مسابقه ••• هر کی گفت مشکل چیه؟

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
somatogamy: این روش تولید مثل بوسیله ی سلولهای سوماتیکی (سلولهای رویشی ) صورت میگیرد در برخی از کیتریدها لقاح بین ریزوید ها انجام میشود. پس از لقاح اسپور مقاوم تولید میگردد .یعنی از یک تال استطالعه ی سیتو پلاسمی بدون هستهخارج میشود و خود را به تال دیگر میرساند . این کانال ارتباط هسته ها را موجب میشود در نتیجه سلول تخم دی کاریوتیک تولید میشود .

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
اتفاقا افسون جان منم از تو جزوه های درسیمون گیر آوردم...تو درس بیماریهای گیاهی خوندیم اینارو و کلی درسهای دیگه....خیلی خوبه که میریم سراغ جزوه هامون...

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
خوب آوا جان وقت اصطلاح تمومه عزیز
میشه لطف کنی توضیحاتو بدی و اگه برنده ای داره بگی.
فقط چون این سری دوتا سوال پرسیده بودی اگه جوابایی که داده شده به هر دو سوال درست هست اون شخص برنده اعلام بشه در غیر این صورت خودت اصطلاح بعدی رو بگو.
اینم برای اینکه که مشکلی پیش نیاد چون قبل از این با سوالای چند تایی مشکل این جوری داشتیم.
ممنون خانومی.

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب افسون جان و بقیه ممنون...
من اول جوابها رو بگم...

سوماتو گامی یا تن آمیزی:
در این روش اندام جنسی خاصی بوجود نمی‌آید بلکه دو تا هیف رویشی باهم تلاقی پیدا می‌کنند و تبادل هسته​
صورت می‌گیرد. پدیده سوماتوگامی شبیه به پدیده هم دهانی یا آنوستوموز می‌باشد...​
که در برخی از موجودات جانوری مثل مثل پارامسی دیده می شود.​
این روش تکثیر نیز در آسکومیستها رایج است.​
این روش ترکیب ساده ساختارهای رویشی است. در برخی کیتریدها ترکیب میان رشته های ریزوئیدی مقدمه ای برای تشکیل یک اسپور استراحتی است.

oligogenic resistant:
مقاو مت تک ژنی هست که که منشا آنها یک ژن است.
جود ژن باعث مقاومت و نبود آن باعث حساسیت می شود.
این مقاومت که عموما از طریق هیبریداسیون و بررسی های دقیق وراثتی و ژنتیکی به دست می آیند...دارای استقامت زیادی می باشند...
گیاه را کاملا در مقابل یک نژاد از پاتوژن مقاوم می کنند...ماهیت آن طوری است که در برابر تغییر شرایط محیطی و افزایش جمعیت پاتوژن کاملا مقاوم است...ولی در دراز مدت ممکن است به علت آمدن نژاد های جدید پاتوژن مقاومت شکسته شده و گیاه مقاوم تبدیل به گیاه حساس شود.

خوب فقط افسون جان و نسیم جان جواب دادند....جوابها تقریبا درست و کامل بود..ممنون و آفرین​
افسون جان جواب دومی رو نگفتند و سمیه هم کامل نبود...ولی چون دیگه بچه ها جواب ندادند به نظر من برنده نسیم جان هستند....حالا من نمی دونم...
گلکم ممنون که جواب دادی...:w30:

afsoon6282

مدیر تالار
ممنون آوا جان:gol:
لطف کردی خانومی:w16:

خوب سمیه جان تبریک برای اصطلاح این سری:w40:
لطف میکنی اصطلاح بعدی رو بگی.:w16:

afsoon6282

مدیر تالار
سمیه جان کجایی عزیز؟:surprised:
میشه اصطلاحو بگی خانومی:w16:
ممنون میشم.:gol:
منتظریم.:w16:

afsoon6282

مدیر تالار
خوب دوستان عزیز وقت این سری عکس مشکل هم تموم شد.:w12:
با تشکر از همه دوستانی که شرکت کردن:w16::gol:

اینم توضیح این مشکل :

کنه نمدی مو
Colomerus vitis
Syn . Eriophes vitis
Acari . Eriophidae

کنه نمدی مو یا کنه گالی برگ مو یکی از مهمترین آفات محسوب میشود.ولی چون در ایران شدیدا با سموم گوگردی علیه سفیدک سطحی مو مبارزه میشود خوشبختانه این آفت نیز کنترل میگردد.این کنه اختصاصا روی مو وجود داشته و طرز خسارت آن به این نحو بوده که که کنه به برگها حمله کرده و در پشت برگ گالهایی مسطح و به صورت مسطح و به صورت نمد به قطر حدود یک سانتیمتر ایجاد میکند.رنگ این قشر نمدی ابتدا سفید کثیف است اما به تدریج تغییر رنگ داده و به رنگ قرمز متمایل به قهوه ای تبدیل میگردد.
در سطح فوقانی برگ و درست در مقابل لکه نمدی برآمدگی به وجود می آید و به پهنک برگ ناصافی میدهد.کنه گالی مو در اصراف تهران و در استانهای گیلان مازندران،آذربایجان،گرگان،اصفهان و احتمالا سایر مناطق مو کاری کشور انتشار دارد.
طول بدن کنه کامل در حدود 170-145 میکرون و عرض آن 40 میکرون است.و کنه به رنگ شکری دیده میشود.جانور کامل این کنه مانند ساید کنه های این خانواده فقط دو جفت پا دارد و دارای شکل دراز و کشیده است.این کنه در داخل نسج برگ فعالیت دارد و با باز کردن گالها کنه را در زیر بینوکولر میتوان مشاهده کرد.
در زیر میکروسکوپ اگه نمونه های آماده شده را از سطح پشتی نگاه کنیم قسمت سر و سینه در ناحیه قدامی برآمده است.و در ناحیه خلفی در دو قسمت قلبی شکل دو موی کوتاه دیده میشود.شکم دارای خطوط موازی عرضی است و در انتها دارای تزئینات و چهار موی ماقبل انتهایی است که دوتای خارجی نسبتا بلند و نازک و دوتای داخلی کوتاه و ضخیم هستند.
کنه های ماده زمستان را زیر پوستک های ساقه ، تنه و شاخه های مو به سر میبرند و به مجرد باز شدن جوانه های مو در زیر غنچه و جوانه های تازه جمع میشوند و بافتهای گیاهی را نیش زده از شیره گیاه تغذیه میکنند. بر اثر حمله این کنه برگها دفرمه میشوند.تخم این کنه سفید و دوره نهفتگی آن ده روز است و تا یک هفته بی حرکت باقی میمانند.این کنه در شرایط مساعد میتواند در سال هفت نسل ایجاد نماید.
چون برنامه گرد پاشی گل گوگرد علیه سفیدک سطحی مو از قبل از گل کردن در چند نوبت انجام میگیرد و این مبارزه هر ساله به طور مرتب توسط مو کاران صورت میگیرد، بنابراین سمپاشی اختصاصی علیه این کنه لازم به نظر نمی رسد.

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام افسونم :gol:
باور کن از دیروز هر چی سعی کردم نشد که اصطلاح بذارم
:wallbash:

Adjuavant: چیه ؟

afsoon6282

مدیر تالار
اینم عکسایی از کنه نمدی مو

afsoon6282

مدیر تالار
ممنون سمیه جان از بابت اصطلاح:gol:
لطف کردی خانومی:redface:

خوب برنده این سری مشکل اوا جان بودن که کنه رو درست گفتن.:w40:
آوا جان منتظر عکست هستین.:gol:
ممنون میشم بذاریش:redface:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون افسون جان...خیلی عکست خوب بود...
من با عکس گذاشتن مشکل دارم کلا...یعنی بیشتر دوست دارم جواب بدم تا سوال طرح کنم...در هر حال...
امر امر شماست.......اگر خوب نبود بگو عوضش کنم...

این عکسها مربوط به چه بیماری در چه گیاهی است...

یا علی...

afsoon6282

مدیر تالار
ممنون آوا جان برای عکس:gol:
به نظر من آنتراکنوز هست.:w16:
برگش هم به نظر میاد شبیه کدوئیان هست ولی مطمئن نیستم.

اگه میشه عکستو معرفی کن خانومی به همراه برنده اگه داشته باشه:w16:

سمیه جان شما هم اگه میشه اصطلاحتو معرفی کن خانومی و اگه برنده ای داره بگو:w16:
دوستان اگه این سری عکس و اصطلاح برنده ای نداره خودتون زحمت بکشین و دوباره یکی دیگه بذارین.:w42:
ممنون ازتون.:w40:

آخرین ویرایش:

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام افسون جون
هیچ کس که جواب نداده:crying2::crying2::wallbash:

Adjuavant: به ماده ای میگویند که به ترکیب آفت کش اضافه میشود تا ویژگی آن را بهبود یابد

afsoon6282

مدیر تالار
ممنون سمیه جان:gol:
شرمنده من نبودم چند روزی نشد جواب بدم
دیگه دیدم خیلی وقتش گذشته گفتم جوابشو بگی

لطف میکنی اصطلاح بعدی رو خودت بگی
ممنون میشم.
:gol:

afsoon6282

مدیر تالار
خوب خودت بگو اصطلاح بعدیرو خانومی:w16:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
افسون جان من باید یک راهنمایی می کردم ولی نتونستم بیام...
این عکس مربوط به پنبه هست و یکی از بیماریهای پنبه است....گفتم شاید حالا یکی بگه...اگه تا چند ساعت دیگه جوابی نداشتیم جواب رو اعلام می کنم...

یا علی...

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون خانمی...انگار نمیتونم ازتون تشکر کنم...کلامی میگم...بازم ممنون
افسون جان مادر هر وقت رخصت بدی من بگم...یا علی

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب افسون جان من شاید شب نتونم بیام...با اجازتون الان جواب رو می گم...
جواب همونی بود که امین جان و ملکه جان گفتند...آفرین بچه ها:w30:
اول امین جان گفتند ولی یکم کامل نبود...برنده من نمی دونم جفتتون هستین...آفرین...:w40::w14:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
بیماری باکتریایی لکه زاویه ای پنبه Cotton Bacterial angular leaf spot
(پاسوزک پنبه =ساق سیاه پنبه)

ا
ین بیماری در نقاط پنبه خیز مرطوب دنیا خیلی مهم است ولی در شمال ایران گزارش نشده است و برعکس درقسمتهای کویری (ا صفهان و یزد) دیده شده است. در این مناطق نوع پاسوزک دیده شده که علایم روی قسمتهای پایین گیاه است. علایم این باکتری در قسمتهای هوایی بصورت لکه زاویه ای روی برگ دیده میشود که ابتدا حالت آبسوخته داشته و بعداً نکروزه میشود. روی غوزه نیز لکه های بیضی یا گرد تشکیل میشود که حالت آبسوخته داشته و در نتیجه بذر آلوده میشود. در مناطقی هم ممکن است عامل بیماری روی شاخه ها رفته ولکه های سیاه کشیده تولید می کند که به آن ساق سیاه یا پاسوزک (Blak arm) می گویند. پاسوزک ممکن است با قارچ اشتباه شود چون سبب سیاه شدن و باریک شدن قسمت پایین پنبه شده و بوته را از پا درمی آورد. گاهی روی قسمتهای آلوده صمغ سفیدرنگ ترشح میشود که در واقع خود باکتری (ooze) میباشد.

جداسازی باکتری خیلی آسان است و روی محیط کشتهای معمولی مانند PDA وNA به راحتی جدا میشود. برای این کار بافت را خیس کرده روی محیط کشت می کشند که بعد از یک روز کلنی های ریز زرد رنگ با سطح محدب و حاشیه صاف در روی آنها دیده میشود که رشد خفیف دارد. برای شناسایی دقیق باکتری بایستی نقشهای بیوشیمیایی انجام گیرد.

باکتری عامل بیماری Xanthomonas campestris p.v. malvacearum نام دارد که مخصوص پنبه می باشد و دارای نژادهای فیزیولوژیکی زیادی است. حرارت مساعد برای باکتری 30-25 درجه سانتی گراد میباشد. این باکتری در بقایای گیاهی آلوده یا روی بذرهای آلوده باقی میماند و احتمال دارد که در طبیعت میزبان های وحشی دیگری هم داشته باشد. اگر بذر آلوده باشد باکتری در روی برگهای اولیه گیاهچه آلودگی را آغازمی کند و اگر شرایط از نظر دما و رطوبت مساعد باشد به قسمتهای هوایی گیاه نیز سرایت میکند ولی اگر در مناطق کویری و بی باران باشد باکتری فقط قسمتهای پایین گیاه را آلوده می کند. شرایط مساعد بیماری رطوبت بالا(85%) و حرارت بالا (35-30 درجه سانتی گراد) است. بارندگی و آبیاری بارانی نقش عمده ای در گسترش بیماری دارند و باکتری از گیاهی به گیاه دیگر فقط با ترشحات باران پخش میشود ولی حشرات هم ممکن است در گسترش آلودگی و به خصوص در آلودگی غوزه ها نقش داشته باشند.

کنترل بیماری :

1- استفاده از ارقام مقاوم و اصلاح شده.

2- اصلاح سیستم آبیاری(کاهش رطوبت مزرعه).

3- بهداشت زراعی.

4- تناوب دو ساله با گیاهان غیرمیزبان.

5- کشت خطی.

6-استفاده از بذر سالم و بدون کرک

afsoon6282

مدیر تالار
Bacterial angular leaf spot

؟؟
ممنون امین جان لطف کردی:gol:
خوشحال میشم بیشتر بیای اینجا:victory:
لکه زاویه ای پنبه Cotton Bacterial angular leaf spot
ممنون عزیز:gol:
خیلی خوش اومدی به تالار خودت:w16:
مرسی بابت شرکتت و مسابقه:victory:
راستی اگه لطف کنی اسمتو بگی تا راحت تر بشه صدات کرد:w16:
البته اگه ممکنه:redface:

afsoon6282

مدیر تالار
ممنون آوا جان:gol:
ولی این جوری که من میبینم هر دوشون جواب درست رو گفتن:w16:
با تشکر از امین و ملکه جان که اومدن اینجا و جواب دادن:victory:

ولی خوب چون هر دوشون همینو گفتن و امین جان اول جواب رو دادن:w16:
برنده این سری امین جان هستن البته با اجازه ملکه جان:w16:

امین جان لطف میکنی عکس بعدی رو بذاری:victory:
ممنون میشم :w16:

afsoon6282

مدیر تالار
امین جان منتظر عکستون هستیم.:w16:
ممنون میشم بذارین برامون
:victory:

نسیم جان منتظر اصطلاح شما هم هستیم.:w16:
بذاری ممنون میشم.:victory:

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام و ممنونم اما....:redface:شرمنده من از بیماری ها زیاد سر در نمیارم!برای همینم از کوئیین جان خواهش میکنم این کار رو بکنند.
ممنونم و موفق باشید.( قول میدم بیشتر مطالعه کنم!)

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام افسون جون :gol:
ببخشید به خاطر تاخیری که داشتم:sweatdrop:

لطف کنین بگین Generation time چیه ؟
آسونه خوااااااااااهش میکنم جواب بدین

afsoon6282

مدیر تالار
سلام و ممنونم اما....:redface:شرمنده من از بیماری ها زیاد سر در نمیارم!برای همینم از کوئیین جان خواهش میکنم این کار رو بکنند.
ممنونم و موفق باشید.( قول میدم بیشتر مطالعه کنم!)
ممنون امین جان:gol:
لطف کردین.باشه هر جور مایلین.:w16:
پس ایشالا بیشتر ببینیمتون اینجا تو این تاپیک:victory:

ملکه جان لطف میکنی عکس بذاری:victory:
ممنون میشم ازت.:w16: