آنهایی که رفته اند... آنهایی که مانده اند...

samira.bas

عضو جدید
کاربر ممتاز
آنهايي که (از ايران) رفته اند، ايميلشان را در حسرت ِ نامه از آنهايي که مانده اند باز مي کنند و از اينکه هيچ نامه اي ندارند کلافه مي شوند.​

آنهايي که (در ايران) مانده اند هر روز ايميلشان را چک مي کنند و از اينکه نامه اي از آنهايي که رفته اند ندارند، کفرشان در ميايد .

آنها که رفته اند همانطور که دارند يک غذاي فوری درست مي کنند تا تنهايي بخورند، در این خیالند که آنهايي که مانده اند الان دارند دور هم دیزی یا قورمه سبزي با برنج زعفراني مي خورند و جمعشان جمع است .

آنها که مانده اند، همانطور که دارند يک غذاي سر دستي می پزند، تجسم مي کنند آنها که رفته اند الان با دوستان جديدشان گل مي گويند و گل ميشنوند و از ان غذاهايي مي خورند که توي کتاب هاي آشپزي عکسش هست.

آنها که رفته اند، فکر مي کنند آنهايي که مانده اند دائم با هم به گردش میروند... دربند، لواسان، بام تهران و درکه و… و آنها را که آن گوشه دنيا تک افتاده اند، فراموش کرده اند.

آنها که مانده اند، تصور مي کنند آنها که رفته اند، هرشب به بار و ديسکو مي روند و خوش مي گذرانند و آنهایی را که توي اين جهنم گير افتاده اند فراموش کرده اند.

آنهايي که رفته اند دلشان لک زده بجای آن مشروب ها که چندان باب طبعشان نيست، يک چاي دم کرده سماوری حسابي بخورند.
[FONT=tahoma, sans-serif]
[/FONT]

آنهايي که مانده اند آرزو به دل شده اند که برای يکبار هم که شده بروند داخل مغازه اي و بی دغدغه و نگرانی، مشروب سفارش بدهند.

آنها که مانده اند بر این باورند که آنهايي که رفته اند دیگر حق اظهار نظر ندارند و فوري قلم برداشته و اسم شان را خط مي زنند.

آنها که رفته اند، با شوق و ذوق بيانيه امضا مي کنند و مي خواهند خودشان را به جريان سياسي کشوري که تويش نيستند، ملحق کنند.
[FONT=tahoma, sans-serif] [/FONT]
[FONT=tahoma, sans-serif] [/FONT]​

آنها که مانده اند در حسرت بي بي سي و صداي آمريکای بدون پارازيت، و اینترنت بدون ***** و رسانه های تماماً دولتی کلافه مي شوند.

آنها که رفته اند پاي اينترنت پر سرعت، دنبال فوتبال شبکه 3 با گزارش عادل يا سريالهاي داخلی و با کلام پارسي و فضاهایی ايراني هستند .
[/FONT]
[FONT=tahoma, sans-serif] آنها که مانده اند، در ذهنشان از آن طرف، مدينه فاضله مي سازند.[/FONT]​
[/FONT]​
[FONT=tahoma, sans-serif] آنها که رفته اند،به خاک گرفتن خاطراتشان در سرزمین مادری، حسرت میخورند.[/FONT]​
[/FONT]​
[FONT=tahoma, sans-serif] و بالاخره: آنهايي که مانده اند مي خواهند بروند... آنهايي که رفته اند مي خواهند بر گردند...[/FONT]​
[/FONT]​
[FONT=tahoma, sans-serif] اما... هم آنهايي که رفته اند و هم آنهايي که مانده اند در يک چيز مشترکند :[/FONT]​
احساس تنهايي...

منبع
[email]salijoon-groups@yahoogroups.com
[/EMAIL]

nafis...

مدیر بازنشسته
مطلب جالبی بود وعین حقیقت.....
اینجا ماندن رو ترجیح میدم.چون در نهایت میخوام 50 سال دیگه عمر کنم.دوست ندارم این 50سال تو غربت و تتهایی و دوری از خانواده سر بشه .همینجا کنار خانواده و دوستام آرامش بیشتری دارم.

lars_manson2002

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال اینجاس که اگه اونایی که رفتن خیلی بهشون بد میگذره خب پس چرا بر نمیگردن؟ بابا دارن اونجا کیف میکنن. من خودم هر وقت فامیلامون از اون ور آب میان میپرسم حاضری برگردی با قاطعیت میگه نه. همشون متفق القول میگن اونور زندگی کردن خیلی سخته اما همون سختی چون توش سیستم هست و همه چی منظم هست میارزه به این طرف. میگن اینجا جز فامیل هیچ چیزی واسه برگشتن نداره.

niki.unique

عضو جدید
سوال اینجاس که اگه اونایی که رفتن خیلی بهشون بد میگذره خب پس چرا بر نمیگردن؟ بابا دارن اونجا کیف میکنن. من خودم هر وقت فامیلامون از اون ور آب میان میپرسم حاضری برگردی با قاطعیت میگه نه. همشون متفق القول میگن اونور زندگی کردن خیلی سخته اما همون سختی چون توش سیستم هست و همه چی منظم هست میارزه به این طرف. میگن اینجا جز فامیل هیچ چیزی واسه برگشتن نداره.

موافقم...

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سمیرا جان مرسی واقعا خوب بود...
اما خیلی خوب میشه دوطرفو با هم داشته باشی...
مثل خیلیا...
در رفت و آمد باشی...
ولی جمله ی آخرت حقیقت محض بود...
آدما هر جا باشن با هرکسی...
بازم تنهان....

samira.bas

عضو جدید
کاربر ممتاز
مطلب جالبی بود وعین حقیقت.....
اینجا ماندن رو ترجیح میدم.چون در نهایت میخوام 50 سال دیگه عمر کنم.دوست ندارم این 50سال تو غربت و تتهایی و دوری از خانواده سر بشه .همینجا کنار خانواده و دوستام آرامش بیشتری دارم.

همش هم شاید غربت و تنهایی نباشه...ممکنه اونجا کیفیت زندگیت خیلی بالاتر باشه.

دليلي براي موندن دائمي اونجا ندارم
اينجا احساس تنهايي نميكنم..........
بيشتر اهدافم همينجا قابل دستيابي هستن.......

فکر نمی کنی اونجا بیشتر می تونی پیشرفت کنی؟

samira.bas

عضو جدید
کاربر ممتاز

پس اونجام سختی هایی داره...ولی چه چیزهایی بیشتر باعث میشه که کسانی که خارج از کشور زندگی می کنن تمایل داشته باشن همونجا بمونن واسه همیشه ؟ تفاوت ها کجاست به نظرتون ؟

seabride

عضو جدید
کاربر ممتاز
همش هم شاید غربت و تنهایی نباشه...ممکنه اونجا کیفیت زندگیت خیلی بالاتر باشه.

فکر نمی کنی اونجا بیشتر می تونی پیشرفت کنی؟
درسته خب از نظر علم جا برا پيشرفت زياده اونجا
اما دوست دارم همينجا بمونمو پيشرفت كنم
دوست دارم ترقيم تو كشوره خودم باشه اگه قراره باعث افتخار بشم برا كشور خودم باشه
تا همينجا اين كشور الكي سرپا نمونده.....با همه مشكلات و سختي ها كه اينجا هست..ميمونم و سعي ميكنم تو ساختنو پيشرفتش سهمي داشته باشم
جملاتم آرماني هست ولي جزوي از اهدافم

ghazal1991

مدیر تالار مدیریت
مدیر تالار

دقیقا...تنها چیزی که میتونه دلیلی برای برگشت باشه، خانواده است .
اگه بد میگذره چرا نمیان خب؟

asirebaran

عضو جدید
پس اونجام سختی هایی داره...ولی چه چیزهایی بیشتر باعث میشه که کسانی که خارج از کشور زندگی می کنن تمایل داشته باشن همونجا بمونن واسه همیشه ؟ تفاوت ها کجاست به نظرتون ؟
سلام.
تازه واردم عذر ميخوام كه نظر ميدم.با رفتنتون داريد ما تازه واردي ها رو نا اميد ميكنيد.شما مطمئنيد كه از ته قلب راضي هستن يا چاره اي جز راضي بودن به خاطر غرور و ... ندارن؟شايدم عقايدشون با عقايد اين كشور سازگار نيست؟!!!سخته شونه اينجا باشن! مخالف رفتن نيستم هرجا علم باشه بايد بري دنبالش ولي يه آدم كه نميتونه همه ي علوم دنيارو به دست بياره.بايد به بر گشتن هم فكر كرد.پس روح چي ميشه. خانواده و وطن و ... چي ميشه.يعني آدم از سرمايه هاي نصف عمرش بگذره؟هميشه تو همه چي افراط هست.چرا كلا بريم و برنگرديم؟.كسي مخالف رفتن و برنگشتن نيست.اول بايد بدونيم دقيق بدونيم از خودمون از دنيا از خانواده و از رفتن و موندن و برنگشتن چي ميخوايم.بحث اينه كه فقط چون ديگران رفتن و ميگن اونجا بهتره ما هم بريم؟اين كه ميشه تقليد كوركورانه.اين دليل رفتن نيست.بهانه اي براي نبودنه.چرا نباشيد و آباد نكنيد،بريدو جا خالي بديد؟!
يه مثل قديمي تو ديار ما ميگه: نديده ارمون.ديده پشيمون.اميدوارم غلط املايي نداشته باشم!
خودتون ميگيد چه چيزهايي بیشتر باعث میشه که کسانی که خارج از کشور زندگی می کنن تمایل داشته باشن همونجا بمونن.مگه همه يه خواسته دارن يه جور فكر ميكنن.شما مطمئني كه چيزايي كه اونا ميخوان همون چيزيه كه شما ميخوايد؟چرا از اونايي كه رفتن و برگشتن سوال نميكنيد؟ چرا از خانم آلماني كه اومده، از كشورش نمي پرسيد؟مطمئن باشيد كه دروغ نميشنويد.نه صرف اين كه ديگران ميگن دليل پيشرفت بقيه نميشه.خيلي ها هم رفتن و برگشتن وبا موندن مخالفن.چرا از اونا نميپرسيد؟اگه قصد پيشرفت داريد بايد مطمئن بشيد كه پيشرفت در رفتنه!اون موقع ديگه بحثي نيست.ببخشيد كه خيلي حرف زدم درد دل زياد داشتم.
هرجا هستيد موفق و مويد و شاد و سر زنده و سر بلند و پيروز و ايراني باشيد.

arch.mi

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینجا موندن یه سری مشکلات داره و اونجا رفتنم خالی از مشکل نیست.ولی من ترجیح میدم فقط واسه تحصیل برم و مطمئنن اینجا دلبستگی هایی دارم که واسه خاطر اونام که شده برمیگردم.