خدا ما را آفرید که ما او را بپرستیم

sh.mojtaba

عضو جدید
راز آفرینش

راز آفرینش

سلام
راز آفرینش انسان مسئله ای بوده که مورد توجه اولیای دین و بزرگان بوده و هرکس این راز را کشف کرد و به این راز ایمان آورد سعادتمند شد. حضرت علی(ع) فرمودند از کجا آمردم، آمدنم بهر چه بود و به کجا می روم؟
از طرفی یک حدیث قدسی داریم که خدا می فرماید اگر بندگی من رو بکنید همانند من می شوید.
من روی این 2 حدیث فکر و تحقیق کردم. به این نتیجه رسیدم که ما برای اینکه متعالی بشیم و به خدا برسیم به این زمین اومدیم.سعدی (علیه الرحمه) توی یکی از شعرهاش میگه:
چون شبنم فتاده بدم در پیش آفتاب.........مهرم به جان رسید و به عیوق شدم
تو توضیح این شعر داره که میگه منظور این بوه من خاک بودم و گرمای عشق خدا مرا به عیوق (ستاره ای سمت راست کهکشان راه شیری و منظور مرتبه ی بالا است) رساند.
در رابطه با خدایی شدن و عشق خدایی فکر کنید...
شاداب و با طراوت باشید

کربلایی

مدیر بازنشسته
سلام
قبلا درباره این موضوع بحث شده، ولی به نتیجه نرسیده ایم(حداقل برای من اینطوری بوده)

سلام
...من روی این 2 حدیث فکر و تحقیق کردم. به این نتیجه رسیدم که ما برای اینکه متعالی بشیم و به خدا برسیم به این زمین اومدیم.سعدی (علیه الرحمه) توی یکی از شعرهاش میگه:
چون شبنم فتاده بدم در پیش آفتاب.........مهرم به جان رسید و به عیوق شدم
تو توضیح این شعر داره که میگه منظور این بوه من خاک بودم و گرمای عشق خدا مرا به عیوق (ستاره ای سمت راست کهکشان راه شیری و منظور مرتبه ی بالا است) رساند.
در رابطه با خدایی شدن و عشق خدایی فکر کنید...
شاداب و با طراوت باشید

سلام
این سوالیه که هنوز نتونسته ام جوابی براش پیدا کنم!
شما میگی ما برای اینکه متعالی بشیم و به خدا برسیم به این زمین اومده ایم. قبول
اما من می پرسم: متعالی بودن ما به دردی می خوره؟
منظورم اینه که اگه انسان وجود نداشته باشه-که در این صورت جهان وجودش بی معنی میشه- دیگه چه فرقی می کنه که متعالی باشه یا نباشه؟ اصلا نمی شه صفتی رو به چیزی داد که نیست! اول باید انسان باشه تا بشه بهش صفت متعالی رو هم نسبت داد! حالا سوال اینه انسان چرا هست؟

winter

عضو جدید
اینو همین امروز از تو یه کتاب خوندم
خیلی به نظرم قشنگ اومد
چون خدا رو تو اون لحظه حس کردم
"داوود پیغامبر در مناجات خویش گفت:الهی!جلال لم یزل منعوت به نعت کمال،موصوف به صفت استغنا،از همه هستی مستغنی و به نعت خود باقی،نه تو را به کس حاجت و نه تو را از کسی یاری و معونت،این خلق چرا افریدی؟و در وجود ایشان حکمت چیست؟جواب امد که:ای داوود.من گنجی بودم نهان،کس مرا ندانسته و نشناخته،خواستم که مرا بدانند،و دوست داشتم که مرا بشناسند"

قربون گنجم برم
کجا خدا به این خوبی پیدا کنیم؟
ببخشید جو گیر شدم از بحث پرت شدم:smile:
بیاید حالا که ما رو افریده تا بفهمیم کیه و بشناسیمش ناراحتش نکنیم.
دعا کنید منم ناراحتش نکنم.:gol:

کربلایی

مدیر بازنشسته
اینو همین امروز از تو یه کتاب خوندم
خیلی به نظرم قشنگ اومد
چون خدا رو تو اون لحظه حس کردم
"داوود پیغامبر در مناجات خویش گفت:الهی!جلال لم یزل منعوت به نعت کمال،موصوف به صفت استغنا،از همه هستی مستغنی و به نعت خود باقی،نه تو را به کس حاجت و نه تو را از کسی یاری و معونت،این خلق چرا افریدی؟و در وجود ایشان حکمت چیست؟جواب امد که:ای داوود.من گنجی بودم نهان،کس مرا ندانسته و نشناخته،خواستم که مرا بدانند،و دوست داشتم که مرا بشناسند"

قربون گنجم برم
کجا خدا به این خوبی پیدا کنیم؟
ببخشید جو گیر شدم از بحث پرت شدم:smile:
بیاید حالا که ما رو افریده تا بفهمیم کیه و بشناسیمش ناراحتش نکنیم.
دعا کنید منم ناراحتش نکنم.:gol:

سلام
ممنونم از صحبت های خوبی که کردید
اما چند سوال:
اگر قبول کنیم که خدا انسان را آفرید تا شناخته بشه، این مشکل پیش میاد که مگر خدا بی نیاز نیست؟ آیا این نوعی نیاز نیست که خدا دوست داره شناخته بشه؟ آیا خدا به شناخته شدن توسط مخلوق خودش نیازی داره؟
موفق باشید

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
ذكرياي عزير داري وارد عرصه اي ميشي كه بهش ميگن خرد ادامه بده حتما به سوالات پاسخ ميدم و يقين بدان شما را قانع خواهم كرد تا بتواني از بند افكار گذشته بدر امده و وارد دنيايي شوي كه پر از زيبايي و طراوت است
سلام
اما چند سوال:
اگر قبول کنیم که خدا انسان را آفرید تا شناخته بشه، این مشکل پیش میاد که مگر خدا بی نیاز نیست؟ آیا این نوعی نیاز نیست که خدا دوست داره شناخته بشه؟ آیا خدا به شناخته شدن توسط مخلوق خودش نیازی داره؟
موفق باشید

yamaha R6

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من ازش خیلی وقت پیش پرسیدم اما جوابی نداد . تو اون دنیا ازش می پرسم.

( با خدا باید رفیق بود )

winter

عضو جدید
سلام
اما چند سوال:
موفق باشید

زکریای عزیز
ببخشید دیر جواب میدم
چند دفعه خواستم جواب بدم اما راستش وقت نمیشد

خدا به شناخته شدن توسط ما نیاز نداره
به نظر من افرینش ما هیچ سودی برای او نداره
جز این که ناراحتش میکنیم هیچ کار دیگه ای نمیکنیم
شاید این همه ادمو فقط به خاطر این افریده که پیامبرا و اماما رو بیافرینه که او رو بشناسن
اخه فقط اونان که خدا رو شناختن
نه منی که جز گناه کاری بلد نیستم.
خدا میگه بنده هاشو برای خودش افریده
اما خودم هم نمیدونم چرا باید بنده هایی رو بیافرینه که جز ناراحت کردنش کاری نمیکنن(منظورم به خودمه،قصد جسارت ندارم)
این که من گفتم ممکنه یکی از علتهاش باشه که به قول شما میگه خدا نیازمنده
پس نقض میشه
راستش میترسم در مورد این قضیه چیزی بگم
اخه میترسم کفر بشه
مجبورم تو این یه زمینه چیزایی که از تو کتابا خوندمو بگم
البته باز هم همون سوال شما به جای خودش میمونه
اما میگم
"ابوبکر واسطی این ایت بر خواند و گفت:خداوند ذوالجلال،قادر بر کمال،به جلال و عزت خویش و کمال قدرت خویش کاینات و محدثات در وجود اورد،تا هستی وی بدانند و خداوندی وی بشناسند و از صنع وی به کمال علم و قدرت وی دلیل گیرند...ایشان را از کتم عدم در وجود اورد بر وفق علم خویش،که وی در ازل دانست که خلق را افریند،خداست که خلق وی با وفق علم وی برابر اید."

باز هم معذرت میخوام که جوابم کامل نیست.

psychologist

عضو جدید
فقط میتونم بگم همه دانش بشریت در برابرعلم خداوند اینقدر کمه که ما نمیتونیم به سوالایی که در مورد اون ذات مقدس جواب بدیم پس فقط میگم که دوستش دارم وامیدوارم فقط یه گوشه چشمی به منم داشته باشه.

sh.mojtaba

عضو جدید
سلام
قبلا درباره این موضوع بحث شده، ولی به نتیجه نرسیده ایم(حداقل برای من اینطوری بوده)

سلام
این سوالیه که هنوز نتونسته ام جوابی براش پیدا کنم!
شما میگی ما برای اینکه متعالی بشیم و به خدا برسیم به این زمین اومده ایم. قبول
اما من می پرسم: متعالی بودن ما به دردی می خوره؟
منظورم اینه که اگه انسان وجود نداشته باشه-که در این صورت جهان وجودش بی معنی میشه- دیگه چه فرقی می کنه که متعالی باشه یا نباشه؟ اصلا نمی شه صفتی رو به چیزی داد که نیست! اول باید انسان باشه تا بشه بهش صفت متعالی رو هم نسبت داد! حالا سوال اینه انسان چرا هست؟

سلام ببخشید از ایییییییییییییییییین همه تاخیر
من سوال شما رو متوجه نشده بودم. انسان آفریده شد تا خدا قسمتی کوچک از قدرت خودش رو به نمایش در بیاره. خدا می فرماید که اگر شما بندگی کنید میشوید مثل من. خدا میخواست نمایی از خودش رو به نمایش بگذاره. این بحث رو فیس تو فیس راحت تر میتونم ادامه بدم تا این طور. شرمنده
شاد باشید

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من سوال شما رو متوجه نشده بودم. انسان آفریده شد تا خدا قسمتی کوچک از قدرت خودش رو به نمایش در بیاره. خدا می فرماید که اگر شما بندگی کنید میشوید مثل من. خدا میخواست نمایی از خودش رو به نمایش بگذاره. این بحث رو فیس تو فیس راحت تر میتونم ادامه بدم تا این طور. شرمنده
شاد باشید

خدا نیازی به دیده شدن نداره
این افکاره ماست که اشتباست
دوست داریم با کارامون مورد توجه دیگران قرار بگیریم، ولی خدا نه
منظورتون از بندگی چیه ؟

من انسانی آزاد هستم و شخصی در بند نیستم، خدا بخشی از من است و اعمال من و افکارم خدا رو برام میسازه، هر حرفی از من نشون دهنده من و افکارم از شناخت خداست

-----------
حالا این نظریه منه و مثل هر نظریه ای که تا حالا ثابت نشده و فقط زمان برای انسان اثباتش میکنه این هم همینطوره

این جهان جاییس برای کفاره گناهان ما، همینطور که ما در این دنیا زندگی میکنیم، دنیایی بوده که درونش زندگی میکردیم و ما هیچی هم الان از یاد نداریم
همون انسان
در این دنیا
در یه موقعیت قرار میگیره
فرقی نمیکنه که پاک بوده باشی یا گناهکار، تو اینجا زندگی میکنی، در هر شرایطی که ممکنه، و باز میتونی بر گناهانت اضاف کنی یا اونا رو پاک کنی، انسانی پلید باشی یا پاک با قلبی پاک

بعد از این دنیا هم همینه، زندگی میکنیم!

خدا به هیچه ما احتیاجی نداره ! ما احتیاج داریم زندگی کنیم !

-----

حالا چرا آفریده شدیم در ابتدا، نه اینکه بگیم در این دنا آٰفریده شدیم !
چیزی که باید از خودش بپرسیم

پس بهتره حرفی نزم که آینده از گفتنش پشیمون بشم!

winter

عضو جدید
خدا نیازی به دیده شدن نداره
این افکاره ماست که اشتباست
دوست داریم با کارامون مورد توجه دیگران قرار بگیریم، ولی خدا نه
منظورتون از بندگی چیه ؟

من انسانی آزاد هستم و شخصی در بند نیستم، خدا بخشی از من است و اعمال من و افکارم خدا رو برام میسازه، هر حرفی از من نشون دهنده من و افکارم از شناخت خداست

-----------
حالا این نظریه منه و مثل هر نظریه ای که تا حالا ثابت نشده و فقط زمان برای انسان اثباتش میکنه این هم همینطوره

این جهان جاییس برای کفاره گناهان ما، همینطور که ما در این دنیا زندگی میکنیم، دنیایی بوده که درونش زندگی میکردیم و ما هیچی هم الان از یاد نداریم
همون انسان
در این دنیا
در یه موقعیت قرار میگیره
فرقی نمیکنه که پاک بوده باشی یا گناهکار، تو اینجا زندگی میکنی، در هر شرایطی که ممکنه، و باز میتونی بر گناهانت اضاف کنی یا اونا رو پاک کنی، انسانی پلید باشی یا پاک با قلبی پاک

بعد از این دنیا هم همینه، زندگی میکنیم!

خدا به هیچه ما احتیاجی نداره ! ما احتیاج داریم زندگی کنیم !

-----

حالا چرا آفریده شدیم در ابتدا، نه اینکه بگیم در این دنا آٰفریده شدیم !
چیزی که باید از خودش بپرسیم

پس بهتره حرفی نزم که آینده از گفتنش پشیمون بشم!
من منظورم از بندگی کار خاصی نیست
یه بار تو رادیو یه جمله قشنگ شنیدم
میگفت بندگی یعنی همون کارایی رو بکنیم که فطرتمون دوست داره
فطرت ما دروغ،غیبت،یا خیلی از کارای زشت دیگه رو دوست نداره
اما ما بهش توجه نمیکنیم
اینه که میشیم گناه کار
امامای ما به فطرتشون توجه میکردن
همین بود که خدا دوسشون داشت
اگه ما هم به فطرتمون توجه کنیم میشیم بنده خوب خدامون
سخت نیس
فقط باید یه کم اراده داشته باشیم
جوجو
تو گفتی یه ادم ازادی
قبول
از کی ازادی؟
ازادی خوبه
خیلی هم خوبه
خودم یه بار سر همین ازادی که فک میکردم مفت از دستش دادم از خودم متنفر شدم
اما من میگم این ازادی در مورد چیزای این دنیاست
منظورت اینه که اشکال داره ادم بنده خداش باشه؟
اخه من فک میکنم این یه افتخاریه که نصیب هر کسی نمیشه
همه نمیتونن بنده خدا باشن
همه هستیم
منظورم بنده اییه که او دوست داره
او بهش افتخار میکنه
اونی که به خاطرش یکی از فرشته هاشو از درگاه خودش بیرون کرد
فقط برا اینکه غیرتش اجازه نداد ببینه یکی برا بندش ارزش قاعل نیس
اونی که خدام بهش افتخار کنه
به فرشته هاش بگه اینه اونی که میگفتید نیافرینمش
نه اونی که خودم میخوام
شاید منظورتو بد متوجه شدم
اما من معتقدم افتخار بندگی به هر کسی داده نمیشه
دعا کنید این افتخارو به هممون بده
که بنده بی خداش با یه سنگ فرقی نمیکنه

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من از کلمه بندگی خوشم نمیاد
من میگم ما خودمون جزیی از خداییم
در واقع اگه جزیی از خدا نباشیم به نظر من خدایی وجود نداره

ما بندگی نمیکنیم چون خدا ستمگر نیست، خدا انسان را آزاد آفرید !

برداشت من از این کلمه برده ای در بند کشیده شده هستش !

ما جزیی از کل هستیم بخاطر همین میگم اعمال ما خدای خودمون رو میسازه و نوع نگرش و دیدمون نسبت به خدا، حتی میتونیم خدا رو ظالمترین فرد برای خودمون ببینیم، دیدم افرادی که چنین حس و فکر دارند، کم نیستند متاسفانه

sh.mojtaba

عضو جدید

ما جزیی از کل هستیم بخاطر همین میگم اعمال ما خدای خودمون رو میسازه و نوع نگرش و دیدمون نسبت به خدا، حتی میتونیم خدا رو ظالمترین فرد برای خودمون ببینیم، دیدم افرادی که چنین حس و فکر دارند، کم نیستند متاسفانه

سلام
جالبه توی حرفاتون گفتید ما جزیی از کل هستیم. درسته خدا نیازی به دیده شدن نداره خدا میخواست تجلی قدرت خودش رو به ملائکه اش نشون بده که داد. البته این یک نگاه سطحی نگر هست. اگر اشتباه نکنم هر دوتا یک چیز رو میگیم اما در قالب مختلف!
راستی بندگی بردگی نیستش ها:biggrin:;) ولی تا حدودی موافقم فکر کنم بد ترجمه شده بهتره بجای بندگی بگیم آزادگی. چرا که هر که با خدا باشه پادشاهی میکنه و یک آزاده است بمعنای واقعی.

حق نگهدارت

baroonearamesh

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو اگر در تپش باغ خدا را دیدی

همت کن

و بگو ماهی ها حوضشان بی آب است.................

مبشر

عضو جدید
سلام

رابطه ی انسان با خدا رابطه ی عاشق و معشوق است. خدا عاشق است و یا معشوق؟
عشق دو طرفه است .
خدا بنده ماست و یا ما بنده ی خدا؟؟؟؟؟
هر دو !!!!!!
این استدلال از قرآن گرفته شده است. در برخی آیات برتر ، خدا و انسان جابجا می شوند و خداوند خود را بنده می کند و او ،من می شود . از جمله :
ان تنصر الله ینصرکم(محمد7)
یقرض الله قرضا حسنا(حدید11)

خدا بی نیاز است اما نیازمند است و می گوید به من کمک کنید(جمع اضداد)
خداوند غنی است و ما فقیر اما خداوند هم فقیر و نیازمند قرض است (جمع اضداد)
قرآن یاد خداست اما قرآن یاد ماست.(کتابا فیه ذکرکم)انبیاء 10
قرآن کلام خداست اما قرآن کلام بنده ی خداست. (انه لقول رسول کریم)تکویر 19

لذا میتوان گفت خدا جان آدمی است و آدم ، جسم خداست. رابطه ی انسان با خدا رابطه ی جسم با جان است.

کربلایی

مدیر بازنشسته
...
خدا به شناخته شدن توسط ما نیاز نداره
به نظر من افرینش ما هیچ سودی برای او نداره
جز این که ناراحتش میکنیم هیچ کار دیگه ای نمیکنیم
شاید این همه ادمو فقط به خاطر این افریده که پیامبرا و اماما رو بیافرینه که او رو بشناسن
اخه فقط اونان که خدا رو شناختن
نه منی که جز گناه کاری بلد نیستم.
خدا میگه بنده هاشو برای خودش افریده
اما خودم هم نمیدونم چرا باید بنده هایی رو بیافرینه که جز ناراحت کردنش کاری نمیکنن
...

"ابوبکر واسطی این ایت بر خواند و گفت:خداوند ذوالجلال،قادر بر کمال،به جلال و عزت خویش و کمال قدرت خویش کاینات و محدثات در وجود اورد،تا هستی وی بدانند و خداوندی وی بشناسند و از صنع وی به کمال علم و قدرت وی دلیل گیرند...ایشان را از کتم عدم در وجود اورد بر وفق علم خویش،که وی در ازل دانست که خلق را افریند،خداست که خلق وی با وفق علم وی برابر اید."

سلام
در اینکه پیامبران و امامان معصوم خدا را آنگونه که هست شناخته اند و بهترین توصیف را از ذات مقدسش کرده اند شکی نیست. اما سوال اینجاست که اگر انسان خلق نمی شد، دیگر نیازی به خلق پیامبر و امام هم نبود!

چند بار جمله ای رو که از ابوبکر واسطی نوشتید رو حوندم، اما هر بار برداشت متفاوتی ازش کردم، سعی میکنم بیشتر درباره اش فکر کنم.
ممنون
موفق باشید

شاد باشید

سلام آقا مجتبی گل
همون طور که سایر دوستان هم اشاره کردند، خدا چرا می خواد شناخته بشه؟ چرا این همه هزینه برای شناخته شدن صرف کرده؟ چه خیری در شناخته شدن خدا هست؟
موفق باشید

سلام
برعکس شما
من از اینکه اسم بنده خدا رو روم بزارنند خوشحال میشم، چون ائمه معصوم و بزرگان دین همیشه در نیایش هاشون می گن: «انا عبد الضعیف» و عبارتهایی شبیه این. البته این فقط علاقه شخصی منه
موفق باشید

FZ.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
من بارها اتفاق افتاد سر یه مشکل کوچیکی که داشتم دادم میرفت تو آسمونا که خدایا منو چراآفریدی که فقط زجر بکشم.اما وقتی اون شب خدا داشت قدرتشو به من نشون میداد و من با تمام وجودم داشتم با مرگ می جنگیدم تنها چیزی که تو ذهنم بود این بود که ای خدا بذار به دنیا برگردم قول میدم با دست پر بیام پیشت.زندگی یه موهبت قشنگیه هر چند که من هنوز تو ذهنم سوالایی دارم که حتی نمیدونم چه جوری باید بپرسمشون.

archisem

عضو جدید
سلام دوستان
امیدوارم دلتون خدایی باشه
میخواستم بدونم آیا خدا ما را آفرید که ما او رو بپرستیم
به چه دلیل ما به روی زمین آمدیم
سلام...!
راستشو بخواي فلسفه هبوط آدم هميشه براي ادم ها سوال بوده و هر كس به اندازه فهم خودش و با دانسته ها و پيشفرض هايي و از ديدگاه خاصي به اون جواب داده...
واقعيت اينه كه خيلي از ماها مسلمون ها ... حاج آقا ها ...!! در نگاه اول به اين آيه قرآن كه ميگه : و ما خلقنا الجن و الانس الاّ ليعبدون ... استناد ميكنن و ميگن آفرينش براي عبادته ...
بعضي ها هم پا رو فراتر ميذارن و ميگن كه خدا ما رو آفريده تا با عبادت او به سعادت برسيم و به قول بروبچ پله هاي ترقي رو يكي يكي طي بكشيم!!!!
اما راستش به نظر منطقي نمياد ... اين جواب ها خيلي سطحي و ساده اس!!‌نه؟
خدايي كه صمد و بي نيازه ... قهاره و قادره ... و تمام صفات رو به اكمل صورت داره ... چه نيازي به ما و عبادتمون ميتونه داشته باشه ؟!!! و حقيقت اينه كه ما ادم ها كه ذهنمون نسبت به كل خداوند ... محدوده و به زحمت ميتونيم از لحظه حضورمون در زمين رو توجيه كنيم .... قطعا در توجيه اين كه قبل از خلقت ما چي بوده مشكل داريم...
البته جايي در سوره بقره كه اشاره ميكنه خداوند به صحبتش با فرشته ها و اعتراض اونهابه آفارينش آدم ... كه ميگن: قالوا اتجعل فيها من يفسد فيها و يفسك الدماء و نحن نسبح و نقدس لك؟(معني نميكنم ... اوايل سوره بقره اس... زحمتشو بكشين يه سر به قرآن بزنين اگه عربي تون ضعيفه) كه در تفاسير اومده ... ممكنه قبل از ادم ها يعني ماها ... خداوند مخلوقات ديگه اي در زمين داشته كه فساد ميكردن و فرشته ها با ذهنيت قبلي اين حرف رو زدن ...
البته در سيرالعباد الي المعاد ،‌سنايي هم بخشي كه به آفرينش آدم مربوط ميشه... نكته هاي جالب عرفاني خلقت آدم رو اشاره كرده ... بهتره خودتون ببينيد و استفاده كنيد.
ياحق

fatimma

عضو جدید
راستش تمام جوابها نظریات شخصیه که نه میشه رد کرد و نه میشه خیلی کامل پذیرفت
جوابی که خود خدا به این سوال داده اینه
زمانی که فرشتگان به خدا گفتن چرا مخلوقی رو خلق کردی که در زمین فساد میکنه و ......
خداوند به فرشتگان پاسخ داد: من چیزی را میدانم که شما نمیدانید
اگر میخاست میتونست خیلی واضح بگه ولی نگفت
اصولا رابطه با خدا یه جور عشق بازیه به نظر یکی خوبه به نظر یکی بیهودست

بالا