بازار کار

hesam02

عضو جدید
ولی درکل من فکر میکنم نیازی به نگرانی در رابطه با بازار کار نیست ... اون چیزی که من دیدم و تا حدودی تجربه کردم ... کار هست .

فقط شما باید تو این قابت پیروز بشی... دیگه امروز تجربه حرف اول رو میزنه . فکر میکنم تو ایران از 75 میلیون جمعیت 80 میلیون لیسانس داشته باشه !!!
و چیزی که شما رو متمایز از بقیه میکنه : اول از همه تجربه ، اطلاعات عمومی ، مهارت های جانبی , زبان های خارجی ، توانایی نرم افزاری و ... ایناست .
پس عوض اینکه نگران بازار کار باشیم بهتره قابلیت های فردیمونو بالا ببریم ... البته بنظر من .
نظر همه دوستان قابل احترامه .

البته حسین جان یه چیزی رو یادت رفت

رابطه

امین71

عضو جدید
به نظر من

به نظر من

دوستان به عقیده من کارشناسی و کارشناسی ارشد هیچ تفاوتی نداره مهممممممممم سواد و مهارت تو کاره

آخرین ویرایش:

sonya.b

عضو جدید
آخه موضوع اینه که اکثر ما دقیقا نمیدونیم چی میخوایم خانم مهندس! یا شایدم ی جورایی هر دوشو دوست داریم یعنی هم صنعت هم علم و تحصیل و دانشگاه... بدبختی گیر کردیم...:redface:

دقیقا میفهمم چی میگید مهندس. اینقدر دوران دانشجویی دوران شیرینی هست که واقعا آدم دلش نمیاد هیچ وقت از این محیط بیرون بیاد. ولی به نظر من یه مهندس وقتی موفق هست که تجربه کاری داشته باشه و فقط اطلاعات تئوری و آکادمیک نداشته باشه. واسه ادامه تحصیل هم همیشه وقت هست اما تجربه ای که تو محیط کار بدست میاری رو هیچ کتابی نمیتونه بهت بده. البته این نظر منه.

ho3in.s

عضو جدید
دقیقا میفهمم چی میگید مهندس. اینقدر دوران دانشجویی دوران شیرینی هست که واقعا آدم دلش نمیاد هیچ وقت از این محیط بیرون بیاد. ولی به نظر من یه مهندس وقتی موفق هست که تجربه کاری داشته باشه و فقط اطلاعات تئوری و آکادمیک نداشته باشه. واسه ادامه تحصیل هم همیشه وقت هست اما تجربه ای که تو محیط کار بدست میاری رو هیچ کتابی نمیتونه بهت بده. البته این نظر منه.
به شدت باهاتون موافقم:)
البته محیط کار هم شیرینی های خاص خودشو داره...
واسه ادامه تحصیل بالقوه همیشه وقت هست ولی بالفعل خیلی کار مشکلیه با این مشکلات امروزه... مخصوصا واسه آقایون به دلیل اینکه هم سربازی دارن و هم کار یک نیاز فوق العاده حیاتی واسشون محسوب میشه و پسری هم که هم خدمتو تموم کرده باشه و هم کار داشته باشه دیگه میره تو کار تشکیل زندگی و بعدش ...:redface: خیلی سخت میشه ادامه تحصیل
ولی هونجور که اولش هم عرض کردم حرفتون کاملا متینه و موافقم

آخرین ویرایش:

b_aa

عضو جدید
کار

کار

سلام دوستان
از دوستان عزیز، اگه کسی درمورد نحوه کار پیدا کردن، شرایط کاری و مهارتهای عمومی لازم برای این که بعنوان یه مهندس مواد بتونیم وارد بازار کار بشیم اطلاعی داره، لطف کنه و با بقیه در میون بذاره.
کسی فرصت شغلی مناسب، حداقل برای سابقه کار، سراغ نداره؟

hesam02

عضو جدید
سلام دوستان
از دوستان عزیز، اگه کسی درمورد نحوه کار پیدا کردن، شرایط کاری و مهارتهای عمومی لازم برای این که بعنوان یه مهندس مواد بتونیم وارد بازار کار بشیم اطلاعی داره، لطف کنه و با بقیه در میون بذاره.

تا اونجا كه مي دونم اكثريت دوستان دنبال همين موضوع مي گردند.
بنابراين يك سايتي به شما معرفي مي كنم كه جاي مناسبي هست. شايد تونستيد يه چيزايي از توش پيدا كنيد
www.estekhdam.com

• Like
واکنش ها: b_aa

b_aa

عضو جدید
ممنونم. البته سایتهای دیگه ای هم هست، مثل سایت فارغ التحصیلان دانشگاهی.
چه مهارتهایی از یه مهندس مواد انتظار میره داشته باشه که وارد بازار کار بتونه بشه؟
کجا میشه سراغ کار رفت؟ البته مسلما با ضابطه و نه رابطه.
فارغ التحصیلایی که سر کار رفتن، چقدر مرتبطه کار به رشته شما؟
محیط های تحقیقاتی وضعیت بازار کارشون برای موادیها چه جوریه؟
موافقید اگه آگهی کار تو نت دیدیم بذاریم اینجا؟!

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
ممنونم. البته سایتهای دیگه ای هم هست، مثل سایت فارغ التحصیلان دانشگاهی.
چه مهارتهایی از یه مهندس مواد انتظار میره داشته باشه که وارد بازار کار بتونه بشه؟
کجا میشه سراغ کار رفت؟ البته مسلما با ضابطه و نه رابطه.
فارغ التحصیلایی که سر کار رفتن، چقدر مرتبطه کار به رشته شما؟
محیط های تحقیقاتی وضعیت بازار کارشون برای موادیها چه جوریه؟
موافقید اگه آگهی کار تو نت دیدیم بذاریم اینجا؟!
سلام دوست عزيز
ممنون بابت تاپيكتون
اگه در مورد سوالهايي كه مطرح كرديم ميخوايم اينجا صحبت كنيم كه بسيار خوبه، ولي اگه آگهي كار پيدا كرديد، به نظرم بهتره طبق روال گذشته در تاپيك پایگاه خبر رسانی تالار مواد و متالورژی (همایش، کارگاه ها، سمینار و ....) قرار بدين(همانطور كه خودتون پست گذاشتيد)،‌چون تاپيك مذكور براي اطلاع رساني تعيين شده

با تشكر

• Like

b_aa

عضو جدید
باشه، حتما.
برای رونق گرفتن تالار و تبادل اطلاعات چخ کار لازمه بکنم؟ من اصلا آشنایی با این ندارم.
دوستان عزیز! لطفا اگه اطلاعاتی دارید که کمک میکنه به اشتراک بذارید.
من حتما باید برم سر کار، چه کار کنم که شاغل بشم؟

hesam02

عضو جدید
باشه، حتما.
برای رونق گرفتن تالار و تبادل اطلاعات چخ کار لازمه بکنم؟ من اصلا آشنایی با این ندارم.
دوستان عزیز! لطفا اگه اطلاعاتی دارید که کمک میکنه به اشتراک بذارید.
من حتما باید برم سر کار، چه کار کنم که شاغل بشم؟

دوست عزيز چرا اينقد شما نگراني؟ تا اينجا هستي غمي نداشته باش. هر صحبتي و مشورتي بود تا اونجا كه بتونيم كمكت مي كنيم. اول شما بگو تو چه زمينه اي ميخواي مشغول بشي؟ چه مدرك هايي داري؟

• Like

b_aa

عضو جدید
مدرک خاصی ندارم! فقط لیسانس مهندسی مواد- یه کمی هم انگلیسی بلدم! همین

b_aa

عضو جدید
معدلم خیلی کمه، سابقه خاصی هم ندارم. شاید دو سه تا مقاله فارسی و انگلیسی باشه تهش.
دانشگاه دولتی بودم- سربازی هم ندارم.
همین

b_aa

عضو جدید
شما کدوم دانشگاه بودین؟ خبر دارید کلا وزن رزومه یه کارشناس مواد چقدر باید باشه؟ معدل کم چقدر تاثیر منفی میتونه داشته باشه؟؟؟ سابقه کار رو وقتی کار نیست از کجا میشه کسب کرد؟

javad-68

عضو جدید
سلام
دوستان هرکی دنبال کار میگرده شرکت فولاد نطنز نیرو میگیره 20تا لیسانس مواد برای ثبت نام به سایتش برید.

b_aa

عضو جدید
البته فقط نیروی مرد میخوان
راستی بانک صنعت و مهدن از اکثر گرایش ها داره میگیره، از مواد نه!
کاری میشه کرد؟!

hesam02

عضو جدید
شما کدوم دانشگاه بودین؟ خبر دارید کلا وزن رزومه یه کارشناس مواد چقدر باید باشه؟ معدل کم چقدر تاثیر منفی میتونه داشته باشه؟؟؟ سابقه کار رو وقتی کار نیست از کجا میشه کسب کرد؟

من که خودم علم و صنعتم. معدلمم بسته به دانشگاهم متوسطه. اما فقط معدل نیست مهندس جان. اگه میخوای تو صنعت کار کنی اولین چیز پارتی دومیش هم سابقه کار که چون شما نداری عمدتا باید روی قسمت اول کار کنی. یا اینکه سرمایه داشته باشی خودت کار راه بندازی.
اگر هم میخوای ادامه تحصیل بدی که خیلی توصیه میشه بری خارج از کشور اون با فاندی که دانشگاه اونور میده بهت که اون هم بحث جداگانه مدرک زبان و تعداد مقالات و ..... رو داره

b_aa

عضو جدید
اولا تبریک به خاطر موقعیتتون، بنظر خوب میاد؛ ان شاءالله همیشه موفق و موید وپیروز باشید.
بعدش: تقریبا همه پیشنهادتون حول داشتن پول میچرخه، من نه پول شرکت زدن دارم، نه پارتی دارم، نه امکان فاند گرفتن، هم به لحاظ مباحث باز هم مالی و هم به لحاظ معدل !
خب پس همه اینا هیچ چی.
توکل بر خدا. ان شاءالله خودشون به فکر ما هم باشن.

hesam02

عضو جدید
اولا تبریک به خاطر موقعیتتون، بنظر خوب میاد؛ ان شاءالله همیشه موفق و موید وپیروز باشید.
بعدش: تقریبا همه پیشنهادتون حول داشتن پول میچرخه، من نه پول شرکت زدن دارم، نه پارتی دارم، نه امکان فاند گرفتن، هم به لحاظ مباحث باز هم مالی و هم به لحاظ معدل !
خب پس همه اینا هیچ چی.
توکل بر خدا. ان شاءالله خودشون به فکر ما هم باشن.

موفق باشي مهندس. اگه بازم مشورتي چيزي خواستي هر كمكي از دستمون بر بياد انجام ميديم

m.s.c

عضو جدید
سلام دوستان

دلت خوشه بابا کار نیست من خودم لیسانسم سرامیکم از دانشگاه دولتی با معدل 16 یه مدت کارخونه کاشی کار کردم اونجا هر پنج ماهی حقوق می دادن بعدشم اومدم کارخونه پلیمر اونجاهم شش ماه حقوقش عقب بود از آخر بیخیال مدرک و تخصص شدم زدم تو کار موادغذایی و پخش آن خدارا شکر این یکی هم پولش خوبه و هم کار راحتی به نسبت هست فقط باید کمی زرنگ باشی کلاهت را محکم بچسبی که یه موقع برندانش فقط همین.

hesam02

عضو جدید
دلت خوشه بابا کار نیست من خودم لیسانسم سرامیکم از دانشگاه دولتی با معدل 16 یه مدت کارخونه کاشی کار کردم اونجا هر پنج ماهی حقوق می دادن بعدشم اومدم کارخونه پلیمر اونجاهم شش ماه حقوقش عقب بود از آخر بیخیال مدرک و تخصص شدم زدم تو کار موادغذایی و پخش آن خدارا شکر این یکی هم پولش خوبه و هم کار راحتی به نسبت هست فقط باید کمی زرنگ باشی کلاهت را محکم بچسبی که یه موقع برندانش فقط همین.

مهندس جدی میگی؟ اذیت نکن؟ تعریف کن ببینیم از تجربیاتت اگه میشه لطفا

b_aa

عضو جدید
آره! اصلا اوضاع کار خوب نیست!
سایتی که وزارت علوم واسه اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی راه انداخته صفحه سوم و چهارمش رو که می بینی مال پارسال ایناس! دیگه خود حدیث مفصل بخوان ازین اوضاع!
باز خوشبحالتون یه کارخونه ای بودید! نیدونم! خدا رحم کنه به ما...........................

m.s.c

عضو جدید
مهندس جدی میگی؟ اذیت نکن؟ تعریف کن ببینیم از تجربیاتت اگه میشه لطفا

آره چرا نشه ولی همش خاطرات تلخی هست.البته کار در کارخونه خیلی خوب و شیرین هست خصوصا برای من که عشق سرامیک و دیرگداز و علاقه بسیار شدید به کار آزمایشگاهی دارم . ولی این عشق کار نمیتونه جواب گوی زندگی باشه .من اول توکارخونه کاشی کار می کردم خیلیم کارم را دوست داشتم تو آزمایشگاه مسئول کنترل کیفیت شدم و چیزی هم از مدیر تولید کم نمی آوردم فقط اون کمی تجربش بیشتر بود .ولی با توجه به تحریم بودن و گران شدن هزینه انرژی به خصوص گاز ،کارخونه نمیتونست جوابگوی حقوق باشه و مدتی حقوقش عقب بود بنابراین مجبور شدم از اونجا بیام بیرون هنوز هم مقداری پول ازشون طلبکارم البته خیال نکنی حقوقم میلیونی بود نه ماهی 400 هزارتومان بود که هنوز هم تسویه نشده است بعد از اونجا رفتم کارخونه بسپار اونجا هم شدم معاون آزمایشگاه ولی بازهم همون آش و همون کاسه تازه اینجا هم به خاطر حقوقم کارم به شکایت و شکایت کشی رسید و هنوز هم گرفتارشم .خلاصه بیخیال تخصص و درس و مشق شدم زدم تو بازار مواد غذایی و بعد از یکی دوبار زمین خوردن خلاصه خودم را جمع و جور کردم و یه درآمدی بدست آوردم بین (500تا 800هزار) سرمایه ای هم که قبلا گفتم دارم برای زدن شرکت بازرسی فنی از همین راه بدست آوردم.اتفاقا چند روز پیش هم رفتم یکی از این کارخونه های مواد غذایی از روی شوق و ذوق سرکی به آزمایشگاهش کشیدم و یه چند تا سوالم از یارو مسئول اونجا کردم که بنده خدا فهمید یه چیزایی بلدم ازم سوال کرد مگه چیکاره ای و قتی بهش گفتم لیسانس دارم و تو آزمایشگاه کار کردم بنده خدا مونده بود که با این تخصص و تحصیل اومدم پخش مواد غذایی را انجام میدهم. الانم فقط امیدوارم بتونم یه سرمایه ای از این کار فراهم کنم و بعدش برم یه کارخونه کوچیک تولید شیشه بزنم.
خلاصه که باید خیلی مواظب خودتون باشد و بدونید دارید چیکار میکنید.
شرمنده سرتون را درد آوردم
به امید موفقیت تمام بچه های مواد.

b_aa

عضو جدید
ممنون آقای مهندس.
لطفا اگه کسانی هستن که تجربه ای دارن به بهانه عقل مشترک یا حتی راهنمایی با ما شریک بشن؛ البته ان شاءالله شاهد باشیم افرادی با تجربه های موفق کاری تو همین رشته مواد هم کامنت بذارن.
توکل بر خدا

hesam02

عضو جدید
آره چرا نشه ولی همش خاطرات تلخی هست.البته کار در کارخونه خیلی خوب و شیرین هست خصوصا برای من که عشق سرامیک و دیرگداز و علاقه بسیار شدید به کار آزمایشگاهی دارم . ولی این عشق کار نمیتونه جواب گوی زندگی باشه .من اول توکارخونه کاشی کار می کردم خیلیم کارم را دوست داشتم تو آزمایشگاه مسئول کنترل کیفیت شدم و چیزی هم از مدیر تولید کم نمی آوردم فقط اون کمی تجربش بیشتر بود .ولی با توجه به تحریم بودن و گران شدن هزینه انرژی به خصوص گاز ،کارخونه نمیتونست جوابگوی حقوق باشه و مدتی حقوقش عقب بود بنابراین مجبور شدم از اونجا بیام بیرون هنوز هم مقداری پول ازشون طلبکارم البته خیال نکنی حقوقم میلیونی بود نه ماهی 400 هزارتومان بود که هنوز هم تسویه نشده است بعد از اونجا رفتم کارخونه بسپار اونجا هم شدم معاون آزمایشگاه ولی بازهم همون آش و همون کاسه تازه اینجا هم به خاطر حقوقم کارم به شکایت و شکایت کشی رسید و هنوز هم گرفتارشم .خلاصه بیخیال تخصص و درس و مشق شدم زدم تو بازار مواد غذایی و بعد از یکی دوبار زمین خوردن خلاصه خودم را جمع و جور کردم و یه درآمدی بدست آوردم بین (500تا 800هزار) سرمایه ای هم که قبلا گفتم دارم برای زدن شرکت بازرسی فنی از همین راه بدست آوردم.اتفاقا چند روز پیش هم رفتم یکی از این کارخونه های مواد غذایی از روی شوق و ذوق سرکی به آزمایشگاهش کشیدم و یه چند تا سوالم از یارو مسئول اونجا کردم که بنده خدا فهمید یه چیزایی بلدم ازم سوال کرد مگه چیکاره ای و قتی بهش گفتم لیسانس دارم و تو آزمایشگاه کار کردم بنده خدا مونده بود که با این تخصص و تحصیل اومدم پخش مواد غذایی را انجام میدهم. الانم فقط امیدوارم بتونم یه سرمایه ای از این کار فراهم کنم و بعدش برم یه کارخونه کوچیک تولید شیشه بزنم.
خلاصه که باید خیلی مواظب خودتون باشد و بدونید دارید چیکار میکنید.
شرمنده سرتون را درد آوردم
به امید موفقیت تمام بچه های مواد.

عجب! مهندس دستت درد نکنه که حوصله کردی و برامون نوشتی. اما چرا میخوای کارگاه تولید شیشه بزنی؟ راجع بهش تحقیق کردی؟

m.s.c

عضو جدید
عجب! مهندس دستت درد نکنه که حوصله کردی و برامون نوشتی. اما چرا میخوای کارگاه تولید شیشه بزنی؟ راجع بهش تحقیق کردی؟
خواهش میکنم .ولی این تجربه تلخی از مهندسی مواد بود که نصیب من شد خیلی هام هستن که تجربه های موفقی دارند یک وقت نا امید نشید خصوصا شما حسام جان که توی دانشگاه معتبری داری درس میخونی حتما آینده روشنی در انتظارت هست.
اما چرا کارگاه شیشه : چون در سرامیک پرسودترین شاخه بعد از تهیه لعاب ، ساخت شیشه میباشد و همچنین یک کارگاه جمع و جور نیاز به سرمایه میلیاردی ندارد و میتونی با 40 میلیون سرمایه و 40 میلیون دیگه وام یه کارایی بکنی . تحقیقم در مورد ساختش و فوت و فنش تا دلت بخواد تحقیق میدانی کردم و همچنین یه مدتی هم کارآموزی رفتم ولی باز هم تا خودت اختیار دار کاری نشوی درست نمیتونی بفهمی چی به چی هستش.

b_aa

عضو جدید
منظورتون شیشه های معمولیه یا شیشه هایی با خواص مهندسی؟
فکر میکنم شیشه پشرفته تو ایران خیلی جای کار داره و سوددهی خیلی خوبی داشته باشه.
بهرحال، ان شاءالله خیلی موفق باشید و متشکرم که تو بحث ها شرکت می کنید.

hesam02

عضو جدید
خواهش میکنم .ولی این تجربه تلخی از مهندسی مواد بود که نصیب من شد خیلی هام هستن که تجربه های موفقی دارند یک وقت نا امید نشید خصوصا شما حسام جان که توی دانشگاه معتبری داری درس میخونی حتما آینده روشنی در انتظارت هست.
اما چرا کارگاه شیشه : چون در سرامیک پرسودترین شاخه بعد از تهیه لعاب ، ساخت شیشه میباشد و همچنین یک کارگاه جمع و جور نیاز به سرمایه میلیاردی ندارد و میتونی با 40 میلیون سرمایه و 40 میلیون دیگه وام یه کارایی بکنی . تحقیقم در مورد ساختش و فوت و فنش تا دلت بخواد تحقیق میدانی کردم و همچنین یه مدتی هم کارآموزی رفتم ولی باز هم تا خودت اختیار دار کاری نشوی درست نمیتونی بفهمی چی به چی هستش.

مهندس اولا به دانشگاه نیست آخه. خیلیا توی دانشگاه های معتبر درس خوندن و هیچی به هیچی
ولی به نظرم مهندس 40+ 40 میلیون سرمایه اولیه یکم زیاد نیست؟ شما اگه سرمایشو داری چرا نمیزنی تو خط بازرسی جوش؟ سرمایه اولیه با احتساب مکان و دم و دستگاهش حداکثر 40 میلیونه ( در بهترین حالت )

بالا