آزمون نظام مهندسی برق

وضعیت
موضوع بسته شده است.

simpatico4949

عضو جدید
نشریه 110 چطور؟ به نظرتون خوبه بخونیم؟ من کتابای هنرستانی رو نگاه انداختم به نظرم بعضی مباحثش نزدیک به سوالای سالهای قبل بودن، شما همچین منابعی رو مطالعه نکردین؟

نه ، بعد از امتحان نشریه 110 رو دیدم :D اگه وقت دارید که بخونید ، عالیه
ولی بازم تاکید میکنم از حل کردن سوالات سالهای قبل غافل نشید ، یکبار ، دوبار تا تو ذهنتون ملکه بشه

nafise05

عضو جدید
نه ، بعد از امتحان نشریه 110 رو دیدم :D اگه وقت دارید که بخونید ، عالیه
ولی بازم تاکید میکنم از حل کردن سوالات سالهای قبل غافل نشید ، یکبار ، دوبار تا تو ذهنتون ملکه بشه
خیلی ممنون، راستش من نگرانم که این همه کتابو چطور سر امتحان کنارم بذارم و ازشون استفاده کنم! شما همه منابع رو برده بودید؟ سر جلسه شلوغه؟! یعنی سر و صدای کتاب و ورق زدنو!!!

simpatico4949

عضو جدید
خیلی ممنون، راستش من نگرانم که این همه کتابو چطور سر امتحان کنارم بذارم و ازشون استفاده کنم! شما همه منابع رو برده بودید؟ سر جلسه شلوغه؟! یعنی سر و صدای کتاب و ورق زدنو!!!

نگران نباشید ، یه خوبی که داره سوالات معمولا ترتیب خاصی داره مثلا اول سوال قانون و مبحث 2 هست بعدش ایمنی بعدش مثلا 13 بعدش 15 ، قرار نیست در آن واحد از همه که استفاده کنید !!!
من همه مباحث رو برده بودم به علاوه خلاصه نویسی خودم ، باور نمیکنی یه نفر بود با چمدون اومده بود !!!!!!!!
محل برگزاری امتحان ما دانشگاه شیراز بود و ما هم داخل یک اتاق بودیم حدود بیست نفری میشدیم و سر و صدای خاصی نبود
بشین بخون نگران این جزییات هم نباش

nafise05

عضو جدید
نگران نباشید ، یه خوبی که داره سوالات معمولا ترتیب خاصی داره مثلا اول سوال قانون و مبحث 2 هست بعدش ایمنی بعدش مثلا 13 بعدش 15 ، قرار نیست در آن واحد از همه که استفاده کنید !!!
من همه مباحث رو برده بودم به علاوه خلاصه نویسی خودم ، باور نمیکنی یه نفر بود با چمدون اومده بود !!!!!!!!
محل برگزاری امتحان ما دانشگاه شیراز بود و ما هم داخل یک اتاق بودیم حدود بیست نفری میشدیم و سر و صدای خاصی نبود
خیلی ممنون به خاطر راهنمایی هاتون، موفق باشید

Masoud_IEC

عضو جدید

لطف کردی مهندس ، ایشالا پروژه های توپول بهت بدن ;)

setare7031

عضو جدید
سلام مهندس
واقعا ممنون از راهنماییاتون، خیلی قوت قلب بود برام.
من هنوز راهنمای مبحث 13 رو تموم نکردم. همش نگرانم چون سوالات اسفند 91 زیاد ازش سوال اومده بود.
بابات آدرس سایت بابت آزمونم ممنون.خیلی خوبه.:gol:

setare7031

عضو جدید
سلام مهندس
البته این روند خانهایی که شما گفتید فکر کنم تو همه شهرا یکسان نیست.
تو کرج به این سختی که شما میگین نیست.
برای زیر 2000 متر هم برق و مکانیک جدان.
من که روند کرج رو می دونم، بیشتر نگران قبولی تو آزمونم.:(

saba7darya

عضو جدید
آزمون نظام مهندسی

آزمون نظام مهندسی

توصیه من به همه دو ستان که در آزمون نظام شرکت میکنند این هستش که به دلیل وقت کم و بعضا پیچیده بودن بعضی از سوالات حتما با استفاده از برچسبهایی کنار صفحات مهم و پرسوال کتابهای آزمون (مشابه دیکشنری) مطالب رو طبقه بندی کرده تا در جلسه آزمون کمتر وقتتان را صرف یافتن صفحات خاصی کنید(همون کاری که من کردم) و حتما مباحث بسیار آسان آسانسور پله برقی و روشنایی را بسیار خوب یاد بگیرید شاید به جرات بتونم بگم 90 درصد قبولی من به همین دلیل بوده با امید موفقیت شما عزیزان و همکاران آینده:smile:

simpatico4949

عضو جدید
سلام مهندس

واقعا ممنون از راهنماییاتون، خیلی قوت قلب بود برام.
من هنوز راهنمای مبحث 13 رو تموم نکردم. همش نگرانم چون سوالات اسفند 91 زیاد ازش سوال اومده بود.
بابات آدرس سایت بابت آزمونم ممنون.خیلی خوبه.:gol:

سلام مهندس
البته این روند خانهایی که شما گفتید فکر کنم تو همه شهرا یکسان نیست.
تو کرج به این سختی که شما میگین نیست.
برای زیر 2000 متر هم برق و مکانیک جدان.
من که روند کرج رو می دونم، بیشتر نگران قبولی تو آزمونم.:(

سلام
خواهش میکنم ، خوشحال میشم که بتونم بهتون کمک کنم
نگران نباشید ، به نظر من تو چند سال اخیر سوالات آزمون یکی در میون سخت و آسون بوده ، انگار که دو نفر طراح سوال دارن ، یکی سخت گیره و دیگری نه و از طرفی آزمون قبلی سخت بوده و انشاالله این آزمون راحت باشه برای شما:)
در مورد خان ها هم خوش بحالتون

nafise05

عضو جدید
سلام
خواهش میکنم ، خوشحال میشم که بتونم بهتون کمک کنم
نگران نباشید ، به نظر من تو چند سال اخیر سوالات آزمون یکی در میون سخت و آسون بوده ، انگار که دو نفر طراح سوال دارن ، یکی سخت گیره و دیگری نه و از طرفی آزمون قبلی سخت بوده و انشاالله این آزمون راحت باشه برای شما:)
در مورد خان ها هم خوش بحالتون
با سلام
یه سوالی رو مشکل داشتم اگه براتون ممکن بود یه نگاهی بندازید، سوال 6 آزمون سال 87
11.JPG
حل که می کنم گزینه 3 درمیاد اما نظام زده گزینه 1، فک می کنم نکته اش توی کلمه حلقه کابل باشه، کدوم حلقه کابل؟

nafise05

عضو جدید
دوستان عزیز، خداقوت
من امروز بلاخره همه آزمون ها رو یه دور تموم کردم:)
اما خب آزمون های سال های جدید رو خیلی وقت پیش خوندم، حالا باید مرورشون کنم و بیشتر روشون وقت بذارم که اشکالاتی که دارم رو برطرف کنم
یه وقتی هم باید بذارم مباحث رو مرور کنم و یه جوری علامت گذاری شون کنم که سر امتحان راحتتر پیداشون کنم
از فردا تا آزمون 17 روز مونده
به نظرتون بیشتر باید روی کدوم آزمون ها تمرکز کنیم؟ یعنی آزمون 91 تا آزمون کی؟به نظرم تا 83 ارزششو داشته باشه که خوب بخونیمشون
نظرتون چیه در مورد مبحث 13 یه لیستی اینجا بذاریم که صفحه های پرسوال باشن، مثلا صفحه مربوط به کنتورهای فشارضعیف و الکترودهای مناسبشون؟

Masoud_IEC

عضو جدید
با سلام
یه سوالی رو مشکل داشتم اگه براتون ممکن بود یه نگاهی بندازید، سوال 6 آزمون سال 87
مشاهده پیوست 181516
حل که می کنم گزینه 3 درمیاد اما نظام زده گزینه 1، فک می کنم نکته اش توی کلمه حلقه کابل باشه، کدوم حلقه کابل؟
منم سر در نمیارم از این سوال گذاشته بودم بپرسم که شما گفتید ، اصلا منظور سوال چیه ؟

دوستان عزیز، خداقوت
من امروز بلاخره همه آزمون ها رو یه دور تموم کردم:)
اما خب آزمون های سال های جدید رو خیلی وقت پیش خوندم، حالا باید مرورشون کنم و بیشتر روشون وقت بذارم که اشکالاتی که دارم رو برطرف کنم
یه وقتی هم باید بذارم مباحث رو مرور کنم و یه جوری علامت گذاری شون کنم که سر امتحان راحتتر پیداشون کنم
از فردا تا آزمون 17 روز مونده
به نظرتون بیشتر باید روی کدوم آزمون ها تمرکز کنیم؟ یعنی آزمون 91 تا آزمون کی؟به نظرم تا 83 ارزششو داشته باشه که خوب بخونیمشون
نظرتون چیه در مورد مبحث 13 یه لیستی اینجا بذاریم که صفحه های پرسوال باشن، مثلا صفحه مربوط به کنتورهای فشارضعیف و الکترودهای مناسبشون؟

خیلی هم خوب
منم دارم روی تستهایی که نکته دارن کار میکنم از 78 تا 91 که تا دو روز دیگه تمومش میکنم و بعدش حدودا 5 روز کل مباحث رو یه دور میخونم و یه فهرست برا هرکدوم با تمام زیر شاخه هاش درست میکنم ، بعد میشینم فرمولها روجمع و جور میکنم ، والا راجب صفحه های پرسوال که به نظرم از همش سوال اومده و حالت چکیده ای داره

آخرین ویرایش:

setare7031

عضو جدید
منم سر در نمیارم از این سوال گذاشته بودم بپرسم که شما گفتید ، اصلا منظور سوال چیه ؟

خیلی هم خوب
منم دارم روی تستهایی که نکته دارن کار میکنم از 78 تا 91 که تا دو روز دیگه تمومش میکنم و بعدش حدودا 5 روز کل مباحث رو یه دور میخونم و یه فهرست برا هرکدوم با تمام زیر شاخه هاش درست میکنم ، بعد میشینم فرمولها روجمع و جور میکنم ، والا راجب صفحه های پرسوال که به نظرم از همش سوال اومده و حالت چکیده ای داره

سلااام
منم دارم آزمونارو می خونم ولی هنوز تموم نشده.
آره 17 روز مونده ، خدا خودش کمکمون کنه.
بچه ها شما تا آزمونای چه سالیو حل کردید؟
من هنوز مبحث 2، 1، 12 رو تموم نکردم، تازه دوره ی مباحثو آزمونا هم مونده.چه کنم:cry:
میگم به مهندس فروغی ایمیل بزن شاید جواب بده؟

nafise05

عضو جدید
سلااام
منم دارم آزمونارو می خونم ولی هنوز تموم نشده.
آره 17 روز مونده ، خدا خودش کمکمون کنه.
بچه ها شما تا آزمونای چه سالیو حل کردید؟
من هنوز مبحث 2، 1، 12 رو تموم نکردم، تازه دوره ی مباحثو آزمونا هم مونده.چه کنم:cry:
میگم به مهندس فروغی ایمیل بزن شاید جواب بده؟
اصلا نگران نباش، این دوستمون که پارسال قبول شده اونم با نمره عالی نوشته بود که تا سال 83 رو خونده بوده، ولی خب من همه اشو یه دور خوندم بعضی سوالای مساله ای- منظور اونایی که با فرمول حل میشن و حساب کردنین- سالهای خیلی قدیمی هم یه نکاتی دارن که خوبه اگه وقت نکردی کامل بخونیشون حداقل این سوالاشو یه نگاه بندازی، سال های خیلی قدیم مثل 75 و 73 که اصلا مساله ندارن برای شروع خوندن مباحث و درکشون خوبن، پیشنهاد می کنم حتما 12 رو بخون چون ویرایش جدیده، خیلی هم آسونه حیف میشه، 1 هم بذار واسه وقت استراحتت! هیچی نداره که
توکل به خدا، ایشالا همه مون قبول میشیم;)

sanijoon

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان خداقوت :gol:
من امروز كتاب شايقي رو مطالعه ميكردم چند سوال واسم پيش اومد ممنون ميشم دوستاني كه اين كتاب رو دارند كمك كنند.
در صفحه 10مثال2 قسمت ب بار كل خط رو نفهميدم چطور حساب كرده.درمثال 3 چرا در فرمول p مقدار T رو 720 در نظر گرفته؟
در صفحه 18 مثال7 گفته با توجه به چگالي بار فوق و جدول(1-12) ميتوان از ترانس با ظرفيت 1000kva استفاده كرد چرا؟
البته سال چاپ كتاب من سال 90 هستش و تا آزمون سال 89 رو داره

nafise05

عضو جدید
سلام دوستان خداقوت :gol:
من امروز كتاب شايقي رو مطالعه ميكردم چند سوال واسم پيش اومد ممنون ميشم دوستاني كه اين كتاب رو دارند كمك كنند.
در صفحه 10مثال2 قسمت ب بار كل خط رو نفهميدم چطور حساب كرده.درمثال 3 چرا در فرمول p مقدار T رو 720 در نظر گرفته؟
در صفحه 18 مثال7 گفته با توجه به چگالي بار فوق و جدول(1-12) ميتوان از ترانس با ظرفيت 1000kva استفاده كرد چرا؟
البته سال چاپ كتاب من سال 90 هستش و تا آزمون سال 89 رو داره
سلام
من کتاب مهندس فروغی رو دارم، اگه خواستید سوال رو کامل قرار بدید، کمکی از دستم بربیاد در خدمتم
در مورد آزمون هایی هم که کتاب تون نداره می تونید سوالا رو از سایت نظام مهندسی دانلود کنید،
http://www.inbr.ir/spage/uspage.aspx?id=274

sanijoon

کاربر ممتاز
سلام
من کتاب مهندس فروغی رو دارم، اگه خواستید سوال رو کامل قرار بدید، کمکی از دستم بربیاد در خدمتم
در مورد آزمون هایی هم که کتاب تون نداره می تونید سوالا رو از سایت نظام مهندسی دانلود کنید،
http://www.inbr.ir/spage/uspage.aspx?id=274
سلام
سه آپارتمان مشابه توسط خطي تغذيه ميشوند ولتاژتغذيه220ولت و هر آپارتمان داراي بارهاي زير است:
روشنايي:10چراغ 100وات،آبگرمكن يك دستگاه ثابت3kw و اجاق يك دستگاه با قدرت اسمي 12kw
پريزها:يك مدار نهايي با قدرت اسمي30آمپر
مطلوبست محاسبه بار كل خط
حل:29.37=0.66*3+(3+0.25*2*3)+(1+0.5+0.33)*12*0.5+(1+0.4*2)*0.66=p
در فرمول ديماند مصرفP=W/ LF*T مقدار T هميشه 720هست؟

nafise05

عضو جدید
سلام
سه آپارتمان مشابه توسط خطي تغذيه ميشوند ولتاژتغذيه220ولت و هر آپارتمان داراي بارهاي زير است:
روشنايي:10چراغ 100وات،آبگرمكن يك دستگاه ثابت3kw و اجاق يك دستگاه با قدرت اسمي 12kw
مطلوبست محاسبه بار كل خط
در فرمول ديماند مصرفP=W/ LF*T مقدار T هميشه 720هست؟
گرچه این فرمول رو بار اوله می بینم، ولی میشه حدس زد که
برای محاسبه دیماند مصرفی P، انرژی مصرفی کیلووات ساعت در مدت 30 روز رو بر تعداد ساعات 30 روز ضربدر فاصله زمانی قدرت که 15 دقیقه است تقسیم می کنیم
W مقدار انرژی کل در یه دوره است بر حسب کیلو وات ساعت،
T مدت زمان بر حسب ساعت که برای یه دوره 30 روزه میشه 24*30=720
پس وقتی انرژی مربوط به یه دوره 30 روزه باشه بله، همیشه برابر 720 میشه
LT هم باید 15 باشه، اگه اشتباه گفتم اصلاح کنید لطفا، چون من این کتابو ندارم و تا حدودی اطلاعاتم رو با فرمول شما تطبیق دادم، حلش هم که نوشتید مشکلی دارید؟

sanijoon

کاربر ممتاز
گرچه این فرمول رو بار اوله می بینم، ولی میشه حدس زد که
برای محاسبه دیماند مصرفی P، انرژی مصرفی کیلووات ساعت در مدت 30 روز رو بر تعداد ساعات 30 روز ضربدر فاصله زمانی قدرت که 15 دقیقه است تقسیم می کنیم
W مقدار انرژی کل در یه دوره است بر حسب کیلو وات ساعت،
T مدت زمان بر حسب ساعت که برای یه دوره 30 روزه میشه 24*30=720
پس وقتی انرژی مربوط به یه دوره 30 روزه باشه بله، همیشه برابر 720 میشه
LT هم باید 15 باشه، اگه اشتباه گفتم اصلاح کنید لطفا، چون من این کتابو ندارم و تا حدودی اطلاعاتم رو با فرمول شما تطبیق دادم، حلش هم که نوشتید مشکلی دارید؟
ممنون از پاسختون :gol:
من اينجا رو نفهميدم چجوري حل كرده
29.37=0.66*3+(3+0.25*2*3)+(1+0.5+0.33)*12*0.5 +(1+0.4*2)*0.66=p
ميشه بگيد منظورتون از LT چيه؟اينجا LF رو ضريب همزماني در نظر گرفته

nafise05

عضو جدید
سلام
مطلوبست محاسبه بار كل خط
برای حل این جور سوالا باید از ضرایب همزمانی استفاده کنیم، جدولش ص 125 مبحث 13، مثلا برای مصرف روشنایی برای ساختمان های چند طبقه آپارتمانی که اینجا مدنظر هست نوشته شده 66 درصد، توی حل اومده 10*100=1000 وات توان رو بدست آورده، یعنی یه کیلووات، چون سه طبقه بوده ضربدر 3، شده 3 کیلووات، بعد طبق جدول ضربدر 0.66 که همزمانی هم در نظر گرفته بشه، که اینجا خلاصه نوشته 3*0.66
یا قسمت بعدیش برای آبگرمکن طبق جدول شده 3+ 0.25*(2*3)
قسمت بعد برای اجاق طبق جدول 12*1+12*0.5+12*0.33، البته بعد اینو ضربدر 0.5 کرده، نکته اش اینه که ص 126 مبحث 13 نوشته اگه اجاق مصرفش بیش از 6 کیلو وات باشه 50 درصدشو برای جریان در نظر می گیریم
برای پریز رو یه کم باید فک کنم

sanijoon

کاربر ممتاز
خواهش می کنم
من اشتباه نوشتم، همون LF هستش، میشه یه کم توضیح بدید LF رو مثلا چند گرفته؟ یه مقدار برام گنگه

سلام
اين كه پرسيدم در فرمول ديماند مصرفP=W/ LF*T مقدار T هميشه 720هست؟اين ربطي به سوال نداره فقط ميخواستم در مورد محاسبه T بدونم.

nafise05

عضو جدید
سلام
اين كه پرسيدم در فرمول ديماند مصرفP=W/ LF*T مقدار T هميشه 720هست؟اين ربطي به سوال نداره فقط ميخواستم در مورد محاسبه T بدونم.
متوجه شدم، این سوال من بود! یعنی برای من سوال پیش اومد که LF چیه و چه مقداری گذاشته شده، همونطور که گفتم این فرمولو دفعه اوله می بینم، خواستم اگه ممکن بود یه کم توضیح بدید:smile:
در مورد پریزها هم من که حساب می کنم باید 30 آمپر رو در 220 ضرب کنیم که توانش بر حسب وات بدست بیاد، که میشه 6.6 کیلو وات، مرحله بعد با استفاده از جدول ضریب همزمانی توان کل برای پریزها میشه : 6.6*1+0.4*(2*6.6) ، فرقش با حلی که شما نوشتید اینه که اونجا 0.66 گذاشته شده جای 6.6

sanijoon

کاربر ممتاز
برای حل این جور سوالا باید از ضرایب همزمانی استفاده کنیم، جدولش ص 125 مبحث 13، مثلا برای مصرف روشنایی برای ساختمان های چند طبقه آپارتمانی که اینجا مدنظر هست نوشته شده 66 درصد، توی حل اومده 10*100=1000 وات توان رو بدست آورده، یعنی یه کیلووات، چون سه طبقه بوده ضربدر 3، شده 3 کیلووات، بعد طبق جدول ضربدر 0.66 که همزمانی هم در نظر گرفته بشه، که اینجا خلاصه نوشته 3*0.66
یا قسمت بعدیش برای آبگرمکن طبق جدول شده 3+ 0.25*(2*3)
قسمت بعد برای اجاق طبق جدول 12*1+12*0.5+12*0.33، البته بعد اینو ضربدر 0.5 کرده، نکته اش اینه که ص 126 مبحث 13 نوشته اگه اجاق مصرفش بیش از 6 کیلو وات باشه 50 درصدشو برای جریان در نظر می گیریم
برای پریز رو یه کم باید فک کنم
سلام
در مورد پريز
بار پريز يك واحد=30*220=6.6
صد درصد بزرگترين مصرف كننده بعلاوه چهل درصد بقيه ميشه (1+0.4*2)*0.66

Masoud_IEC

عضو جدید
سلام
سلام برا یه ماه کیلو وات ساعت میشه همیشه 720
من هم اولش خواستم این 30 صفحه اول کتاب رو بخونم دیدم تو تستها به غیر گشتاور بار کاربردی ندارن این مثال ها !
به نظرم شما هم برید سراغ تستها و هرجا نیاز به جدول یا فرمولی بود به مباحث میتونید رجوع کنید

Masoud_IEC

عضو جدید

سوال 44 اسفند 89 جواب شده گزینه 2 درصورتی که حل کردم شد 4 تا زنراتور 550 شما حل کردید ؟

راستی ، توی سوال 60 خرداد 89 گفته که اتصال کوتاه فاز و خنثی برا محاسبه سطح مقطع موثره چطور ؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.