تاپیک سوالات مخابراتی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

bookman

عضو جدید
دوست عزيز ممنونم
لطفا بفرماييد مشتق خاصيت حافظه دار بودن و علي بودن را داراست يا خير ؟ چرا ؟

همیشه بهار

عضو جدید
باعرض سلام,خدمت مهندسین و متخصصین گرامی,میشه لطفا راجع به ماژول RF توضیح بدین؟اگه از صفر شروع بشه و تا سطح بالا توضیح داده بشه ممنون میشم. اینکه مدارش چی هست و کاربردش در مخابرات چیه و...

daneshpajooh

عضو جدید
دوست عزيز ممنونم
لطفا بفرماييد مشتق خاصيت حافظه دار بودن و علي بودن را داراست يا خير ؟ چرا ؟

اگر منظورتون سيستم مشتق گيره بايد خدمتتون عرض كنم كه بستگي به تعريف مشتق داره .
البته اين استدلالي كه انجام ميدم نظر منه و دوستان اگر اشكالي در اين استدلال مي بينن لطف كنن و تذكر بدن .
ببينيد ؛ مشتق مي تونه از لحاظ رياضي ( نه از لحاظ نموداري ) تعاريف مختلفي داشته باشه .

1. رايج ترين تعريف مشتق به اين صورته :

همونطور كه مشخص هستش اين سيستم علي نيست چون به ورودي در زمان x+h وابسته ست . و البته حافظه دار هم هست .

2.حالا اگر در فرمول بالا يه تغيير متغير ساده بديد و به جاي x بذاريد x-h ؛ اون موقع سيستم علي و حافظه دار ميشه .

3.و اگر بجاي x در همون فرمول x-h/2 بذاريد ، سيستم حافظه دار و غير علي ميشه .

بنابراين بايد ببينم مشتق چطوري تعريف ميشه و بعد در مورد خواصش صحبت كنيم .

daneshpajooh

عضو جدید
بلند گو را چگونه می توان به صورت دستی ساخت

اين صفحه به زبان انگليسي نحوه ي ساخت يه آمپلي فاير صوتي 300 وات به 500 وات رو توضيح داده
البته آمپلي فاير ها به انواع روش ها مي تونن ساخته بشن . يعني از آي سي هاي مختلفي ميشه استفاده كرد . بستگي به كاربردتون داره . اين كه به چه ميزان تقويت و چه ميزان وضوح صدا نياز داريد اهميت داره .

ARTA675

عضو جدید
:w16:سلام به همه یه سری اطلاعات:w10: درباره نرم افزارHFSF می خواستم. البته شاید دارم اسمشو یخورده اشتباه:w20: می گم.
از کجا میشه دانلودش کرد و PDF یادگیریش به زبان اصلی رو کجا دانلود کنم.
من الکی هستم نیاز دارم به این نرم افزار. چون تغییر گرایش دادم تو ارشد برا مخابرات از مهر مخابراتی میشم.:)

hosseinassar

مدیر ارشد
:w16:سلام به همه یه سری اطلاعات:w10: درباره نرم افزارHFSF می خواستم. البته شاید دارم اسمشو یخورده اشتباه:w20: می گم.
من الکی هستم نیاز دارم به این نرم افزار. چون تغییر گرایش دادم تو ارشد برا مخابرات از مهر مخابراتی میشم.:)

منظورتون hfss هست؟

aminvo

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
میشه لطف کنید و تمام واحد هایی را که یک دانشجو در رشته مخابرات باید پاس کنه بنویسید؟
ممنون :gol:

daneshpajooh

عضو جدید
چارت گرايش مخابرات

چارت گرايش مخابرات

با سلام خدمت دوستان
میشه لطف کنید و تمام واحد هایی را که یک دانشجو در رشته مخابرات باید پاس کنه بنویسید؟
ممنون :gol:

يك سري اختلافات جزئي بين دانشگاه ها وجود داره و بنا به نظر مدير گروه هاي هر دانشگاه ، بعضي درس ها اختياري اعلام ميشه و به جاش درس هاي ديگه اي جايگزين ميشه .
بنابراين دو تا چارت براتون ميذارم كه ميتونه كليت دروس اين رشته رو نشون بده .

http://www.4shared.com/file/81110405/a5373432/scan0001.html

daneshpajooh

عضو جدید
HFSS

HFSS

اول اينجا رو ببينيد .
از اينجا هم مي تونيد كتاب فارسي آموزش اين نرم افزار رو سفارش بديد و خريد كنيد .
اين هم اطلاعاتي مختصر در مورد اين نرم افزار و تصاويري از محيط نرم افزار به نقل از وبلاگ "اي سافتور " :

HFSS نرم افزار صنعتی و استانداردی است برای S-parameter ، Full-Wave SPICE extraction و شبیه سازی 3 بعدی میدان های الکترومغناطیسی سازه های فرکانس بالا و پرسرعت .
مهندسین با استناد بر دقت ، سرعت و کیفیت بالای این نرم افزار در طراحی chip embedded passives، IC packages، PCB interconnects، antennas، RF/microwave componentsو biomedical devices استفاده گسترده ای را از نرم افزار به عمل می آورند .
نرم افزار HFSS یک تحلیلگر الکترومغناطیسی با روش عددی Finite element است. آخرین نسخه ارایه شده نسخه ۱۱ است که شرکت ansoft آن را در سال ۲۰۰۷ وارد بازار نموده است.کار با این نرم افزار احتیاج به آشنایی با اصول مایکروویو داره و تجربه می خواد.
تحلیل آنتن یکی از کاربردهای دیگر این نرم افزار می باشد . طراحی آنتن به اون معنی که بشه با پارامترها بازی کرد و به پترن دلخواه رسید.
HFSS بسیار نرم افزار قدرتمندیه و در صنعت مایکروویو از اون به وفور استفاده میشه. به خصوص در تحلیل ادوات موجبری و بررسی مسائل انتشار در ابعاد کوچک خیلی مفید است.
3D Full-wave Electromagnetic Field Simulation​
HFSS™ is the industry-standard software for S-parameter, Full-Wave SPICE™ extraction, and 3D electromagnetic field simulation of high-frequency and high-speed components. Engineers rely on the accuracy, capacity, and performance of HFSS to design on-chip embedded passives, IC packages, PCB interconnects, antennas, RF/microwave components, and biomedical devices.​
HFSS improves engineering productivity, reduces development time, and better assures first-pass design success. HFSS v11 can solve complex geometries 2-5X faster and use half the memory, allowing users to expand beyond what they ever thought possible with simulation technology. Additionally, HFSS v11 includes new automation features, user-interface refinement, and data linking capability, making it easy to design, simulate, and validate complex high-performance RF, microwave, and millimeter-wave devices, high-speed channels, and complete power-delivery systems in modern, high-performance electronics​

ir_majhool

عضو جدید
نحوه ساخت دستگاه bts مصنوعی

نحوه ساخت دستگاه bts مصنوعی

دوستان من یه پروژه ای رو میخوام شروع کنم که در مورد استفاده از سلول های تحت پوشش یک آنتن bts هست
خوب میدونیم که هر دکل محیط اطراف و تحت پوشش خودشو به شکل 6ضلعی یا کلا دایره ای پوشش میده و هر سلول رو به یه شماره تخصیص میده مثلا 1 یا 2 یا 3 که و میتونه بفهمه که مشترک موبایل در کدوم یک از این خونه ها قرار داره
من میخوام فرستنده و گیرنده ای داشته باشم که بدین شکل بتونم مشخصات مکانی ms رو پیدا کنم
مثلا یه آنتن که درست کردیم رو فرض کنید میزاریمش وسط آشپزخونه سرامیک های آشپزخونه میشن همون سلول ها بعد دستگاه من که به فرستنده ارتباط برقرار میکنه و bts میفهمه که اون در مثلا سرامیک شماره 17 قرار داره و بدین شکل من حتی بدون اینکه ببینم دستگاه من کجاست میتونم موقعیتشو تشخیص بدم
کسی راهی به زهنش نمیرسه

aminvo

عضو جدید
دوستان در مورد تاریخچه پیدایش اولین آنتن و یا اولین ارتباط بی سیم و فرایند های بعد از آن مطلبی دارید؟
مرسی

mosizaza

عضو جدید
دوستان در مورد تاریخچه پیدایش اولین آنتن و یا اولین ارتباط بی سیم و فرایند های بعد از آن مطلبی دارید؟
مرسی

دوازده دســــــامبر سال 1901 میلادی بود که "مارکنی" در یک اتاق اجاره‌ای دستگاه فرستنده‌ای کار گذاشته بود، که از ساعت 15 تا 18 هر روز علایم رادیویی می‌فرستاد. این پیام فقط "اس" بود، که به دنبال هم از دستگاه فرستنده بصورت امواج الکترومغناطیسی صادر می‌شد. وی تواسته بود، این امواج را از روی دریای مانش عبور دهد و این کار او با موفقیت همراه بود.

مارکنی وقتی می‌خواست علایم رادیویی را از فراز اقیانوس اطلس بگذراند با ناکامی روبرو شد. زیرا دستگاه گیرنده او این علایم را دریافت نکرد. وی در این موقع فقط بیست و پنج سال داشت. وقتی در حضور تماشاگران زیادی آزمایش خود را بی نتیجه دید، بدون اینکه خودش را ببازد، یک بادبادک درست کرد. یک سیم نازک به آن متصل ساخت و بادبادک را به هوا فرستاد، در حالی که انتهای پایینی این سیم به دستگاه گیرنده وصل بود.

وقتی ارتفاع بادبادک از زمین تقریبا به پنجاه متر رسید، ناگهان گیرنده به صدا در آمد و علامتهای "اس" پشت سر هم از آن شنیده شد. مارکنی فریادی از خوشحالی برکشید. او بوسیله اولین آنتنی که ساخته بود، موفق شد پیامهای رادیویی را بعد از طی مسافت سه هزار و پانصد کیلومتر اخذ کند. زیرا بین گیرنده و فرستنده ، اقیانوس اطلس قرار داشت. امروزه نیز گیرنده رادیویی یا تلویزیونی وقتی می‌تواند نتیجه مطلوب بدهد که آنتن مناسب داشته باشد.

ازنا

عضو جدید
سوال

سوال

سلام
در مورد شنود اطلاعات بر باند های مختلف فرکانسی اطلاعاتی دارید.

navidkhob

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

سلام
در مورد شنود اطلاعات بر باند های مختلف فرکانسی اطلاعاتی دارید.
سلام دوست عزیز.
اول باید بدونیم که با محاسبه یه تبدیل فوریه می تونی با توجه به فرکانس اصلی پهناهای باندی به وجود بیاری که اگر اون رو به چند بخش تقسیم کنی چند پهنای باند با محدوده های مشخص واست به وجود می آره.
حالا تمام تجهیزات مخابراتی که می خوان کار کنن اعم از بی سیم و تجهیزات شرکت های مخابراتی مختلف میرن در تحت سلطه هر محدوده فرکانسی مشخص مخصوص به خود که مخابرات این رو واسشون تعریف می کنه اما اینجا یه سوال پیش می آید پس آیا در محدوده ها شبیه به هم می توان اطلاعات دیگری رو سرقت کرد یا شنود کرد؟
تا حدی که من میدونم بله میشه اما بستگی شدیدی به نوع مدولاسیون هر یک داره.
چون هنوز در ایران خیلی از سیستم ها اعم از سیستم TV به صورت آنالوگ هستش این کار راحت تر هم اتفاق می افته.
در صورتی که با رفتن به سمت مخابرات دیجیتال این موضوع (خارج از موارد خاص ) به صفر میرسه.
امیدوارم جوابتون رو داده باشم.
اما باز هم خودتون تحقیق کنید شاید من سطحم از شما پایین تر باشه که هست.

Ahmad Majidi

عضو جدید
salam , ba tavajoh be ta'rif moshtagh baray danestan Vt faghat danestan It kafi nis niyaz b khoroji ghabl va bad ham has . banabar in system dnamiki ast

farhoode

عضو جدید
سوال در مورد مهندسی مخابرات

سلام

فهرست واحد ها ودروسی که برای کاردانی به کارشناسی مهندسی مخابرات محض باید بخونم
چیا هستن؟

mosizaza

عضو جدید
سلام

فهرست واحد ها ودروسی که برای کاردانی به کارشناسی مهندسی مخابرات محض باید بخونم
چیا هستن؟

دوستان سوالات رو ببرید به سمت سوالت علمی و مباحثی که مربوط به مخابرات باشه

مهندسی مخابرات محض هم مگه داریم؟

ما کلا یه مخابرات داریم تو دوره ی کارشناسی ولی تو دوره ی کارشناسی ارشد به دو گرایش اصلی مخابرات میدان و مخابرات سیستم تقسیم می شه

تا اونجا که من می دونم دیگه کاردانی به کارشناسی مخابرات نداشته باشیم ولی چارت اصلی دروس اصلی مهندسی برق مخابرات رو اینجا می زارم :

دروس عمومی : (21 واحد)
فارسی (3 واحد)
تربیت بدنی (1 واحد)
نقشه کشی صنعتی (1 واحد)
اخلاق اسلامی (2 واحد)
انقلاب اسلامی (2 واحد)
اندیشه اسلامی 1 (2)
اندیشه اسلامی 2 (2 واحد)
تربیت بدنی 2 (1)
اندیشه اسلامی 2 (2)
زبان خارجی عمومی (3)
تاریخ تحلیل صدر اسلام (2)
تفسیر موضوعی قرآن (2)
تنظیم جمعیت و بهداشت خانواده (1)

دروس پایه : (26 واحد)
01 ریاضی 1 (3)
07 فیزیک 1 پیشنیاز این درس 01 (3)
08 فیزیک 2 پیشنیاز این درس 07 (3)
02 ریاضی 2 پیشنیاز این درس 01 (3)
03 معادلات دیفرانسیل پیشنیاز این درس 02 (3)
04 برنامه نویسی کامپیوتر (3)
13 کارگاه عمومی (1 واحد)
06 آمار و احتمال مهندسی پیشنیاز این درس 01 (3)
09 آزمایشگاه فیزیک 1 پیشنیاز این درس 07 (1)
10 آزمایشگاه فیزیک 2 پیشنیاز این درس 08 (1)
05 محاسبات عددی پیشنیاز این درس 03 و 04 (2)

دورس اصلی : (56 واحد)
24 ریاضیات مهندسی پیشنیاز این درس 02 و 03 (3)
25 مدار الکتریکی 1 پیشنیاز این درس 03 و 08 (3)
26 الکترومغناطیس پیشنیاز این درس 10 و 24 (3)
27 اندازه گیری الکتریکی پیشنیاز این درس 25 (3)
28 آزمایشگاه اندازه گیری الکتریکی پیشنیاز این درس 27 (1 واحد)
21 کارگاه برق (1)
26 مدار الکتریکی 2 پیشنیاز این درس 25 (3)
30 الکترونیک 1 پیشنیاز این درس 25 (3)
40 تجزیه و تحلیل سیستم ها (سیگنال و سیستم) پیشنیاز این درس 26 (3)
34 ماشین الکتریکی 1 پیشنیاز این درس 25 و 29 (3)
38 مدار منطقی پیشنیاز این درس 30 (3)
28 آزمایشگاه مدار 1 پیشنیاز این درس 30 (1)
32 الکترونیک 2 پیشنیاز این درس 30 (3)
35 ماشین الکتریکی 2 پیشنیاز این درس 34 (3)
36 آزمایشگاه ماشین 1 پیشنیاز این درس 34 ، 35 (1 واحد)
41 سیستم های کنترل خطی پیشنیاز این درس 40 (3)
42 آزمایشگاه کنترل خطی پیشنیاز این درس 41
44 مخابرات 1 پیشنیاز این درس 06 و 40 (3)
31 آزمایشگاه الکترونیک 1 پیشنیاز این درس 28 و 30 (1)
39 آزمایشگاه مدار منطقی پیشنیاز این درس 38 (1)
22 زبان تخصصی (3)
45 پروژه ی کارشناسی (3 واحد)
43 بررسی سیستم های قدرت 1 پیشنیاز این درس 25 (3 واحد)
69 کارآموزی (بعد از ترم 6 و گذراندن 44 ، 32 ، 43 ، 41 به مدت 300 ساعت)

دروس تخصصی : (28 واحد)
55 الکترونیک 3 پیشنیاز این درس 32 و 41 (3 واحد)
66 مخابرات 2 پیشنیاز این درس 44 (3 واحد)
68 میدان و امواج پیشنیاز این درس 29 (3 واحد)
74 اصول میکروکامپیوتر پیشنیاز این درس 38 (3 واحد)
33 آزمایشگاه الکترونیک 2 پیشنیاز این درس 32 (1 واحد)
56 آزمایشگاه الکترونیک 3 پیشنیاز این درس 55 (1 واحد)
63 مدارهای مخابراتی پیشنیاز این درس 44 و 55 (3 واحد)
69 آنتن 1 پیشنیاز این درس 68 (3 واحد)
67 ف ی ل ت ر و سنتز پیشنیاز این درس 32 و 40 (3 واحد)
70 مایکروویو پیشنیاز این درس 68 (3 واحد)
64 آزمایشگاه مدار مخابراتی 63 (1 واحد)
71 آزمایشگاه مایکروویو 1 پیشنیاز این درس 70 (1 واحد)

دورس اختیاری : (10 واحد)
78 رسم فنی برق
الکترونیک صنعتی
اقتصاد مهندسی
جبر خطی
تحقیق در عملیات
فیزیک الکترونیک
تکنیک پالس
سیستم تلویزیون
انتقال داده ها
پردازش تصویر صوتی
شبکه ی عصبی
پردازش سیگنال DSP
پردازش تصویر
رادار
طراحی الگوریتم ها

آخرین ویرایش:

javad.sa

عضو جدید
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز من یک سوال داشتم ممنون می شم جوابم و بدید.
اینکه کل باند hf تا انتهای باند ehf اگر کانال ما 12.5 کیلو هرتز باشه از hfتا ehfچند کانال رادیویی می تونیم داشته باشیم . یعنی در هر باند (مثلا" vhf چند کانال 12.5 کیلو هرتز وجود دارد) بین اینهاست چند کانل هست.

mosizaza

عضو جدید
تعداد کانال ها باندهای فرکانسی

تعداد کانال ها باندهای فرکانسی

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز من یک سوال داشتم ممنون می شم جوابم و بدید.
اینکه کل باند hf تا انتهای باند ehf اگر کانال ما 12.5 کیلو هرتز باشه از hfتا ehfچند کانال رادیویی می تونیم داشته باشیم . یعنی در هر باند (مثلا" vhf چند کانال 12.5 کیلو هرتز وجود دارد) بین اینهاست چند کانل هست.

باند HF از 2 تا 30MHz می باشد ، یعنی پهنای باند باند HF برابر است با : 28MHz که اگه شما این عدد رو بر 0.0125MHz (یا 12.5KHz) تقسیم کنی ، تعداد کل کانال های این باند بدست می آید : 2240 کانال

از باند (2 تا 30MHz) تا انتهای باند (30 تا 300GHz) یعنی از ابتدای 2MHz تا 300000MHz که پهنای باند آن می شه :
299998MHz که اگه تقسیم بر 0.0125 کنیم تعداد کل کانال ها توی این باند فرکانسی (2MHz تا 300000MHz) برابر است : 23999840 کانال

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
باند HF از 2 تا 30MHz می باشد ، یعنی پهنای باند باند HF برابر است با : 28MHz که اگه شما این عدد رو بر 0.0125MHz (یا 12.5KHz) تقسیم کنی ، تعداد کل کانال های این باند بدست می آید : 2240 کانال

از باند (2 تا 30MHz) تا انتهای باند (30 تا 300GHz) یعنی از ابتدای 2MHz تا 300000MHz که پهنای باند آن می شه :
299998MHz که اگه تقسیم بر 0.0125 کنیم تعداد کل کانال ها توی این باند فرکانسی (2MHz تا 300000MHz) برابر است : 23999840 کانال
ممنون
ولی کانال های فرکانسی که بصورت اعداد 3 بالا میروند مثلا اینجا از 3 تا 30است

majid hashemi

کاربر فعال
V5 & SN7

V5 & SN7

سلام دوستان
یه سری اطلاعات راجع به پروتکل ارتباطی V5 میخوام اطلاعات خیلی ریز هم نباشه و کلی باشه هم خوبه میخوام نسبت به SN7 یه مقایسه کلی داشته باشم
اگه کسی اطلاعات یا لینک به درد بخوری داره خیلی ممنون میشم بذاره
موفق باشید

majid hashemi

کاربر فعال
وضعیت
موضوع بسته شده است.