درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

vahid.shirazi

عضو جدید
مقاله و مطلب میخوام درباره تصفیه پساب های صنعتی با استفاده از بیو پلیمر ها . ممنون میشم کمک کنید . برای پروژ ه ام هست و شدید لازم دارم .

nafise_3000

عضو جدید
سوال فوق فوری از درس موازنه انژی و مواد؟؟////

سوال فوق فوری از درس موازنه انژی و مواد؟؟////

در کدام یک از سیستم ها ( منظور سیستم انگلیسی- سیستم آمریکایی - سیستم M Ks- سیستمC gs) مقدار gc مقدار ثابتی نیست یعنی دیگه 32.174 نیست؟/////؟؟؟؟

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
در کدام یک از سیستم ها ( منظور سیستم انگلیسی- سیستم آمریکایی - سیستم M Ks- سیستمC gs) مقدار gc مقدار ثابتی نیست یعنی دیگه 32.174 نیست؟/////؟؟؟؟

g=9.8m/s[SUP]2[/SUP] در سیستم mks
g=980cm/s[SUP]2[/SUP] در سیستم cgs
g=32.174ft/s[SUP]2[/SUP] در سیستم fps یا همون مهندسی

حالا فقط در سیستم مهندسی امریکایی مقدار g[SUB]c[/SUB]=32.174 می شودو در بقیه سیستم ها مقدار g[SUB]c[/SUB] برابر 1 میشود البته با توجه به واحدهای خودشان

پس در سیستم مهندسی امریکایی وزن جسم با جرم جسم از نظر عددی برابر است.

پس اگه منظورتونو درست فهمیده باشم جوابتون سیستم امریکایی میشه

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه بابا
به اين راحتي هم نيست
زمان hold up در تاور زماني هست كه مايع از اون بالا برسه به پايين كه ممكنه 5 تا 10 دقيق طول بكشه
ولي توي مبدل مگه چقدر طول ميكشه كه از اولش بره تا آخرش ؟
اين براي من سواله ؟
توي يه متني زمان hold up مبدل رو زده حدود 10 دقيق در حاليكه كه همون متن تاور رو گفته 5 دقيقه

خوب الان من منظورتونو نمی فهمم
مشکلتون اینه که چرا تو مبدل زمان اقامت بیشتر از تاور هستش؟

خوب دوست من تاور به صورت عمودیه و به دلیل نیروی جاذبه به قول خودتون مایع از بالا به پایین میرسه و این مبدلی که شما خوندید زمان ماند 10 دقیقه شاید یه مبدل کتری شکل افقی بوده که زمان اقامت مواد توش زیاد بوده به صرف وسیله که نمیشه زمان اقامت رو حدس زد

زمان اقامت همونطور که گفتم بر اساس نیاز فرایند و در طراحی ها لحاظ میشه و ربطی به اینکه هر وسیله ای یه زمان اقامت مشخص داششته باشه نداره پس ممکنه زمان اقامت یه مبدل حتی بیشتر از تاور باشه

chemblog

عضو جدید
حقیقتا من که تا حالا ندیدم متلب بتونه همچین کاری انجام بده !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
آخه نرم افزار طراحی که نیست..............اینو استادتون خواسته ازتون؟ واقعا گفته از متلب برای رسم شکل استفاده کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اره استاد فیزیک 2 خواسته:cry:
3 نمره هم داره

nafise_3000

عضو جدید
والا هنوز من این جوابو به استادم نشون ندادم ولی اینجوری که منظورش بود اینکه تو کدوم یک از سیستم ها مقدار gc در هر قسمت تغییر میکنه مثلا یه جا 32.174 یه جا 32 و...
البته فکر کنم منظورش این بود

student.sh86

عضو جدید
اره استاد فیزیک 2 خواسته:cry:
3 نمره هم داره

من مدت نسبتا طولانی هست که با Matlab کار میکنم اما واقعا تا حالا برای رسم شکل ازش استفاده نکردم !!!!!!!! سوالت تا اونجایی که باید کد بنویسی برای بردار برایند خیلی عادیه اما رسم شکلشو برای من واقعا منطقی نیست...... امیدوارم کسی باشه از بچه ها که اینجا بدونه باید از چه toolbox استفاده کنی. و کمکت کنه. اگه جوابو پیدا کردی بگو حتما.....جالب شد قضیه.....

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ببخشید کسی می تونه با matlab برنامه بنویسه که چند تا بار الکتریکی رو با مختصات جایی که بار ها نسبت به مبدا قرار گرفته اند دریافت کند و بعد میدان الکتریکی حاصل را رسم کند
ممنون میشم کمک کنید

با ترکیب دستورات زیر میتونی انجامش بدی

[SIZE=+1]Examples[/SIZE]

Plot the gradient field of the function

• کد:
    [X,Y] = meshgrid(-2:.2:2);
    Z = X.*exp(-X.^2 - Y.^2);
    [DX,DY] = gradient(Z,.2,.2);
    contour(X,Y,Z)
    hold on
    quiver(X,Y,DX,DY)
    colormap hsv
    grid off
    hold off

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
یه سوال ساده

یه سوال ساده

سلام دوستان.........
اگه امکان داره برام یه تعریف کامل از سیستم ((جرم کنترل)) بیان کنید
با تشکر:gol:

Hermione Granger

عضو جدید
خوب الان من منظورتونو نمی فهمم
مشکلتون اینه که چرا تو مبدل زمان اقامت بیشتر از تاور هستش؟

خوب دوست من تاور به صورت عمودیه و به دلیل نیروی جاذبه به قول خودتون مایع از بالا به پایین میرسه و این مبدلی که شما خوندید زمان ماند 10 دقیقه شاید یه مبدل کتری شکل افقی بوده که زمان اقامت مواد توش زیاد بوده به صرف وسیله که نمیشه زمان اقامت رو حدس زد

زمان اقامت همونطور که گفتم بر اساس نیاز فرایند و در طراحی ها لحاظ میشه و ربطی به اینکه هر وسیله ای یه زمان اقامت مشخص داششته باشه نداره پس ممکنه زمان اقامت یه مبدل حتی بیشتر از تاور باشه
فكر نكنم
پس فلوي پمپ چي ميشه ؟
از اين ور تا اون ور مبدل با يه فلوي خيلي كم هم كه باشه 1 دقيقه هم نميشه چه برسه به 10 دقيقه
تازه 1 دقيقه رو هم زياد گفتم شايد در حد ثانيه باشه

azadeh_j

عضو جدید
سلام دوستان
به نظرتون بهترین دیکشنری برای مهندسی بیوتکنولوژی چه دیکشنری هست؟

sinamak

عضو جدید
سلام دوستان
من به یک سری اطلاعات درباره SEM و TEM نیاز دارم..روش کار این میکروسکوپ ها و غیره.ممنون میشم کمکم کنید

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
فكر نكنم
پس فلوي پمپ چي ميشه ؟
از اين ور تا اون ور مبدل با يه فلوي خيلي كم هم كه باشه 1 دقيقه هم نميشه چه برسه به 10 دقيقه
تازه 1 دقيقه رو هم زياد گفتم شايد در حد ثانيه باشه

دوست من مبدل ها هم ترموسیفون طبیعی و هم اجباری داریم
در گردش طبیعی ها پمپی در کار نیست و جریان بر اثر تغیرر در دانسیته سیال در مبدل گرش می کنه و زمان بیشتری رو سیالات در مبدل می مونند

hmassoudipour

عضو جدید
سلام یه مقاله درباره جذب آّب از گاز طبیعی بوسیله سیلیکاژل و خشک کردن آ« میخوام ممنون

chemblog

عضو جدید
با ترکیب دستورات زیر میتونی انجامش بدی

[SIZE=+1]Examples[/SIZE]

Plot the gradient field of the function

• کد:
    [X,Y] = meshgrid(-2:.2:2);
    Z = X.*exp(-X.^2 - Y.^2);
    [DX,DY] = gradient(Z,.2,.2);
    contour(X,Y,Z)
    hold on
    quiver(X,Y,DX,DY)
    colormap hsv
    grid off
    hold off

ممنون ولی منظور من این نبود می خوام جوری باشه که مختصات بار ها و مقدار بارشون(ممکنه بیشتر از دو بار باشه با بار های همنام یا مخالف) رو به عنوان ورودی بگیره و بعد میدان حاصل رو رسم کنه

mohandes-87

عضو جدید
کم......ک

کم......ک

:cry:سلام بچه ها خسته نباشید.بچه ها من یه مشکل برام پیش اومده که فکرکنم شمابتونیدحلش کنید.برای پروژه کارشناسیم استاد یه متن ترجمه بهم داده که چندتا ازعبارتاشواشکال دارم .میتونیدکمکم کنید واین عبارتاروبرام معنی کنید ؟ اگه مسلط به ترجمشون هستید زود جوابمو بدید چون باید تاآخرهفته تمومش کنک توروخدابه دادم برسید
1-Composite membranes made of a dense selective layer supported on a porous material can represent a technical solution when strong mechanical stresses are imposed to the membrane. Palladium and its alloy membranes were prepared on stainless steel supports by the electroless plating technique and on alumina supports by sputtering or by metal–organic chemical vapor deposition [36].

2-(methane conversions up to 90–95% at 450–550 vs. 850–1000_C).

3-The dehydrogenation of cyclohexane to benzene [12] and of ethylbenzene to styrene [13, 14] have been studied in MRs using glass or alumina membranes. Even if a conversion increase beyond the equilibrium value has been observed in all the cases, compared with Pd-based membranes, which are much more selective with respect to hydrogen, porous membranes are less efficient in improving the conversion. For example, the conversion of cyclohexane to benzene at 200_C and 1 atm (equilibrium conversion 19%) is 45% in a Vycor glass MR whereas it becomes 99.7% in a Pd–Ag MR.

4-A growing interest in the membrane assisted Water–Gas Shift reaction (WGSR) is manifested by a substantial volume of the published pertinent literature that could be grouped around the two most popular hydrogen permselective membranes, based either on palladium [1519] or silica [2022].

5-Reversible reactions are thermodynamically limited since equilibrium conditions cannot be overcome in the reacting mixture. From a thermodynamic point of view, equilibrium is represented by a constraint (equilibrium constant) on mole fractions (or concentrations), temperature, and pressure; this constrain derives from the second principle of thermodynamics. At equilibrium conditions, no net change in state variables is observed.

آخرین ویرایش:

Hermione Granger

عضو جدید
دوست من مبدل ها هم ترموسیفون طبیعی و هم اجباری داریم
در گردش طبیعی ها پمپی در کار نیست و جریان بر اثر تغیرر در دانسیته سیال در مبدل گرش می کنه و زمان بیشتری رو سیالات در مبدل می مونند
همه اینهایی که میگی درست ولی به نیم دقیقه هم نمیرسن اینهایی که میگی
اینی که میگم با چند سال سابقه تو صنعت میگم
تا حالا مبدلی ندیدم که ورودی تا خروجی اش حتی یک دقیقه هم طول بکشه چه برسه به ده دقیقه

amirs1987

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
همه اینهایی که میگی درست ولی به نیم دقیقه هم نمیرسن اینهایی که میگی
اینی که میگم با چند سال سابقه تو صنعت میگم
تا حالا مبدلی ندیدم که ورودی تا خروجی اش حتی یک دقیقه هم طول بکشه چه برسه به ده دقیقه

چی بگم والا منتظر می مونم دوستانی هم که تو صنعت هستن به خصوص حامد(مدیر ) هم بیاد نظر بده

ولی منم یه دو سه ماهی پتروشیمی بودم

حالا شاید کتابه اشتباه نوشته باشه:دی

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون دوست عزیز.........
حالا یه سوال پیش میاد؟؟؟؟
آیا رآکتور هسته ای یک سیستم جرم کنترل هست؟

چی بگم والا منتظر می مونم دوستانی هم که تو صنعت هستن به خصوص حامد(مدیر ) هم بیاد نظر بده

ولی منم یه دو سه ماهی پتروشیمی بودم

حالا شاید کتابه اشتباه نوشته باشه:دی
داداشی اگه امکانش هست جواب منو هم بده
یکم ضروریه

mehrdad50

عضو جدید
سلام بر مهندسین شیمی عزیز
ببخشید من اینجا مهمونم :redface: یه سوال دارم نمیدونم میتونم اینجا جوابمو بگیرم یا نه؟ توی تالار خورمون که چیزی عایدمون نشد. البته خوب یه جورایی شاید سوالم بیشتر مربوط به بچه های م. شیمی باشه! شاید

اول بگید ببینم کسی هست در مورد طراحی وسل ها (vessel) کار کرده باشه و اطلاعاتی داشته باشه. تا سوالمو بپرسم
لطفا اگه کسی هست حتما کمک کنه

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب داش محسن

سیستم های ترمودینامیک سه دسته میشن

1- سیستم بسته (جرم کنترل)= در این سیستم جریان جرمی نداریم ولی جریان انرژی داریم
2_ سیستم باز(حجم کنترل)= در این سیستم هم جریان جرمی داریم هم جریان انرژی مثل ابگرمکن خونگی
3- سیستم ایزوله (منفرد)= در این سیستم نه جریان جرمی نه جریان انرژی هیچ کدام را نداریم درست مثل فلاسک چای

خوب حالا می تونی با توجه به این تعاریف ببینی تجهیز مورد نظرت از لحاظ ترمودینامی تو کدوم دسته قرار می گیره

راکتورها همشون تا جایی که من میدونم جریان انرژی دارند و با محیط مبادله انرژی رو می کنن خصوصا هسته ای ها که واسه سرد یا گرم شدن حتما به مبادله انرزی نیاز دارند.

حالا اگه راکتور batch یا همون ناپیوسته(بسته ) باشه که مبادله جرمی نداره و جرم کنترل حساب میشه ولی اگه جریان جرمی داشته باشه مثل راکتورهای جاری(پیوسته) مثل plug جریان جرمی هم داشته باشه حجم کنترل محسوب میشه

البته به نظر من راکتورهای هسته ای batch هستن چون اول بارگیری میشن بعد انجام واکنش بعدش هم تخلیه

پس می تونی بگی راکتورهای هسته ای جرم کنترل محسوب میشن.

امیدوارم منظورمو رسونده باشم

خدا کنه اشتباه نگفته باشم

شرمنده قد سوادم توضیح دادم

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بر مهندسین شیمی عزیز
ببخشید من اینجا مهمونم :redface: یه سوال دارم نمیدونم میتونم اینجا جوابمو بگیرم یا نه؟ توی تالار خورمون که چیزی عایدمون نشد. البته خوب یه جورایی شاید سوالم بیشتر مربوط به بچه های م. شیمی باشه! شاید

اول بگید ببینم کسی هست در مورد طراحی وسل ها (vessel) کار کرده باشه و اطلاعاتی داشته باشه. تا سوالمو بپرسم
لطفا اگه کسی هست حتما کمک کنه

دوست من سوالتونو بپرسید اگه کسی بلد باشه حتما کمک می کنه چون بچه های این تالار بهترین مهندسان این باشگان که هیچ وقت علمشونو از دیگران دریغ نمی کنن

بپرسید دوستانی هستن که طاحی کار کردن اگه بیان حتما جوابتونو می دن

m*sh

عضو جدید
یه سوال!می توان با داشتن فشاربخاردر ریبویلر و سایز لوله ورودی بخاردبی بخاررا محاسبه کرد؟

یه سوال!می توان با داشتن فشاربخاردر ریبویلر و سایز لوله ورودی بخاردبی بخاررا محاسبه کرد؟

بالا