مسابقه ••• هر کی گفت مشکل چیه؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنون افسون جان زحمت كشيدي عزيزم
جوابها : ( البته شايد الان سمهاي جديد هم به بازار اومده باشه )
1- سم كنفيدور
2- متالاكسين
3- فيكوس الاسيكا

گلاب :gol:

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
شیمر:
تغییرات ژنتیکی خاصی به نام شیمر در برخی از گیاهان اتفاق می افتد که باعث جهش در سلولهای مریستمی یا در حال تقسیم می شود. گیاهانی که از بافتی با بیش از یک ژنوتیپ تشکیل شده باشد بافت ناهمسان یا شیمر گویند که به علت جهش در سلول بصورت ناهمسان در آمده است

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
گلاب جونم:gol::gol:
با استفاده از این روش میتوان از موتاسیونهای مختلف جوانه و شیمرها در راه ایجاد کلونهای جدید کمک گرفت. مهمترین تغییر در کلونها به علت موتاسیونها است که تولید موتاسیون میتواند از اهداف اصلاحی باشد مثل ابلق شدن که در شمعدانی، هورتانسا، داوری، کوکب و بسیاری از گیاهان دیگر دیده میشود که از نظر زینتی مطلوب است

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
شرمنده دوستان نتونستم توی این دو روز بیام تو سایت
ممنون سایه جون که تاپیکو نگه داشتی و ممنون برای اصطلاح
سمیه جان ممنون برای جواباتون.
برنده شما شدی عزیز میشه لطف کنی اصطلاح بعدی رو بگی
ممنون از همتون:gol:

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام...:gol::gol:
ای بابا چرا اینجا هیچ کس نیست :crying::wallbash:
نکنه خودم باید به سوال خودم جواب بدم :w20:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
لطف کنید بگین shoesstring چیه و علت وقوع را توضیح دهید
مرسی[/quote

من چیزی پیدا نکردم...ولی شاید منظورت پوسیدگی ریشه بند کفشی باشه...توسط آرمیلاریا اتفاق می افته...نمی دونم درسته یا نه اگر درست بود که بگی توضیح کامل برات میزارم..اگرم غلط بود که شرمنده دیگه...
یا علی

afsoon6282

مدیر تالار
راستی افسون جون !!!
اسم بیماری که گذاشته بودی چی بود ؟:question:
شرمنده خانومی میدونی که سایت مشکل داشت برام
بعدشم که هیچ پست جدیدی نشون نمیداد مجبور شدم همه تاپیکا رو دونه دونه نگاه کنم.
الان جوابشو میدم.
بازم شرمنده که دیر شد.

afsoon6282

مدیر تالار
خوب دوستان شرمنده بابت دیر شدن جواب
اینم توضیحات عکس این سری

پسیل گلابی
Psylla pyricola
Hom . Psyllidae

این آفت در اکثر نقاط کشور و به خصوص در نواحی گرم و خشک وجود دارد و خسارت وارد میکند.پسیل گلابی در طی دوره پورگی و حشرات کامل به شدت از شیره گیاهی تغذیه میکند و مقدار زیادی عسلک روی سطح شاخ و برگ درختان و حتی روی زمین هم ایجاد می شود.
ترشح عسلک باعث بسته شدن منافذ تنفسی و جلب گرد و خاک و قارچها یا عوامل ساپروفیت روی درختان شده و در نتیجه فعالیت های حیاتی گیاه مختل می شود.جوانه های گل و میوه روی درخت تشکیل نمی شود و میوه های تشکیل شده هم ریز و بد شکل میشود.این حشره ناقل بیماری زوال گلابی یا مایکو پلاسمولیز Pear Decline می باشد.این بیماری باعث خشکیدگی سریع درختان گلابی میشود.
این آفت زمستان را به صورت حشره کامل در زیر برگهای ریخته شده اطراف درختان و زیر پوست تنه می گذارند.حشرات ماده تخمهای خود را به صورت ردیفی قرار میدهند و در بهار وتابستان بیشتر تخمها روی برگها و نزدیک رگبرگهای اصلی گذاشته میشوند.ترشح عسلک در نسل اول کم بوده ولی در نسلهای بعد زیاد میشود.این آفت در اکثر نقاط کشور 5 نسل در سال دارد.
مبارزه:
*بهترین زمان مبارزه همزمان با تورم جوانه هاست.یعنی زمانی که پوره ها ظاهر شده و تولید عسلک کم است.بهتر است مبارزه شیمیایی با این آفت به صورت مبارزه تلفیقی همراه با سایر آفات گلابی صورت گیرد.
*پسیل گلابی در هوای گرم و خشک که رطوبت نسبی پایین باشد فعالیت بیشتری دارد.از این رو در باغات گلابی اقدام به کشت گلابی با کشت هر پوشش سبز میکنند تا رطوبت نسبی بالا رفته و جمعیت آفت و تخمریزی آفت کاهش یابد.
*رعایت اصول باغبانی
*دشمنان طبیعی که شامل شکارگر هایی مثل بالتوری سبز Chrysopa carnea و سن شکارگر Anthocoris nemoralis و زنبور پارازیتوئید Trechnits sp از خانواده Encyrtidae که پارازیتوئید تخم است.

afsoon6282

مدیر تالار
اینم عکسای دیگه از این آفت و خسارتش

afsoon6282

مدیر تالار
خوب دوستان بفرمایین این مشکلش چیه؟

afsoon6282

مدیر تالار
خوب سمیه جان وقت اصطلاحت تمومه
میشه لطف کنی توضیحشو به همراه برنده این سری بگی.
ممنون میشم خانومی.
ایشالا که سفر خوش بگذره.:gol:

afsoon6282

مدیر تالار
هیچ کس جواب عکسو نمی دونه؟
عکس این سری که راحته:surprised:

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
shoesstring:

در اثر حمله ی ویروس موزاییک خیارcucumber mosaic virus به گوجه فرنگی اتفاق میافتدکه در این حالت انتهای برگ به صورت نخ یا بند کفشی درمیاید

آخرین ویرایش:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
لكه طاووسي زيتون (Olive Peacock Spot) :
عامل بيماري :
Spilocaea oleagina
رده بندي عامل بيماري : Deuteromycota , Deuteromycetes , Hyphales , Dematiaceae

علائم و خسارت :
اين بيماري به نام لكه چشم پرنده اي (Bird's Eye Spot) زيتون هم خوانده مي شود. علائم به صورت لكه هايي است كه روي برگها، ميوه ها و دم ميوه ها بوجود مي آيند ولي اكثر آنها روي برگها ديده مي شوند. روي برگ، اين لكه ها گرد يا حلقوي و ابتدا دودي رنگند ولي بعدا به رنگ قهوه اي در مي آيند كه هاله اي زرد رنگ اطراف آنها را گرفته است. اين لكه ها در ظاهر شبيه به لكه هاي چشم مانند روي پرهاي دم طاووس است و به همين دليل به اين بيماري لكه طاووسي مي گويند. اگر تعداد لكه هاي ايجاد شده روي دمگل ها (Pedicel) زياد باشد، باعث ريزش شديد ميوه مي شود. برگهاي آلوده كلروزه شده، در نهايت مي ريزند. سرشاخه ها نيز ممكن است در اثر ريزش برگها از بين بروند. ريزش شديد برگها باعث ضعيف شدن درخت يا مرگ درختان كوچك مي شود و مقدار محصول كاهش مي يابد. البته چند سال طول مي كشد تا بيماري روي درخت به صورت حاد درآيد.
بيولوژي :
قارچ درون لكه هاي موجود در برگهايي كه روي درخت باقي مانده اند، زمستان گذراني مي كند.كنيدي هايي كه در برگهاي ريخته شده تشكيل مي شوند، نقش بسيار كمي در گسترش بيماري دارند. ايجاد آلودگي رابطه نزديكي با بارندگي دارد و بيشتر آلودگي ها در طول زمستان ايجاد مي شوند. دماهاي بالا جوانه زدن و رشد اسپورها را محدود مي كند. به همين دليل بيماري در طول تابستان هاي گرم و خشك غيرفعال است. در مناطقي كه تابستان خشك و زمستان هاي ملايم دارند، دوره مناسب بيماري پاييز و زمستان ، و درنواحي كه زمستان سردتر است، بهار و اوايل تابستان مي باشد.
آلودگي هايي كه در فصل اخير ايجاد شده اند، مي توانند در فصل بعدي آشكار شوند چون قارچ مي تواند در شرايط نامناسب به صورت نهان (Latent) باقي بماند. در شرايط مناسب، دوره نهفته بيماري (Incubation Period) حدود دو هفته است.
اپيدميولوژي :
شرايط مناسب براي توسعه بيماري عبارتند از : يك تا دو روز رطوبت نسبي بالا ( نزديك به اشباع )، دامنه دمايي گسترده ولي اپتيمم بين 21- 18 درجه . تابستان هاي گرم و خشكيهای طولاني مدت از عوامل محدود كننده بيماري اند.
مبارزه :
رطوبت و سايه اندازي كنوپي را كاهش دهيد. با هرس عبور هوا را در شاخ و برگ افزايش دهيد اين كار در باغهاي متركم و نهالستان ها اهميت دارد.
همانطور كه در بخش مبارزه با گره زيتون گفته شد، عليه اين بيماري از سموم مسي استفاده مي شود كه معمولا يكبار سمپاشي در سال، در اواخر پاييز، قبل از شروع بارندگي هاي زمستانه كافي خواهد بود

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگر اشتباه بود بگو حذفش کنم ببرمش یه جا دیگه که اشتباه نشه گلکم...

یا علی.....

afsoon6282

مدیر تالار
ممنون آوا جون
نه اشکالی نداره
هنوز وقت هست ببینیم بچه های دیگه نظری ندارن.
ممنون خانومی.

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
بازدوباره یه اصطلاح دیگه :;)
تو رو خدا جواب بدین :cry::cry:
wirestemچیه و رو چه گیاهی اتفاق میافته ؟

بیماری که توسط Rhizoctonia solani اتفاق می افته و روی سبزیجات دیده شده...مثلا کلم قسمت انتهای(ته)ساقه سیاه و خشک میشه...نمی دونم شاید بشه گفت یه جور شانکر یا پوسیدگی ساقست...

آخرین ویرایش:

afsoon6282

مدیر تالار
خوب وقت این سری مسابقه ها هم تمومه
برای عکس این سری آوا جان(بارانی) جواب درست رو گفتن.:gol:
ممنون خانومی بابت جواب درستت و توضیحات
عزیز لطف کن عکس بعدی رو بذار.
سمیه جون لطف کن اصطلاحو به همراه برنده معرفی کنی :gol:
ممنون از همتون

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون افسون جان

من یه بیماری راحت انتخاب کردم که همه جواب بدن...

معلومه مربوط به چیه...ولی فقط اسم بیماری رو بگین...ممنون......

گلابتون

مدیر بازنشسته
باراني جان متاسفانه من عكسي نميبينم ... نميدونم ايراد از طرف من هست يا عكس مشكلي داره... منتظرم گلم

گلاب :surprised:

آخرین ویرایش: