مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان.کسی میدونه سیستم پشتیبانی تصمیم چه جور روشیه؟decision support system

تعريف سيستم پشتيباني از تصميم (Dss: Decision support system)
مجموعه اي از برنامه ها و داده هاي مرتبط بهم كه براي كمك به تحليل و تصميم گيري طراحي مي شوند.كمك اين گونه سيستم ها در تصميم گيري بيش از سيستم هاي مديريت اطلاعات (MIS) يا سيستم هاي اطلاعات اجرايي(EIS) است.

اجزاي DSS :
اين سيستم ها داراي يك بانك اطلاعاتي متشكل از دانش موجود درباره ي موضوع و يك زبان كه براي فرموله كردن مسائل و پرسش بكار ميرود و يك برنامه مدلسازي براي ازمايش تصميمات ممكن هستند.
هر سيستم پشتيبان تصميم گيري دستيابي به سه هدف اصلي را دنبال مي كند:
1) كمك به مدير براي تصميم گيري در مورد مسائل نيمه ساخت يافته
2) پشتيباني تصميم گيري انجام شده توسط مدير و نه جايگزيني ان
3) بهبود كارائي تصميم گيري و توجه بيشتر به اثر بخشي آن
نرم افزار هاي گروه گرا(GroupWare) :
نرم افزاري كه به گروهي از كاربران يك شبكه امكان ميدهد تا در رابطه با يك پروژه ي خاص با يكديگر همكاري كنند. اين گونه نرم افزار ها ممكن است خدماتي براي بر قراري ارتباط (مثلا پست الكترونيكي) و تئليد جمعي سند ها و زمان بندي و پيگيري فراهم كنند.سندها ممكن است حاوي متن و تصاوير يا ديگر اشكال اطلاعاتي باشند.
نرم افزار گروه گرا :كه امكان فعاليت چندين حل كننده ي مسئله را در كنار هم براي هر راه حل فراهم مي كند كه در اين مورد به عنوان سيستم پشتيبان تصميم گيري گروهي بكار مي رود.
اين سيستم پشتيبان تصميم گيري از بخش هاي زير تشکيل شده است:
مديريت تقاضا و مديريت ارشد
برنامه ريزي احتياجات مواد(MRP)
کنترل فعاليت هاي توليد/ زمانبندي تامين کنندگان
بانک اطلاعات
زمانبندي خط مونتاژ
هماهنگ کننده کارخانه
رابط کاربر​
هدف اصلي ايجاد يک سيستم پشتيبان تصميم گيري براي کمک به زمانبندي توليد خط مونتاژ نهايي است به نحوي که تصميم گيرنده بتواند امر هماهنگي تمامي اجزاي کارخانه را طوري انجام بدهد که:
1) از موجودي انبارها بتواند يك برنامه توليدي استخراج نمايد
2) از موجودي هاي در جريان ساخت و انبار محصول نيمه ساخته بهترين استفاده را بنمايد
3) فيدبک هاي لازم را در جهت تعيين بهترين برنامه خطوط مونتاژ ارائه دهد
4 ) پيشنهادات سفارشات جديد رد يا قبول نمايد
5) در مقابل حوادث برهم زننده برنامه ريزي توليد واکنش نشان دهد
FCDSS طراحي شده شامل دو بخش زير مي باشد
۱. زمانبندي و ارسال کننده سطح کارخانه : توسعه خطوط راهنماي زمانبندي در سطح کارخانه و بکارگيري آن براي تهيه برنامه زمانبندي زمان واقعي براي کارگاه ها و خطوط مونتاژ
۲ . نظارت کننده سطح کارخانه: نظارت بر پيشرفت جريان توليد
الگوريتم فرآيند پشتيباني تصميم گيري
گام ۱ ( با انتخاب يک محصول به عنوان محصول مورد نظر براي توليد، DSS ابتدا با بررسي فايل وضعيت اطلاعات مقايسه اي ميان ميزان دردسترس بودن مواد موجود در کارخانه با مواد مورد نياز توليد آن محصول بر اساس ليست مواد(BOM) آن صورت مي دهد و فايل ميزان دردسترس بودن را استخراج و عمل تفکيک بين قطعات دردسترس و غير دردسترس (مورد نياز به ساخت) را صورت خواهد داد. اين ميزان، شاخصي براي امکان توليد آن محصول بر اساس وضعيت موجود کارخانه است.

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
چشم
عرض کنم که من 2.9 رو اجرا میکنم . اون مشکل رو حل گردم .
حالا مقادیر تعرق واقعی حساب میشن ، ولی محصول نهایی ندارم . کسی می دونه محصول نهایی تویه کدوم فایل خروجی نوشته میشه و با چه عنوانی ؟
ممنون

دوست عزیز manual مدل swap را مطالعه کنید
احتمالا باید فایل خروجی با فرمت crp. وجود داشته باشه که عملکرد محصول در آن فایل محاسبه شده و موجود هست البته اگه داده های ورودی را کامل به مدل داده باشد.

yeganehparast

عضو جدید
نصب آبپاش هانتر

نصب آبپاش هانتر

با سلام

اخيرا استفاده از آبپاشهاي موسوم به هانتر در آبياري باراني فضاي سبز مرسوم شده.

خواستم ببينم چه اصول فني خاصي براي نصب اين آبپاشها هست.

مثلا به لحاظ ارتفاع نصب يا غلاف محافظ(كه در پاركها ديده مي شه استفاده مي كنن) و غيره.

اگر هم دوستان سايت يا مرجع اطلاعاتي كه نصب سيستم آبياري با اين آبپاشها رو شرح بده معرفي كنن

ممنون مي شم.

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام

اخيرا استفاده از آبپاشهاي موسوم به هانتر در آبياري باراني فضاي سبز مرسوم شده.

خواستم ببينم چه اصول فني خاصي براي نصب اين آبپاشها هست.

مثلا به لحاظ ارتفاع نصب يا غلاف محافظ(كه در پاركها ديده مي شه استفاده مي كنن) و غيره.

اگر هم دوستان سايت يا مرجع اطلاعاتي كه نصب سيستم آبياري با اين آبپاشها رو شرح بده معرفي كنن

ممنون مي شم.

دوست عزیز

اصول فنی برای نصب سیستم های آبیاری که شما نیاز دارید چیزی نیست که با سوال از دوستان و جواب گرفتن در یک پست به اطلاعات مورد نیازتون برسید !
شما باید به یکی از شرکت های طراحی و اجرای سیستم های آبیاری مراجعه کنید.
مرجع اطلاعاتی هم صرفا برای آشنایی شما کافی خواهد بود.

آخرین ویرایش:

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
چشم
عرض کنم که من 2.9 رو اجرا میکنم . اون مشکل رو حل گردم .
حالا مقادیر تعرق واقعی حساب میشن ، ولی محصول نهایی ندارم . کسی می دونه محصول نهایی تویه کدوم فایل خروجی نوشته میشه و با چه عنوانی ؟
ممنون

یک نمونه از فایل خروجی مدل رو که عملکرد نسبی محصول محاسبه شده و با عنوان RelYield در فایل خروجی موجود هست براتون گذاشتم.

yeganehparast

عضو جدید
دوست عزیز

اصول فنی برای نصب سیستم های آبیاری که شما نیاز دارید چیزی نیست که ................

با سلام

من با کلیات طراحی سیستم آشنام

ولی این آبپاشها قبلا نبودن و نکات فنی نصب اینقدر پیچیده نیست که شما می گید.

نهایت بشه یه جزوه دو سه برگی شایدم کمتر!

بعدشم من درسته اینجا تازه واردم اما از سالها پیش تو فارومهای مهمی عضو بودم

و اونجا مطالب تخصصی به راحتی مطرح می شد

و کسی نمی گفت چرا مطرح می شه!

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام

کسی نگفت که شما چرا سوال مطرح کردی، شما سوال کردی و جواب سوالتونو دادم، در ضمن مطالب تخصصی به راحتی تو تالار آب مطرح میشه، شما سوال تخصصی مطرح کردین، حالا اگه نظر شما اینکه برای رسیدن به جواب سوالتون نیازی به مراجعه به شرکت های مهندسی طراحی و اجرای آبیاری ندارین، نظرتون محترمه.

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام

دوست عزیز تو این تالار هم سوالات تخصصی زیادی مطرح میشه و آقا سینا تا جایی که امکانش هست بچه ها رو راهنمایی میکنه و مطلب در اختیارشون قرار میده
مطمئن باشد قصد آقا سینا کمک و راهنمایی هستش
خوشحال میشیم اگه جواب سوالتون رو در فاروم های دیگه گرفتید اینجا هم به اشتراک بزارید تا بچه ها بهره مند بشوند

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام

لینکش فیل تر شده اگه دارین لطفا تو یه هاست دیگه آپلود کنین استفاده کنیم.

ممنون می شم.

دوست عزیز لطف کنید، قبل از دادن هر پست برای آشنایی بیشتر با قوانین آن تاپیک اولین پست آن تاپیک را مطالعه کنید.

برای آشنایی بیشتر با قوانین تالار مهندسی آب و باشگاه مهندسان تاپیک زیر را مطالعه کنید.

[h=2] راهنمای سریع مهندسی آب [/h]

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
بچه ها شما میدونین مشکل این درخت رز ما چیه ؟؟!! DSC02081.jpg یک شاخه اش خشکیده و اون یکی شاخه اش همین طور که میبینین پر گله !!! DSC02082.jpg نکنه اون یکی شاخه اش هم بخشکه ؟؟!!

eliot -esf

کاربر ممتاز
این زرشک زینتیمون هم داره میخشکه DSC02090.jpg آخه چراااااااا ؟؟!!!:cry:

irrigation

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان محترم،من ترم 3 ارشد آبیاری و زه کشی هستم. دوستان عزیز من بشدت بدنبال کتاب کارور و نصاب سیستم های آبیاری قطره ای از انتشارات سازمان فنی و حرفه ای در سال 86 هستم ؛ از دوستان اگه کسی این کتاب رو داره یا میتونه تهیه کنه؛ من با قیمت چند برابر ازش میخرم.همچنین هزینه پیگیری و تهیه کتابو هم تقدیمش میکنم. خواهشا دوستان عزیز هر کاری از دستتون بر میآد واسه این بنده حقیر دریغ نکنید. با تشکر از تمامی دوستان

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها شما میدونین مشکل این درخت رز ما چیه ؟؟!! مشاهده پیوست 64105 یک شاخه اش خشکیده و اون یکی شاخه اش همین طور که میبینین پر گله !!! مشاهده پیوست 64106 نکنه اون یکی شاخه اش هم بخشکه ؟؟!!

اون شاخه که خشک شده از چه قسمتی خشک شده ؟ از بالای زمین یا از ریشه ؟

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
نزدیک طوقه پوسیدگی نداشت؟ یه نگاهی داخل ساقه بنداز ببین حشره مشره توش نیس؟!

eliot -esf

کاربر ممتاز
نزدیک طوقه پوسیدگی نداشت؟ یه نگاهی داخل ساقه بنداز ببین حشره مشره توش نیس؟!
نه بابا !!! پوسیدگی و حشره و مشره نداره !!! شک کردم الان رفتم دوباره دیدم نداشت :surprised: از قسمت پایین تر این شاخه خشکیده چند تا جوانه سبز کوچلو زده امروز !!!

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
سلام///
خانم مهندس و فیتو جان//
من یه راه میگم بعد اگه خوب نشد ...
گاهان باغچتون ضعیف شدن//
یعنی دچار کمبود تغذیه عناصرن//
مثلا یه آدم لاغر و ضعیف ببینید با یه سرما خوردگی داغونه//
این آفات یا بیماریها همه جا هست//
ولی بوته ها باید قوی هم باشند که داغونه داغون نشن حداقل//
کل باغچتونو با خلوط خاکبرگ و کود پوسیده گوسفندی فقط رو سطح باغچه بریزید//
و روزی دو سه بار آبپاشی نیمه سنگین بشه//
اگه تا یکماهه دیگه خوب نشد؟
اون خشکیده هرو هم امروز هرس کنید و روی اونو چسب پیوند بزنید//
بعد کامل تر عرض خواهم کرد//:):D

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه بابا !!! پوسیدگی و حشره و مشره نداره !!! شک کردم الان رفتم دوباره دیدم نداشت :surprised: از قسمت پایین تر این شاخه خشکیده چند تا جوانه سبز کوچلو زده امروز !!!

خبر خوبیه
اون شاخه خشک شده رو حذفش کن و بزار شاخه هایی که تازه جوونه زدن رشد کنن

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
این زرشک زینتیمون هم داره میخشکه مشاهده پیوست 64107 آخه چراااااااا ؟؟!!!:cry:

احیانا با مریم خانوم(کاغذرنگی) نسبتی نداری شما چرا همه چی داره تو خونتون میخشکه

در باره رز دوستان گفتن اما یکی از خواص گلهای رز اینه که بدون دلیل برخی از شاخه هاشون خشک میشن و عمدتا هم بخاطر برهم خوردن تعادل هورمونی در اونهاست و معمولا خود گیاه از زیر شروع به دادن پاجوش میکنه بهترین کار هم اینه که شاخه های خشک رو هرس کنی
در باره زرشک خوب الان دیگه فصل برگریز زرشکه اگه زرد میشه تعجبی نداره اما من یخورده به اب خونتون شک کردم اخه نمیشه همه گیاها باهم بخشکن شما احتمال نمیدی چند وقته کلر اب زیاد شده باشه مثلا

eliot -esf

کاربر ممتاز
احیانا با مریم خانوم(کاغذرنگی) نسبتی نداری شما چرا همه چی داره تو خونتون میخشکه

در باره رز دوستان گفتن اما یکی از خواص گلهای رز اینه که بدون دلیل برخی از شاخه هاشون خشک میشن و عمدتا هم بخاطر برهم خوردن تعادل هورمونی در اونهاست و معمولا خود گیاه از زیر شروع به دادن پاجوش میکنه بهترین کار هم اینه که شاخه های خشک رو هرس کنی
در باره زرشک خوب الان دیگه فصل برگریز زرشکه اگه زرد میشه تعجبی نداره اما من یخورده به اب خونتون شک کردم اخه نمیشه همه گیاها باهم بخشکن شما احتمال نمیدی چند وقته کلر اب زیاد شده باشه مثلا
یک دنیا از شما و بقیه بچه ها که راهنمایی کردن ممنونم !!! اما در مورد اب نیدونم !!! هنوز درخت انار - بوته های بادمجون - یکسری دیگه گل های رز - انگور - زیتون سالم هستن و خشک نشدن !!!!
مریم خانوم نمیشناسم :surprised:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
ناراحت نباش، کم کم اونام خشک میشن!
مریم هم مث شما هرچی گل و گلدون میبرد خونشون دو روزه خشکشون میکرد مینداخت بیرون!!

**زهره**

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان.
کسی هست با مدل بیلدر جی آی اس کار کرده باشه؟
ممنون میشم.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
کسی میدونه اسم این گیاه چیه و یا چی کار کنم که بهتر رشد کنه؟ چون همش داره پژمرده تر میشه.

کراسولا رو بهتره در جایی با دمای بالای 25 تا 26 درجه نگهدارید و چند ساعتی در روز از نور افتاب بهر بگبره و در ضمن ابیاری خیلیییییییییییییی کمی نیاز داره

siyasiya

عضو جدید
دوستان عزیزم

بچه های مهندسی آبیاری
لطفاً یک ذره فعال تر باشید و همکاری کنید، برین تاپیک عمران رو ببینید !!

دوستان
جزوه "برق و پمپاژ" و "کیفیت" دوره رو میخوام.
من از دوستان خواهش میکنم هر جزوه باحالی دارن، اسکن کنن و بذارن. واقعاً از این نظر دم بچه های عمران گرم. عالی کار میکنن

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان عزیزم

بچه های مهندسی آبیاری
لطفاً یک ذره فعال تر باشید و همکاری کنید، برین تاپیک عمران رو ببینید !!

دوستان
جزوه "برق و پمپاژ" و "کیفیت" دوره رو میخوام.
من از دوستان خواهش میکنم هر جزوه باحالی دارن، اسکن کنن و بذارن. واقعاً از این نظر دم بچه های عمران گرم. عالی کار میکنن

سلام
نفرمایید این حرفهارو، اتفاقا بچه های تالار آب از همه تالارها فعال ترهستن، مطمئنا اگر که جزوه داشته باشند به اشتراک میذارند
حالا اگه نظرتون اینه که عمرانیا عالی کار میکنند خب درخواستتون رو اونجا مطرح کنید ایشالله که جواب بگیرید :دی دی
خوشحال میشیم شما هم فعالیتتون رو پررنگ تر کنید و مطالب مفیدی که دارید رو با بچه های تالار به اشتراک بزارید

sepehr_76

عضو جدید
سلام
ممنون از آموزشهایی که گذاشتی من یک سئوال در مورد water cad /gems دارم
چطور میشه یک نقشه آماده رو از اتوکد به محیط این نرم افزار آورد البته به عنوان زمینه نه بلکه به عنوان فایل اصلی اگه ممکنه برام توضیح بده مرسی

eliot -esf

کاربر ممتاز
سلام به همه بچه های گل باغبانی !!!
راستش بچه ها یکی از دوستان ما یک مشکلی براشون پیش امده اونم اینه که امسال درخت خرماشون , خرما های نرسیده داده برگفته اونها هر سال خرما های خوبی میداده ولی امسال ...
لازم به ذکر که این درخت خرما تو شهر اصفهان !! یعنی ممکنه به خاطر اینکه امسال تابستون خیلی گرمی اصفهان نداشت خرماهاشون نرسیده باشن یاا ... !! مشکل میتونه از کجا باشه به نظرتون ؟؟!!!

yeganehparast

عضو جدید
با سلام
شيب مجاز براي لوله گالوانيزه با پلي اتيلن فرق مي كنه؟
و اگه فرق داره چطور محاسبه مي شه؟
آيا براي سايزهاي مختلف از پيش تعيين شده است؟