استفاده از پروانه نظارت و تجربيات مهندسان

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواهش میکنم فرناز عزیزم...مرسسی...از هون اول کار،گودبرداری بهتره که کنار ناظر سازه باشی.قبلا هم گفتم معمولا نقشه های سازه و معماری با هم همخوانی ندارن.به خاطر همین اگه نباشی ناظر سازه توپ رو میندازه تو زمین ناظر معمار! که بعدا تو ابعاد آسانسور و ابعاد پله به مشکل بر میخوری.از همون اول سر کار باشی، کار دستت میاد،اگه نقشه ها یکی نبود،سریع به مهندس سازه کتبی اعلام میکنی و از رو دوش خودت بر میداری! بعدا اگه ابعاد آسانسور یا پله هم کوچیک شد،شما مسئولیتی نداری.چون کتبا به طراح سازه و ناظرش اعلام کردی!واسه کنترل شیب حموم و ... من از موزاییک و به صورت سنتی چک میکنم! موزاییک میذارم سمت کفشور ببینم شیبدار اجرا شده یا نه!موزاییک رو تراز میکنی بعد یه گوشه اون باید رو زمین باشه،یه گوشش به زمین نچسبه! عایق کاری رو هم حتما باید به مالک بگی روزی که قراره عایقکاری بشه به شما بگه.فقط اونجا حضور داشته باشی که همپوشانی و ارتفاعش رو اندازه بگیری درست اجرا بشه.حتما هم پافشاری کن قیر گونی بشه.الان بعضیا واسه راحتی ایزوگام میکنن که غلطه.عایقکاری کف هم باید 10 سانت بیاد رو عایق دیوارا.ارتفاع کرسی چینی و ابعاد آسانسور رو با متر اندازه میگیرم.نگران گزارش نویسی هم نباش.هر مرحله برگه با فرمت خودش رو داره(برگه گزارش).مثلا مینویسی کارگاه فاقد ایمنی کافی میباشد..ارتفاع جان پناه بام کم اجرا شده است و ... بعد فقط مهمترین قسمتش اینه که گزارش رو دست مالک ندی ! چون خیلیا رو دیدم اینطوری پاشون به کمیته انتظامی باز شده.سعی کن خودت مستقیم ببری بدی شهرداری یا اگرم به مسئول دفتر میدی،رسید تو همون تاریخ بگیری ازش.
بازم هر سوالی بود من در خدمتم:D
خیلی ممنونم آرزو جون.نکات خیلی مهمی گفتی.ازت ممنونم...
آرزو جان اینکه گفتید به ناظر سازه اعلام کنیم چجوریه؟
یعنی تو یه کاغذ به صورت دست نوس بنویسیم که مثلا ابعاد آسانسور طبق نقشه اجرا نشده؟
بعد این نامه رو فقط به ناظر سازه بدیم یا به جای دیگه مثلا نظام مهندسی هم باید اعلام کنیم؟
بعد از اینکه قرارداد نظارت معماری و امضا کردیم نظام مهندسی برامون پرونده تشکیل میده که ما یه کپی از نامه های گزارش و تو پرونده مون هم قرار میدیم؟همینطور به شهرداری و نظام مهندسی استان و مالک هم نامه میزنیم؟

arezooo82

عضو جدید
خیلی ممنونم آرزو جون.نکات خیلی مهمی گفتی.ازت ممنونم...
آرزو جان اینکه گفتید به ناظر سازه اعلام کنیم چجوریه؟
یعنی تو یه کاغذ به صورت دست نوس بنویسیم که مثلا ابعاد آسانسور طبق نقشه اجرا نشده؟
بعد این نامه رو فقط به ناظر سازه بدیم یا به جای دیگه مثلا نظام مهندسی هم باید اعلام کنیم؟
بعد از اینکه قرارداد نظارت معماری و امضا کردیم نظام مهندسی برامون پرونده تشکیل میده که ما یه کپی از نامه های گزارش و تو پرونده مون هم قرار میدیم؟همینطور به شهرداری و نظام مهندسی استان و مالک هم نامه میزنیم؟

خواهش میکنم...
نه نباید بنویسی که ابعاد آسانسور اشتباهه! مثلا به طراح سازه مینویسی طبق فونداسیونی که شما طراحی کردید، آسانسور تو مراحل بعدی مشکل پیدا میکنه و دستور توقف کار رو میدی تا نقشه ها اصلاح بشه! این نامه رو به طراح سازه مینویسی بعد یه رونوشت به مالک،یه رونوشت به ناظر سازه میدی .نامه رو که دادی به طراح سازه،زیر نسخه خودت امضا میگیری ازش و تو بایگانیت نگه میداری.بعدا اگه مشکلی پیش اومد، سند دستت داری.واسه ایمنی کارگاهم به مجری نامه میدی اونم همراه با رونوشت و امضا میگیری از مجری.اینا جمع آوری سند واسه روز مباداست:D اون دفتری که عضوش هستی تو هر مرحله برگه گزارش میده بهت که پر کنی.اگه از اول رفته باشی سر ساختمون پا به پای مهندسای دیگه در جریان کار قرار میگیری و از پایه مشکلات رو میدونی و تو گزارش مینویسی میدی شهرداری.

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواهش میکنم...
نه نباید بنویسی که ابعاد آسانسور اشتباهه! مثلا به طراح سازه مینویسی طبق فونداسیونی که شما طراحی کردید، آسانسور تو مراحل بعدی مشکل پیدا میکنه و دستور توقف کار رو میدی تا نقشه ها اصلاح بشه! این نامه رو به طراح سازه مینویسی بعد یه رونوشت به مالک،یه رونوشت به ناظر سازه میدی .نامه رو که دادی به طراح سازه،زیر نسخه خودت امضا میگیری ازش و تو بایگانیت نگه میداری.بعدا اگه مشکلی پیش اومد، سند دستت داری.واسه ایمنی کارگاهم به مجری نامه میدی اونم همراه با رونوشت و امضا میگیری از مجری.اینا جمع آوری سند واسه روز مباداست:D اون دفتری که عضوش هستی تو هر مرحله برگه گزارش میده بهت که پر کنی.اگه از اول رفته باشی سر ساختمون پا به پای مهندسای دیگه در جریان کار قرار میگیری و از پایه مشکلات رو میدونی و تو گزارش مینویسی میدی شهرداری.
مرسی عزیزم از جواب های کاملت :gol:
1) آرزو جان اینی که شما گفتی طبق فونداسیونی که ناظر سازه طراحی کرده منظور فونداسیون آسانسوره؟(یعنی ابعاد چاه آسانسور طبق نقشه نیست؟)
منظور شما از اصلاح نقشه ها چیه؟یعنی نقشه ی طراحی سازه اصلاح بشه طبق ابعاد نقشه ی معماری بشه؟
2) کدوم ناظر یا طراح سازه هست که نامه رو امضا کنه!؟ اگر امضا نکنه چی؟:surprised: و اینکه چه وقت باید اینو متذکر بشیم و دستور توقف کارو به کجا بدیم به ناظر یا طراح سازه یا مجری؟یعنی از همون ابتدا که گودبرداری چاه آسانسور میکنند باید اعلام کنیم؟ این دفتر به من گفته که شما از دیوارچینی برای نظارت معماری بیا !

3) ایمنی کارگاه که گفتید شامل همون مسائل مبحث 12 یعنی ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا میشه؟

ببخشید از این همه سوال:redface:

آخرین ویرایش:

arezooo82

عضو جدید
مرسی عزیزم از جواب های کاملت :gol:
1) آرزو جان اینی که شما گفتی طبق فونداسیونی که ناظر سازه طراحی کرده منظور فونداسیون آسانسوره؟(یعنی ابعاد چاه آسانسور طبق نقشه نیست؟)
منظور شما از اصلاح نقشه ها چیه؟یعنی نقشه ی طراحی سازه اصلاح بشه طبق ابعاد نقشه ی معماری بشه؟
2) کدوم ناظر یا طراح سازه هست که نامه رو امضا کنه!؟ اگر امضا نکنه چی؟:surprised: و اینکه چه وقت باید اینو متذکر بشیم و دستور توقف کارو به کجا بدیم به ناظر یا طراح سازه یا مجری؟یعنی از همون ابتدا که گودبرداری چاه آسانسور میکنند باید اعلام کنیم؟ این دفتر به من گفته که شما از دیوارچینی برای نظارت معماری بیا !

3) ایمنی کارگاه که گفتید شامل همون مسائل مبحث 12 یعنی ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا میشه؟

ایمنی بیشتر تو راه پله ملاکه..وقتی رفتی سر ساختمون دیدی مثلا کنار پله ها میلگرد جوش ندادن و خطر سقوط هست،یا کارگرا کلاه ندارن،نامه بده به مجری.اگه امضا نکرد نسخه ای که به مالک میدی بنویس مجری از امضا نامه ممانعت کرد! مالک بعنوان شاهد امضا میکنه.در مورد آسانسور متر کن جاشو از رو بیس پلیتا ببین اونقدری که تو نقشه معماری هست جا داره یا نه.اگه نداشت به طراح سازه کتبی بگو.

hadiaa

عضو جدید
سلام دوست عزیز.اینجا یکی د.مسئله وجود داره.یکی اینکه در نظام مهندسی مثل همه جاها باند وباند بازیه درسته هر نفر یه ظرفیت سالانه داهر ولی آیا این ظرفیت وکسی از تازه کارها استفاده کرده حالا همشو نه میتونید بپرسید ببینید توی یه سال چندتا نظارت داشته.معمولا بین یه افراد خاص تقسیم میشه.کسیم که این پروانه رو میگیره راه کار رگفتنشم بلده وسودو خودشو میبره.واسه کسی که خیلی نخواد به زحمت بیافته ماهی 1تومن خوبه.از جهت دیگه هر مشکلی در کار باشه پای ناظر گیره .ماشالا خودت که سرپرست کارگاهی وقتی پای یه چیز ومهر وامضا میزنی یعنی صحتشو تایید میکنی خلافش ثابت بشه مسئولیتش با ناظر.
اگه از طرفت مطمئنی میشه همچین کارایی کرد.

hadiaa

عضو جدید
دوستان،من سرپرست کارگاه پرژه ای هستم که مجری همین پروژه به من پیشنهاد داد تا پروانم رو در اختیار دفترش بذارم تا با پروانه من کار کنن و ماهیانه 1 میلیون به من بابت پروانم دستمزد بدن.و گفتن من در اصل کاری ندارم و فقط پروانم رو در اختیار ایشون باید بذارم.من هیچ تجربه ای ندارم.لطفا اگه کسی راجع به این موضوع چیزی میدونه ،منو راهنمایی کنه..این کار خوبه یا بده ؟:que:

سلام دوست عزیز.اینجا یکی د.مسئله وجود داره.یکی اینکه در نظام مهندسی مثل همه جاها باند وباند بازیه درسته هر نفر یه ظرفیت سالانه داهر ولی آیا این ظرفیت وکسی از تازه کارها استفاده کرده حالا همشو نه میتونید بپرسید ببینید توی یه سال چندتا نظارت داشته.معمولا بین یه افراد خاص تقسیم میشه.کسیم که این پروانه رو میگیره راه کار رگفتنشم بلده وسودو خودشو میبره.واسه کسی که خیلی نخواد به زحمت بیافته ماهی 1تومن خوبه.از جهت دیگه هر مشکلی در کار باشه پای ناظر گیره .ماشالا خودت که سرپرست کارگاهی وقتی پای یه چیز ومهر وامضا میزنی یعنی صحتشو تایید میکنی خلافش ثابت بشه مسئولیتش با ناظر.

arezooo82

عضو جدید

وقتی اینو چند وقت پیش اینجا گفتم، خودم کلی راجع بهش فکر کردم. تصمیمم رو گرفتم و رفتم تو کار نظارت.چون تجربه سرپرست کارگاهی داشتم.فهمیدم اگه یه کوچولو زرنگ باشی، میتونی همه سهمیه که داری رو امضا کنی.اون رو هم از جند تا مهندس سوال کردم و گفتن ، مسئول دفتر مسئولیت همه چیز رو داره و اگه مشکلی پیش بیاد پای من گیر نیست.خلاصه انجام ندادم..تصمیم گرفتم خودم برم تو کار نظارت.الانم راضی ام از کارم.بیشتر از ماهی یه تومن میشه برام!

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
وقتی اینو چند وقت پیش اینجا گفتم، خودم کلی راجع بهش فکر کردم. تصمیمم رو گرفتم و رفتم تو کار نظارت.چون تجربه سرپرست کارگاهی داشتم.فهمیدم اگه یه کوچولو زرنگ باشی، میتونی همه سهمیه که داری رو امضا کنی.اون رو هم از جند تا مهندس سوال کردم و گفتن ، مسئول دفتر مسئولیت همه چیز رو داره و اگه مشکلی پیش بیاد پای من گیر نیست.خلاصه انجام ندادم..تصمیم گرفتم خودم برم تو کار نظارت.الانم راضی ام از کارم.بیشتر از ماهی یه تومن میشه برام!
سلام آرزو جان
در مورد این که گفتی اون مسئول دفتر مسئولیت همه چیز به گردنشه فقط این نیست.شما هم مسئول هستی چون پروانه ی نظارت مال شماست.شما در مقابل مسئول دفتر و مسئول دفتر و شما در مقابل نظام مهندسی مسئول هستید.
سهمیه ی نظارت چقدره؟ 4000 متر؟تو شهر شما متری چنده؟
مال ما که 4000 متر نظارت داریم متری 2000 تومنه.
شما معمولا چند متری امضا میزنی؟شما هم محدودیت دارید؟چون تو استان ما گفتند که 8 تا کار نظارت میتونیم برداریم.4 تا کار 6 ماه اول و 4 تا کار 6 ماه دوم.
راستش من کارهای متراژ پایین یعنی زیر 500 متر هم امضا کردم که به ضررمونه چون هر کاری تا 2000 متر میتونیم برداریم.
شما اگر کار زیر 500 متر بهتون بدند نظارتشو امضا میکنید؟

arezooo82

عضو جدید
سلام آرزو جان
در مورد این که گفتی اون مسئول دفتر مسئولیت همه چیز به گردنشه فقط این نیست.شما هم مسئول هستی چون پروانه ی نظارت مال شماست.شما در مقابل مسئول دفتر و مسئول دفتر و شما در مقابل نظام مهندسی مسئول هستید.
سهمیه ی نظارت چقدره؟ 4000 متر؟تو شهر شما متری چنده؟
مال ما که 4000 متر نظارت داریم متری 2000 تومنه.
شما معمولا چند متری امضا میزنی؟شما هم محدودیت دارید؟چون تو استان ما گفتند که 8 تا کار نظارت میتونیم برداریم.4 تا کار 6 ماه اول و 4 تا کار 6 ماه دوم.
راستش من کارهای متراژ پایین یعنی زیر 500 متر هم امضا کردم که به ضررمونه چون هر کاری تا 2000 متر میتونیم برداریم.
شما اگر کار زیر 500 متر بهتون بدند نظارتشو امضا میکنید؟

نه..ببین پروانه منو میخواستن که سهمیشون بره بالا!! نمیخواستن ازش واسه نظارت استفاده کنن.چون مثل اینکه تعداد اعضای یه دفتر زیاد بشه،سهمیه اون دفتر هم زیاد میشه. ما اینجا 5400 متر سهمیه داریم، 15 تا کار.متری هم 2400..کنارش سرپرست کارگاه هم هستم..الان چند وقتیه دارم سعی میکنم سرپرست همون کاری بشم که ناظرشم.اینطوری خیییلی بهتره..چون خودم مدام اونجام و در جریان اون کارم.

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه..ببین پروانه منو میخواستن که سهمیشون بره بالا!! نمیخواستن ازش واسه نظارت استفاده کنن.چون مثل اینکه تعداد اعضای یه دفتر زیاد بشه،سهمیه اون دفتر هم زیاد میشه. ما اینجا 5400 متر سهمیه داریم، 15 تا کار.متری هم 2400..کنارش سرپرست کارگاه هم هستم..الان چند وقتیه دارم سعی میکنم سرپرست همون کاری بشم که ناظرشم.اینطوری خیییلی بهتره..چون خودم مدام اونجام و در جریان اون کارم.
دفتر یا شرکت؟اگه دفتر باشه که پروانه ی نظارت تو افزایش سهمیه ی دفتر تاثیر نداره فقط پروانه ی طراح هاست(طراح معماری و سازه و برق و مکانیک)که تو افزایش سهمیه ی دفتر تاثیر داره.
اگر شرکت باشه در ازای هر عضوی که پروانه اشتغال داره 4000 متر به سهم دفتر اضافه میشه ولی در اون صورت شما دیگه نمی تونستی از سهمیه ی نظارتت شخصی استفاده کنی چون در قالب اون شرکت رفته بودی.
چطور تونستی سرپرست کارگاه بشی؟

arezooo82

عضو جدید
دفتر یا شرکت؟اگه دفتر باشه که پروانه ی نظارت تو افزایش سهمیه ی دفتر تاثیر نداره فقط پروانه ی طراح هاست(طراح معماری و سازه و برق و مکانیک)که تو افزایش سهمیه ی دفتر تاثیر داره.
اگر شرکت باشه در ازای هر عضوی که پروانه اشتغال داره 4000 متر به سهم دفتر اضافه میشه ولی در اون صورت شما دیگه نمی تونستی از سهمیه ی نظارتت شخصی استفاده کنی چون در قالب اون شرکت رفته بودی.
چطور تونستی سرپرست کارگاه بشی؟

آره دیگه.خودم دیگه نمیتونستم از سهمیه نظارتم استفاده کنم. اینجا (قزوین) دو ساله یه قانون گذاشتن که همه ساختمونا چه کوچیک چه بزرگ باید سرپرست کارگاه داشته باشن.این سرپرستا هم از کساییه که تازه فارغ التحصیل شدن و پروانه ندارن.بیشتر منظورشون اشتغال زایی بوده و انصافا هم خیلی ایده خوبی بوده و هست.اینجا یه نفر تو رشته عمران و معماری بیکار نمیتونی پیدا کنی! منم بعد از فارغ التحصیلیم یه سال تو یه پروژه خیلی بزرگ معاون سرپرست کارگاه بودم و بعدش با همین قانون نظام مهندسی رفتم خودم سرپرست کارگاه شدم.با مهندسای زیادی آشنا شدم و هر کارم تموم میشه سریع مهندسا ازم میخوان سر یه پروژه دیگه سرپرست کارگاهشون بشم.

arezooo82

عضو جدید
سلام.دوستان من ساختمونی که از امروز شروع شده رو مرحله به مرحله ، نظارتی که انجام میدم رو براتون مینویسم.
امروز بعد از تماس مالک (قبلا گفته بودم بهم خبر بده کار شروع شد) رفتم سر ساختمون.ساختمون سمت راست نوساز و ساختمون سمت چپ فرسوده بود.
قدم اول: نامه نوشتم به ناظر سازه و اطلاع دادم که هر لحظه امکان تخریب ساختمون سمت چپی هست!
اس ام اس دادم به ناظر سازه،فردا بیاد سر ساختمون.نامه رو میدم امضا کنه و ازش میگیرم و بایگانی میکنم تو پک مدارک این ساختمون واسه روز مبادا!

arezooo82

عضو جدید
دیروز رفتم سر ساختمون و ناظر سازه اومد و نزدیک به نیم ساعت توضیح داد که دیوار همسایه از داخل خونه همسایه تققویت شده.یعنی که دیوار 30 سانتی پشتش چیده شده و هیچ خطری نداره.خلاصه بعد از گوش دادن به حرفاش و تموم شدن حرفاش، نامه رو درآوردم و دادم و گفتم پس امضا کن اینو! گفت نه دیگه خطرناک شد! کار منو سخت کردی! نامه رو گرفت و برد ولی امضا نکرد! گفت یه چند خطی باید زیرش بنویسم و توضیح بدم که مالک زیر بار نمیره! قراره زنگ بزنه برم نامه رو بگیرم ازش..

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
دیروز رفتم سر ساختمون و ناظر سازه اومد و نزدیک به نیم ساعت توضیح داد که دیوار همسایه از داخل خونه همسایه تققویت شده.یعنی که دیوار 30 سانتی پشتش چیده شده و هیچ خطری نداره.خلاصه بعد از گوش دادن به حرفاش و تموم شدن حرفاش، نامه رو درآوردم و دادم و گفتم پس امضا کن اینو! گفت نه دیگه خطرناک شد! کار منو سخت کردی! نامه رو گرفت و برد ولی امضا نکرد! گفت یه چند خطی باید زیرش بنویسم و توضیح بدم که مالک زیر بار نمیره! قراره زنگ بزنه برم نامه رو بگیرم ازش..
آرزو جان مرسی از این همه لطفت.
آفرین خوشم اومد کارت درسته ;)
میشه در مورد سوال های زیر راهنماییم کنی:

1)ساختمونی که نظارتشو برداشتی زیرزمین داره یعنی گودبرداری داره؟
اگه خدایی نکرده ساختمون مجاور در اثر گودبرداری نشست کنه ناظر معمار هم مسئوله !؟ یعنی ناظر سازه براش مهم نبود که امکان تخریب ساختمون مجاور وجود داره!؟
2)متن نامه تون دقیقا همون بود که گفتید؟یعنی ناظر سازه زیرشو امضا کنه که بله امکان تخریب وجود داره !؟

3)آرزو جان یه سوال دیگه اینکه شما نامه میزنی به مسئول دفتر برنمی خوره؟میگن اگه سخت گیری کنیم دیگه کاری بهمون نمی دند.شما چی فکر میکنی؟

4)شما قبل از اینکه کار نظارت برداری چه آیتم هایی رو بررسی میکنی؟آیا اول به محلی که ساختمون قراره ساخته بشه سر میزنی ؟
آخه من کاری و امضا کردم بعدش فهمیدم که بدون گرفتن پروانه شروع کرده بود به ساختن.یعنی بعد از اینکه سقف اول و زد برای نقشه ها و نظام مهندسی اقدام کرد! و از شهرداری هنوز براش پروانه ای صادر نشه ! برم کنسلش کنم؟ جالبه که شما میگید به مالک زنگ زدید که بهتون اطلاع بده!ولی مالک به من زنگ زد و داد و بیداد کرد برای امضای نقشه اش که میخواست ببره بانک برای وام گرفتن ولی چون ساختمونش 6 واحده بود و همش به اسم خودش بود بهش وام نمی دادند (مثل اینکه بانک به 5 واحد به اسم یه نفر وام میده)خلاصه اینکه نقشه ای آورد که 5 واحد و امضا کنم در صورتیکه در واقع 6 واحده بود.منم امضا کردم ولی نمی دونم عواقبش چیه !!!
به نظرت چیکار کنم؟(مسئول دفتر اطلاع داشت)

5)آرزو جان نحوه ی برخورد در مورد تخلف از متراژ چجوریه؟(افزایش بنا) شما تو این مواقع که افزایش بنا داره چه میکنی؟آیا همون اول کارو قبول نمی کنی یا اینکه کار و قبول میکنی ولی باهاشون برخورد میکنی ؟من تو این زمینه هیچ اطلاعی ندارم.ممنون میشم راهنماییم کنی.

6)آرزو جان اگه ناظر سازه نمیومد چیکار میکردی؟
(من هیچ تجربه ای ندارم ولی کار برداشتم.نمی دونم دیگه چی پیش میاد.دلمو زدم به دریا گفتم که یاد میگیرم)

آخرین ویرایش:

arezooo82

عضو جدید
سوال 1- نه زیرزمین نداره.اگه داشت که خطرناک تر هم میشد.
ناظر معماری هم مسئوله در صورتی که به ناظر سازه تذکر نداده باشه. چرا براش مهم بود ولی به نظرش تقویت دیوار همسایه کافی بود و نیازی به سازه نگهبان نداشت.ولی با دیدن نامه نظرش عوض شد!
2-نامه رو فردا میرم از ناظر سازه میگیرم و اسکن میکنم و برات میذارم اینجا. نوشته بودم آقای مهندس ... این ساختمون امکان تخریب داره و خطرناکه .لطفا دستور بدید که سازه نگهبان نصب کنن براش
3- من از طریق دفتری که عضوش هستم کار نمیگیرم! خودم میرم دفاتری که قبلا سرپرست بودم یا اینکه آشنا هستن،کار میگیرم.ببین فرناز جان ، من از اول وقتی وارد اینکار شدم فقط یه چیز برام مهم بود.جون آدما..برام هم مهم نیست که بعدا بهم کار ندن! خدا که هست! کارمون رو درست انجام بدیم خدا هم کارو جور میکنه :)
4-اینجا نظام مهندسی خیلی سخت میگیره.کاری رو اگه امضا کنم و بره نظام مهندسی،کوچیکترین مشکلی داشته باشه نظام جلوی ساختش رو میگیره.پس اول کار به هیچی دقت نمیکنم.چون خیالم راحته که نظام مهندسی نمیذاره در این موارد به مشکل بخورم.نذار مالک اینقدر پررو بشه که بخواد داد و بیداد کنه فرناز.خیلی تند باهاش حرف بزن!به نظر من برو کنسلش کن.اینکار با این مالک زیاد خوب به نظر نمیاد.
5-اتفاقا دیروز معمار همین ساختمون گفت میخوایم دستک بزنیم 1 متر و نیم بیایم جلو.اشکال نداره خانم مهندس؟! گفتم نه! هر کاری میکنید بکنید! ولی من گزارشم رو میدم به شهرداری!! کلی بهش برخورد !
6- من به ناظر سازه هم اس ام اس دادم و هم نامه.اس ام اس بده تو این جور مواقع که اگه نیومد اس ام اسه باشه.ولی اگه نمی اومد،زیرش می نوشتم ناظر نیومد و میدادم مالک امضا میکرد!

بازم اگه سوالی بود در خدمتم :)

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال 1- نه زیرزمین نداره.اگه داشت که خطرناک تر هم میشد.
ناظر معماری هم مسئوله در صورتی که به ناظر سازه تذکر نداده باشه. چرا براش مهم بود ولی به نظرش تقویت دیوار همسایه کافی بود و نیازی به سازه نگهبان نداشت.ولی با دیدن نامه نظرش عوض شد!
2-نامه رو فردا میرم از ناظر سازه میگیرم و اسکن میکنم و برات میذارم اینجا. نوشته بودم آقای مهندس ... این ساختمون امکان تخریب داره و خطرناکه .لطفا دستور بدید که سازه نگهبان نصب کنن براش
3- من از طریق دفتری که عضوش هستم کار نمیگیرم! خودم میرم دفاتری که قبلا سرپرست بودم یا اینکه آشنا هستن،کار میگیرم.ببین فرناز جان ، من از اول وقتی وارد اینکار شدم فقط یه چیز برام مهم بود.جون آدما..برام هم مهم نیست که بعدا بهم کار ندن! خدا که هست! کارمون رو درست انجام بدیم خدا هم کارو جور میکنه :)
4-اینجا نظام مهندسی خیلی سخت میگیره.کاری رو اگه امضا کنم و بره نظام مهندسی،کوچیکترین مشکلی داشته باشه نظام جلوی ساختش رو میگیره.پس اول کار به هیچی دقت نمیکنم.چون خیالم راحته که نظام مهندسی نمیذاره در این موارد به مشکل بخورم.نذار مالک اینقدر پررو بشه که بخواد داد و بیداد کنه فرناز.خیلی تند باهاش حرف بزن!به نظر من برو کنسلش کن.اینکار با این مالک زیاد خوب به نظر نمیاد.
5-اتفاقا دیروز معمار همین ساختمون گفت میخوایم دستک بزنیم 1 متر و نیم بیایم جلو.اشکال نداره خانم مهندس؟! گفتم نه! هر کاری میکنید بکنید! ولی من گزارشم رو میدم به شهرداری!! کلی بهش برخورد !
6- من به ناظر سازه هم اس ام اس دادم و هم نامه.اس ام اس بده تو این جور مواقع که اگه نیومد اس ام اسه باشه.ولی اگه نمی اومد،زیرش می نوشتم ناظر نیومد و میدادم مالک امضا میکرد!

بازم اگه سوالی بود در خدمتم :)
مرسی آرزو جون از جوابهات
آرزو جان اگه مالک مجری باشه چی؟!(بساز بفروش) و با ناظر سازه آشنا باشه! و امضا نکنه!
راستی برای کنسل کردن کار باید چیکار کنم؟ به رئیس نظام مهندسی نامه بزنم ؟نصف مبلغ نظارت و هم به حسابم ریختند.
نمی دونم تو این شرایط و با توجه به اینکه تجربه ندارم در مورد اینکه کی و در مورد چه موضوعاتی باید نامه بزنیم .
واقعا گیر کردم:surprised:
اون دستک که گفتن دستک برای زدن کنسول بوده که تو نقشه نبوده؟

آخرین ویرایش:

arezooo82

عضو جدید
خواهش میکنم.
نظام مهندسی واسه کسایی که امتحان قبول شده بودن،یه کلاس گذاشت به اسم حفاظت و ایمنی در کارگاه.یه آقایی از اداره کار اومد برامون از خطرات کارگاه گفت.موقع آنتراک رفتم پیشش و دقیقا این سوالو ازش پرسیدم.گفت در این صورت نامه رو میبری مسجد محل ، اونجا چند نفر امضا میکنن .
کنسل کردن رو زیاد نمیدونم.چون برام تا حالا پیش نیومده :surprised:
آره اون دسنک واسه کنسول بود که تو نقشه پیش آمدگی سمت حیاط نداریم.

vertex

اخراجی موقت
مرسی آرزو جون از جوابهات
آرزو جان اگه مالک مجری باشه چی؟!(بساز بفروش) و با ناظر سازه آشنا باشه! و امضا نکنه!
راستی برای کنسل کردن کار باید چیکار کنم؟ به رئیس نظام مهندسی نامه بزنم ؟نصف مبلغ نظارت و هم به حسابم ریختند.
نمی دونم تو این شرایط و با توجه به اینکه تجربه ندارم در مورد اینکه کی و در مورد چه موضوعاتی باید نامه بزنیم .
واقعا گیر کردم:surprised:
اون دستک که گفتن دستک برای زدن کنسول بوده که تو نقشه نبوده؟
به به عجب تاپیک خوبی ممنون از آغازگر تاپیک
من سعی میکنم اونچیزایی که خودم درگیرش بودم و بلدم رو بگم . دوستان حتما حتما ادامه بدین این تاپیک رو .
در مورد سوال دوستمون در مورد انصراف باید بگم 2 حالت پیش میاد یا مالک پروانه گرفته و شما میخواهید انصراف بدین یا نگرفته که اگر نگرفته باشه تقریبا بی دردسره . باید یه نامه به رئیس سازمان بزنید و درخواست انصراف و دلیلش رو بنویسین . میتونین بگین من چند وقت مسافرت میخوام برم . در هر صورت دلیل منطقی میخواد اینکه کارفرما همکاری نمیکنه دلیل منطقی نیست . و اما وقتی کارفرما پروانه بگیره دیگه راحت نیست .توی استان ما ( گیلان ) میگن از توی کارتابل مهندسی حذف نمیشه کلا بهتون بگم مکافاته من دقیقا بخاطر برخورد بد کارفرما دوزاریم افتاد که بعدا حتما مشکل پیدا میکنم برای همین رفتم انصراف دادم ولی داغون شدم تا تونستم انصراف بدم چون بعد پروانه گرفتن بود . در ضمن اینم بگم نظام گیلان شاید اینطوریه ها . الان فرصت ندارم حرف برای این تاپیک خیلی خیلی زیاد دارم . حتما دوباره میام ممنون از دوستان این تاپیک رو زنده نگهدارین من حتما به شما میپیوندم . موفق باشین

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواهش میکنم.
نظام مهندسی واسه کسایی که امتحان قبول شده بودن،یه کلاس گذاشت به اسم حفاظت و ایمنی در کارگاه.یه آقایی از اداره کار اومد برامون از خطرات کارگاه گفت.موقع آنتراک رفتم پیشش و دقیقا این سوالو ازش پرسیدم.گفت در این صورت نامه رو میبری مسجد محل ، اونجا چند نفر امضا میکنن .
کنسل کردن رو زیاد نمیدونم.چون برام تا حالا پیش نیومده :surprised:
آره اون دسنک واسه کنسول بود که تو نقشه پیش آمدگی سمت حیاط نداریم.
یعنی شما قبل از اینکه افزایش بنا داشته باشه دستور توقف عملیات و میدی؟اینجوری با ناظر سازه و مالک مشکل پیدا نمی کنی؟نمی دونم شاید نظام مهندسی شما رو اصوله .همینطور شهرداریتون.راستی نظارت شما رندمی شده؟
دوستان میشه راجع به نقشه های 60 % که اجرایی نیستند ولی نظام میرند و بعد از کنترل نقشه دستور اجرا میگیرند ولی اجرا نمی شند(مثلا مالک میخواد 80 % اجرا کنه ولی ابتدا نقشه ی 60% تهیه میکنه و نظام تایید میکنه ولی مالک نقشه ی 80 % و میسازه و در حین ساخت مهندس ناظر سازه نامه ی تخلف از متراژ میزنه و بعد شهرداری میاد و متوقف میکنه و میره کمیسیون ماده 100)
توضیح بدید؟
اینکه ناظر سازه در این موارد با مالک همکاری میکنه و دستور توقف عملیات و نمیده؟بعد از اینکه بنا ساخته شد تخلف از متراژ و گزارش میده؟یا شهرداری بازدید میکنه و عملیات و متوقف میکنه؟
در این مواقع شهرداری مهندس ناظر و مقصر نمی دونه که چرا به موقع گزارش نداده؟

sanaz87

عضو جدید
سلام دوستان
به کمکتون نیاز دارم
سردرگمم..
من تازه پروانه نظارت معماری گرفتم
اولین کارو تازه گرفتم.
یه ساختمون 6 طبقه.
الان زمینی که قراره توش ساختمون احداث شه یه ساختمون دو طبقست که باید تخریب شه
اما نمی دونم مالک کی شروع به کار می کنه...
نمی دونم باید چیکار کنم و روال کار چطوره...
ممنون می شم راهنماییم کنید و چندتا سوالم رو جواب بدی...
با توجه به اینکه هر ساختمونی دو سری نقشه داره(نقشه نظام و نقشه اجرایی) ناظر معماری باید کدوم نقشه رو نظارت کنه؟؟؟؟؟؟؟؟نقشه اجرایی یا نقشه نظام؟؟؟
با توجه به اینکه توی نقشه اجرایی بیشتر از 60 درصد در نظر گرفته شده، آیا باید گزارش اضافه زیربنا رو به شهرداری اعلام کنم؟
گزارش دادن چطوره؟؟؟؟باید به شهرداری گزارش داد یا به نظام؟؟؟آیا گزارش فرم خاصی داره؟؟؟؟این فرمارو رو از کجا باید تهیه کرد؟؟؟
ممنون می شم راهنماییم کنید...
من باید چیکار کنم......؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

saleh-sinava

عضو جدید
سلام
چه تایپیک فوق العاده ایی
به عنوان یک مهندس عمران خدمت همه مهندسین محترم معماری عرض میکنم لطفا و خواهشا هر جا دیدین مالک سرخود داره یک جز سازه ایی( عضو باربر) به سازه اش اضافه میکنه حتما حتما به ناظر سیویل اطلاع بدین و اگه ناظر سیویل فی البداهه گفت مشکلی نیست اصلا توجه نکنید و موضوع رو به سازمان گزارش کنید

vertex

اخراجی موقت
سلام
چه تایپیک فوق العاده ایی
به عنوان یک مهندس عمران خدمت همه مهندسین محترم معماری عرض میکنم لطفا و خواهشا هر جا دیدین مالک سرخود داره یک جز سازه ایی( عضو باربر) به سازه اش اضافه میکنه حتما حتما به ناظر سیویل اطلاع بدین و اگه ناظر سیویل فی البداهه گفت مشکلی نیست اصلا توجه نکنید و موضوع رو به سازمان گزارش کنید
مهندس جان حرف شما درست ولی الان بچه های معماری به کار معماری ایراد میگیرند میگن به شما مربوط نیست حالا بخواهیم بگیم سازش مسئله داره که ...... ولی کلا همه مهندسا با هم همکارن و باید نسبت به هم و در کل نسبت به ساختمان احساس مسئولیت کنند .

vertex

اخراجی موقت
بسیار مسائل مطرح شده کاربردین امیدوارم بچه ها هر روز بیان مطلب بزارن توی تاپیک
یه سوال داشتم دوستان بگن از کدوم استان هستن ؟ سهمیه طراحی توی استانشون چقدر است ؟ سهمیه نظارت چطور؟ و اینکه تعرفه خدمات مهندسی برای مثلا ساختمان های 5 سقف توی استانشون چقدر هست ؟ و مهم تر اینکه آیا همون مبلغ تعرفه رو دریافت میکنند یا اینکه دفاتر از مبلغ تعرفه مهندس کمتر به مهندس میدن ؟ اگر همه مشارکت کنند آمار خوبی دستمون رو میگیره
من گیلان هستم سهمیه طراحی 3200 متر نظارت هم 3200 متر تعرفه طراحی برای 5 سقف متری 1350 تومان و نظارت هم 2700 تومان هست . که عملا در بازار دلالی طرح بین 900 تا 1000 و نظارت بین 1200 تا 1300 تومان به مهندس پرداخت میشه از طرف دفاتر . شما هم بگین توی استانتون چه خبره .

vertex

اخراجی موقت
راستی ما معمار ها باید افتخار کنیم تاپیک نظام مهندسی فقط توی زیر مجموعه رشته ما هست. از بس ما به فکر هستیم و احساس مسئولیت میکنیم دیگه .

MARY TANHA

عضو جدید
سلام دوستان
به کمکتون نیاز دارم
سردرگمم..
اولین کارو تازه گرفتم.
یه ساختمون 6 طبقه.
با توجه به اینکه هر ساختمونی دو سری نقشه داره(نقشه نظام و نقشه اجرایی) ناظر معماری باید کدوم نقشه رو نظارت کنه؟؟؟؟؟؟؟؟نقشه اجرایی یا نقشه نظام؟؟؟
با توجه به اینکه توی نقشه اجرایی بیشتر از 60 درصد در نظر گرفته شده، آیا باید گزارش اضافه زیربنا رو به شهرداری اعلام کنم؟
گزارش دادن چطوره؟؟؟؟باید به شهرداری گزارش داد یا به نظام؟؟؟آیا گزارش فرم خاصی داره؟؟؟؟این فرمارو رو از کجا باید تهیه کرد؟؟؟
6 سقف؟!شما مگه تازه پروانه نگرفتی؟
یا اول مشخصه 6 طبقه است که د ر صلاحیت شما نیست! یا نقشه های اجرایی اش 6 سقفه..........که باز 2 حالت داره تا آ5 سقف نظارت کن و با آغاز سقف 6 گزارش بده که از احدود صلاحیت شما خارج شده که نظام ی ناظر پایه 2 میذاره برای ادامه کار و مالک باید هر دز ناظر را راضی کنه.......یا اینکه همین حالا به مالک بگو ناظر پایه 2 از اول هم برای تو بهتر و هم برای ناظرا

arezooo82

عضو جدید
سلام دوستان
به کمکتون نیاز دارم
سردرگمم..
اولین کارو تازه گرفتم.
یه ساختمون 6 طبقه.

اول اینکه ناظر معماری پایه 3 تا 5 سقف میتونه نظارت کنه.
ناظر هماهنگ کننده وظیفشه که وقتی کار شروع شد به شما اطلاع بده.ولی معمولا اینکارو نمیکنه! پس خودت به مالک بگو به محض شروع شدن کار زنگ بزنه و خبرت کنه.
طبق نقشه ای که از نظام بیرون میاد باید کارو جلو ببری.خارج از اون نقشه باید گزارش بشه.گزارش رو هم باید بدی به شهرداری.فرم گزارش رو هم باید از نظام مهندسی بگیری.گزارش ما از سفت کاری شروع میشه.اما حین کار اگه مشکلی تو سازه دیدی باید به ناظر سیویل اخطار بدی!

arezooo82

عضو جدید
فرناز عزیز ، ناظر سازه برگه ها رو برد امضا کنه،اس ام اس داد من امضا نمیکنم! الان چند روزه درگیر اونم.به نتیجه رسیدم،میام بهت اطلاع میدم.

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرناز عزیز ، ناظر سازه برگه ها رو برد امضا کنه،اس ام اس داد من امضا نمیکنم! الان چند روزه درگیر اونم.به نتیجه رسیدم،میام بهت اطلاع میدم.
مرسی عزیزم.
میگم شما که اینقدر سخت میگیری فکر میکنی دوباره کار بهت ارجاع میدند!؟
من فکر میکنم این مسائلی که شما گفتی یعنی امکان تخریب ساختمون مجاور هست در درجه ی اول مربوط به ناظر سازه ست و جزو وظایف شما نیست.
اینطور که به ما گفتند نظارت معماری از دبوارچینی شروع میشه و مهمتر از همه همون مسائل سطح اشغاله که من چون هنوز وارد کار نشدم کلا روالشو نمیدونم ولی مثل اینکه تخلف از متراژ و زمان پایان کار اعلام میکنی .ابتدا ناظر سازه به شهرداری اعلام میکنه و از طرف شهرداری میان و جریمه ش میکنند و بعد پایان کار میگیره! به همین راحتی !
یعنی همه ی فرم های گزارش مرحله ای کشک ه!!!
من نمی دونم یعنی تو اینجور مواقع نظام مهندسی یا شهرداری ناظر و زیر سوال نمی بره که چرا زودتر افزایش بنا رو گزارش ندادی!!؟
عچب من که سر در نمیارم !!!!!:surprised:

شما هم 4 تا کار 6 ماه اول دارید و 4 تا کار 6 ماه دوم؟ با متراژ 4000 متر 6 ماه اول و 4000 متر 6 ماه دوم؟
اینجوری آدم تکلیفش و نمیدونه چون ممکنه که کاری با متراژ پایین و امضا کنی که یک کار حساب میشه ولی یه ماه بعد کاری با متراژ بالاتر و نتونی امضا کنی چون 4 تا کارت تکمیل شده!
به ما گفتند که 3 تا کار زیر 300 متر یک کار حساب میشه.خوب اگر کار باشه 400 متر تکلیف چیه! کاش زیر 500 متر بود نه زیر 300 متر.

آخرین ویرایش:

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستی !

دیروز رفتم به پروژه ای که نظارتشو برداشتم سر بزنم که دیدم هنوز به دیوارچینی نرسیده.سقف پیلوت و زده بود + ستونهای طبقه اول.بهم گفتند که 2 یا 3 هفته ی دیگه زمانی که سقف دوم و زدند دیوارچینی میکنند.
چندتا سوال:
1- زمان دیوارچینی بعد از اتمام آخرین سقفه؟
2- باکس پله رو کی اجرا میکنند؟ تو این پروژه که باکس پله رو اجرا نکرده بودند . سقف پیلوت و تموم کرده بودن یه نردبون گذاشته بودند رو سقف پیلوت رفته بودند و ستونها رو اجرا میکردند..کلا روال همینه؟

چشمتون روز بد نبینه! دیدم که از جایی آب مثل اینکه شلنگ جایی باز باشه آب از بالا به پایین میریخت.میدونید چی بود!؟شیره ی بتن ستون بالای سقف پیلوت بود! کارگر های بی تربیت هم به هم چرت و پرت میگفتند! منم به روی خودم نیاوردم و شروع کردم به عکاسی ! بهشون گفتم که به مالک بگن که موقع دیوارچینی خبرم کنه.که البته خودم باید به مالک بگم.
نظرتون در مورد این مسئله چیه؟آیا بتنش آبکی بود!!؟

عکس هاشو براتون میذارم تا ببینید.

آخرین ویرایش:
بالا