مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

deremel400

عضو جدید
کمک پرورش لیلیوم

کمک پرورش لیلیوم

من عید سال قبل یه گلدون لیلیوم خریدم وقتی که گلش تموم شد بازم بهش آب و کود مایع دادم.بعد که شاخه ی اصلی داشت زرد میشد اونو بریدم تو گلدون چند تا تک برگ از خاک زد بیرون منم تصمیم گرفتم که خاک گلدون را وارونه کنم و پیازچه ها را در بیارم هر کدوم از پیازچه ها را توی یک گلدون سفالی که توش خاک برگ با پرلیت بود قرار دادم اما حالا بعد حدود یک هفته اون برگهایی که از پیازچه ها زده بود بیرون داره خشک میشه لطفا دوستانی که تجربه دارند کمک کنند چون دارم دپرس میشم بدبخت گل بیچاره را به چه روزی انداختم داشت مثل بچه آدم زندگی می کرد:cry:

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
چند تا سوال داشتم ازتون...
اندازه پیازچه هاتون چقدر بود؟ (منظور از اندازه پیاز دور بیشترین حجمش به عبارت ساده تر دور کمرش)
در حال حاضر گلدوناتون رو کجا گذاشتین؟ بیرون از خونه یه داخل خونه؟
چه مدت از گلدهی میگذره و چه مدت از زرد شدن گیاهتون میگذره؟

deremel400

عضو جدید
سلام
من پیازهام بزگترینش مثلا اندازه ی یک حبه قند بود و کوچکترینش اندازه یه نخود اما همشون حداقل یک برگ ازشون بیرون امده بود
گلدون ها را کنار پنجره داخل خونه گذاشتم که دما داخل را اندازه گرفتم در شب حدود 23درجه.البته یه چندتا پیاز بود که برگ نداشت منم اونا را تو یه قسمت خونه گذاشتم که دماش حدودا 15درجه هست.آخه یه دوتا کتاب خریدم یه چیزایی توش نوشته بود اما متاسفانه کاربردی نبود.
حدودا 6ماه از گل دادن میگزه و تقریبا2ماه از زرد شدن
راستی یه نکته اینکه پیاز اصلی را تو خود گلدون گذاشتم باشه و داره رشد میکنه و 5تا برگ داده(برگهای درست و حسابی نه مثل اون پیازا یه برگ نازک و دراز)
باتشکر(اون عکسهای گل های خودتونو دیدم خیلی خوب و قشنگ بود)

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اندازه پیاز اصلی که گرفته بودید چقدر بود؟
الان پیاز مادر چقدره؟ ساقه داده یا برگ تنهاست؟اگه ساقه داره ضخامتش چقدره؟ نازکه و علفیه یا قویه؟
در کل چند تا پیاز داشتید (اصلی)؟

اخه پیازهای لیلیوم بر اساس نوع ورایته درجه بندی میشن... مثلا یک ورایته پیاز درجه یکش اندازه 16 -18 cm درجه دوش 14-16 و درجه سه 12-14 cm هست که درجه یک احتمال گلدهی صد در صد داره و واسه گلخانه از درجه یک استفاده میکنن چون درصرفه اقتصادی نداره و درجه دو و سه رو واسه فضای سبز و ...
این اندازه ای که شما فرمودید احتمال گلدهیش خیلی خیلی پاییه .. نزدیک به صفر... چون ذخیره غذایی مناسبی نداره...
بهتر بود سوخ ها (پیازچه هه) رو جدا نمیکردید تا به اندازه ای کافی بزرگ بشه و ذخیره غذایی داشته باشه ...
برای تکثیر به واسطه سوخ باید دو الی سه سال سوخ ها رو از سوخ مادر جدا نکرد تا بتونن به کمک سوخ مادر بزرگ بشن... سوخ های کوچک ساقه و برگ میدن اما گل نمیدن... که همین باعث تقویتشون میشه... ونباید برگشونو جدا کرد...
و اما میرسیم به دوره سرمایی؟ دوره سرمایش رو چطور گذرونده؟

اینو بخونید بد نیست....

چرخه رشد پیاز لیلیوم:
در تابستان اندام هوایی پیاز از بین رفته و قسمت زیر زمینی در زمین وجود دارد اندام زمینی در تابستان گرمای تابستانی پیام هورمونی برای انگیزش گلدهی به آن می دهد سپس در پاییز و زمستان سرما نیاز است که پیام هورمونی را به گل تبدیل کند و اندامهای گل در پیاز تشکیل شود که دوره سرما را نیاز سرمایی گویند.
بعد از سرمای زمستان در فصل بهار گلی که در داخل پیاز تشکیل شده رشد میکند و از پیاز بیرون می آید (دمای سرما برای گلخانه 4-7 درجه سانتی گراد به مدت 2 ماه)
در کشورهایی که پیاز صادر میکنند عملیات سرمادهی انجام میدهد سپس تا صفر درجه سانتی گراد انرا راکد میکنند.سپس برای کشت میتوام در اوایل بهار که خطر سرما از بین رفت انرا کشت می کنند.

آخرین ویرایش:

masoud69

عضو جدید
سلام آقا مسعود. این طور که معلومه ما نه تنها هم رشته ایم بلکه که هم سن هم هستیم.
من که مهندسی آب رو انتخاب کردم.آخه بازار کار بهتری داره.
البته خوب فرق داره کدوم دانشگاه باشی ولی نیروی انتظامی هم از لحاظ مقطع تحصیلی ای که می تونین ادامه بدین و هم از لحاظ حجم بالای کار مناسن نیست در صورتی که بعضی از گرایش های مهندسی آب تا دکترای پیشرفته هم داره..........[ ممنون به خاطر راهنماییت تا حالاشک داشتم اما حالا دیگه تصمیمگرفتم اب را ادامه بدم برات ارزوی موفقییت می کنم بای

deremel400

عضو جدید
2تا پیاز بزرگ دارم که اندازه ی یه نارنگی کوچیکه که یکیش فقط برگ داده اون یکی هم هیچی نداده حالا من چیکار کنم که حداقل پیاز اصلی گل بده یعنی ببرمش تو جای سرد ؟اگه بشه میخام برا عید گل بده .من واقعا تشکر می کنم که اینقدر با حوصله به من جواب میدید

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خواهش میکنم وظیفه س....
این هم میشه یه تجربه ای واسه ما....

اگه امکانش هست یه عکس از همه پیازهات و گلدوناش بگیر ببینیمشون... دست شما درد نکنه...

این دو ماه کجا نگه داریشون کردین؟جای سرد بود یا تو گلدان تو خونه؟ سری قبل پیازهاتون چند روزه گل داد؟
اون پیازی که برگ داده برگش چه شکلیه... برگ علفی و نازکه یا ساقه داره مثل گل قبلیتون؟

منم یه بار یکی از پیازام (با وجود اینکه درجه یک بود و فروشنده مطمئن بود که دوره سرمایش رو گذرونده بود) هیچ رشدی نکرد... من هم گذاشتم تو مقداری کوکوپیت و تو کیسه و تو یخچال و تاریخ زدم... همین روزاست که دوره سرمایش تمام میشه... امیدوارم که رشد کنه و گل بده...

پیشنهادم اینه که شما هم همین کار رو کنید واسه اون پیازی که برگ نداده...

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
مریم جان واقعا دستت درد نکنه که با حوصله و دقت کامل جواب دوستمون رو میدی
من همچنان این تایپک رو پیگیری میکنم
ایشالله هردوتون به نتایج خوبی برسید

موفق باشید

@ RESPINA @

عضو جدید
کاربر ممتاز
وای که من چقدر لیلیوم و دوست دارم اگه میشه عکسم بذارین...

deremel400

عضو جدید
خواهش میکنم وظیفه س....
این هم میشه یه تجربه ای واسه ما....

اگه امکانش هست یه عکس از همه پیازهات و گلدوناش بگیر ببینیمشون... دست شما درد نکنه...

این دو ماه کجا نگه داریشون کردین؟جای سرد بود یا تو گلدان تو خونه؟ سری قبل پیازهاتون چند روزه گل داد؟
اون پیازی که برگ داده برگش چه شکلیه... برگ علفی و نازکه یا ساقه داره مثل گل قبلیتون؟

منم یه بار یکی از پیازام (با وجود اینکه درجه یک بود و فروشنده مطمئن بود که دوره سرمایش رو گذرونده بود) هیچ رشدی نکرد... من هم گذاشتم تو مقداری کوکوپیت و تو کیسه و تو یخچال و تاریخ زدم... همین روزاست که دوره سرمایش تمام میشه... امیدوارم که رشد کنه و گل بده...

پیشنهادم اینه که شما هم همین کار رو کنید واسه اون پیازی که برگ نداده...
:gol:
متاسفانه دوربین بدرد بخور ندارم با دوربین گوشی هم عکس نگیرم سنگین تره 1.3M
دو ماه نیست که به گلدون جدا از هم انتقال دادم بلکه حدود دو هفته است.گلدون ها یکیش در دمای15و بقیه تو خونه تو دمای حدود23.دفعه قبلی پیاز نخریدم خود گل رشد کرده را تو عید خریدم.
من 2تا پیاز بزرذگ دارم که فقط یکیش تو دمای اتاق برگ کرده و برگهاش قوی وخوبه اما هنوز ساقه نکرده اما پیازچه ها برگهاشون خیلی ضعیف و نازکه بعضی هاشون هم برگشون زرد شد افتاد.
سرمایش یعنی اینکه پیازهای کوچک را تو یخچال بگذارم؟این کوکوپیت و پیت ماس چیه که اینقدر هم گرونه؟چه فایده ای داره؟
آیا اصلا این خاکی که من برا گشت استفاده کردم خوب بوده؟
اصلا بهترین بستر کشت برای لیلیوم چیه:gol::smile:

islamboy

عضو جدید
میوه ای مانند کیوی ؟؟؟

میوه ای مانند کیوی ؟؟؟

سلام .....
میوه ای مانند کیوی میتونید معرفی کنید که در شمال کشور گیلان بتونیم بکاریم ..مانند کیوی پرمحصول باشه واز لحاظ اقتصادی هم به صرفه باشه ؟؟؟؟؟؟؟
موفق باشید..

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
متاسفانه دوربین بدرد بخور ندارم با دوربین گوشی هم عکس نگیرم سنگین تره 1.3M
دو ماه نیست که به گلدون جدا از هم انتقال دادم بلکه حدود دو هفته است.گلدون ها یکیش در دمای15و بقیه تو خونه تو دمای حدود23.دفعه قبلی پیاز نخریدم خود گل رشد کرده را تو عید خریدم.
من 2تا پیاز بزرذگ دارم که فقط یکیش تو دمای اتاق برگ کرده و برگهاش قوی وخوبه اما هنوز ساقه نکرده اما پیازچه ها برگهاشون خیلی ضعیف و نازکه بعضی هاشون هم برگشون زرد شد افتاد.
سرمایش یعنی اینکه پیازهای کوچک را تو یخچال بگذارم؟این کوکوپیت و پیت ماس چیه که اینقدر هم گرونه؟چه فایده ای داره؟
آیا اصلا این خاکی که من برا گشت استفاده کردم خوب بوده؟
اصلا بهترین بستر کشت برای لیلیوم چیه:gol::smile:

اگه بتونی با یه عکس بذاری (هرچند کیفیت پایین) ممنونتون میشم... عالی میشه... چون وقتی یه چیزی رو ببینی بهتر متوجه میشی... منظورم از دما دمای معمولیه اتاقه که نه خیلی سرد باشه و نه خیلی گرم...

ارتفاع برگهاش چقدره... برگهایش چجورین مثل پیاز نرگس شده که یا مثل لیلیوم که روی یه ساقه س...

دوره سرما بهش بدی یعنی اینکه پیاز واسه اینکه گل بده حتما باید این دوره سرمایی رو ببینه وگرنه گل نمیده... احتمال داره سبز بشه اما گل نمیده...

کوکوپیت و پیت ماس از بسترهای هیدروپونیکه (کشت بدون خاک)... کوکوپیت الیاف درخت نارگیله
و پیت ماس هم از تجزیه ناقص مواد آبی در شرایط بی هوازی یا نسبتا هوازی تولید میشه و....
کوکوپیت خیلی گرون نیست که:w20: اما پیت ماس قیمتش رو نمیدونم... انشالله تو تاپیک کشت هیدروپونیک کامل
اینا به همراه عکسشون رو توضیح میدم....مگه بسترت چی بوده؟
بستر لیلیوم تا اونجایی که بهم گفتن... اگه بخوای هیدروپونیک کار کنی 35 درصد پرلیت و 65 درصد کوکوپیت....
اگه بخوای خاکی کار کنی... یه بستر از خاکبرگ و ماسه (ا قسمت ماسه 3 قسمت خاکبرگ)
البته بستر های دیگری هم هست...
ببخشید دارم یه سری مطلب راجب به لیلیوم تایپ میکنم گفتم اون که تمام شد جواب تمام سوالاتون انشالله میگیرد... این شد که دیر شد... عذر میخوام

deremel400

عضو جدید
با تشکر سعی می کنم عکس بزارم
بستر من خاکه (ترکیبی از خاکبرگ و پرلیت)
برگ های اون پیاز اصلی خیلی قویه ومثل برگ روی ساقه هست
شما خیلی لطف می کنید جواب می دهید من از شما معذرت می خواهم که عجولم

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با تشکر سعی می کنم عکس بزارم
بستر من خاکه (ترکیبی از خاکبرگ و پرلیت)
برگ های اون پیاز اصلی خیلی قویه ومثل برگ روی ساقه هست
شما خیلی لطف می کنید جواب می دهید

مشتاقانه منتظریم...
مشکلی نداره .... میشه به جای ماسه از پرلیت استفاده کرد...
خواهش میکنم... وظیفمه... شما ببخشید به موقع پاسخ ندادم

saina110

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.يه مقاله درباره تاثير نانو بر ابياري نياز دارم . خيلي فوريه كمك كنين لطفا

saina110

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. مقاله درباره تاثير نانو بر ابياري مييييييخاااممممم.

Mag!ciaN

عضو جدید
سلام. من گزارش كار كامل اندازه گيري وزن مخصوص حقيقي و ظاهري رو ميخوام. فوري فوري. تنكس

لاله سرخ

عضو جدید
شرایط عضویت در انجمن علوم باغبانی ایران را بگویید

شرایط عضویت در انجمن علوم باغبانی ایران را بگویید

سلام بر همه شما عزیزان
لطفا" شرایط و مدارک لازم برای عضویت در انجمن علوم باغبانی ایران برایم بنویسید
ممنون می شوم با تشکر فراوان لاله سرخ:gol::smile:

qerenfil

عضو جدید
در مورد کشت در گلخانه کمکم کنید

در مورد کشت در گلخانه کمکم کنید

سلام
من میخوام زمینی (گلخونه ای)رو که قبلا توش خیار میکاشتن اجاره بکنم. اصلن هم از باغبانی و گلخانه و کاشت و داشت و فروش و کارگر و هزینه هاش چیزی نمیدونم
عصری میرم محل رو ببینم
حالا لطفن کمکم کنین در بازدید از محل چه چیزها و نکاتی رو باید مد نظر داشته باشم؟
چشمم چه چیزی رو ببینه ؟
برای پاسخ به سوالات احتمالی شما عزیزان من باید چه اطلاعاتی رو در چه زمینه هایی جمع آوری کنم؟(هزینه ها کارگر مجوز سوخت سموم وسایل ساختمان ....)
خلاصش کمکم کنید
اهان و اینکه منم اونجا خیار بکارم یا یه چیز دیگه
خیلی هم مخلصم فعلا همین

hale a.a

عضو جدید
کاربر ممتاز
در خواست جزوه

در خواست جزوه

سلام
كسي راهنماي نرم افزار sirmodeرو داره؟
لطفا براي دانلود بذارين
با تشكر:)

شیرین بانو

عضو جدید
عکس می خوام بچه ها کمک؟

عکس می خوام بچه ها کمک؟

سلام دوستان گلم.
مثل همیشه به کمککتون احتیاج دارم
می خوا چند تا عکس از بسه بندی سبزیجات تو ایران به من بدید.
ممنون می شم.

HaQiQaT

عضو جدید
کاربر ممتاز

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
عجب این بسته بندی های خرما رو چرا گذاشتین

اینو استادمون سر کلاس بهمون نشون داد

واقعا تو ایران به بسته بندی اهمیت نمیدهند
و یا محصولات بسته بندی نمیشه یا بد بسته بندی میشه

شیرین بانو اصلا ایران سبزی بسته بندی میکنن؟