◄[ساخت يه ساختمان فرضي]► گفتگو و تبادل نظــــر

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستش و بخوای من اتوکد بوقم :) باسه همینم شما بزن من ندید قبول میکنم :) یا اینکه بگو چطوری یه خط کش بهم میده :))
چاكرتيم اين يه قسمتشو من بلدم شما دستور dist بزن دوتا نقطه كه فاصلشو ميخواي انتخاب كن;)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستي يه چيزي براي اينكه وي پولمون صرفه جويي كنيم اقا مصطفي گفت 3تا كارگر ميخوايم خب يكيشم خود من اون 2تا هم دونفر جوونمرد بياد كمك اوزش پول به كسي نميديم;)

The Lunatic

عضو جدید
آقا منم هستم.
یکی دیگه پیدا کنیم فکر کنم که اصلاً پول واسه کارگر لازم نباشه بدیم.

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خب اگه درست گفته باشم ابعاد زمينمون42.20*38.50
حالا شك دارم ولي فكر كنم درسته
بازم اگه درست گفته باشم ميزانحجم بتن ريزيمون هست حدود731.96 كه ما ميگيم 732 متر مكعب
اخيش خدا كنه درست باشه
حالا چنتا كاميون ميخوايم؟

ایشالله که درسته :) بعدشم :) قربونت برم معیارت کامیون نیست ، تراک میکسر میگند :) تو کامیون بتن بریزی ببری اینور اونور که همه آبش میریزه یه کامیون بتن سفت تحویل میگیری :)

googooli

عضو جدید
درسته حمل بتن باید طوری باشه که از جدا شدن یا ازبین رفتن مصالح جلوگیری بشه:)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب الان ما از كجا بفهميم كه چنتا تراك ميكسر نياز داريم؟؟؟؟;)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقايون مهندسي كه زودتر داشتن بتن ريزي ميكردن الان كه موقعش شده كجا تشريف دارن؟؟؟؟؟؟
من به كسايي كه نميدونن بگم
بتن ماده تشكيل شده از اب+سيمان+شن+ماسه+مواد افزودني هستش
مواد افزودني زماني به بتن اضافه ميشه كه ما نتونيم با تغيير در نسبت مواد تشكيل ذهنده بتن به اون خواصي كه ميخوايم برسيم
كه از اين نوع مواد ميشه به زود گير كننده يا دير گير كننده يا حباب زا و.... نام برد كه هركدوم ممكن باعث كاهش مقاومت فشاري بتن بشن كه با تغيير در نسبت اب و سيمان اين كمبود مقاومت رو جبران ميكنن

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستي يه چيزي رو يادم افتاد بتن بيشتر در مقابل بار هاي فشاري مقاومت ميكنه و در قابك نيروي برشيو كششي مقاومت كمي داره كه براي ايجاد اين نوع مقاومت به اون ميلگرد اضافه ميكنن كه اسمشو ميزارن .....(يادم رفته)

googooli

عضو جدید
خب حالا همه ی این مصالح باید با هم مخلوط شوند و باید طوری مخلوط شوند که تمامی مواد تشکیل دهنده به طور همگن در مخلوط کن پخش شوند عمل اختلاط حداقل 1.5 دقیقه پس از ریختن تمام مصالح باید ادامه داشته باشد در ضمن ترتیب اضافه کردن مواد به مخلوط کن باید متناسب با نوع مخلوط کن و نوع بتن باشد. :)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اق مهندسا بهتر نيست از بتن پاشيدني استفاده بشه اونم با روشخشك چون در بتن صرفه جويي ميشه
البته در حد يه پيشنهاده
بتن پاشيدني عبارت است از مواد خشك كه داخل يه دستگاه قرار داره با فشار اونو به جايي كه ميخوان بتن بريزن ميپاشن كه البته در يه متر اخر لوله كه بتن رو ميپاشونه به مواد خشك اب اضافه ميكنن مزيت اين روش اينه كه تا حدي كه بتن نياز داريم توليد ميشه و بيشتر يا كمتر توليد نميشه يه نوع صرفه جويي
ولي فكر كنم از لحاظ هزينه سنگين تر باشه تازه به يه متخصص هم نياز داره;)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اق مهندسا بهتر نيست از بتن پاشيدني استفاده بشه اونم با روشخشك چون در بتن صرفه جويي ميشه
البته در حد يه پيشنهاده
بتن پاشيدني عبارت است از مواد خشك كه داخل يه دستگاه قرار داره با فشار اونو به جايي كه ميخوان بتن بريزن ميپاشن كه البته در يه متر اخر لوله كه بتن رو ميپاشونه به مواد خشك اب اضافه ميكنن مزيت اين روش اينه كه تا حدي كه بتن نياز داريم توليد ميشه و بيشتر يا كمتر توليد نميشه يه نوع صرفه جويي
ولي فكر كنم از لحاظ هزينه سنگين تر باشه تازه به يه متخصص هم نياز داره;)

سلام ، نه عزیزم ، مگه میخوای چیکار کنی که بتن خشک بریزی ؟ شما با همون تراک میاری ، تراک هم همون کامیوناییه که پشتش یه مخزنه که میچرخه :) بتن خشک مال تونل و ایناست .

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب اقا مصطفي هر تراك چند متر مكعب بتن مياره
بتن پاشيدني گرون تموم ميشه؟

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
بتن پاشیدنی یا شاتکریت، واسه اینجا خیلی کاربرد نداره!!!
راستی، سلام، عذر می خوام چند روز نبودم!!!
امشب دوباره بر میگردم و 1سری اطلاعات با خودم میارم! :D

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
بهترین منابع سنگدانه ها،در محل رودخانه ها می باشد که بسیار ساده و ارزان استخراج می گردند.
دانه های درشت رودخانه ای عموما گرد و دارای دانه بندی مناسب ولی مقاومت بتن ها کمتر می باشند.
مصرف سنگدانه های طبیعی (گرد گوشه با سطح صاف) در بتن،کارآئی بهتری می دهد.
سنگدانه های شکسته که تیزگوشه می باشند کارآئی کمتر ولی مقاومت خمشی و فشاری بیشتری دارند.
بهترین سنگدانه برای تهیه بتن،سنگدانه های سیلیسی هستند.سختی آنها بین 6 تا 7 (از 10 که مربوط به الماس است.) می باشد.ولی برای بتن های معمولی بیشتر از سنگدانه های آهکی استفاده می شود که سختی آنها بین 3 تا 4 است.
مقدار آب همراه شن به لحاظ کم بودن آن قابل صرفنظر است ولی آب همراه با ماسه که گاهی به 50 تا 60 لیتر بر مترمکعب ماسه می رسد و قابل ملاحظه است و بایستی در زمان بتن ریزی مورد توجه قرار بگیرد.
سنگدانه های مصنوعی که از گرد حاصل از سوزانیدن زباله ها و یا سرباره کوره های ذوب آهن و غیره بدست می آید و حاوی مقادیری فلزات و دیگر مواد سخت می باشند می توان برای ساخت بتن های غیرباربر استفاده نمود.امروزه بیش از 40 درصد بتن های مصرفی در کارگاه باربر نیستند و با استفاده از این روش می توان کمک شایانی به حفظ محیط زیست نمود.

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اثرات مواد زیان آور بر خواص یتن

اثرات مواد زیان آور بر خواص یتن

1. کربنات سدیم » گیرش سیمان را تسریع می کند،با حداکثر غلظت 0.1%
  2. بی کربنات سدیم » گیرش سیمان را تسریع یا کند می کند با حداکثر غلظت 0.4% تا 0.1%
  3. کلرورها » تسریع در زنگ زدگی آرماتور و کابل های پیش تنیدگی.بیش از 0.06% در بتن پیش تنیده و 0.1% در بتن آرمه خطرناک است.
  4. سولفاتها » اثر نامطلوب روی بتن.به ازای هر 1% سولفات در آب،10% کاهش مقاومت بوجود می آید.
  5. فسفاتها،آرسنات ها و براتها » افزایش زمان گیرش.حداکثر غلظت 0.05%
  6. نمک های مس،روی،سرب،منگنز،قلع » افزایش زمان گیرش.حداکثر غلظت 0.05%
  7. آبهای اسیدی » در صورت وجود اسید کلریدریک و اسید سولفوریک و سایر اسیدهای غیرآلی،حداکثر تا 0.1% بلامانع است و آبهای با 4.5<PH<8.5 مجاز نیست.
  8. آبهای قلیایی » در صورت وجود بیش از 0.5% هیدروکسید سدیم و 1.2% هیدروکسید پتاسیم ( نسبت به وزن سیمان ) باشد،مقاومت بتن تقلیل می یابد.
  9. آبهای گل آلود » قبل از مصرف از حوضچه های ته نشینی عبور داده و یا به روش دیگر تصفیه کرد.
  10. آب دریا » با حداکثر 3.5% نمک محلول برای ساخت بتن ( بدون آرماتور ) بلامانع است.
  11. مقاومت بتن ساخته شده با آب دریا بین 10% تا 20% کاهش می یابد.

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
سلام.
این ها مطالبی در مورد قالببندی فونداسیون، که از همین باشگاه جمع آوری شد:
1. http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=15331&highlight=بتن+ریزی

2. http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=16033&highlight=بتن+ریزی

3. http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=15458&highlight=بتن+ریزی

4. http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=16297&highlight=بتن+ریزی

و این هم واسه بتن ریزی پی:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=26266&highlight=بتن+ریزی
.
اما باز هم دارم 1سری مطلب تایپ می کنم، بر می گردم. :D

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستي ميدونستين بتن ريزي در شب انجام ميشه(همه الان ميگن اين بچه فوفول فكر كردن چه خبره);)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اگر هوا گرم باشه ( بالای 35 ) آره توی شبه ، اما توی روز چون تراک جزو وسائل کامیونی به حساب میاد اجازه تردد توی شهر رو نداره :)

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
سلام.
در مورد بتن ریزی باید گفت که بتن رو به روش های مختلف می سازند!!!
بتن کارگاهی، بتن با تراک میکسر، بتن با خلاطه، بتن با بتونیر و ...!
همشون بتن می سازن اما هر کدوم رو در موارد خاص خودش استفاده می کنند!
در هر صورت، در مورد بتن سازی بحث ها بیشتر از 1پست، 2پسته!!
در مورد بتن سازی با خلاطه باید گفت که بتن رو در محل درست می کنند!
با توجه به طرح اخطلاط های حدسی، مصالح رو در جام خلاطه می ریزن و بعد صبر می کنند تا خوب مخلوط شه و بعد بتن ساخته میشه!
این بتن رو در فرقون های مخصوص به این کار می ریزند.
فرقون های بزرگ که لبه ای مخصوص برای تخلیه دارند!
بعد اون رو به محل می برن و تخلیه می کنند!
به همین سادگی، به همین .....
.
در مورد تراک میکسر ها باید گفت، ابتدا بتن رو در جای دیگه میسازند و بعد با کامیون های مخصوص که ظرف دواری پشت خودشون دارند، اون رو به محل منتقل می کنند و با پمپ بتن اون رو در محل تخلیه می کنند!!
در هنگام انتقال و جابجایی بتن باید تمهیداتی رو در نظر گرفت تا بتن سفت نشه!!
روش غلط اینه که میان به بتن موجود در میکسر، آب اضافه می کنند!!
اما این کار رو با روان کننده ها (همون افزودنی مجاز!) باید انجام داد!
یا در بعضی موارد بهش شکر اضافه می کنند تا دیر گیر شه!!
.
اما بطور کلی برگردیم به بتن ریزی پی!!!
در بتن ریزی پی باید دقت کرد در صورت امکان بتن ریزی در 1دفعه انجام شود!
اما اگر به هر دلیلی بر حسب نیاز مجبور شدیم بتن ریزی رو در دو مرحله انجام داد باید سطح بتن ریزی مرحله اول رو شیبدار اجرا کرد تا در بتن ریزی مرحله بعد بیشترین سطح مقطع رو داشته باشند!
بتن ریزی پی هم به دلیل تحمل نیرو ها باید با دقت کافی انجام شود تا بتنی با مقاومت بالا داشته باشیم!
اینکه بتن ریزی در چه ساعت و زمانی باید انجام بشه، بر می گرده به زمان، محل و اهمیت پروژه بستگی داره!
مثلاً در فصل سرما اگه بتن ریزی در شب انجام بشه، آب یا همون شیره بتن یخ میزنه و بتن اصطلاحاً فاسد میشه!
اگر هم زیاد گرم باشه، آب بتن بخار میشه و باز هم به نوعی بتن کم فایده ای داریم!!!
پس در شرایط مطلوب، باید بتن ریزی انجام بشه!!!
در ضمن یادمون باشه که بتن خوب از مصالح خوب درست میشه!! ;):smile:

shikopick

عضو جدید
شاتکریت

شاتکریت

خب اقا مصطفي هر تراك چند متر مكعب بتن مياره
بتن پاشيدني گرون تموم ميشه؟

بتن پاششی اینجا کاربرد نداره برای دیواره تونل ها و دیوار بیشتر کاربرد داره .

خیلی بحث جالبی رو شروع کردید روی منم همه جوره حساب کنید :gol:

shikopick

عضو جدید
ویبره

ویبره

برای تراکم بهتر بتن باید اون رو ویبره کرد تا هم خوب در قالب پخش بشه هم متراکم تر بشه
ولیییییییییی ویبره بیش از حد باعث میشه سنگدانه ها ته نشین بشن که خیلی خطرناکه چون مقاوت بتن رو به حد زیادی کاهش میده .

در مورد سوالتون در مورد مقاومت بتن : مقاوت فشاری بتن خیلی زیاد است ولی مقاومت کششی اون خیلی پایینه برای جبران این ضعف در بتن از فولاد (آرماتور) استفاده میشه تا مقاومت کششی اون رو تا حد زیادی بالا ببرند .:gol:

shikopick

عضو جدید
عمل آوری

عمل آوری

اگر بحث بتن ریزی پی تموم شد بریم سراغ عمل آوری و مراقبت از بتن پی که خیلی خیلی از ریختن بتن مهمتره .

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
ممنون!!!
الآن هم صبر می کنیم تا بچه ها سوالاتشون رو بپرسن و بعد مراحل بعدی رو شروع می کنیم!
بتن ریزی پی تازه از امروز شروع شد!!!
ایشالا از 2شنبه!

civilica2008

عضو جدید
بچه ها یه سوال
ولی مسخرم نکنیدا:)
میگم در عمل ادم با یه کارگرهایی روبه رو میشه که اصلا حرف کارفرما یا ناظر یا مجری را گوش نمیدند.
مثلا بهشون میگی فلان مقدار فرقون سیمان, فلان مقدار اب و غیره را با هم مخلوط کن تا بتن درست شه ولی گوش نمیده و کار خودش را میکنه.اب را کم و زیاد میریزه,یه بار فقط نصف فرقون را پر میکنه و ....
اگر هم بهشون تذکر بدی میگند که اگه خیلی ناراحتی برو یه کارگر دیگه بیار و اون کارگر هم احتمالا همینطور و ....
چه راهکار عملی و تجربی را پیشنهاد میکنید؟؟؟؟
فکر میکنم این موضوع هم خیلی مهم باشه!(سر و کله زدن با کارگرا را میگم!!!!)
راستی کارگر سومی هم منم.خودم هم حرف گوش میدم نمیخواد زیاد با هام سر و کله بزنید;)

آرانوس

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
:)مبانی تعیین نسبتهای اختلاط بتن:)
1- کارایی و روانی بتن به اندازه کافی باشد تا بتن بتواند به سهولت در قالبها ریخته شود و به خوبی میلگردها رادربرگیرد بدون اینکه جدایی دانه ها یا آب انداختن زیاد روی دهد.:)
2- مقاومت بتن از نظر پایایی و شرایط ویژه محیطی مناسب باشد.:)
3- نسبتهای اختلاط موادتشکیل دهنده بتن براساس تجارب کارگاهی واستفاده از مخلوطهای آزمایشی بامصالح مصرفی کارگاه تعیین می شوند.:)
پایایی بتن ساخته شده از سیمان پرتلند به مقاومت آن در برابر عوامل جوی، حملات شیمیایی، سایش و فرسایش و فرآیندهای تخریبی دیگر گفته می شود. بتن پایا در شرایط محیطی موردنظر شکل، کیفیت و قابلیت بهره برداری خودرا حفظ می کند.:)
عوامل کاهنده پایایی: عوامل شیمیایی خورنده، سایش و فرسایش، سنگدانه ای واکنش زا، خوردگی آرماتور:)
تمامی ضوابط مربوط به مقاومت فشاری مشخصه بتن بر اساس آزمایش آزمونه های استوانه به ابعاد 150*300 میلیمتر استوار است .در صورت استفاده از آزمونه های مکعبی باید مقاومت آنها به مقاومت نظیر آزمونه های استوانه ای تبدیل شود.:)
آزمایشهای مقاومت کششی بتن نباید مبنای پذیرش بتن در کارگاه باشد، مگرآنکه در مشخصات فنی خصوصی پروژه از آزمایش مقاومت کششی به عنوان معیاری برای پذیرش بتن ذکر شده باشد:).
مهندسین و دستگاه نظارت محترم باید تا خاتمه دوره تضمین و حداقل یکسال پس از پایان کار هر پروژه سابقه کامل نتایج آزمایشهای انجام شده روی بتن مصرفی را نگهداری و سپس به صاحب کار تحویل دهد. ضبط و نگهداری این اطلاعات به صورت رایانه ای برای ساختمانهای مهم الزامی است. تا در مواقع لزوم ازش استفاده کنند:).:gol::gol::gol:

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسلامپ بتن براي تعيين رواني بتن اين ازمايش رو انجام ميدن كه يه وسيله به شكل قيف بر عكس رو روي زمين ميزارن توي اونو پر از بتن ميكنن البته اين وسيله كنارش يه خط كشم هست كه ناگهان اونو از روي بتن بر ميدارن با استفاده از خط كش كنار بتن ميزان افت اونو حساب ميكنن كه اين ازمايش براي تعيين ميزان رواني بتن ميباشد
من تكنولوژي بتن شدم 12 حتما بعضي جاهاش رو پرت و پلا گفتم پس اگه اشتباه بگين منم ياد بگيرم