اجبار يا اختيار در حجاب؟!

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی دوست داشتم اگر امکانش بود موضوعات تمام صفحات کتاب مسئله حجاب شهید استاد مطهری رو بذارم
ولی فکر میکنم از حوصله اینجا خارج هست و البته منم احتمالا دیگه چش و چاری برام نمیمونه

:استاد حجاب را به معنای پوشش می دانست و نه صرف چادر هر چند كه ایشان چادر را حجاب برتر می دانستند.ایشان معتقد بود كه حجاب و پوشش زنان باید به گونه ای باشد تا سلامت روانی جامعه تحریك نشود و شخصین والایی كه زنان دارند لكه دار نشود در عین اینكه ایشان معتقد بودند زنان در انتخاب رنگ و لباس پوشیدن هم آزاد هستند.

یه جمله در کتاب استاد هست که خیلی زیباست
اینو میزارم به عنوان خاتمه حرفم از کتاب استاد

قرآن كريم می‏فرمايد:

"«ان الذين يكتمون ما انزلنا من البينات و الهدی من بعد ما بيناه للناس فی الكتاب اولئك‏ يلعنهم الله و يلعنهم اللاعنون»"

يعنی " كسانی كه حقايق فرود آمده از جانب ما را پس از آنكه ما گفته و بيان كرده‏ايم كتمان می‏كنند خدا و هر لعنت كننده‏ای آنان را لعنت می‏كند" .

لحن آيه فوق العاده شديد است. قرآن كريم در كمتر موضوعی به اندازه‏ اين موضوع با چنين لحن شديد وحشتناكی سخن گفته است.
در عين حال من معتقدم مقصود اين است كه مردم حقايق را به خاطر منافع خود كتمان نكنند، ولی اينكه حقيقت را به خاطر خود حقيقت (و البته در شرائط محدود و موقت و معينی برای فرار از سوء استفاده) اظهار نكنيم‏ مشمول اين آيه نيست.

به عبارت ديگر دروغ گفتن حرام است اما راست‏ گفتن هميشه واجب نيست يعنی احيانا در مواردی بايد سكوت كرد.

من معتقدم اين گونه مصلحت انديشی‏ها اگر بر مبنای مصالح واقعی حقايق‏ باشد نه بر مبنای حفظ منافع افراد و اشخاص و اصناف و طبقات، مانعی‏ ندارد.

قرآن كريم در سوره حجرات می ‏فرمايد:
« يا ايها الذين آمنوا لا تقدموا بين يدی الله و رسوله »
يعنی ای مؤمنين! از خدا و رسول خدا جلو نيفتيد. مقصود از جلو افتادن از خدا و پيغمبر اين است كه‏ كار دينداری و مقدس مأبی را به جائی برسانيم كه خدا و رسول نگفته‏اند و بخواهيم از پيغمبر هم جلوتر حركت كنيم.

اميرالمؤمنين علی عليه السلام می‏فرمايد:
«ان الله حدد حدودا فلا تعتدوها و فرض فرائض فلا تتركوها و سكت عن اشياء لم يسكت عنها نسيانا فلا تتكلفوها ».
يعنی خداوند حدود و مرزهائی قرار داده است، از آنها تجاوز نكنيد
(محرماتی قرار داده آنها را نقض نكنيد) و واجبات و فرائضی قرار داده آنها را ترك نكنيد، و درباره بعضی چيزها سكوت كرده‏ است ( نه آنها را حرام كرده و نه واجب )، اين سكوت از روی فراموشی‏ نبوده است بلكه خواسته است شما در آن موارد آزاد باشيد. پس شما خود را در آن زمينه‏ها به تكلف و مشقت نيندازيد و از پيش خود برای خود به‏ نام دين و خدا تكليف درست نكنيد.

پيغمبر اكرم صلی الله عليه و آله و سلم در حديثی كه در جامع الصغير نقل‏ كرده است می‏فرمايد:
«ان الله يحب ان يؤتی رخصه كما يكره ان يؤتی‏ معصيته»

يعنی خداوند همانطور كه ناخوش می‏دارد آنچه را نهی كرده است‏ مردم انجام دهند، دوست دارد آنچه را اجازه داده است و بلامانع شمرده مردم‏ آنرا همانطور بلامانع تلقی كنند، از پيش خود چيزی را كه خداوند ممنوع‏ نكرده است، ممنوع نشمارند.

اين حديث بدين عبارت نيز نقل شده است:
«ان الله يحب ان يؤخذ برخصه كما يحب ان يؤخذ بعزائمه»

يعنی خداوند دوست دارد هر چيزی‏ را كه مباح قرار داده است و رخصت فرموده مردم آنرا مباح شمارند همچنانكه دوست دارد هر چه را نهی كرده است ناروا به شمار آورند.

ممكن است نظر من اشتباه باشد. مكرر گفته ام كه در اينگونه مسائل كه‏ مسأله فرعی است، هر كس بايد فتوای مرجع تقليد خود را بخواهد و عمل كند. ولی از نظر آنچه به نام مصلحت انديشی عنوان می‏شود كه می‏گويند مصلحت‏ نيست گفته شود هر چند حقيقت باشد، عقيده من برخلاف اين مصحلت انديشی‏ است. من مصلحت را در گفتن حقيقت می‏دانم.

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
معتقد بودند زنان در انتخاب رنگ و لباس پوشیدن هم آزاد هستند.
ايا واقعا آزادن در رنگ و پوششون....من چند روز پيش رفتم دانشگاه ميگن خانمها از اين به بعد رنگ مشكي بپوشيد.... اين آزادي انتخاب است؟؟؟؟ من شخصا از رنگ مشكي خوشم نمي آد و لباس به رنگ مشكي ندارم بايد براي 2 روز رفتن به دانشگاه مانتوي مشكي بخرم و بعد بندازمش دور

پرواز@

کاربر بیش فعال
شما چه پیشنهادی دارین برای تغییر نگرش جامعه ؟ ..........فرض کنید شما مسئول فرهنگی مملکت بودین چه پیشنهادی میدادین در این باره ؟

به نظرتون اقدامی کوتاه مدت در این باره میشه داشت ؟ ........آیا معتقدید اقدام بلند مدتی که میخواد انجام بشه نباید در کنارش اقدامات کوتاه مدت هم انجام داد ؟

و یکی هم معذرت میخوام مسئله غریزه جنسی ........فکر میکنید سرکوب کردنش کار درستیه یا آزاد گذاشتنش یا کنترل اون

این کنترل اصولا میشه فقط انتظار داشت یک طرفه باشه ؟

چه کوتاه مدت چه بلند مدت اگه اجباری در کار باشه مطمئنا جواب عکس میده
تنها راهش همون فرهنگ سازی و ایجاد الگو های درسته
اگه قرار بود اجبار و این نوع برخوردهای به قول شما کوتاه مدت جواب بده که تو این 30 سال جواب میداد

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
يه روز با يه خانم محجبه اي داشتم صحبت مي كردم مي گفت قبلا اگر مردم بي حجاب بودن كسي به ديد شهوت به كسي نگاه نمي كرد يعني جراتشو نداشت ولي حالا راحت در مقابل مادر اون دختر به دختر متلك مي گن... در قديما اوناي كه اهل فساد بودن جاشون معلوم بو و اونائي كه پاك هم بودن همچنين...ولي اكنون مي توني اونا به ضمن اينكه با حجابن پاك تلقي كني؟

چنتا نکته در این باره است

تبلیغی که امروز غرب میکنه آیا در گذشته بوده ؟ اقداماتی تخربی که برای مبارزه با اعتقادات انجام میده ... بچه انسانه میفهمه ........امروز چقدر خانواده ها رعایت میکنن که هر فیلمی رو نباید جلوی بچشون ببینند .....هر چیزی وقتی از بچگی تو ذهن تداعی پیدا کنه ......سخت میشه تغییر اون...........در خود خارج حتی برخی فیلمها رو بستش نوشته مثلا کودکان نبینند ........ولی الآن هرچیزی رو میبینند و خانواده ها هم توجهی نمیکنند .......... ضمن اینکه قبلا افراد به سیبیل هم قسم میذاشتن .......
آیا امروز همچین چیزی هست

حرف شما در قبال اینکه فرمودین جای مخصوص خود داشتن از نظر من اشتباه است اشتباه است ..........

شما معتقدید افراد از اول ناپاک هستند ؟
چه میشه که افراد ناپاک میشن ؟ ............

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
ايا واقعا آزادن در رنگ و پوششون....من چند روز پيش رفتم دانشگاه ميگن خانمها از اين به بعد رنگ مشكي بپوشيد.... اين آزادي انتخاب است؟؟؟؟ من شخصا از رنگ مشكي خوشم نمي آد و لباس به رنگ مشكي ندارم بايد براي 2 روز رفتن به دانشگاه مانتوي مشكي بخرم و بعد بندازمش دور

استاد مطهری اینو گفتن ........ و تاکید کردن که نباید افراط بشه ........ مطلب رو امیدوارم کامل خونده باشین

بنده هم به شخصه با افراط اصلا و ابدا موافق نیستم ........
البته مسائل مربوط به دانشگاه فقط منوط به کشور ما نیست ..........تو حتی کشورهای خارج هم داخل دانشگاهاشون قوانینین مربوط به حجاب هست .......البته من رنگ رو ندیدم شایدم باشه
ولی در مرود جوراب نازک و حتی لاک دیدم

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چنتا نکته در این باره است

تبلیغی که امروز غرب میکنه آیا در گذشته بوده ؟ اقداماتی تخربی که برای مبارزه با اعتقادات انجام میده ... بچه انسانه میفهمه ........امروز چقدر خانواده ها رعایت میکنن که هر فیلمی رو نباید جلوی بچشون ببینند .....هر چیزی وقتی از بچگی تو ذهن تداعی پیدا کنه ......سخت میشه تغییر اون...........در خود خارج حتی برخی فیلمها رو بستش نوشته مثلا کودکان نبینند ........ولی الآن هرچیزی رو میبینند و خانواده ها هم توجهی نمیکنند .......... ضمن اینکه قبلا افراد به سیبیل هم قسم میذاشتن .......
آیا امروز همچین چیزی هست

حرف شما در قبال اینکه فرمودین جای مخصوص خود داشتن از نظر من اشتباه است اشتباه است ..........

شما معتقدید افراد از اول ناپاک هستند ؟
چه میشه که افراد ناپاک میشن ؟ ............
من نگفتم از اول مردم ناپاكن...من منظورم اين بود به ضمن داشتن حجاب نمي شه قبول كرد فرد با ايمان و پاكيه و يه بي حجاب پاك نيست..... من شخثا يه خانم مي شناختم جز همكلاسيام محجبه ...حافظ قرآن ولي تمامي پسراي يه پاساژ تو شيراز با ايشون دوست بودن...اين چيزا نظر منو به حجاب بدبين كرده

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه کوتاه مدت چه بلند مدت اگه اجباری در کار باشه مطمئنا جواب عکس میده
تنها راهش همون فرهنگ سازی و ایجاد الگو های درسته
اگه قرار بود اجبار و این نوع برخوردهای به قول شما کوتاه مدت جواب بده که تو این 30 سال جواب میداد
لطفا نگید سی سال .......که عمده این مسائل از دوران اصلاحات شروع شد و خود اون دولت هم برخورد با بدحجابی رو قانون شورای عالی انقلاب کرد .........این دولت اجرا کرد .........اگرچه در برخی ابعاد مخالفش هست به خصوص نحوه برخوردها و در صحبتهای رییس جمهور هم کاملا مشهوده

پرواز@

کاربر بیش فعال
لطفا نگید سی سال .......که عمده این مسائل از دوران اصلاحات شروع شد و خود اون دولت هم برخورد با بدحجابی رو قانون شورای عالی انقلاب کرد .........این دولت اجرا کرد .........اگرچه در برخی ابعاد مخالفش هست به خصوص نحوه برخوردها و در صحبتهای رییس جمهور هم کاملا مشهوده

ببخشید مگه دوران اصلاحات خارج از بعد زمانی این سی سال بوده
چون بحث حجاب بود من این سی سال رو مثال زدم
والا تو هر دوره ای و در هر زمینه ای اجبار منفور بوده و خواهد بود
چه حجاب اجباری چه کشف حجاب اجباری

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
من نگفتم از اول مردم ناپاكن...من منظورم اين بود به ضمن داشتن حجاب نمي شه قبول كرد فرد با ايمان و پاكيه و يه بي حجاب پاك نيست..... من شخثا يه خانم مي شناختم جز همكلاسيام محجبه ...حافظ قرآن ولي تمامي پسراي يه پاساژ تو شيراز با ايشون دوست بودن...اين چيزا نظر منو به حجاب بدبين كرده
در مرود باطن .....من فکر میکنم فقط خدا صاحب نظر است و بس

قطعا بنده نمیتونم صرف بی حجابی یک فرد بگم پاک نیست .........ولی میتونم بگم یا به دستورات خدا نا آگاه است یا آگاهانه انجام نمیده

و البته اینکه صرف دیدن یک مورد از شخصی نمیشه کل ایمان او رو برد سوال و بایستی هم توجه کرد ممکنه برداشت ما اشتباه باشه

یک سخنرانی مطلبی گفت که جالب بود ......یه خانم محجبه ای که شوهر کرده سوار وانتی میشه البته خب انگار پنهانی .......

همسایه ها به شوهرش میگن ..........اوه کجایی چرا حواست به زنت نیست بدکاره شده رفته و .......!

وقتی ماجرا واکاوی میشه معلوم میشه اون شخص پسر عموش بوده و به همسرشم گفته بوده ......و

ظن بد داشتن به نظر من یکی از موارد این چنینی است ..........تا یه دختر ، پسری با هم هستن سریع جبهه میگیرن حتما دوست دخترشه دوست پسرشه ........نمیگیم این مسائل نیست ولی سریعا و ندانسته نباید برداشت بد کرد

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید مگه دوران اصلاحات خارج از بعد زمانی این سی سال بوده
چون بحث حجاب بود من این سی سال رو مثال زدم
والا تو هر دوره ای و در هر زمینه ای اجبار منفور بوده و خواهد بود
چه حجاب اجباری چه کشف حجاب اجباری
د
دقیقا مساله این جاست .........چرا قبل دولت اصلاحات مسائل تا این حد نبوده .......بد حجابی ها تا این حد نبوده که حتی دولتی که خودش این مساله رو آزاد کرد و محدودیتی حتی در ابتدا قرار نداد بیاد و خودش قانون برخورد با بدحجابی رو مطرح کنه

پرواز@

کاربر بیش فعال
د
دقیقا مساله این جاست .........چرا قبل دولت اصلاحات مسائل تا این حد نبوده .......بد حجابی ها تا این حد نبوده که حتی دولتی که خودش این مساله رو آزاد کرد و محدودیتی حتی در ابتدا قرار نداد بیاد و خودش قانون برخورد با بدحجابی رو مطرح کنه

پس دوران اصلاحات هم قسمتی ازین سی سال بود
و رویکرد کلی نظام اجبار بوده حالا با شدتهای متفاوت
همون شخص با همون تفکرات در هر دو دوره بیشترین آرا انتخابات رو آورد
پس مردم این آزادی رو میپسندیدن این یعنی یه جایه کار این سی سال میلنگیده
و اما درمورد آزادی...
خوب هیچی دیگه آزادیم فرهنگ میخواد
اما چون مسئولین اون دوره تنها به فکر همون آرا خودشون بودن یه جورایی مفهوم آزادی رو به گند کشیدن

Miss World

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

بنظر من رنگاي سرد مثه مشكي و سورمه اي و قهوه اي خيلي شيكه واسه دانشگاه...يه حالت اسپرت ميده به دانشجو...
دلتم بخواد ابجي جان...بپوش عاشقش ميشي

بالا