فیلم کوروش بزرگ

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
قسمتی از مصاحبه با علی معلم تهیه کننده فیلم کوروش بزرگ :

موافقید از فیلم کوروش شروع کنیم؟

زیاد راجع به اون نمی‌تونم صحبت کنم.

چرا؟

چون هنوز در مرحله‌ای نیست که بشه درباره‌اش صحبت کرد. کار نکرده است.

مجوز این فیلم رو دریافت کردین؟‌

مجوز زیاد مفهومی نداره. ما کارمون رو باید اول انجام بدیم. زیاد با مجوز کاری نداریم.

قطعی هست ساخت این فیلم و تلاشی براش انجام دادین؟

بله، کتاب اول فیلمنامه نوشته شده.

نوشته چه کسی هست؟

آقای جعفری جوزانی.

اسم فیلم چیه؟

کوروش کبیر.

در تاریخ چیزی به نام کوروش "کبیر" وجود نداره. كبیر یک کلمه عربیه. در اسناد رسمی کوروش بزرگ ثبت شده.

ما جناسش رو گذاشتیم.

خب اسم عربی روی اسطوره ایران گذاشتن، زیاد کار جالبی نیست. چون در منابعی مثل ویکی‌پدیا هم مشاهده کنید نوشته شده کوروش بزرگ.

ببینید بزرگ رو من خودم دوست ندارم. به نظرم همون کبیر باشه بهتره. زبان ما جنگ با زبان عربی نداره. این دوستانی که خیلی متعصب هستند باید بدونن فردوسی هم عربی داره. ما جنگی با زبان عربی نداریم. همونطور که جنگی با زبان‌های دیگر هم نداریم. زبان برای ارتباط برقرار کردنه. اگر هر زبانی رو برای برقراری ارتباط استفاده کنید و موضوع قابل فهم بشه کفایت می‌کنه. فیلم باید در قواره کوروش باشه نه فقط اسمش، ولی به نظر من کوروش کبیر اسم قشنگ‌تریه تا کوروش بزرگ. من هم شنیدم که گفتند چرا بزرگ نباشه و اینجور مسائل. این سلیقه ماست دیگه.

ماجرای حضور راسل کرو چقدر صحت داره؟

علاقه ماست ولی هنوز صحت نداره.

واقعا قصد دارین برید دنبالش؟‌یعنی از این سطح بازیگران برای نقش کوروش استفاده می‌کنید؟

فیلم اگر می‌خواد تبدیل به یک پروژه بین‌المللی بشه باید بازیگر دارای عنوان داشته باشه. یعنی در بازار جهانی باید فروش بره. اگر می‌خواد در بازار جهانی عرضه بشه باید بازیگر بین‌المللی شناخته شده باشه. نه فقط بازیگر خوب! بعضی‌ها میگن مگه ما بازیگر خوب نداریم در ایران؟ چرا بازیگر خوب داریم، ولی بازیگری در اشل بین‌المللی نداریم. نه فقط ما نداریم، فرانسوی‌هاش هم ندارن. بنابراین اگر قراره فیلم در بازار جهانی عرضه بشه باید حتما حداقل یکی دو اسم شناخته شده جهانی مثل راسل کرو یا مثل برد پیت یا دیگر هنرپیشه‌هایی از این قبیل حضور داشته باشن. افرادی که وقتی اسمشون روی فیلم هست شما می‌ری اون فیلم رو می‌بینی. حالا دیگه مهم نیست این فیلم درباره اسکندره، درباره کوروشه، درباره مردانه ایکسه یا ...

مصاحبه کامل رو اینجا بخونید

وقتی مصاحبه رو خوندم خیلی ناراحت شدم مخصوصا راجع به اسم فیلم " کوروش کبیر " و بازی یک فرد غیر ایرانی در نقش کوروش.

بنظرم ساخته نشه ، خیلی بهتره !!

چرا باید نظرات شخصی این فرد در فیلم اجرا بشه !

نظر شما چیه ؟

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای هیچ کی کوروش و تاریخ ایران زمین اهمیتی نداره ؟!

هیچکی جواب نداد !

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
برای هیچ کی کوروش و تاریخ ایران زمین اهمیتی نداره ؟!

هیچکی جواب نداد !

من الان اين تاپيك رو ديدم واقعا شكه شدم.
نميدونم بعضي ها چطور به خودشون اجازه ميدن تاريخچه ما رو به بازي بگيرن؟ كاشكي يكي پيدا بشه جلوي اين گستاخي ها رو بگيره.
دلم خيلي پره ولي جلوي خودمو ميگيرم. نميخوام اخراج بشم.

كوروش بزرگ عزيز واقعا شرمنده :cry::cry::cry::cry::cry:

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
به اين پيام توجه كنين. امروز به دستم رسيده
ايستاده بميريد بهتر است از اينكه روي زانوهايتان زندگي كنين. اين جمله كوروش بزرگ است اما در روزنامه خراسان ديروز با نام يه فرد خارجي چاپ شده است
آيا ميدانيد حذف بخش هخامنش از كتاب تاريخ مدارس به تصويب رسيد؟ فرزندان ما ديگر حتي نام كوروش و داريوش را نخواهند شنيد؟؟؟؟!!!!
ميدانيد 7 آبان روز جهاني كوروش است و اين روز فقط در تقويم ايران نيست؟
واقعا تأسف بار است.

كوروش بزرگ عزيز واقعا شرمنده:cry::cry::cry::cry::cry:

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
من کاگردانشو نمیشناسم چند تا از کاراشو میگید؟

کارگردانش " مسعود جعفری جوزانی".

یکی از سریالهایی که ساخته : در چشم باد

که سال پیش یا دو سال پیش از شبکه 1 پخش می شد.

بنظر من که اصلا خوب نبود..

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
چیزی که برای من خیلی جالبه اینکه میخوان بدن به یه فرد غیر ایرانی تا نقش رو بازی کنه.

نقش جومونگ رو تو فیلم جومونگ یه کره ای بازی کرد و همه دیدن که چقدر طرفدار پیدا کرد مخصوصا تو کشور خودمون..

نمیدونم مردم ایران چرا اینجورین . یا خیلی سنت گراند یا کاملا بیگانه پرستند !

sama jooon

عضو جدید
کاربر ممتاز
salam doostane aziz man ye matlabe ziba darbare koroosh daram faghat mamnoon misham yeki bege ch3etor vasash tapik bezaram .... word has... motmaenam lezat mibarin;)

فاطمه طالبی

کاربر بیش فعال
من هم فکر میکنم بهتره یک ایرانی نقش کوروش کبیر رو بازی کنه تا خارجی:mad:

به اين پيام توجه كنين. امروز به دستم رسيده
ايستاده بميريد بهتر است از اينكه روي زانوهايتان زندگي كنين. اين جمله كوروش بزرگ است اما در روزنامه خراسان ديروز با نام يه فرد خارجي چاپ شده است
آيا ميدانيد حذف بخش هخامنش از كتاب تاريخ مدارس به تصويب رسيد؟ فرزندان ما ديگر حتي نام كوروش و داريوش را نخواهند شنيد؟؟؟؟!!!!
ميدانيد 7 آبان روز جهاني كوروش است و اين روز فقط در تقويم ايران نيست؟
واقعا تأسف بار است.

كوروش بزرگ عزيز واقعا شرمنده:cry::cry::cry::cry::cry:

متاثر شدم واقعا...
:cry:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
عده ای دوست ندارند فرزندان ما چیزی از گذشته ی دور تاریخی خودشون بدوند .
میخوان اینطوری جا بندازن که همه افتخارات ما از مسلمون شدنمون شروع شده . در صورتی که اینطور نیست و اگه با دید منطقی نگاه کنیم از جهات زیادی افت داشتیم که اون هم نه بخاطر اسلام بلکه تسلط عرب ها بر ایران بوده . از کشتن دانشمندان گرفته تا از بین بردن کتاب ، تاریخ و غرور ایرانی .

تو دنیا تاریخ ما رو به اسم کورش میشناسن ولی نمیدونم چرا اونقدر تاریخی که از قبل از اسلام تو کتابهای مدارس بود حذف شده. این نشون دهنده ی یک جوب تحجر و حماقت فوق العادست که نیاز به آگاه سازی داره .
قبل از اسلام ایران یک پتانسیل بزرگ فرهنگی و بشری هست که میتونیم نهایت استفاده رو از اونها ببریم .
کشورهای غربی تو فیلماشون تاریخ و تمدنی رو به رخ دنیا میکشن که هیچ وقت نداشتند .
حالا ما اون عظمت انسانی و فرهنگی رو تعمدا نفی میکنیم .

خیلی دوست دارم ر این مورد تو رسانه بحث بشه .

چرا چنین تمدنی رو انکار میکنم .
شاید دلیلش این باشه که اقایون بالا فکر میکنن با اینکار چیزی از مسلمونی ما کم میشه . نمی دونیم کی بهشون گفته که این دو تا عصر تاریخی تضادی با هم دارند.

فقط میتونم بگم متاسفم .

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
salam doostane aziz man ye matlabe ziba darbare koroosh daram faghat mamnoon misham yeki bege ch3etor vasash tapik bezaram .... word has... motmaenam lezat mibarin;)

دروود

نمیدونم منظورتون رو درست متوجه شدم یا نه.

ولی اگه میخواین یه تاپیک دیگه ایجاد کنید، تو تالار ی که میخواید تاپیک رو ایجاد کنید برید و بعد به روی گزینه ی "ارسال تاپیک جدید " کلیک کنید....

میتونید نوشتتون رو هم از word کپی پیست کنید به روی تاپیک جدید..

neda angel

کاربر بیش فعال
مرسی خیلی دوست داشتم راجبش مطلب بخونم ببینم به کجا رسیده!

cheshmac

عضو جدید

نظر شما چیه ؟
اگه قرار باشه يه نام عربي روي اين فيلم بذارن و از بازيگر غير ايراني براي نقش كورش بزرگ استفاده بشه، معلوم نيست توي فيلم چه چيزايي ميخوان بگن!
پس همون بهتر كه همچين فيلمي اصلا ساخته نشه.

عده ای دوست ندارند فرزندان ما چیزی از گذشته ی دور تاریخی خودشون بدوند .
میخوان اینطوری جا بندازن که همه افتخارات ما از مسلمون شدنمون شروع شده . در صورتی که اینطور نیست و اگه با دید منطقی نگاه کنیم از جهات زیادی افت داشتیم که اون هم نه بخاطر اسلام بلکه تسلط عرب ها بر ایران بوده . از کشتن دانشمندان گرفته تا از بین بردن کتاب ، تاریخ و غرور ایرانی .

تو دنیا تاریخ ما رو به اسم کورش میشناسن ولی نمیدونم چرا اونقدر تاریخی که از قبل از اسلام تو کتابهای مدارس بود حذف شده. این نشون دهنده ی یک جوب تحجر و حماقت فوق العادست که نیاز به آگاه سازی داره .
قبل از اسلام ایران یک پتانسیل بزرگ فرهنگی و بشری هست که میتونیم نهایت استفاده رو از اونها ببریم .
کشورهای غربی تو فیلماشون تاریخ و تمدنی رو به رخ دنیا میکشن که هیچ وقت نداشتند .
حالا ما اون عظمت انسانی و فرهنگی رو تعمدا نفی میکنیم .
تاييد ميشه.
با حرفهاتون موافقم.

yazdanif

عضو جدید
دوست عزیز زیاد حساس نشو مااگه بخوایم به کبیر گیر بدیم اصلا نباید حرف بزنیم توهر جمله ما شاید بزور یه کلمه فارسی پیدا بشه:biggrin:

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوست عزیز زیاد حساس نشو مااگه بخوایم به کبیر گیر بدیم اصلا نباید حرف بزنیم توهر جمله ما شاید بزور یه کلمه فارسی پیدا بشه:biggrin:
دوست عزيز اگه اينطوري باشه ديگه بايد با زبان پارسي خداحافظي كنيم!
شايد نتونيم تو زندگي روزمره از واژگان پارسي استفاده كنيم اما لااقل بايد اسم بزرگاي تاريخمون رو درست بگيم!!!
كوروش ، در تاريخ با نام كوروش بزرگ شناخته شده پس ما هم بايد با همين نام ازشون ياد كنيم;)

negarak

عضو جدید
بهتره که اصلا ساخته نشه،خارجیا خیلی بیشتر درباره تاریخ ما میدونن اینجا سانسور تاریخی هم دیده میشه

kingston1365

عضو جدید
قسمتی از مصاحبه با علی معلم تهیه کننده فیلم کوروش بزرگ :

موافقید از فیلم کوروش شروع کنیم؟

زیاد راجع به اون نمی‌تونم صحبت کنم.

چرا؟

چون هنوز در مرحله‌ای نیست که بشه درباره‌اش صحبت کرد. کار نکرده است.

مجوز این فیلم رو دریافت کردین؟‌

مجوز زیاد مفهومی نداره. ما کارمون رو باید اول انجام بدیم. زیاد با مجوز کاری نداریم.

قطعی هست ساخت این فیلم و تلاشی براش انجام دادین؟

بله، کتاب اول فیلمنامه نوشته شده.

نوشته چه کسی هست؟

آقای جعفری جوزانی.

اسم فیلم چیه؟

کوروش کبیر.

در تاریخ چیزی به نام کوروش "کبیر" وجود نداره. كبیر یک کلمه عربیه. در اسناد رسمی کوروش بزرگ ثبت شده.

ما جناسش رو گذاشتیم.

خب اسم عربی روی اسطوره ایران گذاشتن، زیاد کار جالبی نیست. چون در منابعی مثل ویکی‌پدیا هم مشاهده کنید نوشته شده کوروش بزرگ.

ببینید بزرگ رو من خودم دوست ندارم. به نظرم همون کبیر باشه بهتره. زبان ما جنگ با زبان عربی نداره. این دوستانی که خیلی متعصب هستند باید بدونن فردوسی هم عربی داره. ما جنگی با زبان عربی نداریم. همونطور که جنگی با زبان‌های دیگر هم نداریم. زبان برای ارتباط برقرار کردنه. اگر هر زبانی رو برای برقراری ارتباط استفاده کنید و موضوع قابل فهم بشه کفایت می‌کنه. فیلم باید در قواره کوروش باشه نه فقط اسمش، ولی به نظر من کوروش کبیر اسم قشنگ‌تریه تا کوروش بزرگ. من هم شنیدم که گفتند چرا بزرگ نباشه و اینجور مسائل. این سلیقه ماست دیگه.

ماجرای حضور راسل کرو چقدر صحت داره؟

علاقه ماست ولی هنوز صحت نداره.

واقعا قصد دارین برید دنبالش؟‌یعنی از این سطح بازیگران برای نقش کوروش استفاده می‌کنید؟

فیلم اگر می‌خواد تبدیل به یک پروژه بین‌المللی بشه باید بازیگر دارای عنوان داشته باشه. یعنی در بازار جهانی باید فروش بره. اگر می‌خواد در بازار جهانی عرضه بشه باید بازیگر بین‌المللی شناخته شده باشه. نه فقط بازیگر خوب! بعضی‌ها میگن مگه ما بازیگر خوب نداریم در ایران؟ چرا بازیگر خوب داریم، ولی بازیگری در اشل بین‌المللی نداریم. نه فقط ما نداریم، فرانسوی‌هاش هم ندارن. بنابراین اگر قراره فیلم در بازار جهانی عرضه بشه باید حتما حداقل یکی دو اسم شناخته شده جهانی مثل راسل کرو یا مثل برد پیت یا دیگر هنرپیشه‌هایی از این قبیل حضور داشته باشن. افرادی که وقتی اسمشون روی فیلم هست شما می‌ری اون فیلم رو می‌بینی. حالا دیگه مهم نیست این فیلم درباره اسکندره، درباره کوروشه، درباره مردانه ایکسه یا ...

مصاحبه کامل رو اینجا بخونید

وقتی مصاحبه رو خوندم خیلی ناراحت شدم مخصوصا راجع به اسم فیلم " کوروش کبیر " و بازی یک فرد غیر ایرانی در نقش کوروش.

نظر شما چیه ؟

عزیزم ناراحتی نداره که چون ما نشون دادیم که لیاقت اینو نداریم که حتی نقش کوروش رو بازی کنیم اما امریکایا که تو 250 سال به اینجا رسیدن واقعا لیاقتش رو دارن در ضمن الان که تو صحنه بین الملل اسمی از فارسی نمونده پس هم اسمش و هم انتخاب بازیگرش درسته

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ای بابا...
دست رو دلمون نذار که خونه...
علی معلم آدم با حالیه نمیدونم اون چرا اینجوری شده...
وقتی به چیزایی که گفتید فکر میکنم واقعا ناراحت میشم...
کاش یه کاری از دست ما بر میومد...

elham rs

عضو جدید
اگه اینجوری میخوان کار کنند امیدوارم هیچوقت این فیلم در ایران ساخته نشه
و ما سانسور تاریخیه زیادی در فیلم نامه خواهیم دید
پس نباشه بهتره

بالا