از هر هفت نفر، يك نفر مهاجرت مي‌كند(آیا باید وطن را ترک کرد؟)

odise

عضو جدید
اگر نذارن که کاری که میتونه از دستت بر بیادو انجام بدی چی؟
اگر حرمتت،شرفتت،غیرتت،ناموست،دینت،هویّتت رو جلوی چشات نابود کنن چی؟
اگر ذرّه ذرّه آبت کنن چی؟
اگر جوونیت،آیندتو ازت بگیرن چی؟
اگر از اعتمادت سوءاستفاده بکننو دست آخر تُف کنن تو صورتت چی؟
بازم میمونی؟:gol:
چنین چیزی وجود نداره اینها همه توهمات شما

odise

عضو جدید
شما به من بگو.چی از ایران مونده؟
چی از تاریخمون مینده؟
واسه چی باید تو این هوای سمّی نفس بکشیم؟
حداقل اونور می تونیم بریم بفهمیم کی بودیم،چی شدیم.
میتونیم بریم اونورو داد بزنیم که ایرانی ماییم.نه اونایی که خون مردمشونو عین زالو میمکن!
میریمو ایرانو جهانیش می کنیم.میریمو وقتی برمیگردیم که مردمش ارزش وجود مارو بدونن!
اونموقع برمیگردیمو ایرانو دوباره میسازیم!
الان همه چیزمون داره از بین میره!
زمان،سواد،جوونی،سرمایه و....
شاید بشه اینارو اونور آب بهشون بالو پر دادو یه روزی با آغوش باز برگشت!:gol:
کجا می خواین برین الان ایران به شما نیاز داره نه چند سال دیگه
امید وارم موقعی که بر میگردین ایرانی باشه که بخواین اباد کنین با این حال من اینده ایرانو روشن میبینم و من مطمئنم اون موقع ایران به شما نیازی نداره بلکه شما به اون نیاز دارین زیرا تا اون موقع مردمی که ماندن ایران را اباد میکنن

odise

عضو جدید
امید وارم موقعی که بر میگردین ایرانی باشه که بخواین اباد کنین با این حال من اینده ایرانو روشن میبینم و من مطمئنم اون موقع ایران به شما نیازی نداره بلکه شما به اون نیاز دارین زیرا تا اون موقع مردمی که ماندن ایران را اباد میکنن

roshanfekrejavan

عضو جدید
کاربر ممتاز
امیدوارم حرفای شما درست باشه و من غلط فکر کرده باشم!
ایران همین الانشم به منو امثال نیازی نداره!
ما میریم.اونور تمام تلاشمونو می کنیم و منتظر زمانی می مونیم که ایران به ما احتیاج داشته باشه.تو این شرایط و با این فقریه امکانات رفتن بهتر از موندنه!
من تا الانشم 3بار این جمله رو تکرار کردم.دیگه اینبار کلّ متنو براتون میارم تا شبهه ای باقی نمونه!
ان الذین توفاهم الملائکه ظالمی انفسهم قالوا فیم کنتم قالوا کنا مستضعفین فی الارض قالوا الم تکن ارض الله واسعة فتهاجروا فیها فاولئک مــأواهم جــهنم و ساء ت مصیراً ( نساء ۹۷ )
بر خلاف تصور عموم این مستضعینند که حکومتهای ستمگر را بوجود می آورند و همان مستضعفینند که بقای آن را تضمین می کنند. جدا از استدلال فلسفی و جامعه شناسی، اگر از دیدگاه قرآن نیز به این موضوع پرداخته شود به چنین نتیجه خواهیم رسید. نتیجه گیری صریح و روشن و آشکاری که جای هیچ اما اگری باقی نمی گذارد.
قرآن به شرح حال کسانی می پردازد که بهنگام مرگ و بازخواست سعی می کنند گناه کردارشان را به گردن حکومتهای زورگو انداخته و با گفتن«کنا مستضعفین فی الارض» استضعاف خود را بهانه می کنند. خدا وند و از زبان ملائکه می پرسد” فیم کنتم “در زندگی چکار می کردید و عمر را چگونه گذرانیدید.
در اینجا خداوند بدون اینکه اشاره به جرم و گناه خاصی داشته باشد آنانرا گناهکار اعلام کرده و با عنوان” «ظلم کنندکان به نفوس خودشان» مخاطب قرار می دهد و می پرسد ” فیم کنتم” چه کار می کردید. خداوند بطور قطع آنانرا به صرف مستضعف بودن گناهکار اعلام می دارد و گویا بنا را بر وجود گناه دیگری قرار نمی دهد و مستضعفین را مسئول دوام ظلمی که متحمل شده اند می داند و پیشاپیش آنانرا با عنوان “ظالمی انفسهم“ محکوم می کند. مستضعفین نیز تمام گناه و اتهاماتشان را می پذیرند، و تنها به فکر توجیه آن بر آمده و آنرا نتیجه قطعی و پیامد طبیعی حکومت ستمگر قلمدا کرده و گناه را به گردن حاکمان ستمگر می اندازند.
در اینجا حاکم و محکوم، خدا وند و بنده مستضعف، دادستان و متهم، متفقاً اعتراف و اذعان می کنند که صرف حضور و زندگی در سرزمینی که خاکم ظالم دارد گناه و جرم بوده و مستوجب مکافات است.اصولاً حرفی از نوع گناه و کم و کیف آن نیست. گویا تمام کارها و زندگی افراد تحت حکومت ستمگر زیر سئوال میباشد و از آنچه آنان در زندگی انجام داده اند با عبارت “ظالمی انفسهم “یاد میشود و تمام. یعنی اینکه اگر در زیر سلطه حکومتی ستمگر زندگی کنیم، حتی نماز و عبادت و کار های نیک و عمل صالح نیز جرم و گناه محسوب شده و همگی در دایره شمول “ظالمی انفسهم” قرار می گیرد. همین و بس . هیچ بحث و اما و اگری نیز مطرح نمی شود. تمام.
در اینجا بیاد جمله ای از شریعتی افتادم که بیان کننده همین استدلال است که می گوید :اگر در صحنه حق و باطل زمان خود حضور نداری، هر کجا که باشی فرقی ندارد . چه به نماز ایستاده باشی چه به شراب. هر دو یکی است. البته بنده معتقدم اندک تفاوتی دارد، وآن اینکه اگر به شراب خواری بگذرانی گناه سبکتری محسوب می شود تا اینکه به نماز . زیرا شراب و شراب خواری تکلیفش روشن است. کسی با شرابخواری دروغ نمی گوید. معلوم است که شراب را برای لذت و لهو لعب می خورند. نه نام خدا رویش می گذارند و نه نام جهاد فی سبیل الله. هیچکسی با شرابخواری خدا و دین و دیانت و راستی و درستی را به زیر سئوال نبرده و نمی تواند هم ببرد. تازه شرابخواران با کوچکترین عمل انسانی ای که انجام می دهند گناه و قبح شرابخواری را سبک می کنند، زیرا شرابخواری بر چسب تباهی ب رپیشانی اش خورده، اما نماز و روزه و عبادت و دینداری چه؟! بنابراین اگر کسی قصد ماندن و زندگی کردن با حکومت ظالمان را دارد ، بنده توصیه می کنم : بخاطر حفظ حرمت و احترام دین و دیانت و خدا و رسول تا می توانید شراب بنوشید ، اما شما را به خدا و شما را به تمام مقدسات که نماز نخوانید و چهره دینداری از خود نشان ندهید. اقلاً فردا در پیشگاه خداوند شرمساری کمتر خواهید داشت.
خداوند تو جیه و استدلال بنده گناهکارش را می پذیرد. می پذیرد که گناهان و نابودی اعمال صالح بواسطه حکومت ستمگران است. اما این توجیه دلیل بی گناهی بنده خطا کار نیست. خداوند جواب می دهد : “الم تکن ارض الله واسعة فتهاجروا فیها” یعنی اینکه اگر در محدوده حکومت ستمگر زندگی کنی باید از ان خارج شوی و مهاجرت کنی. به هر حال کسانیکه به خداوند اعتقاد دارند باید بپذیرند که خداوند از زمین و مخلوق خود اطلاع کامل و کافی دارد و حرف بی اساس نمی زند. پس زمین خدا به اندازه کافی بزرگ«واسعة» هست و جائی برای زیستن و مهاجرت«فتهاجروا فیها» پیدا می شود. پس اگر ماندی ، سکوت کردی و به زندگی با ستم و ستمگران ادامه دادی ، گناهکار، هم جرم و ضامن جنایات ستمگران خواهی بود. اگر نتوانی مهاجرت بکنی و اگر نخواهی جلای وطن بکنی،مکلفی که سکوت نکنی و با اعتراض، بیزاری و برائت خود را اعلام کنی. در آن صورت یا دیگران به کمکت آمده و ظلم را بر می دارید، یا از ظلم می کاهید و یا اینکه در زندان و سیاهچال افتاده و متحمل ظلم مطلق می شوید. باید دانست که روی سخن با مذهبیون و مسلمانان است. مذهبیون و مسلمانانی که یقیناً اعتراف خواهند کرد که مکافات و عقوبت خداوند سخت تر از زندان و شکنجه حاکمان ظالم است. روی سخن با مسلمانانی است که برای توجیه سهل انگاری خود قرآن را تفسیر به رأی نمی کنند. با مسلمانانی که مسلمانی دینشان می باشد و نه بهانه شان.

منبع:اسلام به زبان ساده
حاجی من از آخرتم می ترسم.شما نمی ترسی؟
شاید بگی کدوم ظلم،کدوم ظالم!
که درونصورت باید کمی با دیده ای گشاده تر به اطرافت بنگری!:gol:

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
ممنون از اظهار نظرتون راستش فكر نكنم هزينه ها تو آذربايجان بالاتر از تركيه باشه
خودم كه عاشق تركيه هستم ولي خوب اونجا آشنا دارم بايد اولش برم اونجا ضمنا من كتابچه وزارت علوم رو گرفتم و يه سري از دانشگاههاي آذربايجان معتبره ميرم اونجا البته به احتمال زيادولي خوب به قبرس هم فكر كردم
بايد كلي تحقيق كنم اولش تو برنامه ام يه سفر ميرم آذربايجان بعدشم تركيه و همه جوانبو ميسنجم همينطوري الكي كه نميرم
ولي هدفم اروپاست انشالله
ضمنا نميخوام رشته خودمو يعني رياضي رو ادامه بدم ميخوام دندانپزشكي بخونم حالا ببينيم خدا چي ميخواد
يكي از فاميل هاي نزديكمون تو مرمره استامبول دندانپزشكي تموم كرده.يه كلينيك خيلي خوبم همونجا زده.خيلي خوبه دندنپزشكي موفق باشي.نه واقعا هزينه هاي آذربايجان بالاست.اونجام فاميل داشتيم .آخه قرار بود اگه من امسال ارشد ايران قبول نشم برم اذربايجان.باب با رفته بود كلي تحقيق كرده بود.

mojtaba_81

عضو جدید
چرا فکر میکنین ایران کشور بدیه؟ ... چرا فکر میکنین جلوی پیشرفتمونو گرفتن؟ ... چرا فکر میکنین هرجا دیگه از ایران بهتره؟...
من که هستم و خواهم بود ... نه که فکر کنین جای دیگه رام نمیدن اینو میگما... نه ... من تا آخرین قطره ی خونم اینجا هستم ... میخوام وطنمو سربلند کنم... البته نه که بگم الان سرکوتاهه... نه ... سربلندترش میکنم ...
شماها حالا برین مث افغانیا ... هه هه هه ... من اینجام مث یه ایرانی ... ا.ن هم که میگن شبا خوابش نمیبره ، آخه عذاب وجدان گرفته... اون قضیه هم حله... تیم ملی هم با یه سری رایزنیهای که قراره با جزایر قمر بشه که اونا قراره سفارشمونو پیش آفریقا جنوبی بکنن و خلاصه جام جهانیم میریم ...
من که میگم ایران بهترین جای رو کره ی خاکی بوده از ازل... آخه شماها مگه چی کم دارین که انقدر ناله میکنین؟...

من تکذیب نمیکنم ایران جای بدیه...ایران جای خوبیه واسه پول پیدا کردن.وطنم رو سربلند بکنم و این حرفها واسه داستانای مثه لینچان و جومونگه عزیزم...واقعیت رو باید دید.یک دست صدا نداره.شعار ندید خداییش که حالمون دیگه داره بهم میخوره.
چه طرز حرف زدنه؟حرف دهنت رو مزه مزه کن بعد بگو آقای محترم.افغانی یعنی چی؟اگر خودت فکر میکنی عین افغانی بهت نگاه میشه چون واسه خودت شخصیت قایل نیستی.اگر خارج از ایران کاری باشی و بتونی سود اور باشی و پیشرفت بکنی بهت احترام هم میزارند.

شما از کی تا حالا از ازل روی خاک ایران بودید که این نظرات جالب رو میدید؟اگر روزی که چنگیز حمله کرده بودید و داشت سرتو میزد باز هم ایران واست بهترین جا میبود؟
هی خدا خوشم میاد شما ملت در حد لاف اومدن خییییییییییییلی قدر هستید.:biggrin:

عجب!...
من الآن تحت تاثیر قرار گرفتم... ایران خیلی جای مزخرفیه...
آقای ای کیو سان !! ... یه بار دیگه بخون من چی نوشتم بعد اینجوری اظهار نظر کن...
وای ... الآن ای کیو سان رو هم به خودش میگیره...

*Afash*

عضو جدید
کاربر ممتاز
من قبول دارم که در حال حاضر مشکلاتی هست ولی من به این باور رسیدم که برای هر کسی بهترین جای دنیا برای زندگی همون کشور و وطن خودشه... :w16:

اینا رو فقط از روی تعصب نمیگم (هر چند خیلی روی ایران و ایرانی تعصب دارم) بلکه این حرفها حاصل تجربه های شخصی خودمه.

من الان ایران نیستم ولی دارم برای برگشتن لحظه شماری میکنم و خدا میدونه که چقدر دلم برا همه ی خوبیها و بدیهای ایران تنگ شده، شما فقط اگه تو این موقعیت بوده باشین متوجه حرف من میشین، این دلتنگی اصلا قابل پیشبینی نیست ... حتی با اینکه این اولین تجربه دوری از وطنم نبوده ولی بازم قبل از اومدن فکر نمیکردم اینقدر دلتنگی اذیتم کنه و بیصبرانه دارم روزا رو میشمرم تا روز برگشتم برسه...

از زدن این حرفا هیچ هدفی نداشتم بجز اینکه به اون افرادی که فکر میکنن کشورای دیگه مدینه فاضله است بگم که اونقدرها هم اینطوری نیست، کمی بیشتر باید فکر کرد...

برای همه شما ایرانیها آرزوی موفقیت دارم (چه داخل کشور چه خارج، مهم اینه که ایرانی هستین):gol::gol::gol::gol:

*Afash*

عضو جدید
کاربر ممتاز
این خانه قشنگ است ولی خانه من نیست

این خانه قشنگ است ولی خانه من نیست

دکتر خسرو فرشید ورد شعر بسیار زیبائی دارن که اگر کسی از ایران دور بشه میفهمه چقدر این شعر پر محتوی و زیباست :
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]
[/FONT]

شعر خیلی قشنگیه... تقدیم به همتون :

[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]این خانه قشنگ است ولی خانه من نیست[/FONT]
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]
این خاک چه زیباست ولی خاک وطن نیست[/FONT][FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]

آن دختر چشم آبی گیسوی طلایی
طناز سیه چشم چو معشوقه من نیست

آن کشور نو آن وطن دانش و صنعت
هرگز به دل انگیزی ایران کهن نیست

در مشهد و یزد و قم و سمنان و لرستان
لطفی است که در کلگری و نیس و پکن نیست

در دامن بحر خزر و ساحل گیلان
موجی است که در ساحل دریای عدن نیست

در پیکر گلهای دلاویز شمیران
عطری است که در نافه ی آهوی ختن نیست

آواره ام و خسته و سرگشته و حیران
هرجا که روم هیچ کجا خانه من نیست