عکسی از صاعقه زدن یک هواپیما

srashedian

عضو جدید
این عکس ساختگیه.

صاعقه در هیچ شرایطی نمیتونه از هواپیما رد بشه. تاره هواپیما هم هنوز سالم مونده باشه. :eek:

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
این عکس ساختگیه.

صاعقه در هیچ شرایطی نمیتونه از هواپیما رد بشه. تاره هواپیما هم هنوز سالم مونده باشه. :eek:

سلام،
فکر میکنم هواپیما میتونه صاعقه رو از خودش عبور بده چون بدنه خارجی اون رو به طوری می سازن که با بدنه داخلی ارتباط رسانا نداشته باشه و بدنه خارجی مثل یک سیم عمل کنه که اگر غیر از این عمل بشه با کوچکترین صاعقه ای تمام مسافران جزقاله میشن.اگر هم دقت کنید بعد از اصابت صاعقه هواپیما موتور سمت راست خودش رو از دست میده.

srashedian

عضو جدید
سلام،
فکر میکنم هواپیما میتونه صاعقه رو از خودش عبور بده چون بدنه خارجی اون رو به طوری می سازن که با بدنه داخلی ارتباط رسانا نداشته باشه و بدنه خارجی مثل یک سیم عمل کنه که اگر غیر از این عمل بشه با کوچکترین صاعقه ای تمام مسافران جزقاله میشن.اگر هم دقت کنید بعد از اصابت صاعقه هواپیما موتور سمت راست خودش رو از دست میده.

یعنی شما میگی کامپوزیت خارجی و برد کنترل های داخلی در مقابل تقریبا 10000 ولت برق ایزوله هستن. نیروی القایی الکترو مغناطیس ربطی به ایزوله بودن نداره.

در ضمن شما اگه یه شی نارسانا را در مسیر عبور یک برق عطیم قرار بدید متوقف نمیشه ؟

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
یعنی شما میگی کامپوزیت خارجی و برد کنترل های داخلی در مقابل تقریبا 10000 ولت برق ایزوله هستن. نیروی القایی الکترو مغناطیس ربطی به ایزوله بودن نداره.

در ضمن شما اگه یه شی نارسانا را در مسیر عبور یک برق عطیم قرار بدید متوقف نمیشه ؟

سلام،
عیدتون مبارک!
اول اینکه جنس بدنه خارجی هواپیماهای مسافربری به طور کامل کامپوزیت نیست و بیشتر سطح اون از آلومینیومه تا کامپوزیت.
در مورد مدار های الکترونیکی داخل هواپیما هم حق با شماست، اکثرشون یا شاید هم همشون از بین میرن و از اینجا به بعد فقط ابزار آلات مکانیکی کار میکنن نه الکترونیکی.یکی از دلایلی که علی رغم پیشرفت بسیار زیاد الکترونیک در هواپیما هنوز هم استفاده آلات دقیق مکانیکی جزو قوانین است همین مسئله هست.
در مورد توقف جسم هم در مسیر جریان برق من اطلاع ندارم.اما سیستم دمپ صاعقه البته تا حدودی در هواپیما وجود داره که اگر مایل باشید تحقیق میکنم برای شما همینجا قرار میدم.

یا علی

*mahdi_joker*

عضو جدید
من فکر کنم شما صاعقه رو بکشی نه صاعقه شما رو.نگران نباش.ظاهرا قراره زنده بمونیم.;)

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
چگونه هواپیما در مقابل صاعقه محافظت می شود؟

چگونه هواپیما در مقابل صاعقه محافظت می شود؟

سلام،
پوسته خارجی اکثر هواپیماها عمدتاً آلومینیومی است که هادی بسیار خوب الکتریسیته می باشد.راز ایمنی در مقابل اصابت صاعقه آن است که به جریان اجازه می دهد تا از نقطه برخورد به نقاط دیگر بدون توقف یا واگرایی به داخل هواپیما، بر روی سطح هواپیما جاری شود.
آمار نشان می دهد که هر هواپیمای مسافربری به طور متوسط سالیانه با یک صاعقه برخورد میکند اما آخرین سقوط ناشی از برخورد صاعقه در 1967 (42 سال پیش) هنگامیکه مخزن سوخت بر اثر اصابت منفجر شده و منجر به سقوط هواپیما شد، است.
عموماً اولین تماس با صاعقه در نقاط انتهایی (دماغه یا نوک بالها) است.هنگامیکه هواپیما به پرواز در داخل منطقه هایی با بارهای الکتریکی مخالف ادامه میدهد،صاعقه از درون پوسته عبور کرده و از نقطه انتهایی دیگری که اغلب موارد دم هواپیماست،خارج می شود.(طبق قانون گاوس)
مشکل دیگری که در رابطه با صاعقه وجود دارد،تاثیری که می تواند بر روی کامپیوترها و آلات دقیق پرواز داشته باشد، است.عایق کاری و Surge suppressors (معنی این کلمه رو نمی دونم) این اطمینان را حاصل میکنند که موج ناگهانی ولتاژ (Electrical Transients) بر روی برد های اویونیک (دستگاههای الکترونیکی هواپیما) و کیلومترها سیم کشی الکتریکی که در هواپیماهای پیشرفته یافت می شوند، عمل و اثر نخواهد کرد.

(منبع)

ببخشید اگر که ترجمه ام بد بود.با این حساب فکر کنم با برخورد صاعقه زنده بمونید.البته اگر از ترس سنگ کوب نکنید!

یا علی

jamalkh

عضو جدید
سلام،
چجوری متوجه شدی موتور سمت راستش سوخته؟اونم از این فاصله دور؟

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
چجوری متوجه شدی موتور سمت راستش سوخته؟اونم از این فاصله دور؟

سلام،
اگر دقت کنید بعد از اصابت اولین صاعقه از سمت بال راست هواپیما نوری شدیدی ساطع میشه که دلیلش انفجار موتور هواپیماست.

مرسی از دوستان ..اما اصرار نکنید من دیگه سواره هواپیما نمیشم:eek::cry:

بیشتر مواقع شما اصلاً متوجه این امر نمی شوید و فقط تکان های شدید هواپیما را می بینید که خوب اگر هواپیما توپولوف باشد تشخیص اینکه این تکان یک چیزه عادی است یا خیر؟ مشکل است چون توپولوف در حالت عادی رو ویبره است!

rezarst1911

عضو جدید
دوستان صاعقه بار ها و بارها به هواپیما ها بر خود کرده میتونید حوادث هوایی رو مرور کنید