تعیین جنس ماده

eterno

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
سلام بچه های خوب مواد:gol:
جلسه پیش استاد یه تمرین داد،که روی یه نمودار سه پیک اصلی یه ماده رو شناسایی کردیم و از روی اونها زاویه پراش و از روی اونم فاصله بین صفحات اتمی(d) رو بدست اووردیم،حالا باید جنس ماده رو تشخیص بدم،چطوری باید اینکارو بکنم؟جنس این ماده چی میشه؟
2Ɵ=31° => Nλ=2d sinƟ => (1)(1.54)=2dsin(15.5) => d=2.88
2Ɵ=41° => d=2.19

2Ɵ=52° => d=1.75

Melted_Boy

کاربر ممتاز
جلسه پیش استاد یه تمرین داد،که روی یه نمودار سه پیک اصلی یه ماده رو شناسایی کردیم و از روی اونها زاویه پراش و از روی اونم فاصله بین صفحات اتمی(d) رو بدست اووردیم،حالا باید جنس ماده رو تشخیص بدم،چطوری باید اینکارو بکنم؟جنس این ماده چی میشه؟
2Ɵ=41° => d=2.19

2Ɵ=52° => d=1.75

اگر برنامه X'pert highscore رو دارین، میتونین از تو کتابخانه برنامه، ماده رو تشخیص بدید چی هست...
خودش میاد تمام موادی که این پیک ها باهاش set هست و تطابق داره رو میاره براتون.
بگین اگر فایلش رو داره، برام بفرستین تا آنالیزش کنم...

فرمولی هم که نوشتین رابطه براگ هست...
مادتون پودری بوده یا فلزی؟
پارامترهای مختلفی روش تاثیر میذاره...

اگه تمرین باشه، تشخیص نوع ماده خیلی سخته!!!!!!
مواد مختلفی دارای زاویه های مشترک هستند...

eterno

کاربر ممتاز
نه ندارم این برنامه رو.....استاد که فایلش رو داره ولی بهمون نداده،تازه این تمرین برای شنبه ست،باید تا اون وقت پیداش کنم....
در مورد فلزی یا پودری بودن هم اطلاعی نداریم،نمونه نا مشخصه،در اصل اینجا باید با کارت های pdf و jcpd نوع ماده رو مشخص کنیم...
اون برنامه که گفتین رو چجوری میتونم بگیرم؟

magnet

عضو جدید
2Ɵ=41° => d=2.19

2Ɵ=52° => d=1.75

سلام .
من برنامه اش رو دارم و استفاده می کنم . ولی حجمش (به همراه کارت ها ) خیلی بالاست . فکر کنم بالای 1.5 گیگ باشه . برنامه ام اکثر بچه های ارشد دکترا دارند .

دوستمون درست گفتند. (برا همین نمی خواستم پست بدم ، ولی چون پیام داده بودین ، اومدم ) با این داده ها
شاید دهها ماده باشه.

تو این جور تمرینا دیتاهای یه سری مواد رو تو جدولی چیزی میدن تا از اونا استفاده کنین . یا اگه خیلی سخت بگیرن ، حداقل میگن انتظارشون کدوم حوزه از مواده .

آخرین ویرایش:

reza_1364

مدیر بازنشسته
نه ندارم این برنامه رو.....استاد که فایلش رو داره ولی بهمون نداده،تازه این تمرین برای شنبه ست،باید تا اون وقت پیداش کنم....
در مورد فلزی یا پودری بودن هم اطلاعی نداریم،نمونه نا مشخصه،در اصل اینجا باید با کارت های pdf و jcpd نوع ماده رو مشخص کنیم...
اون برنامه که گفتین رو چجوری میتونم بگیرم؟

به جز نرم افزار از روش دستی باید استفاده کنی

یه کارت هایی هست به نام هاناوالت

روش استفاده هم بدین شکل هست که

قوی ترین پیک رو اول باید مورد بررسی قرار بدی
بعد دومی و بعد سومی رو

eterno

کاربر ممتاز
آرم یه بحث اتفاقا سر همین بوده که باید یه حدس اولیه از جنس ماده باشه ولی چیزی استاد بهمون نگفته....
حالا من راهی که رفتم رو میگم،نظرتون رو بگین که به نظرتون همچین چیزی درسته یا نه....
Sin[SUP]2[/SUP](15.5)=0.071
Sin[SUP]2[/SUP](20.5)=0.123

Sin[SUP]2[/SUP](15.5)/sin[SUP]2[/SUP](20.5)=0.57

که از روی این گفتم که ساختارش bcc میشه و بعد ثابت شبکه رو بدست اوردم که شد
a=(λ*(h[SUP]2[/SUP]+k[SUP]2[/SUP]+l[SUP]2[/SUP])[SUP]1/2[/SUP])/sin[SUP]2[/SUP](15.5)=2.85

از روی ثابت شبکه رفتم توی یه جدول که مشخصات عناصر مختلف رو میگفت دیدم که نزدیکترین ثابت شبکه به اینکه بدست اووردم واسه کروم بود که ثابتش 2.88 بود.(آخه این نتایج ما زیاد دقیق نبوده،ممکنه که 1 درجه اینور و اونور میشد)
به نظرتون درسته؟

reza_1364

مدیر بازنشسته
این اطلاعات کروم

پیوست ها

• cr.jpg
    cr.jpg
    17.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Melted_Boy

کاربر ممتاز
آرم یه بحث اتفاقا سر همین بوده که باید یه حدس اولیه از جنس ماده باشه ولی چیزی استاد بهمون نگفته....
حالا من راهی که رفتم رو میگم،نظرتون رو بگین که به نظرتون همچین چیزی درسته یا نه....
Sin[SUP]2[/SUP](15.5)=0.071
Sin[SUP]2[/SUP](20.5)=0.123

Sin[SUP]2[/SUP](15.5)/sin[SUP]2[/SUP](20.5)=0.57

که از روی این گفتم که ساختارش bcc میشه و بعد ثابت شبکه رو بدست اوردم که شد
a=(λ*(h[SUP]2[/SUP]+k[SUP]2[/SUP]+l[SUP]2[/SUP])[SUP]1/2[/SUP])/sin[SUP]2[/SUP](15.5)=2.85

از روی ثابت شبکه رفتم توی یه جدول که مشخصات عناصر مختلف رو میگفت دیدم که نزدیکترین ثابت شبکه به اینکه بدست اووردم واسه کروم بود که ثابتش 2.88 بود.(آخه این نتایج ما زیاد دقیق نبوده،ممکنه که 1 درجه اینور و اونور میشد)
به نظرتون درسته؟

شما با این کار و محاسبات فاصله ی صفحات فشرده رو بدست آوردین، که این خودش خیلی خوبه...
ولی برای تعیین نوع ماده باز هم مشکل وجود داره به نظر من...
شما بپرسید از استادتون که نوع ماده چیه؟؟ فلز خالص هست، آلیاژ هست، سرامیکه، پلیمره...؟؟؟!!!!
باز هم تواین برنامه یه قسمت داره که پارامتر شبکه رو برای هر عنصر مشخص کرده (به صورت جدول تناوبی هست)
بازم سرچ میکنم...

Melted_Boy

کاربر ممتاز
اینم مشخصات دیگه از کروم

پیوست ها

• cr.JPG
    cr.JPG
    80.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

eterno

کاربر ممتاز
با این اطلاعات که گفتین کروم نمیتونه باشه....
به استاد دسترسی ندارم تا شنبه....
باید برم ببینم بقیه بچه ها کاری تونستن بکنند یا نه..

Melted_Boy

کاربر ممتاز
با این اطلاعات که گفتین کروم نمیتونه باشه....
به استاد دسترسی ندارم تا شنبه....
باید برم ببینم بقیه بچه ها کاری تونستن بکنند یا نه..

بایستی جزئیات بیشتری بهتون بده استاد مهترمتون!!!!!
یک معادله داده بهتون با ۱۰۰ تا مجهول!!!!!:)

eterno

کاربر ممتاز
الان فهمیدم که ماده یکی از ایزوتروپ های Tio[SUB]2 [/SUB][SUB] باید باشه[/SUB]

eterno

کاربر ممتاز
سلام دوستان...
امروز رفتم کلاس،دیدم که هیچکی حل نکرد این تمرین رو،همه همین مشکلات که گفتیم رو داشتن و آخرش خیلی اتفاقی وقتی داشتیم یه سری کارتهای pdf رو میدیدیم یهویی پیدا کردیم:دی
dolomite با فرمول شیمیایی CaMg(Co3)2 جوابش میشد:دی

eterno

کاربر ممتاز
بعد این کجاش ایزوتروپ تیتانیومه؟
من به دوستم sms داده بودم که استاد در مورد جنسش چیزی نگفته که یه وقت من متوجه نشده باشم؟بهم میگه که گفته ایزوتروپ های TiO2....منم سر همین گیج شدم و دیگه بیخیالش شدم و بعد که میرم یونی بهش گفتم که اون چی بود گفتی؟که یهو میگه اااااااااا مگه تو این سوال رو میگفتی؟من فکر کردم یه تمرین دیگه رو میگفتی:دی
کل ماجرا همین بود:دی
حالا دیگه دعوام نکنین تو رو خدا:دی

siavash3285

عضو جدید
2Ɵ=41° => d=2.19

2Ɵ=52° => d=1.75

اگه بتونین SAD PATTERN رو تحلیل کنی، جهت باریکه واندیس گذاری هم حل می شه و کارتون راحت تر میشه.معمولا" جدوالی داره که با اندیس فکر کنم راحتتر هستید. اگه جدول رو از اینترنت پیدا نکردین، چندتاشو من دارم شاید به دردتون بخوره