·▪•تاپیک بیان و رسیدگی به سوالات ریاضی و آمار●•▪·

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
یکبار دیگه توی فرمول آخر روش خودتون حد رو حساب کنید، y رو حذف کنید صورت میشه 2-2 که میشه صفر و جواب با روش کتابی که کفتین یکی میشه، یک اشتباه کوچیک کردین آخرش رو

درسته
نمیدونم چطور این همه چیزو حل کردم بعد اخرسر حد رو اشتباه حل کردم.
واقعا بعضی مواقع ادم اشتباهات عجیبی میکنه
ممنون

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام بر دوستان عزیز
هم برای یاد گرفتن این سوال رو میپرسم.
گفته این اتحاد رو ثابت کنید.

نمیتونم اثباتش کنم.اگه کسی بلد هست جواب کاملو نذاره بلکه یه راهنمایی بکنه تا من و بقیه ی دوستان علاقمند خودمون تلاش کنیم.(اون هفت تو مخرج خیلی اذیت میکنه)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام بر دوستان عزیز
هم برای یاد گرفتن این سوال رو میپرسم.
گفته این اتحاد رو ثابت کنید.

نمیتونم اثباتش کنم.اگه کسی بلد هست جواب کاملو نذاره بلکه یه راهنمایی بکنه تا من و بقیه ی دوستان علاقمند خودمون تلاش کنیم.(اون هفت تو مخرج خیلی اذیت میکنه)
با کمک یکی از دوستان (اقای kesel )تو انجمن پی سی ورد حلش کردم.اگه کسی راه دیگه ای هم به ذهنش میرسه بزاره

مرسی (ولی ایکاش خودم حلش میکردم)

deco_2006

عضو جدید
طراحی آزمایش Experimental Design

طراحی آزمایش Experimental Design

دوستان میخواسنم بدونم آیا کسی در زمینه طراحی آزمایش کاری کرده؟
یه موردی هست میخوام ببینم میشه طراحی آزمایش در موردش انجام داد یا نه

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
یه سووال از بچه های ریاضی

یه سووال از بچه های ریاضی

سلام
یه سووال توی درس پسرم بود که مثل اینکه من خیلی پیر شده ام و مغزم دیگه کار نمیکنه. لطفا شما جواب بدین. ممنون
در یک گروه حداقل 45درصد ازتعداد نفرات گروه دختر هستند. در ضمن تعداد دختران از 50 درصد گروه کمتراست.
چند نفر دختر در این گروه وجود دارند؟
3-4-5 -6 یا 7 نفر؟
ممنون

MohammadAli.E

عضو جدید
سلام
یه سووال توی درس پسرم بود که مثل اینکه من خیلی پیر شده ام و مغزم دیگه کار نمیکنه. لطفا شما جواب بدین. ممنون
در یک گروه حداقل 45درصد ازتعداد نفرات گروه دختر هستند. در ضمن تعداد دختران از 50 درصد گروه کمتراست.
چند نفر دختر در این گروه وجود دارند؟
3-4-5 -6 یا 7 نفر؟
ممنون

سلام
بنده از سوال چنین برداشت کردم که حداقل تعداد دختران 45 درصد و حداکثر 50 درصد هستند پس اگر تعداد کل گروه رو داشته باشیم میتونیم بگیم تعداد دختر ها چند تا میشه در حالی که تعداد کل گروه رو نداریم!
اعدادی هم که گفتید هر کدوم میتونه درست باشه پس تعداد کل گروه لازمه.

amin_rogh

کاربر ممتاز
سلام
بنده از سوال چنین برداشت کردم که حداقل تعداد دختران 45 درصد و حداکثر 50 درصد هستند پس اگر تعداد کل گروه رو داشته باشیم میتونیم بگیم تعداد دختر ها چند تا میشه در حالی که تعداد کل گروه رو نداریم!
اعدادی هم که گفتید هر کدوم میتونه درست باشه پس تعداد کل گروه لازمه.

به خسته نباشی مهندس!

amin_rogh

کاربر ممتاز
خودم دیشب حلش کردم!
ضمن اینکه حداقل 45درصد ولی کمتر از50درصد هستن. یعنی میتونه 49.99درصد هم باشه ولی 50درصد نیست.
بازم ضمن اینکه مهندس،اگه تعداد کل رو داشتیم که دیگه حساب معلوم بود که!
بازم ضمن اینکه این سووال مال کلاس هفتم هست. حالا حل کن ببینم مهندس چه میکنی.

MohammadAli.E

عضو جدید
خودم دیشب حلش کردم!

بازم ضمن اینکه مهندس،اگه تعداد کل رو داشتیم که دیگه حساب معلوم بود که!

بله حق با شماست بنده متوجه نشدم

تعداد دختر ها میتونه 5 ، 6 و 7 نفر باشه

اگر گروه 11 نفری باشه پس با احتساب 5 دختر درصد میشه 45.45 که درسته

اگر گروه 13 نفری باشه پس با احتساب 6 دختر درصد میشه 46.15 که درسته

اگر گروه 15 نفری باشه پس با احتساب 7 دختر درصر میشه 46.66 که درسته

m.weisy

عضو جدید
سلام دوستان من یه سوال داشتم ممنون میشم اگه کسی کمکم کنه
من یه تابع دارم منظور از داشتن فقط مختصات x y دارم و شکل تابع می خوام این تابع رو با توابع لژاندر یا بسل بسط بدم تو متلب نشد این کار و با توابع حتی تا درجه 10 هم بکنم اگه لازم شد بگید تا داده هارو هم بهتون بدم.

m.weisy

عضو جدید
کسی نمیتونه کمک کنه ؟ اگر کسی راهی بلده بگه شاید مقالش کردیم

m.weisy

عضو جدید
GA v GA500.jpg
ببین یه همچین نمودار هایی اگه شدنی بگو تا داده ها رو برات mail کنم

.angel.

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان من یه نوشته ی یک صفحه ای در مورد صحت و دقت در آمار میخواستم اینکه تعریفشون یا تفاوتشون یا برتری هر کدوم!
ممنون میشم اگه زود جوابمو بدید

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
مشاهده پیوست 135046

روشش معمولا حد اقل مربعاته دیگه. البته به شرطی که قیافه تابع بتونه شبیه یک ترکیب خطی از توابع پایه باشه و الا جواب خوبی نمیده

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان من یه نوشته ی یک صفحه ای در مورد صحت و دقت در آمار میخواستم اینکه تعریفشون یا تفاوتشون یا برتری هر کدوم!
ممنون میشم اگه زود جوابمو بدید
سلام؛امیدوارم مفیدباشه:

پیوست ها

• chapter1.pdf
    609.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

m.weisy

عضو جدید
روشش معمولا حد اقل مربعاته دیگه. البته به شرطی که قیافه تابع بتونه شبیه یک ترکیب خطی از توابع پایه باشه و الا جواب خوبی نمیده

همون دیگه با کمترین مربعات نمیشه خواستم ببینم تکنیک دیگه ای نداره :cry:

melikappp

عضو جدید
حل سیستم معادلات شامل سامِیشن!!!

حل سیستم معادلات شامل سامِیشن!!!

سلام

من برای حل یه مساله مهندسی به یک سیستم از معادلات غیرخطی رسیدم. توش همه چیزی هست! از سینوس و کسینوس بگیر تا عبارت سامِیشن!

مطابق شکل زیر:
http://s3.picofile.com/file/7646405799/Untitled.png

می خواستم ببینم شما تا به حال به همچین معادلاتی برخورد کردید؟ آیا راه حلی براش سراغ دارید؟ اگه من بخوام از روش نیوتن رافسون (یا روش طول قوس) استفاده کنم برای حلش باید چه کار کنم؟ بردار x که بردار مجهولاته در روش نیوتن، با وجود اون سامیشن ها چطور تعریف میشه؟

ممنون میشم اگر به من کمک کنید.

meytim

متخصص محاسبات عددی و MATLAB
کاربر ممتاز
سلام دوستان من یه سوال داشتم ممنون میشم اگه کسی کمکم کنه
من یه تابع دارم منظور از داشتن فقط مختصات x y دارم و شکل تابع می خوام این تابع رو با توابع لژاندر یا بسل بسط بدم تو متلب نشد این کار و با توابع حتی تا درجه 10 هم بکنم اگه لازم شد بگید تا داده هارو هم بهتون بدم.

مشاهده پیوست 135046

- اون جمله قرمز مفهوم نیست.
ـ باید روشهای "شناسایی سیستمها" رو مطالعه کنید. اگر همبستگی داده ها خیلی کوچیک نباشه از نظر ریاضی مدلش قابل شناسایی هست. اما اینکه با ترکیب تابع بسل، لژاندر، یا چندجمله ای چیز خوبی در بیاد یا نه باید تست کرد (البته در شناسایی سیستمها بسل و لژاندر مرسوم نیست).
ـ متلب یه وسیله است؛ اگه توانایی استفاده از اون رو داشته باشید، و همبستگی داده ها خیلی کوچیک نباشه، قاعدتاً باید بشه.

meytim

کاربر ممتاز
سلام

من برای حل یه مساله مهندسی به یک سیستم از معادلات غیرخطی رسیدم. توش همه چیزی هست! از سینوس و کسینوس بگیر تا عبارت سامِیشن!

مطابق شکل زیر:
http://s3.picofile.com/file/7646405799/Untitled.png

می خواستم ببینم شما تا به حال به همچین معادلاتی برخورد کردید؟ آیا راه حلی براش سراغ دارید؟ اگه من بخوام از روش نیوتن رافسون (یا روش طول قوس) استفاده کنم برای حلش باید چه کار کنم؟ بردار x که بردار مجهولاته در روش نیوتن، با وجود اون سامیشن ها چطور تعریف میشه؟

ممنون میشم اگر به من کمک کنید.

ـ اول همه جمله های همه معادله ها رو ببرید سمت چپ علامت تساوی؛ سمت راست همه معادله ها صفر می شه.
ـ بعدش باید یه تابع بنویسید که ورودیش بردار مجهولات و خروجیش برداری شامل سمت چپ معادله ها باشه. تست کنید و مطمئن شید که تابعی که نوشتید درست کار می کنه.
ـ حالا تابع روش مورد نظر رو برای حل معادله ها بکار ببرید. اگه معادله سازگار باشند، با چند بار سعی و خطا در تقریب اولیه، جواب رو پیدا می کنید.

m.weisy

عضو جدید
- اون جمله قرمز مفهوم نیست.
ـ باید روشهای "شناسایی سیستمها" رو مطالعه کنید. اگر همبستگی داده ها خیلی کوچیک نباشه از نظر ریاضی مدلش قابل شناسایی هست. اما اینکه با ترکیب تابع بسل، لژاندر، یا چندجمله ای چیز خوبی در بیاد یا نه باید تست کرد (البته در شناسایی سیستمها بسل و لژاندر مرسوم نیست).
ـ متلب یه وسیله است؛ اگه توانایی استفاده از اون رو داشته باشید، و همبستگی داده ها خیلی کوچیک نباشه، قاعدتاً باید بشه.

خب در مورد همبستگی داده ها باید پطور تحقیق کنم یه منبع خوب بهم معرفی کند

meytim

کاربر ممتاز
نصب یا copy/paste فونت

نصب یا copy/paste فونت

سلام؛امیدوارم مفیدباشه:

مرسی عزیزم ولی چرا فقط فرمولا رو میتونم ببینم؟؟؟هیچی متنی بالا نمیاره؟!:surprised:

بله منم بازش کردم پیامی اومد که میگه فونت نازنین باید داشته باشید نمیدونم چی چی:surprised:

این سه تا فونتی رو که پیوست می کنم نصب کنید حله.

پیوست ها

• fonts.zip
    101.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

aahhss

عضو جدید
کسی اثبات det ab= det a det b را بلد نیس؟

بالا