[ساختمانهاي اسكلت بتني و فلزي] ► نکات اجرایی

[ساختمانهاي اسكلت بتني و فلزي] ► نکات اجرایی

• مجموع رای دهندگان
    229

En-mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهرداد جان شرمندمون نکن
تو خودت جزء ممتازین دانشگاه بودی

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خوب به هر حال اساس رشته عمران مقاومت مصالح هستش که خوب دوستان مکانیکی خدای این مقاومت و این چیزاند :) به هر حال به این پشتکار و همت تبریک میگم :)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من اصلاً روی اینکه آیین نامه های ما کامل هستند یا خیر هیچ پافشاری ندارم :) خیالتون راحت . بعدشم من نفهمیدم چرا منظورتون اینه که حرف اول رو مهندس سازه میزنه ؟ اتفاقاً تو این دورو و زمونه معمار ها حرف اول رو میزنند ، اون هم چون راجع به خیلی از مسائل سازه ای آشنایی مختصری دارند ، حالا بیخیال ، این مهم نیست . من مشکلم با عکسیه که شما قرار دادید . شما میگید مجاب شدید که این کار درست و از روی جسارت بوده ، میشه دلایل اون طراح رو به من هم بگید ؟ ببینید ، فرض کنیم این اتفاق توی این ستون فقط برای بار ثقلی بوده باشه ، من خیلی رو عکس نمیتونم نظر بدم ، اما میدونیم که ستون برای انتقال نیروی بار ثقلی طراحی شده ، خوب ، میگید 6 طبقه ، این اتفاق توی 4 طبقه هم افتاده باشه ، باربر هر ستون هم چشمی 10 متر مربع باشه ، هر مترمربع هم با توجه به اینکه فرض کنیم سقف معمولی تیرچه باشه با بار مرده 500 و زنده 200 باشه ، به نتیجه های زیر میرسیم :
بار مرده انتقالی به ستون آخری که روی تیر هست : 10*4*500=20000
بار زنده انتقالی به ستون آخری که روی تیر هست : 10*4*200=8000
چون 80 سانت کنسول داده ، آکس ستون رو تا لبه ستون همکف ما 50 سانتیمتر در نظر میگیریم .
میشه یک تیر کنسول با یک بارگذاری 1.2*20000+1.6*8000=36800 کیلوگرمی
حالا لنگر طراحی این تیر کنسول میشه : 36800*0.5=18400 کیلوگرم متر ، یعنی 18.4 تن
با استفاده از رابطه طویل و دراز
Mn=Rbd^2*Fy(1-0.5RFy/Fc) a
اگر مقدار میلگرد رو بخوایم بدست بیاریم یک سری فرضیات دیگه هم میگیریم که عرض تیر ما 40 سانت باشه ، عمق موثر D 40 سانت باشه ، میلگرد 3000 ، بتن با مقاومت 250 در نهایت به این مقدار میلگرد میرسیم :
17 سانتیمتر مربع ! یعنی مقداری برابر 6 عدد میلگرد 20 ، که توی 40 سانتیمتر باید جا بدیم ، تازه این فقط برای بار ثقلی بود ، و نیروی زلزله که به مراتب فاحش تر و وحشی تر از بار ثقلی هست رو در نظر نگرفتم توی محاسبات که اگر میخواستم اضافه کنم حتماً به عدد 10-12 میلگرد نمره 20 هم میرسید . حالا این جسارت هست ؟؟؟؟ این مقدار میلگرد فقط برای جسارت این آقا با این ضریب اطمینان پایین ، بدون در نظر گرفتن نیروی زلزله و اثر پی دلتا و ... ؟!؟؟! میشه حالا دلیل ایشون رو بفرمایید ؟ این مطالبی که من گفتم و سرتون رو درد اوردم هیچ دخلی به آیین نامه ها هم نداشت .

En-mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب به هر حال اساس رشته عمران مقاومت مصالح هستش که خوب دوستان مکانیکی خدای این مقاومت و این چیزاند :) به هر حال به این پشتکار و همت تبریک میگم :)
مهندس بیدهندی عزیز
از لطف شما بسیار متشکرم:redface:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خواهش میکنم :) کاش به نتیجه میرسیدیم ! به هر حال من نمیگم اون اشتباه کرده یا نکرده ، منظورم اینه که چرا اون کار رو کرده ؟!؟ چون شما از نظر علمی چیزی بیان نکردید من به مشکل برخوردم ، شما فقط گفتید که مجاب شدید و ... ، خوب ممنون میشم رازشو و به من هم بگید تا بتونم چیز جدیدی یاد بگیرم .

sma519

عضو جدید
فراتر از آيين نامه !

فراتر از آيين نامه !

از 8 سال پيش به لطف استادي كه براي مباني معماري داشتيم ( دكتر وزيري با 8 سال سابقه تدريس در لس آنجلس و 4 سال در يونان ) هر از گاهي به برخي از مجلات معماري نگاهي ميكنم و چيزهايي را ميبينم كه با سواد من ( و خيلي هاي ديگر ) جور در نمي آيد .
آن زمان كه از ايشان مي پرسيديم چرا ما نمي توانيم بسازيم ، مي گفتند :
آنها تحقيق ميكنند . آزمايش ميكنند . با مسئوليت خود اجرا مي كنند . پس از اينكه خواسته از پيش تعيين شده را برآورده كرد ، ضوابط آن را در آيين نامه وارد ميكنند و اين يعني تكامل آيين نامه ها .
ما هم پس از يك قرن مي فهميم چنين چيزهايي وجود دارد و آن را Copy و در آيين نامه هاي خودمان Paste ميكنيم . چطور انتظار داريد كه ما هم بتوانيم !!!
دوست عزيز ، من الان ترم دوم كارداني به كارشناسي هستم و زياد درگير طراحي نشده ام ( شايد هم اصلا" نشوم چون هدف من چيز ديگريست ) . در مورد فوق هم تاييد طرح از سوي دكتر مناف پور ( صاحب 5 مقاله علمي ) صورت گرفته و من گفته هاي ايشان در ارتباط با تاييد نظر طراح را نقل قول كردم ( چون خودم صلاحيت تاييد يا عدم تاييد نداشتم ) .
اما هدف من از نوشتن اين تاپيك و خواستن نظر دوستان اين بود كه ببينم هم دوره هاي من تا چه حد فراتر از آيين نامه هاي موجود مي نگرند .
آيا حس نوآوري در آنها هست ، يا داشته هاي كنوني را همچون آيه قرآن مي دانند .
به ازاي اين همه مقاله ( به عنوان مثال بتني ) كه از سايتهاي مختلف دانلود مي كنند ، آيا حتي يك نمونه بتني به طور داوطلب و به دلخواه با دستان خود از چيزهايي كه مقاله اش را خوانده اند ، تهيه كرده و حضورا" آزمايش ميكنند يا نه .
براي درك اين مطالب نيازي نيست كه حتما" دروس مربوطه را پاس كرده باشيم و يا تحصيلات عاليه داشته باشيم . از اين رو گفتم كه با حل يك مثال ساده از آيين نامه و گير كردن سر يك خروج از محور 80 سانتيمتري به نتيجه نخواهيم رسيد .
موفق باشيد . ;)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خوب آقا محمدی عزیز :) من هم نمیگم در علم مهندسی کار نشد نداره . آیین نامه شما رو محدود به یک سری ضوابط میکنه که عقلانیه . میگه اگر میخواید فلان و فلان کنید ، فلان کار رو هم باید بکنید و این خیلی معقوله . حالا شما انشالله درگیر طراحی بشید و کمی با فولاد و بتن آشنا بشید متوجه منظور من میشید . آیین نامه های ما هم Copy و Paste خیلی نیست ، بلکه گلچین کردن آیین نامه های مختلف هستش که به نظر من بسیار ماهرانه انجام شده . شما نخبه های عمران کشور و اگر میخواید بشناسید لیست تهیه کنندگان آیین نامه ها رو نگاه کنید . اما صحبت از اجرا و آرمایش در کل صحبت خوبیه ، ولی نه برای یک مهندس طراح که میخواد این آزمایشش رو با جون انسان های دیگه انجام بده . کاری که محاسب بالا کرده . شما فرض کنید صحبت های من درست باشه و طراح کارهایی که من گفتم رو باید میکرده ولی یک لحظه حواس پرتی 2 میلگرد کم گذاشته باشه ، یا یک ضریب اطمینان کمتری داده باشه و یک زلزله بیاد . اولین اتفاقی که میافته اون ستون ها از بین میره و بعد از اون دیوار برشی که پشتش هست از کار میافته و یک سمت سازه منهدم میشه ... این بخاطر جسارت یک مهندس کاری احمقانه هستش ...

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
هم از اقا مصطفي هم از اقا سعيد خيلي ممنونم منم اين تاپيك رو ديدم ولي چون نه اطلاعاتي در مورد ايين نامه دارم نه در مورد دروس بتن و فولاد اصلا نميدونستم كه چي بايد بنويسم
ولي از اين بحثي كه در گرفت خيلي چيزا ياد گرفم ممنون

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقا راستي من يه چيزي يادم افتاده ميخواستم يكمي راجبش بدنم
من قبلا ها يه عكسي ديدم ازيه ساختمون كه يه ستون اصلي بو كه به اون چهارتا ساختمون در چهار طرفش قرار داشت هر كدوم از ساختمونا هم يه برج ولي هيچكدوم از اين ساخمونا روي زمين نبود همه روي هوا زيرشونم فضاي سبز اگه قانون اينه كه ستونا بايد در راستاي هم باشن اين كه اصلا غير قانونيه:D

mehrdad2000

عضو جدید
ممنون جاوید جان
مثل همیشه عالی بود
میگم کامل دیگه شدی مهندس عمران،از رشته خودت چیزی یادت مونده

En-mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون جاوید جان
مثل همیشه عالی بود
میگم کامل دیگه شدی مهندس عمران،از رشته خودت چیزی یادت مونده
باور میکنی کم کم دارم اطلاعات مکانیکیم رو فراموش میکنم
خوب کاری کردی گوشزد کردی باید دوباره یه کم راجع به مکانیک مطالعه کنم تا همه چیز یادم نره

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقا اين ساختموني كه من گفتمو كسي نديده؟؟؟؟؟
من خيلي گشتم ولي عكسي گير نيوردم ولي مطمئنم هست

En-mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
پاسخ

پاسخ

من قبلا ها يه عكسي ديدم ازيه ساختمون كه يه ستون اصلي بو كه به اون چهارتا ساختمون در چهار طرفش قرار داشت هر كدوم از ساختمونا هم يه برج ولي هيچكدوم از اين ساخمونا روي زمين نبود همه روي هوا زيرشونم فضاي سبز اگه قانون اينه كه ستونا بايد در راستاي هم باشن اين كه اصلا غير قانونيه:D
سلام وحید جان
اون ساختمونهایی که شما میگی تحت یک میدان مغناطیسی که از طرف اون یک ستون اعمال میشه معلق میمونن من این مطلب رو اولین بار توسط یکی از دوستام توی تیرماه امسال شنیدم
ظاهرا فنداسیون و پایه های اون ساختمون طوری طراحی شده که با داشتن خواسیت الکترو مغناطیسی حول اون ستون گردش میکنند
اون ستون دارای یک استاتور میباشه که روتورهای اون ساختمون به دور هسته استاتور گردش میکنند.این ساختمونها با اون ستون یک سیستم دو تحریکه رو با اندوکتانس متقابل برقرار میکنن که باعث گردش ساختمونها به دور ستون میشه.گشتاور ناشی از این حرکت رو گشتاور رولکتانسی میگویند و فرمولش هم برابر T(fld)= -Tm*Sina
است که Tm=Sina رو گشتاور تداخلی میگویند.
من اینرو از یک مقاله انگلیسی مربوط یه درس سازه های فولادی خوندم و البته بیشترش هم نتیجه تحقیق خودم با یکی از اساتید رشته مهندسی قدرت دانشگاه خودمون بود.
برای فرا گرفتن اصطلاحات هم به کتاب ماشینهای الکتریکی دکتر لسانی مراجعه کن
موفق باشی;)

sma519

عضو جدید
21 كلید طلائی ساختمان

21 كلید طلائی ساختمان

21 كلید طلائی ساختمان

1) کارگران کارگاه‌های ساختمانی باید مجهز به کلاه و کفش ایمنی باشند و بسته به شرایط و نوع کار، سایر وسایل حفاظت فردی همچون دستکش، ماسک، کمربند و طناب نجات نیزمطابق ضوابط آئین نامه مربوط باید در اختیار آنها قرار داده شود.
2)تمامی معابر، پلکان‌ها، سطوح شیبدار، باز شوها، پرتگاه‌ها و نقاطی که احتمال خطر سقوط افراد را دربر دارند، باید با نرده و پوشش‌های موقت و مناسب حفاظت شوند .
3) از کار کردن کارگران روی بام ساختمان‌ها در هنگام باد و توفان و بارندگی شدید و یا هنگامی که سطح بام پوشیده از یخ باشد ، جلوگیری به عمل آید .
4)در هنگام کار روی بام‌های شیبدار و یا بام‌های پوشیده از صفحات شکننده مانند صفحات موجدار نور گیر و ورق‌های فشرده سیمانی (ایرانیت) باید از نردبان‌ها یا صفحات تراولینگ با عرض حداقل ۲۵سانتیمتر استفاده شود .این نردبان‌ها و صفحات باید محکم و مطمئن نصب شده باشند تا احتمال لغزش آنها در زیر پای کارگران کاهش یابد.
5)در لبه سطوح شیبدار باید موانع مناسب و کافی برای جلوگیری از سقوط کارگر یا ابزار کارپیش بینی شود .
6) کارگرانی که روی بام‌های شیبدار با شیب بیش از ۲۰ درجه کار می کنند باید مجهز به کمربند ایمنی و طناب نجات باشند.
7) معابری که برای عبور فرغون یا چرخ‌های دستی ساخته می‌شود باید دارای سطوح صاف باشد و برای عبور هر فرغون حداقل یک متر عرض در نظر گرفته شود .
8) قالب بتن باید قبل از بتن ریزی مورد بازرسی قرار گرفته و نسبت به استحکام آن اطمینان حاصل شود.
9) هنگام برداشتن قالب بتن باید احتیاط‌های لازم به منظور حفاظت کارگران ازخطر احتمالی سقوط بتن یا قالب بکار برده شود.
10) دستگاه‌های بتن ساز باید دارای ضامن باشند تا هنگام تمیز کردن‌، دستگاه را قفل و از حرکت اتفاقی آن جلوگیری شود.
11) بالا بردن تیرهای آهن باید با استفاده از کابل یا طناب‌های محکم انجام شود و برای جلوگیری از خم شدن بیش از حد کابل، باید چوب یا وسیله مشابه دیگری بین تیر آهن و کابل قرار داده شود .در این شرایط از زنجیر برای بالا بردن تیر آهن استفاده کنید.
12) هنگام نصب ستون‌ها یا تیرهای آهن، قبل از جداکردن نگهدارنده تیر آهن باید حداقل نصف تعداد پیچ و مهره‌ها را بسته یا جوشکاری لازم انجام شده باشد .همچنین قبل از نصب تیر آهن دیگر ، تیر آهن زیرین باید صد در صد پیچ و مهره و یا جوشکاری شده باشد .
13) خرپاها باید به ‌وسیله نگهدارنده روی پایه قرار گیرند و پس از نصب مهارهای لازم و اطمینان کامل از پایدار بودن آن، از نگهدارنده جدا شوند .
14) در مواردی که ستون‌های آهن روی هم قرار می گیرند نباید بیش از یک طبقه ستون بدون جوشکاری و اتصالات لازم روی ستون زیرین قرار داده شود .
15) هنگام بارندگی شدید و وزش بادهای سخت و یخبندان ،از نصب و بر پاداشتن تیرهای فلزی خودداری کنید .
16) انجام جوشکاری الکتریکی روی داربست‌های آویزان که با کابل نگهداری می شود مجاز نیست .کابل‌های دستگاه‌های جوشکاری الکتریکی باید دارای روپوش عایق مطمئن و بدون زدگی باشد .
17) از گذاشتن بار و تکیه دادن داربست به کارهای بنایی که ملات آن به‌طور کامل سفت نشده خودداری کنید. کارگران را نباید به بالا بردن و پائین آوردن بار و ابزار کار محکم یا سنگین به وسیله نردبان وادار کرد .
18) هنگامی که کارهای بنایی در طبقات زیر انجام می شود ، باید سقف یا پوشش مناسبی برای نصب و بر پا داشتن تیر آهن و کارهای بتنی و نصب سنگ در طبقات قرار داده شود تا کارگران از سقوط مصالح از طبقات بالا ایمن باشند.
19)ظرف محتوی قیر داغ نباید در محوطه بسته نگهداری شود مگر آنکه قسمتی از محوطه باز بوده و تهویه به‌طور کامل و کافی انجام گیرد .
20) بالا بردن آسفالت یا قیر داغ به‌وسیله کارگر و نردبان ممنوع است. شعله‌های باز،مشعل،کبریت مشتعل و وسایل مشابه نیز نباید در مجاورت دهانه‌های مجاری فاضلاب، خطوط اصلی گاز و مجاری مشابه قرار داده شود .
21) برای گرم کردن بشکه‌های محتوی قیر باید ابتدا قسمت فوقانی قیر در ظرف ذوب شود. از حرارت دادن و تابش شعله به قسمت‌های زیرین ظرف قیر در ابتدای کار خودداری کنید .

متاسفانه منبع يادم نيست . :redface:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

من که دفه اوله میشنوم :( حالا نمیشه ببینی عکسی چیزی میتونی ازش پیدا کنی بذاری مام ببینیم چیه ؟ آخه راستش و بخوای من حتی نتونستم تجسم کنم چی میگی /.

mehrdad2000

عضو جدید
سلام وحید جان
اون ساختمونهایی که شما میگی تحت یک میدان مغناطیسی که از طرف اون یک ستون اعمال میشه معلق میمونن من این مطلب رو اولین بار توسط یکی از دوستام توی تیرماه امسال شنیدم
ظاهرا فنداسیون و پایه های اون ساختمون طوری طراحی شده که با داشتن خواسیت الکترو مغناطیسی حول اون ستون گردش میکنند
اون ستون دارای یک استاتور میباشه که روتورهای اون ساختمون به دور هسته استاتور گردش میکنند.این ساختمونها با اون ستون یک سیستم دو تحریکه رو با اندوکتانس متقابل برقرار میکنن که باعث گردش ساختمونها به دور ستون میشه.گشتاور ناشی از این حرکت رو گشتاور رولکتانسی میگویند و فرمولش هم برابر T(fld)= -Tm*Sina
است که Tm=Sina رو گشتاور تداخلی میگویند.
من اینرو از یک مقاله انگلیسی مربوط یه درس سازه های فولادی خوندم و البته بیشترش هم نتیجه تحقیق خودم با یکی از اساتید رشته مهندسی قدرت دانشگاه خودمون بود.
برای فرا گرفتن اصطلاحات هم به کتاب ماشینهای الکتریکی دکتر لسانی مراجعه کن
موفق باشی;)
ممنون جاوید جان تو فوق العاده ای
میخوای بگم با کدوم استاد این پروژه رو انجام دادی؟
بگم؟
.................................
دکتر عبدالهیان درسته;)

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
بسیار مختصر و مفید بود.
واسه پروژه درس تجهیز و اداره کارگاه هم کاربرد داره....

En-mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون جاوید جان تو فوق العاده ای
میخوای بگم با کدوم استاد این پروژه رو انجام دادی؟
بگم؟
.................................
دکتر عبدالهیان درسته;)
کاملا درسته
میگم مهرداد تو هم آمار منو کامل داری هااااااااااااااا
در هر حال ممنون از لطفت:gol:

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون اقا جاويد ولي به نظرم يه ذره غير قابل قبول مياد مغناطيسي؟؟؟؟
ولي در مورد عكس خيلي گشتم ولي تنها چيزي كه پيدا كردم اين عكس كه مربوطه به يه ساختمون توي المان
ولي اوني كه من ميگم 3تا برج اطراف يه ستون به همين ضخامته كه ارتفاع برج ها هم متفاوته

En-mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
پاسخ به دوست

پاسخ به دوست

ممنون اقا جاويد ولي به نظرم يه ذره غير قابل قبول مياد مغناطيسي؟؟؟؟
ولي در مورد عكس خيلي گشتم ولي تنها چيزي كه پيدا كردم اين عكس كه مربوطه به يه ساختمون توي المان
ولي اوني كه من ميگم 3تا برج اطراف يه ستون به همين ضخامته كه ارتفاع برج ها هم متفاوته
وحید خان اولا شما راجع به اون ساختمون سوال فرمودی و منم هر چی بلد بودم با استفاده از قوانین مهندسی معکوس و ارتباط علم سازه و ماشین های الکتریکی بیان کردم:smile:
ولی این ساختمون یه بنای ساده است که با قوانین مقاومت مصالح هم میشه اونو تشریح کرد
من نمیدونم این ساختمون میچرخه یا نه؟
ولی وحید جان هر چرخشی نیازمند یک منبع تامین انرژی گشتاوری است و هر چیز به حکم خودش معلق نمیمونه مگر اینکه نیروی جاذبه زمین رو از بین ببریم که اینم ممکن نیست.
اما تا حدودی میتونیم اثر نیروی جاذبه رو کمتر کنیم اونم با استفاده از یک میدان الکترومغناطیس حول اون اجسامی که قراره معلق بمونن تا حدود زیادی امکان پذیره
من در بحث سازه همین رو میتونم بگم ولی در مورد سیستم گردشی و گشتاور رولکتانسی باید یه مهندس کنترل کیفیت نظر بده که احاطه به سه علم:مکانیک و قدرت و عمران داشته باشه
موفق باشی;)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من آخرشم نفهمیدم این ساختمونی که میگید کدومه و چیه :) اگه اینیه که وحید عکسش و گذاشته که خیلی بابا خودمونیه :) خیالی نیست ... ولی میچرخه و مغناطیس و اینا یکمی ثقیله :) به هر حال من همچنان منتظر عکس هستم .