سیستم مدیریت کیفیت ISO9001:2000

sima2009

عضو جدید
من فقط کتاب "فرآیند گرایی و استاندارد ISO 9004:2000 (راهنمای بهبود عملکرد)" ترجمه و تدوین: محمد رحمان زاده را می شناسم- چاپ سال 80
البته الان احتمالاً کتاب های بهتری در دسترس هستند که شما می توانید از طریق سرچ اینترنتی و سایتهایی مثل آدینه بوک و.... به آن دسترسی داشته باشید یا از منابعی مثل انتشارات جهاد دانشگاهی شهرتون تهیه نمایید(در صورت وجود)
برای مفاهیم، تعاریف و اصطلاحات از نسخه های قدیمی این استاندارد استفاده کنید ولی برای استقرار از نسخه ISO 9001:2008

sepideh125

عضو جدید
سلام
من به عنوان کاراموز میخوام سیستم iso رو پیاده کنم
میتونید کمکم کنید که چجوری و از کجا باید شروع کنم
فقط خواهش میکنم سریعتر راهنماییم کنید.
ممنون

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
من به عنوان کاراموز میخوام سیستم iso رو پیاده کنم
میتونید کمکم کنید که چجوری و از کجا باید شروع کنم
فقط خواهش میکنم سریعتر راهنماییم کنید.
ممنون

بهتر هست تاپیک جدیدی در قسمت مدیریت کیفیت باز کنید و در اونجا به صورت گروهی با دوستان همکاری کنید .

ram33

عضو جدید
هفت ابزار کنترل کیفیت

هفت ابزار کنترل کیفیت

بسیاري از داده هاي موجود در هر سازمان کمی و عددي هستند. در بسیاري از موارد این دادهاي از اندازه گیري متغییر هاي پیوسته مثل زمان، وزن، میزان فروش و نرخ تولید حاصل می شوند. از آنجا که عوامل زیادي روي داده ها تاثیر می گذارد، تغییر در اندازه داده هاي پیوسته امري اجتناب ناپذیراست. به عنوان مثال نرخ تولید همواره تغییر می کند، میزان بازدهی ماشین آلات تولیدي نوسان می نماید.بافت نگار تشکیل شده است از یک محور افقی که اعداد اندازه گیري شده در طبقه هاي مختلف در آن قرار دارند و همچنین یک محورعمودي که نشان دهنده فراوانی است. بافت نگار نوعی نمودار میله است که با کمک آن می توان تغییرات داده هاي پیوسته را تشریح نمود. در بافت نگار تعداد زیادي از داده ها در قالب خاصی طبقه بندي می شود تا بتوان آنها را ساده تر درك و تحلیل نمود. اشکال بافت نگار تقریباً نامحدود است. لیکن در اکثر موارد بافت نگارها به اشکال مشخص ظاهر می شوند و هر کدام از این اشکال داراي خصوصیاتیهستند که با استفاده از آنها می تواند رفتار فرآیند را تجزیه و تحلیل کرد

پیوست ها

• 37 7Tools for QC.zip
    163.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

gorb

عضو جدید
سلام من می خوام شناسنامه فرآیند و نقشه توالی فرآیند رو تهیه کنم یه چیزایی شروع کردم اما نمی دونم تا چه حد درسته اگه کمکم کنید ممنون می شم

• Like
واکنش ها: 1716

gorb

عضو جدید
سلام میتونید از فایل های زیر استفاده کنید.
فایل1
فایل2
فایل3
ممنونم .یک سوال می شه تو نقشه فرآیندها به جای اینکه کنترل کیفیت و تضمین نوشته بشه پایش و اندازه گیری مواد و محصول بزاریم؟تعمیر نگهداری با هم در نظر گرفته بشه؟ و کنترل محصول نامنطبق آورده نشه؟ یا چون از الزامات هست باید حتما در فرآیندها ذکر بشه؟ و یه چیز دیگه فرآیند کنترل کیفیت تو یکی از فایل ها پشتیبانی و یکی اصلی در نظر گرفته شده بهتره کدوم در نظر بگیرمش؟

آخرین ویرایش:
  • Like

1716

عضو جدید
ممنونم .یک سوال می شه تو نقشه فرآیندها به جای اینکه کنترل کیفیت و تضمین نوشته بشه پایش و اندازه گیری مواد و محصول بزاریم؟تعمیر نگهداری با هم در نظر گرفته بشه؟ و کنترل محصول نامنطبق آورده نشه؟ یا چون از الزامات هست باید حتما در فرآیندها ذکر بشه؟ و یه چیز دیگه فرآیند کنترل کیفیت تو یکی از فایل ها پشتیبانی و یکی اصلی در نظر گرفته شده بهتره کدوم در نظر بگیرمش؟

بنظرم میشه جای کنترل کیفیت و تضمین نوشته بشه پایش و اندازه گیری مواد و محصول (در واقع فکر میکنم فقط از لحاظ استفاده واژگان فرق داشته باشه)
نگهداری و تعمیرات رو هم میشه با هم در نظر گرفت،همونطور هم که میدونید بعضی از کارخونه ها بسته به نوع ساختار و اندازه شون بحث نت رو یا به یه نفر واگذار میکنند و بعضی جاها یه دپارتمان رو به این کار اختصاص میدن.
بودن کنترل محصول نامنطبق فکر کنم بهتر از نبودنش باشه(دقیقا نمیدونم)
اشتباه نکنید، در فرآیند پشتیبانی سوابق مربوط به کنترل کیفیت (فکر کنم بند4-2-4 باشه) بررسی میشه اما در فرآیند اصلی عمل کنترل کیفیت انجام میشه

• Like
واکنش ها: gorb

gorb

عضو جدید
این یک نمونه از شناسنامه فرآیند که نوشتم.تمامی فرآیندهارو به این صورت نوشتم اما نمی دونم فرآیند ممیزی داخلی و بازنگری رو چه طور می شه نوشت اگه کمکم کنید ممنون می شم.مشاهده پیوست Desktop.rar

1716

عضو جدید
این یک نمونه از شناسنامه فرآیند که نوشتم.تمامی فرآیندهارو به این صورت نوشتم اما نمی دونم فرآیند ممیزی داخلی و بازنگری رو چه طور می شه نوشت اگه کمکم کنید ممنون می شم.مشاهده پیوست 101161
الان ایده ای به ذهنم نمیرسه اما میتونیداز این فایل که یه نمونه از شناسه فرآیند (واحد نت) هست استفاده کنید.
در مورد فرایند ممیزی داخلی و بازنگری هم میتونید از این فایل استفاده کنید

• Like

gorb

عضو جدید
منم برای نت این فایلو تکمیل کردم که فرآیند بهبود مستمرو جزوش نزاشتم یعنی اشتباهه؟

پیوست ها

• C31E~1.rar
    13.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Like

gorb

عضو جدید
فایلی که برای ممیزی داخلی گذاشتید اهداف کیفی مشخص شدست متوجه نمی شم چه طور باید استفاده کنم ازش؟ ممنون

• Like

1716

عضو جدید
منم برای نت این فایلو تکمیل کردم که فرآیند بهبود مستمرو جزوش نزاشتم یعنی اشتباهه؟

اشتباه نیست...
اما یه سوال، هدف از اجرای ایزو 9001 چیه؟
بهبود مستمر جزو اهداف اجرای سیستم مدیریت کیفیته
بند 4.1 الزامات عمومی (ایجاد و اجرا و بهبود مستمر ....)
درسته؟

• Like

gorb

عضو جدید
درسته جزو اهداف ایزو هست اما به نظر من خود ایزو که داره از چرخه دمینگ پیروی می کنه ناخودآگاه به این سمت کشیده می شه وقتی داریم ممیزی انجام می دیم یعنی اشکلاتو متوجه می شیم پس به دنبالش اصلاحاتو بازنگری هایی داریم که اینا باعث بهبود می شن .درسته؟

1716

عضو جدید
حرف شما کاملا درست. اما باید تقریبا برای هرچیزی مستند سازی کرد.
بند4.2.3 کنترل سوابق :سوابق باید ایجاد گردد برای
فراهم اوردن شواهد انطباق با الزامات
شواهد عینی اجرای موثر سیستم مدیریت کیفیت

نمیدونم شاید من دارم زیاد سخت میگیرم

• Like

acia

عضو جدید
با سلام و ممنون بابت مدل لاکپشتی.....من نیاز به کمک دارم و ممنون میشم اگه کمکم کنید...
رشته من صنایع نیست ولی الان به عنوان کارشناس آموزش دارم در شرکتی فعالیت می کنم....
می خواستم بدونم امکان داره که فرایند آموزش که در ایزو 10015 ذکر شده رو به صورت فرایند لاکپشتی برای من ترسیم کنید یا من رو به سایت خاصی راهنمایی کنید...
با تشکر.

1716

عضو جدید
با سلام و ممنون بابت مدل لاکپشتی.....من نیاز به کمک دارم و ممنون میشم اگه کمکم کنید...
رشته من صنایع نیست ولی الان به عنوان کارشناس آموزش دارم در شرکتی فعالیت می کنم....
می خواستم بدونم امکان داره که فرایند آموزش که در ایزو 10015 ذکر شده رو به صورت فرایند لاکپشتی برای من ترسیم کنید یا من رو به سایت خاصی راهنمایی کنید...
با تشکر.

اول سلام
دوم کاش سوال خودتون رو اینجا مطرح می کردید که افراد بیشتری سوالتون رو ببینن
من آشنایی به این ایزو ندارم اما فکر کنم سایتای زیر بد نباشن
مدیریت آموزشی
بسهان
مدیریت

• Like

aragoor

عضو جدید
سلام خدمت همه مهندسین عزیز
من 4 تا سوال داشتم می خواستم برای پاسخ به آنها منو راهنمایی کنید یا جوابه کامل بزارین

1- يك گزارش از استقرار ايزو 9001 در يك شركت ايراني يا خارجي كه در آن به موفقيت هاي حاصله و انتقاد هاي آن تجربه اشاره كرده باشد؟

2- براي استقرار سيستم مديريت كيفيت مبتني بر ايزو 9001 بايديك طرح كيفيت (QUALITY PLAN ) تهيه نمود. چه مواردي را در آن مي نويسند. يك نمونه واقعي ارايه كنيد.

3- استاندارد ايزو9004 به عنوان گام تكميلي پس از ايزو9001 و براي ارتقا سطح سيستم مديريت كيفيت شركتها محسوب مي شود.چه تفاوتي در زمينه موارد ذيل بين اين دو استاندارد وجود دارد؟
3-1 ميريت منابع سازمان
3-2 پايش،اندازه گيري و تجزيه وتحليل داده ها

4- يك نمونه كنترل كيفيت واقعي با كمك R ،X ̅ و يك نمونه واقعي براي كنترل چارت C تهيه و تحليل نماييد.

5-اگر يك سازمان در سال 1385 سيستم مديريت كيفيت بر اساس ايزو 9001 مستقر كرده باشد و بخواهددر جهت TQM حركت كند،يك برنامه اجرايي كلي با توجه به موارد TQM ارايه كنيد.

abdolmaleki

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان و مهندسان محترم
اگر کسی فایل کنترل پروژه استقرار پروژه iso 9001:2008 را دارد.برای من بفرستد.
متشکرم