گفت و گوهای خودمانی بچه های IT

automata

عضو جدید
انگار زندگی ما IT ها با مهندسین کامپیوتر گره خورده!
هیچ وقت نه بهشون حسودی کردم نه فخر فروختم.چه معنی داره این کارا؟
این ترم اولین دوره ی انجمن IT رو تشکیل دادیم.به اونا غبطه میخورم چون واقعا انجمنشون خوب پیشرفته.
حالا هم میام اینجا,تعداد تاپیک ها,مقدار فعالیتشونو دیدین؟راستشو بخواین من اینجا تا حالا به هیچ تالاری به جز IT سر نزدم.این آمار رو هم رو صفحه ی اصلی دیدم.
چرا IT ها انقدر .... هستن؟(نمیدونم کلمه ی مناسب چیه:تنبل؟بی انگیزه؟راحت طلب؟یا شاید تازه کار؟...)

:gol:

من باهات موافقم. پس بیا استارتو بزنیم و در مورد 1 مطلبی اظهار نظر بدیم. اگه موافقی در مورد مطلب هم بحث کنیم تا ببینیم چه مطلبی به درد بچه ها می خوره تا مطرح بشه و بحث ها شروع بشه. منتظر جوابتم؟؟؟

automata

عضو جدید
بچه ها اگه موافق باشین در مورد رباتها مثل روبات تعقیب خط بحث کنیم یا اینکه در مورد مسابقات ACM . نظرتونو بگین تا دیگه این تاپیک از حالت چتی در بیاد. منتظرتونم:gol:

anahita shams

عضو جدید
کاربر ممتاز
انگار زندگی ما IT ها با مهندسین کامپیوتر گره خورده!
هیچ وقت نه بهشون حسودی کردم نه فخر فروختم.چه معنی داره این کارا؟
این ترم اولین دوره ی انجمن IT رو تشکیل دادیم.به اونا غبطه میخورم چون واقعا انجمنشون خوب پیشرفته.
حالا هم میام اینجا,تعداد تاپیک ها,مقدار فعالیتشونو دیدین؟راستشو بخواین من اینجا تا حالا به هیچ تالاری به جز IT سر نزدم.این آمار رو هم رو صفحه ی اصلی دیدم.
چرا IT ها انقدر .... هستن؟(نمیدونم کلمه ی مناسب چیه:تنبل؟بی انگیزه؟راحت طلب؟یا شاید تازه کار؟...)

:gol:

سلام drogoجان
حرفاتو قبول دارم .ولی میدونی مشکل از کجاست .اینجا فقط دانشجوها نیستن که مقصرن .نظام آموزشی هم مشکل داره که نمیتونن مفهوم آی تی رو به بچه ها برسونن .به هر حال اینا همه بهونست وهمینطور که شما میگی باید خودمون دست به کار شیم .به نظر من بین اون کلمه ها تازه کار از همه بهتره والبته خوبم نیست .موفق باشی .

anahita shams

عضو جدید
کاربر ممتاز
من منتظرم. از کجا شروع کنیم؟

سلام علی آقا
اگه بقیه موافق باشن خوبه .ولی خود من یکم فرصت میخوام ok

شما استارت رو بزنین من خودمو میرسونم
البته مدیر باید نظرشو بگه بعد شروع کنیم
مرسی از لطفت

automata

عضو جدید
با اجازه همه شما اولین موضوع رو بلوتوث انتخاب می کنم.
هر کی هرچیزی در مورد بلوتوث می دونه بگه.
1-چرا اسمش رو گذاشتن بلوتوث؟
2-برد بلوتوث چقدره؟
3-اصلا ایده بلوتوث رو کی بیان کرد و تاریخچش چیه؟
4-نحوه عملکرد بلوتوث؟
5-هرچیزی در این رابطه

shiva_bkr68

عضو جدید
1-چرا اسمش رو گذاشتن بلوتوث؟

کلمه بلوتوث ریشه دانمارکی دارد و از نام پادشاه دانمارک در سال*های 940 تا 986 گرفته شده است. نام پادشاه دانمارک در آن زمان Harald Blaatand بود. كلمه Blaatand پس از انتقال به زبان انگليسي به شكل Bluetooth تلفظ شد. در زمان حکومت Harald Blaatand دانمارك و نروژ در جنگ هاي مذهبي با هم مشكل داشتند و این پادشاه توانست این دو کشور را با یکدیگر متحد کند و از آن پس شهرت زيادي كسب كرد.

در واقع تكنولوژي Bluetooth هم بر پايه اتحاد يكپارچه سيستم هاي كامپيوتر كه نماد انحاد ایجاد شده بین دوکشور است.
ايده اصلي ايجاد سيستم ارتباطی یکپارچه بین وسایل الکترونیکی با یک استاندارد کلی در سال ۱۹۹۴ توسط شركت موبايل Ericsson ارائه شد. جالب است بدانید ریاست این پروژه انقلابی را زنی ایرانی به نام ماریا خورسند بر عهده داشت. ماریا خورسند، یكی از مدیران مشهور صنعت IT جهان است.
ماریا خورسند در زمان مدیریت خود در شركت اریكسون سوئد، مدیریت این پروژه را به عهده گرفت و به او لقب مادر معنوی تكنولوژی بلوتوث داده شد.

اين مطلبو من چند وقت پيش از يكي از انجمن ها خوندم.

anahita shams

عضو جدید
کاربر ممتاز
1- اين تكنولوژي از سيستم "Frequency Hoping Spread Spectrum" استفاده مي كند، كه سيگنال آن 1600 بار در ثانيه تغيير مي كند كه كمك بزرگي براي جلوگيري از تداخل ناخواسته و غير مجاز است.
2-داراي پهناي باند Kbs 720و 10 متر قدرت انتقال (در صورت تقويت تا 100 متر قابل افزايش است ) مي باشد. اين تكنولوژي كه از سيستم گيرندگي و فرستندگي در جهت مناسب استفاده مي كند. قادر است امواج راديويي را از ميان ديوار و ديگر موانع غير فلزي عبور دهد.
3- وسايل مجهز به تراشه هاي بلوتوث حدود 10 متر تا 100 متر برد دارند و مي توانند داده ها در سرعت 720 كيلوبايت در ثانيه از طريق ديوار ها ، كيف ها و پوشاك انتقال دهند.
4- هر وسيله بلوتوث حاوي يك تراشه فرستنده / گيرنده مربعي 4 سانتيمتري است كه در باند فركانس راديويي ISM (Industrial Scientific Medical) يا صنعتي ، علمي ، پزشكي از 40.2 گيگاهرتز تا 48.2 گيگاهرتز عمل مي كند.

امیدوارم مفید باشه .سوالی بود بپرسید دیگه

automata

عضو جدید
ممنون از آناهیتا و شیوای عزیز. سوالی دارم که آیا دو دستگاه در کنار هم به دو دستگاه دیگه از طریق بلوتوث به یکدیگر تبادل داشته باشند تداخل امواج در آنها رخ میده؟ اگه رخ میده دلیلش رو بگین و اگه رخ نمیده دلیل.

anahita shams

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از آناهیتا و شیوای عزیز. سوالی دارم که آیا دو دستگاه در کنار هم به دو دستگاه دیگه از طریق بلوتوث به یکدیگر تبادل داشته باشند تداخل امواج در آنها رخ میده؟ اگه رخ میده دلیلش رو بگین و اگه رخ نمیده دلیل.

من فلن در این حد جواب میدم که بله تداخل امواج فک میکنم رخ میده .چون چند وقت پیش نمیدونم کجا خوندم که نوشته بود وقتی دو دستگاه از طریق بلوتوث در حال تبادل اطلاعات باشن اگه موج ثالثی بین اونا به وجود بیاد روند تبادل اطلاعات رو کند میکنه ولی متوقف نمیکنه .
بچه های دیگه هم اگه چیزی میدونن بگن لطفا

shiva_bkr68

عضو جدید
من فلن در این حد جواب میدم که بله تداخل امواج فک میکنم رخ میده .چون چند وقت پیش نمیدونم کجا خوندم که نوشته بود وقتی دو دستگاه از طریق بلوتوث در حال تبادل اطلاعات باشن اگه موج ثالثی بین اونا به وجود بیاد روند تبادل اطلاعات رو کند میکنه ولی متوقف نمیکنه .
بچه های دیگه هم اگه چیزی میدونن بگن لطفا

سلام،شب همتون بخير عزيزان
ميگم كسي ديگه اي قصد پست دادن درباره اين مطلبي كه علي آقا گفتن نداره مثل اينكه.!
قربون دستت آني جون.
منم با آناهيتا موافقم .تداخل امواج سبب به حداقل رسيدن تبادلات ميشه ولي متوقف نميشه.

automata

عضو جدید
سلام،شب همتون بخير عزيزان
ميگم كسي ديگه اي قصد پست دادن درباره اين مطلبي كه علي آقا گفتن نداره مثل اينكه.!
قربون دستت آني جون.
منم با آناهيتا موافقم .تداخل امواج سبب به حداقل رسيدن تبادلات ميشه ولي متوقف نميشه.

توضیح بیشتر میتونی بدی؟

shiva_bkr68

عضو جدید
اين مطلبو از وب سايت اكادميست خوندم،گفتم تكميل كننده ي جواب سوال علي جان هستش...

یکی از روش‌هایی که سبب می‌شود دستگاه‌های Bluetooth با دیگر سیستم‌ها تداخل پیدا نکنند، ارسال سیگنال ضعیف به میزان یک میلی‌وات می‌باشد. در مقایسه، قویترین تلفن‌های سلولی می‌توانند سیگنالی به میزان سه وات را مخابره کنند. سیگنال ضعیف، برد دستگاه مجهز به تکنولوژی Bluetooth را به حدود ۱۰ متر محدود می‌سازد و امکان تداخل بین کامپیوتر و تلفن یا تلویزیون را کاهش می‌دهد. بدین ترتیب حتی دیوارهای خانه نیز نمی‌توانند مانعی برای سیگنال Bluetooth باشند. در نتیجه این استاندارد برای کنترل چند دستگاه در قسمت‌های مختلف خانه مفید واقع می‌شود.

ممکن است تصور کنید وجود دستگاه‌های متفاوت مجهز به Bluetooth در یک اتاق موجب تداخل آنها می‌شود اما اینطور نیست، دلیل آن را برایتان توضیح خواهیم داد.

عدم تداخل با استفاده از تکنیک Hopping

بعید به نظر می‌رسد که چند دستگاه در یک زمان بر روی یک فرکانس باشند، زیرا Bluetooth از تکنیکی به نام Spread-Spectrum Frequency Hopping استفاده می‌کند. در این تکنیک، یک دستگاه می‌تواند با تغییر از یک فرکانس به فرکانس دیگر، ۷۹ فرکانس درون برد تعیین شده را مورد استفاده قرار دهد. در مورد Bluetooth فرستنده‌ها فرکانس‌ها را ۱۶۰۰ بار در ثانیه تغییر می‌دهند به این معنی که اکثر دستگاه‌ها می‌توانند بهره کامل را از یک بخش محدود از طیف رادیویی ببرند. از آنجاییکه هر فرستنده Bluetooth به طور اتوماتیک از ارسال طیف گسترده استفاده می‌کند احتمال اینکه دو فرستنده در یک زمان بر روی یک فرکانس قرار گیرند وجود ندارند. این تکنیک خطر تداخل تلفن‌های موبایل یا دستگاه‌های کنترل نوزاد با دستگاه‌های Bluetooth را به حداقل می‌رساند، زیرا هر تداخل روی یک فرکانس خاص تنها در بخش بسیار کوچکی از ثانیه طول خواهد کشید.

وقتی دستگاه‌های مجهز به تکنولوژی Bluetooth در برد یکدیگر قرار می‌گیرند یک ارتباط الکترونیکی برقرار می‌شود تا مشخص شود که آیا آنها اطلاعاتی را به اشتراک می‌گذارند یا اینکه یکی از آنها باید دیگری را کنترل کند. نیازی نیست تا کاربر دگمه‌ای را فشارد دهد یا دستوری را وارد نماید زیرا این ارتباط الکترونیکی به طور اتوماتیک برقرار می‌شود. زمانیکه ارتباط برقرار شد، دستگاه‌ها -از هر نوع- شبکه‌ای را تشکیل می‌دهند. سیستم‌های Bluetooth یک شبکه (Personal-area network)اpiconet را تشکیل می‌دهند که ممکن است تمام فضای اتاق را پر کند یا اینکه فاصله کمی را پوشش دهد. زمانیکه شبکه Piconet برقرار شد دستگاه‌های عضو شبکه فرکانس‌ها را تغییر می‌دهند تا با یکدیگر در تماس باشند و در ضمن از شبکه‌های Piconet دیگر که احتمالا در همان اتاق برقرار شده‌اند، اجتناب ورزند.

nargil

عضو جدید
سلام به همه
طبق تحقیقات من !
فعلا در حدود 10 متر هستش اما جدیدن تونستن به 50 متر افزایش بدن اما نمی دونم ما کی به این تکنولوژی دست پیدا می کنیم

anahita shams

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال: میشه اطلاعاتی که بین دو موبایل (از طریق بلوتوث)تبادل میشه رو دزدید؟
چه سوال جالبی .مرسی
منم دوست دارم جواب اینو کامل بدونم .
چون من فقط میدونم که با یه سری نرم افزارهایی که تو گوشی نصب میشه میتونیم گوشی طرفو هک کنیم .چون بیشتر این نرم افزارای هک بلوتوث بر اساس زبان جاوا نوشته میشه اکثر گوشی ها رو میخونن .یکیش مثلا همین نرم افزار بلوور که با گرفتن بلوتوث طرف میتونی به پوشه های شخصی و اس ام اس و لیست مکالمات و...راه پیدا کنی حالا من فک کنم اگه بخوای اطلاعات درحال تبادل بین دو گوشی رو بدزدی باید با این نرم افزارا از یکی از گوشی ها بدزدی دیگه .
حالا اگه کسی کاملتر میدونه بگه ما هم بفهمیم .مرسی

nargil

عضو جدید
2-برد بلوتوث چقدره؟
سلام به همه بچه های گل IT:smile:
والله طبق دونسته ها ی من فعلا 10 متر (تا 20 هم می رسه) اما مثل اینکه جدیدا تا 50 هم رسیده اما کی این تکنولوژی به ما می رسه خدا می دونه !:que:

automata

عضو جدید
امشب بحث بلوتوث رو خاتمه میدهیم و از فردا می خوام بحث ها رو طوری ادامه بدیم تا برسیم به روباتها. ولی افسوس که از بحث امروز مدیر تالار هیچ استقبالی نکرد.

anahita shams

عضو جدید
کاربر ممتاز
2-برد بلوتوث چقدره؟
سلام به همه بچه های گل IT:smile:
والله طبق دونسته ها ی من فعلا 10 متر (تا 20 هم می رسه) اما مثل اینکه جدیدا تا 50 هم رسیده اما کی این تکنولوژی به ما می رسه خدا می دونه !:que:

سلام نارگیل جان اینی که میگی بردش مربوط میشه بین دو تا گوشی .ولی الان ما پک های نرم افزاری وسخت افزاری هوشمند داریم که با استفاده از کامپیوتر ها تا برد حتی هزار متر هم تا اونجا که میدونم واسه گوشی های اطرافش میتونه اطلاعات بفرسته که حتی به نوع گوشی هم بستگی نداره فقط این که مجهز به بلوتوث باشه

anahita shams

عضو جدید
کاربر ممتاز
امشب بحث بلوتوث رو خاتمه میدهیم و از فردا می خوام بحث ها رو طوری ادامه بدیم تا برسیم به روباتها. ولی افسوس که از بحث امروز مدیر تالار هیچ استقبالی نکرد.

علی جان هنوز زوده صبر کن مدیر میاد حتما ....وایسا بچه های دیگه هم بیان ...شاید بعضیاشون امروز نتونستن onبشن

anahita shams

عضو جدید
کاربر ممتاز
آناهیتا نظرت در مورد بحث های مورد نظرم در روزهای بعد چیه؟

مرسی که میپرسی .نظر من که میگم خوبه ولی یه چیزی سریع بحثو عوض نکن چون این که فقط دو سه نفر بیان که فایده نداره الان این بحثا میتونه مطالب جالبتری هم داشته باشه ...صبر کنیم بقیه هم بیان ونظرشونو در مورد اینمطلب و مباحث بعدی بدن .....بذار ببینیم بقیه هم دوست دارن در موردروباتها بحث بشه یا نه .....عجله نکن میان ....فقط این که حیف من فردا وپس فردا رو نمیتونم بیام

کربلایی

مدیر بازنشسته
سلام
ضمن تشکر از همه دوستان
خواهش میکنم ادامه بحثها رو در تایپیک بحث و گفتگوی علمی دنبال کنید، تا این تایپیک هم محلی برای گفتگوی صمیمی باقی بمونه.
از امیر هم خواهش میکنم این پستها رو منتقل کنند به اونجا

اطمینان از عدم تداخل دستگاه‌های مختلف با یکدیگر یکی از مهم ترین اهداف طراحان این فناوری بوده‌است. یکی از روش‌هایی که دستگاه‌های بلوتوث با استفاده از آن از تداخل با دیگر سیستم‌ها جلوگیری می‌کنند، ارسال سیگنال‌های بسیار ضعیف (حدود یک میلی وات) می‌باشد. این درحالیست که قوی ‌ترین تلفن‌های همراه قابلیت ارسال سیگنال‌های سه واتی را دارند. همین قدرت پایین، برد یک دستگاه بلوتوث را به ۱۰ متر کاهش می‌دهد و متقابلاً احتمال تداخل با دیگر دستگاه‌ها را نیز کمتر می‌کند. با وجود قدرت پایین سیگنال در ارتباط بلوتوث، نیازی به خط دید مستقیم بین دو دستگاه وجود ندارد. سیگنال‌های بلوتوث از وسایل و حتی دیوار نیز عبور کرده و امکان کنترل دستگاه‌های مختلف در اتاق های مجزا را با استفاده از این استاندارد فراهم می‌کنند.
با استفاده از بلوتوث می توان ۸ دستگاه را به طور هم‌زمان به هم متصل کرد. علی‌رغم اینکه همهٔ دستگاه ها در شعاع ۱۰ متری یکدیگر قرار دارند هیچ گونه تداخلی در ارتباط بینشان پیش نمی آید. این بدان دلیل است که بلوتوث با استفاده از تکنیکی با عنوان پرش بسامدها (FHSS) امکان استفادهٔ همزمان از یک بسامد مشخص را در بیش از یک دستگاه غیرممکن می سازد. در این تکنیک بلوتوث طیف بسامدی آی‌اس‌ام را به ۷۹ بسامد مجزا تقسیم کرده و دستگاه مورد نظر بر مبنای معیارهای خاص در هر لحظه به صورت تصادفی یکی از این بسامدها را انتخاب کرده و استفاده می‌کند. در ارتباطات بلوتوث دستگاه فرستنده در هر ثانیه ۱۶۰۰ بار بسامد عوض می کند. بدین ترتیب تعداد دستگاه‌های بیشتری می‌توانند از طیف رادیویی استفاده کنند و امکان تداخل بین آن‌ها هم کاهش می‌یابد.
وقتی دستگاه‌های بلوتوث در فاصلهٔ مجاز از هم قرار می‌گیرند یک شبکه ایجاد می‌کنند. شبکه‌ای که توسط سیستم‌های بلوتوث ایجاد می‌شود شبکهٔ شخصی (پن) نامیده می‌شود که ممکن است فضای یک اتاق یا خانه را در بر بگیرد یا این که فاصلهٔ بین تلفن همراه و هندزفری آن که به گوشتان وصل است را شامل شود.

نسخه‌های مختلف استاندارد
بلوتوث ۱٫۰ و ۱٫۰B
نسخهٔ ۱٫۰ و ۱٫۰B مشکلات متعدد و سازندگان مختلف مشکلات بزرگی در برقراری ارتباط محصولاتشان با هم داشتند. این نسخه مجبور بود آدرس سخت‌افزاری(BD-ADDR) وسیلهٔ بلوتوث را تحت فرایند Handshaking ارسال کند و غیر ممکن بود که این کار به صورت بی‌نام و گم‌نام انجام شود.
بلوتوث ۱٫۱
در نسخهٔ ۱٫۱ بسیاری از مشکلات نسخهٔ قبل آشکار و برطرف گردید. پشتیبانی کانال‌های بدون رمزگذاری نیز به آن اضافه شد و آشکارساز قدرت سیگنال دریافتی نیز به آن اضافه گردید.(RSSI)

بلوتوث ۱٫۲
این نسخه همانند نسخه‌های قبلی است فقط با کمی تغییر در آن که عمده موارد اضافه شده شامل:
  1. سیستم سازگار طیف وسیع پرش بسامدی(AFH:Adaptive Frequency-Hopping spread spectrum) که با استفاده از به‌کارگیری طیف وسیعی از پرش بسامدی پایداری در مقابل تداخل بسامد رادیویی را ایجاد می‌کند.
  2. بالا بردن سرعت ارسال در عمل
  3. اتصال گستردهٔ هماهنگ (Extended Synchronous Connections) که بهبود کیفیت صوت را با ارسال مجدد بسته‌های خراب شده و آسیب‌دیده را سبب می‌گردد.
  4. Host Controller Interface (HCI) support for 3-wire UART
  5. HCI access to timing information for Bluetooth Application
بلوتوث ۲٫۰
این نسخه نسخهٔ تکامل یافتهٔ ۱.x است. تغییرات عمده شامل ایجاد و ارائهٔ ای‌دی‌آر (Enhanced Data Rate) با نرخ ارسال و دریافت Mbit/s ۲٫۱.
  1. سه برابر سریع تر در ارسال
  2. مصرف توان پایین تر به‌وسیلهٔ کاهش Dutycycle
  3. مختصر کردن سناریو ارتباط چندگانه با استفاده از پهنای باند قابل دسترس بیشتر
  4. کاهش نرخ اشتباه بیت (BER: Bit Error Rate)
بلوتوث ۲٫۱
گروه Bluetooth Special Interest بالاخره کار با Standard 2.1 + EDR را به پایان رساند. گفته شده که بلوتوث ۲٫۱ سریع تر و راحت ‌تر کار می‌کند و در مقابل حملات بیرونی ایمن تر بوده و صرفه‌جویی بیشتری در مصرف برق می‌کند. ارتباطات بین دستگاه‌ها توسط پشتیبانی از ان‌اف‌سی(Near Field Communication) راحت ‌تر شده است.
گروه اس‌آی‌جی دست به استاندارد جدیدی زده و اکنون آن را عرضه کرده است. قراراست بلوتوث Enhanced Data Rate)2.1+EDR) انتقال داده را میان دستگاه‌های بلوتوث دار راحت ‌تر، سریع تر و ایمن‌ تر کرده و مصرف را به یک پنجم برساند.
قراراست که ارتباط میان دستگاه‌های بلوتوث‌دار بسیار راحت‌ شده باشد. چرا که تنها با انتخاب گزینهٔ «Add Bluetooth Machine» و فشار دکمهٔ موجود در هدست کار انجام خواهد شد. اگر پین باید عوض شود، در روند جدید ارتباط از آن‌ها حفاظت زیادی به عمل‌ خواهد آمد. علاوه بر این‌ها این گروه اعلام کرده‌است که توسط عملکرد «Sniff Subrating» امکان مقابله با حملات مهیا شده و عمر مفید دستگاه ۵ برابر می‌شود.
بخش جدیدی که به این دستگاه اضافه شده است، پشتیبانی از ان‌اف‌سی استاندارد می‌باشد که باعث می‌شود حملات از بیرون کمتر موفق بوده و ارتباط بین دستگاه‌ها بسیار راحت‌ شود. در ویدیویی که اس‌آی‌جی توضیحاتی در آن می‌دهد از دفترچهٔ راهنمایی برای هدست با «NFC-Tag» استفاده می‌شود که توسط آن موبایل اطلاعات لازم برای جفت شدن را بدست می‌آورد. یکی از کاربردهای دیگری که دراین ویدیو نشان داده شد، انتقال عکس‌هایی بود که بوسیلهٔ موبایل گرفته شده بودند توسط ان‌اف‌سی به قاب‌های عکس. هنگامی که عکس را نزدیک قاب نگه داشت، بدون درخواست هیچ گونه کلید امنیتی انتقال پیدا کرد.
هنوز اینگونه است که دستگاه‌ها باید برای حالت ان‌اف‌سی دارای حجم خاصی باشد. لذا در بلوتوث هدست‌ها هنوز کامل ساخته نشده‌اند.
سازندگان نیمه‌رساناها مانند Infineon، CSR، Broadcom و Texas Instruments عرضهٔ چیپ‌های Bluetooth-2.1+EDR را شروع کرده‌اند. اس‌آی‌جی بر این باور است که اولین دستگاه‌های تکمیل یافته تا پایان سال ۲۰۰۷ ارائه خواهند شد.

آیندهٔ بلوتوث
نسخهٔ بعدی بلوتوث به عنوان لیسبون(Lisbon) نامیده شده که شامل یک تعداد مشخصه‌هایی از جمله افزایش امنیت و قابلیت استفادهٔ بیشتر از بلوتوث که ویژگی‌های اصلی آن به ترتیب زیر است:
  1. Atomic Encryption Change: این توانایی به ارتباط رمزگذاری شده این امکان را می‌دهد که بطور تناوبی کدهای رمزی خود را تغییر دهد تا بدین وسیله امنیت افزایش یابد.
  2. Extended Inquiry Response: این توانایی سبب می‌شود در طول فرایند بازبینی و درخواست اطلاعات بیشتری جمع‌آوری شده و به دستگاه‌ها امکان پالایش (*****ینگ) بهتری را جهت ارتباط می‌دهد. این اطلاعات شامل نام وسیله و فهرستی از خدمات ارائه شده و یک سری اطلاعات تکمیلی دیگری است.
  3. Sniff Subrating: سبب کاهش توان مصرفی وقتی که وسایل در وضعیت «Sniff Low Power» هستند می‌گردد. این توانایی به‌ویژه در هنگام ارتباط و انتشار داده‌های نامتقارن به‌ کار می‌رود. این وضعیت در هنگام برقراری ارتباط با وسایلی چون صدابَر (میکروفون) و صفحه کلید سبب افزایش طول عمر باتری از ۳ تا ۱۰ برابر می‌شود.
  4. QoS Improvements: سبب خواهد شد که وقتی ترافیک مخابراتی در یک خوشهٔ بلوتوث (Piconet) بالاست داده‌های صوتی و تصویری با کیفیت بالا ارسال شوند.
  5. Simple Pairing: به شکل اساسی وظیفهٔ بهبود در جفت شدن وسایل بلوتوث را به عهده دارد. به‌طوری که در یک زمان هم کارایی و هم امنیت افزایش می‌یابد. انتظار می‌رود که این مورد به طور قابل توجهی در استفاده از بلوتوث افزایش یابد. ویرایش بعد از لیسبون سیتل (Seattle) نامیده می‌شود که مشخصه و ویژگی‌های بیشتری را دارد که عمدهٔ آن‌ها روی یو‌دبلیو‌بی (UWB: Ultra Wide Band) متمرکز شده‌است. این ویژگی امکان استفاده از بلوتوث را در پهنای باند بسیار بالای رادیویی فراهم می‌کند که به دنبال آن ارسال و انتقال اطلاعات داده‌ها را با سرعت بسیار بالا فراهم می‌کند.
بانوی ایرانی، مادر معنوی بلوتوث

ماریا خورسند، بانوی ۴۹ ساله ایرانی، یکی از مدیران مشهور صنعت فناوری اطلاعات جهان است. هر چند ایرانی‌ها در میان مدیران رده ‌بالای صنعت فناوری اطلاعات چندان کم‌ تعداد نیستند، اما خورسند یکی از بلندپایه ‌ترین و در عین حال معدود زنان ایرانی فعال در این رشته است.
امروزه دیگر همه با فناوری بلوتوث آشنا هستند و کمتر گوشی تلفن‌ همراه‌ای در جهان ساخته می‌شود که به این فناوری مجهز نباشد. ماریا خورسند در زمان مدیریت خود در شرکت اریکسون سوئد، ریاست این پروژه انقلابی را بر عهده داشته‌است و در واقع مادر معنوی فناوری بلوتوث محسوب می‌شود.

منبع: ویکی پدیا

کربلایی

مدیر بازنشسته
در مورد ایده فال گوش ایستادن بین دو سیستم فرستنده و گیرنده من چیزی جایی ندیدم! امیدوارم دوستان نظری و راه حلی داشته باشن.

بالا