دنبال رشته دانشگاهی با این مشخصاتم

aof

اخراجی موقت
1- برای خودش علم یا تخصصی باشد که هرکسی توش سرک نکشه یا باید دورهای تخصصی ان را وارد بشه . مثلا مثل نرم افزار نباشه که طرف بره 4 سال درس بخوانه ولی خوب یکی که نخوانده و یه زبان برنامه نویسی را که منابعش همه چا هست یاد بگیره یا برق الکترونیک که دوره های ان در اموزشگاهای تخصصی هست چه نیازی هست که طرف بره دانشگاه ولی درمقابل مثلا پزشکی طرف بایدحتما درسش را بخوانه یا اموزشش تخصصی هست و هرکسی نمی تونه توش سرک بکشه یا مهندسی هسته ای یا هوافضا امیدوارم که منظور اولی ام را خوب گفته باشم
2- تا اسم کار می اد حرف پارتی و استخدام می اد اصلا اینا را بزارید کنار ، رشته یا هنری باشه که بشه پس از خواندن یا طی دوره تخصصی بتونی برای خودت کاری راه اندازی یا متخصصی باشی که بتونی توی شرکتهای خصوصی خوب بتونی راه پیدا کنی . مثلا باز پزشکی طرف بعد از هفت سال می تونه پزشک باشه و می دانه که اخرش یه مطب می زنه و درامدشو به لطف خدا داره منظورم پزشک عمومی نیست چون خوشم نمی اد ولی مثالش را زدم که منظور از ضمانت شغلی را بگم که طرف بدانه بعد از خواندن و تخصص به چی می خواد برسه و اینده شغلی اش را ببینه
حالا اگه کسی رشته یا دوره تخصصی چه دانشگاهی و چه غیر دانشگاهی می شناسه با ذکر دلیلش معرفی کنه وگرنه منم الان می گم برق مکانیک و غیره .
درخصوص علاقه هم محدویتی نیست چون من به یادگیری که می تونه هر رشته ای باشه و درامد مناسب برام علاقه می اره .
اگه از رشته ای صحبت کردید حتما هم بگید چرا اینطور می گید. میخوام رشته ای را انتخاب کنم که تا اخرش ادامه بدم ولی چون شدیدا به شغلش احتیاج دارم بدانم اخرش چی می شه مثل همان پزشک عمومی که گفتم . یه چیزم بگم مثلا می گید برق خوب که چی چون مثلا برق خیلی گسترده اس حتی شده تخصصی که در شاخه برق هست و شما می دانید این دو شرط را داره بگید و نه کلی بگید اقا برق مکانیک هسته ای و هنر و پزشکی و غیره

9014321254

عضو جدید
سلام,اولین هیچ وقت نگید بعدا به رشته علاقمند میشید مطمئنا باید از اول در مورد رشته مورد علاقتون باید تحقیق کنید و مخصوصا باد توجه به درسهایی که قراره بخونید و محیط کار آیندتون رشته رو انتخاب کنید من الان پتروشیمی میخونم در حالی تا شب قبل از اتمام انتخاب رشته تصمیم گرفته بودم مکانیک بخونم ولی الان که درساشونو میبینم فهمیدم که اصلا هیچ علاقه ای به این رشته ندارم و هرگز موفق نمیشدم.
در مورد رشته هم از رو اسم و تعریف افراد معدودی تصمیم نگیرید درآمد و نوع شغل بسته به شرایط هر فرد داره مثلا من به رشته پتروشیمی خیلی علاقه دارم و تا حالام موفق بودم و بعد از اتمام درسم چون رفتن به عراق واسم آسونه و در منطقه ی مرزی هستم و اونجا با توجه به نفتی که داره پتروشیمی خیلی تو اوجه و اونطور که تحقیق کردم 7-10 میلیون حقوق ماهیانه 1مهندس پتروشیمیه.

behnaz68

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوست عزیز هر رشته به نوع خودش اگه مهارت داشته باشی خوبه. شما مشخص نکردید تجربی هستید یا ریاضی؟ اصلا با دروس حفظی کنار میای یا محاسباتی؟ اومدیم یه رشته بهت بگیم که محاسبات حرف اوله توش و شما حفظیتون قوی باشه نه محاسبات خوب این جوری هیچ وقت پیشرفت نمی کنی. محیط کار مشخص کن بیمارستانی باشه کارخونه ای .پشت میزی. خوب میگی من که گفتم شرکت بعضی رشته ها شرکتش داخله شهره ولی کارش بیرونه همش بیرون شهر کار داری. اصلا شما از طراحی خوشت می آد. من خودم معماری و کشاورزی آب قبول شدم و ولی به خاطر علاقم به عمران کشاورزی آب رفتم اولش شک داشتم کارم اشتباهه ولی حالا میگم خوبه معماری رو نرفتم. رشته معماری .عمران . مهندسی آب(کشاورزی آب) تا اونجا که اطلاع دارم جز رشته هایی هست که می تونی شرکت بزنی عمران و مهندسی آب با محاسبات همراهه

Unline

عضو جدید
سلام

نمیدونم شما چرا از علایق خودت حرفی نمیزنی ! اگر راه زندگیت رو هم بقیه بهت نشون بدن - به همون چیزایی می رسی که بقیه بهش رسیدن ! بقیه رو نگاه کن ببین به چی رسیدن - شما هم به همونا میرسی و نیازی هم به سوال کردن نیست

اگر می خواهی موفق باشی راه هیچکس رو ادامه نده - مسیر خودت رو پیدا کن - مسیری رو طی کن که فقط خودت توش باشی - اینطوری همیشه زندگیت تازگی داره

ببین به چی علاقه داری برو به همون سمت - مطمئن باش رضایت - پول و ... همه در علایق خودت هستند نه در انتخابی که بقیه برات می کنند

موفق باشی

aof

اخراجی موقت
شاید تعجب بر انگیز باشه که من بگم . نمی دانم به چی علاقه دارم یا این علاقه من کاذب هست یا نه . اصلا از کجا می فهمی به چی علاقه داری؟ تازه با مرور زمان ممکن با چیزایی اشنا بشی که ببینی انا را دوست داری . شاید علتش این باشه که انتخاب رشته یا هنر مورد علاقه برای من تحت تاثیر شدید شغل باشه . اما خودم هم می گم که باید به سراغ چیزی برم که علاقه شدید بش دارم اما توی پیدا کردنش مشکل دارم . واقعا دنبال هنر یا علم و بعد شغلی هستم که بتونم بش علاقه داشته باشم

*ستاره آسمان*

عضو جدید
شاید تعجب بر انگیز باشه که من بگم . نمی دانم به چی علاقه دارم یا این علاقه من کاذب هست یا نه . اصلا از کجا می فهمی به چی علاقه داری؟ تازه با مرور زمان ممکن با چیزایی اشنا بشی که ببینی انا را دوست داری . شاید علتش این باشه که انتخاب رشته یا هنر مورد علاقه برای من تحت تاثیر شدید شغل باشه . اما خودم هم می گم که باید به سراغ چیزی برم که علاقه شدید بش دارم اما توی پیدا کردنش مشکل دارم . واقعا دنبال هنر یا علم و بعد شغلی هستم که بتونم بش علاقه داشته باشم
بی تعارف بگم الان دو تا پست تو این تاپیک زدی راستیتش جالب ندیدم مطالبتو که جواب بدم چون خودت از قبل داری یسری از رشته ها رو میریزی دور و یه سری انتخاب میکنی بعدمیگی حالا بااین شرایط راهنماییم کنید خوب معلومه من به عنوان یه مهندس مجبورم بگم برو پزشکی اینطور که شما تعریف میکنی.
اما یه جمله میگم شما برو روش فکر کن قول میدم به نتیجه میرسی اگر انجامش بدی_____مهم نیست که به چه رشته ای علاقه داری و چه رشته ای بازار کار خوبی داره یا کسای دیگه میتونن ازاد توش وارد شدن یا نشن .بلکه مهم اینه که شما هر رشته ای رو انتخاب کردی بتونی خودتو باهاش وقف بدی و توانایی انجام زمینه شغلیشو داشته باشی و مهمهتر از ان راههای کار کردن وعملیاتی کردن اون رشته رو بلد باشی حالا میخواد پزشکی باشه یا مهندسی ابیاری گیاهان دریایی هرکس این مطالبو درک کرد در مورد رشتش بیشترین در امد وبیشترین لذت رو از کار وزندگیش و رشتش میبره_______

xanth

عضو جدید
شما که کلا پزشکی رو قبول داری خوب باید بری پزشکی بخونی دیگه تحقیق نمی خواد
اکثر رشته های فنی ، دوره هاش هست و می رن یاد می گیرن، ولی هیچ وقت اون آدمی که 4 سال درست اون تخصص رو خونده و وقت گذاشته نمی شن! خیلیا هم هستن که می رن فقط 4 سال وقت می گذرونن لیسانس می گیرن ، خوب ممکنه کسی که دوره گذزونده باشه بیشتر از اونا بلد باشه
کلا اکثر رشته های ریاضی یه جورین که با رتبه های نجومی هم ملت قبول می شن، هیچ فرقی هم از نظر عنوان با رتبه های متوسط به بالا ندارن، ولی خوب پزشکی این جوری نیست
حالا منی که پزشکی دوست ندارم هرچقدرم این قضیه اذیتم کنه باز رشته ی خودمو انتخاب می کنم ، پس علاقه و توانایی ها مهمه!

gelayol joon

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز اول اینکه هر کس بتونه وارد رشته بشه دلیل بر خوب یا بد بودنش نیست .اصلا تو به این فکر کن که دست بالای دست بسیار است!پس برای موفقیت دنبال چیزی باش علاقه استعدادشو داری و تو اون زمینه پشتکار باید بخرج بدی.

دوما.اگر فکر میکنی رشته یا دانشگاه قراره معجزه کنه تو زندگیت از همین الان قیدشو بزن وگرنه یک عمر به چه کنم چه کنم میافتی. رشته و دانشگاه قرار نیست به تو جهت بده تو هستی که با انتخاب درستت قراره رشته و تحصیلاتت رو جهت دار کنی.

اینکه ندونی علاقه واستعدادت چیه خیلی چیز عجیبی نیست این خاصیت سیستم آموزشی ماست که فقط همه درس میخونند تا تو دو مارتن برنده شند واخرش یه چیزی بشن ولی قبلا هرکسی ناخودآگاه میرفت دنبال چیزی که توانایی ها و استعداد های خدادادیش تو اون زمینست
میخوای بدونی علاقه و استعدادت چیه ببین کدوم درس های مدرسه رو بخاطر نمره میخوندی کدمشو ن موقع خوندن برات لذت بخش بود و چرا لذت بخش بود؟
من بعد از بیست اندی سال از عمرم فهمیدم استعداد کارایی رو دارم که ظرافت و دقت میخواد.
اینو یادت باشه هرکسی را بهر کاری ساختند.

aof

اخراجی موقت
توی دبیرستان درسهای ریاضی و فیزیک را راحتر می خواندم . هنوزم فیزیک مکانیک دبیرستان را دوست دارم به فیزیک و کشف قوانین علاقه دارم ولی از بینهایت بودنش می ترسم به گرافیک یعنی نقاشی و انیمیشن و برنامه نویسی گرافیکی و بازی سازی علاقه دارم به برنامه نویسی و الکترونیک هم علاقه دارم اما از کار بیرون شهر و کارخانه بدم می اید این انجه من تا حالا بهش علاقه داشتم هست . اما چون پراکنده است نمی دانم کدام را استعداد دارم و کدام را به عنوان راه اصلی انخاب کنم

*ستاره آسمان*

عضو جدید
توی دبیرستان درسهای ریاضی و فیزیک را راحتر می خواندم . هنوزم فیزیک مکانیک دبیرستان را دوست دارم به فیزیک و کشف قوانین علاقه دارم ولی از بینهایت بودنش می ترسم به گرافیک یعنی نقاشی و انیمیشن و برنامه نویسی گرافیکی و بازی سازی علاقه دارم به برنامه نویسی و الکترونیک هم علاقه دارم اما از کار بیرون شهر و کارخانه بدم می اید این انجه من تا حالا بهش علاقه داشتم هست . اما چون پراکنده است نمی دانم کدام را استعداد دارم و کدام را به عنوان راه اصلی انخاب کنم
سلام دوست عزیز حالا راهنمایتون خیلی بهتر بود پیشنهاد من5 رشته است شما برین در موردشون تحقیق کنید ببینید کدوم راحترین ویا اطلاعات بیشتر بدین تا بهتر راهنمایتون کنیم.
1-مهندسی عمران2-مهندسی مکانیک3-مهندسی برق-4-مهندسی کامپیوتر یا it - و 5-مهندسی شهرسازی یا معماری البته گزینه 3و4 کار بیرون شهر و کارخانه ای دارن اما میتونید گرایشایشون رو انتخاب کنید که زمینه داخل شهری وغیر کارخانه ای بیشتر داشته باشن

*ستاره آسمان*

عضو جدید
در ضمن رشته دبیرستانتون رو معرفی کنید ؟

apadana34

عضو جدید
از کجا می شه فهمید چه استعدادی داری وبعدش علاقه ات به چه زمینه ایی ؟ خصوصا اینکه ممکنه چیزی گولت بزنه

aof

اخراجی موقت
رشته دبیرستان ریاضی فیزیک بود . یه چیزیم یادم رفت بگم که اینطور که فهمیدم به خلاقیت ونو به نو شدن و تنوع علاقه دارم یادمه کوچیک که بودم از کارتونهای ژاپنی که زیاد ان زمان می گذاشتن و درمورد مخترعین بودن روخیلی دوست داشتم . اره شاید استعداد و علاقم توی این رشته ها بعلاوه گرافیک باشه .
اما یه سوالی که می تونه یه عمر رضایت را برات بیاره سواله ساده ای است که از کجا متوجه بشم که چی استعداد دارم و بعدش علاقم به چیه ؟ البته علاقه را راحتر می شه فهمید. مثلا چطوری متوجه بشم در کدام از این چند رشته استعداد یا علاقم بیشتره

Uraniburg1

عضو جدید
1- برای خودش علم یا تخصصی باشد که هرکسی توش سرک نکشه یا باید دورهای تخصصی ان را وارد بشه . مثلا مثل نرم افزار نباشه که طرف بره 4 سال درس بخوانه ولی خوب یکی که نخوانده و یه زبان برنامه نویسی را که منابعش همه چا هست یاد بگیره یا برق الکترونیک که دوره های ان در اموزشگاهای تخصصی هست چه نیازی هست که طرف بره دانشگاه ولی درمقابل مثلا پزشکی طرف بایدحتما درسش را بخوانه یا اموزشش تخصصی هست و هرکسی نمی تونه توش سرک بکشه یا مهندسی هسته ای یا هوافضا امیدوارم که منظور اولی ام را خوب گفته باشم
2- تا اسم کار می اد حرف پارتی و استخدام می اد اصلا اینا را بزارید کنار ، رشته یا هنری باشه که بشه پس از خواندن یا طی دوره تخصصی بتونی برای خودت کاری راه اندازی یا متخصصی باشی که بتونی توی شرکتهای خصوصی خوب بتونی راه پیدا کنی . مثلا باز پزشکی طرف بعد از هفت سال می تونه پزشک باشه و می دانه که اخرش یه مطب می زنه و درامدشو به لطف خدا داره منظورم پزشک عمومی نیست چون خوشم نمی اد ولی مثالش را زدم که منظور از ضمانت شغلی را بگم که طرف بدانه بعد از خواندن و تخصص به چی می خواد برسه و اینده شغلی اش را ببینه
حالا اگه کسی رشته یا دوره تخصصی چه دانشگاهی و چه غیر دانشگاهی می شناسه با ذکر دلیلش معرفی کنه وگرنه منم الان می گم برق مکانیک و غیره .
درخصوص علاقه هم محدویتی نیست چون من به یادگیری که می تونه هر رشته ای باشه و درامد مناسب برام علاقه می اره .
اگه از رشته ای صحبت کردید حتما هم بگید چرا اینطور می گید. میخوام رشته ای را انتخاب کنم که تا اخرش ادامه بدم ولی چون شدیدا به شغلش احتیاج دارم بدانم اخرش چی می شه مثل همان پزشک عمومی که گفتم . یه چیزم بگم مثلا می گید برق خوب که چی چون مثلا برق خیلی گسترده اس حتی شده تخصصی که در شاخه برق هست و شما می دانید این دو شرط را داره بگید و نه کلی بگید اقا برق مکانیک هسته ای و هنر و پزشکی و غیره

به رشته نیست که
به خود دانشجوئه
البته به کدوم دانشگاهم مربوطه
بعدشم تو کدوم آموزشگاهی هم سطح دانشگاها برق یاد میدن؟

contorl da

عضو جدید
منم دنبال رشته ای هستم که با این مشخصاتم جور دربیاد
1- خلاقیت ، نوبه نو شدن و تنوع و تجزیه و تحلیل
2- تا انجا که می شه توی محیطهای کارخانه ای و خارج از شهر نباشه یا اینکه محل کارش تمیز باشه مثلا مکانیک خوبه ولی محیط کارش کارگاهی و روغن و غیره است
می تونید راهنمایی کنید

سلام
بنظر من چون ریاضی فیزیک رو بهتر می خوندید واگر یکم هم سرو زبون دارین رشته حقوق رو به شما پیشنهاد میکنم چون اکثر دانشجویان علوم انسانی تو
مدرسه دانش اموزای سطح پایینی هستند وبعد از فارغ التحصیلی هم نمی تونند راحت پیشرفت کنند.

shokoufeh94

عضو جدید
منم دنبال رشته ای هستم که با این مشخصاتم جور دربیاد
1- خلاقیت ، نوبه نو شدن و تنوع و تجزیه و تحلیل
2- تا انجا که می شه توی محیطهای کارخانه ای و خارج از شهر نباشه یا اینکه محل کارش تمیز باشه مثلا مکانیک خوبه ولی محیط کارش کارگاهی و روغن و غیره است
می تونید راهنمایی کنید

شما اگه کمی به هنر هم علاقه داشته باشی من معماری رو پیشنهاد می کنم:)

contorl da

عضو جدید
شما اگه کمی به هنر هم علاقه داشته باشی من معماری رو پیشنهاد می کنم:)

مشکل من اینه که چطوری بفهمم یه رشته مثلا همین معماری همانی است که میخوام یا بش علاقه دارم .می دانید یه رشته از درساش شروع می شه تا شغلش و محیط کاریش . از چه طریقی می شه به شناخت یه رشته رسید تا انتخابش کرد؟

sahar mahdavi

عضو جدید
به نظر من نانو رشته خوبیه که تجزیه و تحلیل تون باعث میشه اختراع کنید و خلاقیتتون باعث میشه کارتون و اختراعتون جهانی بشه.
اگه این خصوصیاتو دارین باید بگم توی این رشته پول خوبی هم در میارین. تازه چون علم تقریبا نویی هست بازار کارشم عاااالیه. کثیف کاری هم نداره.

ایده پرداز

عضو جدید
واقعا این صحبتها را فقط در فرهنگ ایران می شه شنید! عزیز دلم ، شما عاشق درس و یحث و علم هستید یا عاشق پول و درآمد و پرستیژ اجتماعی؟ این طوری به هیچ کدام نمی رسید. ما رشته دانشگاهی بد نداریم. در هر رشته ای که بروید، به شرط داشتن علاقه، سواد و تخصص واقعی، می توانید استخدام شوید و یا به صورت خود اشتغالی کار کنید.
ولی اگر باز هم یک رشته تک و پولساز می خواهید، من رشته مهندسی آب و فاضلاب شهری را پیشنهاد می کنم ! ...

*ستاره آسمان*

عضو جدید
رشته دبیرستان ریاضی فیزیک بود . یه چیزیم یادم رفت بگم که اینطور که فهمیدم به خلاقیت ونو به نو شدن و تنوع علاقه دارم یادمه کوچیک که بودم از کارتونهای ژاپنی که زیاد ان زمان می گذاشتن و درمورد مخترعین بودن روخیلی دوست داشتم . اره شاید استعداد و علاقم توی این رشته ها بعلاوه گرافیک باشه .
اما یه سوالی که می تونه یه عمر رضایت را برات بیاره سواله ساده ای است که از کجا متوجه بشم که چی استعداد دارم و بعدش علاقم به چیه ؟ البته علاقه را راحتر می شه فهمید. مثلا چطوری متوجه بشم در کدام از این چند رشته استعداد یا علاقم بیشتره
دوست عزیز زیادی داری تفکراتتو میریزی اینجا:biggrin: بابا به این چیزا که همش نمیگن علاقه!!!!
شما رشته ای رو انتخاب کن که با ممنوعیات وچیزایی که دوست نداری تداخل نداشته باشه .همین بسگی به اصطلاح علایقت زیاده که من جرات ندارم یکیشو بهت معرفی کنم

aof

اخراجی موقت
:w25:
:biggrin:
دوست عزیز زیادی داری تفکراتتو میریزی اینجا:biggrin: بابا به این چیزا که همش نمیگن علاقه!!!!
شما رشته ای رو انتخاب کن که با ممنوعیات وچیزایی که دوست نداری تداخل نداشته باشه .همین بسگی به اصطلاح علایقت زیاده که من جرات ندارم یکیشو بهت معرفی کنم

این یعنی چی :همین بسگی به اصطلاح علایقت زیاده که من جرات ندارم یکیشو بهت معرفی کنم
چرا جرات نداری ؟منظور بسگی را نفهمیدم

shahin4

عضو جدید
من را هم راهنمایی کنید که کدام رشته منتهی به ان کار را دنبال کنم
من به مهندسی مکانیک علاقه دارم ----> از ان فقط مکانیک سال سوم دبیرستان را تو ذهنم می اد و فکر کنم بخاطر علاقه به حل مسئله و بررسی جسم متحرک بوده چه اینکه از مهندسی مکانیک با این دید که درکارخانه به ساخت مخزن یا جسم ثابت ودر محیط روغنی و کثیف باشه متنفرم

به مهندسی کامپیوتر علاقه دارم ---------> چون فکر می کنم علاقم بخاطر این باشه توش می شه مسئله حل کرد خلاقیت به خرج دادو یه برنامه ای درست کردو دستور نویسی کرد که یه کاری انجام بده که می شه برنامه نویسی
از مهندسی برق الکترونیک علاقه دارم -------> علت علاقم این می تونه باشه که با امکاناتی که بهت می ده و باز خلاقیت می تونی یه وسیله یا قطعه ای درست کنی که باز یه کاری انجام بده از لوازم خانه تا ماهواره
به فیزیک و شیمی علاقه دارم --------------> چون تنوع و علم اموزی و کشف وجود داره ضمن اینکه می تونی از ان علوم در رشته های مهندسی استفاده کرد
به بازی های کامپیوتری علاقه دارم ----------> علتش باز می تونه روبرو شدن با مسئله حل مسئله ، تنوع ، دستور دادن برای انجام عمل برخورد کرد

با بررسی تمام اینها به این نتیجه رسیدم تمام اینها دارای ویژگی های زیر هستن
تنوع - حل مسئله - خلاقیت - دستور نویسی یا ایجاد ابزاری برای انجام کار یا دستور ما
بدنبال شغلی هستم که بشه این فاکتورها را توش پیدا کرد . تابعد از طریق تحصیل دانشگاهی یا غیر دانشگاهی و ادامه دادن در مراتب بالا به ان شغل یا کار برسم . اما شاید این فاکتورها در چیز دیگری هم باشه و از طرفی هم نمی شه همه اینها را خواند .
ظاهرا مجبورم به عنوان شغل یه رشته را انتخاب کنم اما کدامش را ماندم . من در انتخاب رشته ام با این ویژگی ها ماندم

shahin4

عضو جدید
اگه راهنمایی کنید ممنون میشم باید هر چه سریعتر راهم را انتخاب کنم و تا مقاطع بالاتر ادامه بدم

ایده پرداز

عضو جدید
اینکه بعضی دوستان از لیست بلند بالای علایق خودشان صحبت می کنند، از قضا خبر بسیار خوبی است. چون دقیقا یکی از مشخصات انسانهای خلاق؛ تنوع عناوین شاخه های علمی و فنی مورد علاقه آنهاست. یکی دیگه هم، پابند نبودن به یک شغل تکراری است. اصولا همین افراد هستند که شاخه های بین رشته ای علم را ایجاد و توسعه می دهند. شرکتهای مهم در کشورهای صنعتی هم، نوعا به دنبال جذب این گونه افراد هستند.
کلا در کشورهای پیشرفته تر؛ استعداد شناسی و تعیین نبوغ و Talent یک نفر از سنین پائین، یک رشته بسیار تخصصی و استراتژیک دانشگاهی است.

m.mansourpour

عضو جدید
من را هم راهنمایی کنید که کدام رشته منتهی به ان کار را دنبال کنم
من به مهندسی مکانیک علاقه دارم ----> از ان فقط مکانیک سال سوم دبیرستان را تو ذهنم می اد و فکر کنم بخاطر علاقه به حل مسئله و بررسی جسم متحرک بوده چه اینکه از مهندسی مکانیک با این دید که درکارخانه به ساخت مخزن یا جسم ثابت ودر محیط روغنی و کثیف باشه متنفرم

به مهندسی کامپیوتر علاقه دارم ---------> چون فکر می کنم علاقم بخاطر این باشه توش می شه مسئله حل کرد خلاقیت به خرج دادو یه برنامه ای درست کردو دستور نویسی کرد که یه کاری انجام بده که می شه برنامه نویسی
از مهندسی برق الکترونیک علاقه دارم -------> علت علاقم این می تونه باشه که با امکاناتی که بهت می ده و باز خلاقیت می تونی یه وسیله یا قطعه ای درست کنی که باز یه کاری انجام بده از لوازم خانه تا ماهواره
به فیزیک و شیمی علاقه دارم --------------> چون تنوع و علم اموزی و کشف وجود داره ضمن اینکه می تونی از ان علوم در رشته های مهندسی استفاده کرد
به بازی های کامپیوتری علاقه دارم ----------> علتش باز می تونه روبرو شدن با مسئله حل مسئله ، تنوع ، دستور دادن برای انجام عمل برخورد کرد

با بررسی تمام اینها به این نتیجه رسیدم تمام اینها دارای ویژگی های زیر هستن
تنوع - حل مسئله - خلاقیت - دستور نویسی یا ایجاد ابزاری برای انجام کار یا دستور ما
بدنبال شغلی هستم که بشه این فاکتورها را توش پیدا کرد . تابعد از طریق تحصیل دانشگاهی یا غیر دانشگاهی و ادامه دادن در مراتب بالا به ان شغل یا کار برسم . اما شاید این فاکتورها در چیز دیگری هم باشه و از طرفی هم نمی شه همه اینها را خواند .
ظاهرا مجبورم به عنوان شغل یه رشته را انتخاب کنم اما کدامش را ماندم . من در انتخاب رشته ام با این ویژگی ها ماندم
ببین دوست عزیز نمیخوام نا امیدت کنم ولی واحدهای دانشگاهی معمولا چیزی به آدم اضافه نمیکنه.این خود طرفه که باید بره دنبال یاد گرفتن.چند درصد فارغ التحصیلان تو شغل مرتبط با رشتشون کار میکنن؟چند درصد فارغ التحصیلانی که کارشون مرتبط با رشتشون هست از کار وشرایط و درآمدشون و زحمتی که کشیدن راضین؟
اشتباهی که اکثر ما داریم محک نزدن علائقمون هست.یعنی فکر میکنیم به خیلی چیزا علاقه داریم ولی کاملا ذهنیه.باید در بوته عمل سنجیده بشه.علاقه علاقه کاذب میشه.
کار درست اینه که اول ضرورتهای زندگیمون رو طبقه بندی کنیم بعد از بین اونها علائقمون رو پیدا کنیم.این لیستی که شما دادی خیلی خوبه ولی مثلا شامل ریاضی محض هم میشه.(تنوع-حل مسئله-خلاقیت)و خیلی رشته ها
متاسفانه تو کشور ما شغل و رشته مسیرشون متفاوته.یعنی تو اکثر مشاغل از خلاقیت و تنوع ... خبری نیست.شاید حتی با خلاقیت و تنوع یه توبیخ کتبی تو پروندتون ثبت بشه.شما تو اکثر ارگانها چه دولتی و خصوصی باید مطابق روال و اسلوب مورد نظر پیش بری.مگه اینکه شما تو پژوهشگاه کار کنی که اونم دامنه کار اینقدر گسترده نیست که امکانات رایگان در اختیارتون بذارن تا شما خلاقیتتون رو به کار ببرین وهر کاری دوست دارین انجام بدین.
مهندسی کامپیوتر رشته ایه که شما رو بدون هزینه و امکانات زیاد ارضا میکنه.اما برای این رشته هم دانشگاه رفتن خیلی مهم نیست.جاهای دیگه ای هستن که هم از نظر آموزشی شما رو پیشرفت میدن هم مدرکشون معتبره.
یه مقدار خامی و نپختگی تو تعاریف شما از رشته ها هست که اینم ایرادی بهش نیست.اقتضای سن شماست.توقع شما از دانشگاه 100 و چیزی که دانشگاه به شما میده بین 0-30 تو دانشگاههای مختلف متفاوته.
مهندسی مکانیک رشته ایه که به مادر رشته های مهندسی معروفه و تمام رشته ها به نوعی فرزند مکانیک هستن هم توش برنامه نویسی هست هم خلاقیت وتنوع و...ولی برای کار همونطور که گفتم اوضاع فرق میکنه.هوافضا-انرژیهای نو مهندسی پزشکی-مهندسی شیمی-طراحی خودرو و...همه زیر شاخه های مکانیکن.من اگه جای شما بودم مکانیک رو انتخاب میکردم.ولی توقعاتم رو با توجه به محدوده جغرافیایی که توش زندگی میکردم تنظیم میکردم یا اینقدر رو تواناییهام کار میکردم که خودم بتونم تاثیرگذار باشم.
در ضمن شما با فارغ التحصیلای این رشته ها بیشتر صحبت کن.یه سر بزن به دانشگاههای معتبرو..توقعات خودت رو با واقعیت تطبیق بده.یا واقعیت رو تغییر بده.که البته تعداد انگشت شماری این کار رو کردن.

nimamiayad

عضو جدید
سلام دوستان.برای یکی از اقوام با رتبه 4000 منطقه 1 میخوام انتخاب رشته کنم.فقط هم تهران میخواد باشه و رشته برق!به نظرتون کجا قبول میشه؟
خودش میگه میتونه برای 1 سال ریاضی محض در علم و صنعت بخونه و اگر در دو ترم معدلش بالای 17 بشه میتونه تغییر رشته بده و بره برق.به نظرتون درسته؟تا حالا همچین چیزی شنیدین؟

EECi

مدیر بازنشسته
سلام دوستان.برای یکی از اقوام با رتبه 4000 منطقه 1 میخوام انتخاب رشته کنم.فقط هم تهران میخواد باشه و رشته برق!به نظرتون کجا قبول میشه؟
خودش میگه میتونه برای 1 سال ریاضی محض در علم و صنعت بخونه و اگر در دو ترم معدلش بالای 17 بشه میتونه تغییر رشته بده و بره برق.به نظرتون درسته؟تا حالا همچین چیزی شنیدین؟
سلام
به نظرم این کار ریسکه بزرگیه . چون دانشگاه علم و صنعت معمولا سخت گیری زیادی می کنه و ممکنه اوضاع انطور که دوست داره، پیش نره. از جزییات قانونش هم بی خبرم . بهتره از خود دانشگاه بپرسه . می تونه بره دانشگاه علم و صنعت و از مسئول آموزش سوال کنه .
می تونه روی رشته های برق شهرستان های نزدیک تهران هم فکر کنه . دانشگاه دولتی شهرستان هم بد نیستند . مخصوصا اونهایی که سابقه طولانی تر دارند

بالا