راهنمایی در زمینه پردازش تصویر با متلب

ar.noorian

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

این تاپیک را زدم تا کسانی که در زمینه پردازش تصویر با متلب کار کرده اند این جا

اعلام امادگی کنند تا از حضورشان استفاده کنیم
.

موفق باشید:gol:

negin17h

مدیر تالارهای مهندسی کامپیوتر و رباتیکمتخصص #C
مدیر تالار
چه تاپيک خوبی مهندس. منم یه چيزایی بلدم :)

ar.noorian

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
توی این مدت داشتم به این فکر میکردم که در مورد پردازش تصویر کار را از کجا شروع کنیم.
پیشنهاد من اینه که ابتدا بر اساس کتب پردازش تصویر گنزالز که یک جلد آن تقریبا بعضی از کدهای مورد نیاز متلب را دارا میباشد،
پیش برویم و در مورد هر بحث مثال ها و کدها و حتی پروژه هایی ارائه بشه.
همچنین در مورد هر بحث هر کدام از دوستان نظر یا پیشنهادی داره مطرح کنه تا بتونیم بحث را بهتر پیش ببریم
نظر شما چیه ؟
:gol:

shadii

عضو جدید
سلام بچه ها
من یه برنامه میخوام بنویسم که مربع و دایره رو تشخیص بده راهنماییم کنید
عکسها اسکن شده و سیاه سفید ان

negin17h

مدیر تالار
سلام بچه ها
من یه برنامه میخوام بنویسم که مربع و دایره رو تشخیص بده راهنماییم کنید
عکسها اسکن شده و سیاه سفید ان

از روش تعیین پیرامون هاف با تنظیم پارامترهاش میتوانید. البته نمیدونم به درد کار شما میخوره یا نه.

aliturk

عضو جدید
سلام دوستان عزیز خوب هستین یه زحمتی داشتم هر چه قدر هم کم کمک کنین ولی باز راهنماییم کنین خیلی نیاز دارم وقتی این تاپیک دیدم خوشحال شدم ..
من رشتم الکترونیکه
مشکلم اینه
فرض کنیم ما یه عکسی داریم برای مثال رزولیشنش 100*100 هست یعنی هر ردیف افقی و عمودی از 100 پیکسل تشکیل شده و این عکس سیاه و سفیده
من یه نرم افزار میخوام که مختصات هر یک از پیکسل هارو شناسایی کنه و رنگ شو هم به کد رنگی تبدیل کنه مثلا سفید کد 0 سیاه 1
میخوام تو خروجی اینو به من بده مثلا تو مختاصات X=2 .Y=3 با کد رنگی 1
به اعبارتی تو یه عکس سیاه سفید مختصات هر پیکسل با رنگش به صورت کد به من بده

ممنون میشم اگه راهنمایم کنین

آخرین ویرایش:

capitanfahime

عضو جدید
problem

problem

سلام دوستان
میشه در مورد پردازش تصویر در متلب راهنماییم کنید اگه بعد از مشخص کردن لبه های یک شکل در یک تصویر بخوایم توی شکل رو پر کنیم از چه دستوری باید استفاده کنیم؟ مثلا همین تصویر معروف دونه های برنج که توی خود متلب هست چطور میشه اینکارو براش انجام داد؟ من از توابعی مثل floodfill استفاده کردم ولی همش براش خطا میده! در واقع اصل کار من پرکردن چندتا مستطیل و شکل های نامشخص توی یک تصویره...
ممنون میشم اگه زودتر کمکم کنید.

negin17h

مدیر تالار
سلام دوستان
میشه در مورد پردازش تصویر در متلب راهنماییم کنید اگه بعد از مشخص کردن لبه های یک شکل در یک تصویر بخوایم توی شکل رو پر کنیم از چه دستوری باید استفاده کنیم؟ مثلا همین تصویر معروف دونه های برنج که توی خود متلب هست چطور میشه اینکارو براش انجام داد؟ من از توابعی مثل floodfill استفاده کردم ولی همش براش خطا میده! در واقع اصل کار من پرکردن چندتا مستطیل و شکل های نامشخص توی یک تصویره...
ممنون میشم اگه زودتر کمکم کنید.

از دستور imfill با کمی کدنویسی فکر کنم بتونید استفاده کنید :gol:

تو گوگل سرچ کنید : fill an image in matlab

capitanfahime

عضو جدید
.

.

ممنون از راهنماییتون خیلی کمکم کرد..
فقط یه سوال دیگه میشه توی متلب مختصات نقطه شروع یک خط رو مشخص کرد؟ دستوری هست؟
متشکرم

negin17h

مدیر تالار
ممنون از راهنماییتون خیلی کمکم کرد..
فقط یه سوال دیگه میشه توی متلب مختصات نقطه شروع یک خط رو مشخص کرد؟ دستوری هست؟
متشکرم

راستش نمیدونم اما از اونجایی که همه چیز با ماتریس ها تعریف میشه، فکر کنم با ماتریسش بتونی پیداش کنی :gol:

donyaaa10

عضو جدید
تابع بدست آوردن اطلاعات رنگی یک پیکسل

تابع بدست آوردن اطلاعات رنگی یک پیکسل

با سلام
من می خوام تو یه عکس که آبی یه searchانجام بدم و بیشترین وکمترین مقدار luminance,hue,saturation را بدست بیارم ولی اصلا نمیدونم چه جوری باید اطلاعات یه پیکسل و بدست بیارم .در ضمن از نرم افزار متلب استفاده می کنم .
لطفااگه کسی اطلاعاتی در این زمینه داره کمکی کنه ممنون میشم

negin17h

مدیر تالار
با سلام
من می خوام تو یه عکس که آبی یه searchانجام بدم و بیشترین وکمترین مقدار luminance,hue,saturation را بدست بیارم ولی اصلا نمیدونم چه جوری باید اطلاعات یه پیکسل و بدست بیارم .در ضمن از نرم افزار متلب استفاده می کنم .
لطفااگه کسی اطلاعاتی در این زمینه داره کمکی کنه ممنون میشم

وقتی تصویری با استفاده از دستور imread خوانده می شود، تصویر به صورت ماتریسی ذخیره میشه و اگر تصویر رنگی باشه ماتریس 3 بعدی است با عمق 3 که در هر عمق اطلاعات یک رنگ است :gol:

donyaaa10

عضو جدید
وقتی تصویری با استفاده از دستور imread خوانده می شود، تصویر به صورت ماتریسی ذخیره میشه و اگر تصویر رنگی باشه ماتریس 3 بعدی است با عمق 3 که در هر عمق اطلاعات یک رنگ است :gol:

ممنون از راهنماییتون :gol:

عذر می خوام ولی این گفته شما رو می دونم ولی این سوال من مربوط می شه به یه قسمت از مکان یابی پلاک ماشین که در یکی از الگوریتم ها از عکس رنگی برای مکان یابی پلاک استفاده میشه که باید قسمت آبی سمت چپ ماشین وپیدا کنم حالا من جداگانه یه قسمت از رنگ آبی پلاک را برش دادم تا بتونم رنگ واقعی که با ماکسیمم و مینمم luminance ,hue,saturation مشخص میشه رو پیدا کنم در ضمن اول عکس و از rgb به فضای رنگی دیگه مثل hsl بردم.

حالا می خوام با دستوری تو متلب این دستور ماکسیمم و مینمم luminance ,hue,saturation رو پیدا کنم .ولی دستورشو نمدونم:(

nghngh

عضو جدید
در خواست كمك پردازش تصوير

در خواست كمك پردازش تصوير

سلام دوستان
اگه ميشه لطف كنيد تو موارد زير منو راهنمايي كنيد.نحوه پياده سازي تو متلب رو ميخوام(منظورم كدشونه)
ف ي ل ت رمتوسط گير هندسي
ف ي ل ت رينگ حداقل مربعات مقيد
دي كانولوشن كور
ف ي ل ت رينگ وينر
بازيابي غير خطي با الگوريتم تكراري