استقلال مالی زن؛ آری یا خیر؟

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
من مادر خودم شاغل یعنی مدیر یه موسسه س
هیچ وقت هم کمبودی نداشتیم
چرا که واقعا فرد پر تلاشیه
اما این فهمیدم
که زنی که شاغل باشه واقعا سختی هاش دو سه برابر میشه
اگه بخواد وظیفه اش کامل انجام بده
و متاسفانه خیلی هایی که من تو جامعه میبینم یکی باید خودشون جمع و جور کنه چه رسه به.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!
اما این دلیل نمیشه که زن نتونه شاغل باشه دوست عزیز:gol:
همون طور که مادر شما به عنوان یک زن تونستن از پس کاراشون بر اومدن

alireza-1991

عضو جدید
استقلال مالی دیگه چیه ؟؟؟؟؟؟

زن هر چی کار کنه باید بیاره وسط واسه خرج زندگی

sanam_el

عضو جدید
من قبول دارم که روحیات و ویژگی هایی که زن و مرد هر کدوم دارن خاص انجام ی وظیفه است،و تو اون آفرینشی که خدا داشته وظیفه ای که برای زن در نظر گرفته محکم نگه داشتن خانواده بوده،
اما واقعا باید دید چرا الان با اینکه این ی بخشی از وجود خانماستفب راحتی این مساله رو نمیپذیرند و قانع نمیشن و ارضا هم نمیشن که بشینن تو خونه ب قول شما بچه تربیت کنن.
من خودم ترجیح میدم کار کنم،تو جامعه برید ببینید نگاه اکثریت ب خانمای شاغل و خانه دار چیه و طرز برخورد رو هم با این دو تاقشر ببینید،میفهمید دلیلش چیه...

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
من قبول دارم که روحیات و ویژگی هایی که زن و مرد هر کدوم دارن خاص انجام ی وظیفه است،و تو اون آفرینشی که خدا داشته وظیفه ای که برای زن در نظر گرفته محکم نگه داشتن خانواده بوده،
اما واقعا باید دید چرا الان با اینکه این ی بخشی از وجود خانماستفب راحتی این مساله رو نمیپذیرند و قانع نمیشن و ارضا هم نمیشن که بشینن تو خونه ب قول شما بچه تربیت کنن.
من خودم ترجیح میدم کار کنم،تو جامعه برید ببینید نگاه اکثریت ب خانمای شاغل و خانه دار چیه و طرز برخورد رو هم با این دو تاقشر ببینید،میفهمید دلیلش چیه...

دلیلش طرز تفکر اشتباهه
خود کوچک بینیه
ارزشها و تواناییهای خود را ندیدن
همین
شما به اینی که من نوشتم فکنید

اگه مدیر شرکت بزرگی هم باشه 700-800 کارگر زیر دستش 7-8 ساعت در روز کار میکنند واین یعنی اداره یک قسمت خیلی کوچیک از دنیا
اما
اگه یک خانواده 4 نفری در نظر بگیریم مادر این خانواده مدیریت و به نتیجه رسوندن سه تا دنیای متفاوت وخیلی بزرگتر از این دنیا به عهده داره
(چون من حقیقتا به این موضوع عقیده دارم که انسانها دنیایی بسیار بزرگتر از دنیای بیرون هستند)

پس قطعا وظیفه داخل خانواده خیلی خیلی سخت تر از ار بیرونه وانرژی که......

اصلا چرا بهشت زیر پای مادران است!!!!!!

foodtechnology

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من زدن این تاپیک در باشگاه مهندسان زیاد موضوعیتی نداره...!یعنی انتظار دارین خانم ها چند سال درس بخونن و از سرمایه خانواده و جامعه استفاده کنند که آخرش تو خونه بمونن؟!!!!!

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من زدن این تاپیک در باشگاه مهندسان زیاد موضوعیتی نداره...!یعنی انتظار دارین خانم ها چند سال درس بخونن و از سرمایه خانواده و جامعه استفاده کنند که آخرش تو خونه بمونن؟!!!!!

کسی گفت تو خونه بمونن؟؟؟؟؟؟؟؟
بحث سر اینه که اصل چی و فرع کدوم
به کدام باید بیشتر اهمیت داد
نه اینکه یکی کامل حذف کرد یا............

foodtechnology

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی گفت تو خونه بمونن؟؟؟؟؟؟؟؟
بحث سر اینه که اصل چی و فرع کدوم
به کدام باید بیشتر اهمیت داد
نه اینکه یکی کامل حذف کرد یا............
بحث سر استقلال مالیه ..خوب پس اگه قراره بیرون کار کنن... پس استقلال مالی هم دارن..

sanam_el

عضو جدید
دلیلش طرز تفکر اشتباهه
خود کوچک بینیه
همین

اگه مدیر شرکت بزرگی هم باشه 700-800 کارگر زیر دستش 7-8 ساعت در روز کار میکنند واین یعنی اداره یک قسمت خیلی کوچیک از دنیا
اما
اگه یک خانواده 4 نفری در نظر بگیریم مادر این خانواده مدیریت و به نتیجه رسوندن سه تا دنیای متفاوت وخیلی بزرگتر از این دنیا به عهده داره
(چون من حقیقتا به این موضوع عقیده دارم که انسانها دنیایی بسیار بزرگتر از دنیای بیرون هستند)

گفتم که،من خودم همه ی اینا رو قبول دارم.ولی آدما دارن تو ی اجتماع زندگی میکنن که مطمئنا طرز تفکر غالب این جامعه و نگاه غالب به مسائل تو این جامعه خیلی تاثیر گزاره تو مدل زندگی و تصمیم گیری افراد!!!
تو همین کشور ما چند نفر هستن که مثل شما فکر کنن؟؟؟؟؟
بازم میگم،من کاملا موافقم با نظر شما.البته نه با اونجایی که گفتید دلیلش خود کوچک بینیه!!!من به هزار نوع دیگه که فقط ظاهرش با جمله شما فرق میکنه،خودم این حرف رو ب دیگران زدم،ولی بازم میگم آدمایی که تو جامعه ما نگاهشون مثل شما باشه اونقدر کم هستن که اصلا تعیین کننده نیستن.

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
گفتم که،من خودم همه ی اینا رو قبول دارم.ولی آدما دارن تو ی اجتماع زندگی میکنن که مطمئنا طرز تفکر غالب این جامعه و نگاه غالب به مسائل تو این جامعه خیلی تاثیر گزاره تو مدل زندگی و تصمیم گیری افراد!!!
تو همین کشور ما چند نفر هستن که مثل شما فکر کنن؟؟؟؟؟
بازم میگم،من کاملا موافقم با نظر شما.البته نه با اونجایی که گفتید دلیلش خود کوچک بینیه!!!من به هزار نوع دیگه که فقط ظاهرش با جمله شما فرق میکنه،خودم این حرف رو ب دیگران زدم،ولی بازم میگم آدمایی که تو جامعه ما نگاهشون مثل شما باشه اونقدر کم هستن که اصلا تعیین کننده نیستن.

باشه اونقدر کم هستن که اصلا تعیین کننده نیستن
خیلی ممنون!!!!:D

اما من فکر میکنم انسان باید اونجوری زندگی کنه که فکر میکنه درسته:warn:

sanam_el

عضو جدید
باشه اونقدر کم هستن که اصلا تعیین کننده نیستن
خیلی ممنون!!!!:D

اما من فکر میکنم انسان باید اونجوری زندگی کنه که فکر میکنه درسته:warn:
از تعیین کننده نبودن منظورم تو فضای جامعه بود.منظورم این بود که نگاه غالب رو نمیتونن عوض کنن.
بعد هم شما درست رو چی معنی میکنید؟؟

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
از تعیین کننده نبودن منظورم تو فضای جامعه بود.منظورم این بود که نگاه غالب رو نمیتونن عوض کنن.
بعد هم شما درست رو چی معنی میکنید؟؟

درست یعنی چیزی به کمال انسان کمک میکنه
یا
ساده تر اونچه که عقل حکم مینه
یا
جامع تر انچه که خدا میگه

sanam_el

عضو جدید
درست یعنی چیزی به کمال انسان کمک میکنه
یا
ساده تر اونچه که عقل حکم مینه
یا
جامع تر انچه که خدا میگه
خب حالا تو قضیه بیاییم همون جامع رو در نظر بگیریم،چیزی که خدا میگه!خدا که نگفته زن باید و فقط خانه داری و تربیت فرزندان رو به عهده داشته باشه،از طرفی هم به قول خودتون ی نفر باید چیزی رو انتخاب کنه که ب کمالش کمک کنه،اگر طرف همچین نیازی رو حس بکنه،اون وقت برعکس،میبینید باید اون راه رو بره،این راه میتونه کار کردن هم باشه.
البته چیزی که من الان گفتم خییییلی کلیه،باید همیشه به شرایط موجود نگاه کرد.

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
دلیلش طرز تفکر اشتباهه
خود کوچک بینیه
همین

اما

بهشت فقط در کلام زیر پای مادران است
اون جایی که مادران توش زندگی می کنن بیشتر شبیه جهنمه

آخرین ویرایش:

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
بهشت فقط در کلام زیر پای مادران است
اون چیزی که مادران توش زندگی می کنن بیشتر شبیه جهنمه

اینکه ماله اون دنیاست
این نمی پذیرم
در دنیا مادر بودن کاریست بس مشکل
اما قابلیت هاش خدا گذاشته
و ندیدم مادری را که از مادر بودن پشیمان باشد پس
زندگیش جهنم نیست

simiar

عضو جدید
حتما باید اینجوری باشه هم باید تو هزینه ها مشارکت باشه هم تو کارهای خونه...
نظرت درباره مشارکت در هزینه های زندگی چیه؟؟؟
من که بهم بر می خوره ، خانمم پول تو خونه بیاره.
مخالف کار کردن خانمم نیستم ، خیلی هم خوبه ولی پولشو نمی خوام.

فقط اصل قضیه اینجاست که وقتی خانومی شاغله مشکلات و مسائل خونه داری باید بین اون و شوهرش تقسیم شه نه اینکه زحمت مضاعفی براش ایجاد بشه
من حس استقلال و اتکا به نفسی که اشتغال به آدم می ده رو دوست دارم...
و با عرض معذرت اصلا هم مهم نیست که کسی دوست داره من بهش تکیه کنم
... طفیلی بودن بدترین بلاییه که می تونه سر یه آدم بیاد

تکیه زن به مرد که این نیست!!!!
یه مرد دوست داره زنش بهش تکیه کنه ، و پول نقشی نداره.

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینکه ماله اون دنیاست
این نمی پذیرم
در دنیا مادر بودن کاریست بس مشکل
اما قابلیت هاش خدا گذاشته
و ندیدم مادری را که از مادر بودن پشیمان باشد پس
زندگیش جهنم نیست
مسلما پشیمان نیست... به لحاظ عاطفی و احساسی نه اون دنیا که همین دنیا هم مادر بودن با بهشت مساویه... حتی از اون هم بالاتره...
اما به لحاظ عقلی و منطقی مادر بودن و فقط مادر بودن با رسالتی به اسم انسان بودن متضاده...
منظورم اون چیزی بود که اطرافم دارم می بینم... مادرای سرخورده ای که به قول خودشون بوی قورمه سبزی گرفتن
دخترای افسرده ای که بزرگترین آرزوشون اینه که زندگیشون هرگز شبیه مادراشون نباشه... شنیدن این جمله دردناکه اگه یه دختر بگه نمی خوام مثل مامانم دستم جلوی شوهرم دراز باشه!!! شاید شما نشنیده باشین اما من زیاد شنیدم
.
من که بهم بر می خوره ، خانمم پول تو خونه بیاره.
مخالف کار کردن خانمم نیستم ، خیلی هم خوبه ولی پولشو نمی خوام.

تکیه زن به مرد که این نیست!!!!
یه مرد دوست داره زنش بهش تکیه کنه ، و پول نقشی نداره.

درسته باشما موافقم... ولی یکی از دوستان گفته بود استقلال مالی زن باعث می شه به مردش تکیه نکنه و این برای اون مرد سخته...
چنین تکیه کردنی که لازمه ش طفیلی شدن به لحاظ مالیه رو من هیچ وقت نمی پسندم... وگرنه تو مواقعی تکیه گاه داشتن خیلی هم بد نیست ;)

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
اما به لحاظ عقلی و منطقی مادر بودن و فقط مادر بودن با رسالتی به اسم انسان بودن متضاده...

کدوم عقل ومنطقی میگه؟؟؟(دلیل)

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز

کدوم عقل ومنطقی میگه؟؟؟(دلیل)

اینکه از یک زن انتظار داشته باشیم فقط همسر و مادر باشه منطقیه؟؟
پس وجود و خواست خودش این وسط چی می شه؟؟

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینکه از یک زن انتظار داشته باشیم فقط همسر و مادر باشه منطقیه؟؟
پس وجود و خواست خودش این وسط چی می شه؟؟

اگر قسمت اعظمی از خواست و وجود خودش بر همین اساس پایه ریزی شده باشه چی؟
اصلا در زندگی انسانها اولین چیزی که حتی برای شناخت انسان ازش استفاده میکنیم حب النفس هست
و خمیر مایه این مادر شدن و یا حداقل ادامه دادن یک قسمتیش هم همین علاقه ایست و لذتیست که زن میبره

شان مادرى, و شرافت و مسوئولیتى كه این جایگاه دارد و توجه ویژه اى كه در متون دینى به منزلت مادر, نقش و تاثیرگذارى آن, و طبعا مسوئولیتهاى وى شده, انعكاس خاصى در بیانات حضرت امام یافته است ؛ تا آنجا كه عطوفت و رحمت نهفته در دیدگان مادر را, بارقه رحمت و عطوفت رب العالمین شمرده و یك شب مادر نسبت به فرزند را ، از سالها عمر پدر ارزنده تر دانسته است. خداوند بزرگ, در قرآن كریم در دو مورد زمانی که سفارش احسان و نیكى به پدر و مادر را یادآور مى شود، به دوران دشوار باردارى مادر و تولد فرزند و شیرخوارگى آن اشاره مى كند و در یك مورد آن, از ((انسان)) مى خواهد كه شكرگزار او و پدر و مادرش باشد.(1).
و بروشنى پیداست كه چرا حضرت امام, شغل مادرى را شریفترین شغل مى شمارند:
((این مادر كه بچه در دامن او بزرگ مى شود, بزرگترین مسوئولیت را دارد و شریفترین شغل را دارد, شغل بچه دارى. شریفترین شغل در عالم بزرگ كردن یك بچه است و تحویل دادن یك انسان است به جامعه. این همان بود كه خداى تبارك و تعالى در طول تاریخ براى انبیا فرستاد. در طول تاریخ از آدم تا خاتم انبیا آمدند انسان درست كنند.))(2).
و اینچنین است كه در سخن نبوى(ص) هیچ شیرى براى فرزند, بهتر از شیر مادر نیست: ((لیس للصبى لبن خیر من لبن امّه.))(3).

و ارزش دوران باردارى و شیر دادن, با مرزبانى در راه خدا برابرى مى كند و اگر این دوران دشوار منجر به فوت مادر شود, جایگاهى چون شهید خواهد داشت و این سخنى است كه به نقل امیرالموئمنین(ع), پیامبر اكرم(ص) در پاسخ زنى فرمود كه پرسید:
"پس زنان را از ارزش جهاد چه بهره اى است؟(4)."
التزام به نگرشى كه حضرت امام به دین و معارف اسلامى دارد و شناخت الگوهاى رفتار دینى از منظر آن بزرگوار, در گروی شناخت همه اندیشه ها و رهنمودهاى امام و پایبندى به همه آموزه هاى ایشان است. تنها نگاهى كوتاه به بیان امام در شرح شان مادرى و مسوئولیت خطیر آن و رسالتى كه هیچ چیز نمى تواند جایگزین آن گردد و نیز شرافت و ارزشى كه این جایگاه در نگاه امام به فراخور اهمیت و نقش آن دارد, هیچ تردیدى باقى نمى گذارد كه مادرى و مسوئولیتهاى ناشى از آن, یك محور اساسى و بدون جایگزین در حركت جامعه ی اسلامى و سلامت آن مى باشد و هر چقدر به دانش و آگاهى و رشد و پیشرفت جامعه افزوده گردد باید این ركن, رفعت بیشترى یابد و از استحكام و استوارى فزونترى برخوردار گردد. و طبعا لوازم و مقتضیات آن بیشتر مراعات شود. یك جامعه اسلامى و انقلابى كه به تعادل رفتارى و آگاهى درست و بینش توحیدى همه جانبه دست یافته باشد همواره در سیاستگذاریها و برنامه ریزیهاى خود, شان و مسوئولیت و نیز شرافت و ارزش مادرى را یك اصل محورى و بى بدیل مى شمارد.
و به مقتضاى آن به تنظیم مناسبات اجتماعى و سامان دادن امر جامعه و مردم و حكومت مى پردازد. زیربناى معرفتى و ارزشى این امر نیز كاملا روشن است. همه تلاشهاى فردى و اجتماعى حتى تشكیل حكومت در نگاه دین, باید در یك نقطه به هم برسند و پیوند بخورند و آن هدایت و تربیت انسان است. اسلام نیز ((براى ساختن انسان آمده است. كتاب آسمانى اسلام كه آن قرآن مجید است, كتاب تربیت انسان است.))(5) و چه كسى شایسته تر و موئثرتر از مادر براى این هدف. چه اینكه اگر انسان زاده نشود, موضوعى براى هدایت وى و رسالت دین باقى نمى ماند. و اینچنین است كه حضرت امام در شرح این شان و در تبیین همین نقش و مسوئولیت, چنان كه به اشاره گذشت, در فرازى بسیار زیبا و از منظرى عرفانى ـ تربیتى به فرزند خود مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینى مى نویسند:
((حقوق بسیار مادرها را نمى توان شمرد و نمى توان به حق ادا كرد. یك شب مادر نسبت به فرزندش از سالها عمر پدر متعهد ارزنده تر است. تجسم عطوفت و رحمت در دیدگان نورانى مادر, بارقه رحمت و عطوفت رب العالمین است. خداى تبارك و تعالى قلب و جان مادران را با نور رحمت ربوبیت خود آمیخته آن گونه كه وصف آن را كس نتوان كرد و به شناخت كسى جز مادران درنیاید و این رحمت لایزال است كه مادران را تحملى چون عرش در مقابل رنجها و زحمتها از حال استقرار نطفه در رحم و طول حمل و وقت زاییدن و از نوزادى تا به آخر, مرحمت فرموده, رنجهایى كه پدران یك شب آن را تحمل نكنند و از آن عاجز هستند. اینكه در حدیث آمده است كه ((بهشت زیر قدمهاى مادران است))(6) یك حقیقت است و اینكه با این تعبیر لطیف آمده است براى بزرگى عظمت آن است و هشیارى به فرزندان است كه سعادت و جنت را در زیر قدم آنان و خاك پاى مبارك آنان جستجو كنید و حرمت آنان را نزدیك حرمت حق تعالى نگهدارید و رضا و خشنودى پروردگار سبحان را در رضا و خشنودى مادران جستجو كنید.))(7)
و صد البته, چنان كه در كلام امام صادق(ع) آمده است, خوشا به حال كسى كه مادرش پاكدامن و عفیف باشد.(8)
جلوه اى از این سخن جعفرى(ع) را در این فراز از سخنان امام مى خوانیم; فرازى كه استدلالى روشن و انكارناپذیر را در خود دارد و بارها حضرت امام در این باره سخن گفته اند:
((شما خانمها شرف مادرى دارید كه در این شرف از مردها جلو هستید و مسوئولیت تربیت بچه در دامن خودتان دارید. اول مدرسه اى كه بچه دارد, دامن مادر است. مادر خوب, بچه خوب تربیت مى كند و خداى نخواسته اگر مادر منحرف باشد, بچه از همان دامن مادر منحرف بیرون مىآید و چون بچه ها آن علاقه اى كه به مادر دارند به هیچ كس ندارند و در دامن مادر هستند تمام چیزهایى كه دارند, آرزوهایى كه دارند خلاصه مى شود در مادر و همه چیز را در مادر مى بینند, حرف مادر, خلق مادر, عمل مادر, در بچه ها اثر دارد. لامحاله یك بچه در دامن مادر كه اول كلاس است, این دامن اگر یك دامن طاهر پاكیزه مهذب باشد, بچه از همین اول كه دارد رشد مى كند, با آن اخلاق صحیح و با آن تهذیب نفس و با آن عمل خوب رشد مى كند. بچه وقتى در دامن مادرش هست مى بیند مادر اخلاق خوش دارد, اعمال صحیح دارد, گفتار خوش دارد, آن بچه ها از همان جا اعمالش و گفتارش به تقلید از مادر كه از همه تقلیدها بالاتر است و به تزریق مادر كه از همه تزریقها موئثرتر بخش سوم است, تربیت مى شود.))(9).

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
می دونید آمار افسردگی بین زنهای خانه دار به شدت رو به افزایشه؟؟
می دونید ترک خونه توسط بچه ها روی مادرایی که تموم وابستگیشون به زندگی همسر و بچه بوده چه تاثیر مخربی داره؟؟؟
من دست همه ی مادر ها رو می بوسم قبل همه مادر خودم که خونه دار هست... اما انسانی که فردیت خودشو به طور کامل ( و نه کافی و عقلانی) فدا کنه بزرگترین بازنده ی زندگیه..
من "قسمت اعظم" (تو جمله ی شما) رو می پذیرم اما نه اونقدر که فردیت فرد رو انکار کنه

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
می دونید آمار افسردگی بین زنهای خانه دار به شدت رو به افزایشه؟؟
می دونید ترک خونه توسط بچه ها روی مادرایی که تموم وابستگیشون به زندگی همسر و بچه بوده چه تاثیر مخربی داره؟؟؟
من دست همه ی مادر ها رو می بوسم قبل همه مادر خودم که خونه دار هست... اما انسانی که فردیت خودشو به طور کامل ( و نه کافی و عقلانی) فدا کنه بزرگترین بازنده ی زندگیه..
من "قسمت اعظم" (تو جمله ی شما) رو می پذیرم اما نه اونقدر که فردیت فرد رو انکار کنه
نه خوب هرچند دلیل افسردگیها و...صرف تربیت فرزند نمیدونم اما موافقم که هیچ کس نباید خودشو فدا کنه یعنی در ارزش گذاریهای زندگیش دیگری را جای خودش بنشاند مگر نشاندن خدا که این هدف والای زندگیه !!!!!!!!!!!!!!