تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

erwin88

عضو جدید
دورود بر دوستان :cry:
یه راهی روشی چیزی به ما بگید برای خوندن معادلات . اصلا نمیفهممش. این ترم هم تو دانشگاه دارم درسشو . ولی سرکلاس اصلا نمیفهمم :cry: . فکر کنم به خاطر اینه که ریاضی 1 نداشتیم اصلا :(
مشتق و انتگرال رو هم بسیار کم اونم خودم خوندم مقداریشو یاد گرفتم .
معادلات برام گنگه :cry: نمیدونم چرا . 30 دقیقه بعد کلاس هرچی یاد گرفتم سر کلاس رو یادم میره :|
کمکم کنید :cry:
ولله شايد درست نباشه اين جوري بگم ولي معادلات تا حدودي بايد روش ها رو حفظ كني بعد با تمرين دستت رون مي شه وگرنه زياد با مفهوم اينا.....

ashkan.1234

عضو جدید
دورود بر دوستان :cry:
یه راهی روشی چیزی به ما بگید برای خوندن معادلات . اصلا نمیفهممش. این ترم هم تو دانشگاه دارم درسشو . ولی سرکلاس اصلا نمیفهمم :cry: . فکر کنم به خاطر اینه که ریاضی 1 نداشتیم اصلا :(
مشتق و انتگرال رو هم بسیار کم اونم خودم خوندم مقداریشو یاد گرفتم .
معادلات برام گنگه :cry: نمیدونم چرا . 30 دقیقه بعد کلاس هرچی یاد گرفتم سر کلاس رو یادم میره :|
کمکم کنید :cry:

بنظر من معادلات به دو چیز ربط داره ::
اولی سواد پایه که بتونی مشتق و انتگرال گیری رو انجام بدی
دومی دونستن فرمول ها و روش حل مساله.
که بهترین راه حل مساله و حل تست است که تا دلت بخواد واسش تست است.

erwin88

عضو جدید
بخش توابع تحليلي بعد از نتيجه دوم توابع كشي ريمان. ولي در مجموع اين حرفي كه زدم درسته مگه نه

دوستان مگه نه اينكه وقتي تابعي حد نداشته باشه نميتونه پيوسته باشه(منظورم توي يه نقطه است) ولي تو كتاب مهندسي كريمي ثابت كرده حد وجود نداره ولي در اون نقطه پيوستس ؟؟؟ اينجوري فك كنم واس برم از اول حد بخونم ٠صفحه ٢٢٥ تست برق ٨٧ مرسي اگه توضيح بدين
مراجع اعظام و علماي رياضي كمك بفرمايند عجركم عندالله

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
مراجع اعظام و علماي رياضي كمك بفرمايند عجركم عندالله

سوال اول نفهمیدم قضیه چی کجا رو میگید
در مورد سوال دوم شما خودتونو محدود کردید خیلی ها هستند که اون کتابی که شما میگد رو همه ندارن یا صفحاتش فرق میکنه پس از سوالتون عکس بگیرید زود تر به جواب میرسید

erwin88

عضو جدید
سوال اول نفهمیدم قضیه چی کجا رو میگید. جواب يكي از دوستان رو دادم چاپش ميفرقيد
در مورد سوال دوم شما خودتونو محدود کردید خیلی ها هستند که اون کتابی که شما میگد رو همه ندارن یا صفحاتش فرق میکنه پس از سوالتون عکس بگیرید زود تر به جواب میرسید
البته ترتيبشون اشتب شده اصلا مي خوام بدونم توي اعداد مختلط ممكن تابع در يه نقطه حد نداشته باشه ولي پيوسته باشه .بعد اينكه حضرت عالي از چه كتابي مي خوني يا خوندي اين درس رو

Joe_Bel

کاربر ممتاز
البته ترتيبشون اشتب شده اصلا مي خوام بدونم توي اعداد مختلط ممكن تابع در يه نقطه حد نداشته باشه ولي پيوسته باشه .بعد اينكه حضرت عالي از چه كتابي مي خوني يا خوندي اين درس رو

من فقط معتقدی پارسه دارم و انو خوندم
در مورد سوالتون خیلی تخصصی پرسیدن سوالی که گفتین فهمیدم کدومو میگین معتقدی گفته 2 و 4 درسته اما من اولش میگفتم 3 درسته در آینده به این نتیجه رسیدم که حرف آقای معتقدی درسته
همینه میگین
:
untitled.JPG

mohsen067

عضو جدید
در مورد سوالتون خیلی تخصصی پرسیدن سوالی که گفتین فهمیدم کدومو میگین معتقدی گفته 2 و 4 درسته اما من اولش میگفتم 3 درسته در آینده به این نتیجه رسیدم که حرف آقای معتقدی درسته
همینه میگین
:
مشاهده پیوست 141534

میشه پاسخی که دکتر معتقدی به این سوال داده اند را قرار بدهید ! به نظر من گزینه 3 صحیح است و براحتی نیز میتوان اثبات کرد که شرایط کوشی ریمان در مبدا برقرار نیستند.

mohsen067

عضو جدید

چنین چیزی امکان پذیر نیست.
چون پیوستگی در یک نقطه زمانی میسر است که حد تابع در ان نقطه با مقدار تابع در ان نقطه برابر باشد ، پس شرط حد پذیر بودن و یکسان بودن ان با مقدار تابع ضروری است .

Joe_Bel

کاربر ممتاز
میشه پاسخی که دکتر معتقدی به این سوال داده اند را قرار بدهید ! به نظر من گزینه 3 صحیح است و براحتی نیز میتوان اثبات کرد که شرایط کوشی ریمان در مبدا برقرار نیستند.
سلام آقا محسن دلمون واسه تنگ شده بود
بله منم شدیدا با گزینه 3 موافقم بود امیدوارم بفهمید منظور معتقدی چیه؟
:surprised:
DSC07723.jpg

erwin88

عضو جدید
همینه میگین
:
مشاهده پیوست 141534
آره دمت گرم. جالب كريمي گزينه ٣ رو زده و من هم باش كاملا موافقم فقط توي حل يه جا گفته حد نداره كه سخت در عجبم ولي شما مطمئن باش توي روابط ريمان صدق نخواهد كرد.به فرم قطبي بنويس ساده كن بعد به فرم اويلري تبديل كن اون وقتdu/dr=1/r*dv/dt
يه چيز ديگه برادر شما تا ديشب يوسف بودي شب خوابيدي پاشدي جله بل شدي جلل خالق چجوري
چنین چیزی امکان پذیر نیست.
چون پیوستگی در یک نقطه زمانی میسر است که حد تابع در ان نقطه با مقدار تابع در ان نقطه برابر باشد ، پس شرط حد پذیر بودن و یکسان بودن ان با مقدار تابع ضروری است .
آره اما كريمي گفته حد نداره ولي پيوستس اما من خودم حساب كردم حد داره پيوسته است هنوز سروري پيدا نكردم با اي پد بتونم توش عكس بذارم و الا مي ذاشتم تا شما نظري بدي

mohsen067

عضو جدید
مشاهده پیوست 141546

دروود داداش یوسف ، اسمتو عوض کردی ، دمت گرم
والا این تحلیل هم جالبه ، به شکل دکارتی که تحلیل کنی براحتی گزینه 3 صحیح میشه ولی تحلیل به شکل قطبی نکته داره باید بیشتر روش فک کنم
ممنون .

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان مگه نه اينكه وقتي تابعي حد نداشته باشه نميتونه پيوسته باشه(منظورم توي يه نقطه است) ولي تو كتاب مهندسي كريمي ثابت كرده حد وجود نداره ولي در اون نقطه پيوستس ؟؟؟ اينجوري فك كنم واس برم از اول حد بخونم ٠صفحه ٢٢٥ تست برق ٨٧ مرسي اگه توضيح بدين
لطفا سوال رو قرار بدین من کتاب کریمی رو ندارم!
مشاهده پیوست 141546

خب الان گزینه 3 میگه روابط کوشی در مبدا صدق نمیکنه در حالی که صدق میکنه هر دو طرف صفر میشه شما چرا میگی برقرار نیست؟

erwin88

عضو جدید
من فقط معتقدی پارسه دارم و انو خوندمدر مورد سوالتون خیلی تخصصی پرسیدن سوالی که گفتین فهمیدم کدومو میگین معتقدی گفته 2 و 4 درسته اما من اولش میگفتم 3 درسته در آینده به این نتیجه رسیدم که حرف آقای معتقدی درسته همینه میگین:مشاهده پیوست 141534
چرا به اين نتيجه رسيدي

erwin88

عضو جدید
آره دمت گرم. جالب كريمي گزينه ٣ رو زده و من هم باش كاملا موافقم فقط توي حل يه جا گفته حد نداره كه سخت در عجبم ولي شما مطمئن باش توي روابط ريمان صدق نخواهد كرد.به فرم قطبي بنويس ساده كن بعد به فرم اويلري تبديل كن اون وقتdu/dr=1/r*dv/dt
يه چيز ديگه برادر شما تا ديشب يوسف بودي شب خوابيدي پاشدي جله بل شدي جلل خالق چجوري

آره اما كريمي گفته حد نداره ولي پيوستس اما من خودم حساب كردم حد داره پيوسته است هنوز سروري پيدا نكردم با اي پد بتونم توش عكس بذارم و الا مي ذاشتم تا شما نظري بدي

لطفا سوال رو قرار بدین من کتاب کریمی رو ندارم!
زحمتش رو داش يوسف كشيد كه خيلي هم ازش متشكرم
خب الان گزینه 3 میگه روابط کوشی در مبدا صدق نمیکنه در حالی که صدق میکنه هر دو طرف صفر میشه شما چرا میگی برقرار نیست؟
اي بابا ايراندخت خانم شما اين كاري گفتم انجام بدي متوجه ميشى برقرار نيست و گزينه ٣ج قطعي

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
زحمتش رو داش يوسف كشيد كه خيلي هم ازش متشكرم

اي بابا ايراندخت خانم شما اين كاري گفتم انجام بدي متوجه ميشى برقرار نيست و گزينه ٣ج قطعي

منظورم جواب جناب کریمی بود:D
الان من معتقدی رو دارم و از قطبی رفته و روابط کوشی در مبدا هم برقراره ! اگه کیفیت عکس پایینه بگین بزارمش!

erwin88

عضو جدید
منظورم جواب جناب کریمی بود:D
الان من معتقدی رو دارم و از قطبی رفته و روابط کوشی در مبدا هم برقراره ! اگه کیفیت عکس پایینه بگین بزارمش!
والله توايني كه داش يوسف گذاشته خوب معلوم نيس بذار ببينيم ولي مطمئنم برقرار نيس

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
والله توايني كه داش يوسف گذاشته خوب معلوم نيس بذار ببينيم ولي مطمئنم برقرار نيس

erwin88

عضو جدید
جالب بود اولا از چه سرويسي استفاده كردي واسه عكس اما نكته ظريفي بود اگه اين r رو ساده نكني به مشكل اين استاد مي خوري ببين مشتق حالا ضمني يا غيرضمني يه نوع حد كه توي اعداد مختلط كار خيلي مشكلي نمي شه به همين راحتي با جايگذاري روش بحث كرد.به قول بچه هاي رياضي توي اعدادمختلط حد وجودي تره
لكن شما را به كتاب مرجع بشارت مي دهم باشد كه رستگار شويد
اين سوال هم تمام والسلام عليكم ورحمة الله وبركاتوا

erwin88

عضو جدید
چنان بحث روي گزينه ها بالا گرفت من يادم رفت بگم استاد معزز جناب كريمي اشتباهي در اين سوال نكرده اند وبنده در بررسي حل ايشان چنان تلگرافي عمل كرده كه بد ...اما در عوض مشخص شد استاد ديگري در حل اين سوال اشتباه كردن لطفا عنايت كافي مبذول بداريد
انشاالله تا هفته ديگه سوال جديدي را به بحث بگذاريم و بچه هاي قوي تر وحتي رياضي محض در اين امرخطير ما را ياري بفرمايند:cool:

Joe_Bel

کاربر ممتاز
این سوال مشکل داره همیشه درصد ریاضی ام 30 الی 50 بوده مسلط نبودم یادم رفته
ببخشید دیگه
این سوال ، تست 40 بوده که سنجش گزینه 3 رو اعلام کرده خوب با توجه به صحبت های که شده ایراد دارد

1251_87.jpg

erwin88

عضو جدید
این سوال مشکل داره همیشه درصد ریاضی ام 30 الی 50 بوده مسلط نبودم یادم رفته
ببخشید دیگه
این سوال ، تست 40 بوده که سنجش گزینه 3 رو اعلام کرده خوب با توجه به صحبت های که شده ایراد دارد

مشاهده پیوست 141587
يوسف جان چه ايرادي داره همون ٣شد چون اگه r رو سادش نكني مقدار دهيت حدي خواهد بود و بررسي كردنش دشواراما توي يه همسايگي به زاويه وابسته مي شه پس حد تعريف مشتق وجود نخواهد داشت. اما آفرين منابع رياضيت چي بوده كه اين قدر مي زدي خيلي خوبه
راستي كي آزمون ارشد دادي

Joe_Bel

کاربر ممتاز
يوسف جان چه ايرادي داره همون ٣شد چون اگه r رو سادش نكني مقدار دهيت حدي خواهد بود و بررسي كردنش دشواراما توي يه همسايگي به زاويه وابسته مي شه پس حد تعريف مشتق وجود نخواهد داشت. اما آفرين منابع رياضيت چي بوده كه اين قدر مي زدي خيلي خوبه
راستي كي آزمون ارشد دادي
ریاضی رو معتقدی رو میخونم من شنیدم کتاب کریمی و مومن زاده هم عالیه من کنکور های آزمایشی رو اینقدر میزدم (البته خونه) ، امسال آزمون دادم که کل آزمونو خراب کردم اما در مورد ریاضی (به غیر از آمار) هیچ کدوم از تست ها برام گنگ نبود در حالی که ریاضی مهندسی جزء واحد درسیمون هم نبود چون پایه نداشتم یادم رفته!!!! خوبی ریاضیات اینه ابهامات نداره ... بلاخره خوب یاد میگیری اینو مطمئن باش ... یادمه یه سوال کنترل میزاشتن 10 تا جواب مختلف میشنیدم تا اینکه گزینه درستو رو میکردن بعد سوالو متهم به غلط بودن میکردن اما ریاضیات این گونه نیست ابهاماتش واقعا ناچیزه

erwin88

عضو جدید
ریاضی رو معتقدی رو میخونم من شنیدم کتاب کریمی و مومن زاده هم عالیه من کنکور های آزمایشی رو اینقدر میزدم (البته خونه) ، امسال آزمون دادم که کل آزمونو خراب کردم اما در مورد ریاضی (به غیر از آمار) هیچ کدوم از تست ها برام گنگ نبود در حالی که ریاضی مهندسی جزء واحد درسیمون هم نبود چون پایه نداشتم یادم رفته!!!! خوبی ریاضیات اینه ابهامات نداره ... بلاخره خوب یاد میگیری اینو مطمئن باش ... یادمه یه سوال کنترل میزاشتن 10 تا جواب مختلف میشنیدم تا اینکه گزینه درستو رو میکردن بعد سوالو متهم به غلط بودن میکردن اما ریاضیات این گونه نیست ابهاماتش واقعا ناچیزه
اولا يوسف جان نتيجه كه نيومد .توكل كن به خداچون بعضي موقع يه كاري مي كنه كه فقط مي شه گفت عجب.من خودم اين درس رو اصلا از دانشگاه ياد نگرفتم دريغ از ذره اي ولي گفتم توكل به خداخودم شروع كردم بخوندن اما در مورد اين سوال اگه منظورته من با روش تعريفي هم رفتم قطعا ٣ خواهد بود.
اگه از من ناراحت نمي شي يه مرجع اصلي رو هم بايد كنار منبعت داشته باشي يايكي از اين دو كتابي كه خودت گفتي هيچ وقت خودت رو بايه منبع صرف گير ننداز البته واس ببخشيد مي دونم از من باتجربه تري حالا توصيه بردرانه فرض كنيم

sanup2006

عضو جدید
دوستان سلام.
من پایه ضعیفی دارم و میخوام ارشد 93 دولتی قبول بشم.
مدار و الکترونیک رو میتونم بخونم و به 30 یا 40 درصد برسونم ولی از ریاضیات زیاد خوشم نمیاد.
قسمت های مهم ریاضیات کدوم بخش ها هست که فقط روی اونها سرمایه گذاری کنم و 3-4تا تست ریاضی بتونم بزنم.

اون بخش هایی هم که در درس های دیگه مث درس سیگنال دخیل هست رو بفرمایید.
با توجه به ضعف خودم آیا میشه به کنکور 93 امیدوار باشم یا الکی وقتمو هدر ندم ؟

البته عذر میخوام اگر ربطی به موضوع نداره ولی فک کردم اینجا کسایی که به ریاضیات تسلط دارن بیشتررن و میشه کمک بهتری بشه.

llvll.asoud

کاربر ممتاز
دوستان سلام.
من پایه ضعیفی دارم و میخوام ارشد 93 دولتی قبول بشم.
مدار و الکترونیک رو میتونم بخونم و به 30 یا 40 درصد برسونم ولی از ریاضیات زیاد خوشم نمیاد.
قسمت های مهم ریاضیات کدوم بخش ها هست که فقط روی اونها سرمایه گذاری کنم و 3-4تا تست ریاضی بتونم بزنم.

اون بخش هایی هم که در درس های دیگه مث درس سیگنال دخیل هست رو بفرمایید.
با توجه به ضعف خودم آیا میشه به کنکور 93 امیدوار باشم یا الکی وقتمو هدر ندم ؟

البته عذر میخوام اگر ربطی به موضوع نداره ولی فک کردم اینجا کسایی که به ریاضیات تسلط دارن بیشتررن و میشه کمک بهتری بشه.

سلام.به نظر من بهتره شما طرز فکر کردنتونو نسبت به ریاضی عوض کنید.منم اول مثل شما فک میکردم.اصلا با ریاضی حال نمیکردم بهش فک میکردم حالم بهم میخورد میگفتم کی قراره ریاضی مهندسی بخونه آخه ولی وقتی شروع به خوندنش کردم واقعا لذت بردم.خیلی درس خوبیه و خیلی خوب میتونی توش درصد مطلوب رو کسب کنی.مطمعن باش اگه دیدتو نسبت به درسی عوض کنی و با دید مثبت بهش نگا کنی خیلی راحت میتونی یادش بگیری. واسه درس سیگنال فک کنم فقط تا حدودی مختلط کافی باشه.سعی کن روی معادلاتم وقت بذاری که میتونی راحت دو سه تا سوال بزنی ازش

Dashpot

عضو جدید
دوست عزیز سلام؛
شما باید از الان جوری درس بخونید - جمع بندی کنید - و مدیریت سر جلسه کنید(تنظیم زمان) که با اطمینان سر جلسه به یاری خدا حاضر شید.یعنی قبولی براتون قطعی باشه و فقط نوع دانشگاهش فرق کنه.
مثلاً درس معادلات همیشه از لاپلاس تست داشتیم ولی امسال خیر پس باید دست پر بیاین سر جلسه.
اگه هدف دارین که چیزی رو از دست نمیدین شما هر چی بخونید به سطح سواد علمیتون کمک کردید و وقت تلف شدن معنایی نداره در اینصورت.
تو هر درسی مشکل دارید به هر شکلی که بنظرتون میرسه مشکلتون را حل کنید یکبار برای همیشه.یا با کتاب های مرجع یا با کلاس یا . . .
دو توصیه:
1-بیشتر از اینکه اینجا باشید دنبال حل مشکلتون باشید
2- وقتی خودتو باور کردی،قبولی.
پس با توکل بر خدا پیش به قبولی و برداشتن موانع (همچنین درگیر حاشیه ها نشو،اصل را بچسب)
با احترام - Dashpot

آخرین ویرایش:

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دورود بر دوستان
من تو تشخیص نوع معادله مشکل دارم . مثلا الان سوال های ترمهای قبل جلومه . ولی نمیدتونم نوع معادله (ریکاتی - برنولی - کامل - همگن - خطی -و.... ) چیه
توی حل مشکلی ندارم وقتی بدونم اون معادله چی هست . ولی همین تشخیصه خیلی بد غذابم داده
لطفا راهنمایی کنید .

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دورود بر دوستان
من تو تشخیص نوع معادله مشکل دارم . مثلا الان سوال های ترمهای قبل جلومه . ولی نمیدتونم نوع معادله (ریکاتی - برنولی - کامل - همگن - خطی -و.... ) چیه
توی حل مشکلی ندارم وقتی بدونم اون معادله چی هست . ولی همین تشخیصه خیلی بد غذابم داده
لطفا راهنمایی کنید .

سلام.اگر مطلب رو خوب مطالعه کرده باشید و ازش مسائل زیادی حل کرده باشید میتونید نوع معادله رو سریع تشخیص بدید.پیشنهاد میکنم هر معادله ای رو که دیدید موارد زیر رو براش چک کنید

جداشدنی
همگن
تغییر متغیر خور
خطی
برنولی
کامل
عامل انتگرال ساز

اگر مسائل زیادی حل کرده باشید در کمتر از 20 ثانیه میتونید نوع معادله رو تشخیص بدید.در برخی معادلات امکان داره موارد بالا ترکیبی باشن.مثلا سوال اول معادلات 92 هم تغییر متغیر میخواست و هم خطی میشد اگر اشتباه نکنم

بالا