تمرین گروهی آزمون طراحی 90

وضعیت
موضوع بسته شده است.

amin576

عضو جدید
سلام یه طرح واسه آزمون 90 زدم لطفا نقدش کنید

پیوست ها

• tarahi 90.rar
    238.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

sheno

عضو جدید
ممنون sheno جان.مساحت موتورخانه رو نمی دونستم حتما بایستی 20 متر مربع باشه . شرمنده یادم رفت پنجره هاشو بذارم.اتاق خواب ها از حیاط پشتی نور می گیرن.راستی اینم طبقه اول که باس 2 واخدهمشاهده پیوست 112638 باشه.میدونم پلانم چنگی به دل نمی زنه راستش من اونجا فقط به فکر رعایت ضوابطم که بتونم برسم همه کار هارو انجام بدم.ولی یه اشکال فنی کارمو خودم میدونم اونم اینه که شیب رمپ معلول رو 8.5 درصد گرفتم
یا من اشتباه متوجه شدم یا شما!!!!
میشه بگید طول و عرض زمین دقیقا چقدره؟ من فکر میکنم 20*11.5 باشه و فقط از شمال میتونه نور طبیعی بگیره...
دوستان اگه اشتباه میکنم لطفا راهنمایی کنید.

Arch_arm

عضو جدید
محدوده طراحی در وسط ملک قرار داره درنتیجه ما یه حیاط پشتی به جز حیاط جلو که رمپ ماشین توشه داریم و نیازی به نورگیر نیس

saghi23

عضو جدید
سلام ساقی جون اون بندی که تو گفتی مربوط به امداد رسانی، صفحه قبلش(24) آخرین بند رو بخون نوشته حداقل عرض برا نورگیری و تهویه 2 متر است.در مورد نورگیر پذیرایی اگه دیوار بکشم وسطش، اشکال داره؟

در ساختمان های گروه 1 تا 5 اگر حیاطهای داخلی فقط برای تامین نور و تهویه آشپزخانه یا انبار در طبقات پیشبینی شود باید دارای حداقل 6 متر مربع مساحت با 2متر عرض شود. صفحه 24
در ساختمان های گروه 1 تا 5 حیاطهای داخلی که برای تامین نور و تهویه فضاها در طبقات پیشبینی میشوند باید دارای حداقل 12 متر مربع مساحت با حداقل 3 متر عرض باشند .

amin576

عضو جدید
باشه ما تسلیمیم!اگف میشه طرح آزمون 90 م رو هم نیگا کن mer30

amin576

عضو جدید
باشه ما تسلیمیم!اگه میشه طرح آزمون 90 ام هم نیگا کن mer30

Arch_arm

عضو جدید
1)اونجاکه کد ارتفاعیش 1.60 و بالای رمپ ماشینه جز لابی همکف به حساب میاد؟
2)پاگرد پله با لابی آسانسور نباس مشترک باشه
3)نشیمن هیچ نوری نداره
درکل ازینکه پلانتو شمالی جنوبی درآوردی خوشم اومد.پلانتون بخصوص در طبقه اول که دو واحده ساده و ثلیثه.ممنون میشم شماهم نظرتونو راجع به طرحم بگین

amin576

عضو جدید
سلام
اتاق تاسیسات باید حداقل 20 متر باشه و درش هم واسه ورود وسایل تاسیساتی بزرگتر باشه
اگه از دم خیابون شروع کنی به رمپ پارکینگ،باید 10.7 متر رمپ وارد ساختمون شه
انباری ها کوچیکه
اگه پذیرایی نور جنوب می گرفت و خوابها نور شمال بهتره
با این دستگاه پله یک واحد نور جنوب و یک واحد نور شمال می گیره، در صورتی که بهتره هر دو واحد هم نور جنوب بگیرن هم نور شمال
آشپزخانه از کجا نور میگیره؟
داکت واسه اتاق تاسیسات،حمام،آشپزخانه و سرویس نزاشتی
در ورودی ساختمون رو بزرگتر از عرض رمپ معلولین بگیر تا افراد غیر معلول هم بتونن راحت وارد شن
فضای جلوی پله حداقل باید 1.5 متر باشهسلام
اتاق تاسیسات باید حداقل 20 متر باشه و درش هم واسه ورود وسایل تاسیساتی بزرگتر باشه
انباری ها کوچیکه
با این دستگاه پله یک واحد نور جنوب و یک واحد نور شمال می گیره، در صورتی که بهتره هر دو واحد هم نور جنوب بگیرن هم نور شمال
در ورودی ساختمون رو بزرگتر از عرض رمپ معلولین بگیر تا افراد غیر معلول هم بتونن راحت وارد شن
فضای جلوی پله حداقل باید 1.5 متر باشه

amin576

عضو جدید
1)اونجاکه کد ارتفاعیش 1.60 و بالای رمپ ماشینه جز لابی همکف به حساب میاد؟2)پاگرد پله با لابی آسانسور نباس مشترک باشه3)نشیمن هیچ نوری ندارهدرکل ازینکه پلانتو شمالی جنوبی درآوردی خوشم اومد.پلانتون بخصوص در طبقه اول که دو واحده ساده و ثلیثه.ممنون میشم شماهم نظرتونو راجع به طرحم بگین
1-آره جزو لابی همکف ،بالای رمپ زیرزمین قرار می گیره2-کی گفته نباید پاگرد پله با لابی آسانسور یکی باشه؟مشکل اجرایی داره؟یا جزو مقررات ملی؟منبعش کجاس؟3-اگه دیوار آشپزخانه رو open کنم نور می گیرهخواهش می کنم،ایرادای طرحتو نوشتم،ببخشید یه کم زیاد شد ولی ما باید بی تعارف ایرادای همدیگرو بگیم با روز آزمون کمتر به مشکل برخورد کنیم

Arch_arm

عضو جدید
1-آره جزو لابی همکف ،بالای رمپ زیرزمین قرار می گیره2-کی گفته نباید پاگرد پله با لابی آسانسور یکی باشه؟مشکل اجرایی داره؟یا جزو مقررات ملی؟منبعش کجاس؟3-اگه دیوار آشپزخانه رو open کنم نور می گیرهخواهش می کنم،ایرادای طرحتو نوشتم،ببخشید یه کم زیاد شد ولی ما باید بی تعارف ایرادای همدیگرو بگیم با روز آزمون کمتر به مشکل برخورد کنیم
خواهش میکنم اینجا تا میتونید از هم ایراد بگیریم تا امتحانو بتونیم پاس کنیم.اینکه باس پاگرد راه پله از لابی جدا باشه رو نمی دونم کجاس ولی مطمینم باس بخاطر ضوابط آتش نشانی جدا باشه.اطراف نشیمن هیچ آشپزخونه ای نیس که شما بخوای open اجرا کنی تا نور بهش برسه احتمالا شما پذیرایی رو میگی نه نشیمن

Arch_arm

عضو جدید
سلام
انباری ها کوچیکه
فضای جلوی پله حداقل باید 1.5 متر باشهسلام
انباری ها کوچیکه
فضای جلوی پله حداقل باید 1.5 متر باشه
آشپزخونه از حیاط نور مستقیم میگیره دیگه ببخشید اگه پنجره هاشو نذاشتم.فضای جلو پله طبق ص 39 مبحث 4 مقررات ملی حداقل 1.10 که من 1.20 گرفتم.1.50 واسه جلو آسانسوره نه راه پله که جلو آسانسور منم 1.50 رعایت شده

saghi23

عضو جدید
مشاهده پیوست trahi 90-saghi23.rarسلام طراحی آزمون 90
سوال 1-آیا درب راهپله و آسانسور باید به یک راهروی جداگانه باز شود و ورودی ها از آن راهرو دسترسی داشته باشند؟
سوال 2-آگر برای موتورخانه پنجره در نظر بگیریم باز هم داکت می خواهد؟
(جای داکتو خالی گذاشتم تا جوابمو بدید)

sheno

عضو جدید
مشاهده پیوست 112886سلام طراحی آزمون 90
سوال 1-آیا درب راهپله و آسانسور باید به یک راهروی جداگانه باز شود و ورودی ها از آن راهرو دسترسی داشته باشند؟

1.بله باید درب جداگانه داشته باشن برای جلوگیری از گسترش حریق توسط باکس پله.
2.به هر حال موتوخانه باید داکت داشته باشه برای عبور لوله های تاسیسات.

saghi23

عضو جدید

سلام
طرح خوبی زدید انگار اکثرا روی این نکته توجه دارید که پلان ها از دو طرف نور بگیرندولی من نظرم اینه که اینطور عرض زمین کم میشه و کلا فضا ها کوچکتر در میان من نظرم رو توی طرحم نشون دادم
ولی نمیدونم مصححان کدومو ترجیح میدن
توی پلان زیر زمین زاویه گردش ماشین 5 مترو رعایت نکردید(4.3)گذاشتید
برای باکس راهپله دیوار و دری تعین نکردید که با 2 ساعت در برابر حریق مقاومت کنه
فکر میکنم داکت سرویس ها بزرگ و داکت موتورخونه کوچیکه
اگه آشپزخونه کامل اپن باشه نور پذیرایی تامین میشه ولی من دیوار می بینم که با این وجود نورگیری پذیرایی کافی نیست
فکر میکنم قراردادن یک پنجره به لابی درست نباشه چون اولا سر و صدا رو منتقل و دید از لابی ایجاد میکنه و ثانیا یک سالن سرپوشیده با طول زیاد نور زیادی برای استفاده نداره
اگه عکسا رو اسکن کنید و بعد زیپ کیفیت بهتری دارند راستش اصلا اندازه ها و نوشته ها مشخص نبودن
نورگیری فضای نشیمن رو هم که دوستمون اشاره کردن

saghi23

عضو جدید
سلام بچه ها ممنون میشم طراحی آزمون 90 منو نقد کنینمشاهده پیوست 112595مشاهده پیوست 112596

۴-۱-۵-۲ برای سطوح شیبدار تا ۳ متر طول، حداکثر شیب ۸ درصد با عرض حداقل ۱۲۰ سانتی‌متر باشد.
۴-۱-۵-۳ در سطوح شیبدار بیش از سه متر طول (تا حد مجاز ۹ متر) به ازای هر متر افزایش طول ۵ سانتی‌متر به عرض مفید آن اضافه و ۵/۰ درصد از شیب آن کاسته شود.
پیش‌بینی یک پاگرد به عمق حداقل ۱۵۰ سانتی‌متر با در نظر گرفتن حداکثر طول افقی ۹ متر الزامی است.
۴-۱-۵-۷ حداقل ابعاد پاگرد سطح شیبدار باید ۱۵۰×۱۵۰ سانتی‌متر باشد.

توی همکف داکت توالت کجاست؟کلا توالت ها داکت ندارند

Arch_arm

عضو جدید
مشاهده پیوست 112886سلام طراحی آزمون 90
سلام.طرحتونو دیدم.خداییش چیزی به ذهن من نرسید که خلاف ضوابط باشه.نمرتون چند شد شما؟

saghi23

عضو جدید
سلام.طرحتونو دیدم.خداییش چیزی به ذهن من نرسید که خلاف ضوابط باشه.نمرتون چند شد شما؟

سلام من اولین بارمه که شرکت میکنم دوره قبل فقط نظارت میتونستم شرکت کنم عمومی و تخصصی قبول شدم جزییات 47 حالا به لطف طرح جدیدشون باید دوباره از اول همه روامتحان بدم

aloosha

عضو جدید
سلام بچه ها ممنون میشم طراحی آزمون 90 منو نقد کنینمشاهده پیوست 112595مشاهده پیوست 112596

سلام دوست عزیز
1- زیرزمین: شنیدم که ستون فلزی 25*25 باید باشه و حتا ارجحیت با ستون بتونیه-1متر اول و آخر شیبتون رو با شیب 10% کار کنید (ابتدا طول رامپ رو با طول 15% حساب کنید بعد یک متر به اول و آخر رمپتون اضافه کنید و درج کنید که 10%)-بهتره ی در خو بسته شو و از نوع ضد حریق بین لابی آسانسور و باکس پلتون بذارید- ابعاد آسانسورتون مناسبه امید وارم لابی جلوش هم حداقل150*150 باشه- در مورد ابعاد موتور خانه چیزی نمی دونم ولی توی سال 88 ذکر شده 20 متر مربع- مبحث 15 ص33: درب موتور خانه رو به بیرون باز شود-آقای لیمو شیرین هم گفتن درب انبار رو رو به بیرون باز کنید- انگاری اشتباها ستون هاتون روی درز انقطاع قرار گرفتن-

2- همکف: بهتر بود بین در و شروع رمپتون ی فضای 140*150 جا می ذاشتید- رمپ معلولینتون چون وارد فضای مسقف شده برای سقف زیر زمینتون مشکل ایجاد میکنه (بهتره رمپ معلولینتون رو در فضای باز طراحی کنید ولی براش سقف بذارید حتا می تونید بجای رمپ از جکت 140*140 استفاده کنید (مثل آسانسور می مونه باهاش در ارتفاع های محدود معلول جا بجا می شه)- در مورد خود رامپ هم با توجه به ضوابط معلولین: در سطوح شیبدار بیش از 3 متر طول( تا حد مجاز 9 متر طول) به ازای هر متر افزایش طول 5 سانتی متر به عرض مفید آن اضافه و .5 در صد از شیب آن کاسته می شود- و حداقل ابعاد پاگرد 150*150-دربی که لابی آسانسورتون رو از لابی جدا کرده دربش رو به سمت لابی باز بشه- برای واحد هم کف: بهتره وقتی درب باز می شه کل پذیرلیی ( که در اینجا نشیمن هم محسوب می شه) دیده نشه مثلن با یه تیغه در امتداد همون دیوار سزویس این کار رو انجام بدید- کفش کن هم بذارید که دیگه عالی می شه- داکت ها تون رو نمی تونم ببینم، گذاشتید؟ جای تخت هاتون رو هم مشخص کنید خوب می شه-;)

آخرین ویرایش:

aloosha

عضو جدید
ممنون sheno جان.مساحت موتورخانه رو نمی دونستم حتما بایستی 20 متر مربع باشه . شرمنده یادم رفت پنجره هاشو بذارم.اتاق خواب ها از حیاط پشتی نور می گیرن.راستی اینم طبقه اول که باس 2 واخدهمشاهده پیوست 112638 باشه.میدونم پلانم چنگی به دل نمی زنه راستش من اونجا فقط به فکر رعایت ضوابطم که بتونم برسم همه کار هارو انجام بدم.ولی یه اشکال فنی کارمو خودم میدونم اونم اینه که شیب رمپ معلول رو 8.5 درصد گرفتم

سلام

1- به نظرم در واحد سمت راستی بهتر بود جای خواب رو با جای نشیمن عوض کنید بهتره اول وارد فضای نیمه خصوصی بشیم بعد خصوصی
2-بهتره بین راهروی آسانسور و دستگاه پله تون ی درب ضد حریق بذارید و چون در طبقه اول اون رو به سمت پله ها باز کنید
3-کفش کن در واحد سمت چپی کارتون رو بهتر می کنه
4- برای تخت اتاق خواب سمت چپی چ فکری کردید؟ ی سمت پنجره داریم ی سمت درب کمد ی سمت درب سرویس و سمت دیگه هم که روبروی دره بنظرم کمد رو یکم کوچکتر کنید این مشکل حل بشه
5- تراس هم داشته باشید به نظر من فضای بهتری فراهم می شه

اوه اوه داشت یادم می رفت برای پله های زیر زمین خط چین باید داشته باشید و رمپ ماشین روتون باید حداقل دو سومش و دیوارهای حیاطتون برای پلان زیر زمین باید به صورت خط چین باشه - حیاط درز انقطاع نمی خاد.

متاسفانه کدهای ارتفاعیتون رو نمی بینم

آخرین ویرایش:

sheno

عضو جدید
الوشا جان خوش اومدی
میشه جزوه ای که تو کلاس ساعد سمیعی باهاتون کار شده در اختیار ما هم بدارید؟!!!
متاسفانه خیلی از ماها به این کلاسا دسترسی نداشتیم

aloosha

عضو جدید
الوشا جان خوش اومدی
میشه جزوه ای که تو کلاس ساعد سمیعی باهاتون کار شده در اختیار ما هم بدارید؟!!!
متاسفانه خیلی از ماها به این کلاسا دسترسی نداشتیم

دوست عزیز من قم هستم فقط 2 روز آخر رو تونستم کلاس برم با این حال خوشحال می شم کمکتون کنم ولی چ جوری؟

آخرین ویرایش:

sheno

عضو جدید
منم مالزی هستم دانشجو ام به هیچ منبعی به جز کتابا و این سایت دسترسی ندارم به این دلیل ازتون کمک خواستم
که اگه جزوه ی مدونی وجود داره یک دنیا ممنون میشم در اختیار بذارید

sheno

عضو جدید
دوست عزیز من قم هستم فقط 2 روز آخر رو تونستم کلاس برم با این حال خوشحال می شم کمکتون کنم ولی چ جوری؟

راستی الوشا جان تو کلاستون چیزی در مورد نحوه ازمون طراحی نگفتن؟ کسی که پروانه نظارت داره دوباره ازمون جرییاتو باید بده؟

aloosha

عضو جدید
راستی الوشا جان تو کلاستون چیزی در مورد نحوه ازمون طراحی نگفتن؟ کسی که پروانه نظارت داره دوباره ازمون جرییاتو باید بده؟

من چون خودم دفعه اولیه که آزمون می دم برام سوال نبود که بپرسم شرمنده

وضعیت
موضوع بسته شده است.