آزمون نظام مهندسی برق

وضعیت
موضوع بسته شده است.

nafise05

عضو جدید
سلام
سوال 39 همین سال جواب درست رو توی پاسخنامه هم اشتباه زده ! ، جواب میشه 3*95/50 در صورتی که 3*185/95 انتخاب شده !
راستی پایه 1-2 و 3 واسه شما هم سوالاتشون یکسان هست ؟ مال من اینطوریه ! اومده دباره حلشون کرده دکی !
سلام
برای سوال 39 سال 82 پایه 1-2، درسته که با استفاده از افت ولتاژ کابل 95/50 در میاد اما توی خود سوال هم گفته که جریان مجاز هم باید بتونه عبور بده، و اگه این موضوع رو در نظر بگیریم کابل 185/95 جواب میده، من خودم هیچوقت به جواب پاسخنامه پی دی اف شک نمی کنم، چون از نظام مهندسی میاد، در واقع هر چی توی پاسخنامه زده بود ما باید بگیم هر چی شما بگی و بعدش بفهمیم چرا اون درسته ;)
پیشنهاد می کنم همه جواباتونو با پی دی اف ها چک کنید، حتی اونایی که کتاب میگه درست حل کردید، چون دست آخر این نظر نظام مهندسیه که مهمه
کتاب مهندس فروغی نوشته که سوالات 1-10 پایه ها مشابه بوده و 11- 27 پایه 3 متفاوت بوده باقیش باز یکسان بوده، یعنی از پایه 3 فقط 11-27 رو گذاشته، پایه 1-2 رو کامل

nafise05

عضو جدید
این سوال 49 اسفند 89 که یجورایی سال 87 هم اومده بود. (سوال 15)
در سیستم TN-S قرار است اتصال زمین اضافی در طول خط ایجاد بشه.
بالاخره این اتصالات مکرر زمین به هادی حفاظتی وصل میشه؟ یا هادی خنثی؟
عزیزم هر چی نظام مهندسی بگه یعنی هادی حفاظتی، می تونی صفحه 279 راهنمای 13 رو ببینی که همین حرفو می زنه، منم تا الان فک می کردم باید هادی خنثی مکرر وصل بشه چون تو کتاب اینو نوشته، اما الان پاسخنامه رو دیدم فهمیدم که نه خیر!:(

صد در صد همه جواباتونو با پاسخنامه های پی دی اف چک کنید

sanijoon

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان :gol:
من واسه این آزمون دچار استرس شدم هر وقت میخوام خوندن رو شروع کنم همش فکر میکنم وقت کم میارم.میخواستم نظرتون رو بگین که آیا زمان باقیمانده تا آزمون کمه؟شما اول مباحث رو تموم کردید بعد تست حل کردید یا از روی تست مباحث رو میخونید!آزمون جزوه باز خوندنش چه تفاوتی با آزمون معمولی داره؟
لطفا نظرتون رو بگید

nafise05

عضو جدید
من واسه این آزمون دچار استرس شدم هر وقت میخوام خوندن رو شروع کنم همش فکر میکنم وقت کم میارم.میخواستم نظرتون رو بگین که آیا زمان باقیمانده تا آزمون کمه؟شما اول مباحث رو تموم کردید بعد تست حل کردید یا از روی تست مباحث رو میخونید!آزمون جزوه باز خوندنش چه تفاوتی با آزمون معمولی داره؟
لطفا نظرتون رو بگید
سلام
من تقریبا از مهر شروع به خوندن کردم، اما خب نه مرتب، بستگی داره الان که شما می خواید شروع کنید روزی چن ساعت می تونید وقت بگذارید و چقدر روش متمرکز می شید، من به شخصه تقریبا همه کارهایی که میشد تعطیل کردو چند هفته اس تعطیل کردم، چون این آزمون خیلی برام مهمه، به نظرم اگه براش از الان هم وقت بگذارید ولی اساسی و دیگه بدون هیچ شک و تردیدی که امروز بگید می خونم فردا بگید نمیرسم، می تونید قبول شید، بازم میل خودتونه، من خودم همیشه این عادتو داشتم که کارهامو خیلی خوب انجام بدم، این ایده آل گرایی خیلی برام گرون تموم شده و الان می بینم که کسایی که خیلی توانایی کمتری از من داشتن با باور کردن خودشون و قبول این که میشه با انجام 60 - 70 درصدی به خیلی جاها رسید و خیلی کارا کرد واقعا موفق تر هستن، اما این بار تصمیم دارم تا لحظه آخر نا امید نشم تا پس فردا جلوی خودم سربلند باشم
من اول مباحث رو یه دور خوندم بعد سراغ تست های رفتم، البته الان که تقریبا یه هفته اس مباحثو مرور نکردم احساس می کنم کم کم دارن از ذهنم میرن و باید دوباره مرور کنم، فک می کنم اگه یهو برید سراغ تست ها یقین پیدا می کنید که از پس آزمون بر نمیاید، اما خوبه که از همون اول با سوالا هم آشنا بشید
جزوه باز خوبیش اینه که لازم نیست اعداد و ارقام و فرمول ها رو حفظ کنید، بدیش اینه که طراحای سوال هم می دونن که جزوه بازه!:biggrin: به خاطر همین سوالا سخت میشه، به نظر من اگه تصمیم تون رو جدی گرفتید اول مبحث 13 و 15 رو خوب و با دقت تمام بخونید، می تونید برنامه ریزی کنید که هر روز یه زمانی هم برای حل سوالا اختصاص بدید، پیشنهاد من اینه که این دو تا رو همزمان پیش ببرید چون اصلا نمیشه بی خیال آزمونا شد
موفق باشید

nafise05

عضو جدید
مهمترین بخشش اینه که تصمیم جدی برای خوندن بگیرید و باور کنید که میشه، بقیه از تو حرکت از خدا برکت:smile:

Masoud_IEC

عضو جدید
لطفا نظرتون رو بگید

به نظر شما داری واسه ازمون ارشد اماده میشی ؟ به نظرم بچسب به ارشد اخه تو این 20 روز اگه کسی بخاد از صفر شروع به خوندن نظام کنه مفهوم خیلی از مباحث واست خوب جا نمی اقته ! انشالا بعد ارشد خودتو واسه ازمون شهریور نظام اماده کن

nafise05

عضو جدید
به نظر شما داری واسه ازمون ارشد اماده میشی ؟ به نظرم بچسب به ارشد اخه تو این 20 روز اگه کسی بخاد از صفر شروع به خوندن نظام کنه مفهوم خیلی از مباحث واست خوب جا نمی اقته ! انشالا بعد ارشد خودتو واسه ازمون شهریور نظام اماده کن

آره خب، اگه دارید برای ارشد می خونید که حیفه، این طوری هم در مورد نظام مهندسی هم در مورد ارشدتون ریسک می کنید، من هم ارشد شرکت کردم اما خب اصلا براش نمی خونم، بعد از نظام مهندسی شروع می کنم!!!:biggrin:

Masoud_IEC

عضو جدید
سلام
من تقریبا از مهر شروع به خوندن کردم، اما خب نه مرتب، بستگی داره الان که شما می خواید شروع کنید روزی چن ساعت می تونید وقت بگذارید و چقدر روش متمرکز می شید، من به شخصه تقریبا همه کارهایی که میشد تعطیل کردو چند هفته اس تعطیل کردم، چون این آزمون خیلی برام مهمه، به نظرم اگه براش از الان هم وقت بگذارید ولی اساسی و دیگه بدون هیچ شک و تردیدی که امروز بگید می خونم فردا بگید نمیرسم، می تونید قبول شید، بازم میل خودتونه، من خودم همیشه این عادتو داشتم که کارهامو خیلی خوب انجام بدم، این ایده آل گرایی خیلی برام گرون تموم شده و الان می بینم که کسایی که خیلی توانایی کمتری از من داشتن با باور کردن خودشون و قبول این که میشه با انجام 60 - 70 درصدی به خیلی جاها رسید و خیلی کارا کرد واقعا موفق تر هستن، اما این بار تصمیم دارم تا لحظه آخر نا امید نشم تا پس فردا جلوی خودم سربلند باشم
من اول مباحث رو یه دور خوندم بعد سراغ تست های رفتم، البته الان که تقریبا یه هفته اس مباحثو مرور نکردم احساس می کنم کم کم دارن از ذهنم میرن و باید دوباره مرور کنم، فک می کنم اگه یهو برید سراغ تست ها یقین پیدا می کنید که از پس آزمون بر نمیاید، اما خوبه که از همون اول با سوالا هم آشنا بشید
جزوه باز خوبیش اینه که لازم نیست اعداد و ارقام و فرمول ها رو حفظ کنید، بدیش اینه که طراحای سوال هم می دونن که جزوه بازه!:biggrin: به خاطر همین سوالا سخت میشه، به نظر من اگه تصمیم تون رو جدی گرفتید اول مبحث 13 و 15 رو خوب و با دقت تمام بخونید، می تونید برنامه ریزی کنید که هر روز یه زمانی هم برای حل سوالا اختصاص بدید، پیشنهاد من اینه که این دو تا رو همزمان پیش ببرید چون اصلا نمیشه بی خیال آزمونا شد
موفق باشید

چرا دکمه تشکر از پست های شما برا من موجود نیست ؟! ;)

sanijoon

کاربر ممتاز
بنده الان دانشجوی ارشد هستم و درسهای تئوری رو هم تموم کردم فقط پایان نامم مونده که تا دو سه ماه دیگه باید دفاع کنم و این روزها درگیر خوندن مقاله و نوشتن مقاله و این جور کارام.
امیدوارم بچه های این تاپیک همشون قبول بشن ;)

nafise05

عضو جدید
بنده الان دانشجوی ارشد هستم و درسهای تئوری رو هم تموم کردم فقط پایان نامم مونده که تا دو سه ماه دیگه باید دفاع کنم و این روزها درگیر خوندن مقاله و نوشتن مقاله و این جور کارام.
موفق باشید، جسارتا ارشد چه گرایشی می خونید؟ نظرتون چیه که من می خوام بعد از آزمون نظام مهندسی شروع کنم برای ارشد بخونم! شما برای قبولی ارشد چطور مطالعه کردید؟
من کارشناسیم کنترل بوده می خوام قدرت بخونم

setare7031

عضو جدید
سلام به همگی خدا قوت
من هر آزمونی رو که حل میکنم جوابشو با نظام چک میکنم.
ولی مثلا آزمون سال 87 مهندس فروغی تفاوتش زیاد بود.
سال 87 سوال 26 به نظر منم جواب د میشه! ولی نظام گفته ب
سوال 6: نظام زده الف) 011/0 تو محاسبه در اومده 02/0 ؟؟
سوال 13 :کلا EMI در چه زمانی اتفاق می افته؟
سوال 30: تو محاسبه 0.44 زده ولی نظام گفته الف) 1/0 درسته؟ :D
فعلا همین.
بچه ها من از یکی که 3 سالی میشه پایه 3 برق داشت شنیدم. 10 روز خونده قبول شده .
البته بگما ایشون هم خیلی دقیقا و هم پر تلاش.
ان شا .... ما هم قبول میشیم.
به امید موفقیت.:)

setare7031

عضو جدید
سلام مهندس
منم با نظر نفیسه موافقم. همه چیز به خود شما بستگی داره.
شما 2 راه دارید. می تونین بیخیال این مدت بشین و نخونین که آسون ترین راهه.
یا این که با تمام توان وقت بذارینو بخونین به امید خدا نتیجه بگیرین، که به نظر من اگه بخونین البته بی استرس، بهتر از بیخیال شدنه.

sanijoon

کاربر ممتاز
موفق باشید، جسارتا ارشد چه گرایشی می خونید؟ نظرتون چیه که من می خوام بعد از آزمون نظام مهندسی شروع کنم برای ارشد بخونم! شما برای قبولی ارشد چطور مطالعه کردید؟
من کارشناسیم کنترل بوده می خوام قدرت بخونم

چه جالب من کارشناسی قدرت بودم الان دارم کنترل میخونم. به نظر من همون کنترل رو ادامه بدید بهتره. توی این فرصت کم شما اگه پایتون قوی هست تست های ارشد چند سال اخیر رو بزنید بهترین نتیجه رو میگیرید.

nafise05

عضو جدید
سلام به همگی خدا قوت
من هر آزمونی رو که حل میکنم جوابشو با نظام چک میکنم.
ولی مثلا آزمون سال 87 مهندس فروغی تفاوتش زیاد بود.
سال 87 سوال 26 به نظر منم جواب د میشه! ولی نظام گفته ب
سوال 6: نظام زده الف) 011/0 تو محاسبه در اومده 02/0 ؟؟
سوال 13 :کلا EMI در چه زمانی اتفاق می افته؟
سوال 30: تو محاسبه 0.44 زده ولی نظام گفته الف) 1/0 درسته؟ :D
فعلا همین.
بچه ها من از یکی که 3 سالی میشه پایه 3 برق داشت شنیدم. 10 روز خونده قبول شده .
البته بگما ایشون هم خیلی دقیقا و هم پر تلاش.
ان شا .... ما هم قبول میشیم.
به امید موفقیت.:)
سوال 26 دلیلش اینه که توی ساختمان هایی که اعلام حریق اجباریه که میشه با ارتفاع 28 متر یا همون 4 طبقه رو همکف سیستم آتش نشان آسانسور هم اجباریه
سوال 30: توی حل اشتباهی 220 گذاشته که باید 50 بذاریم واسه TT
ان شالله

Masoud_IEC

عضو جدید

برو تو کارش ;)

sanijoon

کاربر ممتاز
سلام مهندس
منم با نظر نفیسه موافقم. همه چیز به خود شما بستگی داره.
شما 2 راه دارید. می تونین بیخیال این مدت بشین و نخونین که آسون ترین راهه.
یا این که با تمام توان وقت بذارینو بخونین به امید خدا نتیجه بگیرین، که به نظر من اگه بخونین البته بی استرس، بهتر از بیخیال شدنه.

ممنون از لطفتون :gol:
من آدمی نیستم که بیخیال چیزی بشم امید به خدا این چند روز رو میخونم تا بعدا افسوس نخورم.

nafise05

عضو جدید
چه جالب من کارشناسی قدرت بودم الان دارم کنترل میخونم. به نظر من همون کنترل رو ادامه بدید بهتره. توی این فرصت کم شما اگه پایتون قوی هست تست های ارشد چند سال اخیر رو بزنید بهترین نتیجه رو میگیرید.
ممنونم
برای شما که لیسانستون قدرت بوده کنترل انتخاب خوبیه، منم کنترلو خیلی دوست دارم اما فک می کنم قدرت بخونم و با کنترل ترکیبش کنم، برای نظام مهندسی که خوندم به قدرت هم علاقه مند شدم، از طرفی دوست دارم توی نظام مهندسی ایشالا بعد از قبولی بتونم با گرفتن ارشد قدرت، عضویتم رو به رشته اصلی تبدیل کنم، چون کنترل رشته مرتبط حساب میشه و طراحی بهش نمی دن
متاسفانه پایه ام قوی نیست و 3 سال هم از فارغ التحصیلی گذشتن کمکی نکرده!
یه سوالی ازتون داشتم، من دوستم که مثل من کارشناسیش کنترل بود ارشد مهندسی هسته ای گرایش کنترل یا همچین چیزی گرفت، وقتی باهاش صحبت می کردم که چطور کنترلو توی هسته ای استفاده کنه و از روشهای کنترلی پیشرفته استفاده کنه میگفت روشهای کلاسیک کنترل بهترین جواب رو میدن، این دوستم که میگم خیلی به فازی و عصبی و این روشها مخصوصا توی متلب وارد بود و دانشگاه شریف خوند، نظر شما چیه؟

setare7031

عضو جدید
سوال 26 دلیلش اینه که توی ساختمان هایی که اعلام حریق اجباریه که میشه با ارتفاع 28 متر یا همون 4 طبقه رو همکف سیستم آتش نشان آسانسور هم اجباریه
سوال 30: توی حل اشتباهی 220 گذاشته که باید 50 بذاریم واسه TT
ان شالله

اگه میشه سوال 6 و 13 رو هم هر وقت تونستی جواب بده، مرسی
:gol:

nafise05

عضو جدید
ستاره جان سوال 13 سال 87 میشه ب، صفحه 168 راهنمای 13 رو ببین، همبندی باعث میشه که جریان از چندین مسیر که شامل هادی های بیگانه- مثل اسکلت ساختمون- هم میشه عبور کنه و باعث تداخل الکترومغناطیسی میشه

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
با سلام و خداقوت خدمت مهندسان عزیز
من سوال 35 سال 82 پایه 1و 2 رو مشکل دارم، مساله اینه که باری داریم که می تونه هم از طریق ترانسفورماتور و هم از طریق دیزل ژنراتور تغذیه بشه، به شکل زیر
مشاهده پیوست 180809
سوال 34 پرسیده که بهترین محل نصب بانک خازنی کدوم نقطه است، که جواب میشه A، سوال 35 پرسیده که در صورتی که بانک خازنی در جایی غیر از جواب سوال قبل نصب بشه ظرفیت آن با توجه به ظرفیت دیزل ژنراتور اضطراری به چه صورت خواهد بود؟
ظرفیت ترانسفورماتور 200 کیلو ولت آمپر و ظرفیت دیزل ژنراتور 180 کیلو ولت آمپر
جواب درست کمتر می شود هستش، اما دلیلش رو متوجه نمیشم
یه مساله دیگه هم این که سوال 40
مشاهده پیوست 180810
روش کلی حلشو مشکل ندارم، مشکلم اینه که توی حلش اومده حداقل جریان اتصال کوتاه رو برای ترانسفورماتور و بار و یک بار دیگه برای دیزل ژنراتور و بار محاسبه کرده، اولی شده 3116 آمپر و دومی شده 1946 آمپر، بعد گفته عدد بزرگتر ملاک انتخاب و تنظیم کلید خودکاره، چرا؟ مگه اولا کلید خودکار طبق شکل فقط توی مسیر ترانسفورماتور و بار قرار نداره، و ثانیا اگه قرار باشه دیزل ژنراتور هم در نظر گرفته بشه نباید حداقل جریان اتصال کوتاه رو در نظر گرفت که 1946 هستش. ممنون میشم کمک کنید
خب معلومه بانک خازن اگر هر جایی به غیر از اون مکان مناسب نصب بشه ظرفیت کمتری پیدا میکنه :d
چون حداکثر ظرفیتش در همون محل مناسب بوجود میاد.
اگه اشتباه نکنم جریان اتصال کو.تاه ژنراتور و ترانس رو حساب میکنیم . هر کدوم بیشتر بود همونو برای رنج کلید در نظر میگیریم

یه سوال دیگه هم دارم ادامه همون سوال قبلی، سوال 42
مشاهده پیوست 180811
توی حلش اومده از رابطه k.In<= Ia استفاده کرده، حداقل جریان اتصال کوتاه رو از سوالای قبل داریم 3067 آمپر، نمی دونم چرا In رو 250 گذاشته، من حدسی که می زنم اینه که چون جریان بار 227 آمپره، 250 رو انتخاب کرده، نظر شما چیه؟
سلام دوستان
کلی بگم
چرا سوالا اینجوریه .!!!
خیلی کم و کاستی هست توی صورت سوال
. مثلا همون سوال کلید خودکار و فیوز دیر و زود ذوب.!!!اصلا معنی نمیده . !خب ما اول باید ببینیم قصد چ نوع حفاظتی داریم بعد نوع مصرف کننده باید مشخص باشه و همچنین پارامتر های بار که بشه فیوز انتخاب کرد . این فرمول هم که نوشتین اصلا جای دیگه کاربرد داره . ما از این فرمول برای سیستم ارت استفاده میکنیم !!!کلا عجیب شده بد جور.!
/

sanijoon

کاربر ممتاز
ممنونم
برای شما که لیسانستون قدرت بوده کنترل انتخاب خوبیه، منم کنترلو خیلی دوست دارم اما فک می کنم قدرت بخونم و با کنترل ترکیبش کنم، برای نظام مهندسی که خوندم به قدرت هم علاقه مند شدم، از طرفی دوست دارم توی نظام مهندسی ایشالا بعد از قبولی بتونم با گرفتن ارشد قدرت، عضویتم رو به رشته اصلی تبدیل کنم، چون کنترل رشته مرتبط حساب میشه و طراحی بهش نمی دن
متاسفانه پایه ام قوی نیست و 3 سال هم از فارغ التحصیلی گذشتن کمکی نکرده!
یه سوالی ازتون داشتم، من دوستم که مثل من کارشناسیش کنترل بود ارشد مهندسی هسته ای گرایش کنترل یا همچین چیزی گرفت، وقتی باهاش صحبت می کردم که چطور کنترلو توی هسته ای استفاده کنه و از روشهای کنترلی پیشرفته استفاده کنه میگفت روشهای کلاسیک کنترل بهترین جواب رو میدن، این دوستم که میگم خیلی به فازی و عصبی و این روشها مخصوصا توی متلب وارد بود و دانشگاه شریف خوند، نظر شما چیه؟

با این هدفی که شما برای خودتون ترسیم کردین بنظر میرسه ادامه تحصیل در گرایش قدرت برای شما منطقی باشه.از روشهای کنترلی در جاهای زیادی استفاده میشه.و اینکه بگیم کنترل صرفا یک رشته برقیه درست نیست.در کنترل،هدف کنترل یک سیستمه که این سیستم میتونه یه سیستم اقتصادی یا اجتماعی هم باشه.در مهندسی هسته ای هم کنترل کاربرد زیادی داره.

nafise05

عضو جدید
با این هدفی که شما برای خودتون ترسیم کردین بنظر میرسه ادامه تحصیل در گرایش قدرت برای شما منطقی باشه.از روشهای کنترلی در جاهای زیادی استفاده میشه.و اینکه بگیم کنترل صرفا یک رشته برقیه درست نیست.در کنترل،هدف کنترل یک سیستمه که این سیستم میتونه یه سیستم اقتصادی یا اجتماعی هم باشه.در مهندسی هسته ای هم کنترل کاربرد زیادی داره.
ممنونم
درسته، از کنترل تعریف نکنید که نظرم عوض میشه! مساله اینه که من دوست دارم برق رو با کنترل کنترل کنم! چون برق هم خیلی دوست دارم

وضعیت
موضوع بسته شده است.