خطر ارتکاب به گناه در تالار مهندسین!!!

venous_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببینید بعض کسا هستن که نمیشه حتی باهاشون یک کلمه حرف زد ..چه برسه به تذکر دادن ..

بله درسته ولی ماوظیفه داریم تلاش کنیم
اگرشخص قلب پاکی داشته باشه عمل میکنه
واگرکمی ناخالصی داشته باشه ممکنه قبول نکنه
و واکنش نامناسبی نشون بده
ولی درنهایت درمقابل خدای خود سربلندیم که تلاش کردیم ونشد

mandana_f

عضو جدید
برعکس من فکرمیکنم دخترهابیشترازاین کلمات استفاده می کنند (متاسفانه)

دخترها در مقابل هم بله ، اما ذات مرد ها اینه که از اینجور کلمات بیشتر در مقابل جنس مخالف استفاده می کنن !

البته اون دخترهایی که شما می گید رو قبول دارم که هستن اما درصدشون کمتر از اون آقایون هست !

طبق غریزه خانمها این جور رفتارها ازشون کمتر سر میزنه !

Al Pacino

عضو جدید
اولش فکر میکردم واکنشهای تندی به این تاپیک بوجود بیاد:redface:

ولی الان که روند پیشروی اینجا رو دیدم واقعا خیلی خوشحالم.

واقعا لازمه بعضی اوقات یه تلنگری بهمون بخوره.

سپاس مجدد از آقای طباطبایی بابت این تاپیک به موقع...
:gol:

elham7070

عضو جدید
دخترها در مقابل هم بله ، اما ذات مرد ها اینه که از اینجور کلمات بیشتر در مقابل جنس مخالف استفاده می کنن !

البته اون دخترهایی که شما می گید رو قبول دارم که هستن اما درصدشون کمتر از اون آقایون هست !

طبق غریزه خانمها این جور رفتارها ازشون کمتر سر میزنه !

حرف از ذات و غریزه زدید، یعنی این رفتارا توی باشگاه در صورت وجود قابلیت اصلاح نداره؟

Motahare89

عضو جدید
کاربر ممتاز
تذکر بسیار خوبی بود ....بسیار ممنون...
کاملا نظرتون درسته...ان شا الله توجه به این مساله همه گیر بشه و همه رعایت کنن.

ali_arya

عضو جدید
سلام به همۀ شما دوستان مؤمن و گرامی

قبل از شروع، تأکید میکنم که روی صحبتم صرفا با دوستان مؤمن و معتقد این تالاره و هدفم فقط دادن تذکر به خود گناهکارم و شما دوستان با تقوا و با خداست که قرآن میفرماید: وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَى تَنفَعُ الْمُؤْمِنِينَ(و به یاد بیاور که همانا ذکر، مؤمنان را سود می بخشد. آیۀ 55 سورۀ مبارکۀ ذاریات) یا ...فَذَكِّرْ بِالْقُرْآنِ مَن يَخَافُ وَعِيدِ (...پس به وسيله قرآن هركه را از تهديد من مى‏ترسد پند ده. آیۀ 45 سورۀ مبارکۀ ق)

خدا میدونه من آدم خشک و متعصبی نیستم، ولی بعضا دیده میشه که پسری مؤمن در این تالار خطاب به دختری ابراز محبت میکنه و از عباراتی نظیر "گلم"، "عزیزم"، "... جان"، "... جون" و یا سایر عباراتی که صمیمیت به همراه داره استفاده میکنه. ببخشید که رک حرف زدم ولی گناه، گناهه و شوخی هم نداره. البته همیشه راه توجیه بازه و شیطان بیکار نمیمونه ولی همین احساس هرچند خفیف و ناچیز که در ما نسبت به جنس مخالف پیدا میشه، مورد پسند خدای مهربان و "کبیرالمتعال" نیست. مایی که نحوۀ برخورد موسی کلیم الله رو با دختران شعیب در قرآن کریم خوندیم، شایسته است که کمی بیشتر مراقب باشیم. یادمون نره که قیامت چه صحنۀ هولناک و وحشت انگیزیه! یادمون نره که ما شیعۀ اون مولایی هستیم که برای حفظ قلب پاک و مبارکش به دختران جوان سلام نمیکرد! دوستان از دستم ناراحت نشن! به خدا، بیشتر دارم به خودم تذکر میدم. شیطان نمیتونه شما عزیزان رو وادار به گناهان بزرگ بکنه (هرچند که کوچک شمردن گناه خودش بزرگترین گناهه) و میاد از راههای پیچیده تر و تکنیک های حرفه ای با شما بزرگواران درگیر میشه.

از همگی عزیزان التماس دعا و طلب بخشش دارم و تأکید میکنم که منظورم هیچ شخص بخصوص یا گروه خاصی از شما گرامیان نبود و بیشتر تذکری برای خودم بود. انشاالله در آینده ای نه چندان دور، روایات زیبایی پیرامون موضوع "قلب" و حساسیت های اون رو خواهم آورد.

وقت شریفتون رو بیشتر از این نمیگیرم و با آیه ای از قرآن شما رو به خدا میسپارم.

سورۀ مبارکۀ فجر آیۀ 23:
وَجِيءَ يَوْمَئِذٍ بِجَهَنَّمَ يَوْمَئِذٍ يَتَذَكَّرُ الْإِنسَانُ وَأَنَّى لَهُ الذِّكْرَى
و در آن روز جهنم آورده شود، آن روز است كه انسان پند گيرد و او را چه جاى پندگرفتن باشد!!!

بیایید همگی با هم همّت کنیم و پیش از آورده شدن جهنم، تا میتونیم از کلام خدا و معصومین (علیهم السلام) پند بگیریم.

وَ السّلام علی مَن إتّبَعَ الهُدی
;):gol::gol::gol:

hamid221

عضو جدید
کاربر ممتاز
جیگر طلا حال کردم
یادش به خیر چقدر قدیما پاکتر بودم و بودیم و بودند و خواهند بود....چی گفتم
خدایا ببخشید. حواسم به تو نبود

kianyict

عضو جدید
سلام
این اصلا خوب نیست که یک نفر موضوعی رو مطرح کنه و همه پشت سرهم ازش تشکر کنن البته حرف جناب طباطبایی درسته ولی باید برای کامل شدن حرفش و اجرایی شدنش ازش انتقاد کرد یا حداقل بعضی از جملاتش رو که به نظرتون خیلی به جا بوده رو های لایت کنین که بعضی از دوستان این کار رو کرده بودند ولی از 5 صفحه ی تالار 3 صفحه ی اون تشکرهای تکراری بود که توی احادیث این اخلاق مذمت شده، و از طرفی باعث زده شدن عده ای از حرف اصلی میشه.به هرحال برای این که به گفته ی خودم عمل بکنم 1انتقاد و 1 اخلاق پسندیده از نویسنده ی محترم رو ذکر می کنم:1. چرا فرمودند پسری مومن خطاب به دختری ... بهتره که اینجور نصیحت ها همگانی باشه نه مسئله رو زنونه مردونش کنند یا مومن و کافر مثلا بهتر نبود می فرمودندکه مهندسین عزیز ازاون نوع کلمات به هم نگین اونموقع بحث پیش نمیومد که آقایون از این کلمات بیشتر استفاده می کنند یا خانوما به کسی هم برنمی خورد.2.این که ایشون از آیات و احادیث بین صحبتهاش استفاده می کنه یه اخلاق بسیار پسندیده و بجاست که نشان از مطالعات دینی ایشونه و باعث می شه که قبول صحبتهاشون راحتتر باشه.بهتره که ماها هم از این اخلاق ایشون یاد بگیریم و سعی کنیم وقتی کسی رو درمورد موضوعی میخوایم متقاعد کنیم یا دلیلی بیاریم از آیات و احادیث استفاده کنیم البته به صورت صحیح.

Al Pacino

عضو جدید
سلام
این اصلا خوب نیست که یک نفر موضوعی رو مطرح کنه و همه پشت سرهم ازش تشکر کنن البته حرف جناب طباطبایی درسته ولی باید برای کامل شدن حرفش و اجرایی شدنش ازش انتقاد کرد یا حداقل بعضی از جملاتش رو که به نظرتون خیلی به جا بوده رو های لایت کنین که بعضی از دوستان این کار رو کرده بودند ولی از 5 صفحه ی تالار 3 صفحه ی اون تشکرهای تکراری بود که توی احادیث این اخلاق مذمت شده، و از طرفی باعث زده شدن عده ای از حرف اصلی میشه.به هرحال برای این که به گفته ی خودم عمل بکنم 1انتقاد و 1 اخلاق پسندیده از نویسنده ی محترم رو ذکر می کنم:1. چرا فرمودند پسری مومن خطاب به دختری ... بهتره که اینجور نصیحت ها همگانی باشه نه مسئله رو زنونه مردونش کنند یا مومن و کافر مثلا بهتر نبود می فرمودندکه مهندسین عزیز ازاون نوع کلمات به هم نگین اونموقع بحث پیش نمیومد که آقایون از این کلمات بیشتر استفاده می کنند یا خانوما به کسی هم برنمی خورد.2.این که ایشون از آیات و احادیث بین صحبتهاش استفاده می کنه یه اخلاق بسیار پسندیده و بجاست که نشان از مطالعات دینی ایشونه و باعث می شه که قبول صحبتهاشون راحتتر باشه.بهتره که ماها هم از این اخلاق ایشون یاد بگیریم و سعی کنیم وقتی کسی رو درمورد موضوعی میخوایم متقاعد کنیم یا دلیلی بیاریم از آیات و احادیث استفاده کنیم البته به صورت صحیح.
سلام دوست عزیز
با انتقادی که به تفکیک مرد و زن داشتین موافقم
ولی اینکه
اقای طباطبایی از لفظ مومن استفاده کردن به نظرم خیلیم خوبه
در غیر اینصورت اونقدر منتقد میآد نظر میده که کلا بحث به انحراف کشیده میشه! و مطلب اصلی گم میشه
نمونشم تو این فروم کم ندیدیم
نباید لزوما همه تذکرات همه گیر باشن ، بعضی وقتا تذکر که به قشر خاصی محدود میشه بهتر نتیجه میده
همونطوری که حوزه عمل بعضی از پیامبران فقط هدایت خاندان خودشون بوده...

sougmad

عضو جدید
سلام

سلام.

موافقم باهاتون.
من این مدل حرف زدن رو از دخترا هم زیاد دیدم
که متاسفانه داره روز به روز بیشتر هم میشه
و اصلا هم ربطی به جنسیت نداره
ولی میدونم که جناب طباطبائی هم به خاطر تفکیکو زنونه مردونه این جمله رو این جوری عرض نکردن

راستی
راجع به تشکر
البته بنده خودم رو عرض میکنم
تشکرایی که شده همچین پشت همِ پشت همم نبوده
به نظرم تشکر شده
چون موضوع قشنگی رو جسورانه مطرح کردن..

:gol:

SAMIFAR

عضو جدید
به نظر من توی این باشگاه همه با هم دوست هستیم و استفاده از لحن محبت آمیز در بین دوستان یه امر طبیعیه!
واژه هایی مثل گلم، عزیزم و .. برای من معادل آقا، خانم، جناب و ... در روابط رسمی و غیر صمیمی هستند!
من احساس می کنم بعضی از دوستان در مورد ترجمه یا علت استفاده این واژه ها دچار اشتباه شدن!
2 تا خانم وقتی به هم می رسن، دست می دن، روبوسی می کنن حتی در مواقعی همدیگرو در آغوش می کشن! باید بترسیم که اینها دارن به گناه کشیده می شن و همجنس باز می شن؟
یکم عمیقتر نگاه کنیم! اگر من شما رو دوست عزیز خطاب کنم یعنی به گناه می افتم و ممکنه احساسی به شما پیدا کنم؟
برای من که چنین تعبیری نداره و اگر با ابراز محبت از نوع همنوع دوستانه بخوام به گناه بیفتم پس این نشانگر ضعف منه!

kianyict

عضو جدید
به نظر من توی این باشگاه همه با هم دوست هستیم و استفاده از لحن محبت آمیز در بین دوستان یه امر طبیعیه!واژه هایی مثل گلم، عزیزم و .. برای من معادل آقا، خانم، جناب و ... در روابط رسمی و غیر صمیمی هستند!من احساس می کنم بعضی از دوستان در مورد ترجمه یا علت استفاده این واژه ها دچار اشتباه شدن!2 تا خانم وقتی به هم می رسن، دست می دن، روبوسی می کنن حتی در مواقعی همدیگرو در آغوش می کشن! باید بترسیم که اینها دارن به گناه کشیده می شن و همجنس باز می شن؟یکم عمیقتر نگاه کنیم! اگر من شما رو دوست عزیز خطاب کنم یعنی به گناه می افتم و ممکنه احساسی به شما پیدا کنم؟برای من که چنین تعبیری نداره و اگر با ابراز محبت از نوع همنوع دوستانه بخوام به گناه بیفتم پس این نشانگر ضعف منه!
سلام به دوستان عزیزهیچ کس نمیگه که باهم خیلی خشک و رسمی برخورد کنیم و اصلا اشکالی نداره که من نوعی پیامم رو با عبارت سلام به دوستان عزیز و... شروع کنم.چیزی که اشکال داره اینه که فرد مشخصی به فرد مشخصی یه سری الفاظی بگه که به بقیه نمیگه.اگه من به همه ی آدمایی که طول روز می بینم بگم سلام گلم خب این یه ذره غیرطبیعیه.ولی اگه رفتارم طبیعیه پس نباید به شخصی که به من محرم نیست ابراز صمیمیت خاصی بکنم.و اگه این کاررو کنم بهش میگن گناه حالا چه قبول کنیم و چه نکنیم به هرحال.

TαβαTαβαξξ

عضو جدید
به نظر من توی این باشگاه همه با هم دوست هستیم و استفاده از لحن محبت آمیز در بین دوستان یه امر طبیعیه!
واژه هایی مثل گلم، عزیزم و .. برای من معادل آقا، خانم، جناب و ... در روابط رسمی و غیر صمیمی هستند!
من احساس می کنم بعضی از دوستان در مورد ترجمه یا علت استفاده این واژه ها دچار اشتباه شدن!
2 تا خانم وقتی به هم می رسن، دست می دن، روبوسی می کنن حتی در مواقعی همدیگرو در آغوش می کشن! باید بترسیم که اینها دارن به گناه کشیده می شن و همجنس باز می شن؟
یکم عمیقتر نگاه کنیم! اگر من شما رو دوست عزیز خطاب کنم یعنی به گناه می افتم و ممکنه احساسی به شما پیدا کنم؟
برای من که چنین تعبیری نداره و اگر با ابراز محبت از نوع همنوع دوستانه بخوام به گناه بیفتم پس این نشانگر ضعف منه!

موضوع قلب، موضوع حسّاسیه و گناه اینطور نیست که همیشه نمود بیرونی داشته باشه. در ابتدا هم عرض کردم مولا علی (ع) برای حفظ قلب پاک و مطهّر و مبارکش به دختران جوان حتی سلام هم نمیکردند. بعیده که امثال من از علی بن ابی طالب (ع) قویتر و محکم تر باشیم.

بله. شما از خودتون شروع کنید :)

از کسی که نام کاربری "حرف حساب" برای خودش برگزیده، تعجّب میکنم که چطور در تاپیک عمومی، به کسی تذکر شخصی میده.

مایۀ تعجّبه و تأسّف ....

بنده از جناب minoo-lovely عذرخواهی میکنم.

SAMIFAR

عضو جدید
موضوع قلب، موضوع حسّاسیه و گناه اینطور نیست که همیشه نمود بیرونی داشته باشه. در ابتدا هم عرض کردم مولا علی (ع) برای حفظ قلب پاک و مطهّر و مبارکش به دختران جوان حتی سلام هم نمیکردند. بعیده که امثال من از علی بن ابی طالب (ع) قویتر و محکم تر باشیم.

از کسی که نام کاربری "حرف حساب" برای خودش برگزیده، تعجّب میکنم که چطور در تاپیک عمومی، به کسی تذکر شخصی میده.

مایۀ تعجّبه و تأسّف ....

می بخشید دوست عزیز ولی من زیاد با شما موافق نیستم! اون دوره رو با آلان نمی شه مقایسه کرد! به دلیل گسترش و تغییر نوع روابط! اما در مورد حفظ حریم کاملا با شما موافقم!

TαβαTαβαξξ

عضو جدید
می بخشید دوست عزیز ولی من زیاد با شما موافق نیستم! اون دوره رو با آلان نمی شه مقایسه کرد! به دلیل گسترش و تغییر نوع روابط! اما در مورد حفظ حریم کاملا با شما موافقم!

توجه شما بزرگوار رو به آیه ای از قرآن جلب میکنم (آیۀ 36 سورۀ مبارکۀ إسراء):

.... إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُؤَادَ كُلُّ أُولئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْؤُولًا

.... همانا گوش و چشم و قلب همگی آنها مورد سؤال واقع خواهند شد

علی (ع) برای ما تا ابد الگو خواهند بود. تغیییر نوع روابط، آزمایشی بس دشوار برای زمانۀ ماست که در روایات داریم: حفظ ایمان در آخرالزّمان همچون نگه داشتن آتش در کف دست است.

سیّد

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
h.tabatabaee خوب خودتون میگین ابراز علاقه !!!

حرف حساب

عضو جدید

مایۀ تعجّبه و تأسّف ....

تذکر شخصی چیه! چی شده مگه که شما از خانم عذر میخوای؟! فرمودند بعضی آواتارها مشکل داره من هم دوستانه گفتم من جمله مال خود شما که کمی خلاف شرع است. هنوز هم سر حرفم هستم. شمایی که دغدغه ی اسلام دارید نباید از عکس های محرک در آواتارها استفاده کنید.

من خیلی تعجب میکنم وقتی که مثلا توی تاپیکی کسی از حجاب طرفداری میکنه که خودش یه عکس بی حجاب برای خودش انتخاب کرده!

sougmad

عضو جدید
بحث جالبی شده
و جالب تر اينه که بچه ها هم توی اين بحث خوب شرکت کردن تاحالا:gol:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

به نظر من که "حرف حساب" منظور خاصی نداشتن ولی خب اين چيزها خصوصی تذکر داده بشه هم بهتره و هم تاثير بيشتری داره..!
البته اين نظر منه و خودم رو اونقدری نمی بينم که بخوام به کسی چيزی رو بگم..

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

و راجع به اين جمله تون جناب طباطبائی
يعنی اين روايت:

"حفظ ايمان در آخرالزّمان همچون نگه داشتن آتش در کف دست است."

واقعا.. روز به روز که ميگذره بيشتر بهش ميرسم....

felor

عضو جدید
:w15::w15::w15: تو رو خدا ناراحت نشی ها .امامن کلی خندیدم.ببخشید رک گفتم.
اما به خدا خنده داره!! گلم گناهه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:w15: ببخشید ها.بی منظور میخندم.خوب خنده ام میگیره! اینکارا رو نکنید.کسی رو که نه میبینن و نه به قصد ابراز علاقه این حرف زده میشه ، این حرفا دین زدگی میاره. اگه مایلید من شماره ی یکی از استادامون که آیین اخلاق درس میده و تحقیقات زیادی هم تو این زمینه داره رو بدم و یا به کلاساش معرفیتون کنم که اینجوری ضربه نزنید.
معذرت میخوامم اگه ناراحتتون کردم گلم!!!!

TαβαTαβαξξ

عضو جدید
:w15::w15::w15: تو رو خدا ناراحت نشی ها .امامن کلی خندیدم.ببخشید رک گفتم.
اما به خدا خنده داره!! گلم گناهه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:w15: ببخشید ها.بی منظور میخندم.خوب خنده ام میگیره! اینکارا رو نکنید.کسی رو که نه میبینن و نه به قصد ابراز علاقه این حرف زده میشه ، این حرفا دین زدگی میاره. اگه مایلید من شماره ی یکی از استادامون که آیین اخلاق درس میده و تحقیقات زیادی هم تو این زمینه داره رو بدم و یا به کلاساش معرفیتون کنم که اینجوری ضربه نزنید.
معذرت میخوامم اگه ناراحتتون کردم گلم!!!!

خود ناچیزم رو جای هیچ هشدار دهنده ای قرار نمیدم و تذکر رو هم بیشتر به خودم دادم، اما این رو هم بدونید که از بدو تاریخ، همیشه بدنبال هر تذکر و هشداری، استهزایی هم وجود داشته و امری بسیار طبیعیه

يَا حَسْرَةً عَلَى الْعِبَادِ مَا يَأْتِيهِم مِّن رَّسُولٍ إِلاَّ كَانُوا بِهِ يَسْتَهْزئُونَ
(سورۀ مبارکۀ یس آیۀ 30)

دريغا بر اين بندگان، هيچ فرستاده‏اى بر آنان نيامد مگر آنكه او را ريشخند مى‏كردند

آخرین ویرایش:

felor

عضو جدید
خود ناچیزم رو جای هیچ هشدار دهنده ای قرار نمیدم و تذکر رو هم بیشتر به خودم دادم، اما این رو هم بدونید که از بدو تاریخ، همیشه بدنبال هر تذکر و هشداری، استهزایی هم وجود داشته و امری بسیار طبیعیه

يَا حَسْرَةً عَلَى الْعِبَادِ مَا يَأْتِيهِم مِّن رَّسُولٍ إِلاَّ كَانُوا بِهِ يَسْتَهْزئُونَ
(سورۀ مبارکۀ یس آیۀ 30)

دريغا بر اين بندگان، هيچ فرستاده‏اى بر آنان نيامد مگر آنكه او را ريشخند مى‏كردند
نه به خدا قصدم مسخره کردن نبود هدایتگر. میگم داری سوءتعبیر میکنی و ضربه میزنی.اگه وتقعا قصدت اینه که چیزی یاد بدی اول خوب یاد بگیر واسه همین خواستم استاد معرفی کنم...
در ضمن مگه شما فرستننده ای ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

TαβαTαβαξξ

عضو جدید
نه به خدا قصدم مسخره کردن نبود هدایتگر. میگم داری سوءتعبیر میکنی و ضربه میزنی.اگه وتقعا قصدت اینه که چیزی یاد بدی اول خوب یاد بگیر واسه همین خواستم استاد معرفی کنم...
در ضمن مگه شما فرستننده ای ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شما اصلا لحن و آهنگتون به وضوح تمسخر آمیزه. نمونش همینکه میگید هدایتگر یا فرستنده و ....
پس قسم دروغ نخورید.

من که عرض کردم تذکر بیشتر برای خودم بود.

منم به شما استاد درس نهج البلاغه معرفی میکنم که منکر قیامته. یا استادی که ............ از این اساتید و شیوخ ما زیاد دیدیم ....... این که ما حریم رفتار و گفتارمون رو با نامحرم حفظ کنیم جزو مسلماته و هر استاد و آخوند و شیخی هم این رو به هر نحوی منکر بشه، ما کاری باهاش نداریم. ضربه زدن هم کار همین دسته اساتید و آخوندهای بیسواده.

آخرین ویرایش: