***<<جلسات حفظ قرآن باشگاه مهندسان ایران>>***

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من به یه مشکل بزرگ بر خوردم...حروف اضافه رو فراموش میکنم...مثل و ف و این جور چیزا...چی کار کنم؟؟؟

از اساتید عذرخواهی میکنم که نظر میدهم .
اگر نوار را زیاد گوش کنید خیلی مفید خواهد بود . و اگر بتوانید همزمان با استماع نوار ، صفحه را بادقت نگاه کنید خیلی مفیدتر خواهد بود .

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
جلسه بعد ان شاء الله دوشنبه

جلسه بعد ان شاء الله دوشنبه

بخشی از خطبه ۱۹۸ نهج البلاغه:
قرآن نوری است که خاموشی ندارد. چراغی است که درخشندگی آن زوال نپذیرد. دریایی است که ژرفای آن درک نشود. راهی است که رونده آن گمراه نگردد. شعله‌ای است که نور آن تاریک نشود. جداکننده حق و باطلی است که درخشش برهانش خاموش نگردد. بنایی است که ستون‌های آن خراب نشود. شفادهنده‌ای است که بیماری‌های وحشت انگیز را بزداید. قدرتی است که یاورانش شکست ندارند و حقی است که یاری کنندگانش مغلوب نشوند.

سلام دوستانhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon_gol.gif

اول چند مورد عمومی میگم بعدش برای هر کدوم جداگانه مینویسم:
۱. تفسیر آیات رو چند روز یکبارپاسگاه زید عزیز قرارمیدن. حجم کمی هم داره. خوندنش وقت زیادی نمیگیره. پست سوم این صفحه رو ببینید
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/332319-******/page12

۲. برنامه مرور برای بعضی‌ها روزانه‌است برای برخی‌هم تا جلسه بعد که ان شاء الله دوشنبه هست نوشته شده

۳. حداقل یک مرتبه از مرورهایی که برای این جلسه هست رو تمام آیات رو بصورت پیوسته بخونید و بعد از خوندن هر صفحه از حفظ. آیات رو از رو قرآن نگاه کنید و اشکالاتتون رو ببینید.

۴. یکبار دیگه روی اهمیت حافظه تصویری تاکید می‌کنم. حافظه تصویری یعنی اینکه وقتی آیات رو از حفظ می‌خونید در ذهنتون بدونید اول صفحه‌اید وسطش یا آخرش. صفحه فردید یا زوج.

۵. گله دارم از دوستانی که گزارش نمیدن. لطفا در تاپیک میزان حفظ و مرور و تسلتطون رو بنویسسید. من که از پشت سیستم نمیتونم بفهمم شما چجوری پیش میرید

۶. مشکلات و تجربیاتی که تو این مدت که حفظ رو شروع کردید بگید. از همتون میخوام که نحوه مرور کردنتون رو دقیقا توضیح بدید. خیلی برام مهمه

حالا قسمت خصوصی:
دوستانی که میزان حفظیاتشون نسبتا زیاد شده:

shidokht777
sam 600020
palmtree
صدای سکوت

آیاتی که حفظید رو به سه قسمت تقسیم می‌کنید. البته اگه مرورهاتون رو تا آلآن خوب انجام داده باشید. اگر مرورهاتون منظم انجام شده باشه قسمت اول و دوم تقریبا هم حجم هستن و قسمت آخر که شامل حفظیات یک هفته اخیرتونه حجم کمتری داره(البته هرچقدر جلوتر بریم این نسیت تغییر می‌کنه)

قسمت اول: بخشی که زیاد مرور کردید و کاملا تسلط دارید. این بخش رو تا جلسه بعد یکبار مرور می‌کنید

قسمت دوم بخشی که کمتر از قسمت اول مرور شده. این قسمت رو یم روز در میان مرور می‌کنید

قسمت سوم: بخشی که تازه حفظ شده. این قسمت رو هرروز باید مرور کنید

این حداقل مروریه که باید انجام بدید. هر چقدر بهتر مرور کنید جلوتر که برید زمان کمتری به مرور اختصاص میدید

مرور دوستان دیگه هم که جلوی اسمشون نوشته شده. فقط بازهم تاکید می‌کنم همه دوستان بجز مرورهایی که براتون نوشتم. یکبارهم بصورت پیوسته تمام آیاتی که حفظید رو بخونید

میزان محفوظات تا جلسه بعد مرور تاجلسه بعد
حفظ روزانه میزان محفوظات نام حافظ
آیه ۱۰۵ سوره بقره طبق برنامه گفته شده
یک صفحه آیه ۸۸ سوره بقره shidokht777
آیه ۴۹ سوره بقره تا ۲۰ دومرتبه از۲۱ تا 40 سه مرتبه
3 آیه آیه ۴۰ سوره بقره black banner
مرور تاجلسه بعد
آیه۸۳ سوره بقره طبق برنامه گفته شده نیم صفحه آیه ۷۳ سوره بقره sam 600020
آیه ۲۵ سوره بقره تا ۱۶ یک مرتبه از۱۷ تا ۱۹ دو مرتبه ۲آیه آیه ۱۹ سوره بقره dl_khaste
مرور روزانه
آیه ۲۶ سوره بقره
تا ۱۶ یک مرتبه از۱۷ تا ۲۲ دو مرتبه 2آیه آیه ۲۲ سوره بقره ArChitect _90
مرور روزانه
آیه ۶۵ سوره بقره تا ۳۷ دومرتبه از۳۷ تا ۵۰ سه مرتبه ۵ آیه آیه ۵۰ سوره بقره Ghazal1991
مرور تاجلسه بعد
آیه ۱۱ سوره بقره تمام آیات حداقل ۱ مرتبه 1 آیه آیه ۱۴ سوره بقره sara.hoseini90
مرور روزانه
آیه ۱۹ سوره بقره تمام آیات حداقل ۱ مرتبه 1 آیه آیه ۱۶ سوره بقره M1990
مرور روزانه
آیه ۲۶ سوره بقره تمام آیات حداقل ۱ مرتبه ۱آیه آیه ۲۳ سوره بقره Bahar01
مرور روزانه
آیه ۴۳ سوره بقره تا آیه ۲۰ دومرتبه از ۲۱ تا ۳۴ سه مرتبه ۳ آیه آیه ۳۴ سوره بقره IRAN DOKHT
مرور تاجلسه بعد
آیه۲۲ سوره بقره تمام آیات حداقل ۱ مرتبه 1 آیه آیه ۱۹ سوره بقره Nafis.68
مرور روزانه
آیه۵۲ سوره بقره تا آیه ۳۰ حداقل ۲ مرتبه از ۳۱ تا ۵۲ سه مرتبه ۵ آیه آیه ۳۷ سوره بقره Taßa§om
مرور تاجلسه بعد
صفحه ۱۷۷ تا انتهای جزء ۳ هفته‌ای دوصفحه صفحه ۱۷۶ fk_invisible
مرور تاجلسه بعد
آیه ۲۲ سوره بقره تمام آیات حداقل ۱ مرتبه ۲ آیه آیه ۱۶ سوره بقره F A R Z A N E
مرور روزانه
آیه ۳۴ سوره بقره تا آیه ۲۰ یک مرتبه از ۲۱ تا ۳۴ دو مرتبه آیه ۳ آیه ۲۵ سوره بقره vahid_hse
مرور روزانه
آیه ۱۹ سوره بقره تمام آیات حداقل ۱ مرتبه ۲ آیه آیه ۱۳ سوره بقره Vafa8989
مرور روزانه
آیه 42 سوره بقره تا آیه ۲۰ یک مرتبه از ۲۱ تا ۳۳ دو مرتبه ۳ آیه آیه 33 سوره بقره Carolyn
مرور روزانه
آیه ۱۶ سوره بقره...................... نیم صفحه سوره واقعه salizadeniri

آیه ۷۶ سوره بقره طبق برنامه گفته شده نیم صفحه آیه ۶۵ سوره بقره palmtree

...................... مرور حفظیات............................................ Ziba jun
آیه ۸۸ سوره بقره طبق برنامه گفته شده یک صفحه آیه ۶۹ سوره بقره صدای سکوت

آخرین ویرایش:

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
پرسش این جلسه

پرسش این جلسه

سلام دوستای خوبم:gol:
دوستانی که محفوظاتشون بیشتره از چند صفحه اول که تعداد سوالات زیادی چندتا رو بصورت تصادفی بخونن که خیلی براشون وقت‌گیر نباشه

آیاتی که ابتداش رو براتون قرار میدم تا دو آیه بعدش برای خودتون با صدای بلند بخونید اگر هم کسی هست که بتونید جلوش آیات رو بخونید هم خوبه. بعد از اینکه آیات رو از حفظ خوندید قرآن رو نگاه کنید و اگر اشتباهی داشتید یا آیات رو فراموش کرده بودید یا بصورت روان نخوندید توی تاپیک بنوییسد
تعداد آیاتی که حفظ کردید و شماره آخرین آیه‌ای که حفظید رو هم حتما بنویسید. وهمینطور تعداد آیاتی که فکر می‌کنید میتونید در یک روز حفظ کنید. تا یه مدت که به برنامه روزانه ثابت هر کس برسییم هر سه روز یکبار تعداد آیات حفظ شده رو چک می‌کنیم.
حتما اگر ایرادی داشتید بگید.

صفحه دوم:
۱- أُولَـٰئِكَ عَلَىٰ هُدًى................

صفحه سوم:
۲-خَتَمَ اللَّـهُ عَلَىٰ قُلُوبِهِمْ..........
۳- وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ لَا تُفْسِدُوا

صفحه چهارم:
۴- مَثَلُهُمْ كَمَثَلِ الَّذِي............
۵- يَكَادُ الْبَرْقُ يَخْطَفُ............
۶- وَإِن كُنتُمْ...............

صفحه پنجم:
۷- إِنَّ اللَّـهَ لَا يَسْتَحْيِي...............

صفحه ششم:
۸- وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلَائِكَةِ...............

صفحه هفتم:
۹- قُلْنَا اهْبِطُوا..................
۱۰- وَاسْتَعِينُوا .............

صفحه هشتم:
۱۱- وَإِذْ نَجَّيْنَاكُم مِّنْ ...................

صفحه نهم:
‍۱۲- وَإِذْ قُلْتُمْ يَا مُوسَىٰ لَن نَّصْبِ..............

صفحه دهم:
۱۳- وَلَقَدْ عَلِمْتُمُ .........................

صفحه یازدهم:
۱۴- ثُمَّ قَسَتْ قُلُوبُكُم مِّن.....................

صفحه دوازده:
‍۱۵- وَالَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ...................(تا انتهای آیه ۸۵ خوانده شود)

جزء۱:
۱۶- وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّن مَّنَعَ مَسَاجِدَ اللَّـهِ...............
۱۷- ولُوا آمَنَّا بِاللَّـهِ وَمَا أُنزِلَ إِلَيْنَا................

۱۰ صفحه اول جزء ۲:
۱۸- أُحِلَّ لَكُمْ لَيْلَةَ الصِّيَامِ الرَّفَثُ.................
۱۹- إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالدَّمَ................

صفحه ۱۷۴ تا ۱۷۷:
۲۰- هُوَ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَ.............
۲۱- أُولَـٰئِكَ هُمُ الْمُؤْمِنُونَ.........................

در پناه حق

shidokht777

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب من به 85 رسیدم ولی باید تا 88 حفظ میکردم.مرور خیلی ازم وقت میگیره...نمیرسم کامل حفظ کنم...ولی امشب جبرانش میکنم...تقریبا" چیزایی که دیشب حفظ کردم یادم نیست...باید از دوباره امروز روشون وقت بذارم...از برنامه ای که واسه مرور گذاشتین خیلی ممنون...کارو راحتر کرد...

"Sa Ba"

کاربر بیش فعال
سلام خسته نباشید ;)
من تا آیه 19 حفظ کردم اما هم آیه هارو جابجا میخونم (باید فکر کنم تا به ترتیب یادم بیاد) هم اینکه بعضی از کلمه هارو جابجا میگم مثلا یعلمون و یشعرون
یه خواهش اینکه برام روزی 1 آیه بزارین :redface:
کمه میدونم ولی نمیرسم
نحوه ی مرورم: هرشب وقت خواب سه بار تکرار رو تا آیه حفظ شده گوش میدم و تکرار میکنم (البته به مرور جلسه قبل عمل نکردم)
یه سوال: باید شماره آیات رو هم بدونیم؟
از تفسیر آیات هم ممنونم

آخرین ویرایش:

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب من به 85 رسیدم ولی باید تا 88 حفظ میکردم.مرور خیلی ازم وقت میگیره...نمیرسم کامل حفظ کنم...ولی امشب جبرانش میکنم...تقریبا" چیزایی که دیشب حفظ کردم یادم نیست...باید از دوباره امروز روشون وقت بذارم...از برنامه ای که واسه مرور گذاشتین خیلی ممنون...کارو راحتر کرد...
خیلی خوب پیش میرید. ان شاء الله که تا پایان هم همین انرژی و پشت کار رو خواهید داشت
هرجا که دید نمیتونید طبق برنامه پیش برید تعداد صفحات رو کم کنید. مثلا میتونید یک جلسه ۲ سفحه حفظ کنید تا خوب مرور کنید و جلسه بعد بازهم ۳ صفحه حفظ کنید
آیاتی که گفتید دیشب حفظ کردید یکم فرار هستن. مرورتون رو تقسیم کنید. اگر جایی ضعیف هستید تکرار رو بیشتر کنید

خواهش می‌کنم

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خسته نباشید ;)
من تا آیه 19 حفظ کردم اما هم آیه هارو جابجا میخونم (باید فکر کنم تا به ترتیب یادم بیاد) هم اینکه بعضی از کلمه هارو جابجا میگم مثلا یعلمون و یشعرون
یه خواهش اینکه برام روزی 1 آیه بزارین :redface:
کمه میدونم ولی نمیرسم
نحوه ی مرورم: هرشب وقت خواب سه بار تکرار رو تا آیه حفظ شده گوش میدم و تکرار میکنم (البته به مرور جلسه قبل عمل نکردم)
یه سوال: باید شماره آیات رو هم بدونیم؟
از تفسیر آیات هم ممنونم

این مشکل تو آیات اول هست و به مرور برطرف میشه ولی برای اینکه الآن رفع بشه میتونید یک علامت خاصی بذارید. هر چقدر جلوتر برید جابه جا خوندن تو آیات قبل کمتر میشه. به شرط اینکه مرور مرتب باشه
اگر فکر کنید و بتونید آیات رو درست بخونید یعنی اینکه خوب دارید حفظ می‌کنید
چشم. حتما
نه نیازی به حفظ شماره آیات نیست

خواهش می‌کنم

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
من ص 176 را حفظ کردم . نیمه اول جز 3 و نیمه اول جز 1 را نوار گوش دادم . نیمه ی اول جز یک را هم دوره کردم . دو جا مشکل داشتم که از اول خواندم تا برطرف شد.
از پرسش ها سوال 15 و 17 و 19 را مشکل داشتم و چند بار خواندم تا برطرف شد .

ممنون از اینکه مرور تا جلسه ی بعد را مشخص کردید .
خداقوت .

sam 600020

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من کلا این دفعه برنامه رو قاطی کردم ... فک میکردم جلسه بعدی فرداس!!!!!! :surprised: الانم تا 66 بیشتر حفظ نکردم! ولی میخوام تا اخر شب هرجور شده حداقل تا 69 پیش برم...
ولی همین برنامه فکر میکنم خوبه که تا 83 حفظ کنم نه؟

ممنون از برنامه ای که دادین ......

1-من تا صفحه 4 تسلط کامل دارم و بدون مشکلی میخونمشون
2-صفحات 5 تا 7 رو مشکلی توشون ندارم ولی گاها تو بعضی ایاتش تپق دارم یا مثلا مث صفحات قبلی نمیتونم فورا ایاتو پشت سرهم بخونم ...

3-ولی از صفحه 8 تا 10 چون تازه حفظ کردم تسلطم به نسبت کمتره

مرورم تقریبا به این شکله :
1- هر روز یک بار

2- هر روز تقریبا 2 بار

3- وقتی 2-3 ایه جدید حفظ کردم برمیگردم از اول صفحه 8 از حفظ میخونم

_منم مثل شیدخت تو بعضی حروف اضافه مشکل داشتم که تقریبا حل شده
_با ایه 61 مشکل دارم و نمیتونم حفظش کنم !

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
من این دفعه نتونستم حفظ کنم اخه یه مشکلی پیش اومد هنوز ایه 25 هستم:(
سلام.
ایرادی نداره. ولی یادتون باشه حتی اگه حفظ هم نکردید باید مرور رو انجام بدید
برنامتوم میشه حفظ تا آیه ۳۱ و مرور روزانه تمام آیات

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
من ص 176 را حفظ کردم . نیمه اول جز 3 و نیمه اول جز 1 را نوار گوش دادم . نیمه ی اول جز یک را هم دوره کردم . دو جا مشکل داشتم که از اول خواندم تا برطرف شد.
از پرسش ها سوال 15 و 17 و 19 را مشکل داشتم و چند بار خواندم تا برطرف شد .

ممنون از اینکه مرور تا جلسه ی بعد را مشخص کردید .
خداقوت .
خیلی خوبه که تو آیاتی که تازه حفظ کردید مشکلی نداشتید
بخاطر تجربتون میدونم که مرورهاتون رو خیلی خوب انجام میدید و اشکالاتون رو با حوصله رفع می‌کنید تا ان شاء الله تمام آیاتی که حفظید رو کاملا مسلط بشید.
مروری که براتون نوشتم با این فرض بود که تا وسط جزء ۲ مرور داشتید. اگر زیاده مرورتون رو تا آخر جزء ۲ بزرام

خواهش می‌کنم

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی خوبه که تو آیاتی که تازه حفظ کردید مشکلی نداشتید
بخاطر تجربتون میدونم که مرورهاتون رو خیلی خوب انجام میدید و اشکالاتون رو با حوصله رفع می‌کنید تا ان شاء الله تمام آیاتی که حفظید رو کاملا مسلط بشید.
مروری که براتون نوشتم با این فرض بود که تا وسط جزء ۲ مرور داشتید. اگر زیاده مرورتون رو تا آخر جزء ۲ بزرام

خواهش می‌کنم
بله اگر لطف کنید تا آخر دو بگذارید ممنون میشوم

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من کلا این دفعه برنامه رو قاطی کردم ... فک میکردم جلسه بعدی فرداس!!!!!! :surprised: الانم تا 66 بیشتر حفظ نکردم! ولی میخوام تا اخر شب هرجور شده حداقل تا 69 پیش برم...
ولی همین برنامه فکر میکنم خوبه که تا 83 حفظ کنم نه؟

ممنون از برنامه ای که دادین ......

1-من تا صفحه 4 تسلط کامل دارم و بدون مشکلی میخونمشون
2-صفحات 5 تا 7 رو مشکلی توشون ندارم ولی گاها تو بعضی ایاتش تپق دارم یا مثلا مث صفحات قبلی نمیتونم فورا ایاتو پشت سرهم بخونم ...

3-ولی از صفحه 8 تا 10 چون تازه حفظ کردم تسلطم به نسبت کمتره

مرورم تقریبا به این شکله :
1- هر روز یک بار

2- هر روز تقریبا 2 بار

3- وقتی 2-3 ایه جدید حفظ کردم برمیگردم از اول صفحه 8 از حفظ میخونم

_منم مثل شیدخت تو بعضی حروف اضافه مشکل داشتم که تقریبا حل شده
_با ایه 61 مشکل دارم و نمیتونم حفظش کنم !
سلام
آیاتی که قراره برای جلسه بعد حفظ کنید نسبتا ساده هستند و میتونید راحت خودتون رو برسونید
برنامه مرورتون هم خیلی عالیه. با همین برنامه جلو برید قسمت دوم تا جلسه بعد مثل قسمت اول میشه

آیه ۶۱ بخاطر طولانی بودنش سخته. به چشم یک داستان کوتاه تو ۴ قسمت بهش نگاه کنید:(با فرض اینکه حفظ نیستید نوشتم)
اول بنی اسراییل می‌گن که یه توع غذا رو نمی‌تونیم تحمل کنیم به خدا بگو میوه‌های زمینی برامون بیاره. اسم چهارتا میوه رو جدا حفظ کنید
این قسمت رو چند بار از حفظ تکرار کنید. یکبار از رو قرآن بخونید وبعد برید سراع جواب حضرت موسی:
حضرت موسی میگه میخواید غذای بهتر رو با غذای پست میخواید عوض کنید؟ اگر اینطور میخواید باید به شهر برید
این قسمت رو هم چند بار تکرار کنید.
یه بار سعی کنید از اول بخونید. احتمالا بازم مشکل دارید. هرجا که یادتون نمیاد یه نگاه سریع به اون قسمت بکنید و از حفظ ادامه بدید. چند بار از اینکار رو انجام بدید تا بدون مشکل بخونید

بعدم که خدا مجازاتشون رو میگه که ذلت همیشگیه
این قسمت رو هم که حفظ کردید باز برگردید از اول از حفظ بخونید. بعد یه بار از رو بخونید.

آخر سرهم دلیل این مجازات رو بیان میکنه

فقط در حین برگشتن به عقب واز اول خوندن به چشم داستان بهش نگاه کنید

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ممنون بابت زحمتتون

من الان تا 16 سوره بقره حفظم که همشو دیروز حفظ کردم قرآنم معنی داره طول هفته هم نمی رسم مرور کنم تفسیر ها رو هم تا حالا نخوندم !:(

سلام. خواهش می‌کنم
ممنون که خودتون رو به برنامه رسوندید. سعی کنید از این به بعد حفظتون رو با برنامه تر انجام بدید
قرآن تون رو در اولین فرصت و قبل از این که محفوظاتتون زیاد بشه عوض کنید. اگر تهران یا مشهد ساکنید میتونم بهتون بگم از کجا تهیه کنید
تفسیرها مروری بر آیات هم محسوب میشه وتو درک بهتر بهتون کمک می‌کنه. قبل از اینکه حجمش زیاد شه بخونید خیلی بهتره

در پناه حق

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
من ترتیب آیه ها یادم میره!آخر آیه ۳۹ یادم رفت. اول آیه ۵۰ رو یادم رفت. آیه ۶۳ هم اصولا یادم میره اولش. من تا ۶۹ رو رفتم جلو.
مرورم کلا بده. اصلا بلد نیستم مرور کنم.

میتونید بگید چجوری مرور می‌کنید.
من حس می‌کنم خیلی خوب حفظ می‌کنید.
همون مروری که می‌گید بده رو توضیح بدید. بعدش من می‌گم چکار کنید

nafis...

مدیر بازنشسته
سلام اقا احسان
من امشب به امید خدا به برنامه میرسم.یعنی تا آیه 19 بقره.
لطفا برای جلسه بعد هم همون روزی 1ایه بذارید که بتونم قبلی ها رو هم دوره کنم.
از اول برنامه فقط یک بار دوره کردم.زیاد مشکل هم نداشتم

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام اقا احسان
من امشب به امید خدا به برنامه میرسم.یعنی تا آیه 19 بقره.
لطفا برای جلسه بعد هم همون روزی 1ایه بذارید که بتونم قبلی ها رو هم دوره کنم.
از اول برنامه فقط یک بار دوره کردم.زیاد مشکل هم نداشتم
سلام
خیلی خوبه. فقط هر چقدر جلوتر برید نیاز به مرور بیشتر میشه. هر وقت دید آیات رو خوب بخاطر نمیارید یعنی که باید مرور افزایش پیدا کنه

صدای سکوت

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من متاسفانه از برنامه عقب افتادم وتا 65 حفظ کردم
من نیمه ی دوم محفظواتم زود زود فراموشم میشه یعنی صفحات 5و6و7
و گاهی هم آخر آیات
وقتی مرور میکنم سعی میکنم ایه بعد وقبل اون آیه را بیاد بیارم
هرجا هم که یادم میره با توجه به منظوری که آیه داره کلمه را بیاد میارم اما جاهایی که معنیشو بلد نیستم یلدم نمیاد دیگه
مثلا آیه 61 را چون میدونستم میوه های پست چیه یادم میارم یا آیلت33تا37 را با توجه به خلقت آدمو وبیرون شدنش ازبهشت

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من متاسفانه از برنامه عقب افتادم وتا 65 حفظ کردم
من نیمه ی دوم محفظواتم زود زود فراموشم میشه یعنی صفحات 5و6و7
و گاهی هم آخر آیات
وقتی مرور میکنم سعی میکنم ایه بعد وقبل اون آیه را بیاد بیارم
هرجا هم که یادم میره با توجه به منظوری که آیه داره کلمه را بیاد میارم اما جاهایی که معنیشو بلد نیستم یلدم نمیاد دیگه
مثلا آیه 61 را چون میدونستم میوه های پست چیه یادم میارم یا آیلت33تا37 را با توجه به خلقت آدمو وبیرون شدنش ازبهشت
سلام
نیمه دوم محفوظاتتون باید بیشترین مرور رو روش داشته باشید
اگر میبینید تسلط کافی رو ندارید معنیش اینه که مرور خوب انجام نمیشه
قبل از اینکه آیات جدید رو حفظ کنید چند صفحه‌ای که گفتید رو باید تثبیت کنید. از صفحه ۵ شروع کنید اول از حفظ بخونید. اگر جایی فراموش کردید یه نگه سریع به متن قرآن بندازید و ادامش رو از حفظ بخونید. بعد از اینکه صفحه تموم شد یکبار از اول از رو بخونید. بعد یکبار دیگه از حفظ بخونید. اگر اشکالی نداشتید برید صفحه بعد. اگر اشکال داشتید بازهم تکرار کنید
بعد هم تا جلسه بعد روزی ۲ بار این ۳ صفحه رو مرور کنید
بزرگترین مزیت زمانی که برای تثبیت این قسمت میزارید اینه که بعدا کمتر نیازبه مرورش پیدا می‌کنید. مهم تثبیت آیات در ذهنتونه بعدش حفظ آیات جدید

برنامتون رو هم درست می‌کنم

در پناه حق

Taßa§om

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
آقا ما استرس گرفتیم!
سری قبل هم گفتم اگه ممکنه تو ایام امتحانات برای من 2-3 آیه در نظر بگیرید(البته 1 آیه باشه بهتره!!!)
اما مثل اینکه توجه نشد!

خوب من حقیقتا الان نمی تونم و این جا موندن از برنامه دلسردم می کنه:cry:

با تشکر از زحمات دوستان