خدا...

etnn

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها...
راستش من چند وقتیه رابطه ام با خدا کمرنگ شده....من عاشق خدام....ولی نمیدونم چرا انقدر عجول و ناشکر شدم..همش غر میزنم ، نمازام یکی درمیون شده ، احساس میکنم نماز خوندنم فقط واسه رفع تکلیفه!...تا یه اتفاقی میفته که باب میلم نیست ، یا یه اتفاقی که باب میلمه نمیفته شروع میکنم نق زدن...غر زدن...خسته شدم به خدا.
به نظرتون چیکار کنم رابطه ام با خدا خوب شه.....:cry:
(میبخشید خیلی رک مشکلمو گفتم...کمکم کنید خواهشا)

صدای سکوت

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست خوبم
ی
همه ی آدما پیش خدا گلایه میکنن اما وقتی تو ازخدا روبرمیگردونی نمازتوتق و لق میخونی
این به این دلیله که با اینکه عاشق خدایی خودتا با کسایی مقایسه میکنی که شاید رنگی از ایمان نداشته باشن اما شرایط بهتر اتو را داشته باشن و مشکلاتو سختی که خدا پیش روت گذاشته بیشتر از اون آدمای بی ایمونه این بیشتر به ناامیدی مربوط میشه تو باورت را باید قوی کنی
اونوقت نماز واست رفع تکلیف نیست بهترین راهه واسه صحبت بهترین وسیله اس واسه آرامش

etnn

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست خوبم
ی
همه ی آدما پیش خدا گلایه میکنن اما وقتی تو ازخدا روبرمیگردونی نمازتوتق و لق میخونی
این به این دلیله که با اینکه عاشق خدایی خودتا با کسایی مقایسه میکنی که شاید رنگی از ایمان نداشته باشن اما شرایط بهتر اتو را داشته باشن و مشکلاتو سختی که خدا پیش روت گذاشته بیشتر از اون آدمای بی ایمونه این بیشتر به ناامیدی مربوط میشه تو باورت را باید قوی کنی
اونوقت نماز واست رفع تکلیف نیست بهترین راهه واسه صحبت بهترین وسیله اس واسه آرامش

مرسی عزیزم بابت جوابت..
خوب این باوره رو چطوری قوی کنم؟؟

صدای سکوت

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه تجربه ی شخصی میگم واست شاید کار ساز باشه
من یه مدت همش غر میزدم که چرا خدا مارو نمبینه با اینکه ته دل میگفتم خدا هواسش به همه هست
بعد سعی کردم مصداق حضور خدا را در جای جای زندگیم پیدا کنم و بگردم دنبال حکمت بعضی از کارا
حتی به آفرینش خیلی چیزتا توجه میکردم
بیشتر متنا و شعرایی میخوندم که خدا را معرفی میکرد
به دیوار اتاقم یه سری آیات زده بودم که هر وقت از خواب پامیشدم چشمم بهشون میخورد یعنی از اول صبح اینا توی ذهنم نقش میبست
مهمترینشونم این بود لاتقنطو من رحمة لله:از رحمت خدا نا امید نشوید
الان دو ساله دیگه اون حرفا را نزدم

shabnam...

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا با قلبت نرسی بهش نمیتونی کاری کنی
هر شب یه آیه بخون بعدش بخاب
کم کم شاید درست شه
منم مثه خودتم
تازه اگه مشکل واسم پیش بیاد سمته خدا نمیرم میگم نکنه یه وقت خدا فک کنه من اونو واسه مشکلاتم میخام...

rzha

عضو جدید
سلام بچه ها...
راستش من چند وقتیه رابطه ام با خدا کمرنگ شده....من عاشق خدام....ولی نمیدونم چرا انقدر عجول و ناشکر شدم..همش غر میزنم ، نمازام یکی درمیون شده ، احساس میکنم نماز خوندنم فقط واسه رفع تکلیفه!...تا یه اتفاقی میفته که باب میلم نیست ، یا یه اتفاقی که باب میلمه نمیفته شروع میکنم نق زدن...غر زدن...خسته شدم به خدا.

ghorbonet beram in moshkelo kheiliaaaa daran.
ama hamishe be in fek kon age etefaghi ke babe meile to nist miofte hatman be salah to bode

arezoo1372

عضو جدید
اره دوستان هم راس میگن همه همینجوری فک میکنن
هیچ کاره خدا بی حکمت نیس قبل شروع هرکاری توکلت بخدا باشه اونوقته که وقتی
کار به پایان میرسه چه بابه میلت باشه چه نباشه حداقلش میدونی که توکلت به خدا بوده اون حتما یه
صلاحی میدونست که این کارو کرده
فقط توکل به خدا کن

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها...

چرا بیخودی به خدا اعتقاد داری؟ به چیزی که معلوم نیست باشه یا نه؟ سعی کن آزاد فکر کنی و از زندگیت لذت ببری تا حالا فکر کردی چی خدایی که بهش اعتقاد داری رو بوجود آورده؟ اون که نمیتونه خودش رو بوجود آورده باشه حتمن باید چیزی اون رو بوجود آورده باشه.

shabnam...

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا بیخودی به خدا اعتقاد داری؟ به چیزی که معلوم نیست باشه یا نه؟ سعی کن آزاد فکر کنی و از زندگیت لذت ببری تا حالا فکر کردی چی خدایی که بهش اعتقاد داری رو بوجود آورده؟ اون که نمیتونه خودش رو بوجود آورده باشه حتمن باید چیزی اون رو بوجود آورده باشه.

اگه چیزی به وجودش اورده بود همون چیزم از بین میبردش
تویه قران راجبه همون مسیله که گفتی اومده و مشخص شده که خدا از ابتدا بوده و تا انتها هست
پس نه به وجود اومده و نه از بین میره
قصد جسارت ندارم ولی بهتره بعضی از نظراتمونو واسه خودمون نگه داریم ;)

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه چیزی به وجودش اورده بود همون چیزم از بین میبردش
تویه قران راجبه همون مسیله که گفتی اومده و مشخص شده که خدا از ابتدا بوده و تا انتها هست
پس نه به وجود اومده و نه از بین میره
قصد جسارت ندارم ولی بهتره بعضی از نظراتمونو واسه خودمون نگه داریم ;)

تا حالا فکر کردی این ابتدا چه موقع بوده و چجوری بوجود اومده؟ خودش که نمیتونه خودش رو بوجود آورده باشه!

آخرین ویرایش:

shabnam...

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا حالا فکر کردی این ابتدا چه موقع بوده و چجوری بوجود اومده؟ خودش که نمیتونه خودش رو بوجود آورده باشه!

اره بهش فک کردم
اما میدونی بعضی از سوالا اگه زیاد بخای بهش فک کنی اخر میبینی کافر شدی
مطمینا خودش بوده
چرا فک میکنی باید یه چیزی حتما به وجودش بیاره؟تو به این فک کن که کسی که تونسته همه چیزو با این عظمت کناره هم بچینه واقعا دروغ میگه که از چیزی افریده نشده یا نمیتونه واقعا یه وجوده بی نهایت باشه؟
بعضی چیزا اره خدایی درکش سخخته ولی باید فک کرد
از خودت شروع کنی که عالیتره
فک نکنی خیلی معتقد و اگاه هستما ..نه اینجوری نیستم..ولی به یه چیزایی یقین دارم..من با کسایی که بی دین بودن دوست بودم و هستم..ولی عقایده اونا روم اثر نذاشته..

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
اره بهش فک کردم
اما میدونی بعضی از سوالا اگه زیاد بخای بهش فک کنی اخر میبینی کافر شدی
مطمینا خودش بوده
چرا فک میکنی باید یه چیزی حتما به وجودش بیاره؟تو به این فک کن که کسی که تونسته همه چیزو با این عظمت کناره هم بچینه واقعا دروغ میگه که از چیزی افریده نشده یا نمیتونه واقعا یه وجوده بی نهایت باشه؟
بعضی چیزا اره خدایی درکش سخخته ولی باید فک کرد
از خودت شروع کنی که عالیتره
فک نکنی خیلی معتقد و اگاه هستما ..نه اینجوری نیستم..ولی به یه چیزایی یقین دارم..من با کسایی که بی دین بودن دوست بودم و هستم..ولی عقایده اونا روم اثر نذاشته..

نه من فکر نمیکنم آگاه هستی چون توم مثل من نمیدونی خدایی رو که میگی هست چی بوجود آورده! ینی چون میترسی کافر بشی از فکرت استفاده نمیکنی؟! ینی خود به خود بوجود اومده اونم از اول؟ قبلش چی بوده؟:surprised: من تا ندونم چی باعث شده خدا بوجود بیاد بهش اعتقاد پیدا نمیکنم چون اون چیزی که باعث شده خدا بوجود بیاد خدای اصلیه:razz:

shabnam...

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه من فکر نمیکنم آگاه هستی چون توم مثل من نمیدونی خدایی رو که میگی هست چی بوجود آورده! ینی چون میترسی کافر بشی از فکرت استفاده نمیکنی؟! ینی خود به خود بوجود اومده اونم از اول؟ قبلش چی بوده؟:surprised: من تا ندونم چی باعث شده خدا بوجود بیاد بهش اعتقاد پیدا نمیکنم چون اون چیزی که باعث شده خدا بوجود بیاد خدای اصلیه:razz:

اگه میخاستم بی دین شم تا حالا شده بودم
واقعیت اینه که اون از چیزی به وجود نیومده و چیزیم از بین نمیبردش
از ازل تا ابد خودش بوده و هست
شاید چون من قرانو بیش از اندازه قبول دارم نیازی به دلایله دیگه ندارم
خوندم راجبشون اما اونا نتونستن منو قانع کنن که از دینو خدایه خودم بگذرم
به هرحال توهم مختاری در تصمیمت
و به این سوالت امامامون میتونستن ج بدن که حالا نیستن ولی اگه دنبالش بری ج رو پیدا میکنی
و یا بذار رفتیم اون دنیا میپرسیم دیگه!
قرانم بخونی میتونی یکم متوجه شی!

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه میخاستم بی دین شم تا حالا شده بودم
واقعیت اینه که اون از چیزی به وجود نیومده و چیزیم از بین نمیبردش
از ازل تا ابد خودش بوده و هست
شاید چون من قرانو بیش از اندازه قبول دارم نیازی به دلایله دیگه ندارم
خوندم راجبشون اما اونا نتونستن منو قانع کنن که از دینو خدایه خودم بگذرم
به هرحال توهم مختاری در تصمیمت
و به این سوالت امامامون میتونستن ج بدن که حالا نیستن ولی اگه دنبالش بری ج رو پیدا میکنی
و یا بذار رفتیم اون دنیا میپرسیم دیگه!
قرانم بخونی میتونی یکم متوجه شی!

کجای قرآن نوشته چی خدا رو بوجود آورده؟ تا جایی که من میدونم همونطور که گفتی تو قرآن نوشته خدا از اول بوده و چیزی بوجودش نیاورده ولی این غیر قابل قبوله.حتما قبلش یه چیزی یا چیزای زیادی بوده! مسلمن خودش که نمیتونسته خودش رو بوجود بیاره!
یعنی چون الان امامان نیستن که جواب سوال منو بدن من باید همینطوری قبول کنم؟ جواب اون چیزی رو که خدا رو بوجود آورده چی بدم؟ بگم من به فکر تو نبودم؟ من چیزی رو که تو بوجود آوردی پرستش کردم؟ اونوقت اون چه بلایی سر من میاره؟:razz:

kayvan90

عضو جدید
کجای قرآن نوشته چی خدا رو بوجود آورده؟ تا جایی که من میدونم همونطور که گفتی تو قرآن نوشته خدا از اول بوده و چیزی بوجودش نیاورده ولی این غیر قابل قبوله.حتما قبلش یه چیزی یا چیزای زیادی بوده! مسلمن خودش که نمیتونسته خودش رو بوجود بیاره!
یعنی چون الان امامان نیستن که جواب سوال منو بدن من باید همینطوری قبول کنم؟ جواب اون چیزی رو که خدا رو بوجود آورده چی بدم؟ بگم من به فکر تو نبودم؟ من چیزی رو که تو بوجود آوردی پرستش کردم؟ اونوقت اون چه بلایی سر من میاره؟:razz:

سلام...........دوست عزيز بهتره كه اين بحث رو تموم كنيد چون قرن ها ست دو گروه بزرگ با هم مشكل دارن يكي ميگه خدارو بايد همونجوري كه هست قبول كرد گروه ديگه ميگه بايد وجود خدا رو ثابتش كرد البته هر دو گروه دلايل خودشون رو دارن............پس به نظر هم احترام بگذاريد و كاري به اعتقاد طرف مقابل نداشته باشيد...........با تشكر

• Like
واکنش ها: etnn

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
من کی بی احترامی کردم؟ من گفتم خودش که ممکن نیست خودش رو بوجود بیاره؟!

kayvan90

عضو جدید
من کی بی احترامی کردم؟ من گفتم خودش که ممکن نیست خودش رو بوجود بیاره؟!

خوب منم ميگم شما دليلت واسه خودت منطقيه...........شبنم هم دليلش واسه خودش منطقيه...........و تا زماني كه هر دو طرف روي اعتقادشون پا فشاري ميكنن.........اين بحث به نتيجه نميرسه.........درست نميگم؟..........:smile:

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
شبنم اگر فکر کنه متوجه میشه اشتباه میکرده منتها میترسه کافر بشه و آتیشش بزنن برای همینه که فکر نمیکنه خودش اینو گفت:)

حامدیا

اخراجی موقت
شبنم اگر فکر کنه متوجه میشه اشتباه میکرده منتها میترسه کافر بشه و آتیشش بزنن برای همینه که فکر نمیکنه خودش اینو گفت:)

بعضی چیزا ها واقع ماورای ذهن ما هستش

حتی فکر کردن در موردش آدم و دیوانه میکنه
من اوایل فکر میکردم
ولی فکر کردن در موردش خیلی خطرناکه امام صادق هم میگه
و ادم به سمت بدی میکشونه
و توجیه های بیخود برای خودش درست میکنه
تنها دلیلان منکر شدن خدا وند و معاد اینه که در این دنیای خودمون و در قید بند هیچی ندونیم
توجیه میکنیم که خودمون آزاد به معنی بد بدونیم و هر کاری دوست داریم بکنی
چون برای خودمون توجیه اشتباه کردیم که خدا نیست بابا معاد نیست بابا
اشتباه نکنید این افکار اشتباست
من شخصا خودم و درگیر این بحث ها کردم و به نتیجه ای نرسیدم خیلی هم خطرناکه
الان هم اومدم نظر خودم و بدم و بر دیگه هم بر نمیگردم در این تاپیک خدا کنه دیگه لازم نشه بیام این تاپیک

• Like
واکنش ها: etnn

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
بعضی چیزا ها واقع ماورای ذهن ما هستش

حتی فکر کردن در موردش آدم و دیوانه میکنه
من اوایل فکر میکردم
ولی فکر کردن در موردش خیلی خطرناکه امام صادق هم میگه
و ادم به سمت بدی میکشونه
و توجیه های بیخود برای خودش درست میکنه
تنها دلیلان منکر شدن خدا وند و معاد اینه که در این دنیای خودمون و در قید بند هیچی ندونیم
توجیه میکنیم که خودمون آزاد به معنی بد بدونیم و هر کاری دوست داریم بکنی
چون برای خودمون توجیه اشتباه کردیم که خدا نیست بابا معاد نیست بابا
اشتباه نکنید این افکار اشتباست
من شخصا خودم و درگیر این بحث ها کردم و به نتیجه ای نرسیدم خیلی هم خطرناکه
الان هم اومدم نظر خودم و بدم و بر دیگه هم بر نمیگردم در این تاپیک خدا کنه دیگه لازم نشه بیام این تاپیک

چطور منی که فکر میکنم تا حالا دیوونه نشدم؟
اشتباه میکنی مهمترین دلیل فکر کردن اینه که آدم حواسش باشه خدا فروشها سرش کلاه نزارن منظورمو متوجه میشی که کیا رو میگم؟ منظورم کساییه که به آدمهای ساده خدا میفروشن و راحت زندگی میکنن.
حالا خطر فکر کردنش به اندازه دیگ بسر هست؟

آخرین ویرایش:

shabnam...

عضو جدید
کاربر ممتاز
داداش من که بهت گفتم تویه قران نیومده که از چیزی به وجود اومده خودتم گفتی
وقتی که میخان خدارو توصیف کنن اینم باز تویه قران اومده پیام اماممون هست گفته شده(ببین اون چیزی که یادمه میگما دقیقا همون نیست)
اومده خدا مثله نور هست
یعنی بی نیازه به وجوده هیچ منبعی
دیده شدنش نیاز به چیزی نیست
اما وجودش واسه دیده شدنه بقیه چیزا لازم هست
اگر با حق و قلبت اگه خالصانه بری سمتش مطمین باش خیلی چیزارو میتونی بفهمی که من و امثال من شاید لیاقتشو نداشته باشیم
چون غرق این دنیا هستیم
چرا توقع داری وقتی بنده ی واقعی نیستی اسراره افرینشو به راحتی درک کنی؟
حرفات به عنوانه کسی که میخاد خودشو از یه چیزی دور کنه درسته اما اگه بخای نزدیک بشی نه باید فک کنی
بری سمتش تا اونم بیاد

من نمیترسم اگه فک کنم کافر شم نه
اما میترسم اشتباهی راهو برم..اره اگه بد بری کافرم میشی..چیزی که به دست نیوردی از دستم میدی
بعضی سوالا پیش میاد
ادمایه سواستفاده گر ازش استفاده میکنن
من الان واسه خیلی از سوالام ج نیست هنوز از کسی نپرسیدم چون ادمی که بدونم واقعا خودش عالم هستو نمیشناسم یا در دسترسم نیستن
بیخیاله این بحث شو
چون نه من میتونم تورو قانع کنم نه تو منو

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
این که ادم ها از خدا فاصله میگیرند واسه خیلی ها اتفاق میفته......و خودمم توی اینش موندم اگه کسی راهکار خیلی خوبی داشت به منم بگه....
.
.
.
ولی در رابطه با این که شما میگید تا تقی به توقی میخوره و چیزی باب میلتون نیس شروع میکنید به ناسپاسی و ناشکری ....فقط همینو بگم که اگه به حکمت خدا ایمان داشته باشید دیگه زیاد و سریع این طوری نمیشید
و این که چطوری به این حکمت ایمان بیش تری بیارید برگردید به گذشته به چیزایی که از خدا خواستید و نداد و به چیزایی که خدا بهتون ناخواسته داد چیزایی که براتون حکمتش اشکارشده(اخه بعضی چیزا توی این دنیا هیچ وقت حکمتش لااقل کم واسه خود ادم مشخص نمیشه) یاداوری این مسایل خیلی بهتون کمک میکنه.....
در ضمن وقتایی که دلگیر و دل شکسته میشید خیلی بیش تر میشه خدا رو حس کرد این لحظات عرفانی رو از دس ندید به نظر من.....

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
اومده خدا مثله نور هست
یعنی بی نیازه به وجوده هیچ منبعی
دیده شدنش نیاز به چیزی نیست
اما وجودش واسه دیده شدنه بقیه چیزا لازم هست
اگر با حق و قلبت اگه خالصانه بری سمتش مطمین باش خیلی چیزارو میتونی بفهمی که من و امثال من شاید لیاقتشو نداشته باشیم
چون غرق این دنیا هستیم
چرا توقع داری وقتی بنده ی واقعی نیستی اسراره افرینشو به راحتی درک کنی؟
حرفات به عنوانه کسی که میخاد خودشو از یه چیزی دور کنه درسته اما اگه بخای نزدیک بشی نه باید فک کنی
بری سمتش تا اونم بیاد

یعنی اونهایی که بنده واقعی چیزی میشن که نمیدونند چی بوجودش آورده اسرار آفرینش رو راحت درک میکنن؟ مثلن اینایی که میگی کیان؟
چه جالب یعنی نور به منبع نیاز نداره؟ حتمن همونایی که میگی اسرار آفرینش رو درک کردن اینو گفتن!!!!!

اگر خدایی هست چی بوجودش آورده؟ خودش خودش رو بوجود آورده یا کار ذهن انسانه؟

shabnam...

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنی اونهایی که بنده واقعی چیزی میشن که نمیدونند چی بوجودش آورده اسرار آفرینش رو راحت درک میکنن؟ مثلن اینایی که میگی کیان؟
چه جالب یعنی نور به منبع نیاز نداره؟ حتمن همونایی که میگی اسرار آفرینش رو درک کردن اینو گفتن!!!!!

اگر خدایی هست چی بوجودش آورده؟ خودش خودش رو بوجود آورده یا کار ذهن انسانه؟
؟
نه عزیز نیازی به منبع نداره خودش از خودش هست
برقو نمیگیما
گفتم بیخیال این بحث شو
تو باید با یه نفر این بحثو بکنی که واقعا اگاه باشه
من فقط حرفاتو اصلا قبول ندارم و خیلیا هستن که این حرفارو قبول ندارن

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرم ریشه خیلی از این مشکلات اینه که ما خدا رو با خودمون که مخلوقیم مقایسه میکنیم..
یعنی چون خودمون آفریده شدیم انتظار داریم و این تصور تو ذهنمون هست که هر چیزی باید یه روزی خلق شده باشه حتی خدا ،انتظار داریم چون هر چیزی یه روزی می میمیره و به هر جهت از بین میره این اتفاق هم بیفته..
ولی خودمون هم میتونیم درک کنیم که خدا با اون همه معجزاتی که ازش دیدیم توانایی های بالاتری از ما داره و اصلا قابل مقایسه با ما نیست...
کسی که نه می خوره،نه خوابش میگیره،نه مریض میشه،نه می میره....
البته اینم قابل درکه که چون ما هر چیزی رو دیدیم مخلوق یه خالق بوده پس تو ذهنمون برای هر چیزی افریدگاری در نظر میگیریم...
ولی اگه مقایسه نکنیم راحت میتونیم درک کنیم اگه بخوایم...
من از اعماق قلبم به وجودش ایمان دارم...

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرم ریشه خیلی از این مشکلات اینه که ما خدا رو با خودمون که مخلوقیم مقایسه میکنیم..
یعنی چون خودمون آفریده شدیم انتظار داریم و این تصور تو ذهنمون هست که هر چیزی باید یه روزی خلق شده باشه حتی خدا ،انتظار داریم چون هر چیزی یه روزی می میمیره و به هر جهت از بین میره این اتفاق هم بیفته..
ولی خودمون هم میتونیم درک کنیم که خدا با اون همه معجزاتی که ازش دیدیم توانایی های بالاتری از ما داره و اصلا قابل مقایسه با ما نیست...
کسی که نه می خوره،نه خوابش میگیره،نه مریض میشه،نه می میره....
البته اینم قابل درکه که چون ما هر چیزی رو دیدیم مخلوق یه خالق بوده پس تو ذهنمون برای هر چیزی افریدگاری در نظر میگیریم...
ولی اگه مقایسه نکنیم راحت میتونیم درک کنیم اگه بخوایم...
من از اعماق قلبم به وجودش ایمان دارم...

باز با این حال نمیتونه خود به خود بوجود اومده باشه

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
گفتم که مقایسه می کنید چون ما مخلوقیم به نظرتون میاد که صد در صد باید خدا هم خلق شده باشه...

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
گفتم که مقایسه می کنید چون ما مخلوقیم به نظرتون میاد که صد در صد باید خدا هم خلق شده باشه...

ربطی به ما که به قول شما مخلوقیم نداره.
اگر خلق نشده پس باید خود به خود بوجود اومده باشه که غیر ممکنه. پس نتیجه میگیرم یا خلق شده یا ذهن انسان اونو بوجود آورده.

etnn

عضو جدید
کاربر ممتاز

:surprised: من اصلا به وجود خدا شک ندارم..... بالاخره یه کسی هم بوده که شما رو این جهان به این منظمی و... رو به وجود اورده! ولی به نظر من اگر شما در اصل وجود خدا شک دارید این تاپیک نمیتونه جوابگوی شما باشه...شما باید از کسی که در این زمینه ها تحقیق کرده یا یه عالم یا... مناظره کنید تا قانع بشید..