اعتراض و اعتصاب - آزادی در فرانسه، ممنوعیت در ایران!

mehdisepehri

عضو جدید
عنوان این یادداشت نیاز به مقدمه و طرح مسأله را مرتفع می‌کند و فقط یک سوال می‌ماند؛ چرا؟!

پاسخ هم به قدر پرسش ساده است و چیزی نیست جز اطمینان حکومت در فرانسه و تردید نظام در ایران نسبت به انگیزه اعتراض و اعتصاب! اطمینانی درست و تردیدی صحیح به حکم تجربه!

وقتی برآیند خواست عمومی معترضین تغییراتی در قالب نظام موجود باشد، مجموعه حکومت نسبت به موجودیت خود احساس خطر نمی‌کند پس نیازی به اعمال ممنوعیت نیست و محدودیت‌های قانونی برای کنترل اوضاع کافی است. برای مثال بیش از هزار خودرو در فرانسه به آتش کشیده می‌شود، شریانهای اصلی انرژی و رفت و آمد دچار اختلال می‌گردد و استعداد صف اول معترضین به میلیونها نفر می‌رسد اما بدترین پیش‌بینی از آینده حکومت فقط احتمال عدم توفیق دولت کنونی در انتخابات آتی است.

در مقابل وقتی جریان معترض در مسیر طرح شعارهای حداقلی در پی تحقق اهداف حداکثری باشد نظام سیاسی به مثابه یک موجود زنده که در معرض خطر است متناسبا پیچیده‌ترین و بالاترین اقدامات دفاعی را به کار خواهد گرفت.

به عنوان مثال وقتی یکصد دانشجوی ایرانی شروع به تظاهرات می‌کند طولی نمی‌کشد که اعتراض به بسته شدن یک روزنامه به تصمیم فتح مرکز حکومت می‌انجامد.

بنابراین عنوان یادداشت را تصحیح می‌کنم؛ "اعتراض و اعتصاب - محدودیت در فرانسه، ممنوعیت در ایران" و نیز برای تبدیل این ممنوعیت به آن محدودیت دو کار باید کرد:

اول. قانع شدن مردم به آنکه می‌شود تغییرات حداقلی را بدون وقوع رخدادهای حداکثری دنبال کرد.

دوم. قانع شدن حکومت به آنکه معترضین در پی تحقق خواسته‌های دیگری جز آنچه شعار می‌دهند نیستند!

منبع:
http://alef.ir/1388/content/view/85576/

ghahar

عضو جدید
بزار بگم: بوووووووووووووووووووووققققققققققققققققققققققققققققققق..... آخیش راحت شدم

okanava

عضو جدید
کاربر ممتاز
ای بابا ... چاپ قدیم و جدیدش چیکار دارین ...
مطلب خودش واضحه ... هر چقدر تکرار بشه باز کمه .....
از اون سال تا این سال وضع همونطور که بوده هس ...
شاید اندکی بهتر شده باشه ...
بازم توفیر نمی کنه ...
محدودیت و ممنوعیت یه جا اعمال میشه ...
بوق هم نزنید جاش حرف بزنید ...
این اندیشه ...عقل ...زبان ... شعور ... استدلال رو در اختیار داریم تا گره ها را باز کنیم ...
با سکوت فقط خستگی و درماندگی برایمان می ماند

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
بزار بگم: بوووووووووووووووووووووققققققققققققققققققققققققققققققق..... آخیش راحت شدم
چی میگی ؟ خب تاپیکو آپ کردم یه چیز مفید بخونین
اینکه از یه ارسال قدیمی نقل قول گرفتی هم اشکال نداره ..
ای بابا ... چاپ قدیم و جدیدش چیکار دارین ...
مطلب خودش واضحه ... هر چقدر تکرار بشه باز کمه .....
از اون سال تا این سال وضع همونطور که بوده هس ...
شاید اندکی بهتر شده باشه ...
بازم توفیر نمی کنه ...
محدودیت و ممنوعیت یه جا اعمال میشه ...
بوق هم نزنید جاش حرف بزنید ...
این اندیشه ...عقل ...زبان ... شعور ... استدلال رو در اختیار داریم تا گره ها را باز کنیم ...
با سکوت فقط خستگی و درماندگی برایمان می ماند
موافقم ... اون فقط یه جمله بود واسه اینکه تاپیک بیاد بالا
دید مردم تغییر کرده ولی دید اونی که باید تغییر کنه هنوز همونه ...
و چطور میشه این رو مسالمت آمیز به گوشش رسوند وقتی همیشه یه زنگ خطر بی وقفه توگوشش داره زنگ میزنه؟!

okanava

عضو جدید
کاربر ممتاز
چی میگی ؟ خب تاپیکو آپ کردم یه چیز مفید بخونین
اینکه از یه ارسال قدیمی نقل قول گرفتی هم اشکال نداره ..

موافقم ... اون فقط یه جمله بود واسه اینکه تاپیک بیاد بالا
دید مردم تغییر کرده ولی دید اونی که باید تغییر کنه هنوز همونه ...
و چطور میشه این رو مسالمت آمیز به گوشش رسوند وقتی همیشه یه زنگ خطر بی وقفه توگوشش داره زنگ میزنه؟!

یعنی عاشقتم ... عزیزی شما ...
صلح آمیز پیش رفتن الان بصورت یک استراتژی درآمده ... اینکه چشم یک نفر هم به واقعیت پیش رو باز بشه کفایت می کنه و چه بهتر اگاهی رو به همه برسانیم ...
همچنین اگر صدایت را نه با فریاد بلکه با قلم و افکار بیان کنی امروزه بیشترین تاثیر را در مهمترین وقایع دنیا داره ...
از آنجایی که زنگ خطر توسط عده ای سودجو و منفعت طلب به صدا در میاد و سکوت هم از طرف مردم ... مهره های اصلی همچنان واقعیت را نخواهند دید و این دودی است که در چشم مردم متوسط و فقیر و تحصیلکرده ها اقتصاد کشور دانشگاهیان و ... میرود ...

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنی عاشقتم ... عزیزی شما ...
صلح آمیز پیش رفتن الان بصورت یک استراتژی درآمده ... اینکه چشم یک نفر هم به واقعیت پیش رو باز بشه کفایت می کنه و چه بهتر اگاهی رو به همه برسانیم ...
همچنین اگر صدایت را نه با فریاد بلکه با قلم و افکار بیان کنی امروزه بیشترین تاثیر را در مهمترین وقایع دنیا داره ...
از آنجایی که زنگ خطر توسط عده ای سودجو و منفعت طلب به صدا در میاد و سکوت هم از طرف مردم ... مهره های اصلی همچنان واقعیت را نخواهند دید و این دودی است که در چشم مردم متوسط و فقیر و تحصیلکرده ها اقتصاد کشور دانشگاهیان و ... میرود ...
من که ازین مردم نا امیدم
مردمی که امروز توسط من آگاه میشن فردا توسط یکی دیگه !
فقط باید شکل آگاه کردنشونو بلد باشی !!

okanava

عضو جدید
کاربر ممتاز
من که ازین مردم نا امیدم
مردمی که امروز توسط من آگاه میشن فردا توسط یکی دیگه !
فقط باید شکل آگاه کردنشونو بلد باشی !!

عزیزم ...درسته مردم حرفی نمی زنن و صدایی ازشون نمیآد ... چون حسابی ضربه خوردن ...سهمشون از خوشبختی و زندگی خیلی کم بوده ...نمیخوان همین چند صباحی رو هم که دارن با گوشت و پوست دردشو حس می کنن تلخکام شن ...حق دارن باور کن...

مخلصین ملت به این مردم بد کردن و ناخالصی داشتن ... همیشه آسایش و رگ زندگی این ملت دست کسایی بوده که جایی در دوردست ،شاید سرابی
از زندگی دنیوی رو نشونشون میدادن ... و و و
... آگاهی نسل ها خیلی فرق می کنه عزیزم ...
نسل عصر کودتاچی ها خسته و پژمرده و پشیمان ...
و نسل جوانان 20 ساله دنیاشان به برنامه های فانتزی مجهز ...
اما خب ... من روی هر دو حسابی ویژه باز می کنم ...
آن هم سرشت دفاع از حقوق انسانی است ...
هرجا پایمال شه دیر یا زود اعتراضی بلند خواهد شد...

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیزم ...درسته مردم حرفی نمی زنن و صدایی ازشون نمیآد ... چون حسابی ضربه خوردن ...سهمشون از خوشبختی و زندگی خیلی کم بوده ...نمیخوان همین چند صباحی رو هم که دارن با گوشت و پوست دردشو حس می کنن تلخکام شن ...حق دارن باور کن...

مخلصین ملت به این مردم بد کردن و ناخالصی داشتن ... همیشه آسایش و رگ زندگی این ملت دست کسایی بوده که جایی در دوردست ،شاید سرابی
از زندگی دنیوی رو نشونشون میدادن ... و و و
... آگاهی نسل ها خیلی فرق می کنه عزیزم ...
نسل عصر کودتاچی ها خسته و پژمرده و پشیمان ...
و نسل جوانان 20 ساله دنیاشان به برنامه های فانتزی مجهز ...
اما خب ... من روی هر دو حسابی ویژه باز می کنم ...
آن هم سرشت دفاع از حقوق انسانی است ...
هرجا پایمال شه دیر یا زود اعتراضی بلند خواهد شد...

تک درختی بی بر
تک و تنها، تنها
در فراموشی یک باغ -کویر-!
آخرین خاطره باغ شده
قطره ای آب
تمنای درخت

و چه امید به فرداهایش.
زیر لب می گوید : هبچ امیدی نیست؟

نه،
صدای نفسی می آید
کودکی با همه ی کودکیش
خسته از بار ملال آور سطلی در دست،
و پر از دلهره ی ریختن آب، رسید.

.
آره خب ... نمیشه نا امید بود
ولی زمان ، آدمو فرسوده میکنه

okanava

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیزان این حرفا تو یه فضای مجازی چه فایده داره؟کی به حرف دل ما اهمیت میده؟

خونه پرش اینه که شاید خود شما در آینده صاحب مقام و منصبی شدی گلم اون موقع ما شناخته میشیم...
... یکی از ما هم اگر بداند کافیست ...

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
اونی که به ما گفته جهان سومی قسم میخورم تا 3 بیشتر نمیتونسته بشماره!!!!
.

بالا