اگر از روي آتش بپريد احمق هستيد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

eng_beshak

عضو جدید
سلم
هيچ ميدونين كه اين مراسم يه دليل علمي داره . اصلا" توجه كردين كه بعد از اسفند بارون زياد ميباره . اره چون ثابت شده كه گازي در اثر اين اتيش بازيها توليد ميشه كه ابر هارو بارور ميكنه وباعث بارندگي ميشه حال ما هي بيايم به پيشيني هامون ايراد بگيرمو بگيم نفهمن:mad:
بياين يه فكري به بي علمييه بشر امروزي بكنيم كه هممون جزء اون هستيم نه اينكه به سنتهائي كه بر پايه علم هستند ايراد بگيريم:w10::evil:

waffen

اخراجی موقت
سلم
هيچ ميدونين كه اين مراسم يه دليل علمي داره . اصلا" توجه كردين كه بعد از اسفند بارون زياد ميباره . اره چون ثابت شده كه گازي در اثر اين اتيش بازيها توليد ميشه كه ابر هارو بارور ميكنه وباعث بارندگي ميشه حال ما هي بيايم به پيشيني هامون ايراد بگيرمو بگيم نفهمن:mad:
بياين يه فكري به بي علمييه بشر امروزي بكنيم كه هممون جزء اون هستيم نه اينكه به سنتهائي كه بر پايه علم هستند ايراد بگيريم:w10::evil:

قبل از اینکه کسی بتونه فرهنگ های جدیدی رو به یک جامعه تزریق کنه باید اول به شکلی فرهنگ های گذشته رو از بین ببره تا جایی برای فرهنگ های جدید باز بشه حالا این فرهنگ جایگزین میتونه خوب یا بد باشه. وقتی بخشی از فرهنگ و سنت های یک ملت از بین رفت یا کمرنگ شد جامعه برای پر کردن اون فضای خالی اولین و راحت ترین جایگزین در دسترس رو به جای فرهنگ های اصلی قرار میده.
اسلام از وقتی وارد ایران شد تا کنون همیشه سعی در از بین بردن فرهنگ های اصیل و زیبای ایرانی و جایگزینی اونها با سنن خودش داشته. برای اینکار اول آخوندها و نمایندگان دین فرهنگ های ایرانی ملت ما را ضعیف و پست نیشان میدهند تا کم کم به کمک پیروان خودشون اونها رو در جامعه بکشند و بعد هم با فرهنگ های اسلامی جایگزین کنند. مثل عید و چهارشنبه سوری و ...

peggijaan

عضو جدید
دوستان ما ايرانيان طبق يك سنت قديمي هرساله 4 شنبه آخر سال رو جشن ميگيريم و اين روز رو با انجام مراسم خاصي گرامي ميدارم.
ولي ديدگاه آيت ا... مطهري در مورد اين روز آيين باستاني ايرانيان چيست؟؟؟

من گزيده اي از بيانات استاد مطهري رو اينجا قرار ميدم لطفا با دقت بخونيد و نظر بديد.

(( نیاکان ما در گذشته چنین می کردند ما هم چنین می کنیم . چهارشنبه آخر سال می شود، آخر سال شمسی ، چهارشنبه آ خر اسفند ماه می شود .بسیاری از خانواده ها ،که باید بگویم ، خانواده های احمق ها ، بسیاری از خانواده های احمق ها ده یا الله آتشی روشن میکنند ، هیزمی روشن میکنند، بعد آد م ها ی سرو برو گنده ، با آن هیکل های نمی دانم چنین و چنین ، از روی آتش می پرند. ای آتش زردی من از تو سرخی تو از من.آه این چقدر حماقت است .خوب چرا چنین می کنید؟ آقا یک سنت است مال ما مردم.از قدیم پدران ماچنین می کردند. قران می گوید: اولوکان اباهم لایعقلون شیأ.اگر پدران گذشته تان چنین کاری می کردند،شما می بینید یک کار احمقانه است، دلیل خریت پدران شما است روشونو بپوشید.چرا دو مرتبه این سند حماقت را سال به سال تجدید می کنید.این فقط یک سند حماقت است،که هی کوشش می کنید که این سند حماقت را همیشه زنده اش نگاه دارید.مائیم که چنین پدران احمق داشتیم .اولوکان اباهم لایعقلون شیأ.از طرف دیگر قران نمی گوید ،هرچه که سنت است ،پس باید درهم کوبید و هرچه کهه نو است… نو گرائی –یک عده هم می گویند نوگرائی .. این چطور ؟ نوگرائی هم درست نیست .برای اینکه نو گرائی درست نیست

دوستان اين يه تاپيك و بحث جدي ست پس لطفا اسپم و به همديگه توهين نكنيد
ممنون

من با اين نظر مطهري كاملاً موافقم، البته مشروط بر اينكه در مورد اسلام و نماز و قرآن و ... هم اگه كسي به نتيجه مشابهي رسيد، بگه خوب اونا كه اينكارها رو مي كردن احمق و خر بودن و بايد روشونو بپوشونن.

peggijaan

عضو جدید
راستش در جواب جمله شما بايد بگم مظهري يه روشنفكر بود كه فوق العاده هم به رشد ديني و سياسي مملكتمون كمك كرده و اگه مالزي الا ن مسلمان داره به پشتوانه كتابهاي مظهريو شعريعتيه ..
اين مشكل از اخوند ها نيست اين دين فقهي ماست كه مشكل داره
بايد تكليف شيعه مشخص بشه
شيعه يه مذهب فقهييه كه هركسي با 4كلاس سواد مياد توش يه فتوا ميده
دين جاي خودش سيايت جاي خوش
اين حرف شريعتي بود و به همين خاظر كشتنش

نه مطهري روشنفكر بود، نه شريعتي. تعريف روشنفكر رو يه بار چك كنيد.

peggijaan

عضو جدید
نگفتم بده اصلا در مورد بدیش نمی گم
من دارم در مورد چار چوب های ذهنی مون حرف میزنم

ببین بزار یه مسئله ای رو بگم
شنا و استخر یا دورهم جمع شدن خانوما تو مهمونی
کسی هس بگه بده
مطلقا هیچ کس
اما دیدیم چطور فیلمای خانوما از استخرا رو نت پخش شد یا مراسم چشن تولد چن دختر دبیرستانی که مطلقا کار بدی نکرده بودن همشون دختر همس و سال هم بودن و یه آهنگی گذاشته بودن و می رقصیدن اما موقعی که فیلم رو می برن پیش عکاس تا بزنه رو سی دی
چی میشه فیلم سر از نت در میاره و دست به دست می چرخه

می خوام بگم چرا باید اینجوری بشه که یه شادی سالم هم تو کشور ما این همه هزینه بر میداره

در حالی که اصلا به نظر هیشکی گریه و نوحه خوندن حتی قرآن با صدای بلند خوندن خانوما بد نیست واقعا چرا ماها تمایل داریم که گریه و غصه دار بودن یه جور ارزشه اما شاد بودن و بالا پایین پریدن گناه بزرگه

شما اونطوري فكر مي كنيد. من اينطوري نيستم. دقيقاً برعكس، به نظر من گريه و نوحه و قرآن خوندن خانمها (و حتي آقايون) با صداي بلند (و حتي بي صدا) بده و اصلاً هم به گريه و غصه علاقه ندارم.

peggijaan

عضو جدید
من هم مثل خیلی از شما ها معتقدم اگه جشن چهارشنبه سوری صرفا برای شادی و تفریح باشه ، واقعا مفید و زنده نگه داشتن اون به عنوان یه سنت دیرینه لازمه. اما اگه قرار باشه خرافات که مقتضی زمان ایجاد این جشن بوده رو زنده نگه داریم من باهاش مخالفم. و از انسان قرن 21 بعیده که بخواد مثل انسان های چند هزار سال پیش فکر کنه ، البته فکر می کنم که منظور آقای مطهری هم همین بخش خرافی اون بوده ، هر چند قبول دارم لحن آقای مطهری و جملاتی که برای بیان همین نکته استفاده کردن باعث شده که ارزش مطلب تا حدود زیادی کاسته بشه

معلومه كه خيلي جوان هستي، وگرنه دليلش رو خرافات نمي دونستي. قديم يه موجودات كوچيكي مثل ساس و شپش فراوان بود و استفاده از آتش يك راه حل براي كشتن اونها بود. ضمن اينكه آتش كلاً گندزدا هم هست. يعني در طول سال مردم چندين بار اين كار رو انجام مي دادن. در آخر سال هم ضمن اينكه چنين عملي رو انجام مي دادن، لباسهاي كهنه رو هم مي سوزوندن. البته امروزه ديگه براي اين منظورها انجام اين كار لازم نيست، چون به همت رضاخان و پسرش تقريباً مي شه گفت كه نسل اين موجودات ريز توي ايران كنده شده. امروزه مي شه به اين عمل به صورت يك فستيوال نگاه كرد. اين كار چند تا خوبي داره كه خودتون بهتر از من مي دونيد.

mahtab.sh

عضو جدید
کاربر ممتاز
من با اين نظر مطهري كاملاً موافقم، البته مشروط بر اينكه در مورد اسلام و نماز و قرآن و ... هم اگه كسي به نتيجه مشابهي رسيد، بگه خوب اونا كه اينكارها رو مي كردن احمق و خر بودن و بايد روشونو بپوشونن.
چه بی ادب :mad: تو که احمق و خر نیستی ؟!:redface: یعنی هرکی از رو آتیش پرید و جشن گرفت ؟؟؟؟؟؟ :razz:

peggijaan

عضو جدید
چه بی ادب :mad: تو که احمق و خر نیستی ؟!:redface: یعنی هرکی از رو آتیش پرید و جشن گرفت ؟؟؟؟؟؟ :razz:

مهتاب عزيز، لطفاً به نوشته دقت كنيد. من با استدلال خود اون شخص بهش جواب دادم. اون كلمه ها رو هم خودش به كار برده بود و من تكرار كردم.

اگه دقت كنيد مي بينيد كه ما توي يك تيم هستيم عزيزم.:gol:

نازی دلبر

عضو جدید
تو یه سایتی یه عکسی زده بودن که دخترا وپسرای نیویورکی با لباسهاشونو درآورده بودن وبا لباس زیر تو مترو نشسته بودن به این خاطر که راحتر باشند وفضا صمیمی باشه.کلی ایرونیه محترم هم نظر داده بودن آزادی یعنی این و چه جماعت باحالی و از این حرفا.حالا آتیش بازی که با خودش این همه شادی میاره میشه کار احمقانه؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!
ما ایرونی ها چرا این جوری هستیم چرا مرغ همسایه غازه؟؟؟؟؟؟؟

elma

عضو جدید
:w15::w15::w15::w15::w15::w15::w15::w15::w15:
دست آقای مطهری درد نکنه با این نظریاتش یعنی ما که هر سال خانوادگی از رو آتیش می پریمو کلی خوش می گذرونیم ام ... آره

ARASH AZ

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم ,یه تاپیک زدم با عنوان"کلامی متفاوت از استاد مطهری" که در مورد نفی شاهنامه فردوسی بود , ولی بعضی از دوستان ناراحت شدن :surprised:

متاسفانه استاد مطهری زابطه ی خوبی با فرهنگ و تاریخ ایرانی اصیل نداشت:surprised:

...pianist

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم ,یه تاپیک زدم با عنوان"کلامی متفاوت از استاد مطهری" که در مورد نفی شاهنامه فردوسی بود , ولی بعضی از دوستان ناراحت شدن :surprised:

متاسفانه استاد مطهری زابطه ی خوبی با فرهنگ و تاریخ ایرانی اصیل نداشت:surprised:

منم فكر كنم اصلا ايراني نبوده!!!!!!!! :surprised:

eng_beshak

عضو جدید
و باز هم;)
سلام

roshanfekrejavan

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان ما ايرانيان طبق يك سنت قديمي هرساله 4 شنبه آخر سال رو جشن ميگيريم و اين روز رو با انجام مراسم خاصي گرامي ميدارم.

من گزيده اي از بيانات استاد مطهري رو اينجا قرار ميدم لطفا با دقت بخونيد و نظر بديد.

(( نیاکان ما در گذشته چنین می کردند ما هم چنین می کنیم . چهارشنبه آخر سال می شود، آخر سال شمسی ، چهارشنبه آ خر اسفند ماه می شود .بسیاری از خانواده ها ،که باید بگویم ، خانواده های احمق ها ، بسیاری از خانواده های احمق ها ده یا الله آتشی روشن میکنند ، هیزمی روشن میکنند، بعد آد م ها ی سرو برو گنده ، با آن هیکل های نمی دانم چنین و چنین ، از روی آتش می پرند. ای آتش زردی من از تو سرخی تو از من.آه این چقدر حماقت است .خوب چرا چنین می کنید؟ آقا یک سنت است مال ما مردم.از قدیم پدران ماچنین می کردند. قران می گوید: اولوکان اباهم لایعقلون شیأ.اگر پدران گذشته تان چنین کاری می کردند،شما می بینید یک کار احمقانه است، دلیل خریت پدران شما است روشونو بپوشید.چرا دو مرتبه این سند حماقت را سال به سال تجدید می کنید.این فقط یک سند حماقت است،که هی کوشش می کنید که این سند حماقت را همیشه زنده اش نگاه دارید.مائیم که چنین پدران احمق داشتیم .اولوکان اباهم لایعقلون شیأ.از طرف دیگر قران نمی گوید ،هرچه که سنت است ،پس باید درهم کوبید و هرچه کهه نو است… نو گرائی –یک عده هم می گویند نوگرائی .. این چطور ؟ نوگرائی هم درست نیست .برای اینکه نو گرائی درست نیست

ممنون
دلیل نمیشه چون ایشون یه زمانی یه حرفی زده ما اون حرفو حجت قرار بدیم.
به قول بعضیا،مگه ایشون فرستاده ی خداست که هر چی گفت ما هم بگیم چشم!
خوده آیت ا... خمینی هم قبلنا یه حرفی زدو بعدش اومد تغییرش داد.
یا الان میبینیم که اصلاً حرف اون مرحومو که بنیان گزاره این حکومته رو به حساب نمیارن!
اونوقت باید بگیم مسئولین کنونی چیزن!:razz:
خوب شما از رو آتیش نپـّر!
برو 10کیلو تی ان تی بخرو پاسگاهای پلیسو پمپ بنزینارو به گند بکش!
یه زمانی قند حرام بود،بعدش دستگاهای ویدئو بعدش کامپیوتر بعد اینترنت بعد ماهواره و....
هر چی عشقت میکشه،همون درسته.تو این جامعه احمق زیاده.من و تو هم توش!:gol:

دزيره

عضو جدید
دليل نداره اگر يه ادم معروف حرفي زد ما بپذيريم
بينديش درزندگي براي تو اختياري قرار داده اند پس از آن درست استفاده كن و درست عمل كن

...pianist

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببين اوني كه يه حرفي رو تايپ مي كنه لابد بهش اعتقاد داشته شما هم اگه به اون اعتقاد نداشتي نبايد تايپش مي كردي:razz:

من تاپيك نزدم كه اعتقاداتمو به كسي نشون بدم. اسم اينجا تالار گفتگوي آزاده. لطفا اگه در مورد موضوعي كه مطرح كردم نظري داريد بگيد منم خوشحال ميشم با ديدگاه ديگر دوستان آشنا بشم در غير اين صورت اگه نظري نداريد......... :)

YuMi

اخراجی موقت

ممنون

پس اون کسایی هم که دور یه خونه میچرخن که گناهانشون بخشیده شه احمقند؟:D

بالا