“» چگونه عشق خود را ابدي كنيد؟”

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با خوبي و خوشي براي هميشه:
بـر اسـاس نـوشـته هاي لوييس پروت در كتاب خود بـا نام كسـب آمـادگـي بـراي ازدواج (انـتـشـارات زنـدرمـان 1998) بسياري از خـانـواده ها مـعـــتقـدند كـه اولين سـال زندگي مشترك سخت ترين سالهاست. عبارت "بـا هـم تــا زمان مـرگ" شـايـد در آغـاز بيـش از حـد نشــاط آور و خوشحـال كننده باشد، اما پس از مدتي خاصيت خود را از دست مي دهد. چه يكسال از ازدواج شما سپري شده باشد چه 20 سال، حتما دوره هايي را به خاطر مي آوريد كه احساس نا اميدي به شما دست داده، بي علاقه شده ايد و ناكام و نا اميد بوديد و در برخي موارد دچار عصبانيت نيز شده ايد. گاهي اوقات تصور مي كنيد كه دچار اشتباه شده ايد و اصلا علاقه اي به شريك زندگي خود نداريد. كم كم از ارتباط فعلي خود خسته مي شويد و شروع مي كنيد به پرسيدن اين سوال كه آيا واقعا او را دوست مي داريد.

اين احساسات كاملا طبيعي هستند. شما در داشتن چنين شك و ترديدهايي تنها نيستيد، ديگران هم گاهي تصور مي كنند كه واقعيت زندگي با انتظارات دروني آنها در تضاد است. البته پس از سپري شدن اين دوران شما تعهد عميقي را نسبت به شريك زندگيتان بر اساس "واقعيت زندگي" پرورش مي دهيد. رفتن به ماه عسل و رهايي از واقعيات زندگي براي مدت زمان درازي دوام ندارد. شور عشقي كه هر يك از شما احساس كرده ايد زماني دوام پيدا مي كند كه بر اساس شالوده هاي ثابت و استوار پايه ريزي شده باشد، همچنين بايد سعي كنيد تا آنجا كه مي توانيد از دست اندازهاي موجود در طول راه پرهيز كنيد.
اساس كار احساسات نيست:
آيا عهدهايي را كه در روز ازدواج بسته ايد به خاطر مي آوريد؟ شما قول مي دهيد كه همسر خود را حتي در بدترين شرايط نيز دوست بداريد. پيمان هاي سنتي مثل "در بيماري و سلامتي" "در فقر و ثروت" و مانند اين ها. چنين عهدهايي بر اساس اعتماد، تعهد، از خود گذشتگي و توجه بسته مي شوند نه بر اساس شهوت، زيبايي ظاهر و خوش گذراني.
عشق واقعي بر پايه احساس نيست:
عشق تعهدي است كه شما به فرد مقابل خود مي دهيد. بايد سعي كنيد بهترين ها را در او بيابيد. عشق چيزي نيست كه به آساني بدست بيايد و من فكر مي كنم كه در حال حاضر همه شما متوجه اين مطلب شده باشيد. ازدواج موفق نيازمند تلاش و كوشش بسيار زيادي است.
احساسات يك روز مي آيند و روز ديگر مي روند و زماني مي رسد كه شما همسر خود را دوست نداريد، احساس عصبانيت مي كنيد، آزرده خاطر مي شويد، احساس بيزاري و نا اميدي به شما دست مي دهد و از زندگي خسته مي شويد. در چنين لحظه اي عشق به داد شما مي رسد شما هنوز عاشق همسر خود هستيد همچنانكه در روز اول ازدواج تعهد كرده بوديد. شما در تمام شرايط بدون در نظر گرفتن احساساتتان عاشق او هستيد و اين رازي است كه تنها زوج هاي مو جو گندمي شاد از آن با خبر هستند. اين سرنخي است كه شما دو نفر را به هم نزديك مي كند و باعث مي شود كه زندگي مشترك شما براي مدت زمان طولاني به قوت خود باقي بماند.
از زندگي مشترك خود محافظت كنيد:
خانم ها و آقايون نبايد به راحتي تصميم بگيرند كه "من مي خواهم امروز تكليف خود را يكسره كنم." بايد با خود فكر كنند كه اين امر براي همسر و فرزندانشان درد آور خواهد بود و در خودشان نيز احساس گناه و شرمساري كنند. اكثر افراد متاهلي كه رابطه نامشروع با ديگران برقرار مي كنند قصد خيانت به خانواده هايشان را ندارند. اين امر زماني مشكل ساز مي شود كه به مرور زمان اين رفتار غلط ادامه پيدا مي كند و زندگي مشتركشان را زير سوال مي برد و خيانت به اوج خود مي رسد. درست مطابق با آنچه كه گري اسملي در كتاب پرفروش خود رازهاي پنهان عشق دائمي (انتشارات زندروان 1998) بيان كرده است. او اظهار مي دارد: "رفتارهايي هستند كه شما و همسرتان مي توانيد در آغاز زندگي مشترك به آنها متعهد شويد تا از بروز مشكلات بعدي مثل آزرده خاطر ساختن شريك زندگي و ... محافظت كنيد." شما بايد بيش از حد معمول از زندگي مشترك و عشقتان محافظت كنيد.
اسملي توضيح مي دهد كه خانم ها و آقايون نبايد از ديگران در مقابل همسر خود تعريف و تمجيد كنند. عباراتي نظير "سارا خيلي زيباست" يا "من تحت تاثير موفقيت شغلي پيمان قرار گرفتم" همه و همه جمله هايي هستند كه حس حسادت شريك زندگي شما را بر مي انگيزند و باعث مي شوند كه آنها ناراحت شوند. احساسات خود را نسبت به دوستاني كه جنس مخالف شما هستند ابراز نكنيد. شايد در نگاه اول اين موارد بسيار سطحي و كوچك باشند، اما در ادامه راه مشكلات بزرگي را براي شما به وجود مي آورند. چنين دوستاني معمولا اولين افرادي هستند كه شما بعد از جرو بحث با همسر خود به آنها مراجعه مي كنيد. در آن لحظه بخصوص، شما آسيب پذير هستيد و دوستتان فهيم و دلسوز و مهربان؛ يعني تمام ويژگي هايي كه همسرتان در آن لحظه ندارد. اين كار دانه هايي را در دل شما مي كارد كه ممكن است بعدها رشد كند و به بار بنشيند و كم كم باعث ايجاد جذابيت و در نهايت خيانت به همسرتان شود. از دوستان يا اقوامي كه پشت سر همسر شما بدگويي مي كنند پرهيز كنيد چرا كه سبب ميشود كه توجه شما تنها بر روي نقاط منفي ازدواجتان متمركز شود.
شما و همسرتان يك تيم هستيد و بزرگترين خطري كه مي تواند يگانگي و وحدت شما را تهديد كند ذهنيت "من" و در مقابل "همسرم" مي باشد. اهداف زندگي مشتركتان را با يكديگر پي ريزي كنيد و اجازه دهيد كه همسرتان متوجه شود كه شما براي او جايي در قلب خود داريد كه به هيچ كس ديگر تعلق ندارد.
هر لحظه عاشق او شويد:
در اولين سال زندگي مشترك معمولا به دليل تغيير و تحولات، سرمان خيلي شلوغ است. شما با يكديگر زمان زيادي را صرف مي كنيد و به انجام كارهاي روزمره از قبيل نظافت، دوش گرفتن، آشپزي، خريد، رانندگي، خوابيدن ... مي پردازيد. چه مقدار از اين زمان ها داراي كيفيت حقيقي عشق هستند؟ چيزي كه بايد براي نو عروس ها و تازه دامادها مهم باشد اين است كه چگونه مي توانند عشق و علاقه خود را بروز دهند. آيا شما هنوز هم كارهايي مي كنيد كه در اولين قرارهاي ملاقات انجام مي داديد؟ سعي كنيد زماني را به فرار از زندگي روزمره اختصاص دهيد. حداقل سالي يكبار به تعطيلات برويد. با اين كار شما دوباره مي توانيد طراوت و شادابي گذشته را پيدا كنيد.
س.و لوييس در كتاب خود با نام "4 نوع عشق" اينطور مي نويسد كه بهترين راه براي بروز عشق اين است كه كارهاي عاشقانه انجام دهيد. اين رفتار ما هستند كه احساساتمان را تثبيت مي كنند. همواره به عشق خود نسبت به همسرتان متعهد باشيد. حتي زماني كه احساس مي كنيد او را دوست نداريد، بر روي بخشش و تواضع خود كار كنيد و بر روي يكديگر حساب كنيد. من و همسرم در طول دوران نامزديمان كتابي با نام "يكسال براي هميشه" (انتشارات زندروان 1988) را خوانديم. من اين كتاب را به تمام زوج ها پيشنهاد مي كنم به ويژه زوج هاي جوان. در اين كتاب به مطلبي كه در زير مي خوانيد اشاره كوچكي شده بود.
اد ويت در كتاب خود نوشته بود كه اگر بنا به هر دليلي همسر خود را مورد آزار قرار داديد به او نگوييد "ببخشيد." گفتن ببخشيد كافي نيست، چرا كه مي تواند معاني مختلفي داشته باشد مثل "ببخشيد كه مچ منو گرفتي" و يا "متاسفم كه تو را ناراحت كردم، اما از كاري كه انجام دادم پشيمان نيستم." به جاي آن بهتر است كه مسئوليت كارهايي را كه انجام داده ايد به عهده بگيريد و از عباراتي از اين قبيل استفاده كنيد: "من اشتباه كردم، آيا تو مرا مي بخشي؟"
با بيان چنين مطالبي شما نشان مي دهيد كه از كار خود پشيمان هستيد و توپ را در زمين حريف قرار داده ايد و تصميم گيري با آنهاست كه: شما را ببخشند يا اينكه كينه توزي به خرج دهند. البته ما مي دانيم كه براي هر دوي شما دشوار است كه حق را به ديگري بدهيد. ما از اين اصل در اولين سال ازدواج خود ميليون ها بار استفاده كرديم و باور نمي كنيد كه اين كار باعث نزديك شدن ما به يكديگر و از بين رفتن تلخي ها شد.
تا ابد و فراتر از آن:
همانطور كه از عنوان كتاب معرفي شده آشكار بود مهمترين سالهاي ازدواج دوران ابتدايي آن است. اين سال ها مي توانند براي هميشه براي شما يادآور ناراحتي، تلخكامي، عصبانيت و نا اميدي باشند و يا همراه با خوشي، بخشش و عشق ابدي باشند. شما بايد عشق خود را بر روي اصول محكم و تعهدات تغيير ناپذيري استوار كنيد و حتي الامكان از دست اندازها اجتناب كنيد. با اين كار مي توانيد هميشه تجربه شيريني را كه در ماه عسل داشته ايد تكرار كنيد و عشق شما براي سال هاي متمادي به قوت خود باقي مانده و رشد كند

sam-smith

عضو جدید
راحت ترین روش
معشوق خود را بکشید
بعدا می توانید بگویید که او تا آخرین لحظات عمرش عاشق شما بوده است

ofakur

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان گرامی لطفا فقط در مورد موضوعات تخصصی مهندسی مکانیک با اینجانب مکاتبه نمایند .
خوب اگه ایجوری هاست , چرا داری در مورد عشق و ازدواج مطلب مینویسی؟ از همین موضوع مهندسی مکانیک بنویس تا محل سئوال هم پیش بیاید. در مورد مطلب شما هم عرض میکنم که , عشق و ازدواج ربطی به هم ندارند. انسان ممکن است عاشق صدای رودخانه هم باشد. همه عشقها که مربوط به آدمها و یا جنس مخالف که نیست؟ مانند عشق به خدا یا عشق به مادر

m.ashuri

عضو جدید
سلام عاشق ودیوونه یک پسرم اشتباه کردم وبهش گفتم دوسش دارم حالا رفتارش تغییر کرده (به دوستم گفته عشقم یکطرفه ست)چیکار کنم ؟کمکم کنین حالم داغونه

azad2008

عضو جدید
سلام عاشق ودیوونه یک پسرم اشتباه کردم وبهش گفتم دوسش دارم حالا رفتارش تغییر کرده (به دوستم گفته عشقم یکطرفه ست)چیکار کنم ؟کمکم کنین حالم داغونه
داره کلاس میذاره . بهش محل نذار به دوستت بگو بهش بگه که تازه فهمیدی خیلی بچه است و واقعا بهش کم محلی کن مثل یک غریبه باهاش برخورد کن یواش یواش دوباره جذبت میشه.
البته اگه واقعا ارزشش و داره چون به نظر من این جور عشقها عاقبت و آخر خوبی ندارن مخصوصا برای ازدواج و ادامه چون تا یک مشکلی پیش بیاد برمیگرده راحت می گه خودت خواستی همینی که هست باید خیلی مراقب بود
این بهترین راه حله
موفق باشی

عارفان را شمع و شاهد نیست از بیرون خویش

خون انگوری نخورده باده شان هم خون خویش

هر کسی اندر جهان مجنون لیلی شدند

عارفان لیلی خویش و دم به دم مجنون خویش

ساعتی میزان آنی ساعتی موزون این

بعد از این میزان خود شو تا شوی موزون خویش

گر تو فرعون منی از مصر تن بیرون کنی

در درون حالی ببینی موسی و هارون خویش

لنگری از گنج مادون بسته‌ای بر پای جان

تا فروتر می‌روی هر روز با قارون خویش