کاکتوس ها

raynor

عضو جدید
این هم مجموعه کاکتوسهای گل دار من . یکی از بالایی ها که از دست رفت
اون یکی هم که 4 تا گل صورتی بزرگ داره حال و روز خوبی نداره.
من مقداری بذر کاکتوس دارم اگه موافق باشید مراحل کشت بذر ها رو به طور عملی اینجا قرار بدم
البته کاملا تجربی هست و منبع علمی در دسترس ندارم

nargessss

عضو جدید
کاکتوس های زیبایی دارید ممنون از عکسهایی که گذاشتید
چند تا سوال داشتم
اول اینکه چیکار کردید که کاکتوسهاتون به گل نشستن ؟ محل زندگی ، نوع خاک یا سن گیاه ؟
کدوم یک از اینا تو گلدهی کاکتوس موثره ؟
من هم 10 نمونه کاکتوس دارم که متاسفانه هنوز شاهد گلدهی آنها نشدم

raynor

عضو جدید
ممنون
من منبع علمی در مورد کاکتوس مطالعه نکردم ولی چیزهایی که به طور تجربی یاد گرفتم رو مینویسم
گل دادن کاکتوس اولا به نوع کاکتوس بستگی داره بعضی از کاکتوسها ممکنه اصلا گل ندن ولی نمونه هایی که من دارم اکثرا گل میدن
اگه کاکتوسی گل ده باشه بسته به نوعش ممکنه در سنین مختلفی به گل دهی برسه
این نمونه ها رو به تدریج در طول ده سال جمع آوری کردیم. کاکتوسهای بالا رو از 6سال قبل خریداری کردیم
اگه فرض کنیم اون موقع 2 ساله بودن الان 8 سال از سنشون میگذره. که سن گل دهیشون متفاوت بود
من اینها رو توی فضای باز نگه داری میکنم. البته من ساکن استان فارس هستم و محل زندگیم دارای زمستان معتدل و به ندرت خیلی سرد
وتابستانهای گرم وخشکه. یه جا خوندم که اگه توی زمستون کاکتوس سرما ببینه توی گلدهی بهاره موثره
اینها تقریبا همشون توی بهار گل میدن . بعضی هاشون علاوه بربهار آخر تابستون هم گل میدن.
خاک کاکتوس باید شنی باشه اگه توی خاک باغچه کاشته باشه رشد خوبی نداره و ممکنه خراب بشه
من موقع تعویض گلدان از ترکیب ماسه/ خاک برگ/ شن و خاک باغچه استفاده میکنم
اگه شرایط رشد خوب رو برای گیاه به وجود بیاری خود به خود گل میده و کار خاصی لازم نیست انجام بدی
شما شرایط نگهداری کاکتوسها تون رو بنویسید شاید ایرادی در کارتون باشه که بایدرفع بشه
اگه سوالی بود در خدمتم.

nargessss

عضو جدید
سلام ممنون از پاسختون
کاکتوسای من توی حیاط هستن و تقریبا نیاز نوری آنها برطرف میشه ، خاکشون ترکیبی از ماسه و خاکبرگ و خاک باغچه هست ، و چند وقت یک بار بهشون کود کامل یا کود آهن میدم ، سنشون هم زیاد نیست شاید نهایتا 3 تا 4 سال داشته باشن البته 2 تاشون 7 تا 8 سال سن دارن اما تاحالا گل ندادن که این برمیگرده به نوعشون که اصلا گلده نیستن ، راستی من ساکن بندرعباسم که اینجا هوا اونقدی سرد نمیشه که بخواد رو گلدهی کاکتوسام تاثیر بذاره
یه سوال دیگه داشتم : واسه گلدهی باید گلدونشونو عوض کنم ؟ بزرگترش کنم که رشدشون بیشتر شه یا نه اندازه ی گلدون تاثیری نداره ؟

raynor

عضو جدید
سلام
اگه مدت زیادی توی سایه بوده و بخوای ناگهانی ببریش توی آفتاب ممکنه خراب بشه . بهتره به تدریج این کارو بکنی و بعد از اون به رشد طبیعیش برمیگرده
ولی اون قسمت دراز دیگه درست نمیشه . میتونی بعد از اینکه به آفتاب عادت کرد سرش رو ببری و بهتره از قسمت پایین تر ببری . پس هر دو روش رو میتونی انجام بدی. البته ممکنه این جواب دیر شده باشه.

raynor

عضو جدید
من میخواستم طریقه کشت بذر کاکتوس رو آموزش بدم و چون اینجا تخصصی تر در مورد کاکتوس بحث شده بهتره توی این تاپیک انجام بدم تا مطالب پراکنده نباشه
اول تصویر بذر هایی که پارسال کاشتم رو میذارم
تصوير۴۰۷۹.jpg
تعدادشون خیلی بیشتر بود ولی چون خوب مراقبت نکردم خراب شدن
اگه بیشتر رسیدگی میکردم مطمئنا بزرگتر بودن

raynor

عضو جدید
برای کشت دو نمونه بذر انتخاب کردم که تصویر بذر ها و گیاه بالغ و گل دارشون رو قرار میدم۲۰۱۰۰۴۲۳۲۵۹۲.jpgتصوير۴۰۵۳.jpg

raynor

عضو جدید
برای شروع لازمه که بگم نوشته هام کاملا بر اساس تجربه ای که داشتم هست
من بذر ها رو مستقیما توی خاک نمیکارم بلکه اول اونها رو توی آب قرار میدم . بذر اولی (اونی که گل زرد داره) وقتی توی آب باشه جوانه میتونه بدون اینکه خراب بشه کاملا از توی پوسته بیرون بیاد و حتی رشد کنه و تو این مدت میشه اون رو کاشت. بذر دومی (اونی که گل سفید داره) برای بار اوله که میکارم و اطلاعی از عملکردش ندارم.
خب من بذر ها رو در تاریخ دوشنبه سوم بهمن 1390 به آب ریختم.
تصوير۴۰۶۵.jpg

raynor

عضو جدید
سلام
پست ها رو درست نمیشه ویرایش کرد . ادامه میدیم
چند تا نکته هست که باید تو این مدت رعایت بشه. چون فصل زمستون هست برای جوانه زنی سریع تر ظرف بذر ها رو نزدیک بخاری گذاشتم که جواب داد. چون بعد از چند روز آب ممکنه کثیف بشه و زمینه فساد بذر رو فراهم کنه بهتره که هر چند روز یک بار آب ظرف عوض بشه یا حتی تعویض ظرف هم خوبه . همیشه آب حاوی بذر ها رو شفاف و زلال نگه دارید و نهایتا مواظب باشید که یه وقت آب ظرف خشک نشه مخصوصا موقعی که بذر ها جوانه زدن .
این تصاویر مال امروزه یعنی 8 روز بعد از به آب ریختن تو این مدت دو بار آب ظرف رو تمیز کردم یه بار هم ظرف رو عوض کردم.
تصوير۴۰۹۶.jpgتصوير۴۰۹۸.jpg
میبینید که تقریبا هشتاد در صد بذر اولی در حال جوانه زدن هستند ولی دومی فقط چند تاشون پوسته شون یه ترک نازک خورده

raynor

عضو جدید
مجددا سلام
دو روز بعد از عکس بالا رشد جوانه ها عالی بود
تصوير۴۱۰۵.jpg
پس اینها 10 روز از زمان به آب ریختنشون میگذره.
این هم وضعیت کلی بذرها
تصوير۴۱۰۲.jpg
چند تاشون کاملا از پوسته جدا شدن و به سطح آب اومدن.

raynor

عضو جدید
من برای کشت .ظرف پهن با عمق کم رو ترجیح میدم و برای آبیاری اگه مثل گلدونهای دیگه بخوایم از رو
بهش آب بدیم به دلیل اینکه جوانه ها ریشه محکمی ندارن به راحتی جابجا میشن وفرایند ریشه زنی به تعویق میوفته واین باعث
دیر رشد کردن ویا مرگ گیاه میشه .پس بهتره ابیاری از زیر انجام بشه.
برای این منظور یه زیر گلدونی به عنوان ظرف کشت انتخاب کردم و چند جا از کف ظرف روبرای آبیاری سوراخ کردم .
در مورد خاک باید بگم که از خاکی استفاده کنید که حالت رسی نداشته باشه یعنی به هم نچسبه. ومثل ماسه باشه تا ریشه بتونه راحت تر رشد کنه. من کف ظرفم رو از یه مخلوط شنی با تکه های ریز سنگ پوشوندم و روی ظرف رو هم با ماسه بسیار نرم و روان تقریباشبیه ماسه بادی پر کردم.
در مورد مواد مورد نیاز کاکتوس و خاک مناسب تر .بچه های کشاورزی میتونن راهنمایی بفرمایند.
ظرف مورد نظر سوراخ شده:
تصوير۴۰۸۷.jpg

ابتدا شن دانه درشت تر و بعد ماسه نرم رو درون ظرف میریزم
تصوير۴۰۹۰.jpg

آخرین ویرایش:

raynor

عضو جدید
آبیاری به این صورت انجام میشه که گلدان کشت رو درون یه ظرف آب قرار میدیم و آب از طریق سوراخ های کف ظرف توسط خاک گلدان جذب میشه. از یه زیر گلدونی کوچکتر به عنوان ظرف حاوی آب استفاده کردم.
تصوير۴۰۹۱.jpg
قسمتهای تیره خیس شدن

raynor

عضو جدید
برای کشت .من قبلا جوانه هایی که کاملا بیرون اومده بودن رو میکاشتم و بقیه رو که هنوز پوسته دورشون بود همینجوری روی سطح خاک قرار میدادم تا پوسته شون جدا بشه و بکارمشون . ایندفعه تصمیم گرفتم تعدادی ازجوانه ها رو زیر خاک قرار بدم و نتیجه رو با روش قبلیم مقایسه کنم . پس یک چهارم ظرف رو توسط چوب کبریت نشانه گذاری کردم و تو اون ناحیه بذر های شکافته شده رو باعمق خیلی کم . در حدی که بذر ها دیده نشن زیر خاک قرار دادم . و بقیه بذر ها رو هم همینجوری روی سطح خاک در قسمت دیگه ظرف قرار دادم.
تصوير۴۱۱۰.jpg

بذر های بالا با خاک پوشانده میشن
تصویر زیر بقیه بذرها و بذر های پوشانده شده رو نشون میده.
مشاهده پیوست تصوير۴۱۱۹.jpg
متاسفانه تصاویر بالا واضح نیستند . دانه های ماسه خیلی درشت نشون داده میشه که این طور نیست
نمیدونم چرا این دوربین روز به روز بی کیفیت تر میشه!​

raynor

عضو جدید
نهایتا چون جوانه ها روزهای اول به خشکی حساس هستند برای حفظ رطوبت ظرف رو با پلاستیک میپوشونم که به نظر کار اشتباهی میاد ولی اگه این کارو نکنم تعداد زیادی از بذر ها از دست میرن. ولی باید هر دو روز یا کمتر چند ساعتی پلاستیک از روشون برداشته بشه تا هوای تازه در دسترس داشته باشن.
تصوير۴۱۲۷.jpg
برای برداشتن و انتقال بذر ها میتونید از ابزار آشنای زیر استفاده کنید
تصوير۴۱۲۱.jpg
کشت بالا در تاریخ پنجشنبه 13 بهمن 90 انجام شده است.

raynor

عضو جدید
من تا حالا ندیدم که کاکتوس هام کرم بزنه . از قسمت ریشه و پایین خراب میشه که فکر کنم بیماری قارچی باشه .
میشه دقیق تر منظورتون رو بیان کنید.

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
چرا کاکتوس کرم میزنه بر خلاف همه گیاها
چی کرم میزنه ؟؟؟ بیشتر به کاکتوس ها شته و شپشک و کنه و سفید بالک میزنند که این حشره ها سن های اول لارویشون اصلا شبیه کرم نیست !! کجاست کاکتوس هاتون ؟؟؟ میشه یک عکس ازش برامون بگذارین ؟؟

شایدم حلزون میگین کرم ؟؟؟

من تا حالا ندیدم که کاکتوس هام کرم بزنه . از قسمت ریشه و پایین خراب میشه که فکر کنم بیماری قارچی باشه .
میشه دقیق تر منظورتون رو بیان کنید.

منم با raynorموافقم !! اما در مورد اینکه قسمت ریشه و پایین خراب میشه اره درسته بیماری قارچی و به خاطر اینه که رطوبت اطرافش زیاد !! برای مبارزه میتونی رطوبت کم کنی و اون قسمت هایی که نرم و لزج شده را ببر بعد روی قسمت بریده شده کاکتوس قارچ کش بپاااش !!!

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
كاكتوس گرد
آبياري:

در طي فصل رشد فعال كاكتوس بايد بيش از دوران استراحت آبياري شود. برنامه خاص و تعريف شده اي براي آبياري كاكتوس وجود ندارد و برنامه آن به گلدان، خاك، آب و هوا و عوامل مشابه بستگي دارد.

بهترين روش براي تعيين مقدار آب مورد نياز كاكتوس، اين است كه گياه را مدتي با دقت زيرنظر بگيريد. هنگام آبياري سعي كنيد تمام سطح خاك خيس نشود و مراقب خروج آب نيز باشيد. دور بعدي ابياري بايد در زماني باشد كه خاك كاكتوس كاملا خشك شده باشد. ساده ترين روش حصول اطمينان از خشكي خاك اين است كه يك خلال دندان را با احتياط در خاك فرو كنيد، اگر خلال دندان نمناك شد، باز هم يكي دو روز صبر كنيد. گياه در فصل استراحت خود تنها چند هفته يكبار به آبياري نياز دارد.

كود:

كاكتوس در طي پاييز و زمستان تنها هر دو تا سه ماه يك مرتبه به كود احتياج دارد. يك كود كم ازت براي كاكتوس مناسب است. كودهايي كه به تدريج در خاك آزاد ميشوند نيز براي كاكتوس مناسب هستند، اما اين كودها تنها يك مرتبه در بهار به خاك افزوده ميشوند.

نور:
كاكتوس به نور فراوان نياز دارند و قرار دادن آنها در داخل اتاق و پشت پنجره هاي جنوبي بسيار مناسب است. در صورت ناكافي بودن نور طبيعي، نور مصنوعي نيز ميتواند به عنوان مكمل، به كار رود.

دما:

كاكتوسها ميتوانند در فصل رشد خود دماي 32 تا 38 درجه را تحمل كنند و بهترين دما در فصل استراحت آنها، 7 تا 12 درجه سانتيگراد است. اين دمايي است كه كاكتوس در محل طبيعي زندگي با آن روبرو ميشود. هواي سرد در فصل استراحت، ميتواند به گل دهي گياه در فصل رشد منجر شود.
ريختن خاك در گلدان
مشكلات:

بزرگترين مشكل براي صاحبان كاكتوس، آبياري بيش از حد است. اما اين مشكل تنها با كمي دقت قابل حل است. آبياري بيش از حد موجب پوسيدگي ساقه و ريشه گياه ميشود و متاسفانه هنگامي كه ريشه كاكتوس بپوسد يا حتي پوسيدگي در آن آغاز شود، ديگر نميتوان گياه را نجات داد.

آفتهاي كاكتوس به نسبه معدود هستند، اما هنگام خريد كاكتوس توجه كنيد كه حشره اي مشكوك روي آن لانه نكرده باشد. در صورتي كه آفات كاكتوس به سراغ گياه شما آمدند، با اندكي حشره كش ميتوانيد آنها را از بين ببريد.

فقط فراموش نكنيد: كاكتوس را به اندازه آب دهيد!

كاكتوس عمودي:

گلدان مناسب براي اين نوع كاكتوس، ظرفي است كه دهانه آن به اندازه نصف قد گياه باشد و بهتر است به جاي عريض بودن، عميق باشد.

لايه هاي خاك كاكتوس

كاكتوس گرد:

گلدان مناسب اين كاكتوس تنها بايد 4 تا 5 سانتيمتر عريضتر از كاكتوس باشد.

براي جلوگيري از زخمي شدن دست، كاكتوس را با يك ورق روزنامه كه چندلا تا زده ايد جابجا كرده و براي ريختن خاك در گلدان نيز از يك برگ كاغذ تا شده استفاده كنيد.

لايه هاي خاك كاكتوس:

1- ريگ ريز
2-خاك گلدان + ماسه
3- خزه يا پوست برنج
4- ريگ يا خرده سفال

گونه های کاکتوس
کاکتوس‌ها به سه زير خانواده تقسيم مي‌شوند:
-زير خانواده پرسکيه Pereskia ؛
-زير خانواده اوپنسيه Opuntia ؛
- زير خانواده سرئه Cerea

زير خانواده پرسکيه Pereskia

تنها كاكتوس برگ‌دار در اين زير خانواده جاي مي‌گيرد. گياه پرسکيه برگ‌هايي شبيه برگ مرکبات به رنگ‌هاي متنوع دارد و گل‌هاي سفيد آن شبيه به گياهان خانواده رزاسه است. اين کاکتوس در خاک‌هاي متوسط تا معمولي باPH حدود 5/6 – 5/7 نگهداري مي‌شوند و قلمه‌هاي ساقه اين گياهان براحتي در ماسه ريشه‌دار مي‌شوند (براي تكثير مشكلي ندارند).

زير خانواده اوپنسيه Opuntia

کاکتوس‌هاي اوپنسيه به فارسي كاكتوس‌هاي راكتي ناميده مي‌شوند. كه در برگيرنده انواع کاکتوس‌هاي برگ پهن، راکتي، زرد، راکت درشت و کوچک هستند. اين دسته از کاکتوس‌ها گاهي در مناطق گرمسيري ميوه‌هاي خوراکي توليد مي‌کنند كه مصارف دارويي دارد.

زير خانواده سرئه Cerea

کاکتوس‌هاي کشيده و مخروطي در زير خانواده سرئه قرار دارند. اين دسته از کاکتوس‌ها در مناطق سردسيري در فضاي گلخانه‌ها قابل حفاظت و نگهداري مي‌باشند. اين گياهان بدليل خارهاي گزنده و حساسيت‌زا ايجاد مشكل مي‌كنند پس در منازل از دسترس بچه‌ها دور نگه داريد.
ماميلاريا از جمله کاکتوس‌هاي كوچك و ريز هستند که گل دهي منظم هر ساله دارند. اين کاکتوس بسيار کوچک و داراي فرم دايره‌اي کوچک هستند.
گياه گي توپس که به کاکتوس شباهت دارد عيناً شبيه يک تخته سنگ است که از وسط آن يک گل خارج شده است (شبه كاكتوس).
کاکتوس عید پاک
كاكتوس عيد پاك CACTUS de Paques ، جنسي از خانواده كاكتوس ها Cactacees ميباشد كه بلندي آن در انواع مختلف به 30 سانتيمتر ميرسد
ساقه آن صاف ، بند بند و بصورت برگچه هائي كه بدنبال هم امتداد پيدا كرده اند بنظر ميرسد .

اين برگچه ها بطول 4 و عرض 2 سانتيمتر رنگ آنها سبز زيتوني تيره و داراي برجستگي مياني در امتداد بندها بوده ، گلهاي بسيار زيباي استكاني باندازه 5/2 تا 4 سانتيمتر كه در رأس برگچه هاي انتهائي ظاهر ميشوند .

ساقه در امتداد بصورت پنجه اي منشعب شده و با گلهاي دلپذير و متمايل بسمت زمين خود مجموعه اي زيبا را تشكيل ميدهند .

از آنجا كه گلهاي قرمز اين كاكتوس تقريبأ همزمان با عيد پاك مسيحيان ظاهرميشود به آن كاكتوس عيد پاك CACTUS de Paques ميگويند .

در پايان فصل گل لازم است گياه را با گلدان در نقطه سايه دار باغچه كاشته مرتبأ به آن آب بدهند . تا شروع فصل سرما يعني اواسط پائيز آنرا در اين وضعيت نگه داشته هفته اي يكبار نيز به آن كود مايع داده شود .

در اين هنگام گلدان را از خاك بيرون آورده آنرا به مكان خنكي در داخل منزل منتقل سازند . آب مورد نياز گياه در اين زمان در حد متوسط ميباشد. بايد دقت شود كه حرارت محيط از 5 تا 10 درجه سانتيگراد بيشتر نوسان نكند . اين شرايط را تا زمستان بعد حفظ نمايند .

در زمستان از ميزان آب باز هم بكاهند تا شروع بهار و زمانيكه جوانه ها ظاهر شوند . از اين پس بر مقدار آب افزوده گلدان را به محل گرمتري منتقل كنند . پس از گل دادن ميتوان گياه را به گلدان بزرگتري كه محتوي خاك سبك باشد منتقل كرد .

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
نگهداری کاکتوس
كاكتوسها از جمله جذابترين و متنوعترين گياهان خانگي هستند. اكثر انواع كاكتوس حتي در دست يك صاحب تازه كار، به راحتي رشد ميكنند. هرچند كاكتوسها در تمام مدت سال در گل فروشيها، فروشگاههاي لوازم خانگي و حتي سوپرماركتها به فروش ميرسند، اما بهترين فصل تهيه آنها تابستان است.

ممكن است شما هنگام خريد يك كاكتوس جديد به چند مورد زير هم نياز پيدا كنيد:

گلدان:

در ابتدا، گلداني براي كاكتوس انتخاب كنيد. معمولا زماني كه كاكتوسي را ميخريد، مدت زيادي از رشد آن در گلدان فعلي گذشته است و به احتمال زياد به يك تغيير گلدان نياز دارد. گلداني را انتخاب كنيد كه تنها اندكي از گلدان فعلي بزرگتر باشد زيرا فضاي بيش از حد به آبياري بيش از اندازه منجر ميشود. در ضمن توجه كنيد كه ته گلدان سوراخهايي براي خروج آب اضافه موجود باشد، زيرا بدون وجود آنها، كاكتوس پوسيده و خواهد مرد.

خاك:

خاك كاكتوس، كالاي بعدي سبد شماست. بهترين نوع خاك كاكتوس، اصلا براي اين گياه تهيه ميشود و در اكثر فروشگاههاي لوازم خانگي و باغباني و گل فروشي موجود است. اگر موفق به تهيه اين خاك نشديد، ميتوانيد با مخلوط كردن يك قسمت خاك گلدان با يك قسمت ماسه و كمي شن براي عبور راحت تر آب، خاك مناسبي تهيه كنيد.

كاكتوس عمودي

تعويض گلدان:

اگر امكان دارد، هنگام تعويض گلدان بهتر است گلدان قبلي را بشكنيد و گياه را از آن خارج نماييد. زيرا خارج كردن كاتوس با بيلچه موجب زخمي شدن ريشه ميشود. مقداري خاك كاكتوس تازه در ته گلدان ريخته و كاكتوس را روي آن قرار دهيد و اطراف آن را با خاك بيشتر پر كنيد.

اين كاكتوس تا يك هفته پس از تعويض گلدان نبايد در معرض نور شديد آفتاب قرار بگيرد و آبياري آن نيز بايد به اندازه باشد تا بتواند به محيط جديد خو بگيرد. پس از اين جابجايي، كاكتوس تنها در صورتي به گلدان ديگر منتقل ميشود كه اين تعويض كاملا ضروري باشد.

پس از تعويض گلدان، مراقبت از كاكتوس ساده ترين كار ممكن است، تنها مورد بسيار مهم اين است كه بدانيد كاكتوس دو فصل دارد، فصل رشد فعال كه در طي بهار و تابستان رخ ميدهد و فصل استراحت كه در پاييز و زمستان است، زماني كه كاكتوسها به خواب زمستاني فرو ميرند.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
انواع کاکتوس

يکي از گل هاي زيبا و هميشه سبز که نگهداري آن براي همه گل دوست ها آسان است، کاکتوس است. اين گياه کوچک خاردار، علاوه بر گل هاي قشنگ و زيبايي که دارد، از خواص ديگري هم برخوردار است از جمله استفاده از ميوه آن براي خوردن يا مصرف آن در داروهاي شيميايي يا تاثير آن در تصفيه هوا. کاکتوس خود يک طبيعت کوچک و گوياست. خيلي ها زيبايي گياه کاکتوس را چندان منطبق با معيارهاي زيباشناسي معمول نمي دانند، اما در مقابل، عده ديگري هم هستند که با عشق و علاقه اي عجيب به گردآوري و تربيت اين گياه صبور، مقاوم و زيبا مي پردازند و پرورش کاکتوس را سرگرمي دلپذيري مي دانند. پس از جنگ جهاني دوم، شمار دوستداران و پرورش دهندگان کاکتوس افزايش يافت تا آن جا که حتي انجمن هاي بزرگي در بعضي کشورها پا گرفت که به طور تخصصي به کار پرورش و نگهداري کاکتوس پرداختند. در ايران هم بخصوص در سه دهه گذشته کاکتوس طرفداران زيادي پيدا کرده است و عده زيادي به کشت، بازپروري و نگاهداري کاکتوس پرداخته اند. کاکتوس ها انواع بسيار متنوع و مختلفي دارند و هر يک از گونه هاي آن ها نيز ارزش خاص خود را دارد.
بعضي انواع کاکتوس به اسم هاي طنزآميز عاميانه اي نظير گل مار، زبان مادرشوهر، صندلي مادرزن و ... مشهورند و از همين رهگذر جذابيت هاي ديگري هم براي اين گياه به وجود آمده است. کاکتوس ها از گياهان کم توقع هستند و اگر در شرايط مطلوب قرار بگيرند و حداقل نيازهاي آن ها تامين شود گل مي دهند. اين گياه پس از رده ارکيده ها، بزرگ ترين تيره گياهان را پديد آورده اند و زادگاه اصلي آن ها قاره آمريکاست. کاکتوس ها گياهاني داراي خارهاي بزرگ هستند که در حقيقت خار آن ها برگ شان است. اين گياهان از گروه گياهان گوشتي و از رده دولپه اي هاي جدا گلبرگ هستند. ساقه اين گياهان بسيار ضخيم و گاه از حالت استوانه خارج شده و شکل اصلي خود را از دست مي دهد. در دشت هاي بزرگ و جنگل هاي آفريقاي جنوبي، استراليا، مکزيک و پاراگوئه که در بيشتر ايام سال، آب و هوا خشک است کاکتوس ها به وفور رشد مي کنند. علاوه بر اين کاکتوس بومي کناره هاي اقيانوس اطلس و پهنه هاي مديترانه اي به ويژه جزاير قناري بين اسپانيا و شمال آفريقا نيز هستند. تنها در بيابان هاي قاره آمريکا بيش از يک هزار گونه کاکتوس با شکل ها، اندازه ها و رنگ هاي گوناگون زيست مي کنند. آرژانتين، شيلي، پرو و بوليوي نيز از جمله کشورهاي شناخته شده در پرورش کاکتوس هستند و گاه گونه هاي بسيار غول پيکري از کاکتوس ها در اين مناطق رشد مي کنند. بلندي اين درخت ها گاهي به 15 الي 20 متر مي رسد. در جنگل هاي برزيل بعضي از کاکتوس ها به صورت اپي فيت هستند (در تنه هاي درختان زندگي مي کنند) و ظاهر بسيار شگفت انگيزي دارند. مهم ترين ويژگي اين گياه تحمل و صبوري آن هاست و خود را با همه شرايط نامساعد محيطي سازگار مي کند و مصداق بارز بيشترين استفاده از حداقل امکانات است. حتي از اندک رطوبتي، بيشترين استفاده را مي کنند و با کمترين مقدار آب و مواد غذايي زنده مي مانند بي آن که زيبايي و طراوت خود را از دست بدهند.
خارها هم يکي ديگر از ويژگي هاي شناخته شده کاکتوس هاست که گاهي به صورت رنگي هستند و در طول شب رطوبت هوا را جذب مي کنند و آب را در آوندهاي گياه و از آن جا به ريشه ها هدايت مي کنند. البته همه کاکتوس ها خاردار نيستند. گل هاي کاکتوس عموما درخشان و بزرگ اند ولي عمر بسيار کوتاهي دارند. گل ها به رنگ هاي سرخ، صورتي، ارغواني، زرد طلايي و سبز يافت مي شوند و بيشتر در فصل بهار و تابستان باز و در بعضي از گونه هاي آن در فصل پاييز و زمستان نمايان مي شوند. اين گياه به سه زير خانواده پرسکيد، اوپنسيد و سرئه تقسيم مي شود که خانواده پرسکيد تنها کاکتوس برگ دار است و برگ هاي آن شبيه برگ مرکبات به رنگ هاي متنوع و گل هاي سفيد آن شبيه به گياهان خانواده رزاسر است. خانواده اوپنسيد که به فارسي کاکتوس هايي راکتي مي نامند در برگيرنده انواع کاکتوس هاي برگ پهن، راکتي، زرد، راکت درشت و کوچک هستند، اين دسته گاهي در مناطق گرمسيري ميوه هاي خوراکي توليد مي کنند که مصارف دارويي دارد. خانواده سرئه که به صورت کشيده و مخروطي هستند در مناطق سردسيري و در فضاي گلخانه ها قابل حفاظت و نگهداري است و به دليل خارهاي گزنده و حساسيت زا ايجاد مشکل مي کنند پس آن ها را در منزل از دسترس بچه ها دور نگه داريد. ماميلاريا از جمله کاکتوس هاي کوچک و ريز هستند که گل دهي منظم هر ساله دارند. اين کاکتوس بسيار کوچک و داراي فرم دايره اي هستند. گياهکي توپي که به کاکتوس شباهت دارد عينا شبيه يک تخته سنگ است که از وسط آن يک گل خارج شده است(شبيه کاکتوس) بعضي از انواع کاکتوس در هواي آزاد خوب رشد مي کنند و ماندگاري بالايي دارند. نمونه هايي از آن را در پارک ها مي توان يافت. بعضي از کاکتوس ها به شکل توپ هستند و تيغ هاي آن به رنگ هاي سفيد يا زرد روي گياه نمايان است. معروف ترين آن ها کاکتوس توپ طلايي است که گاهي اوقات بزرگي آن ها به اندازه يک هندوانه بزرگ است. نوع ديگر آن ماري است که به طول يک تا يک و نيم متر مي رسد و تنوع در اين گياه بسيار زياد است. آبدهي اين گياه در تهران در فصل تابستان يکبار در هفته و در فصل زمستان ماهي يک مرتبه است.
کاکتوس در تاريخ
يک نوع ديگر از کاکتوس ها آلوئه ورا ست که سابقه اي بسيار طولاني و درخشان دارد و متعلق به چهار هزار سال پيش از ميلاد مسيح است و در غار نوشته ها و کنده کاري هاي روي ظروف در معابد باستاني مصر اشاره اي به اين گياه شده است. در افسانه هاي به جاي مانده از مصر باستان آلوئه ورا را گياهي گرامي مي دانستند که افراد براي حضور در مراسم پس از مرگ يک فرعون بايد تحفه اي از برگ آلوئه ورا تقديم مي کردند، اما مصريان باستان تنها ملتي نبودند که آلوئه ورا را مي شناختند. ارسطو يکي از طرفداران بسيار معتقد خواص آلوئه ورا بود او رايزن الکساندر کبير نيز بود. و ارزشي که او براي آلوئه ورا قائل بود، آنقدر بود که در سال 333 قبل از ميلاد، الکساندر را متقاعد کرد جزيره سوکوترا در اقيانوس هند را تصرف کند. اين جزيره به دليل رويش آلوئه ورا از شهرت بسياري برخوردار بود و در آن زمان براي درمان زخم هاي سربازان در سپاه الکساندر از آلوئه ورا استفاده مي کردند.