مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
من اصفهان هستم دقیقا منظور شما را متوجه نشدم این کودهای آلی فرقشون با شیمیایی چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟فقط برای محیط زیست بهتره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سلام
خوب اصولا فرق کود های شیمیایی و کود های آلی که زیاده و در چند جمله جا نمیشه.دیدم که شما مهندس برق هستید پس خیلی مختصر عرض میکنم که کودهای شمیایی فقط دارای عناصر شیمیایی هستند و تنها همون عناصری رو در اختیار گیاه میزارن که روی پاکت قید شده.گاهی ممکنه که مصرف بیش از اندازه و یا نا مناسب این کود ها باعث عوارض جانبی و یا مسمومیت های مختلف و یا حتی باعث از بین بردن گیاه باشه. در مورد میوه جات و سبزی جات هم ممکنه که باعث تجمع بیش از اندازه مجاز در بخش های خوراکی بشه.و یا خیلی موارد دیگه. در ضمن اینکه این کود ها ممکنه که باعث آلودگی های زیست محیطی و آلودگی آبهای زیر زمینی هم بشه.البته باید توجه داشت که گاهی برای برطرف کردن نیاز اضطراری و اورژانسی اصلا لازمه که از کود شیمیای استفاده بشه. در تمام این موارد ، توجه داشته باشید که هیچگونه تاثیرمثبت یا عملکردمثبتی بر روی بافت خاک و بهبود یا اصلاح اون ندارن.
در حالیکه کود های آلی ضمن اینکه بصورت اتوماتیک بافت خاک و پ هاش خاک رو اصلاح میکنند،- معمولا -تمام عناصر مورد نیاز گیاه رو هم در اختیار قرار میدن.این قابلیت رو هم دارن که عناصر رو بمرور و کم کم آزاد کنند و در نتیجه مسئله ی افزایش ناگهانی مواد و مسمومیت هم مرتفع میشه. حالا اینکه کود های ارگانیک غنی شده که دیگه فبه المراد!
درمورد اون کود های میکرو مایع و تقویتی هم که دوستمون بهش اشاره کردند درسته و ایشون درست میگن. در حال حاضر کود هایی بسیار اختصاصی برای انواع مختلف گیاهان تهیه و بفروش میرسه. مثلا برای کاکتوس ها یا اختصاصا برای گلوکسینیا یا رز ها و یا .... که این خودش بحث جدایی هست. اما معنیش این نیست که میتونه جای کود های ارگانیک رو بگیره. در واقع این کود ها برای استفاده های خاص برای گیاهان خاص -و اغلب- برای مقیاس های کوچک هستند.فرض کنیم که شما چند تا گلدان بوکسوس یا هر گیاه دیگه ای دارید که دوست دارید که رشدش شتاب دار شه یا مثلا ترغیب به گلدهی بشه. طبیعیه که از کود های اختصاصی که برای این کار ساخته شده باید استفاده کنید. عین کود هایی که دوستمون اشاره کردند.
بهر حال همونجور که گفتم این بحث اصلا در چند خط قابل توضیح نیست و فقط محض اینکه کمی مسئله رو روشن کرده باشم اینا رو عرض کردم. امید وارم تونسته باشم خوب توضیح بدم
موفق باشید
امین رخ

nargessss

عضو جدید
با سلام من یک گلدون ساق عروس خریدم ک 5 - 6 تا پا جوش داره میخوام اینها رو جدا کنم و در گلدون جدا بکارم اما نمیدونم به چه طریقی این کار رو انجام بدم و کدوم پا جوش رو جدا کنم که بگیره آیا هر پاجوش با هر اندازه ای رو میشه جدا کرد و گیاه جدید تولید کرد ؟
ممنون میشم که راهنماییم کنید

amin_rogh

کاربر ممتاز
با سلام من یک گلدون ساق عروس خریدم ک 5 - 6 تا پا جوش داره میخوام اینها رو جدا کنم و در گلدون جدا بکارم اما نمیدونم به چه طریقی این کار رو انجام بدم و کدوم پا جوش رو جدا کنم که بگیره آیا هر پاجوش با هر اندازه ای رو میشه جدا کرد و گیاه جدید تولید کرد ؟
ممنون میشم که راهنماییم کنید
سلام
اگه منظورتون از ساق عروس همون کراسولا هست،بله.شما میتونین هر پاجوش رو در هر اندازه ای که باشه جدا کنید و یک گیاه تازه داشته باشید. البته بهتره که طول ساقه ی هر کدام از گیاهان کوچک به اندازه ای باشه که بتونه استحکام گیاه و ریشه زایی رو تامین و تسهیل کنه.اما بهتره این کار رو در بهار و تابستان انجام بدین نه الان.
موفق باشید
امین رخ

MehrAn.ButterFly

عضو جدید
با سلام
دوستان عزیز کسی میتونه به طور کامل برام توضیح بده که منظور از آمار بلند مدت و آمار کوتاه مدت بارندگی چیه؟

زهره جان این امار بلند مدت که میگن امار چند ساله ای رو شامل میشه که میخوان طبق اون امار دوره بازگشتی از سازه رو در اینده در مقابلش یا محکم سازی کنن یا پیش بینی کنن که تقریبا از امار ده سال به بالا رو شامل میشه ولی امار کوتاه مدت معمولا به امار یک یا کمتر از یک سال مربوط میشه مثله امار ماهانه
البته بهتره دقیق تر در این مورد تحقیق کنی چون احتمالن کاملا درست نباشه گفته من
امیدوارم تونسته باشم بهت کمکی کرده باشم

Sorin Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
ورمی کمپوست اگه به تنهایی برای گل ناز یخی مصرف بشه، ریشه رو میسوزونه؟

water.87

کاربر بیش فعال
سلام
میشه چندتا نرم افزار کاربردی در طراحی ساختمانهای انتقال اب رو برام معرفی کنین؟؟

nargessss

عضو جدید
Photo1272.jpgممنون از پاسختون اما منظورم از ساق عروس این گل بود ک به فکر میکنم به آن اشوریا هم میگن
در ضمن من در بندرعباس زندگی میکنم که دمای هوا از 14 تا 28 درجه هست و میخواستم بپرسم که تو این دمای هوا عمل ریشه دهی به خوبی انجام میشه یا نه ؟

MehrAn.ButterFly

عضو جدید
سلام
میشه چندتا نرم افزار کاربردی در طراحی ساختمانهای انتقال اب رو برام معرفی کنین؟؟

دوست عزیز ساختمان نه سازه ها البته ببخشید که ایراد گرفتم
در ضمن سازه های انتقال آب بسیار وسیع هستش بهتره کمی محدودترش کنی و دقیقا زمینه کاریشو مشخص کنی که دوستان بتونن بهت کمک بکنن

8707573

عضو جدید
:smile:سلام من برا درس پرو‍‍ژه به مطلب راجع به ريز مغذي ها نياز دارم و يه سري اطلاعات كه چي باعث رنگ پذيري ميوه ها ميشه كمك كنين ممنون ميشم.

8707573

عضو جدید
سلام شديدا نياز به مطلب راجع به ريز مغذي هاي موجود در خاك و عوامل رنگ پذيري ميوه ها دارم لطفا كمك كنين

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام شديدا نياز به مطلب راجع به ريز مغذي هاي موجود در خاك و عوامل رنگ پذيري ميوه ها دارم لطفا كمك كنين

دوست عزيز راستش من نميدونم شما دنبال چه نوع مطلبي هستيد فقط همينقدر ميدونم كه ريزمغذي هايي مثل نیترو‍‍‍‍‍ژن آلی، اسید آمینه، منگنز، آهن، منیزیم، روی و سایر ریزمغذی ها كه عموما در محتويات بعضي از كودهاي شيميايي هست باعث رنگ پذيري بهتر در ميوه ها و سرعت جوانه زني و اندازه بهتر در ميوه ها ميشه...
ببخشيد اگه نميتونم كمك چنداني باشم.

آخرین ویرایش:

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام

گلوکسینیا که می گفتم همینه از قسمتی که فلش آبی هست یه ساقه اومده بود بالا اون کامل خشک شده از قسمت بنفش هم داره کم کم خشک می شه از حالتش هم معلومه امروز دیدم اصلا ً دیگه نمی تونه صاف بمونه حالت پژمرده پیدا کرده
:cry:
مشاهده پیوست 74956

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=74956

فكرميكنم ديگه بايد بچه هاي گياهپزشكي به كمكت بيان عزيزم....

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=74956

فكرميكنم ديگه بايد بچه هاي گياهپزشكي به كمكت بيان عزيزم....

فکر میکنم دیگه کارش از بچه های گیاهپزشکی گذشته، حسابش با حضرت عزرائیه! اینی که من میبینم رفتنیه... الفــــــــــاتحه

گلابتون

مدیر بازنشسته
یکی از گلوکسینیاهای منم از بین رفت :cry:
البته از اول که خریده بودمش رنجور و نحیف بود، برگاش کوچیک و کمرنگ بودن
بعد چندماه که گلدونشو عوض کردم کم کم پژمرد و از ساقه پوسید و خشک شد و مرد!!
فقط تونستم چندتا از برگاشو نجات بدم و قلمه بزنم ولی از اونجایی که تا حالا در اینکار به سرانجام نرسیدم نمیدونم میمونن یا اینام مثل بوته اصلی میمرن
امیدوارم حال گلت خوب بشه و نمیره

خوب احتمال زياد خاك بيمار بوده

مطمئنا اگه رو همون خاك برگهاشو بكاري به نتيجه نميرسي

آره عزيز محمدرضا راست ميگه اگه خاكت مشكل داشته باشه به علت همون حساسيت شديدي كه گفتم كاشت مجددشون جواب نميده...
به احتمال زياد گياهت كمبود آهن هم داشته...
اميدوارم از برگهات جواب بگيري و دوباره گلدونت رو نجات بدي.

گلابتون

مدیر بازنشسته
فکر میکنم دیگه کارش از بچه های گیاهپزشکی گذشته، حسابش با حضرت عزرائیه! اینی که من میبینم رفتنیه... الفــــــــــاتحه

وااااا رضا توروخدا اينقدر نااميدش نكن...فكركن ببين ميشه چيكارش كرد؟
خدا خيرت بده داداش...
من فكر ميكنم مشكل از ريشه اش باشه...احتمالا يه بيماري توي ريشه اش هست...چون سرشاخه ها خوبه فقط از پايين داره آسيب ميبينه.
ميگم اگه دست آخر راهي نداشت حداقل گياهت رو از ساقه جدا كن و دوباره ازش قلمه بگير حداقل همين كه هست از بين نره. هان؟؟؟

reyhaneh919

کاربر بیش فعال
یکی از حسن یوسف هام و چند تا از کاکتوس هام هم همین جوری از بین رفتن از پایین خشک شد اومد بالا:cry:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
من باشم همچین گلدونی رو با خاکش و گلش و گلدونش میندازم دور! هرچند ممکنه با قارچکش یا حتی حرارت بشه ضدعفونیش کرد اما بهتره دیگه استفاده نشه!

reyhaneh919

کاربر بیش فعال
وااااا رضا توروخدا اينقدر نااميدش نكن...فكركن ببين ميشه چيكارش كرد؟
خدا خيرت بده داداش...
من فكر ميكنم مشكل از ريشه اش باشه...احتمالا يه بيماري توي ريشه اش هست...چون سرشاخه ها خوبه فقط از پايين داره آسيب ميبينه.
ميگم اگه دست آخر راهي نداشت حداقل گياهت رو از ساقه جدا كن و دوباره ازش قلمه بگير حداقل همين كه هست از بين نره. هان؟؟؟

خب آخه اونام که تو عکسه دیگه پژمرده شده ولی خشک نشده اگه به نقطه ی پژمردگی دائم نرسیده باشه ممکنه بتونم قلمه بگیرم ولی تو چه خاکی بکارمش؟ همون شن و ماسه؟ خب ندارم. باید وسیله ای که می برم استریل باشه؟

**زهره**

عضو جدید
کاربر ممتاز
زهره جان این امار بلند مدت که میگن امار چند ساله ای رو شامل میشه که میخوان طبق اون امار دوره بازگشتی از سازه رو در اینده در مقابلش یا محکم سازی کنن یا پیش بینی کنن که تقریبا از امار ده سال به بالا رو شامل میشه ولی امار کوتاه مدت معمولا به امار یک یا کمتر از یک سال مربوط میشه مثله امار ماهانه
البته بهتره دقیق تر در این مورد تحقیق کنی چون احتمالن کاملا درست نباشه گفته من
امیدوارم تونسته باشم بهت کمکی کرده باشم

ممنون آقا مهران .لطف کردی.
منم فکر میکنم همینطور باشه.البته از این آمار فقط برای طراحی سازه استفاده نمیشه!
معمولا توی طراحی ها از متوسط بلند مدت ماهانه یا سالانه ی یک پارامتر مثل بارش استفاده می کنن.
بازم تشکر.

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون آقا مهران .لطف کردی.
منم فکر میکنم همینطور باشه.البته از این آمار فقط برای طراحی سازه استفاده نمیشه!
معمولا توی طراحی ها از متوسط بلند مدت ماهانه یا سالانه ی یک پارامتر مثل بارش استفاده می کنن.
بازم تشکر.
خب البته معمولا برای اینکه به یه عدد بهتر برسن از moving average استفاده میکنن

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز

خب منظورتون رو مشخص تر بگین تا بشه راهنمایی کرد
عنصر پتاسیم نقش بسیار مهمی در رنگ و طعم میوه داره

nargessss

عضو جدید
چرا کسی جواب من رو نمیده من چی کار کنم با ساق عروسم ؟ چه جوری تکثیرش کنم ؟DSC00806.jpg

گلابتون

مدیر بازنشسته
خب آخه اونام که تو عکسه دیگه پژمرده شده ولی خشک نشده اگه به نقطه ی پژمردگی دائم نرسیده باشه ممکنه بتونم قلمه بگیرم ولی تو چه خاکی بکارمش؟ همون شن و ماسه؟ خب ندارم. باید وسیله ای که می برم استریل باشه؟

خانومي من اين مبحث رو قبلا براي رضا كاملا و ريز به ريز توضيح داده بودم...( راستي خيلي وقته ازش بيخبريمااا جاش خاليه )
اينجا رو ببين عزيزم....اگه به دردت خورد كه چه بهتر اگه جاييش رو متوجه نشدي بگو تا دوباره برات بگم گلم.

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/62686-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%B4-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE-%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A8%D8%A7%D8%BA%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C/page213?p=3161796&highlight=#post3161796

amin_rogh

کاربر ممتاز
چرا کسی جواب من رو نمیده من چی کار کنم با ساق عروسم ؟ چه جوری تکثیرش کنم ؟مشاهده پیوست 76050

سلام دوست عزیز. منکه جوابتونو دادم. اشوریا هم از کراسولا ها هست.البته همونجور که عرض کردم در بهار یا تابستان این کار را بکنید نتیجه ی بهتری میگیرید. منظور تنها عامل درجه حرارت نیست. طول روز و دوره نوری هم موثر هست.ضمن اینکه کلا طبیعت گیاه این هست که در بهار و تابستان فعالیت بیشتری داره.
ساق عروستونو از ساق جدا کنین و توی یه گلدون جدید قلمه بزنین. ساقه و یا برگی که با خاک مرطوب در تماس باشه ریشه خواهد داد.البته توجه داشته باشید که علیرغم اینکه برگ هاهم ریشه تولید میکنند،ساقه ی جدید تولید نمیکنند و گیاه جدید بوجود نمی آورند و برای داشتن یک گیاه جدید حتما به یک پاجوش یا ساقه جوش که دارای ساقه باشد نیاز دارید.:smile:
امید وارم جوابتونو گرفته باشید
موفق باشید

گلابتون

مدیر بازنشسته
یکی از حسن یوسف هام و چند تا از کاکتوس هام هم همین جوری از بین رفتن از پایین خشک شد اومد بالا:cry:

اي واي چه خبره خونه شما....؟؟
ريحانه جون اين اتفاق به تازگي افتاده.؟؟
شومينه داريد؟؟ وسيله گرماييتون چيه خانومي؟

reyhaneh919

کاربر بیش فعال
اي واي چه خبره خونه شما....؟؟
ريحانه جون اين اتفاق به تازگي افتاده.؟؟
شومينه داريد؟؟ وسيله گرماييتون چيه خانومي؟

بله چند ماه پیش البته چند سال پیش هم چند تا کاکتوسم این جوری شده بود ولی از اون موقع اون جوری نشده بود تا چند ماه پیش. نه شومینه نداریم وسیله ی گرمایشی هم شوفاژه گلدون ها هم تقریبا ً نزدیکای شوفاژن و این که لوله از زیر اتاقم رد شده کف اتاقم گرمه . روزا خاموش می کنم که گرم نشه.

water.87

کاربر بیش فعال
واقعیتاینکه پروژه ای که برای این درس باید ارایه بدیم کار با یکی از نرم افزارای طراحی سازه است ...داده بدیم و خروجی بگیریم و طراحی کنیم
مشکل من اینه که اصلا نمی دونم داده ها رو هم از کجا باید بگیرم!!!1