آموزش نرم افزار comsol

1nima1

عضو جدید
کسی بلده بگه چجور میشه نقطه جدایی جریان سیال رو با نرم افزار کامسول و فلوینت بدست بیاره :cry::confused:

mafhoom

عضو جدید
با سلام برای حل معادلات مربوط به تماس دهنده های غشایی فیبر توخالی با comsol لطفا راهنمایی کنید

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
ی نکته ی خیلی جالب
من گفتم نرم افزار chemkin رو یاد بگیرم تا بتونم باهاش واکنش ها رو انجام بدم بعد دیتاهارو بیارم تو کامسول و شبیه سازی کنم
امشب همینجوری داشتم تو نرم افزار کامسول میچرخیدم یهو دیدم ی جاش chemkin داره یعنی اینقده خوشحال شدم که نگووووووووووووووووووووو
یکی از دوستان عزیز باشگاه chemkin رو کاملا مسلط هستن خداروشکر، اما من شنیده بودم برا نرم افزار فلوئنت باید با chemkin محاسبات رو انجام داد بعد آورد داخل فلوئنت،فکر میکردم کامسول هم همینطوره
اما کامسول براحتی فقط چند تا گزینه رو قرار داده تا بشه توش واکنش ها رو هم تعریف کرد و نیازی به لینک کردن به نرم افزار دیگه رو نداره
چون خودم خیلی خوشحال شدم گفتم اینجا هم بزارمش شاید یکی هم مثه من به این مشکل بربخوره

shahab2514

عضو جدید
با سلام پروژه ای در رایطه با جداسازی مخلوط گازها با نرم افزار کامسول میخوام کسی داره ؟؟؟؟؟؟؟

amir chemistry

عضو جدید
سلام بر همه دوستان
جناب olel-albab و سرکار خانم فرشته

من به یه مشکل بزرگ دارم. در کامسول یه استوانه یه متری دارم که جنسش از سرب هستش و دور تا دورشو پلیمر احاطه کرده. ( توضیح کاری که میخوام بکنم از حوصله جمع خارجه) . مشکل من اینه که باید این جسم استوانه ای من در شرایط محیطی مختلف تست بشه. یعنی باید تغییرات رطوبت هوا( رطوبتهای مختلف) بر روی جسمم( مشخصا بر روی سطح خارجی جسمم که پلیمره) همچنین سرعت باد مثلا بین 3 تا 7 متر بر ثانیه و همچنین اثر UV و نیز اثر نور خورشید رو بررسی کنم. ولی نمیدونم که در کامسول چطوری باید این پارامترهای محیطی رو شبیه سازی و عدد دهی و در نهایت چطور بر جسم استوانه ایم وارد کنم . لطفا راهنمایی کنین ممنونم

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام بر همه دوستان
جناب olel-albab و سرکار خانم فرشته

من به یه مشکل بزرگ دارم. در کامسول یه استوانه یه متری دارم که جنسش از سرب هستش و دور تا دورشو پلیمر احاطه کرده. ( توضیح کاری که میخوام بکنم از حوصله جمع خارجه) . مشکل من اینه که باید این جسم استوانه ای من در شرایط محیطی مختلف تست بشه. یعنی باید تغییرات رطوبت هوا( رطوبتهای مختلف) بر روی جسمم( مشخصا بر روی سطح خارجی جسمم که پلیمره) همچنین سرعت باد مثلا بین 3 تا 7 متر بر ثانیه و همچنین اثر UV و نیز اثر نور خورشید رو بررسی کنم. ولی نمیدونم که در کامسول چطوری باید این پارامترهای محیطی رو شبیه سازی و عدد دهی و در نهایت چطور بر جسم استوانه ایم وارد کنم . لطفا راهنمایی کنین ممنونم

سلام، باید سوالتون رو توبخش پاسخگویی به سوالات کامسول و فلوئنت مطرح کنین
اونجا براتون پاسخ میدم تو امضام هست

engm

عضو جدید
سلام

من با کمک سرکارخانم
توانستم ورژن 4.4 از کامسول را نصب نمایم و بدون هیچ گونه مشکلی کارمی کند.

این ورژن در مقایسه با ورژن 4.3 دارای یک سری مزیت ها و پارامترهای بهبود یافته است که در سایت رسمی شرکت (که متاسفانه در دسترس آی پی ایران نمی باشد ! ) به آنها اشاره شده است .

به این علت به این موضوع اشاره کردم که آن دسته از دوستانی که میخواهند نصب نمایند ، با خیال راحت نصب نمایند.

موفق باشید.

آخرین ویرایش:

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام

من با کمک سرکارخانم
توانستم ورژن 4.4 از کامسول را نصب نمایم و بدون هیچ گونه مشکلی کارمی کند.

این ورژن در مقایسه با ورژن 4.3 دارای یک سری مزیت ها و پارامترهای بهبود یافته است که در سایت رسمی شرکت (که متاسفانه در دسترس آی پی ایران نمی باشد ! ) به آنها اشاره شده است .

به این علت به این موضوع اشاره کردم که آن دسته از دوستانی که میخواهند نصب نمایند ، با خیال راحت نصب نمایند.

موفق باشید.

خدارو شکر،موفق باشید
آدرس سایتی که خود نرم افزار رو دانلود کردین لطف میکنین بزارین اینجا
کرکش کدومه؟ همون کرک 4.2 روش جواب میده؟

engm

عضو جدید
خدارو شکر،موفق باشید
آدرس سایتی که خود نرم افزار رو دانلود کردین لطف میکنین بزارین اینجا
کرکش کدومه؟ همون کرک 4.2 روش جواب میده؟

با لطف و راهنمایی شما موفق شدم . و از این بابت ازشما ممنونم.

من ابتدا از سایت زیردانلود نمودم که کرکش کارنمی کرد و مشکل داشت

http://soft98.ir/software/engineering/3748-comsol-multiphysics.html

اما سرانجام مجبور شدم تا از سایت زیر دانلود کنم که کرکش به خوبی کار می کرد و نحوه فعالسازی آن مثل فعالسازی ورژن 4.2 می باشد که شما برای من قرار دادید .

http://www.softgozar.com/WebPage/So...COMSOL-Multiphysics-4.4-Win/Linux/Mac-x86/x64

درمورد کرک راستش تخصصی ندارم ، اما از نظر فرمت و حجم و ... مثل همان کرک 4.2 می باشد که شما در اختیار من قرار داده اید .

فقط باید یک بار این ورژن را در سیستم استاد هم نصب کنم تا ایشان تمام بخش ها را چک کنند تا تائید نهایی را بدهند که آیا این ورژن ازنظر کرک (از نظر نرم افزاری و نصب که اکی است ) سالم است یا نه ؟!

باز هم از لطف شما ممنونم.

م.ش.

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
من به نسخه ی 4.3a نیاز مبرم دارم،هر چی سعی کردم نتونستم دانلودش کنم
لطفا لینک مستقیم و کرک شده رو بهم معرفی کنید.مچکرم

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز
من به نسخه ی 4.3a نیاز مبرم دارم،هر چی سعی کردم نتونستم دانلودش کنم
لطفا لینک مستقیم و کرک شده رو بهم معرفی کنید.مچکرم

دوست عزیزمون engm لینک 4.4 رو گذاشته فک کنم قبلش 4.3 رو دانلود کرده بودن، مثله اینکه میگفتن 4.3 ای که ایشون نصب کردن مشکل داشته

لینک 4.4

م.ش.

عضو جدید
سلام
ی مقاله دارم که معادلات دیفرانسیل جزیی و معمولی برا خشک کردن مواد بررسی کرده
و نمودارهای رطوبت،دما،فشار ،کسر بخار،جرم رو بر حسب زمان بدست اورده،میخوام همین مقاله رو با نرم افزار کاسول ران کنم و نموداراشو بدست بیارم
کسی هست بتونه انجام بده؟؟؟؟؟؟؟؟ هزینشو پرداخت میکنم
هر کی میتونه خصوصی پیام بده.تشکر

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
انتقال حرارت در کامسول

انتقال حرارت در کامسول

انتقال حرارت :
انتقال حرارت توصیف تبادل انرژی گرمایی بین سیستم هایی که وابستگی فیزیکی به دما و فشار دارند. انتقال حرارت در علم مکانیک یکی از زمینه هایی پرکاربرد این علم است که در زمینه های مختلف این رشته کاربرد دارد از انجایی که حل و مدل سازی این معادلات فیزیکی کاری بسیار دشواری است نیاز به طراحی دقیق ان توسط نرم افزار های مدل سازی برای دانشجویان این رشته مسئله بسیار مهمی است .
در این مجموعه به حل معادلات حرارت و انتقال ان در مواد مختلف توسط نرم افزار کامسول پرداخته می شود .
این مجموعه شامل که به صورت جداگانه می توانید دانلود کنید :
برای دانلود بر روی ان کلیک کنید .
۱- ۲d heat transferring
2- Solve A 2D Heat Transfer Problem Using
3-shell_tube_heat_exchanger_comsol_instructional

P O U R I A

مدیر تالار
بسته ی اموزشی نرم افزار comsol (اشنایی ابتدایی)

بسته ی اموزشی نرم افزار comsol (اشنایی ابتدایی)

این مجموعه شامل مالتی میدیا های اموزشی زیر برای اشنایی اولیه با نرم افزار comsol (کامسول) است .
توجه زبان این اموزش ها انگلیسی می باشد ولی با دانسته های اندک نیز می توان کلیت مفهوم ان را درک کرد.
۱- Simple dipole step by step
2- For absolute beginner
3- Defining geometry
4- Geometry operations part 1
5- Geometry operation part 2
6- Meshing tutorial
7- Simulation and analysis
8- Analysis integration
9- Parametric sweep
10- Create animation video movie
11- Extract data form simulation
12- Defining global parameter
برای دانلود بسته اینجا کلیک کنید .

P O U R I A

مدیر تالار
اختلاف پتانسیل با کامسول

اختلاف پتانسیل با کامسول

محاسبه اختلاف پتانسیل با استفاده از نرم افزار کامسول:
۱-ابتدا یک پوشه برای ذخیره کردن اطلاعات بسازید

۲- نرم افزار comsol را باز کرده و در یک مدل آزاد بسازید (با پسوند .mph ذخیره می شود )

۳- بر روی untitled.mph راست کلیک کرده و یک component سه بعدی بسازید.

۴- سپس برنامه را با فشردن دکمه های ctrl+s در پوشه ی ساخته شده ذخیره نمایید .

۵-بر روی geometry راست کلیک کرده و سپس یک استوانه با ابعاد شعاع ۰٫۲۵ و ارتفاع ۲ متر رسم کنید . نوع استوانه را از نوع توپر قرار داده و محل ان را در مبدا مختصات قرار دهید .( همه ی این گزینه ها در قسمت سمت چپ به صورت default قرار می گیرد .

۶-در قسمت بالای پنل سمت چپ بر روی build selected کلیک کنید تا شکل در قسمت سمت راست نمایش داده شود .

۷-حالا می خواهیم یک کلاهک دایره ای شکل رسم کنیم و بر روی این استوانه سوار کنیم . برای رسم این کلاهک به این صورت عمل می کنیم . بر روی geometry راست کلیک می کنیم و کره رسم می کنیم مختصات و اندازه این کره به این شکل است که کره ای به شعاع ۰٫۵ متر و محل قرار گیری ۱٫۲۵ در ارتفاع رسم می کنیم .

۸-از ان جا که می خواهیم یک جریان در این مسیر راه بیندازیم و اختلاف پتانسیل را در ان نسبت به ابتئا و انتهای ان رسم کنیم سپس نیاز به یک داریم که برایمان رابطه جریان الکتریکی را برقرار کند برای این منظور بر روی add physics کلیک کرده و در قسمت باز شده در قسمت سمت را ست (به صورت default ) بر روی قسمت AC/DC کلیک کرده و روش حل electric current را انتخاب می کنیم سپس در قسمت بالای پنل بر روی add to component کلیک می کنیم تا این رابطه فیزیک را بر روی جسم اعمال کند

۹-همان طور که می دانیم هر جسم رسانایی دارای رسانندگی خاص خود است پس مهم است که ماده از چه چیزی تشکیل شده باشد . برای اضافه کردن ماده مورد نظر بر روی add material کلیک کرده و از قسمت سمت راست ماده جامد رسانای مورد نظر خو را انتخاب کنید . در اینجا ما از فلز مس که دارای رسانندگی خوبی است استفاده می کنیم .

۱۰- مطابق فیزیک محاسباتی در بیشتر موارد برای این که بتوانیم یک معادله دیفرانسیل و یا حتی یک فرمول فیزیکی را حل کنیم نیاز است که شرایط مرزی را بدانیم برای این که بتوانیم در این نرم افزار بر روی مرزها شرایط و مقدار ها را تعریف کنیم بر روی معادله در پنل model کلیک می کنیم در قسمت باز شده در قسمت چپ گزینه های مختلفی را مشاهده می کنیم که به توضیح یک به یک ان ها می پردازیم .

Domain selection : برای بیشتر قسمت های این نرم افزار یک domain selection تعریف می کنند تا با استفاده از ان بتوانند شرایط را در مرزها و حجم های مختلف تعیین کنند برای یک معادله نیز همین شرایط برقرار است . در این قسمت برای یک معادله می توانیم domain انتخاب کنیم تا مشخص شود که این معادله بر روی چه قسمتی از شکل اعمال می شود که در این جا all domains را انتخاب می کنیم .
Equation: با معادله ی فیزیکی که استفاده که اعمال می شود اشنا می شویم در این گونه از معادلات ممکن است ثابت های را معرفی کرده باشد که باید انها را مد نظر داشت چون ممکن است که در ادامه از مقدار ان سوال پرسیده شود .
Terminal sweep setting: این قسمت به صورت default فعال نیست می گذاریم که غیر فعال بماند (امپدانش رسانایی را نشان می دهد )
Dependent variable : نشان دهنده نماد متغیر است که در این جا با V نشان داده می شود . electric potential

11-بر روی اصلاح کردن کل معادله حالا می توانیم شرایط را برای معادله مد نظر داشته باشیم . سه گزینه را به صورت default در زیر مجموعه شرایط معادله نوشته است برای که نمی توانیم ان ها را پاک کنیم اما می توانیم به ان مواردی را اضافه کنیم . قسمت اول current conservation است . در قسمت material type گزینه را بر روی from material قرار می دهیم و در گزینه های دیگر تغییری ایجاد نمی کنیم . قسمت دوم electric insulation است که دیوار های مرزی بر ای برقراری جریان الکتریکی را نشان می دهد که در ان هیچ تغییری ایجاد نمی کنیم . قسمت سوم initial value است که در ان نیز هیچ تغییری را ایجاد نمی کنیم .

۱۲- همان طور که بیان شد می توانیم زیر مجموعه های دیگری را بر روی تابع فیزیکی اعمال کنیم با راست کلیک کردن بر روی تابع مد نظر می توانیم به این زیر مجموعه ها دسترسی پیدا کنیم برای اینکه در درون سیم یک جریان الکتریکی برقرار شود باید اختلاف پتانسیلی را اعمال کنیم برای اعمال اختلاف پتانسیل یک ground که اختلاف پتانسیل صفر است در زیر مجموعه تابع ساخته و ان را بر روی مرز boundary دلخواه اعمال می کنیم . در این جا برای راحتی کار مرز ۱۹ را انتخاب می کنم .

۱۳- یک اختلاف پتانسیل غیر صفر نیز باید داشته باشیم در این شرایط در زیر تابع فیزیکی (قسمت قبل ) یک electrical potential را تعریف می کنیم ودر مرز ۷ (کف استوانه ) پتانسیل ۱۰ را اعمال می کنیم .

۱۴-حالا نوبت به محاسبه فیزیکی اختلاف پتانسیل است برای این کار باید یک study تعریف کنیم . در بالای صفحه در نوار بالاییبر روی add study کلیک می کنیم ودر منوی باز شده در سمت راست یک stationary study می سازیم و بر روی add study کلیک می کنیم . حال اگر تمامی مراحل فوق رابه درستی انجام داده باشید با راست کلیک کردن بر روی study و انتخاب گزینه compute می توانید خروجی را در قسمت result مشاهده نمایید.

comsol-potential.jpg

پیوست ها

• circle.zip
    315.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mehdiyh

عضو جدید
سلام
اگه کسی در ضمینه ی شبیه سازی کاری داره که میخواد انجام بده خوشحال میشم بهش کمک کنم
با تشکر
با سلام
من با کامسول شبیه سازی ریدوکس فلو باتریها رو انجام می دم کار با این نرم افزار تا حدودی بلدم فقط نمی دونم وقتی یه خطا میده چه جوری بفهمم از کجا رفعش کنم یا مشکل از کجاست؟ اگه لطف کنید منو در این مورد راهنمایی کنید.

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
با سلام
من با کامسول شبیه سازی ریدوکس فلو باتریها رو انجام می دم کار با این نرم افزار تا حدودی بلدم فقط نمی دونم وقتی یه خطا میده چه جوری بفهمم از کجا رفعش کنم یا مشکل از کجاست؟ اگه لطف کنید منو در این مورد راهنمایی کنید.

سلام
دوست عزیز سوالتون در این تاپیک جواب داده شده
اینجا فقط مربوط به آموزش کامسول هستش، لطفاً سوالات رو در بخش مربوط به خودش بپرسید
با تشکر

م.ش.

عضو جدید
سلام
خانم مهندس نحوه و روش کار با ورژن4.2 با 4.4 خیلی متفاوته؟؟؟ من میخوام 4.4 رو یاد بگیرم
ما ک شهرستانیم میتونیم سفارش بدیم؟؟؟

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام
خانم مهندس نحوه و روش کار با ورژن4.2 با 4.4 خیلی متفاوته؟؟؟ من میخوام 4.4 رو یاد بگیرم
ما ک شهرستانیم میتونیم سفارش بدیم؟؟؟

با سلام، نه تفاوت چندانی ندارن تنها تفاوت ویژه بین ورژن 3.5 و 4 به بالاس
ورژن های 4 به بالا محیط مشابهی دارن
بله میتونین به انتشاراتی آتی نگر سفارش بدین دوست عزیز

spring2014

عضو جدید
سلام ممنون میشم کمکم کنین تو شکلی که آپ کردم (یه ظرف که توش همزن هست) مگنت با سرعت 700rpm بچرخه ؟

baharz66

عضو جدید
سلام دوستان
کسی میدونه چه طوری میشه کامسول و مت لب رو با هم لینک کرد؟

KimiaMr

عضو جدید
سلام کسی میدونه آیا میشه جریان دو فازی جامد-سیال رو در کامسول مدل کرد یا نه؟ :( ممنونم

masti11

عضو جدید
سلام.من میخوام نانوفیلتراسیونو با کامسول ران کنم اما اصلا با این نرم افزار کار نکردم از سایت کامسول ی مقاله گرفتم ک بطور مختصر توضیح داده اما چون من اصلا باش کار نکردم نتونستم حلش کنم کسی میتونه کمکم کنه؟

tilehbaz

عضو جدید
سلام
من یه شبیه سازی با کامسول دارم انجام میدم با ماژول AC/DC و به یه مشکل تو شرایط مرزی برخورد کردم ..

قسمت electric insulation از شرایط مرزی، لایه های داخلی مدل رو هم به عنوان ایزولاتور جریان در نظر میگیره و قابل تغییر هم نیست..دیفالت اینا رو انتخاب میکنه. در حالی که من میخوام به اینا هم جریان برسه...و وقتی ران میکنم مساله روی قسمت های داخلی مدل حل نشده که فک میکنم دلیلش همین باشه. خیلی برای این مساله تو اینترنت سرچ کردم و فقط تو یه کتابچه راهنماش دیدم که به این قضیه اشاره شده که بای دیفالت لایه های داخلی رو هم به عنوان ایزولاتور در نظر میگره. ظاهرا تو ورژن های اولیه (3.5) این مشکل وجود نداشته و فقط لایه های خارجی ایزوله بودن.

ورژن کامسولی که استفاده میکنم 4.3 هست.

ممنون میشم اگه امکانش هست راهنماییم کنید.

2364

عضو جدید
سلام
خرید کتاب توی یادگیری مناسب است؟
ایا برای شبیه سازی پلاسما هم کاربرد داره؟ میشه کسی ی نمونه بذاره

2364

عضو جدید
salam
man fazeli daneshjoye doctoraye shimi mashhad hastam.
mikhastam beporsam aya
"vakonesh reforming methane be hydrogen dar mohite plasma ba hozure catalyst nickel"

dar narm afzare comsol ghabel ejra hast?
darzemn narm afzar ba system laptap cori-5 ba memory 4G ejraye ghabeliate darad?
mamnoon misham age komakam konid
ba sepas.

2364

عضو جدید
خانم فرشته سلام
میشه بگین چطور از نرم افزار میشه خروجی کمکینchemkinگرفت

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
این نرم افزار خوبیه برای الکترونیک نوری هم بکار میره ما یک جلسه این نرم افزار رو آموزش دیدیم ... ازش فیلم گرفتم اگر پیدا کنم براتون میزارم

بالا