برداشت رقوم ارتفاعی با توتال

free surveyer

عضو جدید
با درود
دوستان و همکاران گرامی این تاپیک بیشتر برای همفکری و اشتراک گذاری نظرات است پس اگر خودم هم تو بحث شرکت داشتم و راهکار ارائه دادم خرده نگیرید لطفاً.
فرض کنید 30 یا 40 تا نقطه داریم که قراره رقوم ارتفاعی نقاط برداشت بشه و برای این کار ما یک دستگاه توتال در اختیار داریم در صورتیکه مختصات نقاط از نظر جانمایی اصلاً برامون مهم نیست و فقط ارتفاع نقاط برامون مهمه، از طرف دیگر 2 تا بنچ مارک در اختیار نداریم که بخواهیم دوربینو فری استیشن کنیم و فقط 1 بنچ مارک در اختیار داریم که تنها کد ارتفاعی اون نقطه رو در اختیار داریم.
سریعترین و دقیقترین راه حلی که برای این منظور به نظرتون میرسه رو لطف کنید.
با تشکر از همه دوستان و همکاران

مجتبی اس

عضو جدید
با سلام
دوربین و تراز میکنیم بعد بنچ مارک و میخونیم اختلاف کد موجود را با کداصلی بنچ مارک در می اوریم بعد به station دوربین اعمال میکنیم در حقیقت دوربین توجیه ارتفاعی میشه برای کارهای ارتفاعی بهترین و سریعترین راه اینه(البته به نظر بنده) با تشکر.

amin_8311

عضو جدید
سلام
اگه موقعیت horizental واست مهم نیست میتونی فقط اختلاف ارتفاع نقاط رو نسبت به همین 1 ایستگاه اندازه بگیری

free surveyer

عضو جدید
با سلام دوربین و تراز میکنیم بعد بنچ مارک و میخونیم اختلاف کد موجود را با کداصلی بنچ مارک در می اوریم بعد به station دوربین اعمال میکنیم در حقیقت دوربین توجیه ارتفاعی میشه برای کارهای ارتفاعی بهترین و سریعترین راه اینه(البته به نظر بنده) با تشکر.
آقای مهندس کاملاً صحیح میفرمایین ولی یه راه سریعتر از این هم وجود داره.

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
با سلام به دوستان.
روش اول (روش آقا مجتبی)
دوربین رو می کاریم. یه راست می ریم تو Q-Surveying
برنامه Height Transfer رو اجرا می کنیم.
BM رو قرائت می کنیم.
دوربین می گه ارتفاع قدیمی؟ میانگین؟ جدید؟ کدوم رو واسه ایستگاه بگیرم؟
می گیم جدیده
دوربین توجیه ارتقاعی میشه

روش دو:
ارتفاع رفلکتور رو صفر وارد میکنیم
BM رو قرائت میکنیم.
اختلاف ارتفاع رو تو ارتفاع رفلکتور اعمال می کنیم.
دوربین آماده برداشته. فقط تا آخر برداشتها باید با همون رفلکتور و با ارتفاع ثابت بخونین.

روش سه!
BM رو می خونیم همین طور سایر نقاط رو.
اطلاعات رو تخلیه می کنیم و تو Excel ارتفاع ها رو اصلاح میکنیم!

روش چهار!
مثه مرد یه BM دیگه ایجاد می کنیم.
مثه مرد Free Station می کنیم و نقاط رو واسه روز نیاز Save هم می کنیم.

من خودم روش آقا مجتبی (یک) و روش چهار رو ترجیه می دم.

آخرین ویرایش:

free surveyer

عضو جدید
با سلام به دوستان.
روش اول (روش آقا مجتبی)
BM رو قرائت می کنیم.
می گیم جدیده

روش دو:
BM رو قرائت میکنیم.
دوربین آماده برداشته. فقط تا آخر برداشتها باید با همون رفلکتور و با ارتفاع ثابت بخونین.

روش سه!

روش چهار!

همکار گرامی اولاً که کارت درسته و دوماً وقتی میگی مثل مرد، مرد نقشه برداری باید تو کوتاهترین زمان ممکن به نتیجه برسه. پس روش چهارم همچین مردونه نیست که بخواهیم Bm بسازیم و وقت خودمونو هدر بدیم.
اما روش 2 و 3 حرف نداره، البته من اکثراً روش 3 رو ترجیح میدم.
اما مواقعی هم که با روش 2 کار میکنم لزوماً نیاز نیست ارتفاع رفلکتور رو صفر قرار بدیم، اختلاف بین کد واقعی با کدی که دوربین نشون میده رو میشه در ارتفاع پیش فرض دوربین که مثلاً عدد 1.30 باشه، اعمال کرد.

ajamincc

عضو جدید
مثل يك برداشت ساده، 30 الي 40 نقطه رو برداشت ميكنيم و براي سرعت كار x , y بنچ مارك رو صفر وارد ميكنيم. قطعا ارتفاع رفلكتور رو به جز مواقعي كه ديد ميسر نيست ثابت ميگيريم. در غير اينصورت ارتفاع رفلكتور رو موردي تغيير ميديم. به اين دليل كه مختصات مسطحاتي برامون مهم نيست، پس قاعدتا نحوه توجيه هم نبايد برامون مهم باشه.اگه كم يا بد بود از بي سوادي ما است.بد گفتم؟

ajamincc

عضو جدید
دقت ارتفاعي توتال

دقت ارتفاعي توتال

كي ميدونه دقت ارتفاعي توتال هاي مختلف چقدره و به چه عواملي بستگي داره. ممكنه دقتش از نيوو بيشتر باشه؟

free surveyer

عضو جدید
كي ميدونه دقت ارتفاعي توتال هاي مختلف چقدره و به چه عواملي بستگي داره. ممكنه دقتش از نيوو بيشتر باشه؟
با درود
همکار گرامی دقت برداشتها حالا چه مختصاتی و چه صرفاً ارتفاعی با هر وسیله ای به دو عامل بستگی داره، یکی دقت و یا خطای خود اون دستگاهه و دیگری دقت کار همکاران ما. حالا با فرض اینکه دستگاه توتالی که باهاش کار میکنیم هیچ مشکلی نداره و کالیبره شده و از این چینیهای در پیتی نیست، باید عرض کنم خدمتتون دقت برداشتش در رقوم ارتفاعی در حد دقت برداشت با نیووی NA2 ویلده ( یعنی عالی ) و اگر گاهاً خطایی مشاهده میشه بخاطر خطای نقشه برداره که یا ارتفاع دوربین رو نتونسته بصورت دقیق اندازه گیری و وارد کنه و یا خطای چشم نقشه بردار در تشخیص مرکز منشور هستش.

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
با سلام به دوستان.
روش اول (روش آقا مجتبی)
BM رو قرائت می کنیم.
می گیم جدیده

روش دو:
BM رو قرائت میکنیم.

روش سه!

روش چهار!

با سلام خدمت دوستان
تشکر از دوستمان جناب free surveyer بابت این تایپیک که روشهای مختلف با توجه به شرایط رو برای ما فراهم میکنه .

مهندس احسان فکر کنم به کلیه روشها اشاره کرد . خواستم اگه امکان داره روش اول رو کاملتر توضیح بدید. مخصوص این((برنامه Height Transfer رو اجرا می کنیم.)) رو من پیدا نکردم .................

free surveyer

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
تشکر از دوستمان جناب free surveyer بابت این تایپیک که روشهای مختلف با توجه به شرایط رو برای ما فراهم میکنه .

مهندس احسان فکر کنم به کلیه روشها اشاره کرد . خواستم اگه امکان داره روش اول رو کاملتر توضیح بدید. مخصوص این((برنامه Height Transfer رو اجرا می کنیم.)) رو من پیدا نکردم .................

چون شما پرسیدید باید اشاره کنم برنامه Height Transfer از زیر شاخه های Q-Surveying نیست و برنامه کمکی جداگانه ایست که با زدن کلید FNC قابل دسترس است.

مجتبی اس

عضو جدید
همکار گرامی اولاً که کارت درسته و دوماً وقتی میگی مثل مرد، مرد نقشه برداری باید تو کوتاهترین زمان ممکن به نتیجه برسه. پس روش چهارم همچین مردونه نیست که بخواهیم Bm بسازیم و وقت خودمونو هدر بدیم.
اما روش 2 و 3 حرف نداره، البته من اکثراً روش 3 رو ترجیح میدم.
اما مواقعی هم که با روش 2 کار میکنم لزوماً نیاز نیست ارتفاع رفلکتور رو صفر قرار بدیم، اختلاف بین کد واقعی با کدی که دوربین نشون میده رو میشه در ارتفاع پیش فرض دوربین که مثلاً عدد 1.30 باشه، اعمال کرد.
مهندس یه ارتفاع و تو دوربین تغییر دادن سریعتره یا مثلا 1000 تا نقطه توی excel؟:eek:

مجتبی اس

عضو جدید

به دقت تراز دوربین هم بستگی داره که روی تراز مینویسه یعنی اگه شما اون دقت و تو فرمولهای محاسبه ای بزاری به خطای توتال تو برداشت ارتفاعی میرسی

آخرین ویرایش توسط مدیر:

free surveyer

عضو جدید
مهندس یه ارتفاع و تو دوربین تغییر دادن سریعتره یا مثلا 1000 تا نقطه توی excel؟:eek:
مجتبی جان تا حالا شده 1000 تا نقطه را در یک ایستگاه گذاری یا اصلاً در یک روز برداشت کنی؟
وجداناً راستشو بگو.:biggrin:
تو اکسل هم یه بار به اون ردیف اولی فرمول میدی دیگه excel جون خودش زحمت بقیه رو میکشه.
در ضمن مهندس عزیز مثلاً قرار بود نظرات رو به اشتراک بذاریم و راه حلهای مختلف رو بررسی کنیم.

مجتبی اس

عضو جدید
مجتبی جان تا حالا شده 1000 تا نقطه را در یک ایستگاه گذاری یا اصلاً در یک روز برداشت کنی؟
وجداناً راستشو بگو.:biggrin:
تو اکسل هم یه بار به اون ردیف اولی فرمول میدی دیگه excel جون خودش زحمت بقیه رو میکشه.
در ضمن مهندس عزیز مثلاً قرار بود نظرات رو به اشتراک بذاریم و راه حلهای مختلف رو بررسی کنیم.
چون گفتی راستشو بگو میگم من سال 86 در همین تهران از یه صبح تا ظهر 4000 نقطه برداشت کردم ولی 1000 تا که خیلی زیاد داشتم

نه دیگه جرزنی نکن تو گفتی سریعتر منم تعجب کردم:biggrin:

free surveyer

عضو جدید
چون گفتی راستشو بگو میگم من سال 86 در همین تهران از یه صبح تا ظهر 4000 نقطه برداشت کردم ولی 1000 تا که خیلی زیاد داشتم

نه دیگه جرزنی نکن تو گفتی سریعتر منم تعجب کردم:biggrin:
مهندس یه چیزی میگم ولی خدا وکیلی شوخی نیست خیلی جدی دارم میگم، میخوام برات یه کمپین درست کنم که اگه بقیه دوستان هم لطف کنن و بیان حمایت کنن شاید تونستیم اسمتو تو کتاب رکوردهای گینس ثبت کنیم، خدا رو چه دیدی شاید هم شد.
یه اعتبار بین المللی هم برای شما میشه، دیگه رزومه بهتر از این میخواهی؟

مجتبی اس

عضو جدید
مهندس یه چیزی میگم ولی خدا وکیلی شوخی نیست خیلی جدی دارم میگم، میخوام برات یه کمپین درست کنم که اگه بقیه دوستان هم لطف کنن و بیان حمایت کنن شاید تونستیم اسمتو تو کتاب رکوردهای گینس ثبت کنیم، خدا رو چه دیدی شاید هم شد.
یه اعتبار بین المللی هم برای شما میشه، دیگه رزومه بهتر از این میخواهی؟
دمت گرم دیگه حالا مارو دست میندازی باشه ....
ولی 3تا مدرک زنده دارم اگه دوست داشتی بگو تا ثابت کنم مهندس

free surveyer

عضو جدید
دمت گرم دیگه حالا مارو دست میندازی باشه ....
ولی 3تا مدرک زنده دارم اگه دوست داشتی بگو تا ثابت کنم مهندس
مهندس چرا همچین فکری میکنی؟
چرا نمیذاری به حساب اینکه یه همکار دوست داره باهات شوخی کنه و هر دو طرف کمی شاد بشن.
خب اگه من با شما و شما با من شوخی نکنیم پس برم با اوباما شوخی کنم.:biggrin:

مجتبی اس

عضو جدید
مهندس چرا همچین فکری میکنی؟
چرا نمیذاری به حساب اینکه یه همکار دوست داره باهات شوخی کنه و هر دو طرف کمی شاد بشن.
خب اگه من با شما و شما با من شوخی نکنیم پس برم با اوباما شوخی کنم.:biggrin:
آره قیافشم خوراک دست انداختنه خیلی مخلصیم

بالا