مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
هر جای ایران یه اسمی میزارن واسه گلا! من از باغبونای گلخونه دانشگاهمون اشک تمساح شنیدم . و مسلمه که منبع معتبری نیست این شنیده ی من . چون ترجمه ترکی اسم مصطلح رو واسمون میگفتن!:D

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنون امين رخ جان زحمت كشيدي دست شما درد نكنه...:gol:

خوب نارون خانم گل...هم منتظر توضيح واژه هستيم و هم منتظر عكس گياه كه برامون بزاري گلم.:gol:

گلاب...:gol:

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید بچه ها یادم رفته بود واژه رو توضیح بدم
نوعی چوپیوند که در ان پیوندک روی یک قلمه اسان ریشه زا که به صورت واژگون قرار گرفته پیوند میشه و در محیط ریشه زایی قرار میگیرد پایه ابتدا تولید ریشه کرده و پیوندک را تغذیه میکند اما پس از مدتی از بین می رود.
کلروفیل جون هم درست گفتن

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
عکس گیاه :

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنون نارون جان...زحمت كشيدي عزيز.:gol:

گیاه " الودئا " Elodea اين يك نوع گياه آبزي هست كه تابستانها گل هم ميدهد

گلاب بانو:gol:

کاکتوس

کاربر بیش فعال
من باید واژه بزارم؟ :gol:
sympodial سیمپودیال چیه؟​

سلام

سیمپودیال یعنی جابجایی جوانه جانبی بجای جوانه انتهایی که در گوجه فرنگی می توان دید

بطور علمی تر توقف رشد ساقه پس از تشکیل گل آذین ویا جوانه برگ در راس گیاه و جوانه جانبی به رشد ادامه داده و جایگزین جوانه انتهای شده ورشد طولی ساقه را به عهده می گیرد:gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
دوستان ببخشيد سايت براي من خيلي ارور ميده واسه همين كمتر ميتونم پست بزنم..شرمنده...:redface:

كلروفيل جان محبت كردي كه خودت ادامه دادي دست شما درد نكنه...سپاسگذارم.:gol::heart:

كاكتوس عزيز خوش تشريف آورديد دوست من...كم پيداييد ..در ضمن نوبت شما محفوظه عزيز.هرموقع آمادگي داشتيد اعلام بفرماييد بنده در خدمتم.:redface::gol:

گلاب:gol:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
Anacharis یا دم گربه ای یا آلودئا از گیاهان ابزیه که واسه اکواریوم استفاده میشه :gol:

موافقم
از گیاهان آبزی و آکواریومی هستش که البته نگهداریش مشکله کمی و تنها یه سری ماهی های خاص میتونن باهاش کنار بیان !

من از اینا داشتم خونه ! جالبن !

گلابتون

مدیر بازنشسته
من باید واژه بزارم؟ :gol:
sympodial سیمپودیال چیه؟​

نوع ديگري از رشد ساقه را شامل ميشود كه فرم ساقه خزنده است ...اين رشد اكثرا در گياهاني مثل اركيده ها ديده ميشود كه داراي دو نوع رشد monopodial يا ايستاده ساقه و فرم ساقه خزنده يا sympodial هستند :gol:

گلاب:gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر کنم وقت واژه تموم شده باشه .کاکتوس جواب جامعی داد. فقط اینو اضافه میکنم که در فلفل دلمه هم ساقه حالت سیمپودیال داره .

در گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای به این شکل هستش که رشد ساقه بعد از تشکیل گل اذین و یا جوانه برگ در راس ان ، از رشد باز مانده و پس از آن کمی متمایل تر به حالت قبلی به رشد ادامه میدهد. ( این توضیح دکتر پیوست تو کتاب سبزیکاریه ) اما تو نت نتونستم مطلب فارسی پیدا کنم .از ویکی پدیا توضیح انگلیسیشو میزارم براتون .:gol:

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
گیاهی که من گذاشتم اسمش با این فرق میکنه این گیاه رو که شما گفتین سرچ کردم عکسش این هست
ولی برگهاشون با هم فرق میکنه
نمیدونم شاید هم یکی باشند ولی برگاشون با هم فرق داره

گلابتون

مدیر بازنشسته
فکر کنم وقت واژه تموم شده باشه .کاکتوس جواب جامعی داد. فقط اینو اضافه میکنم که در فلفل دلمه هم ساقه حالت سیمپودیال داره .

در گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای به این شکل هستش که رشد ساقه بعد از تشکیل گل اذین و یا جوانه برگ در راس ان ، از رشد باز مانده و پس از آن کمی متمایل تر به حالت قبلی به رشد ادامه میدهد. ( این توضیح دکتر پیوست تو کتاب سبزیکاریه ) اما تو نت نتونستم مطلب فارسی پیدا کنم .از ویکی پدیا توضیح انگلیسیشو میزارم براتون .:gol:

ممنون كلروفيل جان زحمت كشيدي اما تاشب فرصت داشتي عزيزم...ممنونم از توضيحاتت...:gol:

كاكتوس جان محبت ميكنيد واژه بعدي رو برامون بزاريد.؟:gol:

گیاهی که من گذاشتم اسمش با این فرق میکنه این گیاه رو که شما گفتین سرچ کردم عکسش این هست

نارون جان مخاطب شما كيه عزيزم... ؟:redface::gol:
امشب هم شما گياهتون رو بايد برامون معرفي بفرماييد عزيزجان.:gol:

گلابتون :gol:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نارون جا حرف شما متین
ولی من اسمی نبردم
فقط گفتم نوعی گیاه آبزی هستش که مخصوص آکواریومه !

خودم از اینا زیاد استفاده کردم

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]گیاه " الودئا " Elodea :[/FONT]

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]این گیاه در ایران هم فروخته میشه و بصورت ساقه ای تُرد با برگهای ریز و فر خورده و زیباست . خیلی سریع رشد میکنه و تکثیر میشه و کافیه وقتی دراز شد اونو قطع کنیم و دوباره بکاریم . این گیاه باعث شفاف شدن سریع آب آکواریوم میشه و ذرات معلق در آب رو به سرعت جذب میکنه . در شرایط مناسب از گیاه ریشه های درازی تا سطح آکواریوم رشد میکنه و اونو زیباتر میکنه و در فصل تابستان هم گل میده .[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]خانواده : Hydrocharitaceae [/FONT]​
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]اقلیم : بین المللی[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]قلم رو : بین المللی[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]متعلق به کشور : کانادا[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]ارتفاع : 100-40 سانتی متر[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]پهنا : 5-3 سانتی متر[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]میزان نور : متوسط و خیلی زیاد[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]دما : 20-10 درخه سانتی گراد[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]میزان سختی : خیلی نرم و خیلی سخت[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]میزان پی هاش : 10-5 [/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]میزان رشد : بسیار سریع[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]سختی نگه داری : آسان[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به افتخاره جوجوی پر ستاره
دست دست دست

:w12::w12::w12: ( اینا هم اسپمش )

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز

اگه از گوگل یه سرچ بزنی گیاهان آبزی همون صفحه اول فکر کنم عکس سومش همون عکسی باشه که برامون گزاشتی و آلودئا معرفی شده .:D

راستی گلاب جون من باید دیشب واژه رو معرفی میکردم! تازه یه روزم دیر گفتمش!:biggrin: البته اگه هنوز همون قانون 24 ساعت پا برجاست.:gol:

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله درسته.ازهمگی معذرت میخوام به خاطر اشتباهم.

گیاهان اکواریمی
گیاه " والیس " Vallisneria :

جزو یکی از گیاهان زیبای آکواریومی هست که در شرایط مناسب مثل آبی با جریان ملایم و نور زیاد سریع رشد میکنه . برگهای اون باریک و نواری شکل هستن و گاه پیچ خورده هستن و تا سطح آب رشد میکنن . سریع تکثیر میشه و پاجوش هایی که از گیاه خارج میشه در مدت کوتاهی میتونه آکواریوم رو بپوشونه . این گیاه در آب سرد بهتر رشد میکنه و در فصل پاییز رنگ برگها کمی متمایل به قرمز میشه !! نوع دیگه ای هم از این گیاه هست که برگهاش پیچ خورده نیست و کاملن صاف و نواری شکل هست و رشد سریعتری داره و بصورت انبوه رشد میکنه . این گیاه گونه های زیادی داره و طول و پهنای برگها در انواع مختلف اون متفاوت هستن . اما شرایط رشد همه اونها یکسانه .

خانواده : Hydrocharitaceae

اقلیم : آسیا

قلم رو : جنوب شرقی آسیا
ارتفاع : 15-10 سانتی متر
پهنا : 15-5 سانتی متر
میزان نور : کم و خیلی زیاد
دما : 28-20 درجا سانتی گراد
میزان پی هاش :
میزان سختی : نرم و سخت
میزان رشد : متوسط
سختی نگه داری : متوسط
گیاهانی که ریشه اونها در خاک یا ماسه و بستر آکواریوم قرار داره :

جزو زیبا ترین و با دوام ترین گیاهان آکواریوم هستن . متاسفانه در ایران گیاهان آکواریومی تنوع چندانی ندارن و به چند نوع خاص محدود شدن . در ایران فقط چند نوع با دوام از این گیاهان فروخته میشه . این گیاهان مثل گیاهان آپارتمانی دارای ریشه هستن و رشد خوبی دارن و زیبایی فوق العادی ای به محیط ماهی ها میبخشن . از مواد آلی موجود در بستر آکواریوم بعنوان کود و خاک تغذیه و استفاده میکنن و با جذب این مواد باعث زلال شدن آب و بهینه سازی محیط آکواریوم میشن . بعضی از معروفترین این گیاهان شامل گیاهان زیر میشن :

گیاه " کریپتون " Cryptocoryne :

مشهورترین و بهترین و مناسب ترین این گیاهان آکواریومی هست که خیلی مناسبه برای آکواریوم . گیاه زیبا و با دوامی هست که رشد خوبی داره و خیلی عالی تکثیر میشه . این گیاه برتری ای که نسبت به گیاهان دیگه آکواریوم داره اینه که توسط ماهی های گیاهخوار و یا حلزونها خورده نمیشه . دلیلش هم اینه که برگها و ساقه این گیاه تلخه و ماهی ها رغبتی به خوردنش پیدا نمیکنن . در ضمن این گیاه در نور کم و متوسط و دمای بالای آب هم بخوبی رشد و نمو میکنه و زیبایی خاصی داره و گل های زرد رنگی در زمستان میده که خیلی خوش بو هستن . در صورتیکه باقی گیاهان آکواریومی برای بیشتر ماهی ها غذا به حساب میان و خورده میشن و از طرفی گرمای آب و نور کم اونها رو خراب میکنه . نکته ای که در پرورش گیاه کریپتون باید در نظر بگیرید اینه که این گیاه با بعضی از انواع گیاهان نمیتونه رشد کنه و گیاهانی که در کنار این گیاه کاشته میشن , بزودی خشک میشن . یکی از این گیاهان گیاه والیس Vallisیا همون گندمی نام داره که اگر با گیاه کرپتون کاشته بشه , سریع زرد و خراب میشه و از بین میره . دلیلش هنوز مشخص نیست و این دو گیاه با هم همزیستی ندارن . گیاه کریپتون تا سطح آب رشد میکنه و برگهای مواج و زیبایی داره و اگه در نور طبیعی قرار بگیره حتا گل هم میده . در شرایط مناسب گاه به ارتفاع یک متر رشد میکنه . تکثیر اون از طریق پاجوش هایی هست که از خود گیاه خارج میشه و در مدت 6 ماه یک آکواریوم بزرگ رو بطور کامل میپوشونه و بسیار زیبا میکنه . جزو گیاهان گران قیمت به حساب میاد و یک بوته کوچک اون بین 3 تا 5 هزار تومان قیمت داره . خیلی خوبه که این گیاه رو در گلدانهای سفالی سوراخ دار و یا گلدانهای پلاستیکی مشبک مخصوصی که مثل سبد هستن بکارن تا موقع عوض کردن آب آکواریوم ریشه ش آسیب نبینه و در ضمن زیاد از حد در زیر ماسه پراکنده نشه .

خانواده : raceaeA

اقلیم : آسیا

قلم رو : جنوب شرقی آسیا
متعلق به کشور : تایلند
ارتفاع : 60-15 سانتی متر
پهنا :20-15 سانتی متر
میزان نور : کم و خیلی زیاد
دما : 28-20 درجه سانتی گراد
میزان سختی : نرم و خیلی سخت
میزان پی هاش : 9-5
میزان رشد : متوسط
سختی نگه داری :آسان
گیاه " الودئا " Elodea :

این گیاه در ایران هم فروخته میشه و بصورت ساقه ای تُرد با برگهای ریز و فر خورده و زیباست . خیلی سریع رشد میکنه و تکثیر میشه و کافیه وقتی دراز شد اونو قطع کنیم و دوباره بکاریم . این گیاه باعث شفاف شدن سریع آب آکواریوم میشه و ذرات معلق در آب رو به سرعت جذب میکنه . در شرایط مناسب از گیاه ریشه های درازی تا سطح آکواریوم رشد میکنه و اونو زیباتر میکنه و در فصل تابستان هم گل میده .

خانواده : Hydrocharitaceae

اقلیم : بین المللی
قلم رو : بین المللی
متعلق به کشور : کانادا
ارتفاع : 100-40 سانتی متر
پهنا : 5-3 سانتی متر
میزان نور : متوسط و خیلی زیاد
دما : 20-10 درخه سانتی گراد
میزان سختی : خیلی نرم و خیلی سخت
میزان پی هاش : 10-5
میزان رشد : بسیار سریع
سختی نگه داری : آسان

گلابتون

مدیر بازنشسته
خوب نارون جان ممنون از زحمتي كه كشيدي ...البته دوستان براي اطلاع بيشتر ميتونن به تاپيك @@گياهان آكواريومي @@ كه توي تالار موجود ميباشد مراجعه نمايند...:redface:

نارون خانم گل برنده رو هم مشخص ميكرديد ممنون ميشدم...:gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنونم نارون جان زحمت كشيدي عزيزم...دست گلت درد نكنه:redface::gol:

با اجازه دوستان من نوبتم رو به كاكتوس عزيز ميدم تا امشب هم برامون عكس بزارن و هم واژه ....

كاكتوس جان منتظريم.:gol:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مامان جون من برنده شدم ؟ :w05::w05:

بر اساس ماده اول قانون گیاه شناسی، من خوب درست گفتم دیگه :D

کاکتوس

کاربر بیش فعال
سلام نام این گیاه چیست؟

همچنین واژه تاپ کراس رو بفرمایید توضییح دهید:gol:

پیوست ها

• تصوير138.jpg
    تصوير138.jpg
    41.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
عکس واضح تری ندارید بزارید؟:redface:
تاپ کراس هم یه تلاقی دو رگ گیری بین لینه درون نژاد و یک رقم آزاد گرده افشانه که بهش میگن تلاقی سرانه . بیشتر از این نمیدونم.:gol: