همایش ها و کنفرانس های معماری

eltegha

عضو جدید
سلام.این ترم طرح 4 هستم و موضوعم خوابگاه دانشجویی باید طراحی کنم که تو یه سایتی قرار گرفته که شیبی داره در حد المپیک.تقریبا تو کوهه.کسی اینجا می شه به من کمک کنه؟که حجمی که مثلن ماهیتش اقامتی باشه و تو شیب اجرا شده باشه؟؟و مثلن مکعب مکعب باشه؟ممنون

farzaneh*memary

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام.این ترم طرح 4 هستم و موضوعم خوابگاه دانشجویی باید طراحی کنم که تو یه سایتی قرار گرفته که شیبی داره در حد المپیک.تقریبا تو کوهه.کسی اینجا می شه به من کمک کنه؟که حجمی که مثلن ماهیتش اقامتی باشه و تو شیب اجرا شده باشه؟؟و مثلن مکعب مکعب باشه؟ممنون
خدا بهت صبر بده، خیلی سخته...ما ترم پیش طرح1 بودیم قرار بود رو سایتی که دو طرفش 10 متر اختلاف ارتفاع داشت ویلا طراحی کنیم... برا من جبهه ی شمال و جنوب ویلام حدود 4 متر اختلاف داشتن، ما از نیم طبقه ها استفاده کردیم ولی خب موضوع مون آسون تر بود نسبت به شما... من نمونه ی ویلایی زیاد براش پیدا کرده بودم که متاسفانه فلشم گم شد...به نظر من شما چون موضوع تون گسترده هست می تونین از مطالعه ی بافت شهرها و روستاهای پلکانی که رو شیب ساخته شدن (مث ماسوله، کزج، پالنگان و...) هم کمک بگیرین، من خودم یه سری اطلاعات در مورد کزج دارم (موضوع پروژه ی روستا1 مونه) اگه خواستین می فرستم...این سایت درسته طراحی کردنش سخته ولی خیلی خوب می شه آخرش، تو محوطه ش هم خیلی طرحای خوبی به ذهن آدم می رسه... موفق باشی

hossein00104

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مرحله 6 - سوال 4

تفاوت کد معماری با کد سازه ای در چیست ؟

سلام دوست آرشیتکت ، اگه مبنا رو اولین طبقه شروع ساختمان در نظر بگیریم ( طبقه ای که زیر اون فونداسیون قرار داره ، یعنی طبقه ای که وزن ساختمان توسط عناصر سازه ای عمودی در اون طبقه به زمین منتقل میشه ) کد معماری میشه اختلاف ارتفاع سطح بالایی آخرین متریال کف سازی (سطح بالایی سرامیک یا کاشی یا موزاییک یا...) این طبقه نسبت به سطح صفرو صفر و کد سازه ای میشه اختلاف ارتفاع سطح زیرین اولین متریال بیسیک ( سطح زیرین خاک کوبیده شده یا بتن مگر یا آهک یا 000) نسبت به سطح صفر و صفر

V A N D A

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست آرشیتکت ، اگه مبنا رو اولین طبقه شروع ساختمان در نظر بگیریم ( طبقه ای که زیر اون فونداسیون قرار داره ، یعنی طبقه ای که وزن ساختمان توسط عناصر سازه ای عمودی در اون طبقه به زمین منتقل میشه ) کد معماری میشه اختلاف ارتفاع سطح بالایی آخرین متریال کف سازی (سطح بالایی سرامیک یا کاشی یا موزاییک یا...) این طبقه نسبت به سطح صفرو صفر و کد سازه ای میشه اختلاف ارتفاع سطح زیرین اولین متریال بیسیک ( سطح زیرین خاک کوبیده شده یا بتن مگر یا آهک یا 000) نسبت به سطح صفر و صفر

دوست عزیز سوال بعدی رو مطرح کنید .
کاملا درسته ;)

آخرین ویرایش:

eltegha

عضو جدید
ممنونم عزیزم.فکر خوبیه.اگه زحمتت نیست واسم بفرستش.ممنون می شم:smile:
خدا بهت صبر بده، خیلی سخته...ما ترم پیش طرح1 بودیم قرار بود رو سایتی که دو طرفش 10 متر اختلاف ارتفاع داشت ویلا طراحی کنیم... برا من جبهه ی شمال و جنوب ویلام حدود 4 متر اختلاف داشتن، ما از نیم طبقه ها استفاده کردیم ولی خب موضوع مون آسون تر بود نسبت به شما... من نمونه ی ویلایی زیاد براش پیدا کرده بودم که متاسفانه فلشم گم شد...به نظر من شما چون موضوع تون گسترده هست می تونین از مطالعه ی بافت شهرها و روستاهای پلکانی که رو شیب ساخته شدن (مث ماسوله، کزج، پالنگان و...) هم کمک بگیرین، من خودم یه سری اطلاعات در مورد کزج دارم (موضوع پروژه ی روستا1 مونه) اگه خواستین می فرستم...این سایت درسته طراحی کردنش سخته ولی خیلی خوب می شه آخرش، تو محوطه ش هم خیلی طرحای خوبی به ذهن آدم می رسه... موفق باشی

فروزان_F

کاربر بیش فعال
مرحله 6 - سوال 5

در چه مواری وجود درز انقطاع در سازه ساختمان الزامی میشه؟

درز انقطاع :
برای جلوگیری از خسارت و كاهش خرابی ناشی از ضزبه ساختمانهای مجاور به یكدیگر، بویژه در زمان وقوع زلزله، ساختمانهایی كه دارای ارتفاع بیش از 12 متر یا دارای بیش از 4 طبقه هستند، باید به وسیله درز انقطاع از ساختمانهای مجاور جدا شوند ؛ همچنین حداقل درز انقطاع در تراز هر طبقه برابر 100/1 ارتفاع آن تراز از روی شالوده است . این فاصله را می توان در محلهای لازم با مصالح كم مقاومت كه در هنگام زلزله در اثر برخورد دو ساختمان به آسانی مصالح مزبور خرد می شوند، پر كرد.
در مبحث نهم بند 9-9-7-3 اشاره شده است که اگر نسبت طول به عرض از سه بیشتر باشد لازم است که درز انقطاع ایجاد شود.

hossein00104

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
درز انقطاع :
برای جلوگیری از خسارت و كاهش خرابی ناشی از ضزبه ساختمانهای مجاور به یكدیگر، بویژه در زمان وقوع زلزله، ساختمانهایی كه دارای ارتفاع بیش از 12 متر یا دارای بیش از 4 طبقه هستند، باید به وسیله درز انقطاع از ساختمانهای مجاور جدا شوند ؛ همچنین حداقل درز انقطاع در تراز هر طبقه برابر 100/1 ارتفاع آن تراز از روی شالوده است . این فاصله را می توان در محلهای لازم با مصالح كم مقاومت كه در هنگام زلزله در اثر برخورد دو ساختمان به آسانی مصالح مزبور خرد می شوند، پر كرد.
در مبحث نهم بند 9-9-7-3 اشاره شده است که اگر نسبت طول به عرض از سه بیشتر باشد لازم است که درز انقطاع ایجاد شود.

OK مهندس درسته :victory:

سوال بعدی رو شما ارائه بدین ...

آخرین ویرایش:

arch.mi

عضو جدید
کاربر ممتاز

فرهيخته

عضو جدید
کاربر ممتاز
برنامه جلسات هم انديشي مفاخر معماري ايران در آبان ماه91

چهارشنبه 10 آبان 1391: بافت‌های فرسوده
چهارشنبه 17 آبان 1391: شهر نوشت
چهارشنبه 24 آبان 1391: گنجِ نامیرا

مکان: تهران، خیابان ولیعصر، جنب بزرگراه نیایش، خیابان اسفندیار، شماره 35، موزه هنر امام علی (ع)
زمان: ساعت 16 تا 19

arch.mi

عضو جدید
کاربر ممتاز
برنامه های آبان ماه معماری خانه هنرمندان

پنج‌شنبه 4 آبان 1391، ساعت 16 تا 18
نشست بازنمایی فضاهای شهری در هنر و ادبیات، با رویکرد اسطوره‌شناسی / تالار استاد امیرخانی پنج‌شنبه 4 آبان 1391، ساعت 17 تا 19
گفتمان معماری تهران ـ نکوداشت استاد"بهروز احمدی" / تالار ناصری دوشنبه 15 آبان 1391، ساعت 17 تا 20
گفتمان معماری تهران ـ تقدیر از "ایرج کلانتری" / تالار ناصری

V A N D A

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرحله 6-سوال6

علت سفیدک یا ب اصطلاح شوره روی نما چیست؟

شوره، رسوب نمکهاي محلول در آب است که در اثر تبخير آب بر روي سطح ديوارهاي بنايي باقي ميماند. اين ماده معمولاً همزمان با ساخت ساختمان يا مدتي پس از اتمام ساخت بر روي نماي ساختمان ظاهر ميشود.

فروزان_F

کاربر بیش فعال
شوره، رسوب نمکهاي محلول در آب است که در اثر تبخير آب بر روي سطح ديوارهاي بنايي باقي ميماند. اين ماده معمولاً همزمان با ساخت ساختمان يا مدتي پس از اتمام ساخت بر روي نماي ساختمان ظاهر ميشود.

ایولا...;)
اگرنمک اسیدهای کربنات -سولفات –کلرور و یا نیترات در مصالح تهیه اجر موجود باشد این نمک ها پس از اینکه در مجاورت باران قرار گرفت به صورت سفیدک بر روی نما ظاهر میشود برای جلوگیری ازین مشکل اجرها رامدتی در اب گذاشته تا اگر سفیدک دارد مشخص شود وبرای از بین بردن ان مقداری ازان را ب عنوان نمونه برداشته و پس از تجزیه شیمیایی معلوم میشود چ نوع نمکی است وحلال ان را تهیه میکنند.اگرنمک اسیدهای کربنات -سولفات –کلرور و یا نیترات در مصالح تهیه اجر موجود باشد این نمک ها پس از اینکه در مجاورت باران قرار گرفت به صورت سفیدک بر روی نما ظاهر میشود برای جلوگیری ازین مشکل اجرها رامدتی در اب گذاشته تا اگر سفیدک دارد مشخص شود وبرای از بین بردن ان مقداری ازان را ب عنوان نمونه برداشته و پس از تجزیه شیمیایی معلوم میشود چ نوع نمکی است وحلال ان را تهیه میکنند.

منبع:مصالح سیاوش کباری صفحه 159

hossein00104

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مرحله 6 سوال 7

روش صندوقچه چینی چیست و در کجا بکار میاید ؟

یک نوع روش آجر چینی دیواری است.
دیوارهای آجری صندوقه ای(توخالی) به عنوان عایق حرارتی، برودتی و صوتی برای تیغه های خارجی ساختمان (در نوع باربر) ، حیاط و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

این دیوار ها به دو نوع بنا می شوند :
1) دیوار صندوقه ای، دو راسته و یک کله تیغه ای
2) دیوار صندوقه ای، تیغه ای و رج تخت

ملات این نوع دیوارسازی بیشتر از ملات گچی می باشد.
Untitled.jpg

hossein00104

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
آخرین ویرایش: