[ آموزش توجیه دوربین توتال ] ►و کاربرد برنامه های آن » Stake out » Free station

[ آموزش توجیه دوربین توتال ] ►و کاربرد برنامه های آن » Stake out » Free station

• با ریفرنس لاین خیلی بهتر کار میشه کرد

رای: 1 25.0%
  • نه کاربردی نداره

رای: 0 0.0%
  • آره خیلی مفیده

رای: 0 0.0%
  • تاحالا باهاش کار نکردم

رای: 2 50.0%
  • راحت تره با نقاط رو محاسبه و با Stake out پیاده کنیم

رای: 1 25.0%

• مجموع رای دهندگان
    4
  • نظرسنجی بسته .

meysam.ebadzad

عضو جدید
سلام دوستای گلم
یه برنامه اندرویدی نوشتم درباره دوربین لایکا
به زودی در کافه بازار بالا میاد
البته در مارکت های اندرویدی پلازا و کندو الان موجوده

اسم برنامه هست آموزش دوربین لایکا
قسمت های که در این مجموعه مورد بررسی قرار گرفته عبارتند از:
١- آموزش برنامه های دوربین شامل :
الف -Surveying
ب- Stake out
پ-Free Station
ت- Tie Distance
ث-Remote Height
ج- Reference Line
چ- Reference Arc
ح-Area
٢- خطاهای رایج در دوربین
٣- تخلیه نقاط از دوربین به کامپیوتر
٤- انتقال نقاط از کامپیوتر به دوربین
٥-ویرایش نقاط خروجی از دوربین
٦- ورود نقاط به برنامه سیویل تری دی

دریافت از کافه بازار

آخرین ویرایش:

kingofnight

عضو جدید
با سلام
من در حال پیاده کردن محور یه مسیر هستم . بعضی نقاط رو که خاکبرداری یا خاکریزی اعلام میکنم مسئول پروژه تعجب میکنه و میگه این صفر بوده . نه توجیه دوربین ایراد داره و نه مختصات ها رو اشتباه وارد کردم . میخواستم بدونم تنظیماتی هست که ممکنه نفر قبل انجام داده باشه و حالا کار ما رو خراب کنه . مثلا اینکه کاری کرده باشه که روسازی از اون مختصات خود به خود کم شه . چون مختصات خط پروژه (سطح تمام شده ) در دسترسه و ما سابگرید رو در حال اجرا داریم . من خودم 55 سانت مربوط به روسازی رو کم میکنم . کسی اطلاعاتی داره؟

آخرین ویرایش:

mostafades

عضو جدید
با سلام و عرض احترام
دوستان من جدیدا عضو این انجمن شدم و خیلی هم خوشحالم که همچین انجمنی با اعضا بسیار با تجربه در کار نقشه برداری وجود داره که میشه از تجربیات همه استفاده کرد .
دوستان من 2 تا سوال دارم و نیازمند راهنمایی شما اساتید محترم هستم
جدیدا یک دوربین ts02 تهیه کردم و یه کار کاداستر روستایی برداشت عرصه و اعیان گرفتم ، حالا موردی که هست چطور میشه به روش کُدی برداشت کرد یعنی چطوری یک سری کد برای دوربین تعریف کنم که مثلا دیوار ها با w1 , w2 ,... برداشت کنم و درب خانه ها را با مثلا حروف D برداشت کنم و اعیانی را با A برداشت کنم که دیگه نیازی به کروکی زدن نباشه ! (روش تعریف برای دوربین )
یعنی وقتی دوربین را تخلیه کردم به راحتی فایل تخلیه گویای همه چیز باشه و نیاز به کروکی و ... نباشه .
2) سوال دوم اینکه برای برداشت یک روستا با 300 پلاک آیا واسه ایتسگاه های ثابت لازمه من پیمایش بسته انجام بدم و از رئوس پیمایش به عنوان ایستگاه های ثابت استفاده کنم یا راه حل دیگه ای را پیشنهاد میدید متشکرم .

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
با سلام و عرض احترام
دوستان من جدیدا عضو این انجمن شدم و خیلی هم خوشحالم که همچین انجمنی با اعضا بسیار با تجربه در کار نقشه برداری وجود داره که میشه از تجربیات همه استفاده کرد .
دوستان من 2 تا سوال دارم و نیازمند راهنمایی شما اساتید محترم هستم
جدیدا یک دوربین ts02 تهیه کردم و یه کار کاداستر روستایی برداشت عرصه و اعیان گرفتم ، حالا موردی که هست چطور میشه به روش کُدی برداشت کرد یعنی چطوری یک سری کد برای دوربین تعریف کنم که مثلا دیوار ها با w1 , w2 ,... برداشت کنم و درب خانه ها را با مثلا حروف D برداشت کنم و اعیانی را با A برداشت کنم که دیگه نیازی به کروکی زدن نباشه ! (روش تعریف برای دوربین )
یعنی وقتی دوربین را تخلیه کردم به راحتی فایل تخلیه گویای همه چیز باشه و نیاز به کروکی و ... نباشه .
2) سوال دوم اینکه برای برداشت یک روستا با 300 پلاک آیا واسه ایتسگاه های ثابت لازمه من پیمایش بسته انجام بدم و از رئوس پیمایش به عنوان ایستگاه های ثابت استفاده کنم یا راه حل دیگه ای را پیشنهاد میدید متشکرم .

بهتر بود برای این کار 06 می گرفتید.
چرا خوب در قسمت remark کد ها رو وارد نمی کنین؟ اونو برای همین کار گذاشتن! این روش نام نقاط برای دوربین سیندینگ که قاط مات زیاد میزنه و دوربینهای قدیمی که کد نمیگیره استفاده میشه.
کروکی کشیدن خیلی کار رو روشن و گویا میکنه سعی کنین کنار نذارینش
بدون پیمایش بینچ مارک زدن مثله قمار بازیه اگه خطایی تو ار پیش بیاد چطوری می خواین متوجه بشین؟ حداقل نقاط مشترک از ایستگاه ها بخونین تا اشتباهی تو ار پیش نیاد.
لازم نیست در براشتها از ایستگاه های ثابت استفاده کنین ایستگاه کمکی سرعت کار رو بالا می بره.

mostafades

عضو جدید
بهتر بود برای این کار 06 می گرفتید.
چرا خوب در قسمت remark کد ها رو وارد نمی کنین؟ اونو برای همین کار گذاشتن! این روش نام نقاط برای دوربین سیندینگ که قاط مات زیاد میزنه و دوربینهای قدیمی که کد نمیگیره استفاده میشه.
کروکی کشیدن خیلی کار رو روشن و گویا میکنه سعی کنین کنار نذارینش
بدون پیمایش بینچ مارک زدن مثله قمار بازیه اگه خطایی تو ار پیش بیاد چطوری می خواین متوجه بشین؟ حداقل نقاط مشترک از ایستگاه ها بخونین تا اشتباهی تو ار پیش نیاد.
لازم نیست در براشتها از ایستگاه های ثابت استفاده کنین ایستگاه کمکی سرعت کار رو بالا می بره.

ممنونم از راهنماییت دوست عزیز
اگر امکانش هست نحوه دقیق تعریف کد ها را واسه دوربین بگید / به شکلی که بصورت اتومات بشه بعد از کدها عدد بندازه یعنی اینکه اگر دیوارها را با w کد گذاری کرده باشیم به ترتیب قرائت دیوارها w1, w2, w3 ,... را ذخیره بکنه
ممنونم از محبتت

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
ممنونم از راهنماییت دوست عزیز
اگر امکانش هست نحوه دقیق تعریف کد ها را واسه دوربین بگید / به شکلی که بصورت اتومات بشه بعد از کدها عدد بندازه یعنی اینکه اگر دیوارها را با w کد گذاری کرده باشیم به ترتیب قرائت دیوارها w1, w2, w3 ,... را ذخیره بکنه
ممنونم از محبتت

شماره نقاط رو از یک شروع کنین تا به آخر و نیازی به تغییر شماره نقطه PTID نیست. در عوض در قسمت Remark کد نقطه رو وارد کنین مثلا W خالی.

mostafades

عضو جدید
دوستان ببخشید
من تازه دوربین ts02 تهیه کردم (البته فعلا در حال تست هستش ) ، سوالی داشتم :
مدل ts02 دارای صفحه کیبورد ماشین حسابی یا مدل 06 هست یا خیر ؟؟؟
این نمونه ای که الان دستم هست کیبوردش مدل 06 هستش میخواستم بدونم همچین مدلی وجود داره یا کیبوردش را تعویض کردند ؟؟؟؟؟

skyplex

کاربر فعال
دوستان من سوالی دارم.

من میخاهم یک زمین با صد پلاک رو پیاده سازی بکنم.

لطفا بفرمایید اول باید چه کار کنم؟ مراحل کار چیست؟ ایا من باید اول مختصات نقاط گوشه های پلاکها را در محیط اتوکد دربیاورم؟ ایا روش غیر دستی و کامپیوتری برای این کار وجود ندارد؟

مساله دوم هم این است که بحث توجیه دوربین است.

خب شما حتما میگویید که باید دو بنچ مارک از قبل مالک به شما داده باشد تا من با آن ها فری استیشن اجرا کنم؟ ایا فقط این روش وجود دارد و متد دیگری برای توجیه دوربین نیست؟

حال فرض کنید که این دو بنچ مارک باشد برایم توضیح دهید چگونه باید از روشهای دیگه توجیه دوربین استفاده کنم؟

و فرض کنید که دو بنچ مارک هم موجود نباشد اون موقع چگونه باید پیاده سازی انجام بدهم؟

با تشکر

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
دوستان ببخشید
من تازه دوربین ts02 تهیه کردم (البته فعلا در حال تست هستش ) ، سوالی داشتم :
مدل ts02 دارای صفحه کیبورد ماشین حسابی یا مدل 06 هست یا خیر ؟؟؟
این نمونه ای که الان دستم هست کیبوردش مدل 06 هستش میخواستم بدونم همچین مدلی وجود داره یا کیبوردش را تعویض کردند ؟؟؟؟؟
سلام
خیلی باید جالب باشه 02 ای که کیبورد 06 داره من که تا حالا ندیدم! خوب میشه 06 دیگه! اگه قیمتش اندازه 02 خوب بخر خیلی خوبه. علاوه بر کیبورد باید نرم افزارش رو هم عوض کرده باشن تا بشه باهاش کار کرد. بعدم صفحه 06 اصلا به 02 نمیخوره که کمی بزرگ تره تازه 02 زیرش کمی هم منحنیه!

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
دوستان من سوالی دارم.

من میخاهم یک زمین با صد پلاک رو پیاده سازی بکنم.

لطفا بفرمایید اول باید چه کار کنم؟ مراحل کار چیست؟ ایا من باید اول مختصات نقاط گوشه های پلاکها را در محیط اتوکد دربیاورم؟ ایا روش غیر دستی و کامپیوتری برای این کار وجود ندارد؟

مساله دوم هم این است که بحث توجیه دوربین است.

خب شما حتما میگویید که باید دو بنچ مارک از قبل مالک به شما داده باشد تا من با آن ها فری استیشن اجرا کنم؟ ایا فقط این روش وجود دارد و متد دیگری برای توجیه دوربین نیست؟

حال فرض کنید که این دو بنچ مارک باشد برایم توضیح دهید چگونه باید از روشهای دیگه توجیه دوربین استفاده کنم؟

و فرض کنید که دو بنچ مارک هم موجود نباشد اون موقع چگونه باید پیاده سازی انجام بدهم؟

با تشکر

بهترین روش همیشه این بوده که اول دو تا بنچ مارک در محل احداث کنین. دور بین رو توجیه محلی بکنین و عوارض موجود و همسایه ها آکس جاده به اضافه دو تا بنچ مارک احداث شده رو برداشت کنین.
برداشت ها تخلیه بشه و روی کامپییوتر زمین رو ترسیم و بعد هم پیاده سازی کنین.

skyplex

کاربر فعال
بهترین روش همیشه این بوده که اول دو تا بنچ مارک در محل احداث کنین. دور بین رو توجیه محلی بکنین و عوارض موجود و همسایه ها آکس جاده به اضافه دو تا بنچ مارک احداث شده رو برداشت کنین.
برداشت ها تخلیه بشه و روی کامپییوتر زمین رو ترسیم و بعد هم پیاده سازی کنین.

نکته ای که ذهن من رو مشغول کرده همین id یا مختصات نقاط نقشه و پلاک ها است.
سوالم این است وقتی ما در اتوکد نقشه رو از یک جایی به جای دیگر move می کنیم مختصات نقاط مذکور هم عوض میشه.

ایا برای پیاده سازی می توان از نقشه تفکیکی جابه جا شده استفاده نمود؟

مگر نه این است ککه نقشه های یو تی ام شده را نباید جابه جا نمود؟

در کل سوالم این است که چطور می توان مطمین شد که نقشه مورد نظر ما دقیقا برای پیاده سازی معتبر است و مختصاتی که به ما می دهد خالی از اشکال است.

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
نکته ای که ذهن من رو مشغول کرده همین id یا مختصات نقاط نقشه و پلاک ها است.
سوالم این است وقتی ما در اتوکد نقشه رو از یک جایی به جای دیگر move می کنیم مختصات نقاط مذکور هم عوض میشه.

ایا برای پیاده سازی می توان از نقشه تفکیکی جابه جا شده استفاده نمود؟

مگر نه این است ککه نقشه های یو تی ام شده را نباید جابه جا نمود؟

در کل سوالم این است که چطور می توان مطمین شد که نقشه مورد نظر ما دقیقا برای پیاده سازی معتبر است و مختصاتی که به ما می دهد خالی از اشکال است.
.
اگه بنچ مارکها و نقشه با هم موو یا حتی روتیت بشن مشکلی پیش نمیاد و شما میتونی دوباره آی دی بگیرین
اگه کاملا مطمئن نیستید که نقشه معبر هست، حتما قبلش عوارض و نقاط اجباری مثله ساختمانها و دیوار ها رو برداشت کنین و با نقشه مقایسه کنین. و الا اگه نقشه اشتباه باشه شما هم اشتباه پیاده می کنین!

skyplex

کاربر فعال
.
اگه بنچ مارکها و نقشه با هم موو یا حتی روتیت بشن مشکلی پیش نمیاد و شما میتونی دوباره آی دی بگیرین
اگه کاملا مطمئن نیستید که نقشه معبر هست، حتما قبلش عوارض و نقاط اجباری مثله ساختمانها و دیوار ها رو برداشت کنین و با نقشه مقایسه کنین. و الا اگه نقشه اشتباه باشه شما هم اشتباه پیاده می کنین!

با تشکر از پاسخ شما

ایا موو کردن حتی در مورد نقشه های تفکیک یو تی ام شده مشکلی ایجاد نمیکنه؟

یا اینکه فقط در مورد نقشه های با مختصات محلی است که ما هر چی جابه جاشون بکنیم بلا اشکال هستند؟

سوال دیگه اینه که با توجه به عدم دقت جی پی اس های معمولی اگر کسی از ما بخاد نقشه یو تی ام تحویلش بدیم و ما نقشه رو با مختصات محلی برداشت بکنیم چطور این نفشه را یو تی ام کنیم؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mostafades

عضو جدید
با سلام و احترام خدمت تمامی اساتید
دوستان من امروز یک دوربین TS02 Plus ورژن 4 که خریداری کرده بودم به دستم رسید .
بعد از اینکه دستگاه را سانتراژ کردم دنبال منیوی
prog.jpg جهت ساخت جاب و توجیه و فری استیشن و ... میگشتم ، پیدا نکردم !!!!!
منیوی programs را که وارد میشم با گزینه های :
stn.setup
survey
stake out
ref.line
ref.arc
ref.plan
مواجه میشم . قبلا که با 407 کار میکردم توی منیوی surveying میشدیم جاب را میساختیم و توجیه و ... الان این گزینه ها کجا قرار گرفته اند ؟؟؟؟؟؟؟؟
آیا چون دوربین نو هستش باید تنظیمات خاصی را انجام بدم ؟؟؟؟؟
لطفا راهنمایی بفرمائید که من بتونم دستگاه را درست راه اندازی بکنم
متشکر

skyplex

کاربر فعال
با سلام و احترام خدمت تمامی اساتید
دوستان من امروز یک دوربین TS02 Plus ورژن 4 که خریداری کرده بودم به دستم رسید .
بعد از اینکه دستگاه را سانتراژ کردم دنبال منیوی
مشاهده پیوست 222886 جهت ساخت جاب و توجیه و فری استیشن و ... میگشتم ، پیدا نکردم !!!!!
منیوی programs را که وارد میشم با گزینه های :
stn.setup
survey
stake out
ref.line
ref.arc
ref.plan
مواجه میشم . قبلا که با 407 کار میکردم توی منیوی surveying میشدیم جاب را میساختیم و توجیه و ... الان این گزینه ها کجا قرار گرفته اند ؟؟؟؟؟؟؟؟
آیا چون دوربین نو هستش باید تنظیمات خاصی را انجام بدم ؟؟؟؟؟
لطفا راهنمایی بفرمائید که من بتونم دستگاه را درست راه اندازی بکنم
متشکر
resection گزینه

لطفا سوال بالای من هم جواب دهید.

mostafades

عضو جدید
گزینه فری استشن به گزینه RESECTION تبدیل شده

دوست عزیز این را متوجه شدم که گزینه فری استیشن به resection تبدیل شده ، منوی ساخت جاب را پیدا نمیکنم ، مثل 407 یا 02 معمولی نیست یه تغییراتی دادند !!!!
اگر اطلاعی دارید لطفا راهنمایی بفرمائید چطوری جاب را بسازم ؟؟؟
مورد بعدی کلید all از منوی برداشت حذف شده به جای اون meas و کلید store قرارداده شده است ؟؟
من در مورد این مواردی که شکل جدید به خودشون گرفتن اطلاعات میخوام

skyplex

کاربر فعال
فرض کنید ما دو تا بنچ مارک به ما دادن و مختصاتش هم داریم.

اما این دو تا بنچ مارک که مختصات یو تی ام دارند در فاصله زیاد مثلا 700 متری زمین مورد نظر ما که قراره برداشت بکنیم واقع است.
به نظرتون باید چه کار بکنیم .؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
فرض کنید ما دو تا بنچ مارک به ما دادن و مختصاتش هم داریم.

اما این دو تا بنچ مارک که مختصات یو تی ام دارند در فاصله زیاد مثلا 700 متری زمین مورد نظر ما که قراره برداشت بکنیم واقع است.
به نظرتون باید چه کار بکنیم .؟

بنچ مارک محلی بزنین و برید جلو تا برسید به بنچ مارکهای UTM و اونها رو برداشت کنین.
فایل رو تخلیه کنین و در نرم افزار اتوکد بنچ مارکها رو منطبق کنین و از بنچ مارکهای خودتون مختصات جدید و UTM بگیرید.

skyplex

کاربر فعال
بنچ مارک محلی بزنین و برید جلو تا برسید به بنچ مارکهای UTM و اونها رو برداشت کنین.
فایل رو تخلیه کنین و در نرم افزار اتوکد بنچ مارکها رو منطبق کنین و از بنچ مارکهای خودتون مختصات جدید و UTM بگیرید.

با عمایت به اینکه فاصله بنچ مارکها تا زمین 700 متر است و باید دو تا سه ایستگاه تعیین کرد ایا به نظرتون این افزایش تعداد ایستگاه در افزایش خطای نقشه تولیدی اثر نمیگذاره؟ راه حل کاهش خطا چیست؟

حال که ما دو تا بنچمارک مختصات دار داریم ایا می توانیم و بهتر نیست از روش کوردینیت کار بکنیم؟
ب ا تشکر

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
با عمایت به اینکه فاصله بنچ مارکها تا زمین 700 متر است و باید دو تا سه ایستگاه تعیین کرد ایا به نظرتون این افزایش تعداد ایستگاه در افزایش خطای نقشه تولیدی اثر نمیگذاره؟ راه حل کاهش خطا چیست؟

حال که ما دو تا بنچمارک مختصات دار داریم ایا می توانیم و بهتر نیست از روش کوردینیت کار بکنیم؟
ب ا تشکر

البته شما برای رسیدن به بنچ مارکهای اصلی باید با روش کوردینیت بنچ مارک بزنین. اگه می خواین کارتون دقت بالایی داشته باشه بهتره بنچ مارکها رو پیمایش کنین. در هر صورت بهترین و دقیق ترین روش همین روش بنچ مارک محلی و چرخوندن و منطبق کردن نقشه تو اتوکده.

skyplex

کاربر فعال
البته شما برای رسیدن به بنچ مارکهای اصلی باید با روش کوردینیت بنچ مارک بزنین. اگه می خواین کارتون دقت بالایی داشته باشه بهتره بنچ مارکها رو پیمایش کنین. در هر صورت بهترین و دقیق ترین روش همین روش بنچ مارک محلی و چرخوندن و منطبق کردن نقشه تو اتوکده.

ضمن تشکر از پاسخ شما

فاصله بنچ مارک مختصات دار تا خود زمین 900 متر است.
از این دو بنچ با روش کوردینیت پیمایش انجام شد تا رسیدم به زمین و خود زمین هم با روش کوردینیت برداشت شد....حال به نظرتون چطور می توان متوجه میزان خطای این مساحی شد؟ و ایا قابل رفع است؟

مورد دوم اینکه اگر با روش محلی دوباره پیمایش انجام بشه و همون دو تا بنچ هم برداشت بکنیم ایا در این حالت میشه مطمین بود که خطای کار کم تر از روش کوردینیت بالا است؟

مورد اخر اینکه علت اینکه توی این پیمایش حضرتعالی روش محلی رو بر روش کوردینیت مرجح می دانید چیست؟

با تشکر

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
ضمن تشکر از پاسخ شما

فاصله بنچ مارک مختصات دار تا خود زمین 900 متر است.
از این دو بنچ با روش کوردینیت پیمایش انجام شد تا رسیدم به زمین و خود زمین هم با روش کوردینیت برداشت شد....حال به نظرتون چطور می توان متوجه میزان خطای این مساحی شد؟ و ایا قابل رفع است؟

مورد دوم اینکه اگر با روش محلی دوباره پیمایش انجام بشه و همون دو تا بنچ هم برداشت بکنیم ایا در این حالت میشه مطمین بود که خطای کار کم تر از روش کوردینیت بالا است؟

مورد اخر اینکه علت اینکه توی این پیمایش حضرتعالی روش محلی رو بر روش کوردینیت مرجح می دانید چیست؟

با تشکر
اگه پیمایش کردین و خطا ها رو سرشکن کردین که دیگه خطایی در کار نیست.
ترجیح روش محلی اینه که شما شاید در ابتدای کار در محل زمین باشید و مالک باید همراه شما باشه تا محدوده زمینشو به شما معرفی کنه! اگه اول از بنچ مارکها شروع کنین مالک باید همراهتون بمونه تا برسین به زمینش! فقط همین والا فرقی نداره

skyplex

کاربر فعال
اگه پیمایش کردین و خطا ها رو سرشکن کردین که دیگه خطایی در کار نیست.
ترجیح روش محلی اینه که شما شاید در ابتدای کار در محل زمین باشید و مالک باید همراه شما باشه تا محدوده زمینشو به شما معرفی کنه! اگه اول از بنچ مارکها شروع کنین مالک باید همراهتون بمونه تا برسین به زمینش! فقط همین والا فرقی نداره

جناب مهندس سوالات ما رو به کثرت نهاده...از بذل مساعدتتان بسیار تشکر دارم.

اگر ممکنه بفرمایید سرشکن کردن خطا در پیمایش چگونه باید انجام بدهیم؟

بالا