[تبادل نظــر] معرّفی کمیــکار و مسابقات آن و گزارشی از وضعيّت تيم های شركت كننده در دوره های پیشین

aliasadi8

عضو جدید
كپي پيست

كپي پيست

صفحات باتري
صفحه منفي Negative plates
صفحات منفي ( و مثبت ) از دو قسمت تشكيل ميشوند يكي ماده فعال آن صفحه و ديگري اسكلت اصلي .همانطور كه قبلا گفته شد جنس ماده فعال صفحات منفي در حالت شارژ كامل از سربPb ميباشد براي تهيه اين صفحا ت ( و صفحات مثبت ) ابتدا يك اسكلت فلزي مشبك تهيه ميكنند . جنس اين اسكلت معمولا از آلياژ سرب ميباشد كه براي افزايش مقاومت و سهولت در هنگام ريخته گري آن درصدي كلسيم و آنتيموان به آن اضافه مينمايند . شكل زير يك نوع اسكلت شبكه بندي شده را نشان ميدهد
براي نفوذ بهتر الكتروليت در صفحات منفي ( و مثبت ) بهتر است اين صفحات حالت اسفنجي داشته باشند. براي قرار دادن ماده فعال بين شبكه هاي اسكلت آنرا به صورت خمير تهيه كرده و از شبكه اسكلت عبور ميدهند سپس انرا در كوره ها مخصوص خشك مينمايند. رنگ صفحات منفي خاكستري و تعداد آن در هر خانه باتري يكي بيشتر از صفحات مثبت آن خانه ميباشد.

صفحات مثبتPositive plates
جنس ماده فعال صفحات مثبت در زمان شارژ كامل ، دي اكسيد سرب ( پر اكسيد سرب ) Pbo2 ميباشد كه اين صفحات به رنگ قهوه اي سوخته يا قهوه اي مايل به قرمز ميباشند . هر صفحه مثبت بين دو صفحه منفي قرار ميگيرد بنابرين تعداد آنها يكي كمتر ار تعداد صفحات منفي در آن خانه ميباشند . به همين دليل ميزان مصرف شدن صفحات مثبت بيشتر از صفحات منفي ميباشد و همچنين ميزان ريزش اين صفحات .به همين دليل براي جلوگيري از خوردگي سريع صفحات مثبت ، امروزه اين صفحات در لفافه از نوعي عايق قرار داده ميشوند . مطابق شكل زير

توجه : در گذشته هنگامي كه مصرف كننده باتري را خريداري ميكرد لازم بود قبل از استفاده روي خودرو آنرا به دستگاه شارژ متصل كرده تا شارژ شود . امروزه با تغيير در نحوه ساخت صفحات مثبت و منفي ديگر به شارژ اوليه احتياج نيست ( رجوع كنيد به مشخصات روي پوسته باتري ) به اين ترتيب كه امروزه جنس صفحات مثبت و منفي هر دو از اكسيد سرب Pbo ميباشند . در كارخانه پس از تكميل فرايند ساخت ، الكتروليت به باتري افزوده شده سيس آنرا زير دستگاه شارژ قرار ميدهند كه پس از شارژ كامل جنس صفحات به همان سرب و دياكسيد سرب تبديل ميشود. مجددا الكتروليت را خالي كرده و بعد با اب خانه ها ر ا پر ميكنند( شستشو ميدند ) و در نهايت آب را نيز خالي كرده باتري را به صورت خشك در انبار نگه داري ميكنند . به اين ترتيب ميتوان باتري ها را بين 12 تا 18 ماه نگهداري كرد بدون اينكه احتباج به شارژ دوباره داشته باشند.

صفحات عايقSeparator plates
با توجه به تعداد صفحات مثبت و منفي موجود در هر خانه باتري ، فاصله بين صفحات بسيار كم ميباشد بنابراين احتمال برخورد صفحات به يكديگر زياد ميشود . اگر يك صفحه مثبت و منفي به هم برخورد كنند آن دو صفحه از سيكل توليد جريان خارج ميشوند و در نهايت باعث كاهش ولتاژ توليدي باتري ميگردند . براي جلوگيري از اين اتفاق بين هر صفحه مثبت و منفي يك صفحه عايق قرار داده ميشود. بنابراين تعداد اين صفحات يكي كمتر از مجموع صفحات مثبت و منفي در آن خانه باتري ميباشد . جنس ابن صفحات از چوب ، كائوچو ، فايبر گلاس ، سلولز ، پشم شيشه ، صمغ ..... ميباشند اما رايجترين آنها P.V.C (پلي كلريد ونيل ) است. صفحات عايق بايد داراي منافذي باشند تا الكتروليت بتواند از بين آن به راحتي عبور كند. علاوه براين يك طرف صفحه عايق داراي برجسته گيهاي عمودي ميباشد . اين برجستگي ها باعث هدايت ماده فعال جدا شده ازصفحات مثبت به كف باتري ميشود ( فعاليت اطراف صفحه مثبت بيشتر از صفخه منفي است) . شكل زير يك صفحه عايق را نشان ميدهد
نكته : اگر صفحات مثبت باتري داراي لفاف عايق باشد ديگر به صفحات عايق مجزا احتياجي نيست.

سلام سميرا خانم
ببخشید خیلی رک صحبت میکنم. به نظر شما خیلی خوب است که مطالب یک وبلاگ دیگر را عینا ( تکرار میکنم عینا) در قسمت پست هاي خود بیاورید ؟ تا زماني كه ما دانشجويان به كپي برداري از مقالات و ... ديگران پايان دهيم نبايد انتظار پيشرفت و ... رو داشته باشيم. کافی بود یک لینک در سايت قرار دهید یا حداقل در ابتدای مطلب ماخذ را ذکر میکردید . امیدوارم از این به بعد مطالب بیشتری در وبلاگتان بنویسید اما از خودتان
دوستان مي توانند اين مطالب را در صفحات ببينند :
http://www.chemecar.blogfa.com/post-9.aspx
http://www.chemecar.blogfa.com/post-8.aspx
http://www.chemecar.blogfa.com/post-7.aspx
http://www.chemecar.blogfa.com/post-6.aspx
http://www.chemecar.blogfa.com/post-3.aspx

www.chemecar.blogfa.com

M.AYDIN

عضو جدید
مسابقات کمیکار

مسابقات کمیکار

سلام
دوستان اگه اطلاعاتی در مورد مسابقات کمیکار دارن بگید تا بیشتر با این مسابقات آشنا شیم.

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
تاپیک زیاد داریم در مورد کمیکار.....یکیش اینه
معرفي و مسابقات كميكار و گزارشي از وضعيت تيم هاي شركت كننده در دوره ي قبلي
تو قسمت جزوه ها یا مقاله ها بودش اونجا هم یادمه یه تاپیک بودش......زحمت جست و جوش با خودت....
از نتایج امسالش هم که دو روز پیش تو کرمانشاه برگزار شد هنوز اطلاعی ندارم.....اگه چیزی پیدا کردم حتما قرار خواهم داد.

M.AYDIN

عضو جدید
تاپیک زیاد داریم در مورد کمیکار.....یکیش اینه

معرفي و مسابقات كميكار و گزارشي از وضعيت تيم هاي شركت كننده در دوره ي قبلي
تو قسمت جزوه ها یا مقاله ها بودش اونجا هم یادمه یه تاپیک بودش......زحمت جست و جوش با خودت....
از نتایج امسالش هم که دو روز پیش تو کرمانشاه برگزار شد هنوز اطلاعی ندارم.....اگه چیزی پیدا کردم حتما قرار خواهم داد.​
سلام مهندس جان
ازت خیلی ممنونم،نتیجه ی مسابقات هم که باید عرض کنم دانشگاه ما اول شد (دانشگاه صنعتی سهند)
ولی خواستم این تاپیک رو بزنم تا بچه هایی که علاقه مند هستن با این مسابقات آشنا بشن.
زمینه فعالیت برای دانشجویان کارشناسی مهندسی شیمی کمه،امیدوارم این تاپیک با کمک همه بچه ها انگیزه ای بشه برای فعالیت دانشجویان کارشناسی مهندسی شیمی.

davoodresalaty

عضو جدید
سلام در مورد نيرو محركه جت گاز در مسابقات كميكار يه سري اطلاعات ميخوام.اينكه جطور ميشه يه ماشين با اين نيرو محركه ساخت يا براي اين كار چه واكنشهايي وجود داره واسم ايميل كنيد davoodresalaty@yahoo.com :gol: مرسي

yareza2006

عضو جدید
سلام در مورد نيرو محركه جت گاز در مسابقات كميكار يه سري اطلاعات ميخوام.اينكه جطور ميشه يه ماشين با اين نيرو محركه ساخت يا براي اين كار چه واكنشهايي وجود داره واسم ايميل كنيد davoodresalaty@yahoo.com :gol: مرسي
این گونه ماشین ها چون واکنش آنها همراه با شعله و گاز شدید همراه است از رده خارج و در مسابقات حذف می شوند.دوم اینکه دقت این ماشن ها پایین است.

facedoostafshin

عضو جدید
سلام مهندس جان
ازت خیلی ممنونم،نتیجه ی مسابقات هم که باید عرض کنم دانشگاه ما اول شد (دانشگاه صنعتی سهند)
ولی خواستم این تاپیک رو بزنم تا بچه هایی که علاقه مند هستن با این مسابقات آشنا بشن.
زمینه فعالیت برای دانشجویان کارشناسی مهندسی شیمی کمه،امیدوارم این تاپیک با کمک همه بچه ها انگیزه ای بشه برای فعالیت دانشجویان کارشناسی مهندسی شیمی.
چراكمه ؟؟ به نظرمن م.شيمي خيلي جالبه ويكي از بيشترين سرگرمي ها تو اين رشته هست خيلي كارا ميشه كرد اصلا كار با hysysخودش يه سرگرميه مگه نه؟؟

sepiiid88

عضو جدید
برای آنان که در آینده میخواهند در این مسابقه شرکت کنند و آشنایی با این مسابقه ندارند مفید است :

مسابقه کمیکار که برای دومین بار در ایران برگزار شد، صحنه ی رقابت دانشجویان مهندسی شیمی در کنترل فرایند بود. در این مسابقه دانشجویان در قالب تیم های 3 تا 7 نفره ماشین های شیمیایی می سازند که نیروی محرکه آن ها از واکنش های شیمیایی تامین می شود. توضیحات بیشتر در مورد قوانین مسابقه و اهداف آن قبلا در همین سایت ذکر شده است.

قرار بود ساعت 7:30 صبح روز پنج شنبه تمام تیم ها در دانشگاه امیر کبیر باشند و ساعت 8 صبح مسابقه شروع شود. اما به علت نظم بیش از حد کمیته برگزاری، مسابقه ساعت 9 شروع شد. همانطور که میدانید بخش اول مسابقه پوستر است که در واقع ماشین رو مورد برسی قرار می دهند. ما هم بعنوان تیم
clean air از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات در این مسابقه شرکت کردیم. زمانی که نماینده های تیم ها برای دفاع از پوستر به سالن مسابقات رفته بودند، زمان مناسبی بود برای کنجکاوی اینکه هر تیمی از کجا و با چه سیستمی در مسابقه شرکت کرده است . دانشگاه علم و صنعت 4 تیم داشت که ضمن خوش خلقی توضیحات کاملی در مورد ماشین هاشان ارائه می کردند ودر میانشان از همه جالبتر تیم "ایرج پرنده" بود که فقط در بخش پوستر شرکت کرده بود. چرا که دقیقا شب قبل از مسابقه به خاطر یک اشتباه و استفاده از اسید 40 مولار به جای 7 مولار! ماشین منفجر شده بود و متاسفانه دو نفر از اعضا هم مجروح شده بودند. دانشگاه آزاد واحد بیرجند با 5 تیم در مسابقه حضور پیدا کرده بود که اتحاد و هماهنگی قابل تحسینی داشتند. دانشگاه امیر کبیر هم با 9 تیم !!! رکورد دار تعداد ماشین ها در بین همه دانشگاه ها بود. نکته خیلی جالبی که نظر ما رو خیلی به خودش جلب کرده بود، این بود که اسپانسر بعضی از تیم ها که ما هم بر حسب اتفاق به آنها مراجعه کرده بودیم ، یااز این مسابقه اظهار بی اطلاعی کرده بودند یا اطلاعات غلط در اختیارمان گذاشته بودند(این یکی واقعا قابل تامله). بعضی از تیم های دانشگاه امیر کبیر هم هنوز پوسترشان را تحویل نداده بودند در حالی که آخرین مهلت تحویل پوستر تا آخر وقت اداری روز دوشنبه بود!!! اما خوب این میزان عدالت نسبت به عدالت های بعدی (که ذکر خواهد شد) قطره ای بود در برابر دریا!
بعد از مسابقه پوستر نوبت به بخش عملی رسید. ورزشگاه پر بود از بچه هایی که با شوق تمام آمده بودند تا تیم خودشان را تشویق کنند. دو طرف سالن دست امیر کبیری ها بود تا بتوانند همه جا رو با فریاد هاشان پوشش دهند. بچه های دانشگاه تهران و علوم تحقیقات هم با هم متحد شده بودند تا در میان هیاهوی امیر کبیری ها بتوانند خودی نشان دهند.. بنابر این شعار"سرور ایران فنی تهران " تبدیل شد به "سرور ایران، علوم تحقیقات ، فنی تهران"
این طرف سالن هم غوغا بود . تمام تیم ها داخل رختکن که برای آماده کردن ماشین ها در نظر گرفته بودند جایی برای خودشون پیدا می کردند. و فقط شور و هیجان دیده می شد و بس. در عین حال همه در تردد بودند تا نتیجه قرعه کشی رابرای مسابقه قلق گیری اعلام کنند. خلاصه هم قرعه کشی تیم ها و هم مسافت و وزن آب اعلام شد . 22 متر مسافت و 475 میلی لیتر آب. تیم ها یکی بعد از دیگری آماده می شدند و مسابقه می دادند. نتیجه بسیار جالب دور اول از آن دانشگاه سمنان بود. ماشین بسیار ساده ای که بعد از ریختن مواد به داخلش به شدت تکانش دادند و روی زمین گذاشتند. ماشین با سرعت رفت و رفت و رفت تا دقیقا روی خط پایان ایستاد. بعد از اعلان نتایج معلوم شد که فقط 1 سانتی متر خطا داشتند. بعضی از ماشین ها منحرف می شدند . بعضی ها زیادتر می رفتند و بعضی کمتر. وقتی نوبت به تیم های امیر کبیری می رسید از مجری گرفته تا داور های وسط و تماشاچی ها همه یکصدا می شدند. تا اینکه نوبت به poly cell رسید که گویا اینبار حتی هیات داوران هم باآنها هم صدا شده بودند. چرا که وقتی همه بجز امیر کبیری ها فریاد زدند که این تیم از سنسور الکتریکی استفاده کرده و در این مسابفات این مسئله ممنوع بوده و این تیم باید حذف شود کسی نشنید. گویا این تیم اساسا با تمام تیم ها فرق داشت چون کسی آنها را در رختکن ندید. زمان مسابقه هم از در دیگری وارد زمین شد و از در دیگر هم خارج شد. و چشمان ما به دیدن این ماشین اسرار آمیز روشن نشد! تماشاچی ها هم بی کار ننشستند و تا می توانستند شعار میدادند. اما با این تفاسیر poly cell در قسمت قلق گیری 19سانتی متر خطا داشت. جالب اینجاست که این همه اعتراض ها نه به جایی رسید و نه در مطبوعات انعکاس پیدا کرد. به هر صورت مسابقه نهایی هم برگزار شد. دوباره همه با هیجان خاصی به تکاپو افتاده بودند و تلاش می کردند. خلاصه مسابقه با اعتراضاتی که بود به اتمام رسید و نتایج مسابقه به دلیل نزدیکی رقابت تیم ها به این صورت اعلام شد. Polycell از دانشگاه صنعتي اميركبير با 06/0‌ متر خطا، Arboاز دانشگاه سهند با11/0متر خطا و خزر82 از دانشگاه مازندران با 11/0 متر خطا به عنوان گروه اول برترين‌ها، PolyPars از دانشگاه صنعتي اميركبير با 2/0 متر خطا، CleanAir از دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقيقات با 235/0 متر خطا و Kaisa از دانشگاه صنعتي اميركبير ماهشهر با 3/0 متر خطا به عنوان گروه رتبه دوم و تيم H2O از دانشگاه آزاد اسلامي بيرجند با 4/0 متر خطا به عنوان رتبه سوم معرفي شدند. البته این نتایج ساعت 8 شب اعلان شد و به خاطر اعتراض امیر کبیری ها (از ترس اینکه روی سکوی اول با 2 تیم دیگر جا نشوند) مراسم اختتامیه و اهدای جوایز برگزار نشد. و ما همگی خسته و با صداهای گرفته از فریاد و دل های گرفته از این همه عدالت، بدون جوایزمان به منزل رفتیم.

گزارشی با همکاریسعيده پشتوان
خیلی نامردیه....:mad:

samy star

عضو جدید
لطفا اگر کتاب یا سایتی که بتونه در زمینه ی مسابقات کمک کننده باشه میشناسید معرفی کنید
در مورد پیلهاو....
ممنون:gol:

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
لطفا اگر کتاب یا سایتی که بتونه در زمینه ی مسابقات کمک کننده باشه میشناسید معرفی کنید
در مورد پیلهاو....
ممنون:gol:
هدف اين مسابقه فراهم آوردن زمينه‌اي براي مشاركت دانشجويان مهندسي شيمي كشور براي طراحي و ساخت ماشين كوچكي با شرايط زير ميباشد:
1- با انجام يك واكنش شيميايي، نيرو محركه آن تأمين شود.
2- مسابقات به صورت تيمي بين دانشجويان مهندسي شيمي و رشته هاي وابسته (شيمي كاربردي و محض، پليمر و نفت) برگزار مي‌گردد.
3- هر تيم حداقل 3 عضو و حداكثر5 عضو دانشجو خواهد داشت.
4- دانشجوياني كه در سال جاري فارغ التحصيل شده باشند نيز ميتوانند در تركيب تيم قرار گيرند.
5- هر تيم موظف است يكي از اعضائ هيئت علمي رشته هاي مربوطه را به عنوان سرپرست تيم معرفي نمايد.
شرايط فوق مي بايست طي نامه تأييدي كه تيم از طرف دانشگاه شركت كننده به همراه دارد، براي هيئت داوران محرز گردد. در غير اين صورت تيم از دور مسابقات حذف خواهد شد.
6- هر تيم مجاز است حداكثر يك دانشجوي كارشناسي ارشد يا دكتري از همان دانشگاه را در تركيب تيم قرار دهد.
7- اجزاء ماشين ساخته شده بايستي در جعبه‌اي به ابعاد cm 40×30×18 جاي گيرد و در صورتيكه اين امر براي هيئت داوران محرز نگردد، تيم مذكور بايستي صحت اين موضوع را با قرار دادن اجزاء ماشين در جعبه اثبات نمايد. لازم به توضيح است كه اجزا جدا شده ماشين براي احراز امر فوق بايستي قابليت اتصال دوباره بدون صدمه ديدن جدي به كارآيي ماشين را داشته باشند و مسائلي از قبيل شكستن اجزا يا جدا كردن جوش ها و ...غيرقابل قبول مي باشد. اگر صحت امر ذكر شده احراز نگردد، باعث كسر امتياز معادل 5 امتياز در بخش عملكرد خواهد شد.
لازم به توضیح است که برای جدا کردن و اتصال مجدد اجزا از هیچ وسیله خارجی نباید استفاده کرد و در صورت لزوم این عمل میبایست صرفا با دست انجام شود. اگر صحت امر ذكر شده احراز نگردد، باعث كسر امتياز معادل 5 امتياز از امتیاز خام در بخش عملكرد خواهد شد.
8- ماشين‌هاي طراحي شده بايستي قابليت حمل بار اضافي تا cc 500 آب در فاصله 15 تا 30 متر را داشته باشد، از اين رو ماشين بايستي مخزن با گنجايش cc 500 براي حمل آب داشته باشد. لازم به ذكر است كه مخزن فوق بايد جزء اجزاء ماشين باشد و مخزن بار، حداكثر مي تواند از 3 تكه تشكيل شده باشد.
مسابقه به ترتيب در دو بخش پوستر در روز اول مسابقه و عملكرد در روز دوم انجام مي‌پذيرد و در هر بخش به طور جداگانه 3 برنده اعلام خواهد گرديد. در پايان نيز تيمي كه از مجموع پوستر و عملكرد بيشترين امتياز را كسب نمايد به عنوان تيم برتر شناخته خواهد شد.

alirezayb

عضو جدید
مسابقه در بخش پوستر:
در اين بخش بايد تمامي مشخصات ماشين ساخته شده كه شامل موارد زير مي‌باشد توسط تيم شركت كننده در غالب يك پوستر ارائه گردد:
1- توضيحات كامل واكنش شيميايي به عنوان منبع نيروي محركه ماشين
2- خصوصيات منحصر به فردي كه در طراحي وجود دارد
3- خصوصيات ايمني و شيت هاي نشان دهنده ايمني مواد شيميايي استفاده شده براي انجام واكنش (Material safety datasheet)
4- ديدگاه هاي زيست محيطي بكاربرده شده
5- وزن دقيق ماشين با متعلقات

طرح هايي كه 70% نمره بخش پوستر را كسب نمايند حق شركت در بخش عملكرد را خواهند داشت.:twisted:

سلام
مخاستم ببینم که لطفا اگه امکان داره یه عکس از پوستر ایرانی رو بزار که ببینم, چون نمیدونم چه شکلی باید باشه
http://nofil.mihanblog.com

alirezayb

عضو جدید
مسابقه در بخش پوستر:
در اين بخش بايد تمامي مشخصات ماشين ساخته شده كه شامل موارد زير مي‌باشد توسط تيم شركت كننده در غالب يك پوستر ارائه گردد:
1- توضيحات كامل واكنش شيميايي به عنوان منبع نيروي محركه ماشين
2- خصوصيات منحصر به فردي كه در طراحي وجود دارد
3- خصوصيات ايمني و شيت هاي نشان دهنده ايمني مواد شيميايي استفاده شده براي انجام واكنش (Material safety datasheet)
4- ديدگاه هاي زيست محيطي بكاربرده شده
5- وزن دقيق ماشين با متعلقات

طرح هايي كه 70% نمره بخش پوستر را كسب نمايند حق شركت در بخش عملكرد را خواهند داشت.:twisted:

سلام خاستم برات پیام خصوصی بفرستم نشد

سلام
هومن جان خسته نباشی
میخاستم اگه برات امکان داره یه چندتا از این پوستر های ایرانی که بچه تو ایران درست کردن تا تو مسابقه شرکت کنن بهم نشون بدی که اصلا ببینم که این پوستر ها چه شکلیه و چطوره, چون اصلا آشنایی ندارم
مرسییییییییی

alirezayb

عضو جدید
کسی میتونه یه پوستر از مسابقات کمیکار ایران بهبم نشون بده؟

کسی میتونه یه پوستر از مسابقات کمیکار ایران بهبم نشون بده؟

سلام
من میخام تو مسابقات کمیکار شرکت کنم و در مورد ساخت پوستر محصول شنیدم ولی نمیدوننم که این پوستر چجوری باید باشه!!!
یعنی میدونم چی باید توش باشه ولی چون تا حالا ندیدم یه کم برام درکش سخته.
لطفا اگه کسی یه نمونه از اینو داره بزاره که من ببینم.
البته مدل خارجیشو دیدماا

mskashed

عضو جدید
درود
دوست عزیز من تو دوره 5ام مسابقات کمیکار شرکت کردم و تیممون 14ام شد. در مورد پوستر هم نمونه های زیادی دارم. و البته یادم رفت بگم دانشجوی مهندسی شیمی دانشکده نفت اهوازم! اینم آدرس میلم
mskashed@yahoo.com

خوشحال میشم بهم سر بزنی.

persian_land

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود
دوست عزیز من تو دوره 5ام مسابقات کمیکار شرکت کردم و تیممون 14ام شد. در مورد پوستر هم نمونه های زیادی دارم. و البته یادم رفت بگم دانشجوی مهندسی شیمی دانشکده نفت اهوازم! اینم آدرس میلم
mskashed@yahoo.com

خوشحال میشم بهم سر بزنی.

با سلام....
....نمی خوام نامیدتون کنم ولی من 2 سال که تو ی این مسابقات شرکت می کنم و متاسفانه در هردوره4و5 چه در دانشگاه شریف و چه در کرمانشاه نا حقی های بزرگی رو در حق تیم ها دیدم.....................فقط یه توصیه اگه میخواین شرکت کنین یه سر به تیم های برتر همین 5 دوره بزنین و ببینین که پوستر چه مقامی اول شد:biggrin::biggrin:..واقعا خنده دار بود......
حتی ساده ترین قوانین که مربوط به سالن بود هم رعایت نشدو.....
بماند اگه برای تفریح شرکت کنین و گرنه ارزش وقت گذاشتن نداره باورکنین:wallbash::wallbash:

samy star

عضو جدید
با سلام....
....نمی خوام نامیدتون کنم ولی من 2 سال که تو ی این مسابقات شرکت می کنم و متاسفانه در هردوره4و5 چه در دانشگاه شریف و چه در کرمانشاه نا حقی های بزرگی رو در حق تیم ها دیدم.....................فقط یه توصیه اگه میخواین شرکت کنین یه سر به تیم های برتر همین 5 دوره بزنین و ببینین که پوستر چه مقامی اول شد:biggrin::biggrin:..واقعا خنده دار بود......
حتی ساده ترین قوانین که مربوط به سالن بود هم رعایت نشدو.....
بماند اگه برای تفریح شرکت کنین و گرنه ارزش وقت گذاشتن نداره باورکنین:wallbash::wallbash:
سلام
من مدتی که در مورد مسابقات تحقیق میکنم و بررسی هایی را در مورد مسابقات سالهای گشته انجام دادم البته منکر ناداوری ها نمی شم مخصوصا در بخش پوستر اما به نظرتون جنبه ی اموزشی این مسابقات مهمتر از کسب رتبه نیست و همچنین تجربه ی یه کار گروهی که دانشجویان ایرانی واقعا د راون ضعف دارند:gol:

persian_land

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من مدتی که در مورد مسابقات تحقیق میکنم و بررسی هایی را در مورد مسابقات سالهای گشته انجام دادم البته منکر ناداوری ها نمی شم مخصوصا در بخش پوستر اما به نظرتون جنبه ی اموزشی این مسابقات مهمتر از کسب رتبه نیست و همچنین تجربه ی یه کار گروهی که دانشجویان ایرانی واقعا د راون ضعف دارند:gol:

دوباره سلام.....
تجربه عالیه ولی به شرط درستی اون.....من 2 سال اونجا بودم از مجموع 93 تا تیم (40تا قبلی 53 تا ایندوره) شاید فقط 10 تیم با ایده جدید میشد دید.................مقام هم صددرصد ارزش داره مطمئن باش:wallbash::wallbash:

perspoolis

عضو جدید
سلام. ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختارم گذاشتی
اگه میشه یکمی درباره شاسی ماشین و جنس شاسی ماشین مطلب بذارید
ممنون

persian_land

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختارم گذاشتی
اگه میشه یکمی درباره شاسی ماشین و جنس شاسی ماشین مطلب بذارید
ممنون

سلام دوست عزیز.....ماشینی که باید شرایط فوق داشته باشه نیاز به بدنه و یا شاستی خاصی نداره....میتونه چوب یا حتی پلاستیک باشه...شما بسته به نوع واکنشت انتخاب کن که سبک یا سنگین نشه:wallbash::wallbash:

xphoenix

عضو جدید
من نياز به يك سري اطلاعات در اين مورد دارم...اينكه از چه واكنشهايي ميشه استفاده كرد....واكنشها و ايده ها دوره ها ي قبل چيا بودند..و خلاصه هر چيزي كه براي شروع لازمه!!ممنون ميشم كمك كنين..:w16:

yareza2006

عضو جدید
نظر نهايي در ارتباط با نتايج پنجمين دوره مسابقات كميكار در دانشگاه رازي كرمانشاه
نقل از: انجمن مهندسی شیمی ایران
ضمن عرض خسته نباشيد به كليه تيمهاي شركت كننده كه با تلاش و جديت خود مي‌كوشند سطح مسابقات را هر سال نسبت به سالهاي گذشته ارتقاء داده و آنچه هدف برگزاري اين مسابقات جهت ايجاد محيطي پويا و فعال در جامعه دانشجويي كشور است را محقق گردانند. از آنجائيكه پس از برگزاري پنجمين دوره مسابقات كميكار در دانشگاه رازي كرمانشاه تعدادي از تيمها، اعتراض كتبي خود را جهت بررسي نتايج اعلام كرده بودند، پس از بررسي هاي بسيار، كميته كميكار كشوري اعلام مي دارد اشتباهاتي جزئي در داوري اين مسابقه بوده است كه برخي از آنها به عدم شفافيت قوانين مسابقه و مواردي به كمبود امكانات مجري در شهرستان مربوط مي شوند.

لذا از اين جهت از كليه شركت كنندگان در مسابقه عذرخواهي مي گردد. تلاش جدي اين كميته اين است كه با لحاظ كردن تجربيات گذشته، اين مشكلات در مسابقات آتي حتي الامكان مرتفع گردد.

در همين راستا تصميم گرفته شد تا فراهم شدن شرايط براي اجراي موفق كميكار در شهرستانها، اين مسابقات در دانشگاه‌هاي تهران برگزار گردد. ولي بررسيهاي مذكور در نتايج اعلام شده از سوي هيأت داوران مسابقه، تغييري ايجاد نكرده و نتايج اعلام شده مورد تأييد كميته كميكار كشوري قرار گرفت.

با آرزوي پويايي بيشتر جامعه دانشجويي مهندسي شيمي كشور
كميته كميكار كشوري انجمن مهندسي شيمي ايران

آخرین ویرایش توسط مدیر:

samy star

عضو جدید
امسال مسابقات کمیکار در قالب یکی از لیگ های مسابقات رباتیک در دانشگاه امیر کبیر برگزار شد .

در بخش عملکرد به ترتیب دانشگاه سمنان ودانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی شریف به عنوان تیم های برتر معرفی شدند.
در بخش پوستر هم تیمهای دانشگاه صنعتی کرمانشاه ودانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزیده شدند.

دانشگاه صنعتی امیر کبیر هم به عنوان طرح برتر معرفی شد.

sanam_el

عضو جدید
درود
mskashed@yahoo.com

خوشحال میشم بهم سر بزنی.
سلام
ی سوال،برای شروع از کجا باید وارد شی؟ترم اولی ها هم میتونن شرکت کنن؟من ترم اولم چیزی هم نمیدونم منتها خیلی دوست دارم شرکت کنم.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
کمیکار

کمیکار

clip_image001.jpg
این زمین مسابقه هست
یه سری اطلاعات درباره عملکرد دارم برات میزارم.

پیوست ها

• chem.e.car.doc
    119.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

samy star

عضو جدید
سلام
ی سوال،برای شروع از کجا باید وارد شی؟ترم اولی ها هم میتونن شرکت کنن؟من ترم اولم چیزی هم نمیدونم منتها خیلی دوست دارم شرکت کنم.

سلام اولین قدم از بین همکلاسیهات یه گروه قوی تشکیل بده منظور از قوی فقط درس نیست باید توی تحقیق و کارهای جانبی قوی باشه افرادی که انتخاب میکنی حتما جوری انتخاب کن که وسط کار انصراف ندند (خودم تجربش را دارم تا عضو جدید هماهنگ بشه کلی عقب میفتی)
دومین قدم بررسی گروههای سالهای گذشته (داخل و خارج)

راستی به نظر من ترم اول برای شروع خوبه البته بهتره یه سال بالایی تو گروهتون باشه ;)

sanam_el

عضو جدید
خوب بد از تشکیل گروه چی؟اصلا معیار انتخاب افراد چی باید باشه؟
ینی چه مهارت هایی رو حتما لارمه افراد داشته باشن؟میشه از سال بالایی ها بیشتر استفاده کرد؟محدودیت داره؟
تیم سرپرست نمیخواد؟اونو چه کار کنیم؟

بالا