foodtechnology

عضو جدید
کاربر ممتاز
وزیر کشور: احساس امنیت متناسب با امنیت موجود نیست

جامعه > - مصطفی محمد نجار هم به دسته ای از مسوولان پیوست که معتقدند امنیت هست، اما احساس کردنش سخت شده.
وزیر کشور در مراسم معارفه استاندار فارس امنیت کشور و استان فارس را مناسب توصیف کرد و گفت: "ایران یکی از کشورهای امن جهان است، اما احساس امنیت در جامعه متناسب با امنیت موجود نیست، رسانه‌ها باید در این زمینه کمک کرده و اطلاع‌رسانی و آگاهی‌سازی کنند."
هفته گذشته، آیت الله صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضائیه، درباره ناامنی گفت: "برخی از رسانه‌ها و متأسفانه حتی رسانه ملی به ایجاد احساس ناامنی در جامعه کمک کرده‌اند و می‌دانیم که احساس ناامنی بدتر از خود ناامنی است و این احساس ناامنی ولو ناامنی واقعی هم نباشد بسیار خطرناک است و به نظر می‌رسد کسانی که بی‌جهت به این مسائل دامن می‌زنند و آن را بزرگ می‌کنند دچار یک اشتباه استراتژیک می‌شوند که این نه به نفع مصلحت عمومی‌ است و نه به نفع نظام و جامعه دینی ما است."
او همچنین گفت: "وقوع حتی یک جرم برای دستگاه قضایی و نیروهای انتظامی‌ و امنیتی باید بزرگ و حساسیت‌برانگیز باشد و با آن برخورد شود. اما این مسئله با دامن زدن به بحث احساس ناامنی در جامعه تفاوت دارد و اگر به این مطلب توجه شود، حتماً مطبوعات و رسانه‌ها خودشان نیز خواهند فهمید که این کار، روند ناصحیحی است که پیش گرفته شده و چه بسا ممکن است که رسانه‌ها ناخواسته در دام کسانی بیفتند که قصدشان ناامن جلوه دادن فضای مملکت برای رسیدن به مقاصد دیگر است."
غیر از این، دادستان کل کشور، وزیر دادگستری و رییس پلیس هم در مجلس، مشابه این نظرات را بیان کردند. آنها معتقد بودند روند نادرست انتشار اخبار از سوی رسانه ها، می تواند شرایط را بدتر جلوه دهد.
به عنوان مثال، سردار احمدی مقدم گفت: "ما آمارهایی را به مردم ارائه می دهیم اما برخی با مغالطه در رسانه​ها، آمارها را زیر سوال می​برند. کما اینکه ما امار قتل را کاهش یافته با قبل ارائه می​دهیم اما برخی رسانه​ها آن را با امار پزشکی قانونی مقایسه می کنند! در حالیکه آمار قتل در سال 89 به نسبت 88 افزایش یافته اما در سال 90 به نسبت 89 کاهش یافته است. آمار قتل در کشور ما در میان کشورهای در حال توسعه، آمار خوبی است."
وزیر دادگستری دراین باره گفت: "البته باید اطلاع رسانی در اینگونه موارد نیز کنترل شود. بیگانگان پشت پرده این نا امنی ها را در ایران ایجاد می کنند و بعد هم آن را در رسانه​هایشان بزرگ نمایی می​کنند. ما نیازمند سیاست​گذاری در این زمینه هستیم."
همچنین محسنی اژه ای، دادستان کل کشور دراین باره در مجلس گفت: "ضمن تایید و تاکید بر لایحه پیشگیری از وقوع جرم، خواستار سامان​دهی فضای رسانه​ای هستیم که بعضا به صورت ناآگاهانه و ناخواسته در راستای اهداف دشمن حرکت می​کنند و اتفاقات را بر خلاف آنچه که رخ داده، نشان می دهند."

Sarp

مدیر بازنشسته
دوست ندارم کاستیها رو زیاد رو کنم

ولی گاها نمیشه تحمل کرد .

دیروز تازه از مسافرت برگشته بودم
شب خوابم نمیبرد
تو حیاط هم خوابیده بودم

کمی مونده به ساعت 2 یه صداهایی از حیاط همسایه بغلی اومد
صدای خفه شدن و . . .
حالا بماند دلیلش که قابل گفتن نیست

گوشیمو برداشتم زنگ زدم 110
اپراتور شماره 14 برداشت
گفتم لطفا فوری فوری فوری یه گشت بفرستید به فلان آدرس
10 دیقه گذشت از گشت خبری نشد
باز هم زنگ زدم
این دفه اپراتور شماره 21 برداشت
گفتم 10 دیقه پیش تماس گرفتم و یه گزارش به اپراتور 14 دادم . پس چی شد ؟ اقدام نکردین ؟
گفت اقدام شده

45 دیقه بعد
صداها قطع شدند و ماجرای خونه بغلی تموم شده بود
گوشیم زنگ زد
دیدم یه شماره اعتباری موبایله
برداشتم
یه افسر بود
گفت با 110 تماس گرفته بودی و یه گزارش سرقت مسلحانه داده بودی:eek:
با کلانتری منطقه تماس بگیر و آدرس و گزارش رو بهشون بده
شماره کلانتری رو هم داد
ولی من به کلانتری زنگ نزدم
چن دیقه بعد دوباره بهم زنگ زد که چرا به کلانتری زنگ نزدی؟ میخوای به جرم مزاحمت برای 110 دستگیر بشی ؟ :eek::biggrin:

من هم خسته راه و عصبی ! خسته هم نبودم اینجور صحبت کردن آدمو ناراحت میکنه خب :D
بهش میگم تو غلط میکنی با بزرگت اولا
دوما وظیفه من تماس با 110 بود که تماس گرفتم
سوما شماره من دست توی افسر صفر چکار میکنه ؟
چهارما الان نصف شبه و نمیشه کاری کرد . ولی صبح که شد نشون میدم مزاحم تلفنی کیه و با مزاحم چکار میکنند:D

امروز صبح فرتی رفتم پرینت شماره مو گرفتم و صاحب شماره (همون افسره) و اپراتور رو که شماره منو به افسر داده بود رو شکایت کردم (خدا هیچکس رو بیکار نکنه . بد دردیه)

هنوز هم که هنوزه و تقریبا 24 ساعت از تماسم گذشته ، خبری از گشت نیروی انتظامی نیست:biggrin:

magnet

عضو جدید
شب خوابم نمیبرد
تو حیاط هم خوابیده بودم

کمی مونده به ساعت 2 یه صداهایی از حیاط همسایه بغلی اومد
صدای خفه شدن و . . .
حالا بماند دلیلش که قابل گفتن نیست

گوشیمو برداشتم زنگ زدم 110
اپراتور شماره 14 برداشت
گفتم لطفا فوری فوری فوری یه گشت بفرستید به فلان آدرس
10 دیقه گذشت از گشت خبری نشد
باز هم زنگ زدم
این دفه اپراتور شماره 21 برداشت
گفتم 10 دیقه پیش تماس گرفتم و یه گزارش به اپراتور 14 دادم . پس چی شد ؟ اقدام نکردین ؟
گفت اقدام شده

45 دیقه بعد
صداها قطع شدند و ماجرای خونه بغلی تموم شده بود
گوشیم زنگ زد
دیدم یه شماره اعتباری موبایله
برداشتم
یه افسر بود
گفت با 110 تماس گرفته بودی و یه گزارش سرقت مسلحانه داده بودی:eek:
با کلانتری منطقه تماس بگیر و آدرس و گزارش رو بهشون بده
شماره کلانتری رو هم داد
ولی من به کلانتری زنگ نزدم
چن دیقه بعد دوباره بهم زنگ زد که چرا به کلانتری زنگ نزدی؟ میخوای به جرم مزاحمت برای 110 دستگیر بشی ؟ :eek::biggrin:

من هم خسته راه و عصبی ! خسته هم نبودم اینجور صحبت کردن آدمو ناراحت میکنه خب :D
بهش میگم تو غلط میکنی با بزرگت اولا
دوما وظیفه من تماس با 110 بود که تماس گرفتم
سوما شماره من دست توی افسر صفر چکار میکنه ؟
چهارما الان نصف شبه و نمیشه کاری کرد . ولی صبح که شد نشون میدم مزاحم تلفنی کیه و با مزاحم چکار میکنند:D

امروز صبح فرتی رفتم پرینت شماره مو گرفتم و صاحب شماره (همون افسره) و اپراتور رو که شماره منو به افسر داده بود رو شکایت کردم (خدا هیچکس رو بیکار نکنه . بد دردیه)

هنوز هم که هنوزه و تقریبا 24 ساعت از تماسم گذشته ، خبری از گشت نیروی انتظامی نیست:biggrin:

همین کارا رو می کنی که وقت نمی کنی تالار سر بزنی !!!:D (شوخــــــــــــــــی)
واسه ما هم چندسال پیش اتفاق افتاد ، چند نفر
مست کرده بودن ! یه درگیری با چاقو و .... شد ، زنگ زدیم ، مث اینکه بین محدوده ی کلانتری ها اختلاف داشتن !!! :surprised: نمی اومدن ، بعد اینکه کل محله زنگ زدن !!! یه ماشین با یه سرباز صفر راننده و یه استوار اومد که اونم قبلش همه رفته بودن و .... اون اشرار !!! هم فرار کرده بودن ، دونفرم بیمارستان برده بودن. فقط همه مونو کشیدن بیرون که گزارش بنویسن امضا کنیم !!!

حالا اینا به کنار ، ما چندشب پیش زنگ زدیم اورژانس ، فکر کنم یه ساعتو رد شد که دیدیم یه آمبولانس خمار !!! با چراغ و آژیر خاموش آروم آروم با ناز و ادا !!! داره میاد ، در این مدت هم یه خانومه محترم فقط جواب می داد که بیمار رو آرومش کنید ، خنکش کنین و .... بابا لااقل بگن آمبولانس دیر میاد خودمون سریعتر می رسوندیم ! (اصلاً چه ربطی به موضوع داشت ؟!!!)

#ZaHra#

عضو جدید
کاربر ممتاز
من به عنوان یه دختر از 8 به بعد نمیتونم تو خیابون باشم از سر کوچه تا خونمون از 8 به بعد دسو پام میلزره تا برسم
اصلا امنیت وجود نداره مخصوصا با این اپارتمانای که در حال ساخته و10 افغانی توشه!

گل احساس

عضو جدید
کاربر ممتاز
امنیت داریم دیگه معلومه که هست ........................... فقط یکم تجاوز و قتل صورت میگیره که اینام زیاد مهم نیست

عوضش به حجابو لباس خوب توجه میکنن و امنیتو برقرار میکنن دستشونم درد نکنه

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من به عنوان یه دختر از 8 به بعد نمیتونم تو خیابون باشم از سر کوچه تا خونمون از 8 به بعد دسو پام میلزره تا برسم
اصلا امنیت وجود نداره مخصوصا با این اپارتمانای که در حال ساخته و10 افغانی توشه!
بدبخت افغانی ها
تو صد هزارتاشون یکیشون هم بد دربیاد دیگه همشون بدبخت میشن.
زهرا خانوم مگه طرفای شما هم افغانی هست

Pari-2719

عضو جدید
کاربر ممتاز
چند وقت پیش شوهر یکی از دوستانم در مقابل یک سارق مسلح قرار می گیره و مجبور می شه موبایل و پول و ... را بهش بده می ره شکایت بکند می بینه توی اون منطقه 3 مورد مشابه اتفاق افتاده ... زمانی که از آنها گزارش می خواهند بنویسند آنها حاضر می شن که شرح بدهند پلیس بهشون می گه ننویسید سرقت مسلحانه ... شما که آسیبی برایتان رخ نداده :eek:

خلاصه اینکه شوهر دوستم گزارش سرقت مسلحانه را می نویسه ولی از طرفی پلیس میگه پس باید جلوی روی خودشان بگید که آنها بهتون حمله کردند و سرقت را انجام دادند بنابراین از ترس اش بی خیال می شه:mad:

شاید از این نظر امنیت خیلی خوبی داریم ... چون معمولا باید از شکایت صرف نظر کرد

#ZaHra#

عضو جدید
کاربر ممتاز
بدبخت افغانی ها
تو صد هزارتاشون یکیشون هم بد دربیاد دیگه همشون بدبخت میشن.
زهرا خانوم مگه طرفای شما هم افغانی هست
بله تا دلتون بخواد اینقدر زیادن که نگو نپرس:(
من از نگاهاشون متنفرم:mad:انقدرم که میگید تعریفی نیستن:razz:

foodtechnology

عضو جدید
کاربر ممتاز
خشونت خیابانی همچنان ادامه دارد

جامعه > آسیب ها - تهران امروز نوشت:
یک قتل دیگر در خیابان رخ داده است. یک ورزشکار قربانی شده است. گویی سریال قتل ورزشکاران در خیابان، خیال به پایان رسیدن ندارد. پس از قتل روح الله داداشی قوی‌ترین مرد ایران که با قتلش احساسات مردمی جریحه‌دار شد، این بار قرعه به نام یعقوب محبوب‌وند زده شد و این مرد 42 ساله نیز طی یک نزاع خیابانی در شهرستان شهریار از ناحیه گردن مجروح شده و سرانجام از پا درآمد. این سومین نزاع خیابانی است که طی ماه‌های گذشته رخ داده و یک ورزشکار در آن دخیل بوده است. بسیاری معتقدند که اجرای طرح برخورد با حاملان سلاح سرد در راستای ارتقای احساس امنیت عمومی در جامعه موثر است.

نیروی انتظامی نیز در همین دسته قرار دارد. با این همه هنوز هم عده‌ای نسبت به اینکه تنها به برخورد با متخلفان فکر می‌شود انتقاد داشته و می‌گویند که پیشگیری از درمان مهم‌تر است. اما محمود احمدی بیغش، عضو کمیسیون امنیت ملی می‌گوید:«آنچه مردم از کمیسیون امنیت ملی و مجلس می‌خواهند حاصل نخواهد شد. چرا که چهارشنبه گذشته همه مسئولان ذی‌ربط 3 ساعت در مجلس بودند و 20 میلیون نفر این سخنان آن‌ها را دنبال می‌کردند اما نتیجه حاصل شده چه بود؟» او در ادامه می‌افزاید:«ما فقط بر رافت امام علی (ع) تاکید می‌کنیم و فراموش کردیم امیرالمومنین (ع) با مخلان امنیت حکومتش چه می‌کرد!»
او با انتقاد از برخی برخوردهای سلیقه‌ای در دستگاه قضایی ادامه می‌دهد:«آقای وزیر دادگستری اگر به لایحه نیاز دارد تدوین کند تا مجلس آن را مصوب کند. مجلس آماده همکاری است تا چنین حوادثی رخ ندهد و باردیگر رسانه‌های شرور بیگانه نظام مقدس جمهوری اسلامی را زیر آتش توپخانه خود نگیرند.» در روزهای گذشته نیروی انتظامی با انتشار گزارشی از خلاصه وضعیت جرایم جنایی کشور گزارش کرد: بیشترین انگیزه قتل‌هایی که با سلاح سرد رخ داده، مربوط به نزاع و اختلافات قبلی بوده است. این گزارش نشان می‌دهد بیشترین سهم قتل‌های کشور در سال 89 مربوط به قتل با سلاح سرد بوده که با توجه به این آمار از هر 10 نفر مقتول در کشور حدود چهار نفر با استفاده از سلاح سرد از قبیل چاقو، قمه، دشنه، کارد، ‌شمشیر و نظایر آن به قتل رسیده‌اند.
بیشترین وقوع قتل با سلاح سرد از سال 80 تاکنون در سال 89 رخ داده که این میزان نسبت به سال 88 با رشدی معادل 16 درصد مواجه بوده که این امر هشداری جدی برای مسئولان خصوصا قانون‌گذاران در این زمینه است. بر اساس آمارهای پلیس، در سه‌ماهه نخست سال جاری نیز 559 فقره قتل در کشور رخ داده که 506 مورد آن یعنی چیزی معادل 90 درصد کشف شده است. هرچند وقوع قتل در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته 4/1 درصد افزایش داشته است اما در بخش کشف نیز 16 درصد افزایش مشاهده می‌شود. از سوی دیگر درصد وقوع به کشف نیز در این مدت 11 درصد افزایش نشان می‌دهد.