آيا شما به چشم زخم اعتقاد داريد؟

pouyajon

عضو جدید
برخی از دوستان فکر میکنند که چشم زخم از اصول عقاید دینی هست و با انکار اون قدم عمده ای در رسیدن به نیت خودشون برداشتند اما هیچوقت اینجوری نبوده و چشم زخم در رهنمودهای امامان و نبی اکرم جایگاه ویژه ای نداشته.

farzaneh*memary

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
گویا اسم من خیلی بد در رفته، از تبلیغات منفی دوستان !!!

اما یک چیزی بهت میگم جناب فرزانه برو بررسی کن اکثر باورهای اینچنینی رو کدام قشر از جامعه بیشتر به سینه میزنه.

این چیزها چرا در گذشته بشریت اینقدر پر رنگ بوده و با گذشت زمان مدام در حال کمرنگ شدنه، چون عقل داره کم کم جای جهل رو میگیره، هرچند طناب جهل اینقدر محکم بر دهان آدم افسار میاندازه که نمیشه به راحتی بازش کرد.

من هم اینجا نمیتونم با باورهایی هزاران ساله و موروثی مبارزه کنم، تو خون این آدم هاست، اینجا افکار خیلی وقته منجمد شده است و تنها در جهت پاچه خواری و تایید یک تکانی به خودش میده.....

کسی هم ذره ای میخواد بر خلاف جریان شنا کنه، یا خون همه به جوش میاد، یا گارد میگیرن.

منظورم این نبود که اسم تون بد درفته! کلا گفتم، یعنی به نظرم جالب اومد که تو همه ی تاپیکا هستین و حرفاتونم ثبات کامل داره، ذره ای عوض نمی شه
البته من متوجه منظورتون هستم و موافقم هستم اما نه 100%، درسته خیلی از باورهایی که از گذشته به ما به ارث رسیده از سر جهله ولی یه سری هاشونم واقعا انکار شدنی نیست و حتی بعضیاشون با علم روز ثابت می شن، روشن فکرایی که اومدن به ما گفتن همه ی باورهای ما به اون سرسختی که بهشون اعتقاد داریم درست نیستن منظورشون این نبود که اگه در جهت برعکسش سرسخت باشیم می شیم مدرن و امروزی، کلا این طرز فکر که بخواییم یه چیزیو کاملا قبول یا رد کنیم یه جور راحت طلبی و در رفتن از زیر کلنجار هاست به نظر من! البته این نظر منه فقط...

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
چون این تاثیر هیچوقت تعیین کننده نیست مانند تاثیر شیطان که بخشی از انگیزه ما رو مورد تاثیر قرار میده نه همشو

اینکه یه نفر چشم بزنه به خوشی های زندگی شما و مثلا همسرت بمیره، ایا این تعیین کننده نیست در زندگی؟!
اینکه یه نفر چشم بزنه به پول و ثروت شما و یه شبه ورشیکست بشید، ایا این تعیین کننده نیست؟!
اینکه یه نفر چشم بزنه به شما و تصادف کنین و فلج بشین، ایا این تعیین کننده نیست؟!

میشه بگید پس چی تعیین کننده هست و چی نیست؟!

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منم خطی از خود به یادگار بگذارم در این روزگار

میگن (توجه کنین میگن منبعش هم نا معلوم هست و...) میگن اگر مادر باردار بره قبرستون بچش 10000 درصد چش شور میشه اونم چه شوری تو مایه های طالع نحس!

*Essi*

اخراجی موقت
اینکه یه نفر چشم بزنه به خوشی های زندگی شما و مثلا همسرت بمیره، ایا این تعیین کننده نیست در زندگی؟!
اینکه یه نفر چشم بزنه به پول و ثروت شما و یه شبه ورشیکست بشید، ایا این تعیین کننده نیست؟!
اینکه یه نفر چشم بزنه به شما و تصادف کنین و فلج بشین، ایا این تعیین کننده نیست؟!

میشه بگید پس چی تعیین کننده هست و چی نیست؟!

اینم حتما جز هزاران تصادف با حکمت دنیاست !!!!

بنده دارم تو خیابان راه میرم، از بخت بد یک آدمی که از چشمش اشعه شور میریزه، میگه وای چه پسری.

همونجا کامیون میزنه منو له میکنه، این هم میشه نقش چشم در بدبختی آدما، گرفتاری های طبیعت و زلزله و.... کم بود، اعتقادات دوستان با چشم هم به سراغ مردم بدبخت میاد.

نگين...NeGiN سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اعتقاد نداشتم
اما الان نزديكه 1 ساله كه به عينه دارم تاثيراتشو ميبينم بيشتر از قبل .. :(
خداوند همه ي مارو مورد رحمت خود قرار دهد و از شر شيطان برهاند

navid_r

کاربر فعال تالار برق , کنکور و تحصیلات تکمیلی
ما داریم در جهانی زندگی می کنیم که نابغه ها و بزرگانی مثل نیوتن انیشتن داروین و ...تونستن درک و تبیین کتاب طبیعت رو بر مبنای ریاضی و دانش توضیح بدن و قابل فهم تر بسازن.جهانی که بشر توانسته با پیشرفت علمی کارهایی بکنه که 50 سال پیش اگه به یکی این حرف رو میزدی می گفت این کار ماوراطبیعی هست!
ابدا و اصلا به چشم زخم اعتقاد ندارم که افرادی تو خیابون راه برن و اثر چشم ان ها بر زندگی دیگران اثر بزاره!این جز باور های عجیب غریب هست که همه جا پراکندست.جالبه براتون بگم این باور اول از همه از یونانی ها دیده شده که بلوط رو میپرستیدن چون برای زئوس مقدس بوده این درخت و باور داشتن که لمس درختان مقدس خوش شانسی میاره . در ایرلندی ها هم دست زدن به درختان یک جور تشکر کردن از لپرکان ها و شانس خود رو زیاد کردن بوده و این همین جوری میاد جلو تا برسه به فرهنگ فولکلوریک مسیحی که تبدیل شد به knock on wood یا touch the wood که رسید به ما شد بزن به تخته!!یا نعل اسب و ....

ولی یه چیز رو میتونیم بگیم .اگه من به باورغلطی اعتقاد داشته باشم روزی که چیزی بر مبنای باور غلط من اتفاق بیفته حال منو دگرگون میکنه مثلا اگه فکر کنیم اگه صبح پاشدیم یه گربه مشکی دیدیم که از جلومون رد میشه (بد شانسی میاره!!)منو میترسونه و ناراحت می کنه بنابراین من تاثیرشو میبینم (با بد شدن حالم)و نکته دیگه اینکه مکانیزم های دفاعی روانی در بدن انسان کاری می کنه که منو از این فشار نگرانی خارح کنه یعنی چی؟یعنی من می خوام با یه اسیب کم خیال خودمو از اسیب بیشتر راحت و اسوده کنم.عملی هم بر مبنای خوداگاه و هم ناخوداگاه.
مثلا یک نفر که از نظر من چشمش شوره به من حرفی زده من هم بر مبنای اتفاق های تصادفی و عمل خودم سعی می کنم اسیبی اندک به خودم بزنم که خیالم راحت باشه این ادم اثر چشمش رفع شده و اسیب جدی تری در کمین نیست

shakibam

عضو جدید
کاربر ممتاز
چشم زخم بله وجود داره.
حالا نمیدونم چرا منم نمیخوام بهش حساس بشم.اما با اسفند دود گرفتن,چندین بار مشکلم حل شده...
گردنبندهایی هم هست که میذارن.البته من نذاشتم.
وان یکاد عالیه..