از نفر بعدیت یه سوال علمی بپرس ...

ALI 7135

کاربر بیش فعال
اما جواب سوال شما :

آناکسیماندروس در سال ۶۱۰ پیش از میلاد در میلتوس واقع در ترکیه امروزی) زاده شد. سفرهای بسیاری انجام داد. از شاگردان تالس گشت و در حدود سال ۵۶۰ پیش از میلاد شهرت یافت آناکسیماندروس در ۵۴۶ پیش از میلاد درگذشت.
آناکسیماندروس به عنوان نخستین کسی شناخته شده که نقشهٔ جغرافیایی رسم کرده‌است. او نقشه‌های دریاییش را با راهنماییها و ملاحظاتی دربارهٔ اقوامی که احتمال داشت دریانوردان در راه با آنها برخورد کنند، تکمیل کرده بود. وی همچنین مخترع گونه‌ای شاخص آفتابی(ساعت آفتابی) بود.

حالا سوال من :
مخترع برق که بود؟؟؟؟

fischer

عضو جدید
حالا سوال من :
مخترع برق که بود؟؟؟؟

مخترع برق ادیسون نبود
مخترع برق را می توان مایکل فارادی نامید . قبل از وی نیز تعدادی از دانشمندان به مسئله ی برق توجه داشتند و حتی آزمایشاتی انجام داده بودند ولی کسی که توانست تحولی عظیم در مسئله ی برق و الکتریسته ایجاد نماید، مایکل فاردای بود و مخترع الکتریسته است ، حتی در کتوب فیزیک و سایت های مربوط به این موضوع ، به تاثیر فوق العاده ی وی در موضوع الکتریسته اذعان نموده اند.
فارادی واحد ظرفيت الکتريکى در si را ایجاد نمود ، موتور الکتریکی و القای الکترومغناطیسی را اختراع کرد و مفاهیم اولیه میدان الکترومغناطیس را در فیزیک بنیان نهاد .

و این سوال من
میدونی معنی 721 چیه؟

babak 123

عضو جدید
کاربر ممتاز
این سوال که اصلا علمی نیست - یه sms قدیمیه
یعنی میان 7 آسمون و 2 عالم 1دوست
خوب مثل تو پیدا نمیشه!

babak 123

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا این سوال رو جواب بدید
سه نفر با هم تصمیم گرفتند یک رادیو بخرند هر کدام 10 تومان گذاشتند جمعا سی تومان
بعد پول را دادند به فروشنده - فروشنده به شاگردش گفت رادیو 25 تومان است و 5 تومان را به او داد تا
به آنها بر گرداند - شاگرد 2 تومان را برای خودش برداشت و به هر کدام یک تومان برگرداند
یعنی هر کدام 9 تومان داده بودند - حال سوال
3 ضربدر 9 مساوی 27 بعلاوه 2 می شود 29 - پس یک تومان دیگر چه شد ؟؟؟؟؟؟؟؟:surprised:

fischer

عضو جدید
حالا این سوال رو جواب بدید
سه نفر با هم تصمیم گرفتند یک رادیو بخرند هر کدام 10 تومان گذاشتند جمعا سی تومان
بعد پول را دادند به فروشنده - فروشنده به شاگردش گفت رادیو 25 تومان است و 5 تومان را به او داد تا
به آنها بر گرداند - شاگرد 2 تومان را برای خودش برداشت و به هر کدام یک تومان برگرداند
یعنی هر کدام 9 تومان داده بودند - حال سوال
3 ضربدر 9 مساوی 27 بعلاوه 2 می شود 29 - پس یک تومان دیگر چه شد ؟؟؟؟؟؟؟؟:surprised:

دوست عزیز سوال شما که اصلا علمی نیست فقط یک بازی و ریاضی قدیمی و ساده است
در مورد جوابش
خوب آن سه نفر یک بار 30 تومن داده اند بعد 3 تومن گرفته اند خوب 27=3-30 و 27 تقسیم بر 3 برابر است با 9 پس واضح است که هر کدام باید 9 تومان می دادن که داده اند اینم از جوابش

و حالا در مورد سوال من

چگونه مي توان با استفاده از يک فشارسنج ارتفاع يک آسمان خراش را اندازه گرفت؟

ALI 7135

کاربر بیش فعال
چگونه مي توان با استفاده از يک فشارسنج ارتفاع يک آسمان خراش را اندازه گرفت؟

يك نخ بلند به گردن فشارسنج مي‌بنديم و آن را از سقف ساختمان به سمت زمين مي‌فرستيم. طول نخ به اضافه طول فشارسنج برابر ارتفاع آسمان‌خراش خواهد بود

اين پاسخ ابتكاري چنان استاد را خشمگين كرد كه دانشجو را رد كرد.. دانشجو با پافشاري بر اينكه پاسخش درست است به نتيجه امتحان اعتراض كرد. دانشگاه يك داور مستقل را براي تصميم درباره اين موضوع تعيين كرد. داور دانشجو را خواست و به او شش دقيقه وقت داد تا راه حل مسئله را به طور شفاهي بيان كند تا معلوم شود كه با اصول اوليه فيزيك آشنايي دارد. دانشجو پنج دقيقه غرق تفكر ساكت نشست. داور به او يادآوري كرد كه وقتش درحال اتمام است.
دانشجو پاسخ داد كه چندين پاسخ مناسب دارد اما ترديد دارد كدام را بگويد. وقتي به او اخطار كردند عجله كند چنين پاسخ داد:

"اول اينكه مي‌توان فشارسنج را برد روي سقف آسمان‌خراش، آنرا از لبه ساختمان پائين انداخت و مدت زمان رسيدن آن به زمين را اندازه گرفت. ارتفاع ساختمان مساوي يك دوم g ضربدر t به توان دو خواهد بود. اما بيچاره فشارسنج ."

"يا اگر هوا آفتابي باشد مي‌توان فشارسنج را عمودي بر زمين گذاشت و طول سايه‌اش را اندازه گرفت. بعد طول سايه آسمان‌خراش را اندازه گرفت و سپس با يك تناسب ساده ارتفاع آسمان‌خراش را بدست آورد ."

"اما اگر بخواهيم خيلي علمي باشيم، مي‌توان يك تكه نخ كوتاه به فشارسنج بست و آنرا مثل يك پاندول به نوسان درآورد، نخست در سطح زمين وسپس روي سقف آسمان‌خراش. ارتفاع را از اختلاف نيروي جاذبه مي‌توان محاسبه كرد : T= 2 pi sqroot (l / g) ."

"يا اگر آسمان‌خراش پله اضطراري داشته باشد، مي‌توان ارتفاع ساختمان را با بارومتر اندازه زد و بعد آنها را با هم جمع كرد."

"البته اگر خيلي گير و اصولگرا باشيد مي‌توان از فشارسنج براي اندازه‌گيري فشار هوا در سقف و روي زمين استفاده كرد و اختلاف آن برحسب ميلي‌بار را به فوت تبديل كرد تا ارتفاع ساختمان بدست آيد."

"ولي چون هميشه ما را تشويق مي‌كنند كه استقلال ذهني را تمرين كنيم و از روش‌هاي علمي استفاده كنيم، بدون شك بهترين روش آنست كه در اتاق سرايدار را بزنيم و به او بگوييم: اگر ارتفاع اين ساختمان را به من بگويي يك فشارسنج نو و زيبا به تو مي‌دهم ."

اين دانشجو كسي نبود جز نيلز بور، تنها دانماركي كه موفق شد جايزه نوبل در رشته فيزيك را دريافت كند

ALI 7135

کاربر بیش فعال
ممنون دوستم سوالت فوق العاده بود ....
حالا من
چهارتا سوال راحت :

۱ـ جنگ صد ساله چند سال طول کشيد؟ الف) 116 سال ب ) 99 سال ج ) 100 سال د ) 150 سال
۲ـ کلاه های پاناما در چه کشوری توليد ميشود؟ الف) برزيل ب) شيلی ج) پاناما د)اکوادور
۳ـ روس ها در چه ماهی انقلاب اکتبر را جشن ميگيرند؟ الف) ژانويه ب) سپتامبر ج) اکتبر د) نوامبر
۴ـ اسم شاه جرج سوم چه بود؟ الف) ادر ب) آلبرت ج) جرج د) مانوئل

fischer

عضو جدید
دوست عزیز با این که 4 تا سوال نداشتیم یکی داشتیم ولی من به احترام شما جواب می دهم

جواب سوال 1

جنگ صدساله اصطلاحی است که برای نبردهای میان انگلستان و فرانسه، در سال‌های ۱۳۳۷ تا ۱۴۵۳، به کار می‌رود. بنابراین جنگ صدساله 116 سال به طول انجامید.​

جواب سوال 2
کلاه پاناما در اکوادور تولید میشه

جواب 3
انقلاب اکتبر در ماه نوامبر جشن گرفته میشه

جواب 4
اسم شاه جرج .آلبرت بوده که بعد از به سلطنت رسیدن به جرج تغیر یافت

سوالم را نیز چند لحضه ای دیگر می پرسم

fischer

عضو جدید
و اما سوال من
این دفعه 2 سوال عرفانی البته چون به هم ربط دارند شد 2 سوال

س ۱- چرا از ميان مخلوقات ، يكى انسان شد و از همه كمالات بهره مند گرديد، و ديگرى مثلا اسب شد و از تمام نعمتها محروم و بى نصيب ماند؟

س ۲- مگر قابليت هاى آنها را نيز خداوند متعال عطا نفرموده است ، چرا به اسب قابليت كمالات انسان شدن را نداد؟

ALI 7135

کاربر بیش فعال
و اما سوال من
این دفعه 2 سوال عرفانی البته چون به هم ربط دارند شد 2 سوال

س ۱- چرا از ميان مخلوقات ، يكى انسان شد و از همه كمالات بهره مند گرديد، و ديگرى مثلا اسب شد و از تمام نعمتها محروم و بى نصيب ماند؟

س ۲- مگر قابليت هاى آنها را نيز خداوند متعال عطا نفرموده است ، چرا به اسب قابليت كمالات انسان شدن را نداد؟

دوست عزیز الحق والانصاف سوالت خیلی سخت بود
اگه امکانش هست خودتون زحمت جوابش رو هم بکشید

fischer

عضو جدید
بعد از اینکه تنها دوستم در این سایت جناب آقای ali 7135 میگن این سوال سخته
من در جرات خود نمیبینم که جواب سوالو ندم اما خداییش سوالم سخت نبود با کمی فکر حتی می تونستین از خودتون یه جواب بدین چون درست در میومد
و اما جواب ها
ج۱ - سبب اختلاف آنها، اختلاف در قابليتها بود، اسب قابليت كمالات انسانى را نداشت .
ج ۲- اگر قابليت ها در بين نباشد ديگر هيچ نمى ماند و سوال در اينجا قطع مى شود؛ زيرا به ذاتى بر مى گردد و الذاتى لايعلل (و ذاتى ، علت بردار نيست ). و صحيح نيست كه اسب در حالى كه اسب است به خود اشاره كند و بگويد: (چرا به من كمالات انسانى عطا نشد، و انسان نشدم )، و نمى شود گفت : اسب ، انسان باشد، يعنى اسب ، اسب نباشد، زيرا: الشى ء لايسلب عن نفسه (هيچ چيز را نمى توان از خود آن چيز سلب نمود.)
و همچنين در مراتب كمال و قابليت هاى انسانى . مثلا شاگرد نمى تواند در حالى كه شاگرد است بگويد:
(چرا خداوند متعال كمالات استادم رابه من نداد)، يعنى چرا من ، با حفظ من بودن ، او نشدم ؛ يعنى من ، من نباشم ، پس خداوند متعال اگر كمال استاد را با حفظ شاگرد بودن به شاگرد بدهد، بايد او، اين بشود، و اين محال است .

خوب به خاطر اینکه جریمه بشم و سوال سخت ندم این دفعه من سوال نمی پرسم نفر بعدی که وارد این تاپیک میشه خودش یک سوال بپرسه

hasan6666

عضو جدید
دوست قبلي سوالشو به بعدي واگذار كردند:
اينكه ميگن تلويزيون مثلا 24 اينچ هست منظور كجاي تلويزيون هست؟طول-عرض-قطرويا...

ALI 7135

کاربر بیش فعال
دوست قبلي سوالشو به بعدي واگذار كردند:
اينكه ميگن تلويزيون مثلا 24 اينچ هست منظور كجاي تلويزيون هست؟طول-عرض-قطرويا...
هر اینچ :
واحد اندازه گیری طول برابر ۱/۱۲ فوت و ۲٫۵۴ سانتیمتر ۱/۳۶ یارد. اینچ در لغت به معنای یک دوازدهم می‌باشد
یعنی همون قطر
در واقع شما قطر تلویزیون و اندازه بگیرید تقسیم بر 2.54 کنید جواب بدست میاد
مثلا من تلویزیون 21 و اندازه گرفتم قطرش شد 53 سانتی متر
تقسیم بر 2.54
میشه 20.86 تقریبا همون 21''

ALI 7135

کاربر بیش فعال
حالا سوال من : تاریخیه
آخرین پادشاه ساسانیان که بود و سلسله ساسانیان چند سال بر قدرت بودند ؟؟؟

fischer

عضو جدید
حالا سوال من : تاریخیه
آخرین پادشاه ساسانیان که بود و سلسله ساسانیان چند سال بر قدرت بودند ؟؟؟

جواب
آخرين پادشاه ساسانيان یزد گرد سوم بود
و حكومت ساساني حدود 400 سال دوام يافت براي توضيبحات بيشتر خلاصه اي از ساساني ها را نوشته ام

حكومت خاندان ساساني در ايران ، پس از انقراض دولت پارتي (اشكاني) به مدت چهار قرن دوام يافت. در تاريخ آغاز حكومت اردشير اول ، نخستين شاهنشاه ساساني ، ميان محققان اختلاف جزئي (در حدود سه سال) است. بنا به محاسبه نلد كه ، نخستين سال شاهنشاهي اردشير اول ساساني (يعني ، سالي كه در آن به شاهنشاهي رسيد) با بيست و پنجم و بيست وششم سپتامبر سال 226 مسيحي (مطابق با سال 538 سلوكي) آغاز مي شود كه سال حكومت دولت ساساني بر سرتاسر ايران است و پايان حكومت اين خاندان ، در سال 651 يا 652 م. است كه سال كشته شدن يزدگرد سوم آخرين پادشاه ساساني در مشرق ايران است . بنابر اين ، حكومت ساسانيان بر ايران بيش از چهار صد سال (426 سال) ادامه داشته است .
در اين چهار صد سال ، دولت ساساني يكي از دو دولت بزرگ جهان متمدن آن روز (در آسياي غربي) بوده است كه مرزهاي آن در مشرق ، تا دره رود سند و پيشاورو در شمال شرقي ، گاهي تا كاشغر كشيده شده بود . در شمال غربي ، تا كوههاي قفقاز و دربند در ساحل درياي خزر و گاهي هم ، تا درياي سياه مي رسيد و در مغرب ، رود فرات به طور كلي مرز اين دولت با حكومت روم و جانشين آن يعني روم شرقي با بيزانس بود . البته ، گاهي اين مرز خيلي فراتر از رود فرات مي رفت و گاهي هم به اين سوي فرات منتهي مي شد ، ولي صرف نظر از كششها و فشردگيها مي توان رود فرات را مرزي طبيعي ميان دو دولت بيزانس و ساساني دانست.
بنیانگذاران حكومت ديني خاندان ساساني از پارس برخاسته خود را وارث هخامنشيان و از نسل آنها ميداشتند. آنان بنا به نام جد خويش ساسان به افتخار نام سلسله خويش را ساساني نهادند. ساسان رياست معبد آناهيتاي شعر استخر را بر عهده داشت. بابك پسر ساسان بر شهر خير در كنار درياچه بختگان فرمانروايي مي كرد. و پس از درگذشت پدر عهده دار مقام وي گرديد. سپس با چيره شدن بر چند تن از شاهان پارس موفق به سلطه بر كل پارس گرديد. ارتخشير يا اردشير پسر بابك پس از مرگ پدر و برادر خويش بر امور دست يافت. و در صدد برآمد تا قدرت خويش را بر اطراف پارس نيز انتشار دهد، اردشير در جريان پيشروي هاي خود در دشت هرمزگان با اردوان پادشاه اشكاني رو در رو شد و در نهايت بر وي پيروز گرديد. و اردوان در اين جنگ جان خود را از دست داد و با مرگ وي امپراطوري اشكاني كه از مدتها پيش به انحطاط گراييده بود منقرض گشت. بدين صورت سلسله ساساني كه بوسيله اردشير در پارس بناشد و جاي دودمان اشكان را كه در پارت بوجود آمده بود گرفت. و حكومتي را كه اسكندر مقدوني از پارسي ها گرفته بود. ارتخشير به آنها بازگرداند. سلسله جديد اگر هم بر خلاف ادعاي خويش با خاندان شاهان هخامنشي رشته پيوندي نداشت، ولي مثل آنها به پارس منسوب بود، و مثل آنها سازمان متمركز و استواري كه با نظام ملوك الطوايفي بعد از اسكندر تفاوت بسيار داشت بوجود آورد. حكومتي كه بوسيله دودمان ساساني بر پا شد بر دو پايه دين و مركزيت استوار بود. آنان بر خلاف اشكانيان وحدت سراسر كشور را تامين كردند، دولتي تشكيل دادند كه قدرت كشور را در خود متمركز ساخته با اقتدار تمام بر همه مناطق كشور نظارت داشت. ساسانيان، عظمت و شكوه عصر هخامنشي را تجديد كردند، در دوره قدرت اين سلسله عظمت و اقتدارشان و حيثيت سياسي ايران تا آنجا اوج يافت كه عملا دنياي متمدن آن روز را به دو قطب قدرت يعني ايران و روم تقسيم نمود. و اين مساله خود سبب آغاز فصل جديدي از ارتباط بين اين دو امپراطوري بزرگ گرديد.

چون الان سوالي در ذهن ندارم نفر بعدي كه وارد اين تاپيك ميشود خودش يك سوال بپرسد

hoseinra

عضو
با چه وسیله ای میشه برق خونه(10 امپر) رو به برق 14 ولت با آمپر حدود 100 آمپر تبدیل کرد؟
(اگه تو بازار هم هست لینک یا قیمتی بدید خوب میشه)

آخرین ویرایش:

hossein_20

عضو جدید
چرا جواب 2*2= با 4 میشه؟ چرا تباید 5 بشه؟ یا این اعدادو کی ساخته؟:w20:

hasan6666

عضو جدید
چون نفر قبلي سوال نپرسيد من ميپرسم

مگه خدا ابليس موقعي كه به آدم سجده نكرد از درگاه خودش بيرونش نكرد؟خب- پس چه طور تونست بياد بهشت ، آدم و حوا را فريب بده؟؟

arashlolos

عضو جدید
چون نفر قبلي سوال نپرسيد من ميپرسم

مگه خدا ابليس موقعي كه به آدم سجده نكرد از درگاه خودش بيرونش نكرد؟خب- پس چه طور تونست بياد بهشت ، آدم و حوا را فريب بده؟؟

از ابن عباس نقل شده و فرمودند :وقتی ((شیطان)) از بهشت بیرون شد تصمیم گرفت هر طوری شده خودش را وارد بهشت کند و انتقام خود را از آدم بگیرد.و سعی کرد به طور عادی وارد بهشت شود,دید نگهبانان درب بهشت مانع او می شوند.
اول از طاووس خواهش کرد تا او را داخل بهشت کنند,طاووس قبول نکرد.
در این هنگام چشمش افتاد به بالای دیواردید ماری بالای دیوار قرار دارد.<<تا آن روز مار هم یکی از حیوانات زیبا و خوش رنگ بهشت بود,و مثل حیوانات دیگر چهار دست و پا داشت>>.

و((شیطان)) گفت:ای مار !مرا داخل بهشت کن ,تا اسم اعظم الهی را به تو تعلیم دهم,مار گفت:ملائکه,نگهبان درب بهشت تو را مشاهده می کنند و نمیگذارند و ترد بهشت شوی.

((شیطان)) گفت :مرا داخل دهان خود کن و آن را ببند و به این وسیله مرا داخل بهشت کن.

مار هم فریب ((شیطان)) را خورده و همین کار را کرد و او را وارد بهشت کرد.

به همین دلیل در میان دندان های مار سم پدید آمد,چون جایگاه ((شیطان))شد.و بعد شیطان کار خودش را کرد و در بهشت آدم و حوا را وسوسه نمود و آنها هم فریب خوردند.

---------------------------------------------------------------------------
سلام دوست عزیز
اگه میخوای بگی این ... چیه میگی! یا مسخره کنی و ... معلومه که اطلاعاتت کافی نیست یا دنبال پیگیری این مسائل از متخصصاش نبودی !!!!! نه اینکه اینا حقیقت نداشته باشه
خودمو میگم در حدی نیستم که بخوام درباره این مسائل نظری بدم یا ردش کنم بگم مثلا مگه خدا نمیدونست مگه اون بیرون بهشت شیطون از مار خواست و بین اونا چی گذشت و ... پس چرا جلوشونو نگرفت.......
ولی باز نظرتونو بگید...:gol:

SET@RE

عضو جدید
دقیقا بوی گل رز میده هیچ بوی دیگه ای هم نمیده:smile:

حالا سوال من:کی میدونه چه کسانی آخرین باردرچه زمانی و در کجا تکه هایی از کشتی حضرت نوح رو پیدا کردند؟