تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

Mehdi In

عضو جدید
من میخام یک شیر سه راهه موتوری نصب کنم. این شیرها بصورت عمودی یا افقی باید نصب شود. لطفا بگویید به چه دلیل .ممنونم

هيچ فرقي نمي كنه، ما توي عسلويه شير سه راهه و دو راهه موتوري نصب كرديم، هم عمودي، هم افقي، قشنگم كار مي كنه

Mehdi In

عضو جدید
با سلام

در يك ساختمان مسكوني چند طبقه كه پاركينگ و راهرو(راه پله) باهم در ارتباط هستند:

1- آيا دماي هردو را يكسان در نظر ميگيرند؟
2- براي محاسبه ي دماي پاركينگ و راهرو در تابستان و زمستان آيا انها را برابر با دماي خارج ميگيرند يا به روش محاسبه ي دماي فضاي گرم و سرد نشده ي مجاور عمل ميكنند؟

مي دونم مشكلتون دقيقا كجاست. توي هيچ كتابي فرمول دقيقي براي اين وجود نداره. من خودم از فرمول فضاي گرم يا سرد نشده استفاده مي كنم كه البته طبق فرمول دماي هر دو فضا يكسان مي شه ولي حسي دماي زير زمين رو چند درجه پائين تر براي زمستون و تابستون در نظر مي گيرم.

yadkouri

عضو جدید
طرز كاركردهاي سيم پيچ ترانس جوش

طرز كاركردهاي سيم پيچ ترانس جوش

سلام.اگه بتونين برام مطلب بذارين ممنون ميشم..

alireza17203

عضو جدید
مي دونم مشكلتون دقيقا كجاست. توي هيچ كتابي فرمول دقيقي براي اين وجود نداره. من خودم از فرمول فضاي گرم يا سرد نشده استفاده مي كنم كه البته طبق فرمول دماي هر دو فضا يكسان مي شه ولي حسي دماي زير زمين رو چند درجه پائين تر براي زمستون و تابستون در نظر مي گيرم.

ممنون از جوابتون ولي تو تاسيسات كه اينهمه فرمولو جدول داره فكر نكنم حسي يه دمارو انتخاب كنن

valvesaeed

عضو جدید
سلام دوستان .من عضو تازه کار هستم..امروز استعلام خریدی داشتم که متوجه نوع درخواست نشدم.(توضیح دهم که اکثر نامهای لاتین شیرالات برای من شناخته شده هستند).سوال :از دوستانی که میدانند منظور درخواست کننده از STRAIGHT GLOBE TYPE V/V و
Storm flap type v/v
PN 10__-DN 125__GSC 25

GGG-40.3, 8 BOLTS ; CAST STEEL with GL class approved certificateچیست؟
ایا منظور همان فلکه سوزنی است؟اما دومی را اصلا نشنیده ام

mahdi.parviz

عضو جدید
سلام طبق نوشت ها و تحقیقات شرکت پلی ران سیال بعد ا ز 3 تا 5 متر به سرعت حد میرسد یعنی سرعت در ساختمان 3 طبقه با 10 طبقه فرقی نمیکند و نیاز به سرعت گیر نداردو برای تست حاکثر 6 متر یا 2 طبقه بزای لوله های پوش فیت
سلام
تو سیستم فاضلاب کشی ساختمانهای بلند، هر چند طبقه باید تو بایزر فاضلاب سرعت گیر گذاشت؟
هر چند طبقه باید رایزر ونت رو به رایزر فاضلاب وصل کرد؟
برای لوله های پوش فیت حداکثر چند طبقه رو برای تست همزمان پیشنهاد می کنید؟
ممنون

newuser

عضو جدید
سوال

سوال

اگر در لوله کشی که انجام میدیم توی شبکه حداکثر فشار 85 متر آب باشه از چه کلاسی باید استفاده کرد ؟
میشه از لوله کلاس 10s استفاده کرد یا حتما باید از Std40 و بالاتر استفاده کرد؟

anishtain4

عضو جدید
اگر در لوله کشی که انجام میدیم توی شبکه حداکثر فشار 85 متر آب باشه از چه کلاسی باید استفاده کرد ؟

85 متر آب به اضافه 5.5 متر فشار پشت شیر که حداقل هست میشه 9 بار که لوله های پلیمری اصولا تا 10 بار رو تامین می کنن. 10 اس هم باید فشار کاریش 10 بار باشه (گرچه اخیرا از بعضی ها شنیدم که لوله های فلزی بعضا فشاری رو که روش نوشته تحمل نمی کنن و بعضی هاشون تو 8 بار پاره میشن، اما فقط شنیدم از منبع موثق چک کنید این موضوع رو)

anishtain4

عضو جدید
سلام دوستان
من یک مشکلی داشتم

ساختمون ما 20 واحد هست ... ما طبقه پنجم هستیم ... مشکل اینجاست که همسایه ها روزها موتور خونه رو خاموش می کنند ( اصفهانی جماعت ) شبا روشن .. سر همین قضیه رادیاتور من هوا میگیره و نیاز به هوا گیری پیدا میکنه ... من خیلی مشکل دارم با این موضوع ... لطفا راه حلی ارایه کنید ...

مگه موتورخونه ترموستات نداره که دستی خاموشش می کنن؟ اگه موتورخونه همیشه روشن میمونه که یه نفر تاسیساتی بیارید تنظیمش کنه. تو بقیه موارد هم با نظر محسن موافقم.

فقط این حالتم امکان داره پیش اومده باشه که منبع انبساط بجای اینکه تو مکش پمپ نصب شده باشه تو دهش پمپ باشه و موقع کارکرد سیستم هوا می گیره روزا که خاموش میشه هوا تو واحدای بالایی جمع میشه. اینو خودتون می تونید چشمی چک کنید

mersad20

کاربر فعال
محاسبات مربوط به مکش پمپ

محاسبات مربوط به مکش پمپ

با سلام
فرض کنید ساختمانی 5 طبقه داریم که موتورخانه روی سقف نصب شده باشد ایا لوله مکش پمپ که دارای افت فشار بالایی می باشد برای پمپ مشکلی ایجاد نمیکند؟ چراکه پمپ 15 متر ستون اب را باید مکش کند علاوه بر این افت فشار مسیر نیز وجود دارد ایا امکان ایجاد کاویتاسیون هست ؟ راه حل چیست؟

saeed_1353

عضو جدید
عزیز مازوت سوخت سنگین پایه نفتی هستش و ارزش حرارتی حدود 10000 تا 11000 kcal/kg با دانسیته حدود 0.9 است .به دلیل اینکه در طبقات پایین برج به دست میاد از نظر ویسکوزیته سنگین است وهمانطور که میدونید ویسکوزیته مایعات با افزایش دما کم میشه بنابراین باعث کاهش انرژی پمپاژ میباشد از طرفی مایعات با ویسکوزیته پایین تر خاصیت اتمیزه(پودر شدن) بهتری دارند وبنابراین ترکیب سوخت وهوای بهتری ایجاد میشود وراندمان احتراق بهتر میشود جهت اطلاعات بیشتز به هندبوک perry و process equipment handbook مراجعه کن.

saeed_1353

عضو جدید
استفاده از سرعت گیر جهت جلوگیری از پدیده سیلندر میباشد که باعث تخلیه شدن سیفونها میشود در مبحث 14 تاسیسات بهداشتی این فاصله به 3 طبقه محدود شده(چک کنید) واین مسئله ربطی به پوش فیت بودن ویا چسبی بودن ویا چدنی بودن ندارد

saeed_1353

عضو جدید
طبق فرمایش دوست عزیزمان اگر سیستم بسته است بهتر است در بالاترین نقطه رایزر یک شیر هواگیر اتوماتیک نصب بشه .نکته:یادت باشه شیر را در فضای باز نصب نکنی که یخ بزنه وهمچنین قبلش یه ***** بزار

saeed_1353

عضو جدید
ایرترول وسیله ای است که در ته منابع انبساط بسته نصب میشه که هوا و اب با هم در تماس مستقیم هستند و وظیفه اون جداسازی هوای حل شده در اب است

saeed_1353

عضو جدید
بستگی به سازنده و دهانه ورودی پمپ دارد وبه طبقات بستگی ندارد به منحنی NPSH سازنده مراجعه کن این اطلاعات بزای هر پمپ منحصز به فرد است

saeed_1353

عضو جدید
مقاومت این لایه تابعی از عدد پرانتل و رینولدز است لیکن با توجه به تغییرات کم ویسکوزیته هوا با ارتفاعات محل زندگی انسان این مسئله خطایی در محاسبات ایجاد نمیکند در عوض به مسئله باد بیشتر دقت کن وDERATING مشعل تا این موضوع.

saeed_1353

عضو جدید
با توجه به اینکه پکیج با اب شهر پر میشود لذا در مسیله انتخاب پمپ این مسیله مهم نیست مسئله مهم بدست اوردن افت فشار تا دورترین نقطه است که حساب کن با 2-2.5 متر(افت فشار کویل پکیج) جمع کن ه مورد نیاز پمپ بدست میاد

درکه

عضو جدید
یا عرض سلام آگر میشه مقاله درباره سیستم حرارت مرکزی با آب گرم برایم ایمیل کنید باتشکرfarshid.aelar@gmail.com

anishtain4

عضو جدید
با سلام
فرض کنید ساختمانی 5 طبقه داریم که موتورخانه روی سقف نصب شده باشد ایا لوله مکش پمپ که دارای افت فشار بالایی می باشد برای پمپ مشکلی ایجاد نمیکند؟ چراکه پمپ 15 متر ستون اب را باید مکش کند علاوه بر این افت فشار مسیر نیز وجود دارد ایا امکان ایجاد کاویتاسیون هست ؟ راه حل چیست؟

بستگی به فشار آب شهری داره. هر 10 متر ستون آب یک بار افت فشار داره. شما حداکثر دبی پمپت رو در نظر بگیر، با اون افت فشار رو تو لوله ورودی به پمپ در نظر بگیر و با اون 15 متر ستون آب جمع کن. اگه از فشار آب شهری بیشتر شد یعنی حتما تو پمپ کاویتاسیون داری. معمولا حداقل 5 متر ستون آب رو تو ورودی پمپ لازم داری که تو تابستون پمپت درست کار کنه.

اما راه حل منطقی اینه که یه منبع قبل از پمپ بزاری که ارتفاع ورودی آب کم بشه. اگرم فشار آب نمی کشه تا اونجا بیاد منبع و پمپ رو پایین نصب کنی. یا یه پمپ کوچیک پایین بزاری که آب رو به منبع بالا برسونه و هر موقع منبع بالا پر شد این پمپ خاموش کنه

anishtain4

عضو جدید
استفاده از سرعت گیر جهت جلوگیری از پدیده سیلندر میباشد که باعث تخلیه شدن سیفونها میشود در مبحث 14 تاسیسات بهداشتی این فاصله به 3 طبقه محدود شده(چک کنید) واین مسئله ربطی به پوش فیت بودن ویا چسبی بودن ویا چدنی بودن ندارد

سعید جان مطمینی؟ مبحث 14 تهویه مطبوع هست، مبحث 16 هست که برای تاسیسات بهداشتی هست. و فکر کنم اونی که شما می گی مربوط به اتصال رایزر ونت به استک فاضلاب هست که هر 5 طبقه باید صورت بگیره. پدیده سیفون که بر اثر حرکت سیال تو مسیر فاضلاب هست رو ونت از بین می بره. بازم اگه دقیق تر بگی کدوم قسمت مقررات ملی منظورته بهتره، شاید اشتباه متوجه شده باشم

mersad20

کاربر فعال
کتاب هزار نکته در حرارت مرکزی از مهندس شمندی کتاب جالبیه در رابطه با تاسیسات بگیرید بخونید . برای اشنایی بیشتر فصل های کتاب را واستون می نویسم.
فصل اول
اصول انتقال حرارت در ساختمان

فصل دوم
محاسبات بار گرمایی ساختمان
فصل سوم
شبکه انتقال آبگرم
فصل چهارم
تجهیزات پخش کننده گرما
فصل پنجم
سیستم حرارت مرکزی با هوای گرم
فصل ششم
تجهیزات موتورخانه، منابع و مخازن
فصل هفتم
کنترل کننده‌ها
فصل هشتم
تبدیل واحد‌ها، جداول و اصطلاحات

منبع: http://mohajersg.com/112/40-book1/92-1388-09-05-09-00-52.html

seyid reza

عضو جدید
نحوه کار با پکیج

نحوه کار با پکیج

با سلام

راهنمایی در مورد اصول کار با پکیج شوفاژ را از دوستانی که در این زمینه اطلاعات دارند خوشحال میشم برام تو سایت قرار بدهند.

sadegh_ghasemi

عضو جدید
با سلام من دانشجوی رشته تاسیسات_تبرید هستم در مورد (انبساط آب در چیلر )منظور دمای آب وقتی وارد چیلر میشه وخارج شدن آب و انتخاب دستگاه ها بر اساس همین انبساط یک سری مطلب میخواستم حدود 30 صفحه اگه کمکم کنید ممنون میشم
با تشکر

4532mr

عضو
تاسیسات آزمایشگاه

تاسیسات آزمایشگاه

با سلام خدمت تمامی دوستان
میخوام یه آزمایشگاه عمومی(شیمی، فیزیک و ...) طراحی کنم اما نمیدونم چطوری؟؟؟؟
چه گازهایی و با چه اصولی لازم هست؟
استانداردهای میز ازمایشگاهی و دیگر تجهیزات ان مثل هود و تهویه هوا؟
لطفا اگه مطلبی دارین که میتونه کمکم کنه ممنون میشم

anishtain4

عضو جدید
آقا یکی برای محاسبه بار سرمایش q1در کتاب طباطبایی می تونه راهنمایی کاملتر همراه با یه مثال واضح بگه منظورم بار تشعشعی از پنجره هستش چطوری باید سایه رو حساب کنیم.خصوصا قسمت محاسبه وزن واحد کف وفرمول های مربوطش،حرارت اکتسابی خورشید

منظورت رو از سایه متوجه نمیشم!! سایه با توجه به جهت اتاق ها هست که تو جداول ضرایب در نظر گرفته شده دیگه. برای قسمت مربوط به وزن هم وزن کل مواد ساختمانی اتاق رو حساب می کنی تقسیم به سطح کف اتاق می کنی با یه سری ضریب تصحیح اصلاحش می کنی بعد تو سطح پنجره ضربش می کنی

anishtain4

عضو جدید
با سلام

راهنمایی در مورد اصول کار با پکیج شوفاژ را از دوستانی که در این زمینه اطلاعات دارند خوشحال میشم برام تو سایت قرار بدهند.

منظورتو متوجه نمیشم بیشتر توضیح میدی؟ اگه منظورت پکیج با شوفاژ هست که فرقی نمی کنه، شوفاژ به صورت مستقل طراحی میشه و یه وروودی لازم داره که حالا پکیج مناسبش رو انتخاب می کنی

Mehdi In

عضو جدید
منظورت رو از سایه متوجه نمیشم!! سایه با توجه به جهت اتاق ها هست که تو جداول ضرایب در نظر گرفته شده دیگه. برای قسمت مربوط به وزن هم وزن کل مواد ساختمانی اتاق رو حساب می کنی تقسیم به سطح کف اتاق می کنی با یه سری ضریب تصحیح اصلاحش می کنی بعد تو سطح پنجره ضربش می کنی

من فكر كنم منظور دوستمون همون چيزي كه توي صفحه 135 طباطبائي نوشته شده هستش. يعني سايه ساختمان مجاور. من به شخصه تا به حال به اين مسئله اهميتي ندادم و نديدم كسي اهميت بده و توي محاسباتش بياره.
براي وزن هم همينطور. با روشي كه توي كتابها نوشته شده نمي شه وزن ساختمان رو حساب كرد. چون هم وقت گير و در نهايت عددي كه بهتون مي ده بهش اطميناني نيست. پيشنهاد مي كنم از روشهاي تقريبي استفاده كنيد كه بر مي گرده به تجربه. و در نهايت حدس اين عدد تاثير خيلي كمي در محاسبات بار نهاييتون داره

آخرین ویرایش:

mahdi.parviz

عضو جدید
با سلام

باسلام
ابتدا باید از یک منبع ذخیره استفاده کنی زیرا نصب مستقیم پمپ به شبکه آب شهری ممنوع است همچنین حداکثر ارتفاعی که پمپ میتواند مکش کند تا کاویتاسیون رخ ندهد در حالت ایده آل 10متر است :طبق فرمول انرژی[SUB]
[/SUB]p[SUB]1/[/SUB]pg+v[SUB]1[/SUB][SUP]2[/SUP]/2g=p[SUB]2[/SUB]pg+v[SUB]2[/SUB]/2g+h[SUB]l+[/SUB]z[SUB]s[/SUB]

h[SUB]l=تلفات مسیر
[/SUB]z[SUB]s[/SUB]=حداکثر ارتفاع

mahdi.parviz

عضو جدید

سلام فشار کار هرچقدر باشه 5/1 برابرش فشار تست میشه یعنی 5/8+5/0 =9 بار فشار و فشار تست 5/13 بار میشود که باید از لوله بی درز رده 40 استفاده کنی یکی از بهترین مارکها بنکن benkan میباشد